Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΜΙΚΟ ΘΕΜΑ SOS!!


katerina_mou

Recommended Posts

Γιατί αυτή τη στιγμή το πραγματικό ερώτημα που θέτεις είναι πως μπορείς να δηλώσεις ένα παιδί χωρίς να υπάρχει πιστοποιητικό γέννησης και σε αυτό δεν θέλω να δώσω απάντηση.:roll:

 

στα νοσοκομεια ζητανε βιβλιαριο ασθενειας και αμκα του παιδιου κοριτσια...δημοσια ειτε ιδιωτικα...

 

απο την αλλη, αν το νοσοκομειο γνωριζει οτι ειναι παρανομο να παρακρατα τα χαρτια του παιδιου,θα το διακυνδυνευε??μου κανει και αυτο εντυπωση

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για να ταξιδεψεις με το αεροπλανο ακομα και για πτησεις εσωτερικου χρειαζεσαι πιστοποιητικα των παιδιων. Δεν ειχα κανει καμια κινηση μεχρι τωρα κατα του νοσοκομειου γιατι δεν ηθελα να ανοιξω διαμαχη αφου η κλινικη ετσι κι αλλιως εχει το νομο μερος της. Η προθεση μου ηταν και παραμενει να παω να τους εξοφλησω χωρις περαιτερω ενεργειες. Απλα τωρα πιεζομαι χρονικα. Οσο για το αν ειμαι υπευθυνη ξαναλεω οτι δεν ειναι αυτο το θεμα προς συζητηση εκτος και αν ειναι πιο ενδιαφερον το να κρινεται καποιος απο την ουσια της υποθεσης.

 

 

Είδες πουθενά να μη σε βοηθάμε στην ουσία του προβλήματος; Η λύση σου είναι μια, ο δικηγόρος. Είναι και οι της κλινικής υπόλογοι βάσει νόμου για τη ΜΗ δήλωση του παιδιού στο ληξιαρχείο. Αν δε βρεις δικηγόρο να πράξει τα νομικά δέοντα, δεν θα λυθεί το πρόβλημά σου.

 

Το τρομερό όπως αναφέρθηκε παραπάνω, είναι οτι εξακολουθεί να σε απασχολεί το αεροπορικό ταξίδι και όχι το οτι ουδείς χειρουργεί παιδί - φάντασμα (για το κράτος)...

 

Εγώ δεν έχω κάτι άλλο να προσφέρω, να ευχηθώ μόνο υγεία για το παιδάκι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

όπως ιατρικό προσωπικό κάνει επεμβάσεις με φακελάκια και μαύρα και χωρίς καμία εντελώς γραφειοκρατεία, και τα ξέρετε πολύ καλά αυτά, έτσι ακριβώς μπορεί κάποιος να της έχει πεί οτι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την επέμβαση, αλλά και μπορεί να μην το έχει σκεφτεί ως εκεί.

όταν κάποιος πρέπει να κανει επεμβαση στο παιδί του έχει πολλά στο μυαλό του, και μια μητέρα νέα μπορεί έτσι και αλλιώς να είναι επιβεβαρυμένη με πολλά πράγματα.

 

επίσης δείχνει ότι έχει σύγχιση σε σχέση με το νομικό θέμα, δεν το έχει καταλάβει,

και δεν φταίει εκείνη για αυτό αλλά

αυτοί που παρανόμησαν και την εκβιάζουν ΠΑΡΑΝΟΜΑ. πα ρα νο μα, και οι αστυνομικοι κ εισαγγελείς που δεν την βοήθησαν αρκετά για να της εξηγήσουν γιατί πρεπει να παρει δικηγόρο.

το θέμα ειναι σοβαρό.

κανένας δεν έχει δικαίωμα εξαιτίας χρηματικής οφειλής να παρανομεί.

 

είμαστε εδώ να βοηθήσουμε.

 

σου εγραψαν κατερινα_μου αυτό

 

Τα τηλέφωνα του συνηγόρου του πολίτη είναι: 213 1306703 και 213 1306605. Ασχολούνται κυρίως με προβλήματα με την δημόσια διοίκηση αλλα το νομικό τους τμήμα είναι εξαιρετικό και ίσως μπορούν να σε κατευθύνουν.

