Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ψυχολογια νεας μανουλας χωρις βοηθεια στο σπιτι!


Recommended Posts

Καλαμερα σε ολες τις νεες μανουλες!!!!ανοιξα αυτο το θεμα γιατι λιγο πολυ μας απασχολη εμας τις νεες μανουλες!!!εμενα προσωπικα το νινι μου χρονιζει τον αλλο μηνα προωρουλης 25 βδομαδων!εγω ειμαι σπιτι ολη μεραμονη με το νινι!!!!ο συζηγος ερχετε απογευμα!εδω που μετακομισαμε δεν ξερω κανεναν!τα καταφερνω παρολαυτα κ ειμαι υπερηφανη γιαυτο!η ψυχολογια μου το τελαιυτεο διαστιμα απο την μοναξια κ την κλισσουρα ειναι καπος!λιγο τα παραπανισια κιλα λιγο οτι δεν περιπιουμε τον εαυτο μου λογω χρονου!εσεις μονες μανουλες τι κανετε ολη μερα?τι θα μου προτινατε διαφορετικο να κανω για καλυτερη ψυχολογια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!Ηθελα να ανοιξω ιδιο θεμα οποτε ειπα ν'απαντησω σε αυτο.Ειμαστε σχεδον στην ιδια κατασταση.Εγω ειναι η αληθεια οτι δε μενω σε πολη που δεν εχω κανεναν αλλα κιεγω ειμαι ολη μερα σπιτι με το μωρο μονη μου.Ο αντρας μου δουλευει απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 2 το βραδυ.και επειδη γυρναει και κοιμαται αργα ξυπναει μεσημερι με αποτελεσμα να βλεπομαστε για 2-3 ωρες μονο.εμενα το μωρο μου ειναι 3 μηνων.Νιωθω παρα μα παρα πολυ κουραση και μοναξια.Και με τον αντρα μου δεν ειμαστε οπως παλια.Εχουμε απομακρυνθει ,μαλωνουμε αρκετα,ολες οι φιλες μου λειπουν εκτος νομου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να βλεπω σειρες στο λαπτοπ για να περναει η ωρα μου.Κι'εγω θελω να κανω κατι για να νιωσω καλυτερα ψυχολογικα αλλα δε ξερω τι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Ηθελα να ανοιξω ιδιο θεμα οποτε ειπα ν'απαντησω σε αυτο.Ειμαστε σχεδον στην ιδια κατασταση.Εγω ειναι η αληθεια οτι δε μενω σε πολη που δεν εχω κανεναν αλλα κιεγω ειμαι ολη μερα σπιτι με το μωρο μονη μου.Ο αντρας μου δουλευει απο τις 6 το απογευμα μεχρι τις 2 το βραδυ.και επειδη γυρναει και κοιμαται αργα ξυπναει μεσημερι με αποτελεσμα να βλεπομαστε για 2-3 ωρες μονο.εμενα το μωρο μου ειναι 3 μηνων.Νιωθω παρα μα παρα πολυ κουραση και μοναξια.Και με τον αντρα μου δεν ειμαστε οπως παλια.Εχουμε απομακρυνθει ,μαλωνουμε αρκετα,ολες οι φιλες μου λειπουν εκτος νομου.Το μονο που μπορω να κανω ειναι να βλεπω σειρες στο λαπτοπ για να περναει η ωρα μου.Κι'εγω θελω να κανω κατι για να νιωσω καλυτερα ψυχολογικα αλλα δε ξερω τι.

 

Κουλα μου γονεις πεθερικα δεν εχεις?εγω μενω θεσ/νικη απλα ειμαι 1ωρα απο το κεντρο!οι δικοι μου δεν εχουν μεταφορικο τα πεθερικα μου ειναι ηλικιωμενοι!κατι πρεπει να κανουμε για να αλαξουμε την ψυχολογια μας!βολτουλα πατε με το νινι?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου, κατ'αρχάς να χαίρεστε τα μωράκια σας...

 

Και το πιο σημαντικό!!!Η λύση είναι μια!!!! ΈΞΩ!!!!Τώρα!!!!

