Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νταντά ή ιδιωτικό?


lydiap

Recommended Posts

Γεια σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω σε κάτι.Έχουμε 3 κοριτσάκια, περίπου 6 ετών, 3 ετών και 1 έτους. Ως τώρα μέναμε στο Λονδίνο, αλλά λόγω της δουλειάς μου θα μετακομίσουμε οριστικά στην Αθήνα. Θα ήθελα,λοιπόν, να σας ρωτήσω: θεωρείται ότι το δημόσιο σχολείο σε συνδυασμό με το ολοήμερο μπορεί να μας καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό με τα παιδιά? Δουλεύουμε καθημερινά κι οι 2 ως τις 17:00-17:45 περίπου, δεν μπορούμε να βασιστούμε καθόλου σε παππούδες και έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε άτομο που θα επιφορτίσουμε με τη φροντίδα των κοριτσιών, συμπληρωματικά πάντα με το σχολείο, δηλαδή θα αναλάβει να τα παραλαμβάνει από το σχολείο και να τα φροντίζει ώσπου να επιστρέψουμε. Να προσθέσω, επίσης, ότι συχνά λόγω της εργασίας μου απουσιάζω σε υπερατλαντικά ταξίδια.Πιο πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση συχνά να έχουμε πρόβλημα λόγω απεργιών κλπ, καθώς είναι πιθανόν ότι η μέλλουσα ''νταντά'' των κοριτσιών δε θα είναι διαθέσιμη τα πρωινά.

Η άλλη μας εναλλακτική είναι να στείλουμε τα κορίτσια σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο που θα επιλέξουμε, στην περίπτωση που θα κρίνουμε ότι το δημόσιο λόγω αργιών, απεργιών κλπ δε μας καλύπτει..Βέβαια είναι η αλήθεια ότι θα θέλαμε τα παιδιά να πάνε σε δημόσιο και όχι σε ιδιωτικό, αλλά αν δε μας καλύπτει το δημόσιο, θα στραφούμε σε κάποιο σοβαρό ιδιωτικό.

Εσείς ποια από τις 2 εναλλακτικές θα προτιμούσατε και γιατί? Στην περίπτωση που θα επιλέγατε ιδιωτικό, έχετε να προτείνετε κάποιο σοβαρό σχολείο, που συμμετέχει σε μαθητικούς διαγωνισμούς διαφόρων τομέων, δε ''χαϊδεύει αυτιά'' σε γονείς και παιδιά και δεν ''επιλέγει'' παιδιά με αξιολόγηση, όπως διάβασα σε κάποιο άλλο thread ότι κάνουν κάποια σχολεία?

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • lydiap

    lydiap 26 δημοσιεύσεις

  • Deena

    Deena 9 δημοσιεύσεις

  • vtgian

    vtgian 7 δημοσιεύσεις

  • osin

    osin 7 δημοσιεύσεις

Γεια σας! Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω σε κάτι.Έχουμε 3 κοριτσάκια, περίπου 6 ετών, 3 ετών και 1 έτους. Ως τώρα μέναμε στο Λονδίνο, αλλά λόγω της δουλειάς μου θα μετακομίσουμε οριστικά στην Αθήνα. Θα ήθελα,λοιπόν, να σας ρωτήσω: θεωρείται ότι το δημόσιο σχολείο σε συνδυασμό με το ολοήμερο μπορεί να μας καλύψει σε ικανοποιητικό βαθμό με τα παιδιά? Δουλεύουμε καθημερινά κι οι 2 ως τις 17:00-17:45 περίπου, δεν μπορούμε να βασιστούμε καθόλου σε παππούδες και έχουμε τη δυνατότητα να προσλάβουμε άτομο που θα επιφορτίσουμε με τη φροντίδα των κοριτσιών, συμπληρωματικά πάντα με το σχολείο, δηλαδή θα αναλάβει να τα παραλαμβάνει από το σχολείο και να τα φροντίζει ώσπου να επιστρέψουμε. Να προσθέσω, επίσης, ότι συχνά λόγω της εργασίας μου απουσιάζω σε υπερατλαντικά ταξίδια.Πιο πολύ θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει περίπτωση συχνά να έχουμε πρόβλημα λόγω απεργιών κλπ, καθώς είναι πιθανόν ότι η μέλλουσα ''νταντά'' των κοριτσιών δε θα είναι διαθέσιμη τα πρωινά.

