Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια νεας μανουλας χωρις βοηθεια στο σπιτι!


Recommended Posts

ειλικρινα...γιατι ειναι στον κοσμο της.ας μην το ανοιξω καλυτερα αυτο το θεμα.περναει δευτερη εφηβια και γενικα οτι να΄ναι.Το μωρο πλεον μενει σιγουρα δυο ωρες ξυπνιο.τις περισσοτερες φορες κοιμαται για κανα μισαωρο με μια ωρα το πολυ.ευτυχως αρχισε λιγο να κοιμαται και τα βραδια (οχι καθε μερα αλλα ενταξει).το πρωοι θα με ξυπνησει τμ μωρο θα το ταισω θα περιμενω να ρευτει κτλ οταν κοιμαται τρωω πας τουαλετα κανω κανα τσιγαρο και στο λαπτοπ.οταν ξυπνησει τα ιδια απο την αρχη μεχρι τ βραδυ

 

τι ενοεις οτι ολη μερα ταιζεις το μωρο κ καθεσε στο λαπτοπ?μαλλον εγω καταλαβα λαθος εε????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω νομιζω ειναι στον ανθρωπο.ο αλλος και κουρασμενος να ειναι αμα ελειπε ολη μερα και ηθελε να περασει χρονο με το παιδι του θα το εκανε.καθομαι και διαβαζς εδω τωρα που λετε για τους αντρες σας οτι βοηθανε η οτι ασχολουνται με τα παιδια,συζητατε τα βρισκετε... και πραγματικα νιωθω πολυ ασχημα.γιατι απο μικρη αλλιως τα φανταζομουν τα πραγματα.δε λεω οτι θελω ολα να ειναι τελεια αυτο δε γινεται.ενω τον αγαπαω τον αντρα μου,και ενταξει μια ειμαστε ετσι μια αλλιως,δε νιωθω ευτυχισμενη...

 

Κούλα , υπομονή με το μωράκι , είναι πολύ μικρό....όλες περάσαμε λίγο δύσκολα τον πρώτο καιρό.Και είστε κι εσείς μικροί......

 

Για την παρέα έχεις δίκιο !!!!!! Το χειρότερο όμως είναι η ασυννενοησία με τον άντρα σου. Η ιστορία δείχνε ότι οι άνθρωποι δεν αλλάζουν......

 

Εμείς βέβαια είμαστε αρκετά μεγαλύτεροι σας , 42 εγώ κ 47 ο άντρας μου , αλλά δεν περίμενα το μωρό για να μάθω αν βοηθάει στο σπίτι.....ήταν πάντα έτσι.

 

Συζήτησε το ξανά κ ξανά.....κ κρίνε το καλύτερο !!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

οταν ειναι ξυπνιο το μωρο ασχολουμαι μαζι του.οταν κοιμαται εκτος απο δουλειες η φαγητο και τετοια,καθομαι στο λαπτοπ.δεν εχω τι αλλο να κανω.

 

νικολ αυτο κανω ετσι κι'αλλιως.προσπαθω οσο μπορω για να προσπαθησει και αυτος.απλα ωρες ωρες σκεφτομαι,ειναι φυσιολογικο να προσπαθεις τοσο πολυ?? γιατι λενε συνηθως οι σχεσεις θελουν προσπαθεια.αλλα μετα καπου ακουσα οτι κανονικα οι σχεσεις δεν πρεπει να χρειαζονται προσπα8εια...και με εβαλε σε σκεψεις αυτο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα. Δεν διάβασα δυστυχώς όλα τα προηγούμενα μηνύματα αλλά καταλαβαίνω περί τίνος πρόκειται.

 

Άρπαξα την ευκαιρία να ρωτήσω τις πιο "έμπειρες" ώστε να πάρω μία γνώμη...

 

Μπήκα στον 4ο μήνα (στην αρχή ακόμα) και δυστυχώς τα συμπτώματα έχουν γίνει αφόρητα, χειρότερα από πριν, ενώ όλοι μου έλεγαν ότι κάπου εδώ θα υποχωρήσουν... Αυτός είναι ένας λόγος να μου χαλάει η ψυχολογία.