 

Ακόμα και να μην έχει τίποτα εκεί που μένετε για να δείτε πχ μαγαζιά,πάρκο κοκ....

Πάρτε τα καρότσια και έξω τώρα...μισή ώρα,μια ώρα,πέντε ώρες....βγείτε έξω....πάρτε λεωφορείο στην τελική,

με ένα μωρό είναι πολύ εύκολο να μετακινηθεις.... Βγείτε έξω,η κακή ψυχολογία δεν θα αλλάξει έτσι μαγικά όταν είστε κλεισμένες στο σπίτι....και επίσης,πολύ σημαντικό επίσης...το έξω κάνει απίστευτο καλό και στα μωράκια σας....

 

Έξω λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Εγω μενω στην επαρχια και το σπιτι μου ειναι εξω απο την πολη και εδω δεν εχει που να το παω βολτα το μωρο.Δεν οδηγω για να μπορω να το παω το μωρο βολτα.Τα πεθερικα μου μενουν σε χωριο (μιση ωρα μακρυα) αλλα δεν ειναι σε θεση να βοηθησουν (ειδικα με το μωρο που ειναι ακομα μικρο) οι γονεις μου μενουν κοντα σε μενα αλλα δεν ερχονται ουτε για παρεα ουτε για να με βοηθησουν.εσεις πατε καμια βολτα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μικρο μου κ μενα στον 8ο μηνα χωρις καμια βοηθεια απο πουθενα,ολη μερα ειμαι μεσα κ μονη με τον συζυγο δεν το συζητω καμια σχεση οπως παλια.....ΡΟΥΤΙΝΑ!!!!'Να πω ομως οτι το θαυματακι μου ευτυχως ειναι το μονο που μου δινει δυναμη!!!!Τον αλλο μηνα παω στη δουλεια,παρολο που δεν θελω να αποχωριστω το μικρακι μου,τουλαχιστον θα αλλαζω παραστασεις κ καπως θα ειμαι καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

Για δουλεια κιέγω το σκεφτηκα αλλα εδω που μενω πολυ δυσκολα βρισκεις,και επισης δεν εχω που να αφησω το μωρο.δε θελω να το μεγαλωσουν αλλοι.Οι δικοι μου εχουν ταβερνα (οικογενειακη επιχειρηση) και πηγαινω 1-2 φορες τη βδομαδα για μεσημερι,αλλα αυτο το πραγμα δε ξερω αλλα πραγματικα με ισοπεδωνει απο αποψη κουρασης.Και δεν ειναι οτι δε μπορω να σκεφτω πραγματα τα οποια θα μου ανεβαζαν τη ψυχολογια,π.χ. καποιο ταξιδι αλλα με τι λεφτα?και το μωρο?Αν και νομιζω πως η παρεα μπορει να βοηθησει αρκετα,αμα την εχεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω ας πουμε,κοιμαμαι γυρω στις 6 ωρες το 24ωρο.τις ωρες που ειναι ξυπνιο το μωρο ασχολουμαι μαζι του,και τις ωρες που κοιμαται θα κανω απο δουλειες οτι δεν κανει θορυβο για να μην τον ξυπνησω.θα κατσω λιγο στο λαπτοπ να χαλαρωσω,γιατι ειδικα τωρα με τη ζεστη,π.χ. οταν ειναι να τον ταισω κυριολεκτικα μου τρεχει ιδρωτας απο το μετωπο ουτε να σκουπιστω δε μπορω. εντωμεταξυ,εχει τυχει ατομα που εχω καιρο να δω,μεχρι και ενας αγνωστος μια φορα,να με ρωτησουν τι εχω γιατι δε φαινομαι καλα,οτι φαινομαι κουρασμενη και ταλαιπωρημενη.και στενοχωριεμαι γιατι καθομαι και σκεφτομαι οτι μεχρι και αγνωστοι το βλεπουν αυτο,και οι κοντινοι μου δε μπορουν να το δουν? οτι χρειαζομαι λιγη βοηθεια? να ερχοταν ας πουμε η μανα μου 1-2 φορες τη βδομαδα για καμια ωρα να βοηθησει λιγο.δε ξερω πως γινεται ενω καθαριζεις,παλι να θελει καθαρισμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω ας πουμε,κοιμαμαι γυρω στις 6 ωρες το 24ωρο.τις ωρες που ειναι ξυπνιο το μωρο ασχολουμαι μαζι του,και τις ωρες που κοιμαται θα κανω απο δουλειες οτι δεν κανει θορυβο για να μην τον ξυπνησω.θα κατσω λιγο στο λαπτοπ να χαλαρωσω,γιατι ειδικα τωρα με τη ζεστη,π.χ. οταν ειναι να τον ταισω κυριολεκτικα μου τρεχει ιδρωτας απο το μετωπο ουτε να σκουπιστω δε μπορω. εντωμεταξυ,εχει τυχει ατομα που εχω καιρο να δω,μεχρι και ενας αγνωστος μια φορα,να με ρωτησουν τι εχω γιατι δε φαινομαι καλα,οτι φαινομαι κουρασμενη και ταλαιπωρημενη.και στενοχωριεμαι γιατι καθομαι και σκεφτομαι οτι μεχρι και αγνωστοι το βλεπουν αυτο,και οι κοντινοι μου δε μπορουν να το δουν? οτι χρειαζομαι λιγη βοηθεια? να ερχοταν ας πουμε η μανα μου 1-2 φορες τη βδομαδα για καμια ωρα να βοηθησει λιγο.δε ξερω πως γινεται ενω καθαριζεις,παλι να θελει καθαρισμα.