 

πήρες τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να κάνει μια βόλτα από το ληξιαρχείο και να ρωτήσει τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση (που για τον οποιοδήποτε λόγο δεν έχει χαρτιά και που έχει καθυστερήσει 1 χρόνο να κάνει αυτή τη βόλτα).

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη, αν το νοσοκομειο γνωριζει οτι ειναι παρανομο να παρακρατα τα χαρτια του παιδιου,θα το διακυνδυνευε?? μου κανει και αυτο εντυπωση

 

γιατί τα νοσοκομεία τα άλλα που παρακρατούν και μωρά δηλ δεν αφηνουν τις μητέρες μετά τη γέννα να πάρουν το ίδιο μωρό αν δε πληρώσουν δεν το ξέρουν οτι ειναι παρανομο?

υπαρχει και στο φορουμ καπου λινκ για μια τέτοια περίπτωση..!!!!

φυσικά πήγε δικηγόρος και τους αφησαν.

 

έχει γίνει πολλές φορές δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, προφανώς και το ξέρουν ότι είναι παράνομο, απλώς το πάνε μέχρι εκεί που τους παίρνει.

δεν θα συζητήσω εδώ γιατί το κάνουν, είναι εκτός θέματος. το θέμα εδώ ειναι πως θα βοηθηθεί η συγκεκριμένη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί τα νοσοκομεία τα άλλα που παρακρατούν και μωρά δηλ δεν αφηνουν τις μητέρες μετά τη γέννα να πάρουν το ίδιο μωρό αν δε πληρώσουν δεν το ξέρουν οτι ειναι παρανομο?

υπαρχει και στο φορουμ καπου λινκ για μια τέτοια περίπτωση..!!!!

φυσικά πήγε δικηγόρος και τους αφησαν.

 

έχει γίνει πολλές φορές δεν είναι η πρώτη φορά που το ακούω, προφανώς και το ξέρουν ότι είναι παράνομο, απλώς το πάνε μέχρι εκεί που τους παίρνει.

δεν θα συζητήσω εδώ γιατί το κάνουν, είναι εκτός θέματος. το θέμα εδώ ειναι πως θα βοηθηθεί η συγκεκριμένη μητέρα.

 

Οι μανάδες που πάνε να γεννήσουν σε ιδιωτικά μαιευτήρια δε γνωρίζουν οτι πρέπει να πληρώσουν?Δε ξέρω ρωτάω γιατί επειδή δεν είχα να πληρώσω ιδιωτικό, γέννησα σε δημόσιο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι το θεμα της επεμβασης το εχω λυσει. Γι αυτο και δεν το ανεφερα καθολου. Οποτε μενει η μετακινηση που για εμενα τωρα ειναι αμεσο. Προφανως μενω σε νησι και δεν μπορω να παω οδικως...το πλοιο θα μου στοιχιαει περισσοτερα αν ταξιδεψω με 2 παιδια γιατι θα αναγκαστω να παρω αυτοκινητο.

Στο συνηγορο του πολιτη απευθυνθηκα εδω και 10 ημερες αλλα ακομα δεν εχω καποια απαντηση.

Στο ληξιαρχειι μου ειπαν να παω στον εισαγγελεα και αυτο εκανα. Εκεινος με εατειλε με χαρτι στην αστυνομια κι εκει κολλησαμε γιατι περα απο μια συσταση δεν μππρουν να κανουν κατι αλλο.

Η επομενη κινηση ειναι ο δικηγορος. Αλλα επρεπε να προηγηθουν ολα αυτα για να το καταλαβω οτι μονο εται θα εχω αποτελεσμα. Και φυσικα ειναι παρανομοι αλλα κι εγω δεν ειμαι ενταξει και αυτο μετραει τουλαχιστον στη συνειδηση μου.

