Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσκοιλιοτητα,κραταει τα κακα της..


Recommended Posts

Νομιζω οτι τα φαρμακα αυτης της κατηγοριας αυτο που κανουν ειναι να διογκωνουν τα κακα που υπαρχουν στο εντερο για να βγαινουν πιο ευκολα.. Koalaki αν την εβαζες στην τουαλλετα/γιογιο τακτικα? πχ πριν απο καθε γευμα με ενα παραμυθι/παιχνιδι κατι να χαλαρωσει δεν θα εκανε κακα? Νομιζω οτι στο θεμα της τουαλλετας βοηθανε και οι τακτικες ωρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα!!!

 

Παθαμε ουρολοιμωξη, απο ενα κοινο μικροβιο (πρωτεα) αλλα το πιο επικυνδυνο!!!

Καναμε γενικη και καλλιεργεια και το παιδακι μου εχει λευκωμα, ερυθρα, πυοσφαιρια (μη καταμετρουμενα, κοινως παααρα πιλλα), αιμοσφαιρινη, ιζημα, δη κλπ, θα τρελαθωωω!!!

 

Την Δευτερα εχουμε επαναληψη καλλιεργειας και υπερηχο νεφρων, εντερου, κυστης κλπ...

 

Ηδη ξεκινησαμε απο προχθες αντιβιωση!!!

 

Σας ευχομαι καλες γιορτες!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Η μεν μικροβιολογος μου ειπε πρεπει να μειωσουμε τις κενωσεις για να μην υποτροπιασει η ουρολοιμωξη και χτυπησει στα νεφρα, και ο δε παιδιατρος λεει πρεπει να ρυθμισουμε το εντερο για να μην παθει κανεναν ειλεο, δλδ ο ενας θελεις να σταματησω το εφεκολ και ο αλλος οχι, αντε βγαλτε ακρη!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι, στενοχωρήθηκα που διάβασα πως η μικρή σου αλλά και εσεις παιδεύεστε τόσο πολύ. Την ουρολοίμωξη πως την καταλάβατε; Εκανε πυρετο η μικρή σας. Είναι δύσκολο, και ακόμα χειρότερο, όταν ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Αν μπορείτε, καλό θα ήταν να πάρετε και τη γνώμη ειδικού γιατρού; αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω στην ειδικότητα.

 

Εύχομαι όλα να είναι περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι αλλό αν καμιά μανούλα έχει εμπειρία. Η μικρή μου 4 και κάτι πριν περίπου δυο βδομάδες πρέπει να πέρασε μια μικρή φάση δυσκοιλιότητας, αλλά τις τελευταίες μέρες η κοιλίτσα της είναι πολύ φουσκωμένη, και ακόμα περισσότερο το βράδυ. Από διάθεση δεν έχει αλλάξει κάτι, ντούρασελ έως τις 9 με 10 το βράδυ. Η αλήθεια είναι πως δε τρώει καλά, προτιμάει τα γλυκά (που προσπαθώ να τα κόψω) και τα φρούτα. Τα κακά της έχουν γίνει πιο ανοιχτά καφέ και ....../ με ίνες/ 'οχι σχηματισμένα. Γενικά το παιδί δε φαίνεται άρρωστο ούτε φαίνεται να την ενοχλεί η κοιλιά. Παίζει να είναι τίποτα αλλεργεία; Δε θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά θα προτιμούσα να πάω στο γιατρό 'οταν πάμε πίσω στο σπίτι και όχι εδώ που είμαι. Μπορώ άραγε να περιμένω μια βδομάδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koalaki ευχομαι να το ξεπερασετε γρηγορα. Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν ο παιδιατρος ειναι πιο αρμοδιος απο τον μικροβιολογο

 

Nouli80 καλα κανεις και σκεφτεσαι να πας στο γιατρο. αν δεν εχει προβλημα το παιδι ισως μπορεις να περιμενεις. παντως και μια ιωσουλα νομιζω οτι αλλαζει το χρωμα..

Link to comment
Share on other sites

Η μεν μικροβιολογος μου ειπε πρεπει να μειωσουμε τις κενωσεις για να μην υποτροπιασει η ουρολοιμωξη και χτυπησει στα νεφρα, και ο δε παιδιατρος λεει πρεπει να ρυθμισουμε το εντερο για να μην παθει κανεναν ειλεο, δλδ ο ενας θελεις να σταματησω το εφεκολ και ο αλλος οχι, αντε βγαλτε ακρη!!!