 

Κοριτσι μου σε καταλαβενω απολυτα!!!!!!σκεψου εμεις που ειμαστε προωρουλια κ περασαμε 40 κυματα!!!!!παλλινδρομιση,δοισκιλιοτιτα,τωρα κανουμε φυσιοθεραπειες κατοικον 2φορες την εβδομαδα!ολα τα αντιμετοπισα μονη μου εγω δουλευα 10 χρονια κ σταματησα.δεν θα δουλεψω εως οτου παει τουλαχιστον 3χρονων!οπως ειπες κ εγω δεν εχω βοηθεια απο πουθενα!κ δεν ειναι τοσο οι δουλειες ενας ανθρωπος ρε παιδι μου να πιεις ενα καφε!βολτες παμε με το καροτσι κ εγω δεν οδηγω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καταλαβαίνω όσο δε φαντάζεσαι,κι εμένα είναι δυο, 2 χρονών ασυχαστος και 8 μηνών ο μικρός....αν κοιμόμουν το 6 που λες θα ήμουν ευτυχισμένη...

 

Κοπέλα μου έτσι είναι όταν έχεις παιδιά...

 

Γιατί να σε βοηθήσει η μαμά σού;;;

Όταν είναι ο άντρας σου στο σπίτι μπορεί να ασχοληθεί αυτός με το μωρό,για να μπορέσεις να κάνεις κάποια πράγματα...

 

Επίσης,ορισμένες δουλειές μπορείς να κάνεις κι όταν το μωρό είναι ξύπνιο... Δεν πιστεύω να καθαρίζεις παντζούρια και να πλένεις κουρτίνες κάθε μέρα...προσπάθησε να έχεις συμμαζεμενα ώστε να μην χρειάζεται να καθαρίζεις όλη μέρα...λίγα βασικά το πρωί,ενα φαγητό και είσαι οκ...

 

Κι όταν κοιμάται προσπάθησε να ξεκουραστείς ή να κάνεις κάτι για σένα...μην κάνεις δουλειές όταν κοιμαται το μωρό...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μου Σορρυ,αλλά αφού δε δουλεύετε, τι εννοείται να βοηθήσουν π.χ τα πεθερικά;;;

 

χαρα καλησπερα!κειτα κ εγω δεν δουλευω αλλα θα ηθελα π.χ να ερθει μια βολτα η μανα μου!ετσι ρε παιδι μου να πω μια κουβεντα να πιω εναν καφε στην τελικη!εγω ειμαι στο ποδι 20 ωρες το 24ωρο!δεν παραπονιεμε δοξα το θεο τα καταφερνω κ ειμαι περιφανη γιαυτο!!απλα ειναι στιγμες που θελεις την αγκαλια τις μανουλας!οταν πχ κανουμε φυσιοθερπειες κ ο μπεμπουλης μου σπαραζει στο κλαμμα!ειμαι μονη μετα καθομαι μονη κ κλαιω!εκεινες τις στιγμες ε!!!!θες μια αγκαλια!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τίγρη...αυτό που λες Ναι,αυτού του είδους τη βοήθεια ,την ψυχολογική στήριξη,την παρέα,την κατανοώ απόλυτα...