 

Δε μπορώ να μπω σε χώρους όπου υπάρχουν μυρωδιές, δε μπορώ να κάθομαι σε μέρη όπου έχει ζέστη, δεν αντεχω τον καπνό του τσιγάρου πάνω μου και γενικότερα έχω γίνει πάρα πολύ σπαστική και απαιτητική.

 

Δυσκολεύομαι να πλύνω πιάτα, να μαγειρέψω και να κάνω το οτιδήποτε. Νιώθω βαριά (παρ' όλο που έχω χάσει 9 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης) και δε μπορώ να πάρω τα πόδια μου.

 

Όλα αυτά, επιβαρύνουν την ήδη επιβεβαρυμένη μου ψυχολογία. Πλέον αδυνατώ να περιποιηθώ τον εαυτό μου, δυσκολεύομαι ακόμα και να κάνω μπάνιο. Ξέρω ότι ακούγεται σιχαμερό, αλλά είναι αλήθεια..:rolleyes:

Ψυχολογικά δεν αντέχω.. κλαίω συνέχεια κι ελπίζω αυτό να προέρχεται από τις ορμόνες και τέτοια..

 

Θα ήθελα να κάνω πεντικιούρ μόνη μου (ως τεχνήτρια) και ξέρω ότι του άντρα μου του αρέσουν αυτά τα είδη "περιποίησης" αλλά δε βρίσκω την όρεξη ρε κορίτσια... Προτιμώ να κάθομαι στο κρεβάτι με το λάπτοπ και να σας διαβάζω εδώ...

 

Ο άντρας μου δεν παραπονιέται αλλά εγώ με είχα συνηθίσει δραστήρια και κινητική και έχω φτάσει σε σημεία να μην αναγνωρίζω τον εαυτό μου..

 

Περάσατε από αυτό το στάδιο; Πώς βγαίνει κανείς από αυτό το τέλμα;

 

ΥΓ* Έχω έρθει στο χωριό του άντρα μου, όλοι με αντιμετωπίζουν σαν ξένη και δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής νορμάλ άνθρωποι να βγούμε έστω για έναν καφέ.. πόσο μάλλον για μία φιλία...

Και η οικογένεια του άντρα μου δεν είναι ό,τι καλύτερο...

 

ΥΓ** Συγνώμη για το σεντόνι... παρασυρθηκα..:roll:

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Περί του θέματός σχέσεις κορίτσια εγώ πιστεύω πως είναι λογικό εως αναμενόμενο η σχέση με τον ερχομό ενός παιδιού, να δοκιμάζεται. Και εκεί είναι που θα δείξει το πραγματικό του πρόσωπο ένας άντρας...

Λίγες είναι οι τυχερές που έχουν ένα άντρα που βοηθά στο σπίτι. Με τις δουλειές, με τα παιδιά, με τις υποχρεώσεις. Εξαρτάται βέβαια και πώς μεγάλωσαν οι άντρες. Αν τα κανε κι ο πατερας τους στο σπίτι αυτά, τότε θα τα κάνουν και οι άντρες.....

Και η σχέση η δική μου περνάει μια κρισάρα τώρα. Αλλά προσπαθούμε όσο μπορούμε. Εγώ που είμαι και πιο υπομονετικη, απειρες φορές σιωπησα οταν επρεπε να φωναξω, και στο τελος ξυπνούσαμε το πρωι και με αποχαιρετουσε με ενα φιλι για την δουλειά και γω το απολάμβανα κάνοντας πως κοιμάμαι!!!! Και κάνοντας και την νευριασμενη. Χαχα.

Αχ κοριτσια......αφου τους διαλέξαμε για πατεραδες των παιδιων μας ας μην κανουμε ιδιοτροπιες οσο κι αν εχουμε δικαιο.

Εγω στον ελευθερο (?) μου χρονο, οταν κοιμηθουν το μεσημέρι, κανω τα φαγητα που θελουν αρκετη προετοιμασια. Πχ παστιτσιο, ντολμαδάκια κλπ. Ή θα παω καταστηματα ή στο σουπερ μαρκετ. Κι εγω αυτομολησα σπίτι αλλα τι να κανουμε.....ΥΠΟΜΟΝΗ!

