Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

18 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ-ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΕΙ ΕΝΤΟΛΕΣ


Recommended Posts

Κοριτσια και στη δικη μας περιπτωση ο παιδιατρος ηταν καθησυχαστικος... και μενουμε σε νησι. Ελεγε οτι δε βλεπει παθολογικα αντανακλαστικα κι οτι ο μικρος τεμπελιαζει. Σε εμας ο καρυοτυπος βγηκε σε 2,5 μηνες (αποτελεσματα μονο αυτοπροσωπως, τιμη 800 ευρω αν θυμαμαι καλα, πανε και 4 χρονια). Οσο για τη φυσιοθεραπεια, πτοσπαθησε να βρεις φυσιοθεραπευτη που να εχει πιστοποιηση στη μεθοδο Bobath. Αυτη ειναι η ενδεδειγμενη μεθοδος για να δουλευτει ενα μωρο με τετοιο θεμα, οπως εμαθα.

 

Κat, εσείς πήρατε ποτέ διάγνωση; Βρέθηκε ποια ήταν η αιτία των δυσκολιών σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 131
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Apostolia, ωραίο το καθισματάκι σας αλλά προϋπόθεση είναι να κάθεται το μωρό... Λέτε για την Bobath, αλλά στην Δυτική Αθήνα δύσκολο το βλέπω να βρεθεί ειδικός. Μια πρώτη αναζήτηση ήταν άκαρπη.

Όσο για τον καρυότυπο, απ' ό,τι κατάλαβα θα κάνουμε και τα δύο συγχρόνως; Ή κάνεις πρώτα τον καρυότυπο και αν δεν δείξει κάτι πας στον επόμενο μετά από ένα μήνα;

Και κάτι άσχετο: έχετε ακούσει κάτι για την έκθεση μωρών σε wifi - κινητά και τις συνέπειες στην εγκεφαλική λειτουργία;

Καλό βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

φανατικός υπέρ των εμβολίων, προγραμματισμένα ραντεβού. /QUOTE]

 

Να ζητήσω συγνωμη για την παρένθεση, αλλά μπορείς να το επεξηγήσεις αυτό; Εννοώ ότι η πλειονότητα των παιδιάτρων τάσσονται θερμά υπέρ των εμβολίων και ότι, στα βρέφη, γίνονται προγραμματισμένες επισκέψεις για την εκτίμηση της ανάπτυξής τους. Εκείνος ήταν, π.χ., πιεστικός ή μη επεξηγηματικός;

Link to comment
Share on other sites

Κat, εσείς πήρατε ποτέ διάγνωση; Βρέθηκε ποια ήταν η αιτία των δυσκολιών σας;

 

Το θεμα της υποτονιας ξεπεραστηκε... μας βοηθησαν πολυ οι φυσιοθεραπειες. Αρκετοι γιατροι το συσχετισαν με το προβλημα ακοης (λογω του οτι το κεντρο ισορροπιας βρισκεται στο λαβυρινθο, μεσα στο αυτι). την αιτια για το προβλημα αυτο δεν τη βρηκαμε οσο κι αν ψαξαμε... Για την αντιμετωπιση του θεματος της ακοης προχωρησαμε σε κοχλιακη εμφυτευση (σταμστω εδω για να μην καταχραστω το ποστ...)

Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι!!!!!

Επισκέφτηκα λοιπόν τον κ.Γιουρούκο, που με εντυπωσίασε ότι όσο μίλαγε με μενα, πέρναγε με τα μάτια του ακτίνες Χ το παιδί..... χωρίς πολλά πολλά, χωρίς περιττά, μου έκανε κάποιες βασικές ερωτήσεις για να συμπληρώσει τις παρατηρήσεις του στην κάρτα του και μετα πήρε το παιδί για εξέταση.....έκανε ότι ήταν να κάνει και μου είπε ότι δεν βρίσκει κανένα παθολογικο εύρημα....οτι η κλινική εικόνα του παιδιού είναι πολύ καλή....τα ποδια του δυνατα με πολύ καλό μυικό τόνο... Σίγουρα όμως δεν κάνει αυτά που θα έπρεπε για την ηλικία του...