Η άλλη μας εναλλακτική είναι να στείλουμε τα κορίτσια σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο που θα επιλέξουμε, στην περίπτωση που θα κρίνουμε ότι το δημόσιο λόγω αργιών, απεργιών κλπ δε μας καλύπτει..Βέβαια είναι η αλήθεια ότι θα θέλαμε τα παιδιά να πάνε σε δημόσιο και όχι σε ιδιωτικό, αλλά αν δε μας καλύπτει το δημόσιο, θα στραφούμε σε κάποιο σοβαρό ιδιωτικό.

Εσείς ποια από τις 2 εναλλακτικές θα προτιμούσατε και γιατί? Στην περίπτωση που θα επιλέγατε ιδιωτικό, έχετε να προτείνετε κάποιο σοβαρό σχολείο, που συμμετέχει σε μαθητικούς διαγωνισμούς διαφόρων τομέων, δε ''χαϊδεύει αυτιά'' σε γονείς και παιδιά και δεν ''επιλέγει'' παιδιά με αξιολόγηση, όπως διάβασα σε κάποιο άλλο thread ότι κάνουν κάποια σχολεία?

 

Κι εγώ σε παρόμοιο ψάξιμο είμαι αλλά θέλω να σε ρωτήσω : tα μικρότερα θα τα έχεις σε βρεφονηπιακό ? μέχρι τι ώρα ? το 1745 που λες ως ώρα επιστροφής είναι αρκετά αργά, εκτός κ έχεις βρει ήδη σταθμό που είναι ανοιχτός μέχρι εκείνη την ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σε παρόμοιο ψάξιμο είμαι αλλά θέλω να σε ρωτήσω : tα μικρότερα θα τα έχεις σε βρεφονηπιακό ? μέχρι τι ώρα ? το 1745 που λες ως ώρα επιστροφής είναι αρκετά αργά, εκτός κ έχεις βρει ήδη σταθμό που είναι ανοιχτός μέχρι εκείνη την ώρα.

 

έτσι σκέφτηκα, σε βρεφονηπιακό...ελπίζω να βρω κάτι, όχι?

Δεν ξέρω είναι η αλήθεια τι συνηθίζεται...

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για δημόσιο, τότε πρακτικά θα έχεις παιδιά που θα τελειώνουν παρόμοια ώρα αλλά θα είναι σε άλλες δομές. Άρα δύσκολο να τα παραλάβεις όλα μαζί. Επίσης είτε βρεφονηπιακός είτε νήπιο, συνήθως τελειώνουν στις 16 - 16:30 και όχι την ώρα που θέλεις.

 

Σε ιδιωτικό, θα πρεπει να βρεις κάποιο που να τα παρέχει όλα, από βρεφονηπιακό έως νήπιο, που λίγοι το προσφέρουν. Επίσης δύσκολο να κρατάνε, ειδικά τα μικρά, μετά τις 16:00. Ισως έχει στην περιοχή σου, Αττική στα νότια πάντως είναι ελάχιστοι.

 

Άρα τη γυναίκα δεν τη γλυτώνεις και στις 2 περιπτώσεις. Για εμένα, λόγω ηλικιών, καλύτερα να έχεις νταντά από το πρωί για τα μικρότερα, που να παίρνει από το δημόσιο το μεγαλύτερο, παρά μονάδα εκπαίδευσης. Το μεγάλο θα είναι νωρίς σπίτι να ξεκουράζεται, και το κόστος ιδιωτικού για 3 παιδιά θα είναι εφάμιλλο μιας νταντάς. Για το μικρότερο ο βρεφονηπιακός θα είναι φύλαξη ουσιαστικά, ενώ μια γυναίκα είναι καλύτερη από άποψη ψυχολογίας. Άσε που έτσι όπως θα την έχουν αρκετές ώρες τη νταντά, θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εξτρα για κάποια διανυκτέρευση.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για δημόσιο, τότε πρακτικά θα έχεις παιδιά που θα τελειώνουν παρόμοια ώρα αλλά θα είναι σε άλλες δομές. Άρα δύσκολο να τα παραλάβεις όλα μαζί. Επίσης είτε βρεφονηπιακός είτε νήπιο, συνήθως τελειώνουν στις 16 - 16:30 και όχι την ώρα που θέλεις.

