Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια νεας μανουλας χωρις βοηθεια στο σπιτι!


Recommended Posts

Χαίρομαι που κάποιος το καταννοεί.. Νιώθω που νιώθω κατάπτιστη που τολμάω να σκέφτομαι έτσι. Κι εγώ κατηγορώ τον εαυτό μου και νιώθω αχάριστη αλλά αυτό δε λειτουργεί και δε βοηθά στο να ξεπεραστεί αυτή η κατάσταση.

 

Το να μου λέτε ότι είναι αμαρτία και να νιώθω ακόμα πιο άσχημα, μόνο πίσω μπορεί να με πάει..

 

Ζητώ να μου πουν άλλες μανούλες ή μέλλουσες μανούλες πώς αντιμετώπισαν μια τέτοια κατάσταση..

 

 

Κουκλα εγω εχω 2 παιδακια...οι εγκυμοσύνες μου πανεύκολες και σουπερ αλλα για μενα οι πιο δυσκολες περιοδοι της ζωης μου.Ολο κουρασμενη ημουνα,ολο νυσταζα...και νευρα...τρελλα νευρα.

 

Κανε ότι σου κανε κεφι κοριτσι μου...ακομα κι αν θελεις να εισαι ξαπλα ολη μερα...καντο...τωρα που μπορεις γιατι μετα θα ερθει το νινι και που χρονος για να καθεσαι.Μη σκας...μη τρελλαινεσαι...μην αγχωνεσαι.Ειναι και οι ορμονες.Θα δεις πως και όταν γεννησεις οι 2 πρωτοι μηνες θα εισαι ακομα περιεργα...σιγα σιγα θα επανέλθεις.Ασε που με το μωρακι θα εχεις τοσο τρεξιμο που δε θα εχεις χρονο καν να νιωσεις κουραση...χεχεχε.

 

Τα αγορια μου εχουν 20 μηνες διαφορα.Οταν γεννηθηκε ο μικρος ειχα και κι έναν 'μεγαλο' 20 μηνων...μονη μου...χωρις βοηθεια από κανεναν.Η αρχη πολύ δυσκολη...υπηρξαν καποιες φορες...εκεινες τις νυχτες του απολυτου ξενυχτιου να προσπαθω να κοιμισω μια τον έναν και μια τον αλλον που σκεφτομουν πως ισως το δευτερο παιδι τοσο συντομα ηταν λαθος μου.Οταν όμως τα εβλεπα να κοιμούνται τα λατρευα...τοτε ηξερα πως ηταν ότι καλυτερο ειχα κανει στη ζωη μου.

 

Με το καλο το παιδακι σου....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχομαι σε ολες τις μελλουσες μανουλες!!!να ζουν την καθε μερα που εχουν το θαυματακι τους μεσα στην κοιλιτσα τους σαν να ειναι μοναδικη!!!!!!αυτο σας το λεει μια μανουλα που προλαβε να νιωσει αυτη την ευτηχια μονο 6 μηνες!!!!!!μακαρι να μπορουσα να τον κρατησω στην κοιλια μου 9 μηνες με οποιο κοστος!!!ειτε αυτο λεγετε εμετος,ζαλη,χαμηλος εματοκριτης,κακη ψυχολογια!!!!κ τι δεν θα εδινα να τα ζουσα ολα αυτα αλλους τρις μηνες κ να μην πρεπει να βλεπω το μωρο μου να μεγαλωνει σε μια θερμοκιτιδα αλλα μεσα στην κοιλια μου!!!!ευχομαι καλη κ τελιομηνη εγκυμοσινη σε ολες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δινεις νοιμα στην ζωη μου......και στην καθε στιγμη μου....οποιο κομματι τις ζωης μου και να δω...παντοτε εισουν οτι ειχα πιο γλυκο,.!!!!!!για τον γιο μου που μου αλλαξε μαγικα την ζωη!με εκανε καλυτερο ανθρωπο!!!!ευχομαι στης μελλουσες μαμαδες συντομα να το νιωσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι έγραψα στο σωστό θέμα..

Δεν ήθελα να ανοίξω καινούργια συζήτηση επιβαρύνοντας το φόρουμ με κάτι που προυπάρχει..

 

Εκτός αυτού, το θέμα μου δεν είναι τα συμπτώματα.. Δυστυχώς τα συμπτώματα είναι απλώς κάτι που προστίθεται στην ήδη χάλια ψυχολογία..

Γι' αυτό έγραψα εδώ.. αλλά είμαι κι εγώ μι εν δυνάμει "νέα μανούλα" ..