 

 

Έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Η μεν μικροβιολογος μου ειπε πρεπει να μειωσουμε τις κενωσεις για να μην υποτροπιασει η ουρολοιμωξη και χτυπησει στα νεφρα, και ο δε παιδιατρος λεει πρεπει να ρυθμισουμε το εντερο για να μην παθει κανεναν ειλεο, δλδ ο ενας θελεις να σταματησω το εφεκολ και ο αλλος οχι, αντε βγαλτε ακρη!!!

 

Προσωπικά τον παιδίατρο θα άκουγα, αυτά δεν πρεπει να μένουν μεσα στο εντερο, αλλα σε τέτοια ο γαστρεντερολόγος δεν ξέρει καλυτερα;

Μακαρι να ξεμπέρδεψετε γρήγορα

Ολα να πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κοριτσια μαζι σας, ο πιο αρμοδιος ειναι ο παιδιατρος!!!

 

Εν παση περιπτωση επαναληπτικη καλλιεργεια και υπερηχος ανω κατω κοιλιας καθαρος, απλα ο παιδιατρος φοβαται τωρα μην υποτροπιασει το μικροβιο του πρωτεα γιατι μετα λεει παμε σε πιο βαθυ ελεγχο!!!

 

Ευχαριστω ολες σας, καλα Χριστουγεννα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι, στενοχωρήθηκα που διάβασα πως η μικρή σου αλλά και εσεις παιδεύεστε τόσο πολύ. Την ουρολοίμωξη πως την καταλάβατε; Εκανε πυρετο η μικρή σας. Είναι δύσκολο, και ακόμα χειρότερο, όταν ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Αν μπορείτε, καλό θα ήταν να πάρετε και τη γνώμη ειδικού γιατρού; αλλά δε μπορώ να σε βοηθήσω στην ειδικότητα.

 

Εύχομαι όλα να είναι περαστικά.

 

Πονουσε οταν κατουρουσε και τ τσισα μυριζαν σαν κλουβιο αυγο!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

na proσεξετε ειναι δυσκολο μικροβιο να το εξαλειψετε.ειχα ταλαιπωρειθει αρκετα να φυγει.μου ειχανε πει οτι υπαρχει κυριως σε νοσοκομεια.περαστικα και χρονια πολλα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια σας γραφω νεοτερα: εχουμε 3η φορα ουρολοιμωξη (επιμολυνση) απο πρωτεα σε διαστημα 2 μηνων!!! Την 2η φορα νοσηλευτηκαμε 8 μερες, και τωρα (3ηφορα) παιρνουμε augmentin!!!

 

Την Δευτερα εχουμε ραντεβου με την Καρυδα για να διορθωσουμε τις πολλες κενωσεις, γιατι πιθανον να ευθυνεται αυτο για τις ουρολοιμωξεις, θα δουμε...

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας γραφω νεοτερα: εχουμε 3η φορα ουρολοιμωξη (επιμολυνση) απο πρωτεα σε διαστημα 2 μηνων!!! Την 2η φορα νοσηλευτηκαμε 8 μερες, και τωρα (3ηφορα) παιρνουμε augmentin!!!

 

Την Δευτερα εχουμε ραντεβου με την Καρυδα για να διορθωσουμε τις πολλες κενωσεις, γιατι πιθανον να ευθυνεται αυτο για τις ουρολοιμωξεις, θα δουμε...

 

Τι λε ρε κορίτσι;

Ξερω οτι μαλλον θα στα εχουν ξαναπεί αλλα της δινεις ζεστο νερο το πρωι να πιει; Την βαζεις να κάθεται τουαλετα κανα 20λεπτο η περιμένεις να στο πει;

 

Καλα ο γιατρος δεν εχει δώσει τιποτα για τις κενώσεις ακομα; Μα τι περιμένει;

Απλα πληροφοριακά ο δικός μου παιρνει movicol δεν ξερω αν ειναι ιδια μάρκα στην ελλαδα αλλα υο βασικό ειναι η ουσία που λέγεται macrogol , και να φανταστείς πηγαινε το λιγοτερο μια την μερα και παλι ειχε μεσα ακομα πολυ

Μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό για το συγκεκριμενο;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας γραφω νεοτερα: εχουμε 3η φορα ουρολοιμωξη (επιμολυνση) απο πρωτεα σε διαστημα 2 μηνων!!! Την 2η φορα νοσηλευτηκαμε 8 μερες, και τωρα (3ηφορα) παιρνουμε augmentin!!!