 

Σε ιδιωτικό, θα πρεπει να βρεις κάποιο που να τα παρέχει όλα, από βρεφονηπιακό έως νήπιο, που λίγοι το προσφέρουν. Επίσης δύσκολο να κρατάνε, ειδικά τα μικρά, μετά τις 16:00. Ισως έχει στην περιοχή σου, Αττική στα νότια πάντως είναι ελάχιστοι.

 

Άρα τη γυναίκα δεν τη γλυτώνεις και στις 2 περιπτώσεις. Για εμένα, λόγω ηλικιών, καλύτερα να έχεις νταντά από το πρωί για τα μικρότερα, που να παίρνει από το δημόσιο το μεγαλύτερο, παρά μονάδα εκπαίδευσης. Το μεγάλο θα είναι νωρίς σπίτι να ξεκουράζεται, και το κόστος ιδιωτικού για 3 παιδιά θα είναι εφάμιλλο μιας νταντάς. Για το μικρότερο ο βρεφονηπιακός θα είναι φύλαξη ουσιαστικά, ενώ μια γυναίκα είναι καλύτερη από άποψη ψυχολογίας. Άσε που έτσι όπως θα την έχουν αρκετές ώρες τη νταντά, θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις εξτρα για κάποια διανυκτέρευση.

 

ευχαριστώ πάρα πολύ! Το μόνο που φοβάμαι κάπως είναι οι πολλές αναγκαστικά ώρες που θα περνάνε τα παιδιά με τη νταντά...δε θα ήθελα να περνάνε μεγαλύτερο μέρος της ημέρας με τη νταντά από ότι με εμάς..στο σχολείο είναι αλλιώς, έχει και άλλα παιδάκια δεν υπάρχει σε τόσο μεγάλο βαθμό η επαφή με τη δασκάλα...μπορεί, βέβαια, να μιλάω έτσι επειδή δεν έχω βρει την κατάλληλη...όπως και να χει ευχαριστώ! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποια περιοχή θα μένετε?

 

Την νταντά δύσκολα την αποφεύγεις, καθώς οι σταθμοί κατά κανόνα έχουν μικρότερο ωράριο από το δικό σας, ακόμα και αυτοί που έχουν διευρυμένο ωράριο.

 

Μία εξαίρεση την οποία γνωρίζω και ίσως θα σας εξυπηρετεί κιόλας γιατί είναι δίγλωσσος, είναι το Natasha's Babyland/Wonderland στην Κηφισιά, αν σκοπεύετε να μείνετε προς τα εκεί. Ξέρω ότι έχει δυνατότητα να κρατήσει τα παιδιά ακόμα και μέχρι τις 19.00.

 

Επίσης, το ολοήμερο δημόσιο (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι θα λειτουργεί πάντα άψογα και χωρίς απρόοπτα και προβλήματα) δεν σας εξυπηρετεί, τελειώνει στις 16.00.

 

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει και μια νέα τάση στην Ελλάδα, τα Κέντρα Μελέτης, κοινώς χώροι με εκπαιδευτικούς όπου πάνε τα παιδιά μετά το σχολείο και κάνουν την μελέτη της επόμενης μέρας, οπότε επιστρέφουν αργότερα στο σπίτι "έτοιμα". Κάποια από αυτά τα κέντρα προσφέρουν και υπηρεσίες παραλαβής των παιδιών από τα σχολεία τους και μετέπειτα επιστροφής τους στο σπίτι.

 

Δύσκολη εξίσωση πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή θα μένετε?

 

Την νταντά δύσκολα την αποφεύγεις, καθώς οι σταθμοί κατά κανόνα έχουν μικρότερο ωράριο από το δικό σας, ακόμα και αυτοί που έχουν διευρυμένο ωράριο.