Μακαρι να χουμε υγεια και ταλλα ειναι περιττα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια κ απο εμενα...Ειμαι 2 μηνών εννοώ το θελαμε πολύ το μπεμπακι μας

τις τελευταις μέρες σκεφτομαι όλο αρνητικά φοβάμαι μην με παρατησει ο αντρας μου που δεν μου εχει δωσει κανενα δικαίωμα μ'αγαπαει κ με φροντιζει κ με το παράπονο δεν ξερω γτ σκέφτομαι αρνητικά τοσο πολυ δεν ξερω τι μ'εχει πιάσει....Πραγματικά ολα μου κυλάνε τέλεια κ δεν καταλαβαίνω γτ σκεφτομαι έτσι....Α καλα κ το αλλο ειναι οτι φοβάμαι μην παχυνω κ μετά ειμαι ενα χαλι κ μισο δεν ξερω τι εχω παθει πραγματικά δεν αναγνωρίζω τον ευατο μου. ........:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ απο εμενα...Ειμαι 2 μηνών εννοώ το θελαμε πολύ το μπεμπακι μας

τις τελευταις μέρες σκεφτομαι όλο αρνητικά φοβάμαι μην με παρατησει ο αντρας μου που δεν μου εχει δωσει κανενα δικαίωμα μ'αγαπαει κ με φροντιζει κ με το παράπονο δεν ξερω γτ σκέφτομαι αρνητικά τοσο πολυ δεν ξερω τι μ'εχει πιάσει....Πραγματικά ολα μου κυλάνε τέλεια κ δεν καταλαβαίνω γτ σκεφτομαι έτσι....Α καλα κ το αλλο ειναι οτι φοβάμαι μην παχυνω κ μετά ειμαι ενα χαλι κ μισο δεν ξερω τι εχω παθει πραγματικά δεν αναγνωρίζω τον ευατο μου. ........:(

 

Συγχαρητήρια καταρχας για την εγκυμοσύνη σου και εύχομαι να κυλήσει τελεια ως το τέλος!!

Είναι οι ορμόνες κοπέλα μου που σε κανουν να σκεφτεσαι όλα αυτά τα τρελλά γιατί τρελλά είναι!!! Μην αρχίσεις τα παράπονα χωρις λόγους στον άντρα σου γιατί καπου θα τα παρει κι αυτος χωρις να σου δινει δικαιωματα!

Όσο για τα κιλά, όταν με το καλό γεννήσεις και δεις το πλασματακι που αναθρεψες στην κοιλιτσα σου, δεν θα σε νοιαζει το βαρος κοπελα μου...μθα σε νοιαζει ναναι καλα το μωρακι σου κ τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση.....Μακαρι να ειναι ορμόνες μου κ να σταματησω να εχω πια αυτη την μελαγχολία γιατί δεν την μπορώ καθόλου. ...!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κ απο εμενα...Ειμαι 2 μηνών εννοώ το θελαμε πολύ το μπεμπακι μας

τις τελευταις μέρες σκεφτομαι όλο αρνητικά φοβάμαι μην με παρατησει ο αντρας μου που δεν μου εχει δωσει κανενα δικαίωμα μ'αγαπαει κ με φροντιζει κ με το παράπονο δεν ξερω γτ σκέφτομαι αρνητικά τοσο πολυ δεν ξερω τι μ'εχει πιάσει....Πραγματικά ολα μου κυλάνε τέλεια κ δεν καταλαβαίνω γτ σκεφτομαι έτσι....Α καλα κ το αλλο ειναι οτι φοβάμαι μην παχυνω κ μετά ειμαι ενα χαλι κ μισο δεν ξερω τι εχω παθει πραγματικά δεν αναγνωρίζω τον ευατο μου. ........:(

 

Κουκλα μου με το καλο το νινακι σου!!!!!κειτα να απολαυσεις οτι σημαντικοτερο βιωνει μια γυναικα στην ζωη της!!!!την μητροτητα!!!!ε κ αν γινεις στρουμπουλη κ τι εγινε κιλα ειναι κ χανονται!κ οσο για τον αντρουλη σου πιο πολυ θα σε αγαπαει!!!γιτι θα του δωσεις την χαρα ενα δα μικρο πλασματακι να τον λεει μπαμπα κ να λυωνει

Link to comment
Share on other sites

:wink:

οταν ειναι ξυπνιο το μωρο ασχολουμαι μαζι του.οταν κοιμαται εκτος απο δουλειες η φαγητο και τετοια,καθομαι στο λαπτοπ.δεν εχω τι αλλο να κανω.

