Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η κορη μου φετος θα παει δευτερα λυκειου και οπως καταλαβαινετε ψαχνεται και ψαχνομαστε για να δουμε τι θα επιλεξει να δωσει στις πανελληνιες του χρονου, ετσι ωστε να κανει και τη προετοιμασια που πρεπει.

Ως επιλογες της μεχρι στιγμης, ειναι το Καλων τεχνων, ψυχολογια και το μουσικο.. (νομιζω... ουτε η ιδια ακομη δεν εχει κατασταλαξει).

Ειναι και ειμαστε πολυ μπερδεμενοι για τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει.

Τι ακριβως χρειαζεται για το καλων τεχνων? Θα πρεπει να παει σε "ειδικο" φροντιστηριο για σχεδιο κτλ ή μπορω να βρω καποια δασκαλα που προετοιμαζει τα παιδια?

Που θα τα βρω αυτα? Μονο στο κεντρο της Αθηνας υπαρχουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Εχω φιλη στην καλων τεχνων στην Θεσσαλονικη. Απο αυτα που μου εχει πει (εχει και 4 χρονια απο τοτε) ειναι οτι δεν εχει σημασια αν εχει καποιος ταλεντο πχ στη ζωγραφικη ή αν ξέρει να ζωγραφιζει καλα, αυτο που εχει σημασια ειναι να το αγαπαει και να προσπαθει πολυ και συνεχης δουλεια. Αλλωστε η τεχνη ειναι κατι που δεν ειναι περιορισμενο, υπαρχουν απειρες δυνατοτητες γυρω απο αυτη τη σχολη. Καλο ειναι φυσικα να υπαρξει καθοδηγηση, ειτε σε φροντιστηριο ειτε ιδιωτικο μαθημα με καποιον δασκαλο/δασκαλα, ωστε να βελτιωθει και να εξασκηθει.

Καλη επιτυχια ευχομαι :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει ξανά ασχοληθεί με ελεύθερο σχέδιο, πιστεύω θα ήταν σκόπιμο να πάει σε κάποιο φροντιστήριο πριν δώσει εξετάσεις. Δυστυχώς δεν ξέρω να σου προτείνω γιατί εκανα ελεύθερο κ γραμμικό στην επαρχία όταν ακόμα ζούσαν οι δεινοσαυροι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ζωή. Όσον αφορά την καλών τεχνών, ναι υπάρχουν εξειδικευμένα φροντιστήρια. Μην μπερδευτείτε με τα φροντιστήρια που προσφέρουν ελεύθερο και γραμμικό σχέδιο γιατί δεν έχουν καμία σχέση. Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός για αυτήν την σχολή και οι εξετάσεις και η προετοιμασία είναι πολύ απαιτητικές. Πολύ απαιτητικές όμως. Στην Αθήνα δεν γνωρίζω δυστυχώς φροντιστήρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ. Δεν εχει κανει ποτε μαθηματα ζωγραφικης, σχεδιου ελευθερου ή γραμμικου περα απο την περσινη χρονια στο σχολειο που πηρε "κλαδο" (δεν θυμαμαι πως λεγεται) καλλιτεχνικο. Εκει εκανε καποια πραγματα.. Φαινεται οτι το εχει.. της το εχει πει και η καθηγητρια στο σχολειο της να ακολουθησει το καλω τεχνων... κι εγω κατι βλεπω αλλα ειμαι μαμα και ολες οι μαμαδες βλεπουν τα παιδια τους αστερια.. Οποτε μαλλον πρεπει να το ψαξω.. ισως να ρωτησω και την καθηγητρια στο σχολειο να μου προτεινει που να παει..

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την εντύπωση ότι οι εξετάσεις στην Καλών Τεχνών είναι ανεξάρτητες από τις Πανελλαδικές εξετάσεις και διενεργούυνται σε άλλες ημερομηνίες. Και εγώ έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολες και απαιτητικές.

Όμως αν το αγαπάει και το θέλει, αξίζει τον κόπο!:P

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχω την εντύπωση ότι οι εξετάσεις στην Καλών Τεχνών είναι ανεξάρτητες από τις Πανελλαδικές εξετάσεις και διενεργούυνται σε άλλες ημερομηνίες. Και εγώ έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολες και απαιτητικές.

Όμως αν το αγαπάει και το θέλει, αξίζει τον κόπο!:P

Ναι το ξερω οτι ειναι ανεξαρτητες. Δινουν Σεπτεμβρη απ οτι εχω πληροφορηθει. Εννοειται οτι θα δωσει και πανελληνιες.