 

Μία εξαίρεση την οποία γνωρίζω και ίσως θα σας εξυπηρετεί κιόλας γιατί είναι δίγλωσσος, είναι το Natasha's Babyland/Wonderland στην Κηφισιά, αν σκοπεύετε να μείνετε προς τα εκεί. Ξέρω ότι έχει δυνατότητα να κρατήσει τα παιδιά ακόμα και μέχρι τις 19.00.

 

Επίσης, το ολοήμερο δημόσιο (ακόμα κι αν υποθέσουμε ότι θα λειτουργεί πάντα άψογα και χωρίς απρόοπτα και προβλήματα) δεν σας εξυπηρετεί, τελειώνει στις 16.00.

 

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει και μια νέα τάση στην Ελλάδα, τα Κέντρα Μελέτης, κοινώς χώροι με εκπαιδευτικούς όπου πάνε τα παιδιά μετά το σχολείο και κάνουν την μελέτη της επόμενης μέρας, οπότε επιστρέφουν αργότερα στο σπίτι "έτοιμα". Κάποια από αυτά τα κέντρα προσφέρουν και υπηρεσίες παραλαβής των παιδιών από τα σχολεία τους και μετέπειτα επιστροφής τους στο σπίτι.

 

Δύσκολη εξίσωση πάντως...

 

πολύ δύσκολη, δε μπορείς να φανταστείς πόσο έχω πονοκεφαλιάσει...:P

Μάλλον θα μείνουμε κέντρο, στην Πλάκα, με μία μικρή επιφύλαξη λόγω παιδιών, δεν ξέρω αν η γειτονιά είναι και τόσο kids friendly, το ψάχνω..:roll:

ευχαριστώ για το σταθμό, αν και μας πέφτει κάπως (:-P) μακριά αν όντως μείνουμε κέντρο.

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ δύσκολη, δε μπορείς να φανταστείς πόσο έχω πονοκεφαλιάσει...:P

Μάλλον θα μείνουμε κέντρο, στην Πλάκα, με μία μικρή επιφύλαξη λόγω παιδιών, δεν ξέρω αν η γειτονιά είναι και τόσο kids friendly, το ψάχνω..:roll:

ευχαριστώ για το σταθμό, αν και μας πέφτει κάπως (:-P) μακριά αν όντως μείνουμε κέντρο.

 

Στο Κέντρο καλός παιδικός σταθμός/νηπιαγωγείο και με αρκετά διευρυμένο ωράριο είναι το Dorothy Snot, δέχεται ηλικιακά τα 2 μικρότερά σου παιδιά σίγουρα.

 

Το καλό με το Κέντρο είναι ότι είσαι κοντά σε καλά και σχετικά οικονομικά ιδιωτικά σχολεία, π.χ. Σύγχρονη Παιδεία στον Καρέα, Εκπαιδευτήρια Ζώη και Πασχάλη στην Αργυρούπολη. Δυστυχώς όμως, το Κέντρο έχει αρκετά στραβά, ιδίως όταν είσαι με παιδιά.

 

Πολλά - αν όχι όλα - εξαρτώνται από τις οικονομικές σας δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Στο Κέντρο καλός παιδικός σταθμός/νηπιαγωγείο και με αρκετά διευρυμένο ωράριο είναι το Dorothy Snot, δέχεται ηλικιακά τα 2 μικρότερά σου παιδιά σίγουρα.

 

Το καλό με το Κέντρο είναι ότι είσαι κοντά σε καλά και σχετικά οικονομικά ιδιωτικά σχολεία, π.χ. Σύγχρονη Παιδεία στον Καρέα, Εκπαιδευτήρια Ζώη και Πασχάλη στην Αργυρούπολη. Δυστυχώς όμως, το Κέντρο έχει αρκετά στραβά, ιδίως όταν είσαι με παιδιά.

 

Πολλά - αν όχι όλα - εξαρτώνται από τις οικονομικές σας δυνατότητες.

 

ναι δίκιο έχεις, αλλά κάποια πράγματα δεν αγοράζονται...πχ αν δεν υπάρχουν παιδικές χαρές, χώροι για βόλτα, αν η περιοχή είναι μέσα στο καυσαέριο, αυτά δεν αναπληρώνονται όσα χρήματα κι αν υπάρχουν.