 

Και περνάω αυτά... Συγνώμη αν διέκοψα τη συζητηση..

 

Καλό σας βράδυ κι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας.

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Σκεφτομουν τωρα και θα ανοιξω καινουριο θέμα με κατι που με προβληματιζει περιμενω εκει τις απαντησεις σας!! θα βαλω τιτλο ''το ονομα του παιδιου μου..''

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!Σκεφτομουν τωρα και θα ανοιξω καινουριο θέμα με κατι που με προβληματιζει περιμενω εκει τις απαντησεις σας!! θα βαλω τιτλο ''το ονομα του παιδιου μου..''

 

Οκ!κουλακι!:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια διαβάζω τα γραφόμενα σας κ πραγματικά απορώ με τις κοπέλες που τους φαινεται παραξενο να βοηθάει η μανα τα παιδια της(την κορη της εν προκειμενω) όταν το χρειάζονται κ οι πρώτοι μηνες του παιδιου ειναι μια τέτοια κατάσταση.Αν δε βοηθησει η μανα πανω απο όλα,κ επειτα η υπολοιπη οικογενεια ποιος θα βοηθησει ο ξένος;Φυσικά κ δεν ειναι υποχρεωμενη να κανει κατι αλλά απο μονη της μια μανα εφοσον μπορει ,ειναι υγιης κ δεν εχει αλλες υποχρεωσεις δε θα βοηθησει το παιδί της;Δε λεμε να ειναι όλη μερα απο πανω της αλλά πιστευω πως ειναι κ δικη της ευχαριστηση.Εσεις δε θα βοηθησετε τα παιδια σας αν χρειαστουν την αναγκη σας;Τους γονεις σας δε θα τους βοηθησετε;Δεν ειναι θεμα υποχρέωσης ειναι οικογενεια,αλληλοστηριξη κ αλληλοβοηθεια κ κυριως αγαπη κ συμπαράσταση.

