Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα.Ο μικρος μου 3χρ έχει λαρυγγιτιδα κ φοβερο βήχα.Ειχε περάσει λαρυγγιτιδα κ τον Ιανουάριο που μας πέρασε αλλά ο βήχας τον έπιανε μόνο το βράδυ.Τώρα βηχει όλη μερα ασταματητα.Η γιατρος μου λεει ότι συμβαινει αυτο γιατι δεν πινει υγρα.Εντωμεταξυ μου έδωσε σολντεσανιλ για 3μερες απο 3φορες.Σημερα ειναι η 2η μερα κ δεν ειδα καμια φοβερη βελτιωση.Και αερολιν.Βαζω κ τον βραστηρα κ κανουμε με ατμο,τον βγαζω κ εξω στην υγρασια αλλά τα ιδια.Κανετε εσεις κατι άλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα. Μια από τα ίδια κι εμένα, 3 χρονών, έκανε λαρρυγγίτιδα πρώτη φορά τον Μάρτιο και από Σεπτέμβρη, που έχει κολλήσει 2 φορές ίωση με μύξες και βήχα, το γυρίζει σε λαρυγγίτιδα δυστυχώς. Την τελευταία φορά αυτό που κάναμε για να το προλάβουμε και να μην πάρει πάλι σολντεσανιλ είναι, με το που άκουσα τον βήχα της λαρυγγίτιδας, κοιμήθηκε 2 βράδια με ανοιχτά τέντα τα πατζούρια (ευτυχώς δεν έκανε και τρελό κρύο τουλάχιστον) και κατσαρόλα αιθέριο έλαιο ευκάλυπτο στο δωμάτιο, και το ξεπέρασε μόνος του. Βήχα και μύξες συνέχισε να έχει εννοείται αλλά ήταν παραγωγικός βήχας μετά, όχι της λαρυγγίτιδας και δεν έπαθε κρίση βήχα για να δώσουμε σολντεσανίλ. Είδα μεγάλα διαφορα με την κατσαρόλα με βραστό νερό στο δωμάτιο και τώρα αγόρασα υγραντήρα που δέχεται και αιθέρια έλαια, για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Τα αιθέρια έλαια πρέπει να αποφεύγονται, γιατί μπορεί να προκαλέσουν ερεθιστικό βρογχόσπασμο (αυτό που συμβαίνει στο άσθμα). Η Πανεπιστημιακή Παιδιατρική κλινική του "Α. Κυριακού" είχε ζητήσει να σταματήσουν να πωλούνται υγραντήρες με αιθέρια έλαια, ακριβώς για το λόγο αυτό.

 

Ο καιρός των ημερών, δυστυχώς, (ζεστός αέρας και υγρασία) είναι...ό,τι πρέπει για λαρυγγίτιδα

Link to comment
Share on other sites

Τα αιθέρια έλαια πρέπει να αποφεύγονται' date=' γιατί μπορεί να προκαλέσουν ερεθιστικό βρογχόσπασμο (αυτό που συμβαίνει στο άσθμα). Η Πανεπιστημιακή Παιδιατρική κλινική του "Α. Κυριακού" είχε ζητήσει να σταματήσουν να πωλούνται υγραντήρες με αιθέρια έλαια, ακριβώς για το λόγο αυτό.

 

Ο καιρός των ημερών, δυστυχώς, (ζεστός αέρας και υγρασία) είναι...ό,τι πρέπει για λαρυγγίτιδα[/quote']

Δεν το γνωρίζω αυτό, η παιδίατρος μας πρότεινε το αιθέριο έλαιο ευκαλύπτου..

Ο καιρός είναι όντως τέλειος για λαρυγγίτιδα, δεν το περίμενα ποτέ ότι θα βλέπω υγρασία και θα βγάζω ευχαρίστως βόλτα τα παιδιά, ακόμα και το μωρό :P (που κόλλησε βεβαίως και πήρε κι αυτό το σολντεσανίλ του).

 

 

 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ βάζω βραστήρα,ανοιγω το καπάκι κ γεμιζει το δωματιο υδρατμους,μου το ειπε μαμα που ταλαιπωρειται η κορη της χρονια.Ο υγραντηρας κανει κατι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο κάνει κι ο υγραντήρας, αλλά πιο ελεγχόμενα και κυρίως με μεγαλύτερη διάρκεια. Δηλάδη ενώ με τον βραστήρα και την κατσαρόλα βγαίνουν έντονοι υδρατμοί και μετα από λίγο δεν βγαίνουν άλλο, ο υγραντήρας υγραίνει την ατμόσφαιρα κατα τη διάρκεια όλης της νύχτας, για 12 ή και παρά πάνω ώρες.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μπερδεφτηκα. Ο υγραντηρας δεν ειναι αυτο το μηχανημα που βαζουμε για να ναζευει την υγρασια απο το σπιτι?? Πως γινεται να δημιουργει υγρασια για να βοηθαει στην λαρυγγιτιδα. Κ κατι αλλο. Η λαρρυγγιτιδα ειναι κολλητικη??

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μπερδεφτηκα. Ο υγραντηρας δεν ειναι αυτο το μηχανημα που βαζουμε για να ναζευει την υγρασια απο το σπιτι?? Πως γινεται να δημιουργει υγρασια για να βοηθαει στην λαρυγγιτιδα. Κ κατι αλλο. Η λαρρυγγιτιδα ειναι κολλητικη??

Η γιατρος μου ειπε ότι προφανως αρχισε με ιωση κ επειδη εχει παθει ευαισθησια του το γυρισε σε λαρυγγιτιδα.Ως λαρυγγιτιδα δεν κολλαει καταλαβα εκτος αν ηταν προσφατη η ιωση.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια μπερδεφτηκα. Ο υγραντηρας δεν ειναι αυτο το μηχανημα που βαζουμε για να ναζευει την υγρασια απο το σπιτι?? Πως γινεται να δημιουργει υγρασια για να βοηθαει στην λαρυγγιτιδα. Κ κατι αλλο. Η λαρρυγγιτιδα ειναι κολλητικη??

 

Το μηχανημα που διωχνει την υγρασια είναι αφυγραντηρας.Ο υγραντηρς κανει την αναποδη δουλεια...αυξανει την υγρασια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚοριτσιΑ να ρωτήσω κατι;Ποσες μερες τα κρατατε σπιτι τα παιδια μετα απο λαρυγγιτιδα;Εγω τον κρατησα ηδη 4 κ λεω να τον στειλω απο Δευτερα.Ο άνδρας μου λεει να τον στειλουμε κατα Τεταρτη γιατι εχει εξασθανημενο οργανισμο μην κολλησει κατι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τον έστειλες τελικά? Συνήθως σε 2-3 μέρες περνάει η λαρυγγίτιδα, εννοώ ο ιδιαίτερος αυτός βήχας. Μετά μένουν βέβαια τα υπόλοιπα συμπτώματα του κρυολογήματος, καταρροή, παραγωγικός βήχας, πυρετός αναλόγως.

 

 

 


Link to comment
Share on other sites

Ναι τον έστειλα γιατι ήταν πολυ καλυτερα.Βηχα σπανιως,μυτη βουλωμενη χωρις να τρέχει κ πυρετο δεν εκανε καθολου ευτυχως .Για να δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...