ευχαριστώ για το σχολείο, θα το δω...;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα σχολεία που ανέφερε η Deena είναι όντως καλά. Τόσο ο Πασχάλης όσο και ο Ζώης έχουν όλες τις μονάδες, αλλά δεν ξέρω αν κρατάνε μέχρι αργά τα παιδιά. Για το κέντρο όμως θα θέλουν σίγουρα 45 λεπτά για να γυρίσουν σπίτι. Κούραση, ειδικά για το μικρό.

 

Το δέσιμο με τη νταντά δεν έχει καμία σχέση με το δέσιμο με τους γονείς, ακόμα και αν οι ώρες είναι ποιοτικές. Κανείς δεν αναπληρώνει τον ρόλο σας, ειδικά αν οι ώρες που περνάτε με το το παιδί είναι ποιοτικές. Από την άλλη, ένα παιδάκι ενός έτους και μέχρι τα τρία, χρειάζεται συναισθηματική ασφάλεια που δύσκολα παρέχει ένας βρεφονηπιακός. Και αυτό είναι κάτι που μου το είπαν και ιδιοκτήτες βρεφονηπιακών σταθμών, όταν έψαχνα για την δική μου κόρη (αλλά ευτυχώς δεν χρειάστηκα). Επι λέξει μου ανέφεραν ότι μέχρι τα 3 όντως το ιδανικό είναι το παιδί να μένει στο σπίτι.

 

Σίγουρα το να βρεις άτομο εμπιστοσύνης είναι δύσκολο. Αν το πετύχεις όμως, πιστεύω ότι είναι το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι δίκιο έχεις, αλλά κάποια πράγματα δεν αγοράζονται...πχ αν δεν υπάρχουν παιδικές χαρές, χώροι για βόλτα, αν η περιοχή είναι μέσα στο καυσαέριο, αυτά δεν αναπληρώνονται όσα χρήματα κι αν υπάρχουν.

ευχαριστώ για το σχολείο, θα το δω...;)

 

Φυσικά δεν αναπληρώνονται! Δεν ξερω ποσο καιρό λείπεις απο Ελλάδα αλλά αυτά που ψάχνεις στο κέντρο ξεχνα τα...δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω με την vtgian

Είναι 3 τα παιδιά, και τα πιο μικρά είναι αρκετά μικρά. Μάλλον δε θα αποφύγεις να πας κάποιο/α σε σχολείο και για κάποιο/α να έχεις νταντά. Λάβε υπόψην ότι αυτό/α που θα πάει/νε σχολείο θα αρρωστήσει/ουν, και η κοπέλα στο σπίτι θα σε βοηθήσει πολύ και με το παιδάκι που θα χρειαστεί για κάποιες ημέρες να παραμείνει σπίτι.

Εγώ έχω ένα 11 μηνών, και είχα μέχρι τώρα γυναίκα, για διάφορους λόγους, μεταξύ των οποίων και το ωράριο επιστροφής από τη δουλειά. Η κοπέλα πρέπει να φύγει, και ψάχνω απεγνωσμένα για παιδικούς που να κρατάνε τα παιδάκια μετά τις 16:30 και σε πληροφορώ είναι ελάχιστοι και όχι σε όλες τις περιοχές.

Η Πλάκα είναι πολύ όμορφη περιοχή, για ωραίους περιπάτους και εξορμήσεις με τα παιδιά, απλώς να ξέρεις ότι στο μεγαλύτερο μέρος της είναι δυσπρόσιτη (για αυτοκίνητο εννοώ).

Link to comment
Share on other sites

Α, αναφορικά με την αγωνία σου να μην σε υπο/αντικαταστήσει η νταντά, να σου πω ότι είχα τους ίδιους προβληματισμούς, γιατί εγώ μέσα στη μέρα βλέπω το παιδί για 5 ώρες, κι αυτή για 8,5, συν του ότι αυτή του δίνει τα περισσότερα γεύματά του, κλπ. Όμως το παιδί καταλαβαίνει ότι εγώ είμαι η μαμά του, γιατί εγώ είμαι αυτή που τη βάζω για ύπνο τα βράδια, που την παίρνω πρώτη αγκαλιά το πρωί, που το βράδυ αν ξυπνήσει θα τρέξω, που την κάνω μπάνιο, που την πάω βόλτες, κλπ εννοώντας ότι καταλαβαίνει τη διαφορά γιατί απλά εσύ ως μαμά κάνεις πράγματα διαφορετικά (σε επίπεδο ποιότητας, στοργής) από τη νταντά. Άσε που είναι και αυτό το θεϊκό Σαββατοκύριακο που (όσο κουραστικό κι αν καταλήγει) είστε όλη τη μέρα μαζί. Μην το φοβάσαι αυτό το θέμα, λοιπόν