Τώρα για το άλλο θέμα που λέτε οτι μια γυναικα που δεν δουλευει δε χρειαζεται βοηθεια στις δουλειες συμφωνω.Με το παιδι όμως χρειαζεται βοηθεια γιατι θελει να ησυχάζει λιγο το κεφάλι της.Και κυριως αυτο ειναι δουλεια του συζύγου,να ασχολειται κ ο ίδιος με το παιδι.Αυτο όμως που λενε οι κοπελες κ υποστηριζω κ εγώ γιατι το έζησα κ το ζω,ειναι η ψυχολογική στήριξη,εναν άνθρωπο να πεις μια κουβέντα,να βγεις για ενα καφέ όταν το χρειαζεσαι,ενα δικο σου άνθρωπο.Εγω ειμαι ξενη στην πόλη του άνδρα μου κ βασικα ο κυκλος μου ηταν απο τη δουλεια.Οταν αυτή σταμάτησε ,σταματησαν κ οι επαφες.Κατι φιλοι-συγγενεις του άνδρα μου αλλά με διαφορετικη ζωη απο μενα.Δυσκολευτηκα πολύ.Ο άνδρας μου κρατουσε τον μικρο να παω για καφε αλλά δεν ειχα παρέα.Τα πρωινα του χειμωνα κρυα-βροχες δεν ερχοταν καμια για παρεα στο σπίτι ,ουτε κ εγω ειχα κανα σπιτι να παω.Σιγά-σιγά τα πράγματα άλλαξαν βέβαια έκανα καποιες γνωριμιες ποως ειπα με μαμαδες με συνομιληκα,μεγάλωσε κ ο μικρος κ ειμαστε πιο ευκινητοι αλλά παλι δεν εχω κανενα δικο μου εδώ.Γενικά ειναι δυσκολα μακρια απο την οικογενεια σου,απο φιλους κ συγγενεις ,εμενα ετυχε κ ο άνδρας μου να μην εχει μεγαλη οικογένεια κ ειμαστε σχεδον μόνι αλλά όλα καλά το παλευουμε όσο μπορουμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις απολυτο δικαιο!!ειναι η ψυχολογικη στηριξη απο τους ανθροπου σου κ κυριως απο την μανα!γιναμε μανες κ ξερουμε!! Ειναι η καταθεση ψυχης,μια αγκαλια οταν δεν εισαι καλα!κ εγω ολοι μερα μονη δοξα το θεο τα καταφερνω!μπορει να ειμαι στο ποδι 20 ωρες!αλλα τα καταφερνω!!ξερεις ειναι πολυ δυσκολο για μια νεα μανουλα απιρη να μεγαλωνει χωρις βοηθεια ενα προωρο μωρακι!με καταλαβενεις!για τον μαχητη μου ομως μαχομε κ εγω κ τα εχω καταφερει περιφημα μεχρι τωρα!ειμαι υπερηφανη γιαυτο!αλλα να ειναι στιγμες που σε περνει απο κατω κ θελεις την αγκαλια τις μανουλας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Or γεια σασ και απο μενα...απο καιρο ηθελα να μπω στο φορουμ τελικα τα καταφερα...θα ηθελα και εγω να σασ πω την ιστορια μου και χρειαζομαι παρα παρα πολυ την γνωμη σας...εχω 2 παιδακια,2 αγορακια...ο ενα σ ειναι 4,5 χρονων και ο αλλοσ 7 μηνων....οταν εμεινα πρωτη φορα εγκυοσ αολα πηγαιναν τελεια μεχρι τον 4 μηνα που αναγκαστικα να σταματησω την δουλεια λογω συσπασεων....ολα καλα μεχρι που γυρισα στην δουλεια...οι μπηχτεσ απο την εργοδοτρια ενα σορω του τυπου εσυ θα παρεις αδεια τελευταια...ενα χρονο καθοσουνα θεσ και αδεια???? τελοσ παντων...μετα απο 4 χρονια ξαναμενω εγκυος στον δευτερο αλλα στην 17 εβδομαδα αναγκαστικα να κανω διακοπη γιατι το μωρο ειχε ενα σωρο προβληματα...υδροκεφαλια,υδρονεφρωση και δισχιδη ραχη...η ψυχολογια μου στα πατωματα...η γιατροσ μου μου ειπε οτι επρεπε να κατσω για 40 μερεσ μιασ και αναγκαστικα να το γεννησω κανονικα πριν μου κανει αναροφηση οτι ειχε απομεινει στην μητρα....δεν αντεξα ομωσ μετα απο μια εβδομαδα παλι πισω στην δουλεια γιατι δεν αντεχα να καθομαι σπιτι το σκεφτομουν συνεχεια....μετα απο ενα μηνα παλι εγκυοσ στον τριτο ζουζουνο,....απο την κιυραση ομωσ παλι συσπασεισ στον τεταρτο και με το βαρυ ιστορικο που εχω παλι σπιτι για ξεκουραση...η εργοδοτρια μονο που δεν με χτυπησε... μου ειπε πως το κανω ψεματα για να κατσω και οτι αν ισχυει αυτο τοτε χρειαζομαι φαρμακα....δεν σκεφτηκε καν οτι στην διακοπη γυρισα μετα απο μια εβδομαδα μονο η παρτι της την ενοιαζε.....σε λιγο καιρο ξεκιναω παλι την δουκεια και οι μπηχτεσ παλι θα ερχισουν και εχω βαρεθει...η ψυχολογια μου να ειναι στα πατωματα.....δεν θελω να ξαναγυρισω στα ιδια σκατα....το ωραριο μου ειναι 8 το πρωι με 3 το μεσημερι και 5 το απογευμα με 10 το βραδυ καθε μερα μεχρι την παρασκευη και το σαββατο ειναι 8 το πρωι με 3 το μεσημερι...δηλαδη τα παιδια θα τα βλεπω μονο σαββατο απογευμα και κυριακη...οσο για μισθο με το ωραριο που δουλευω και τισ υπεροριεσ ειναι 700 ευρω χωρις επιδοματα και με τα χιλια ζορια....θα ηθελα να κατσω στο σπιτι και εγω να μεγαλωσω οσο μπορω τα παιδια και ιδιαιτερα ο μικροσ μεχρι να παει στο σχολειο...ο συζηγος μου ειπε πως η αποφαση αυτη ειναι αποκλειστικα δικη μου και οτι αποφασισω αυτο να κανω....εσεισ στην θεση μου τι θα κανατε????επίσης ήθελα να ενημερώσω ότι η πεθερά μου είναι πολύ μεγάλη και έχει ιλιγκο και δεν μπορεί να κρατήσει παιδιά μόνη της και η μάνα μου δουλεύει συνεχώς για να βοηθήσει....επίσης ξέχασα να πω ότι στην παραμικρή ευκαιρία που έβρισκε η εργοδοτρια με υποβιβαζε συνεχώς και με έλεγε χοντρή πολλές φορές και ούφο και ηλιθια .....γι αυτο θελω την γνωμη σας.....τι θα κανατε στην θεση μου αν δεν ειχατε βοηθεια απο πουθενα και επικρατουσε ολο αυτο που περιγραφω????