 

Αυτή τη βοήθεια βεβαίως και είναι λογικό να την αναζητάς...

 

Καμιά φίλη δεν υπάρχει;;;ο σύζυγος δεν υπάρχει η δυνατότητα να είναι μαζί κάποιες φορές;;;

Link to comment
Share on other sites

:confused:

Το μικρο μου κ μενα στον 8ο μηνα χωρις καμια βοηθεια απο πουθενα,ολη μερα ειμαι μεσα κ μονη με τον συζυγο δεν το συζητω καμια σχεση οπως παλια.....ΡΟΥΤΙΝΑ!!!!'Να πω ομως οτι το θαυματακι μου ευτυχως ειναι το μονο που μου δινει δυναμη!!!!Τον αλλο μηνα παω στη δουλεια,παρολο που δεν θελω να αποχωριστω το μικρακι μου,τουλαχιστον θα αλλαζω παραστασεις κ καπως θα ειμαι καλυτερα....

 

Κοριτσι μου να χαιρεσε το λουλουδακι σου!ολες εμεις οι μανουλες χωρις βοηθεια ειμαστε υπερηφανες!!!!!τυχερη που επιστρεφεις στην δουλεια θα ξεφευγεις!εγω ακομα δεν μπορω ειμασταν προωρακια κανουμε προλιπτικα φυσιοθεραπειες καταλαβενεις!το μονο που θελω ειναι να ειναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Τίγρη...αυτό που λες Ναι,αυτού του είδους τη βοήθεια ,την ψυχολογική στήριξη,την παρέα,την κατανοώ απόλυτα...

 

Αυτή τη βοήθεια βεβαίως και είναι λογικό να την αναζητάς...

 

Καμιά φίλη δεν υπάρχει;;;ο σύζυγος δεν υπάρχει η δυνατότητα να είναι μαζί κάποιες φορές;;;

 

Χαρα μου η κολλητουλα μου αρραβωνιαστικε κ εφυγε αθηνα!ερχετε αρεα κ που! Ο συζηγος φευγει πολυ πρωι.πριν πηγεναμε εμεις ομως αλαξαν οι ωρες τις δουλειας του κ κανουμε σπιτι!αλλες φιλες ερχονται που κ που!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια σας καταλαβαινω απολυτα.Εχω περάσει κ εγώ αυτο το λούκι ανοιξα κ σχετικο θέμα εδώ.Και εγω ειμαι μακριΑ απο την πολη μου -τους γονεις-αδέρφια κ όσο δουλευα κ δεν ειχα παιδι ημουν μια χαρα,κοινωνικος κυκλος,πολλες ώρες εκτός σπιτιου.Μολις ήρθε ο μικρουλης μου προωρος κ αυτος πολύ,έπεσα με τα μουτρα πανω του,αγωνια,ανησυχια να πανε όλα καλα κ ετσι τον πρωτο χρονο ήμουμ καλουτσικα.Εννοειται βοηθεια μονο απο το σύζυγο όταν δε δουλευε.Τον επομενο χρονο που το παιδι φιανοταν ότι ειναι καλά κ χαλαρωσα νομιζω ότι φλερταρα με την καταθλιψη,ειδικά το χειμωνα που δεν μπορεις να βγεις εξω ευκολα,παιδοτοπους δεν παω γιατι φοβαμαι τις ιώσεις,2-3 φιλοι μας εχουν παιδια που πανε σχολειο κ διαβάζουν ,νυχτωνει κ νωρις..αφήστε περασα πολύ δύσκολα κ ο άνδρας μου να μην με καταλαβαινει να μου λεει ¨πανε για κανα καφε¨Με ποιον να παω όλοι ειχαν τις δουλειες τους.Το καλοκαιρι ειμαστε καλυτερα.