Ειμαι πολυ πιεσμενη. Ψυχολογικα κυριως. Δεν εχω παντα την ψυχραιμια να σκεφτω καθαρα γι αυτο και ζητησα τη συμβουλη σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε καταλαβαίνω...καμια φορα κολλαει το μυαλο μας.Θεωρω

αντιμετωπισατε το ολο ζητημα και με μια δοση αφελιας.Εννοω ότι ένα χρονο τωρα θα επρεπε να εχετε δωσει εστω καποιο ποσο σιγα σιγα στο μαιευτηριο να δειξετε και μια καλη διαθεση να λυθει το θεμα.Τωρα και χρηματα δεν εχεις δωσει καθολου και το θεμα με τα χαρτια το εχεις αφησει ετσι.Δεν ξερω τι λυση εχεις βρει με την επεμβαση αλλα είναι ρισκο να αφηνεις το παιδι ετσι...θα σου τυχει τπτ ξαφνικο και θα τρεχεις.

 

Εγω παλι ηθελα να ρωτησω οσες κοπελες είναι της νομικης και γνωριζουν.Υποθετω το χρεος σας στο νοσοκομειο είναι γυρω στα 1500 ευρω..καπου εκει είναι οι τιμες λογικα.Αν αυτή τη στιγμη η κοπελα βαλει δικηγορο και κινησει ενεργειες να παρει τα χαρτια του παιδιου ποσο θα της κοστισει ολο αυτό?Μηπως στο τελος θα δωσει περισσοτερα σε δικηγόρους και παραβολα ?Αν δλδ υπαρχειο ένα ποσο που μπορει να δοθεί σε δικηγορο...μηπως αυτό το ποσο να δωθει στο μαιευτηριο να ξεμπλεξει μια ωρα νωρίτερα?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε μενει η μετακινηση που για εμενα τωρα ειναι αμεσο. Προφανως μενω σε νησι και δεν μπορω να παω οδικως...

 

Δεν βλέπω άλλη λύση. Θα πας με το πλοίο και ταυτόχρονα θα ξεκινήσεις ενέργειες να δώσεις ένα έναντι έστω στο νοσοκομείο ή να κινήσεις διαδικασίες για να πάρεις τα χαρτιά. Δεν μπορεί να μένει το παιδί αδήλωτο.

 

Αφού έλυσες το θέμα της επέμβασης που είναι το σημαντικό, το θέμα της μετακίνησης νομίζω δεν είναι λόγος να αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι το θεμα της επεμβασης το εχω λυσει. Γι αυτο και δεν το ανεφερα καθολου. Οποτε μενει η μετακινηση που για εμενα τωρα ειναι αμεσο. Προφανως μενω σε νησι και δεν μπορω να παω οδικως...το πλοιο θα μου στοιχιαει περισσοτερα αν ταξιδεψω με 2 παιδια γιατι θα αναγκαστω να παρω αυτοκινητο.

Στο συνηγορο του πολιτη απευθυνθηκα εδω και 10 ημερες αλλα ακομα δεν εχω καποια απαντηση.

Στο ληξιαρχειι μου ειπαν να παω στον εισαγγελεα και αυτο εκανα. Εκεινος με εατειλε με χαρτι στην αστυνομια κι εκει κολλησαμε γιατι περα απο μια συσταση δεν μππρουν να κανουν κατι αλλο.

Η επομενη κινηση ειναι ο δικηγορος. Αλλα επρεπε να προηγηθουν ολα αυτα για να το καταλαβω οτι μονο εται θα εχω αποτελεσμα. Και φυσικα ειναι παρανομοι αλλα κι εγω δεν ειμαι ενταξει και αυτο μετραει τουλαχιστον στη συνειδηση μου.

Ειμαι πολυ πιεσμενη. Ψυχολογικα κυριως. Δεν εχω παντα την ψυχραιμια να σκεφτω καθαρα γι αυτο και ζητησα τη συμβουλη σας.

 

Αχ κοπέλα μου, πολύ στενοχωριέμαι με αυτά που περνάς. Εγώ αυτό που ξέρω είναι πως στα δικαιολογητικά που πας στο ληξιαρχείο εαν δεν έχεις κάτι από το μαιευτήριο, πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση του γιατρού που βεβαιώνει τον τοκετό ή υπεύθυνη δήλωση ατόμου που παρευρέθηκε στον τοκετό.

Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στο ληξιαρχείο να ρωτήσεις πάλι? απλή ερώτηση ότι τι χρειάζεται για να δηλώσω το παιδί, να δεις τι θα σου πουν.