Link to comment
Share on other sites

Ομολογουμένως απαράδεκτη η εργοδότρια σου. Νομίζω ότι οι επιλογές σου είναι δύο! Ή συνεχίζεις την δουλειά και την γράφεις (ότι και αν σου λέει) εκεί που δεν πιάνει η μελάνι. Έτσι κι αλλιώς δεν έχεις κάνει κάποια κατάχρηση, πήρες τα νόμιμα οπότε προσπάθησε να μην σε επηρρεάζει;) ή αν δεν θα σας λείψουν αυτά τα 700 Ευρώ από το ταμείο της οικογενείας αφήνεις την δουλειά, πράγμα που για να σου πω την αλήθεια δεν θα έκανα με τίποτα. Τέτοιοι άνθρωποι χρειάζονται τρομερή μηνυσάρα για ίσως ¨ηθική βλάβη" κ.α, Εγώ νομίζω ότι θα μίλαγα με δικηγόρο. Με έχεις κάνει έξαλλη, πραγματικά, είναι και γυναίκα.

Σιγά μην της έκανα την χάρη να φύγω και χωρίς αποζημίωση.... Με τίποτα:twisted:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

demi 1981 εχει κανει και χειροτερα που αν τα αρχισω θα πας εσυ η ιδια να την χτυπησεισ....τεσπα....δεν ειναι οτι δεν τα εχουμε αναγκη τα λεφτα...σε περιπτωση που φυγω ενταξει δεν θα πεινασουμε κιολασ αλλα θα τα βγαλουμε περα με πολυ οικονομια.....εγω να σου πω την αληθεια ειμαι χαζη γιατι δεν μιλαω καθομαι και τα δεχομαι ολα γι αυτο με αποκαλω χαζη....ενα ακομα που θα σου πω ειναι οτι οταν ημουν εγκυος στον τριτο γιο ειχα υποτιθετε ρεπο καθε τριτη και πεμπτη απογευμα....το ρεπο την πεμπτης οσο το ειδεσ εσυ αλλλο τοσο το ειδα και εγω και ημουν και 4 μηνων εγκυοσ...δεν σεβαστηκε την εγκυμοσυνη μου τα υπολοιπα θα σεβαστει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

demi 1981 εχει κανει και χειροτερα που αν τα αρχισω θα πας εσυ η ιδια να την χτυπησεισ....τεσπα....δεν ειναι οτι δεν τα εχουμε αναγκη τα λεφτα...σε περιπτωση που φυγω ενταξει δεν θα πεινασουμε κιολασ αλλα θα τα βγαλουμε περα με πολυ οικονομια.....εγω να σου πω την αληθεια ειμαι χαζη γιατι δεν μιλαω καθομαι και τα δεχομαι ολα γι αυτο με αποκαλω χαζη....ενα ακομα που θα σου πω ειναι οτι οταν ημουν εγκυος στον τριτο γιο ειχα υποτιθετε ρεπο καθε τριτη και πεμπτη απογευμα....το ρεπο την πεμπτης οσο το ειδεσ εσυ αλλλο τοσο το ειδα και εγω και ημουν και 4 μηνων εγκυοσ...δεν σεβαστηκε την εγκυμοσυνη μου τα υπολοιπα θα σεβαστει????

 

Κοίτα, εγώ δεν θα έφευγα αμαχητή. Όλοι είμαστε ανοχικοί με τους εργοδότες μας άλλα όλα έχουν και ένα όριο, πόσο μάλλον όταν μου λες ότι θα μας λείψουν τα 700 αλλά όχι σε "τραγικό βαθμό". Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για εργοδότες που ασκούν ψυχολογική πίεση σε υπαλλήλους τους μόνο και μόνο για να παραιτηθούν και να μην χρειαστεί να αποζημιώσουν. Δεν λέω ότι ανήκεις σε αυτήν την κατηγορία αλλά άμα δεν σε θέλει, άμα θεωρεί ότι κάνεις κατάχρηση της αδείας, άμα σε θεωρεί χαζή, ηλίθια, βλαμμένη ας σε διώξει.