Αυτο που θα σας προτεινα ειναι να κανετε γνωριμιες με αλλες μαμαδες με συνομιληκα στα παρκα,στις παιδικες χαρες,ο γνωστος του γνωστου.Να πατε κ καμια δραστηριοτητα να ανοιξει ο κυκλος σας ο κοινωνικος.

Hara οσο για το οτι αν δε δουλευεις δε χρειαζεσαι βοηθεια που το ακουω κ απο τους δικους μου ,δεν ειναι έτσι ακριβως.Δεν χρειαζεσαι καθημερινη κ πολυωρη βοηθεια οκ αλλά άνθρωπος εισαι μπορει να αρρωστησεις να θελεις να κανεις μια δουλεια,να βγεις καπου να ξασκάσεις.Αλλά το κυριοτερο ειναι αυτο που λεει η τιγρη χρειαζεσαι ψυχολογικη βοηθεια όταν εισαι μονή σε ενα τόπο,εγω λεω στη μαμα μου να ερθει να πηγαινουμε βολτες ,να μιλαμε να μην παρακαλαω για να βγω για εναν καφε κ η μανα μου μου λεει ¨ε,θα ρθω οταν θα εχεις κ καμια δουλιτσα"

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια σας καταλαβαινω απολυτα.Εχω περάσει κ εγώ αυτο το λούκι ανοιξα κ σχετικο θέμα εδώ.Και εγω ειμαι μακριΑ απο την πολη μου -τους γονεις-αδέρφια κ όσο δουλευα κ δεν ειχα παιδι ημουν μια χαρα,κοινωνικος κυκλος,πολλες ώρες εκτός σπιτιου.Μολις ήρθε ο μικρουλης μου προωρος κ αυτος πολύ,έπεσα με τα μουτρα πανω του,αγωνια,ανησυχια να πανε όλα καλα κ ετσι τον πρωτο χρονο ήμουμ καλουτσικα.Εννοειται βοηθεια μονο απο το σύζυγο όταν δε δουλευε.Τον επομενο χρονο που το παιδι φιανοταν ότι ειναι καλά κ χαλαρωσα νομιζω ότι φλερταρα με την καταθλιψη,ειδικά το χειμωνα που δεν μπορεις να βγεις εξω ευκολα,παιδοτοπους δεν παω γιατι φοβαμαι τις ιώσεις,2-3 φιλοι μας εχουν παιδια που πανε σχολειο κ διαβάζουν ,νυχτωνει κ νωρις..αφήστε περασα πολύ δύσκολα κ ο άνδρας μου να μην με καταλαβαινει να μου λεει ¨πανε για κανα καφε¨Με ποιον να παω όλοι ειχαν τις δουλειες τους.Το καλοκαιρι ειμαστε καλυτερα.

Αυτο που θα σας προτεινα ειναι να κανετε γνωριμιες με αλλες μαμαδες με συνομιληκα στα παρκα,στις παιδικες χαρες,ο γνωστος του γνωστου.Να πατε κ καμια δραστηριοτητα να ανοιξει ο κυκλος σας ο κοινωνικος.

Hara οσο για το οτι αν δε δουλευεις δε χρειαζεσαι βοηθεια που το ακουω κ απο τους δικους μου ,δεν ειναι έτσι ακριβως.Δεν χρειαζεσαι καθημερινη κ πολυωρη βοηθεια οκ αλλά άνθρωπος εισαι μπορει να αρρωστησεις να θελεις να κανεις μια δουλεια,να βγεις καπου να ξασκάσεις.Αλλά το κυριοτερο ειναι αυτο που λεει η τιγρη χρειαζεσαι ψυχολογικη βοηθεια όταν εισαι μονή σε ενα τόπο,εγω λεω στη μαμα μου να ερθει να πηγαινουμε βολτες ,να μιλαμε να μην παρακαλαω για να βγω για εναν καφε κ η μανα μου μου λεει ¨ε,θα ρθω οταν θα εχεις κ καμια δουλιτσα"