Εγώ από εκεί θα ξεκινούσα, τώρα για τον δικηγόρο ναι έχουν δίκιο τα κορίτσια που το προτείνανε αλλά και εγώ φαντάζομαι ότι και θα είναι χρονοβόρα η διαδικασία και θα κοστίσει και αρκετά χρήματα.

Εάν δεν βγάλεις άκρη με το Ληξιαρχείο και τελικά ζητάνε τα χαρτιά από το μαιευτήριο μήπως να έκανες μία προσπάθεια ακόμη μαζί τους;

Δηλαδή εάν αναγκαστείς να δώσεις χρήματα σε δικηγόρο μήπως να τους πρότεινες να υπογράψετε ένα διακανονισμό μεταξύ σας, να πληρώσεις την πρώτη δόση για να πάρεις τα χαρτιά;

Με την κλινική πάντως μου κάνει εντύπωση που θα κάνουν επέμβαση σε παιδί χωρίς να "πιστοποιείται" ποιο είναι...

Εύχομαι να πανε όλα καλά και με τα χαρτιά και με την επέμβαση στο παιδάκι σου.

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου αρέσει που περνάει στο βρόντο το

 

Ωραια. Να ξεκαθαρισω λοιπον οτι το θεμα της επεμβασης το εχω λυσει. Γι αυτο και δεν το ανεφερα καθολου.

 

Δηλαδή αν το παιδί χειρουργηθεί ενώ δεν υπάρχει, δεν είναι παράνομο;

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι ηθελα να ρωτησω οσες κοπελες είναι της νομικης και γνωριζουν.Υποθετω το χρεος σας στο νοσοκομειο είναι γυρω στα 1500 ευρω..καπου εκει είναι οι τιμες λογικα.Αν αυτή τη στιγμη η κοπελα βαλει δικηγορο και κινησει ενεργειες να παρει τα χαρτια του παιδιου ποσο θα της κοστισει ολο αυτό?Μηπως στο τελος θα δωσει περισσοτερα σε δικηγόρους και παραβολα ?Αν δλδ υπαρχειο ένα ποσο που μπορει να δοθεί σε δικηγορο...μηπως αυτό το ποσο να δωθει στο μαιευτηριο να ξεμπλεξει μια ωρα νωρίτερα?

 

1.500 ευρώ για μια τέτοια υπόθεση είναι πάρα πολλά. Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα πάνω από 400-500 ευρώ. Εξάλλου, η κοπέλα έχει φίλο δικηγόρο, με τον δικηγόρο μπορείς να κάνεις και διακανονισμό για να πληρώσεις λίγα-λίγα, ο κλάδος έτσι κι αλλιώς βρίσκεται σε κρίση γιατί προέρχεται από πολύμηνη αποχή, μπορείς να διαπραγματευτείς αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει που περνάει στο βρόντο το

 

 

 

Δηλαδή αν το παιδί χειρουργηθεί ενώ δεν υπάρχει, δεν είναι παράνομο;

 

Σηκώνω τα χέρια ψηλά

 

Προεχει η υγεια του παιδιου. Δεν νομιζεις?

 

Η κοπελα ζητησε νομικη βοηθεια μεσω του forum γιατι προφανως δεν εχει τα χρηματα για δικηγορο και εσεις πεσατε να τη φατε.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ζήτησε απόψεις για νομικό θέμα. Τις έλαβε. Εξακολουθεί να μη τις αποδέχεται. Μίλησε και η ειδικός ακριβώς από πάνω. Ο δικηγόρος είναι μονόδρομος ώστε να μη ταλαιπωρηθεί άλλο το παιδί...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω, αυτο το παιδι απλα δεν υπαρχει? Δεν μπορει να βαπτιστει? Δεν μπορει να γραφτει σε παιδικο σταθμο? Τιποτα?

 

Όχι βέβαια. Είναι αδήλωτο...

 

Εγώ βλέπω πως αυτό που περνάει στο βρόντο, είναι ότι και καλά το θέμα της επέμβασης έχει λυθεί (?????:confused:) και το μείζον θέμα της κοπέλας είναι το πως θα μετακινηθεί!:confused: Δεν βγάζω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ δεν νομίζω ότι είναι σωστό να την "μαλώνουμε" την μανούλα. Αμα θέλει η κοπέλα θα μας πει. Σίγουρα ξέρει ότι το παιδί γρήγορα ή αργά θα πρέπει να δηλωθεί γιατί ότι και να θέλει να κάνει (όπως λέτε βάπτιση, παιδικός κλπ) θα το βρίσκει πάντοτε μπροστά της.