 

Φυσικά εάν θεωρείς ότι όλο αυτό μπορεί να σε καταβάλει και να σε κάνει ράκος, μη χαλάς τη ζαχαρένια σου, βρόντηξε τα κάτω και φύγε και μείνε με τα παιδάκια σου! Απλώς ζυγισέ τα πρώτα όλα καλά;)

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ξέρετε ποιο είναι το θέμα;;;; 8 χρόνια είμαι εκεί και κάνω υπομονή και δεν έχει αλλάξει τπτ....κάποιες φορές βέβαια 2-3 μου ζήτησε συγνώμη αλλά την επόμενη πάλι τα ίδια.....γιατί να γυρίζω σπίτι με νεύρα και να ξέσπασε σε σύζυγο και να μην έχω όρεξη να μην παίζω ούτε με το παιδί και να του φωνάζω συνέχεια... Και επίσης γιατί πολλές φορές βα φτάνω σε σημείο να βάζω τα κλάματα από τα νεύρα μου;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ξέρετε ποιο είναι το θέμα;;;; 8 χρόνια είμαι εκεί και κάνω υπομονή και δεν έχει αλλάξει τπτ....κάποιες φορές βέβαια 2-3 μου ζήτησε συγνώμη αλλά την επόμενη πάλι τα ίδια.....γιατί να γυρίζω σπίτι με νεύρα και να ξέσπασε σε σύζυγο και να μην έχω όρεξη να μην παίζω ούτε με το παιδί και να του φωνάζω συνέχεια... Και επίσης γιατί πολλές φορές βα φτάνω σε σημείο να βάζω τα κλάματα από τα νεύρα μου;;;;;

 

Σημασια εχει να εισαι εσυ καλα!!!ασε τα χρονια!κ να εισαι καλα με την οικογενεια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πάρα πολύ για την στήριξη ....Δεν είχα κανέναν να μιλήσω...η μάνα μου μου έλεγε να μην φύγω να κατσω και να μην με κάνει η εργοδοτρια ότι θέλει αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.....θέλω την ψυχική μου ηρεμία και των δικών μου φυσικά γιατί δεν μου φταίνε και σε τπτ......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πάρα πολύ για την στήριξη ....Δεν είχα κανέναν να μιλήσω...η μάνα μου μου έλεγε να μην φύγω να κατσω και να μην με κάνει η εργοδοτρια ότι θέλει αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα.....θέλω την ψυχική μου ηρεμία και των δικών μου φυσικά γιατί δεν μου φταίνε και σε τπτ......

 

Κειτα εγω σε καταλαβενω γιατι δουλευα χρονια τηλεφωνητρια σε κινητη!τα νευρα μου κουρελι ξεσπουσα οπου εβρισκα!!!τωρα εχει γαληνεψει η ψυχη μου το μυαλο μου!εμενα εως κ εξοδικο μου εστειλε οταν της ειπα τελος γιατι το μωρακι μου γεννηθηκε προωρο κηθελε ιδιαιτερη φροντιδα!να ακουσεις την καρδια σου κοριτσι μου!κ εφοσον εχεις κ το οκ του συζηγου μην μασας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τίγρη με βοηθάει πολύ με αυτά που λες για να πάρω κουράγιο....το μόνο που μένει είναι να της στείλω μνμ να βρεθούμε για να της πω τα μαντάτα....βέβαια κάπου που να μην έχει πολύ κόσμο γιατί πάω στοίχημα ότι θα Αρχίσει να ουρλιαζει σίγουρα....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ τίγρη με βοηθάει πολύ με αυτά που λες για να πάρω κουράγιο....το μόνο που μένει είναι να της στείλω μνμ να βρεθούμε για να της πω τα μαντάτα....βέβαια κάπου που να μην έχει πολύ κόσμο γιατί πάω στοίχημα ότι θα Αρχίσει να ουρλιαζει σίγουρα....

 

Εγω θα το εκανα τηλεφωνικα!!!γιατι να χαλαστεις για αλλη μια φορα???

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν χειρότερο τηλεφωνικά;;; Έλεγα να της το πω πρόσωπο με πρόσωπο για να δω την αντίδραση της.....φυσικά δεν ξέρω πως ακόμα να της το πω...καμία ιδέα πως να αρχίσω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν χειρότερο τηλεφωνικά;;; Έλεγα να της το πω πρόσωπο με πρόσωπο για να δω την αντίδραση της.....φυσικά δεν ξέρω πως ακόμα να της το πω...καμία ιδέα πως να αρχίσω;;;;

 

Την περνεις τηλ της λες καλημερα κ... Καλεσα για να σας ανακηνωσω την παρετηση μου!εχω τα παιδια ηταν να τα κειταξει η πεθερα μου τελικα δεν μπορει εγω δεν εμπιστευομαι ξενη γυναικα!!!!μολις ξεπεταχτουν θελω να ελπιζω οτι η πορτα σας θα ειναι ανοιχτη!ευχαριστω πολυ για την συνεργασια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...