Ετσι, για να αποφύγουμε ασκοπη ταλαιπωρια του παιδιου με περαιτέρω εξετάσεις (δηλ. μαγνητική προφανώς), μας δίνει ακόμα τρίμηνο περιθώριο να εξελιχθεί το παιδί, γιατί βλέπει πως το παιδί έχει δυναμική....Μου λέει στο τρίμηνο πρέπει να έχετε εξελίξεις, όχι απαραίτητα να κάνει όσα ένα δίχρονο παιδί, αλλά να εξελίσσεστε.... μας είπε για εξετάσεις θυρεοειδή και μεταβολικά νοσήματα, και θα του πω τα αποτελέσματα.....

Μου είπε βασικά, να ασχοληθώ πιο δημιουργικά με το παιδί και θα δω αποτελεσματα.... γιατί ένα παιδάκι με πιο αργή ανάπτυξη χρειάζεται περισσότερο τη βοηθεια μας..

Ετσι λοιπόν ασχολούμαστε περισσότερο και αισιοδοξούμε!!!!

Χάρηκα ομολογώ και ανακουφίστηκα....Ελπίζω να μας τα είπε καλά, εγώ τον εμπιστευτηκα πάντως και έτσι περιμένω....

Χάρηκα επίσης, γιατί όσο κάπως και να ακούστηκε στο αρχικό μου μήνυμα για την παιδίατρο μου στο νησί που μας καθησυχάζει, μου είχε πει σχεδόν ακριβώς τα ίδια πράγματα....να μη βάζουμε δηλαδή ταμπελες στα παιδια βάσει των ηλικιών τους και να τους αφήνουμε το περιθωριο να εξελιχθουν, εφόσον βεβαια ο γιατρός δεν βλέπει κατι μεμπτο και εφόσον κλινικά και παθολογικά δεν παρουσιάζουν κάτι.... Κ η ίδια πάντως μου συνέστησε για μια δεύτερη γνωμη τον Γιουρούκο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ήθελα να σου γράψω...

 

Φανταζόμουν ότι ένα πολύ πιθανό σενάριο ήταν η ιδιοσυγκρασία του παιδιού...

 

Ως πολυάσχολη μαμά, άφησες το τρίτο παιδάκι να μεγαλώσει στον αυτόματο, γιατί έτσι είχε μεγαλώσει το δεύτερο και εκεινο ήταν μια χαρά!

 

Υπάρχουν παιδάκια από ιδιοσυγκρασία που θέλουν πιο συνειδητή ενασχόληση. Έτσι και αλλιώς οι όποιου είδους παρεμβάσεις τύπου εργοθεραπεία, κάτι τέτοιο είναι. Ερεθίσματα.

 

Το ξέρω γιατί το ένα μου παιδάκι ήταν έτσι. Παρακολουθούσαμε πιο στενά την ανάπτυξη. Εγώ είχα λόγο να την παρακολουθώ από νωρίς, γιατί τα παιδιά ήταν ελαφρώς πρόωρα και δίδυμα. Οπότε δεν ξεφύγαμε ποτέ πολύ από τα ορόσημα ανάπτυξης. Πράγματι όμως το ένα παιδάκι ήθελε, χρειαζόταν να ασχολούμαι μαζί του πιο ενεργά. Τουλάχιστον μισή ώρα τη μέρα να του μιλάω προσωπικά, και την υπόλοιπη μέρα αρκετό σπικάζ. Και κινητικά χρειάστηκε μια κάποια υποστήριξη, αλλά βασικά εμείς τα είχαμε από μωρά αυτόνομα και το ένα τραβούσε το άλλο. 8,5 μηνών μπουσουλουσαν και τα δύο και η κόρη που ήταν πιο αργή περπάτησε 14 μηνών.

 

Για περπάτημα και μπουσούλημα χρειάζονται σκληρή επιφάνεια.

 

Πάντως ήθελα να πω αυτό, εμπειρικά, ότι το παιδάκι σου θέλει λίγη βοήθεια παραπάνω, από το μέσο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας, Annalou!

Το πολύ πολύ ευχάριστο είναι ότι ο μυικός τόνος του παιδιού είναι καλός και άρα δεν τίθεται θέμα υποτονίας! Μπράβο και πάλι μπράβο!!!

 

Πάντως, κι εμάς ο Ντινόπουλος δε μας έβαλε να κάνουμε καμία εξέταση πέραν από το θυρεοειδή και το CPK.

 

Όλα θα πάνε καλά με τη μικρή!