 

νικολ αυτο κανω ετσι κι'αλλιως.προσπαθω οσο μπορω για να προσπαθησει και αυτος.απλα ωρες ωρες σκεφτομαι,ειναι φυσιολογικο να προσπαθεις τοσο πολυ?? γιατι λενε συνηθως οι σχεσεις θελουν προσπαθεια.αλλα μετα καπου ακουσα οτι κανονικα οι σχεσεις δεν πρεπει να χρειαζονται προσπα8εια...και με εβαλε σε σκεψεις αυτο

 

Κουλα μου μην σκεφτεσε ετσι ρε κοριτσι μου!τον σεμπτεμβριο θα ντυθεις νυφουλα!!!!θα βαφτισεις το μωρακι σου!!!!καταλαβενω πως νιωθεις ολοι μερα μονη σου την βαρεσε στα νευρα!!!!γιατι δεν περνεις το νινι να πατε στο μαγαζι που εχετε!να κατσεις να δεις λιγο κοσμο!πανε ενα μεσημερακι για φαγητο!γιατιβνα φας μονη σου? Πανε εκει!πεθερικα δεν εχεις? Κουμπαρα δεν εχεις? Αδελφια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mia Mar καλησπερα!κειτα οπως ξαναειπα να απολαυσεις οτι πιο σημαντικο δινει στης γυναικες η μητερα φυση την μητροτητα!η κακη ψυχολογια περναει στο νινι σου!!!!!!!γιατι να εχεις χαλια ψυχολογια????θελεις να κανεις κακο στο μωρο σου?δεν θα επιτρεψεις ξανα στον εαυτο σου να νιωθει ετσι!!!!!βγες εξω δες φιλες σου!κανε ενα χλιαρο μπανακι!φτιαξε τα νυχακια σου!με το ζορι!!!!!!!αν εισαι εσυ καλα θα ειναι κ το μωρο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η καλυτερη μου ηταν που δεν ειχα στο ποδια μου πεθερικα και μαμα. Κι εγω μονη στο πρωτο παιδι (ελειπε ο αντρας μου ταξιδια) και η κορη μου προωρουλα. Μια χαρα ημουν αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι Σεπτεμβρη την πηρα σπιτι οποτε ολο τον χειμωνα επρεπε να ειναι καλη η μερα για να βγουμε εξω τα δυο μας για ψωνια... Μετα που ανοιξε ο καιρος, η μικρη στο καροτσι και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η καλυτερη μου ηταν που δεν ειχα στο ποδια μου πεθερικα και μαμα. Κι εγω μονη στο πρωτο παιδι (ελειπε ο αντρας μου ταξιδια) και η κορη μου προωρουλα. Μια χαρα ημουν αν εξαιρεσεις το γεγονος οτι Σεπτεμβρη την πηρα σπιτι οποτε ολο τον χειμωνα επρεπε να ειναι καλη η μερα για να βγουμε εξω τα δυο μας για ψωνια... Μετα που ανοιξε ο καιρος, η μικρη στο καροτσι και ολα μια χαρα.

 