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι η ''υποκατάσταση'' που φοβάμαι τόσο -αν και με απασχολεί κι αυτό-

Πιο πολύ ανησυχώ γιατί εκ των πραγμάτων τα παιδιά θα περνάνε πολύ χρόνο με τη νταντά, με αποτέλεσμα η συναναστροφή με αυτήν να επηρεάζει σε μεγάλο βαθμό το χαρακτήρα τους...θα είναι όμως ο τρόπος διαπαιδαγώγησης που θα ακολουθεί συμβατός με το δικό μας? Και μπορώ να το ελέγξω αυτό? Και σε ποιο βαθμό? Αλλά από την άλλη και το ιδιωτικό δε το θέλουμε...τι να πω...θα δούμε

Οποιαδήποτε σκέψη όχι απλά δεκτή, πολύ ευπρόσδεκτη! ;)

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

είχα γράψει πολλά αλλά σβήστηκαν..

εν συντομία.

Αν έμενες αλλού θα σου έλεγα δαγκωτό ιδιωτικό.

Η δημ. εκπαίδευση εξυπηρετεί δημ. υπαλλήλους, ιδιοκτήτες καταστημάτων που κλείνουν στις δύο, νοικοκυρές, οικογένειες με νταντάδες/γιαγιάδες..

Το ολοήμερο πέρυσι σε μας στη Ραφήνα ξεκίνησε...τον Απρίλιο...No comments..

Από την άλλη, κοντά σας βρίσκονται δύο από τα καλύτερα δημόσια δημοτικά της Αθήνας.

74ο Πλάκας, στην Αδριανού, χάνει στο κτιριακό,κερδίζει σε δράσεις και εκπαιδευτικούς. Είχα περάσει με την έκτη δημοτικου μία βδομάδα, κάνοντας πιλοτική εφαρμογή με το υπ. πολιτισμού (είμαι αρχαιολόγος και συγγραφέας εκπαιδ. εντύπων), τα παιδιά "δουλεμένα", έμεινα με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Στην Ακρόπολη είναι το 70ό, το σχολείο που αποφοίτησα, θεωρείται τοπ, με δράσεις, περιβαλλοντικά, πολιτιστικά, και κτίριο εξαιρετικό..βάζουν μέσο από όλη την ΑΘήνα για να πάνε εκεί..

Στην Πλάκα έιναι το ιδιωτικό της χιλλ Εκεί που πάει ο Τσίπρας τα παιδιά του (άριστη κατ΄εμε επιλογη), επίσης ιστορικό εξαιρετικό σχολείο ..

Και ο παιδ. σταθμός Αγκάλη, επίσης με πολυ καλή φήμη..

Πιστέυω ότι η γυναίκα είναι μονόδρομος για τα ωράρια που συζηταμε..ΕΠιλογές για παιδια στην Πλάκα , Παιδ. Μουσείο (δωρεάν είσοδος, ένας τέλειος παιδότοπος), Μουσείο Παιδικής Τέχνης με μαθήματα ζωγραφικής για παιδιά...Καλή αρχή σας ζηλεύω με την καλή έννοια για την επιλογή σας...Αν θες οτιδήποτε άλλο με πμ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατανοητοί οι φόβοι σου.

Αν σκεφτείς την επιλογή της νταντάς, καλό θα ήταν να έχεις ένα ερωτηματολόγιο έτοιμο, με όλα όσα θέλεις να ξεκαθαρίσεις. Εννοιες όπως τιμωρίες, οριοθέτηση, φαγητό και κώδικές συμπεριφοράς, θα πρέπει να έχουν συμφωνηθεί από κοινού. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη, αλλά καλό είναι να ξεκαθαρίσεις από την αρχή τι περιμένεις από τον ρόλο του άλλου.