Για την μετακίνηση εγώ δεν ξέρω τι να συμβουλεύσω. Αφού είναι σε νησί και με αεροπλάνο δεν μπορεί να ταξιδέψει λόγω των χαρτιών, τότε το πλοίο δυστυχώς είναι μονόδρομος (που από ότι καταλαβαίνω δεν δηλώνεις κάτι εκεί).

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

katerina_mou μάλλον έχεις πελαγώσει (το καταλαβαίνω) και δεν βλέπεις καθαρά. Εγώ θα φοβόμουν περισσότερο για ένα νοσοκομείο που αποφάσισε να χειρουργήσει ένα παιδί αδήλωτο μου φαίνεται πολύ βαρύ όλο αυτό. Υπάρχουν καθόλου λεφτά στην άκρη 200-300 έτσι ώστε να έρθετε σε συμφωνία με το νοσοκομείο?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά, χωρίς να είμαι ειδική, απλά απορία θα εκφράσω..

οκ, δε μπορούσαν να πληρώσουν οι άνθρωποι, καθόλου κατακριτέο αυτό. Όμως, υπάρχουν λύσεις...διακανονισμός ας πούμε, ή κάτι, κάτι οτιδήποτε.

Φυσικά και είναι κατακριτέα η στάση του μαιευτήριου, όμως και η στάση των γονιών, δεν είναι νομικά ορθή.

Μόνο στην Ελλάδα θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο βρε παιδιά, αν είναι δυνατόν!

katerina_mou, θα σε συμβούλευα πριν μπλέξετε με δικηγόρους -γιατί από τις λίγες γνώσεις που έχω, δε νομίζω ότι είναι και τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα, άσε που σίγουρα θα είναι χρονοβόρα- να περάσετε από το μαιευτήριο και να τους εξηγήσετε έντιμα την κατάσταση, τα προβλήματα που έχουνε δημιουργηθεί και να κανονίσετε έναν τρόπο αποπληρωμής, με ένα συγκεκριμένο ποσό κάθε μήνα, έστω.... οι άνθρωποι, μη νομίζεις, έστω κι έτσι θα τα δεχτούν τα χρήματα, από το τίποτα, στο οποίο είναι τόσον καιρό όσον αφορά στην υπόθεσή σας!

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Τρία θέματα:

 

α) αν δεν κάνω λάθος το μωρό πρέπει να δηλωθεί εντός 10 ημερών από την γέννηση, αλλιώς υπάρχει πρόστιμο.

 

β) για την δήλωση της γέννησης αυτό που χρειάζεστε από το νοσοκομείο, είναι το πιστοποιητικό που υπογράφει ο μαιευτήρας ή υπεύθυνη δήλωση τρίτου ατόμου που παραστάθηκε στον τοκετό. Υπάρχει περίπτωση να το ζητήσετε κατ'εξαίρεση από τον ίδιο τον μαιευτήρα;

 

γ)έχοντας αδήλωτη τη γέννηση, πως είστε καλυμμένοι αν κάτι πάει στραβά με την επέμβαση; Σε τέτοιες περιπτώσεις, πρέπει να είστε προετοιμασμένοι για το χειρότερο σενάριο. Καταλαβαίνετε ότι αν κάτι πάει στραβά δεν δικαιούστε καν να δείτε το παιδί, αφού δεν είστε επίσημα οι γονείς του;

 

Η σύσταση έγινε από το αστυνομικό τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει η αδερφη μου να είναι γιατρός σε ιδιωτικό νοσοκομείο και η κουμπαρα μου γιατρός σε δημόσιο και τις ρώτησα γιατί με ενδιαφέρει το θέμα μου είπαν κι οι δυο σε ξεχωριστές συζήτησης κατά λέξη ότι ΚΑΝΕΝΑΣ γιατρός σοβαρός δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβει ούτε καν το ράψιμο χτυπήματος παιδιού αν δεν υπάρχουν πιστοποιητικό γέννησης ή ληξιαρχική πράξη γέννησης.