ετσι ειναι κοριτσι μου!εγω βγενω βολτα τον παω στο παρκο περναν μανουλες με μωρακια ολες ψυλομητες ρε παιδι μου!περναν κ κανουν οτι δεν σε βλεπουν!κ μενα ο αντρας μου ειναι διπλα μου δεν λεω ειναι υπεροχος συζηγος κ πατερας ευχαριστω τον θεο που τον εχω!!!!αλλα οταν ερχετε ο φουκαρας 9 το βραδυ τι να του πω?αγσπη μου δεν βαζεις ενα χερακι?κ παλι ψωνια λογαριασμους τρεχει εκεινος!εχει αναλαβει τον κηπο κ τα σκουπιδια!!ε τι αλλο απλα οταν ειμαι ψυχολογικα χαλια περναω μια βολτα απο το ψυγειο!εβαλα κιλα!απο 86 ειμαι 76 οκ αλλα νιωθω χοντρη,ασχημη τι να σου λεω δεν ξερω αυτο συνεβει σε σενα?
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια νομιζω οτι λιγο πολυ ολες τα περναμε αυτα.Αλλες πιο εντονα αλλες λιγοτερο.Εγω απο την εγκυμοσυνη ειμαι ετσι,ο αντρας μου δουλευε 13 ωρες τη μερα,εγω εμενα ολη μερα σπιτι μονη μου.και τωρα παλι το ιδιο και νιωθω σαν να ειμαι δεμενη με αλυσιδα στο σπιτι.Απλα εκτος απο την κουραση στενοχωριεμαι που δεν εχω παρεα και δεν κανω κατι δημιουργικο για μενα.Περασα και μια αρκετα βαρια επιλοχειο καταθληψη,στην εγκυμοσυνη εβαλα 23 κιλα,και σε δυο βδομαδες ειχα χασει τα 15!μετα δυστυχως παλι λογο καταθληψης το εριξα στο φαι και σταματησα να χανω.παντως τιγρης να ξερεις κιέγω νιωθω πολυ ασχημα για το σωμα μου.και για τα κιλα,και για τις ραγαδες που ειναι σαν να εχω κανει τατουαζ στο μισο μου σωμα και για το στηθος που εχει κρεμασει τελειως.Και ειναι λογικο να μην εχεις χρονο να περιποιηθεις τον εαυτο σου ειδικα οταν εισαι ολη μερα στο σπιτι και δε σε βλεπει και κανενας.

Link to comment
Share on other sites

ΗΟΡΕ αυτο που ειπες για τις γνωριμιες εχεις δικιο κι'εγω το σκεφτηκα.απλα εγω σε αυτο εκτος τ'οτι το μωρο μου ακομα ειναι πολυ μικρο για παιδικες χαρες (ασε που στην πολη μου εχει μονο μια παιδικη χαρα και ειναι και στην αλλη ακρη) επειδη ειμαι 21 χρονων,και στις μερες οι περισσοτερες νεες μαμαδες μου ριχνουν καμια δεκαετια,σκεφτομαι μηπως με δυσκολεψει λιγο.οχι τοσο στο να πιασω κουβεντα αλλα για την παρεα.Αλλα θα δειξει οταν αρχισουμε να πηναινουμε στις κουνιες.Η στο σχολειο αλλα μεχρι τοτε εχουμε μερικα χρονακια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια νομιζω οτι λιγο πολυ ολες τα περναμε αυτα.Αλλες πιο εντονα αλλες λιγοτερο.Εγω απο την εγκυμοσυνη ειμαι ετσι,ο αντρας μου δουλευε 13 ωρες τη μερα,εγω εμενα ολη μερα σπιτι μονη μου.και τωρα παλι το ιδιο και νιωθω σαν να ειμαι δεμενη με αλυσιδα στο σπιτι.Απλα εκτος απο την κουραση στενοχωριεμαι που δεν εχω παρεα και δεν κανω κατι δημιουργικο για μενα.Περασα και μια αρκετα βαρια επιλοχειο καταθληψη,στην εγκυμοσυνη εβαλα 23 κιλα,και σε δυο βδομαδες ειχα χασει τα 15!μετα δυστυχως παλι λογο καταθληψης το εριξα στο φαι και σταματησα να χανω.παντως τιγρης να ξερεις κιέγω νιωθω πολυ ασχημα για το σωμα μου.και για τα κιλα,και για τις ραγαδες που ειναι σαν να εχω κανει τατουαζ στο μισο μου σωμα και για το στηθος που εχει κρεμασει τελειως.Και ειναι λογικο να μην εχεις χρονο να περιποιηθεις τον εαυτο σου ειδικα οταν εισαι ολη μερα στο σπιτι και δε σε βλεπει και κανενας.