 

Την Δευτερα εχουμε ραντεβου με την Καρυδα για να διορθωσουμε τις πολλες κενωσεις, γιατι πιθανον να ευθυνεται αυτο για τις ουρολοιμωξεις, θα δουμε...

 

Η augmentin πειράζει το έντερο. Δίνε της προβιοτικά. Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια μου!!!

 

Μπηκα να σας γραψω νεα μας...

 

Επισκεφθηκαμε την Καρυδα, η οποια συνεστησε ακτινογραφια κοιλιας και φανηκε γεματο το εντερο απο κοπρανα, μας εδωσα κλυσματα για 3 μερες, υγρικη διαιτα και παραφινελαιο, για 1 μερα ειχαμε 1 μονο κενωση και μετα ξανα τα ιδια, καθε μια ωρα κενωση, απελπιστηκα πλεον..., σημερα πηρα και γαλα μαγνησιας και dulcosoft να δω ποιο απο τα 2 θα βελτιωσει την κατασταση!!!

 

Καθε βοηθεια-συμβουλη δεκτη!!!

 

Υγ: παλι εχουμε ουρολοιμωξη παρολο που πηραμε augmentin και πηγαινουμε επιτελους τουαλετα!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια μου!!!

 

Μπηκα να σας γραψω νεα μας...

 

Επισκεφθηκαμε την Καρυδα, η οποια συνεστησε ακτινογραφια κοιλιας και φανηκε γεματο το εντερο απο κοπρανα, μας εδωσα κλυσματα για 3 μερες, υγρικη διαιτα και παραφινελαιο, για 1 μερα ειχαμε 1 μονο κενωση και μετα ξανα τα ιδια, καθε μια ωρα κενωση, απελπιστηκα πλεον..., σημερα πηρα και γαλα μαγνησιας και dulcosoft να δω ποιο απο τα 2 θα βελτιωσει την κατασταση!!!

 

Καθε βοηθεια-συμβουλη δεκτη!!!

 

Υγ: παλι εχουμε ουρολοιμωξη παρολο που πηραμε augmentin και πηγαινουμε επιτελους τουαλετα!!!

Για κατσε το dulcosoft εχει την ουσία που σου ειπα πιο κατω το macrogol, την ρώτησες που σου ειπα; Δεν θελει να στο δώσει; Τι σου ειπε; Ειναι παρα πολυ δραστικό οχι αστεία και δεν ειναι για παντα

Την λακτουκοζη που ειναι πολυ αθώα την εχεις δοκιμάσει;

 

Το παραφινέλαιο τι ειναι;

 

Για ουρολοίμωξη θα σου πω το καλύτερο συμπλήρωμα που υπαρχει, γιατρος μου το έδωσε αλλα πρεπει να ρωτήσεις την γιατρος να δεις τι λεει, λέγεται d-mannose και ειναι για να αποφεύγεται η ουρολοίμωξη (μερικες φορές τη γιατρεύει κιολας!)

Link to comment
Share on other sites

Κοαλάκι δε ξέρωνα σε βοηθήσω. Μόνο από αυτά που γράφεις πάντως, το κοριτσάκι σου φαίνεται να έχει ταλαιπωρηθεί πολύ, και ίσως πια να έχει επηρεαστεί το στομαχάκι του, και να μη μπορεί να ανακάμψει από τις απαλωτές ουρολειμώξεις. Μήπως να κοιτάξετε και αλλού; Μήπως έχει κάποια αλεργεία σε κάτι; Τι τρώει το κοριτσάκι σου; Μου φαίνεται πως πρέπει να δώσεις βάση στη βελτίωση του εντέρου. Βέβαια εύκολα το γράφεις, αν είναι σα τη κόρη μου, δύσκολα πείθεις τετράχρονο να φάει καλύτερα. Πάντως στη θέση σας ίσως να πήγαινα και σε παιδοψυχολόγο. Πρώτα μόνή και να συζητούσα το θέμα, και αν έκρινε απαραίτητο θα πήγαινα και τη μικρή. Φαντάζομαι με όλα αυτα που τραβάτε, το θέμα τουαλέτα θα είναι αρκετά μεγάλο.