Ζωη μου καλησπερα!να χερεσε το θαυματακι σου!κ εμεις προωρακια!οντος ετσι ειναι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ πολύ με κάνετε να νιωθω πιο ήρεμη πρεπει να ξεκολλήσει το χαζοκεφαλο μου τις αρνητικές σκέψεις....Ίσως φταίει που μένω πολλές ωρες μονη μου σπίτι πρέπει να χαλαρώσω λίγο κ να τα δω αλλιώς τα πράγματα....!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Τιγρης για να ειμαι ειλικρινης με τα πεθερικα μου προτιμω λιγο το μακρυα και αγαπημενοι.θα ρθουν βασικα περιπου μια φορα τη βδομαδα αλλα για κανα μισαωρο να δουν το μωρο.ειναι και αρρωστος ο πεθερος μου δε μπορει να περπατησει καλα πρεπει καποιος να τον κραταει,οπως οταν εχεις ενα παιδι που μαθαινει να περπαταει.παντως ακομη τους μιλαω στον πληθυντικο γιατι ετσι συνηθησα.δεν ειναι να ρθουν για να μου κανουν παρεα θα ρθουν μονο για να δουν το μωρο.η κουμπαρα μου μενει στην αθηνα,ερχεται μονο χριστουγεννα,πασχα και καλοκαιρι.εχω εναν αδερφο ο οποιος τωρα ειναι 14 χρονων,στην εφηβια οποτε καταλαβαινεις!βασικα το μονο ατομο που ερχεται μια-δυο φορες τη βδομαδα ειναι η γιαγια μου.με την οποια και θα μιλησουμε λιγο (ευτυχως μπορουμε να μιλησουμε ανοιχτα για ολα τα θεματα) και θα με βοηθησει και λιγο στο σπιτι π.χ. θα μου πλυνει τα πιατα ή θα μου μαζεψει τα σκουπιδια και θα τα πεταξει φευγοντας.το κακο ειναι επειδη οι φιλες μου δεν οδηγανε και δεν εχουν μεταφορικο μεσο,οταν ερχονται (πασχα,χριστουγεννα,καλοκαιρι) δεν τους ειναι ευκολο να ρθουν να με δουν γιατι μενω αρκετα εξω απο την πολη.οσο για το μαγαζι παω αλλα οταν παω παρολο που ασχολουνται εκει με το μωρο,το χαιρονται κτλ,δε ξερω γιατι αλλα οταν γυρναω μετα σπιτι νιωθω εξαντλημενη.κουραζομαι παρα πολυ.αφου δηλαδη ειναι φορες που ειμαι κουρασμενη στο σπιτι και σκεφτομαι οτι προτιμω να κατσω σπιτι μονη μου γιατι μονο που σκεφτομαι οτι θα παω κουραζομαι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εντωμεταξυ σημερα τη λεω τη μανα μου ''κανονικα θα επρεπε να ερχεσαι εστω μια φορα τη βδομαδα για καμια ωρα να με βοηθας λιγο και στο σπιτι'' και γυρναει και μου λεει ''σωπα ρε...τοσα εκανα και δεν εκτιμας τιποτα''. εννοουσε που οταν ημουν εγκυος μετακομισαμε δυο φορες και επειδη εγω δε μπορουσα να κουβαλαω και να κανω δουλειες (ειχα ταση για αποκολληση) σχεδον ολα τα ειχε κανει η μανα μου.τη μια φορα στο πρωτο σπιτι που νοικιασαμε και μετα τη δευτερη που δεκεμβριο μηνα να ψαχνουμε σπιτι γιατι εγινε οτι να΄'ναι με την τοτε σπιτονοικοκυρα μου,δε φτανει που μας δουλευε,αρχισε μια μερα να μου φωναζει (4 μηνων εγκυος) μου ανεβηκε η πιεση και τρεχαμε στα νοσοκομεια.και τη δευτερη μετακομηση ουσιαστικα η μανα μου με τις φιλες της το ταιριαξανε ολο το σπιτι.αλλα ενταξει λογικο δεν ηταν να βοηθησει η μανα μου αφου εγω δε μπορουσα?ποιος θα βοηθουσε?

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ σημερα τη λεω τη μανα μου ''κανονικα θα επρεπε να ερχεσαι εστω μια φορα τη βδομαδα για καμια ωρα να με βοηθας λιγο και στο σπιτι'' και γυρναει και μου λεει ''σωπα ρε...τοσα εκανα και δεν εκτιμας τιποτα''. εννοουσε που οταν ημουν εγκυος μετακομισαμε δυο φορες και επειδη εγω δε μπορουσα να κουβαλαω και να κανω δουλειες (ειχα ταση για αποκολληση) σχεδον ολα τα ειχε κανει η μανα μου.τη μια φορα στο πρωτο σπιτι που νοικιασαμε και μετα τη δευτερη που δεκεμβριο μηνα να ψαχνουμε σπιτι γιατι εγινε οτι να΄'ναι με την τοτε σπιτονοικοκυρα μου,δε φτανει που μας δουλευε,αρχισε μια μερα να μου φωναζει (4 μηνων εγκυος) μου ανεβηκε η πιεση και τρεχαμε στα νοσοκομεια.και τη δευτερη μετακομηση ουσιαστικα η μανα μου με τις φιλες της το ταιριαξανε ολο το σπιτι.αλλα ενταξει λογικο δεν ηταν να βοηθησει η μανα μου αφου εγω δε μπορουσα?ποιος θα βοηθουσε?