 

Κουλα ακου να δεις τι θα κανουμε θα πισμοσουμε!!!θα ραψουμε τα στοματα μας να χασουμε τα κιλακια μας κ να ειμαστε καλυτερα ψυχολογικα!τι λες?εγω ειμαι 35 χρονων μενω θεσσαλονικη μια ωρα μσκρια απο την πολη!αν επιτρεπετε εσυ που μενεις ρε κοριτσι μου μηπως κ βολευει να βρισκομαστε που κ που

Link to comment
Share on other sites

αα εγω ειμαι δυο ωρες μακρυα απο Καστορια. και ημουν προχθες θεσσαλονικη πηγαμε το μωρο να το δει ορθοπεδικος.σκασαμε στο δρομο εχετε πολλη ζεστη!Εγω υποτιθεται πριν 4 μερες ξεκινησα διαιτα.Τις δυο πρωτες οκ αλλα μετα και με το ταξιδι τη χαλασα!και εγω τωρα αρχες σεπτεμβριου ειπαμε μαζι με τα βαφτισια να κανουμε και θρησκευτικο γιατι ειχαμε κανει πολιτικο οταν εμεινα εγκυος.Να δω πως θα χωρεσω στο νυφικο!Ειμαι και απο καισαρικη και ενω η γυναικολγος μου μου ειπε οτι μετα τους 3 μηνες μπορω να κανω γυμναστικη για την κοιλια φοβαμαι μη γινει τιποτα!Αν και μου εχει πεσει αρκετα ακομα πεφτει.Εσενα εχει γινει οπως πριν την εγκυμοσυνη?Αν ναι πως την εχασες??

Link to comment
Share on other sites

αα εγω ειμαι δυο ωρες μακρυα απο Καστορια. και ημουν προχθες θεσσαλονικη πηγαμε το μωρο να το δει ορθοπεδικος.σκασαμε στο δρομο εχετε πολλη ζεστη!Εγω υποτιθεται πριν 4 μερες ξεκινησα διαιτα.Τις δυο πρωτες οκ αλλα μετα και με το ταξιδι τη χαλασα!και εγω τωρα αρχες σεπτεμβριου ειπαμε μαζι με τα βαφτισια να κανουμε και θρησκευτικο γιατι ειχαμε κανει πολιτικο οταν εμεινα εγκυος.Να δω πως θα χωρεσω στο νυφικο!Ειμαι και απο καισαρικη και ενω η γυναικολγος μου μου ειπε οτι μετα τους 3 μηνες μπορω να κανω γυμναστικη για την κοιλια φοβαμαι μη γινει τιποτα!Αν και μου εχει πεσει αρκετα ακομα πεφτει.Εσενα εχει γινει οπως πριν την εγκυμοσυνη?Αν ναι πως την εχασες??[/