 

Εύχομαι να βελτιωθείτε γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Κοαλακι περαστικα. Μεγαλη ταλαιπωρια περναει η μικρουλα σου. Δεν εχω παρομοια εμπειρια ομως ειχα μεινει με την εντυπωση οτι το εντερο δεν αδειαζει τοσο ευκολα. Δηλαδη στην περιπτωση του γιου μου δεν νομιζω να ηταν θεμα να του κανει κλισμα και να αδειασει. Η θεραπεια κρατησε τουλαχιστον 3 μηνες και μετα αραιωναμε το υπακτικο σιγα σιγα.. ακομη και τωρα 1 χρονο μετα του δινω μια φορα την εβδομαδα και πριν λιγες μερες που ειχε κριση του εδινα σκονακι καθε μερα.

Σχετικα με την αντιβιωση τωρα θα σας εχει πει φανταζομαι για γιουρτι ή προβιωτικα... (Ο γιος μου ηπιε 2 μηνες προβιωτικα παραλληλα με την θεραπεια) λενε οτι η αντιβιωση χαλει την χλωριδα και εσεις φαινεται οτι εχετε μπει σε ενα φαυλο κυκλο..

Περαστικα και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια μου!!!

 

Μπηκα να σας γραψω νεα μας...

 

Επισκεφθηκαμε την Καρυδα, η οποια συνεστησε ακτινογραφια κοιλιας και φανηκε γεματο το εντερο απο κοπρανα, μας εδωσα κλυσματα για 3 μερες, υγρικη διαιτα και παραφινελαιο, για 1 μερα ειχαμε 1 μονο κενωση και μετα ξανα τα ιδια, καθε μια ωρα κενωση, απελπιστηκα πλεον...

 

Πως γίνεται να είναι γεμάτο το έντερο αφού έχει συχνές κενώσεις;

Σας είπε η Καρύδα για ποιόν λόγο συμβαίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Τι γίνεται με τη δυσκοιλιότητα σε παιδί 2,5 ετών; Δυστυχώς η διατροφή της δεν τη βοηθάει πολύ παρότι προσπαθώ με ακτινίδια τα οποία φυσικά δεν τα τρώει σκέτα, μόνο αν μπορέσω σε καμιά φρουτόκρεμα κανένα πρωί . Αναγκάζομαι να της βάζω υπόθετα κάθε 2 ή 3 μέρες αν δεν έχει κάνει γιατί λέει ότι την πονάει η κοιλια της. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Με την/τον παιδίατρο μίλησες;

Διατροφικά καθαρά η δυσκοιλιότητα αντιμετωπίζεται με φυτικές ίνες και πολλά υγρά, βάζεις δηλαδή στο μενού πέρα από φρούτα, ολικής άλεσης δημητριακά και λαχανικά. Μπορείς να προσθέσεις λιναρόσπορο στο ψωμί (αλλά με μέτρο). Επίσης βοηθά το ζουμι από δαμάσκηνα (αποβραδύς βαζεις να μουλιάσουν σε λίγο νεράκι 2 δαμάσκηνα και το πρωί το ζουμί το προσθέτεις στην πορτοκαλάδα).

Χρειάζεται και πολύ νερό, για να μένει ενυδατωμένος ο οργανισμός.

Πέρα από το διατροφικό κομμάτι, σε αυτή την ηλικία είναι αρκετά συνηθισμένη η δυσκοιλιότητα και το πρόβλημα είναι ότι αν πονέσουν μια φορά, μετά φοβούνται και τα κρατάνε και μπαίνουν σε ένα φαύλο κύκλο μετά που διατηρεί το πρόβλημα. Για τέτοιες περιπτώσεις οι παιδίατροι συνήθως συστήνουν ένα σιρόπι να κρατά μαλακά τα κόπρανα έτσι ώστε να μη χρειαστεί κλίσμα και όποτε τα κάνει να μην πονέσει. Παράλληλα σταματάμε να πιέζουμε το παιδί και το αφήνουμε να τα κάνει όποτε του έρθουν. Το σιρόπι εξασφαλίζει ότι δε θα πετρώσουν τα κόπρανα. Σταδιακά (μπορεί να πάρει και 6 μήνες) το παιδί συνειδητοποιεί ότι δεν θα πονέσει και αρχίζει να ενεργείται κανονικά. Εννοείται παράλληλα προσέχεις την διατροφή.