 

Πολλά ζουπηχτά φιλιά να της δώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κοριτσια......σας ευχαριστώ που μοιραστηκαμε μαζι αυτόν τον προβληματισμό μου.....για το ενδιαφερον σας και το χρονο σας...

κανω λοιπον την προσπαθεια μου στο επικοινωνιακό κομμάτι, γιατί για το θεμα του περπατηματος νομιζω δεν πρέπει να στενοχωριεμαι γιατί έχω ακουσει απο τέσσερις διαφορετικούς γιατρούς ενθαρρυντικά λογια για τα ποδια της....

φροντίζω λοιπόν να ασχολούμαι σε προσωπικό επιπεδο μαζι της πιο δημιουργικά, και μπορώ να πω ότι η μικρούλα το απολαμβάνει...για να δουμε λοιπόν τι θα καταφερουμε??????

φιλια σε ολες σας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

annalou, πολύ χάρηκα για τα νέα! Κυρίως για το ότι ο Γιουρούκος ήταν πολύ ενθαρρυντικός και δεν σας φόρτωσε με εξετάσεις!!!! Εύχομαι να έχουμε σύντομα καλά νέα!

Όσο για τον δικό μου μπέμπη, βρήκαμε φυσιοθεραπευτή και ξεκινάμε αύριο! Την άλλη εβδομάδα ακολουθεί δεύτερος γύρος εξετάσεων (μεταβολικά, ραντεβού για γενετικό έλεγχο, κλπ.). Όταν έχω νέα, θα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, τέλεια που ξεκινάτε φυσικοθεραπείες!

Ρώτα τον για το καρεκλάκι και για παιχνίδια που μπορείς να χρησιμοποιήσεις για να ενθαρρύνεις το μπουσούλημα.

 

Ξέρεις πόσος χρόνος χρειάζεται για να βγουν τα αποτελέσματα για τον μεταβολικό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Babycute λέγοντας air cushion εννοείς την κουλούρα για τις κατακλίσεις ή το στρογγυλό μαξιλάρι με αέρα που είναι και ακριβότερο; Είχατε κι εσείς κάποιο ανάλογο πρόβλημα;

 

Αποστολία, ο μεταβολικός θα γίνει την Τετάρτη και τότε θα έχω απάντηση. Όσο για το καρεκλάκι ρώτησα αλλά δεν μου έδωσε συγκεκριμένη απάντηση. Στον χώρο υπήρχε ένα καρεκλάκι της fisherprice στο οποίο το παιδί καθόταν καλά, καλύτερα από αυτό που έχουμε. Οπότε προσανατολιζόμαστε σε κάτι ανάλογο.

Προς το παρόν στόχος είναι το κάθισμα, οπότε μας έδειξε πώς να τον βάζουμε για να ενθαρρύνουμε κάθισμα και στάση μπουσουλήματος. Στην φυσιοθεραπεύτρια καθόταν μια χαρά, σε εμάς όχι τόσο. Επιπλέον, να πω ότι μου φαίνεται πολύ δύσκολο να κάνω την φυσιοθεραπεύτρια στο σπίτι. Θα πηγαίνουμε 2 φορές την εβδομάδα για 45 λεπτά κάθε φορά. Νομίζετε ότι είναι αρκετά;

Link to comment
Share on other sites

Popi ειναι αργος και ο δικός μου, κάθεται απο 7 μηνών αλλα γενικά δεν ειναι πολυ σταθερός και τα βαρελακια δεν τα κανει καθε μέρα.. Αλλα η νευρολόγος δεν ηθελε να κανει μαγνητική, ειπε ο λογος ειναι απλα γιατι εχει χαλαρές αρθρώσεις...

 

Το air cushion υπάρχει παντου, εγω πήρα απο το Ίντερνετ το 60cm... Τον βάζεις να κάτσει και επειδή κουνιέται αυτο το πράγμα προσπαθεί να εξισορρόπηςει το μωρο και οι μυς γυμνάζονται... Εχεις αρχίσει φυσιοθεραπείες;

Link to comment
Share on other sites

Το air cushion υπάρχει παντου, εγω πήρα απο το Ίντερνετ το 60cm... Τον βάζεις να κάτσει και επειδή κουνιέται αυτο το πράγμα προσπαθεί να εξισορρόπηςει το μωρο και οι μυς γυμνάζονται... Εχεις αρχίσει φυσιοθεραπείες;

 

BabyCute, σε παρακαλώ βάλε link με το air cushion... Μου φαίνεται ΤΕΛΕΙΑ ιδέα έτσι όπως το περιέγραψες!!!!!!!