Κοπέλα μου κάνε σαματά να πάρεις τα χαρτιά του παιδιού και βρες γιατρό της προκοπής να κάνει την επέμβαση!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ.. στα δημόσια νοσοκομεία, ρομά, πρόσφυγες κλπ έχουν χαρτιά όταν τους περιθάλπτουν.. ; και οι γιατροί τους δεν είναι σοβαροί;

Μπορεί mkcm να σου είπαν ότι έτσι κάνουν, όμως, μπορεί να είναι δική τους επιλογή.

νομίζω δεν υπάρχει νόμος που να λέει δεν χειρουργείς εάν δεν δείς χαρτιά... σου είπαν κάτι τέτοιο?

Εάν είναι, είναι κανονισμός εσωτερικός του νοσοκομείου - αυτός όμως δεν απαγορεύει δια του νόμου τον γιατρό να τελέσει πράξη σε κάποιον που ακόμα δεν τα έχει πάρει τα χαρτιά του, ή /και δεν έχει αμφιβολία για την προέλευση του βρέφους.

 

μπορεί να υπάρχει και συγγενική σχέση, αυτό που το πας ; εκεί εννοείται ότι δεν θα ζητούσε κάποιος διαπιστευτήρια.

 

σκέψου το εξής - το βιβλιάριο υγείας, μπορείς και μόνος σου να το φτιάξεις και αν δε κανω λαθος, δεν είναι δημόσιο έγγραφο ελεγχόμενο όπως η ταυτότητα.

Ο γιατρός δε μπορεί και δεν πάει σε Η/Υ να ελέγξει εάν υπάρχει και είναι δηλωμένο το βρέφος το οποίο χειρουργεί.

ειναι ενδιαφέρον το θέμα αλλά .... όπως γράφει η κοπέλα, το έχει λυμένο..

 

όπως και να έχει ειναι νομιζω καλή η συμβουλή αυτή :

 

"πήγαινε με κάποια χρήματα στο μαιευτήριο, και πες τους , ' πάρτε αυτά, ως ένδειξη καλής θέλησης και δώστε μου το χαρτί για να δηλώσω το παιδί μου και υπογράφω για τα υπόλοιπα διακανονισμό τόσα το μήνα σε χ δόσεις' "

 

παράλληλα θα ήθελα να πώ κάτι άλλο στην θεματοθέτρια για να θορυβηθεί:

 

εάν βρεθεί ο οποιοσδήποτε άγνωστος κακοθελητής, μπορεί να σε κατηγορήσει για κάτι όχι καλό - για το ότι το παιδί σου δεν είναι παιδί σου,

και ότι δεν το γέννησες εσύ. Σκέψου ότι μπορεί να θεωρήσει ότι μάλλιστα το πήρες από κάποιον άλλο με παράνομο τρόπο, ή χωρίς συνεναιση των πραγματικών γονιών.

Δεν μπορείς να αποδείξεις ότι το παιδί σου είναι δικό σου, αυτή τη στιγμή.

 

για αυτό το λόγο και μόνο, πηγαινε στο νοσοκομείο και πες τους

 

"δώστε λύση τώρα, (προκαταβολή με τα χαρτιά και μετά δόσεις) γιατί αύριο βγαίνω από την απελπισία μου στα κανάλια".

 

πραγματικά, εάν δεν ξέρεις τι άλλο να κάνεις κάνε τουλάχιστον αυτό γιατί τότε αμέσως αμέσως θα βρεθούν σε πολύ δυσάρεστη θέση γιατί αυτοί έχουν οικονομικά πολύ πρισσότερα να χάσουν από τα 1000ρικο-χιλιάρικα που τους χρωστάς

εάν βγεί κάτι τέτοιο στη φόρα.

 

Είναι παράνομο, και το κάνουν ηθελημένα και σκόπιμα,

ενώ εσύ (την αδυναμια να πληρώσεις) λογικά έχεις απόδειξη ότι δεν την έκανες ηθελημένα και σκόπιμα.

 

Το λεω αυτο σκεπτομενη καθαρα το ρίσκο του να συμβεί κάτι και να μη μπορώ να ταυτοποιήσω ότι το παιδί μου είναι παιδί μου ...