Τα κλίσματα πάντως δεν είναι σε καμία περίπτωση λύση, μπορεί να τα συνηθίσει και να αδρανοποιηθεί το έντερο! Μίλα όπως και να έχει με παιδίατρο γιατί δεν είναι  κατάσταση που πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , my1stbaby είπε:

Τι γίνεται με τη δυσκοιλιότητα σε παιδί 2,5 ετών; Δυστυχώς η διατροφή της δεν τη βοηθάει πολύ παρότι προσπαθώ με ακτινίδια τα οποία φυσικά δεν τα τρώει σκέτα, μόνο αν μπορέσω σε καμιά φρουτόκρεμα κανένα πρωί . Αναγκάζομαι να της βάζω υπόθετα κάθε 2 ή 3 μέρες αν δεν έχει κάνει γιατί λέει ότι την πονάει η κοιλια της. Καμιά ιδέα;

μπορω να πω εμεις το εχουμε ξεπερασει το θεμα μετα τους 18μ που πλεον τρωει καλα κ αρκετα

αλλα τρικ που βοηθουσαν πιο πριν:πολυ νερο,δημητριακα ολικης,αρκετο ωμο λαδι στο φαγητο,γενικα με τα λαδερα παντα εκανε ειδικα με φασολακια κ μπαμιες.κ με το σπανακι ο δικος μου.νομιζω κ η βρωμη βοηθαει.ακτινιδιο,δαμασκηνα,αχλαδι.τα αποξηραμενα δαμασκηνα κ συκα τους αρεσουν αλλα κ ο χυμος.ειχα περιορισει κ οτι δυσκολευει αλλα δ ειχα δει διαφορα(μηλο,μπανανα,πατατα,ρυζι οχι πολυ μακαρονια-ψωμι-αμυλο κ υδατανθρακες γενικα)

ο γιατρος τι λεει;νομιζω υπαρχουν κ κτ φακελακια με φυτικες ινες που δινουν σαν πρωτο βοηθημα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα με τον μικρό μου και ενώ το ξεπερασαμε, ξανακυλησαμε... Ας τα πάρουμε από την αρχή... Όλα ξεκίνησαν στα δύο χρόνια όταν κοψαμε την πανα. Δυσκολευοταν με τα κακά του και προσπάθησα τα πάντα... Με διατροφή, με υγρά, χυμούς, τίποτα. Επισκέφθηκαμε και παιδογαστρεντερολογο ο οποίος μας έδωσε κάποιες συμβουλές αλλά και μια σκόνη να διαλυουμε στο νερό ή γάλα για να μαλακωνουν τα κακά. Κατάλαβα ότι μάλλον ήταν ψυχολογικο πάρα θέμα διατροφής... Κάποια στιγμή μάλλον πόνεσε και μετά τα κρατούσε με αποτέλεσμα να σκληραινουν και να δυσκολεύεται ακόμα περισσότερο... Ματωνε πολύ κάθε φορά και δεν πήγαινε τουαλέτα μέχρι που δεν κρατιοταν άλλο. Πήγαινε κάθε 4-5 μέρες. Με τη σκόνη τουλάχιστον μαλακωναν και δεν πονουσε τόσο. Τελικά καταφέραμε μετά από περίπου 1,5 χρόνο να το ξεπεράσουμε και να μην χρειάζεται πλέον τη σκόνη... Όμως, λίγο πριν κλείσει τα 4 κόλλησε στον παιδικό σταθμό σκουληκακια στο εντερο που του προκαλούσαν φαγούρα τη νύχτα, με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πληγή και να πονάει κάθε φορά που πάει στην τουαλέτα... Έτσι λοιπόν άρχισε πάλι να τα κρατάει και να σκληραινουν οπότε αρχίσαμε πάλι τη σκόνη... Έχουν περάσει 6 μήνες και ακόμα συνεχίζουμε... Στη δική μου περίπτωση κατάλαβα ότι είναι περισσότερο ψυχολογικό το θέμα πάρα θέμα διατροφής. 

Επεξεργάστηκαν by MagdaP
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...