 

 

Πόπη, τα 45 λεπτά για 2 φορές την εβδομάδα είναι αρκετά καλά, αρκεί να κάνετε και εσείς ασκήσεις στο σπίτι.

 

Πάντως, για το καρεκλάκι, νομίζω ότι καλύτερα είναι να πας σε ένα κατάστημα και να δοκιμάσετε μερικά βάζοντάς τον να κάτσει. Το Fischer Price δεν ξέρω αν είναι κατάλληλο, γιατί το παιδί είναι κάπως χωμένο. Το είχαν και οι γονείς μου για τη μικρή και τελικά πήραν άλλο...

 

Όταν μάθεις πόσο χρειάζεται για να βγουν τα αποτελέσματα του μεταβολικού, σε παρακαλώ, ενημέρωσέ με! Πού θα τον κάνετε;

 

Εμάς βγήκε σήμερα η εξέταση για το εύθραυστο Χ. Είναι αρνητική, όπως και το περίμενα. Ο καρυότυπος μάλλον θα βγει την επόμενη εβδομάδα...

 

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute, εννοείς φυσικά να κάθεται πάνω σε αυτό, έτσι;

Όσο για το air cushion, μπορώ να παραγγείλω το συγκεκριμένο; Γιατί εγώ βρήκα αυτό

Είναι το ίδιο; Είναι και πολύ διαφορετική η τιμή, γι΄αυτό ρωτάω. Επίσης δεν βρίσκω με διάμετρο 60εκατοστά, αλλά με 33 εκατοστά και ένα άλλο με 37 εκατοστά.

 

Αποστολία, ευχαριστώ για τις πληροφορίες για το καρεκλάκι. Σ' εμένα μου άρεσε που ήταν χωμένο, τον αγκάλιαζε ουσιαστικά και δεν μπορούσε να γείρει αριστερά η δεξιά, όπως συμβαίνει τώρα. Με το δικό σας είστε ικανοποιημένοι;

 

Ο μεταβολικός θα γίνει στο neolab, εκεί μας είπαν. Βέβαια, πρέπει να πάμε και ούρα και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να συλλέξω. Τετάρτη θα σου έχω νεότερα.

Χαίρομαι που οι εξετάσεις σας προς το παρόν είναι καθαρές.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο αυτο μονο 33cm. Εγω εχω το 60 το πήρα απο αμαζον

Τον βάζεις πανω να κατςει αλλα οχι στην κορυφή, λιγάκι προς τα κατω ώστε τα ποδια του να πατάνε πάτωμα.. Δωςε του να κρατάει ενα παιχνιδι και βάλε τα χέρια σου γύρω γύρω ώστε να τον πιάσεις άμα πεςει .. Εγω τον κρατάω σπο την μπλούζα οσο κάθεται:-)

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, εμείς έχουμε αυτό της STOKKE και οι γονείς μου του ΙΚΕΑ (http://www.ikea.gr/paidiko-ikea/moro/karekles-fagitou/kareklaki-fagitoy-me-disko-17969/19100/). Έχουμε βολευτεί και τα δύο... Το STOKKE έχει το μειονέκτημα ότι η μικρή σηκώνεται και κάθεται ανάποδα ή πάνω στο τραπέζι με κίνδυνο να πέσει. Στου ΙΚΕΑ είναι πιο δύσκολο να γίνει αυτό.

 

BabyCute, πολύ ωραίο το air cushion. Σκέφτομαι να το πάρω, μιας και αυτό που μας έχει απομείνει για την ανεξάρτητη βάδιση είναι μόνο η ισορροπία.

 

Καλή εβδομάδα, κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

BabyCute, στο amazon που είχα κοιτάξει κι εγώ έλεγε ότι δεν αποστέλλεται στην Ελλάδα. Η φυσικοθεραπεύτρια σήμερα είπε ότι δεν χρειάζεται. Άλλωστε τον βάζω στο πάτωμα για να καθίσει και εγώ είμαι από πίσω του.