εάν ντρέπεσαι να κάνεις κάτι τέτοιο, να μην ντραπείς. η μιση ελλάδα είναι με χρέη.

 

για όσους ρώτησαν γιατί έφτασε σε αυτό το σημείο/γιατί γέννησε σε ιδιωτικό, είναι σαν να λες στην μιση ελλαδα, μα γιατι πηρες δανειο για σπιτι ενω δεν ειχες τοσο σταθερό/μικρότερο μισθο ? γιατί χαίρω πολύ χαιρόπουλος. το λάθος έγινε η ζημιά νάτη, και δόξα το θεό έγινε και ο νόμος για τα υπερ-χρεωμένα νοικοκυριά. Ίδια περίπτωση είναι και αυτή.

 

το παιδί δεν γίνεται να τιμωρείται έτσι - και αυτοί αυτό κάνουν. τιμωρούν το παιδί με μη δυνατότητα λήψης και υπηκοότητας και ταυτότητας και επωνυμου κλπ κλπ.

απαραδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Για να εισαχθείς σε νοσοκομείο πρέπει κάπως να πιστοποιήσεις ποιος είσαι. Δεν μπαίνεις έτσι μέσα και λες καλημέρα σας χειρουργείστε με. Πριν φτάσεις στο γιατρό περνάς απ' όλα τα γραφειοκρατικά...και πλέον υπάρχει κάτι που λέγεται αμκα... Με ένα κουμπί στο νοσοκομείο έχουν ότι χρειάζονται...

Εγώ επιμένω στο ότι ακόμη κι αν ο γιατρός έχει συγγενική σχέση στην περίπτωση που παρακάμπτει τόσο βασικά ζητήματα όχι δεν μπορείς να τον πάρεις στα σοβαρά.

 

Απο κάπου πιστοποιείται η ύπαρξη και του ρομα (ποιος σου είπε ότι δεν έχουν χαρτιά οι άνθρωποι;) και του προσφυγα που συνήθως ταξιδεύει με το διαβατήριο του, κλπ.

 

Φτιαχτο μόνη σου το βιβλιάριο υγείας και πήγαινε στο νοσοκομείο να κάνεις εισαγωγή. Νομίζω ότι θα πέσει πολύ γέλιο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Για να κανεις εισαγωγή σε νοσοκομειο πρεπει να προσκομησεις το βιβλιαριο ασφαλισης του παιδιου.Δε μιλαμε για το βιβλιαριο με τα εμβολια το οποιο μπορεις να τυπωσεις μονη σου.Μιλαμε για το βιβλιαριο ασφαλισης το οποιο προφανως το παιδι δε διαθετει. και το οποιο είναι δημοσιο εγγραφο...δεν το φτιαχνεις μονη σου.Δεν είναι θεμα χειρουργου...εκτος κι αν ο χειρουργος πρόκειται να κανει την επεμβαση σε δικο του ιδιωτικο ιατρειο.

 

Αυτά ισχυουν...τωρα δεν ξερω τι λυση εχει βρει η κοπελα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα ιδιωτικά ζητάνε ολα τα λεφτά στο τελος; Δεν παίρνουν προκαταβολή; Δεν παίρνουν κάποιο ποςο καθε 2-3 μηνες εγκυμοσύνης ωστε να αφήσουν ενα μικρο ποςο στο τελος; Τι κουλό ειναι αυτο το σύστημα;

 

Και καλα για να χειρουργηθεί παιδι τα χαρτιά τι τα θελουν; Επειδη ισχύει δεν σημαίνει οτι ειναι και σωστό η λογικό; Προσωπικά δεν το εχω ξανακούσει!!

Δηλαδη αν παιδι παει στα επείγοντα για εγχείρηση θελουν ποιστοποιητικα και ληξιαρχικές; Τι γραφειοκρατεία ειναι αυτη και ποιος ο λογος; Η υγεία του παιδιού εδω δεν προέχει; Δηλαδη θα υπάρξει γιατρος που δεν θα το χειρουργήσει επειδη δεν εχει χαρτί και ας ειναι άρρωστο;

Έλα Χριστέ και Παναγια!

 

Κατερίνα καλή επιτυχία κορίτσι μου ολα να σου πανε καλα! Ο Θεος μαζι σας!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...