Αν κ έχασα δέκα κιλά ακόμα σαν έγκυος είμαι! κ εμείς οκτώβριο βαφτίζουμε! Κλαίει το νινι μου για γάλα τα λέμε το πρωί! :-)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη θελω να το πω σε καποιον,αλλα δεν εχω που αλλου να το πω.Ειμαι με 5 ωρες υπνο,μου πονανε τα ματια επειδη προσπαθω να τα κρατησω ανοιχτα,χθες μου ηρθε περιοδος και ποναω.Για καποιο λογο δε ξερω μου ποναει και το στομαχι αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.Αυτο που μ'ενοχλει περισσοτερο ειναι που ακουω τον αντρα μου να ροχαλιζει.Γιατι αυτος και να ξυπνησει μετα μπορει να ξανακοιμηθει δεν εχει θεμα.Εγω αμα ξυπνησω μετα παει δε μπορω να ξανακοιμηθω και να θελω.Και στενοχωριεμαι γιατι εγω σχεδον παντα τον αφηνω να κοιμαται 8-9 ωρες στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που γινεται αυτη τη στιγμη θελω να το πω σε καποιον,αλλα δεν εχω που αλλου να το πω.Ειμαι με 5 ωρες υπνο,μου πονανε τα ματια επειδη προσπαθω να τα κρατησω ανοιχτα,χθες μου ηρθε περιοδος και ποναω.Για καποιο λογο δε ξερω μου ποναει και το στομαχι αλλα αυτο ειναι το λιγοτερο.Αυτο που μ'ενοχλει περισσοτερο ειναι που ακουω τον αντρα μου να ροχαλιζει.Γιατι αυτος και να ξυπνησει μετα μπορει να ξανακοιμηθει δεν εχει θεμα.Εγω αμα ξυπνησω μετα παει δε μπορω να ξανακοιμηθω και να θελω.Και στενοχωριεμαι γιατι εγω σχεδον παντα τον αφηνω να κοιμαται 8-9 ωρες στανταρ.

 

Καλημερα κοριτσι μου!κειτα εγω πλεον συνηθησα με 4 κ 5 ωρες υπνο!!!!!τωρα οσον αφορα τον αντρα σου μηπως ο φουκαρας ειναι κουρασμενος κ ροχαλιζει?κ εσυ δικαιο εχεις αλλα αυτοι οι καιμενοι μωρε τρεχουν στην δουλεια για να μην λειπει τιποτα σε μας κ τα μωρα μας!!!!δοξα το θεο να λεμε που ειναι εργατικοι κ δεν ειναι τιποτα τεμπελαραδες να μην τους νιαζει τιποτα κ να τρεχουμε εμεις για την επιβιωση!!!!!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ με τα κιλα έπαθα το εξης παράδοξο:επειδη ειχα διαβητη στην έγκυμοσύνη έκανα διαιτα κ έχασα 10κιλα .Όπότε ολοι μου ελεγαν μπραβο πως τα καταφερες,έτσι να μεινεις κ τετοια κ η αλήθεια ειναι πως κ εμενα μου άρεσε ο εαυτος μου αλλά τα ξαναέβαλα ,τωρα προσπαθω κ με στεναχωρει το θεμα αλλά τι να κανω;

Όσο για τις γνωριμιες κ τα πάρκα σιγα-σιγά οσο μεγαλωνουν τα παιδιά σας θα

γνωριζετε νεο κοσμο με παιδια στην ηλικια σας για να κανετε παρεα.Δεν ειναι αναγκη να γινετε κολλητες καμια κουβέντα να λετε ,να περναει η ωρα.Μπορει κ με καποιους να ταιριασετε παραπανω.Τώρα ξέρω υπάρχουν κ οι ακατάδεκτες αλλά πολλοι γνωριζονται σε παρκα-δραστηριότητες.Εσεις να φαινεστε ανοικτες γιασ κουβέντα.

'Οσο για το αν περναμε όλοι τα ιδια ,δεν ειναι ακριβώς αληθεια,βλέπω τις φιλες-γνωστές εχουν τις μαναδες-αδερφες-ξαδέρφες-φιλες αλλιως περνά η μέρα,εγώ το χειμωνα που αρρωστησε ο μικρος μου κ τον προσεχα να μην ξαναρρωστησει ειχα να δω άνθρωπο σε σπιτι 3μηνες.Α΄φηστε δύσκολα.

Αλλά για να λεμε κ τα καλα της υποθεσεις μαθαινουμε να παταμε καλύτερα στα ποδια μας κ κυρίως δεν ανακατευονται άλλοι στα του σπιτιού μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...