Έπειτα, είτε το θέλεις, είτε όχι, κάμερα. Δε συμφωνώ, το βρίσκω απεχθές, δεν ξέρω τι θα έκανα αν έπρεπε να έχω νταντά, αλλά είναι σωτήριο. Ενημερώνεις ότι υπάρχει κάμερα και προχωράς. Επίσης, ανώνυμη παρατήρηση. Προσωπικά είδα πολλά περισσότερα στην έξοδο παιδιών με νταντά, σε σημείο μάλιστα που σε μία περίπτωση βρήκα τη μαμά και την ενημέρωσα για ότι είδα.

 

Τα παιδιά όσο μεγαλώνουν, όλο και περισσότερο θα επηρεάζονται από τους "εκτός". Σκέψου το ενδεχόμενο να πάει παιδικό το μεσαίο και να σου έρθει με "λεξιλόγιο" :) έχει συμβεί! Επιμένω πάντως, ότι οι γονείς είναι αναντικατάστατοι. Όσες ώρες και να περνάνε τα παιδιά με τρίτους, κάνει διαφορά ο γονιός. Ο τρόπος που θα μιλήσει, που θα αγκαλιάσει, δίνουν άλλο τόνο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι υπέρ του ιδιωτικού παιδικού αν δεν υπαρχει άλλη λύση..για να είναι με ανθρώπους ΄μορφωμένους, με παιδάκια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο..η μεγάλη μου πήγε 12 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

(...)

Επίσης, ανώνυμη παρατήρηση. Προσωπικά είδα πολλά περισσότερα στην έξοδο παιδιών με νταντά, σε σημείο μάλιστα που σε μία περίπτωση βρήκα τη μαμά και την ενημέρωσα για ότι είδα. (...)

Τι εννοείς εδώ, vtgian;

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μικρή μου ήταν 10 μηνών, πηγαίναμε καθημερινά στη παιδική χαρά. Γνώρισα πολλές νταντάδες λοιπόν. Ε ήταν μία που είχε ένα κοριτσάκι 15 μηνών, το παράταγε κυριολεκτικά στη κούνια και αυτή κουτσομπόλευε με οποιον έβρισκε εύκαιρο, τους γονείς του παιδιού. Στο παιδί φερόταν απότομα, μονολεκτικά και χωρίς ίχνος στοργής. Από το καρότσι, στη κούνια και μέχρι εκεί. Ούτε καν βλεμματική επαφή. Άλλες νταντάδες νόμιζες ότι ήταν μαμάδες των παιδιών, αυτή ξεχώριζε.

 

Ε πως τυχαίνει και βλέπω τη μαμά του παιδιού σε άσχετη φάση. Δεν άντεξα, της είπα τι είδα. Έπεσε από τα σύννεφα, γιατί μπροστά της η νταντά ήταν όλο αγκαλιές και φιλιά.

 

Εννοώ λοιπόν, βάζω έμπιστο άτομο με παιδάκι να πάει πχ στη παιδική χαρά που πηγαίνει τον δικό μου για να παρατηρήσει συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Α, οκ, κατάλαβα!

Να πω την αλήθεια, εγώ τη νταντά δεν την άφηνα να βγαίνει από το σπίτι με το παιδί. Καταρχήν γιατί θα έπρεπε να της δώσω κλειδι του σπιτιού, κατά δεύτερον γιατί στην παιδική χαρά θα ήθελα εγώ προσωπικά να ελέγχω τη συμπεριφορά του παιδιού, και κατά τρίτον και σημαντικότερο, οι βόλτες είναι αποκλειστικά δικές μας ;) (εγώ, ο μπαμπάς και η μικρή)

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολο να εμπιστευρείς σε ξένο άτομο το παιδί σου (και το σπίτι σου), το καταλαβαίνω, αλλά από την άλλη να μένει και συνέχεια μέσα δεν είναι κρίμα;

 