 

Αχ κοριτσι μου τι ειναι λογικο κ τι οχι αστο!αν θες δες ενα θεμα που ειχα ανοιξη προβλημα με γονεις!στην γωνια του εφηβου κ θα καταλαβεις!

Link to comment
Share on other sites

για ενα διαστημα εντωμεταξυ οι τσακωμοι ηταν τοσο συχνοι που καποιες φορες φταναμε καιστη βια(οχι κατι σοβαρο) αλλα τον τελευταιο καιρο ειναι πιο ηρεμα τα πραγματα. αν και στα λογια σχεδον συνεχεια λεει ακραια πραγματα.μεχρι και σημερα,γυρισε και ειπε οτι δεν αντεχει αλλο σάυτο το σπιτι και οτι θελει να φυγει.χωρις να γινει κατι.επειδη δεν ηθελε νάσχοληθει αλλο με το μωρο.πολυ συχνα λεει πραγματα τα οποια δε λεγονται,και ενω καθε φορα του λεω οτι με πληγωνουν μου λεει οτι τα λεει για πλακα κιέγω καθε φορα του λεω οτι η πλακα εχει και ορια αλλα δεν αλλαζει κατι παλι συνεχιζει να λεει ακριβως τα ιδια πραγματα.

 

Κορίτσι μου , αυτά που γράφεις εδώ είναι τα βασικά !!!!!!!!!! Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη ,κι ακόμη το μωρό είναι μικρό , αλλά σκέψου το μέλλον....τόσο μικροί με ένα μωράκι.....ας είναι μικρά , καταλαβαίνουν την ένταση.....

 

Και ναι...το έχω νιώσει πως είναι να προσπαθείς μόνο εσύ για μια σχέση κ πως είναι όταν η σχέση είναι καλή κ προχωράει μόνη της....αλλά πάντα θέλει προσπάθεια κ υποχωρήσεις.

 

Λυπάμαι που στο λέω αλλά η βάφτιση κ ο γάμος δεν θα διορθώσουν τίποτα..........δεν γίνονται μαγικά τα πράγματα !!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

εντωμεταξυ σημερα τη λεω τη μανα μου ''κανονικα θα επρεπε να ερχεσαι εστω μια φορα τη βδομαδα για καμια ωρα να με βοηθας λιγο και στο σπιτι''

 

Koula θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτο που είπες στη μαμά σου είναι τελείως κουλό και απαράδεκτο!!!

 

Ε όχι και θα έπρεπε να έρχεται ''έστω μια φορά'' να σε βοηθά!!!

Γιατί;;;

Ε όχι ρε κορίτσι μη μας τρελαινεις...

Link to comment
Share on other sites

Koula θα σε στεναχωρήσω αλλά αυτο που είπες στη μαμά σου είναι τελείως κουλό και απαράδεκτο!!!

 

Ε όχι και θα έπρεπε να έρχεται ''έστω μια φορά'' να σε βοηθά!!!

Γιατί;;;

Ε όχι ρε κορίτσι μη μας τρελαινεις...

 

 

Συμφωνώ.....και ''κανονικά'' δεν υπάρχει.

 

Κανονικά το παιδί εχει 2 γονείς. Απλά δεν το ανέφερα γιατί θεωρώ πρόβλημα την σχέση με τον σύζυγο

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ.....και ''κανονικά'' δεν υπάρχει.

 

Κανονικά το παιδί εχει 2 γονείς. Απλά δεν το ανέφερα γιατί θεωρώ πρόβλημα την σχέση με τον σύζυγο

 

Nikol* μην ξεχνάς και το λάπτοπ...είναι κι αυτό μέρος της οικογένειας!