 

Αποστολία, πήραμε ένα καρεκλάκι από ένα ανίψι του άντρα μου που έχει βάθος και είναι κάπως καλύτερα. Από την στιγμή που δεν κάθεται, κανένα καρεκλάκι δεν μπορεί να μας καλύψει, νομίζω. με εξαίρεση αυτό που είχες αναφέρει πιο παλιά για το πάτωμα. Μόλις ξεμπερδέψω με τα τρεξίματα αυτής της εβδομάδας λέω να το πάρω.

Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια!

 

Έρχομαι να σας γράψω ότι και τα αποτελέσματα του απλού καρυότυπου βγήκαν αρνητικά! Βρισκόμαστε πια σε αναμονή για τα αποτελέσματα του μοριακού.

 

Πόπη, τι νέα έχεις σχετικά με τον μεταβολικό έλεγχο; Πώς τα πάει ο μικρός με τις φυσικοθεραπείες και το καινούριο του καρεκλάκι;

Link to comment
Share on other sites

Apostolia, δυστυχώς δεν μπορέσαμε να κάνουμε τον μεταβολικό έλεγχο γιατί έχει ο μπέμπης διάρροια αρκετές μέρες, και ανησυχώ ιδιαίτερα, γιατί δεν ξέρω πώς να τον βοηθήσω. Ο γιατρός μάς είπε ότι κρατά 10 μέρες περίπου, αλλά εμείς είμαστε ήδη στις 8 και λέω να τον πάω σε νοσοκομείο για εξετάσεις.

 

Κάναμε όμως εγκεφαλογράφημα που βγήκε καθαρό και τον απλό καρυότυπο που θα βγει σε έναν μήνα. Η γενετίστρια που τον είδε μας συνέστησε μόνο τον απλό και όχι τον μοριακό καρυότυπο. Είπε ότι δε χρειάζεται και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Επίσης μας συνέστησε υπέρηχο άνω-κάτω κοιλίας αλλά χωρίς καμιά βιασύνη. Όσο για τις φυσικοθεραπείες, έχουμε πάει 3 φορές και βλέπω ότι ο μπέμπης μπορεί να στηρίζει τον κορμό του αρκετά όταν τον έχω να κάθεται στο τραπέζι. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή αν η φυσικοθεραπεία είχε τόσο άμεσα αποτελέσματα!

Αποστολία, θεωρώ ότι και ο μοριακός δεν θα δείξει τίποτα και όλα θα πάνε καλά για εσάς! Ενημερώνω ξανά μόλις έχω νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Πόπη, χαίρομαι πολύ που ο μικρός σημειώνει πρόοδο! Μπράβο στο αγόρι μας!!!

 

Η διάρροια είναι συνηθισμένη στα μωρά. Μην ανησυχείς πολύ γι' αυτό...

 

Ποια γενετίστρια σας είδε; Μη βιάζεσαι για τον μοριακό καρυότυπο. Συνήθως, πρώτα γίνεται ο απλός και μετά ο μοριακός. Εμείς τους κάναμε ταυτόχρονα, επειδή σχεδιάζουμε δεύτερη εγκυμοσύνη!

 

Θα περιμένω νέα σου...

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε και εμείς τα αποτελέσματα από αιματολογικές, θυρεοειδή, CPK και μεταβολικά και ευτυχώς, όλα καλά!!!!!

Επειδή τα μεταβολικά πρέπει να γίνουν στο Νeolab, παρατήρησα ότι ακόμα και αν τα κάνεις στο ΙΑΣΩ, αν βολεύει για παράδειγμα λόγω περιοχής, και αυτοί στο Νeolab τα στέλνουν, χωρίς ιδιαίτερη διαφορά στην τιμή...

Σήμερα είχε έρθει στο σπίτι μας ο καινούργιος μας ανηψιός, 4 μηνών.... Η κορούλα μου συνήθως τον επεξεργάζεται με χαμόγελο....της κάνει εντύπωση... Όσες φορές και αν της είπαμε "χαδάκια τον μπέμπη","μακια τον μπέμπη", το έκανε ξανά και ξανά και με χαμόγελο.... Όταν όμως της λέμε χαδάκια τη μαμά...μας κοιτάει και γελάει!!!! Κ σκέφτομαι τωρα, δεν καταλαβαίνει το παιδί μου...ή είναι τόσο τεμπέλα και μας δουλεύει όλους ψιλό γαζί και τζαμπα ανησυχούμε????

Θα δείξει......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...