Πάντως με εξαίρεση τη μία τύπισσα που λέω, οι υπόλοιπες που γνώρισα ήταν πραγματικά εξαιρετικές και με πραγματική αγάπη για τα παιδάκια που φρόντιζαν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μικρή μου ήταν 10 μηνών, πηγαίναμε καθημερινά στη παιδική χαρά. Γνώρισα πολλές νταντάδες λοιπόν. Ε ήταν μία που είχε ένα κοριτσάκι 15 μηνών, το παράταγε κυριολεκτικά στη κούνια και αυτή κουτσομπόλευε με οποιον έβρισκε εύκαιρο, τους γονείς του παιδιού. Στο παιδί φερόταν απότομα, μονολεκτικά και χωρίς ίχνος στοργής. Από το καρότσι, στη κούνια και μέχρι εκεί. Ούτε καν βλεμματική επαφή. Άλλες νταντάδες νόμιζες ότι ήταν μαμάδες των παιδιών, αυτή ξεχώριζε.

 

Ε πως τυχαίνει και βλέπω τη μαμά του παιδιού σε άσχετη φάση. Δεν άντεξα, της είπα τι είδα. Έπεσε από τα σύννεφα, γιατί μπροστά της η νταντά ήταν όλο αγκαλιές και φιλιά.

 

Εννοώ λοιπόν, βάζω έμπιστο άτομο με παιδάκι να πάει πχ στη παιδική χαρά που πηγαίνει τον δικό μου για να παρατηρήσει συμπεριφορές.

 

Να διάφορα τέτοια φοβάμαι...δεν ξέρω, νοιώθω ότι δε μπορείς να τα ελέγξεις όλα...επίσης είναι και η μεγάλη μας..δεν έχει συνηθίσει να μένει με άλλο άτομο πλην ημών εκτός περιβάλλοντος σχολείου..οι μικρές είναι μικρές, νομίζω θα συνηθίσουν, είναι και οι χαρακτήρες άλλοι...αλλά το μεγάλο μας το κοριτσάκι θα έχει και πολλές αλλαγές να διαχειριστεί..

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι, η εμπιστοσύνη σε ξένο άτομο κυρίως για το παιδί και κατ΄επέκταση και για το σπίτι είναι ένα μείον, σχετικά και με το θέμα που έθεσε κι η θεματοθέτρια.

Αναφορικά με τις εξόδους της μικρής, καταλαβαίνω τι λες, απλώς πέραν των όσων είπα στο προηγούμενο ποστ μου, να σου πω, φοβόμουν να βγάζει το παιδί έξω, για λόγους ασφαλείας και μόνο. Δεν ξέρω, έτσι το είχαμε σκεφτεί με το μπαμπά της, οπότε την καθημερινή της βόλτα την έκανε με εμάς το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια υπάρχει και μια νέα τάση στην Ελλάδα, τα Κέντρα Μελέτης, κοινώς χώροι με εκπαιδευτικούς όπου πάνε τα παιδιά μετά το σχολείο και κάνουν την μελέτη της επόμενης μέρας, οπότε επιστρέφουν αργότερα στο σπίτι "έτοιμα". Κάποια από αυτά τα κέντρα προσφέρουν και υπηρεσίες παραλαβής των παιδιών από τα σχολεία τους και μετέπειτα επιστροφής τους στο σπίτι.

 

Δύσκολη εξίσωση πάντως...

 

Τι ακριβώς ξέρετε για αυτά? Και το κυριότερο σε ποιες ηλικίες απευθύνονται?

LRaHp2.pngHw9ip2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ένα τέτοιο έχω τώρα τα κορίτσια..ειναι βρεφονηπιακός, νηπιαγωγείο, κέντρο μελέτης..παίρνει τη μεγάλη από το δημτικό και τη μικρή από το προνήπιο , τις κρατάει ως τις πέντε και τις παίρνω από εκεί...προσφέρει και μελέτη με εξτρά χρέωση που εγώ δεν έχω πάρει προς το παρόν...εντάξει πάρκινγκ ειναι ουσιαστικά έτσι, λύση ανάγκης..δε γίνεται παιδαγωγικό έργο , κυρίως φυλαξη για τους εργαζόμενους..αλλά για μένα καλύτερα από μια άγνωστη νταντά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...