 

Κι επίσης koula, πολύ φιλικά το λέω,ακόμα κι αν χρειαζόσουν τόσο πολύ την βοήθεια της μαμάς,για λόγους που εγώ δε μπορώ να καταλάβω,αυτός δεν είναι τρόπος για να το ζητήσεις....

δε σου χρωστά τίποτα η μαμά σου ''για να πρέπει να σε βοηθά, κανονικά'',

εσύ της χρωστάς...

Link to comment
Share on other sites

η μανα μου και πρωινα και τα απογευματα δεν εχει να κανει τιποτα.πηγε τωρα εκανε χαρτια για να γινει εθελοντρια στην πυροσβεστικη και στο δημο.και δε λεω μπραβο της αφου θελει ας παει.αλλα για μενα δεν ειναι σωστο να θελει να βοηθαει τους ξενους και οχι την ιδια της την κορη.και ο λογος που δε θελει,ειναι επειδη οταν ειχε γεννησει δεν τη βοηθουσε η μανα της.γενικα οτι ''κακο'' ή δυσκολο περασε θελει να το περασω κιέγω.ειναι σαν να το ευχαριστιεται.το εχει πει κιολας αρκετες φορες.π.χ. η γιαγια μου που ξερει γενικα την ολη κατασταση μου λεει ''σαν μανα σε παραδεχομαι εισαι παρα πολυ καλη και το μωρο σου το προσεχεις και το φροντιζεις και ολα τα κανεις τελεια.'' και πολλες φορες γυρναει και λεει ''και αυτη η μανα σου τι δεν ερχεται να βοηθησει λιγο αφου δεν κανει τιποτα''.το σπιτι δε μπορω να το εχω ''γυαλι'' .σκουπιζω και την επομενη μερα ειναι σαν να μη σκουπισα.θα κατσω το απογευμα θα πλυνω τα πιατα,το πρωι παλι σαν να μην εκανα τιποτα.δε λεω οτι το εχω τελειως ανω κατω,αλλα δεν το εχω και στην εντελια.σαν μαμα ειμαι τελεια.σαν συζηγος δε ξερω αλλα προσπαθω οσο μπορω.σαν νοικοκυρα ειμαι μετρια.και δεν ειναι οτι δε ξερω ή δε θελω να κανω δουλειες απλα δε μπορω να τα κανω ολα.δεν εχω κουραγιο. για μενα η μανα μου θα επρεπε να βοηθαει σ'αυτο εστω λιγο.

 

νικολ μαλλον ο χρονος θα δειξει... ενταξει τα βαφτισια δε γινεται να μην τα κανουμε.οσο για το γαμο ειχαμε πει εξαρχης οτι θελουμε να κανουμε και θρησκευτικο απλα δε μπορουσαμε τοτε και ειπαμε να τον κανουμε μαζι με τη βαφτηση να ξεμπερδεψουμε.για μενα θα ειναι σαν μια μικρη αρχη και προσπαθεια για κατι καλυτερο.

 

τιγρης με το φορουμ ψιλομπερδευομαι με τα θεματα αμα θες και γινεται να μου στειλεις εδω το link για να το διαβασω

Link to comment
Share on other sites

η μανα μου και πρωινα και τα απογευματα δεν εχει να κανει τιποτα.πηγε τωρα εκανε χαρτια για να γινει εθελοντρια στην πυροσβεστικη και στο δημο.και δε λεω μπραβο της αφου θελει ας παει.αλλα για μενα δεν ειναι σωστο να θελει να βοηθαει τους ξενους και οχι την ιδια της την κορη.και ο λογος που δε θελει,ειναι επειδη οταν ειχε γεννησει δεν τη βοηθουσε η μανα της.γενικα οτι ''κακο'' ή δυσκολο περασε θελει να το περασω κιέγω.ειναι σαν να το ευχαριστιεται.το εχει πει κιολας αρκετες φορες.π.χ. η γιαγια μου που ξερει γενικα την ολη κατασταση μου λεει ''σαν μανα σε παραδεχομαι εισαι παρα πολυ καλη και το μωρο σου το προσεχεις και το φροντιζεις και ολα τα κανεις τελεια.'' και πολλες φορες γυρναει και λεει ''και αυτη η μανα σου τι δεν ερχεται να βοηθησει λιγο αφου δεν κανει τιποτα''.το σπιτι δε μπορω να το εχω ''γυαλι'' .σκουπιζω και την επομενη μερα ειναι σαν να μη σκουπισα.θα κατσω το απογευμα θα πλυνω τα πιατα,το πρωι παλι σαν να μην εκανα τιποτα.δε λεω οτι το εχω τελειως ανω κατω,αλλα δεν το εχω και στην εντελια.σαν μαμα ειμαι τελεια.σαν συζηγος δε ξερω αλλα προσπαθω οσο μπορω.σαν νοικοκυρα ειμαι μετρια.και δεν ειναι οτι δε ξερω ή δε θελω να κανω δουλειες απλα δε μπορω να τα κανω ολα.δεν εχω κουραγιο. για μενα η μανα μου θα επρεπε να βοηθαει σ'αυτο εστω λιγο.