Ξερω οτι το αγαπαει οπως και αλλα πραγματα.. Της εχει κολλησει και η μεταφραση και ο υποτιτλισμος.

Βασικα πρεπει πρωτα η ιδια να βαλει σε σειρα τις σκεψεις της και το τι θελει πραγματικα να κανει... Εγω μαζευω πληροφοριες..

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές σχολές που κάνουν προετοιμασία για την Καλών Τεχνών. Γκούγκλαρέ το, θα βρεις αμέσως.

Δίνεις ανεξάρτητα και σε κάθε σχολή ξεχωριστά. Υπάρχει στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τη Φλώρινα. Μπορείς να δώσεις και στις τρεις, είναι σε διαφορετικές ημερομηνίες. Για την Αθήνα ειδικά είναι αρκετά δύσκολο, είναι μικρό το ποσοστό των εισακτέων σε σχέση με τους διαγωνιζόμενους. Αυτό βέβαια είναι σχετικό, κάποιοι θα περάσουν.

Ας κάνει φέτος σχέδιο να δει αν της πάει.

 

Ό,τι κι αν αποφασίσετε, καλή επιτυχία.

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές σχολές που κάνουν προετοιμασία για την Καλών Τεχνών. Γκούγκλαρέ το, θα βρεις αμέσως.

Δίνεις ανεξάρτητα και σε κάθε σχολή ξεχωριστά. Υπάρχει στην Αθήνα, τη Θεσσαλονίκη και τη Φλώρινα. Μπορείς να δώσεις και στις τρεις, είναι σε διαφορετικές ημερομηνίες. Για την Αθήνα ειδικά είναι αρκετά δύσκολο, είναι μικρό το ποσοστό των εισακτέων σε σχέση με τους διαγωνιζόμενους. Αυτό βέβαια είναι σχετικό, κάποιοι θα περάσουν.

Ας κάνει φέτος σχέδιο να δει αν της πάει.

 

Ό,τι κι αν αποφασίσετε, καλή επιτυχία.

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ. Δεν εχει κανει ποτε μαθηματα ζωγραφικης, σχεδιου ελευθερου ή γραμμικου περα απο την περσινη χρονια στο σχολειο που πηρε "κλαδο" (δεν θυμαμαι πως λεγεται) καλλιτεχνικο. Εκει εκανε καποια πραγματα.. Φαινεται οτι το εχει.. της το εχει πει και η καθηγητρια στο σχολειο της να ακολουθησει το καλω τεχνων... κι εγω κατι βλεπω αλλα ειμαι μαμα και ολες οι μαμαδες βλεπουν τα παιδια τους αστερια.. Οποτε μαλλον πρεπει να το ψαξω.. ισως να ρωτησω και την καθηγητρια στο σχολειο να μου προτεινει που να παει..

 

 

Καλησπέρα, όπως σου είπαν και κάποια κορίτσια πρέπει οπωσδήποτε να κάνει μαθήματα σχεδίου για την εισαγωγή της στην ΑΣΚΤ. Θα κάνει μολύβι, κάρβουνο, χρώματα κλπ. Δεν αρκεί να ζωγραφίζει κάποιος καλά, αλλά πρέπει να ζωγραφίζει με κανόνες και αυτοί οι κανόνες διδάσκονται στους υποψήφιους. Είναι δύσκολο, δεν είναι εύκολο γιατί ο ανταγωνισμός είναι μεγάλος και υπάρχουν αρκετά παιδιά που κάνουν καλή δουλειά στο σχέδιο. Όμως, πάντα υπάρχει η πιθανότητα της επιτυχίας για όποιον δουλεύει πολύ και το θέλει πολύ και έχει τις ικανότητες. Αν το αγαπάει γιατί να μη το δοκιμάσει?:wink: Άμα ψάξεις θα βρεις σχολές και εργαστήρια που προετοιμάζουν τους υποψήφιους. Καλή σας επιτυχία!:-D

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολυ. Δυστυχως εμαθα κατι που δεν μου αρεσε καθολου οσον αφορα τον τροπο εισαγωγης ... αλλα δεν πειραζει.. ας μπει στην διαδικασια αν το θελει..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Μήπως κάποιος γνωρίζει αν υπάρχει φόρουμ των σπουδαστών της καλών τεχνών; Είτε αυτό να είναι των Αθηνών, Θεσσαλονίκης ή και των δύο. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...