 

νικολ μαλλον ο χρονος θα δειξει... ενταξει τα βαφτισια δε γινεται να μην τα κανουμε.οσο για το γαμο ειχαμε πει εξαρχης οτι θελουμε να κανουμε και θρησκευτικο απλα δε μπορουσαμε τοτε και ειπαμε να τον κανουμε μαζι με τη βαφτηση να ξεμπερδεψουμε.για μενα θα ειναι σαν μια μικρη αρχη και προσπαθεια για κατι καλυτερο.

 

τιγρης με το φορουμ ψιλομπερδευομαι με τα θεματα αμα θες και γινεται να μου στειλεις εδω το link για να το διαβασω

 

Με τα παιδιά έτσι είναι , σκουπίζεις και μια κ δυο κ τρεις κι όσες χρειαστεί....όσο μεγαλώνουν τρώνε, μπουσουλάνε, ανακατεύουν......Δεν ξέρω τι έχει ή δεν έχει η μάνα σου , θέλει ή δεν θέλει......τώρα είσαι μητέρα κ έχεις την ευθύνη για το παιδί σου κ ότι το περιβάλλει.

 

Δεν σου είπα να μην κάνετε γάμο ή βάφτιση , απλά ότι δεν διορθώνουν κάτι.......μπορεί να φτιάξουν μια μέρα , αλλά δεν φτάνει για να σου φτιάξει την ζωή !!!!!!

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν της το ειπα με τροπο σαν να το απαιτουσα.γιατι μαλλον ετσι το καταλαβατε.απλα με αυτον τον τροπο μιλαμε με τη μανα μου (ποτε δεν ειχαμε σχεση μανας-κορης) και εχω αρκετα παιδικα τραυματα.και πολλα ψυχολογικα που μου ειχαν δημιουργησει οι γονεις μου απο πολυ μικρη.ημουν συνεχεια σε ψυχολογους και ψυχιατρους αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.παντως ατομα τα οποια ξερουν τη σχεση που εχω μαζι της και γενικα ολο το ιστορικο,το ξερουν οτι κυριως φταιει αυτη γιατι ποτε δεν ηταν σωστη σαν μανα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια,επειδη κυριως μεσο facebook επικοινωνω με φιλες κτλ,ακομα και με κανα 2 που εγιναν προσφατα μαμαδες απλα ωλεπομαστε σπανιως,και γενικα αμα τυχει να δω καναν γνωστο ολοι με ρωτανε το ιδιο πραγμα ''δε σε βοηθαει η μανα σου?'' γιατι ολοι (οπως κιέγω) το θεωρουν λογικο απο τη στιγμη που ξερουν οτι μπορει και πως το χρειαζομαι.

Απ'οτι καταλαβαινω,και απο αυτα που μου λετε,ειναι γυναικες που θεωρουν οτι οι μανες και οι πεθερες δεν εχουν καμια δουλεια να βοηθησουν.Εγω σε αυτο διαφωνω.Ειδικα οταν το χρειαζεσαι και ξερεις οτι ο αλλος μπορει για μενα το σωστο ειναι βοηθησει.Και οχι επειδη ειναι υποχρεωμενος. Εγω σαν να μανα θα εκανα τα παντα για να βοηθησω το παιδι μου οσο χρονων και αν ηταν και σε οποιαδηποτε κατασταση και θα προσφερομουν χωρις να μου το ζητησει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...