Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καταγγελια για συμβαση εργασιας


Recommended Posts

Γεια σας! Δεν ηξερα που να ποσταρω το θεμα για αυτο και το εβαλα εδω! Θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας! Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα 7 ωρη απασχοληση με πενιχρο φυσικα μισθο , ειχα καιρο υποψιες οτι ειμαι ασφαλισμενη σαν 4ωρη ( οπως ειχα ξεκινησει αλλα ειμαι μηνες πλεον 7 ωρη ) και σημερα το επιβεβαιωσα αφου το δωρο του Πασχα μου ηταν το μισο του 4ωρο μισθου μου. Επισης χωρις κανενα λογο τον προηγουμενο μηνα πληρωθηκα -30 ευρω.

Ουτε λογος να το συζητησω με τον εργοδοτη μου, ο ανθρωπος ειναι ο,τι χειροτερο εχω γνωρισει στη ζωη μου σε ολα τα επιπεδα δε θελω ουτε καλημερανα λεω αν γινεται. Θα ηθελα να μιλησουν οι πραξεις μου! Πως μπορω να κινηθω; Ειμαι πολυ λυπημενη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ικα και νομίζω και στην επιθεώρηση εργασίας. Πήγαινε εκεί πρώτα να ρωτήσεις, να δείς και τα ένσημα που σου κολλάει και βλέπεις τι θα κάνεις. Γιατί 7ωρο και οχι 8ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Δεν ηξερα που να ποσταρω το θεμα για αυτο και το εβαλα εδω! Θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας! Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα 7 ωρη απασχοληση με πενιχρο φυσικα μισθο , ειχα καιρο υποψιες οτι ειμαι ασφαλισμενη σαν 4ωρη ( οπως ειχα ξεκινησει αλλα ειμαι μηνες πλεον 7 ωρη ) και σημερα το επιβεβαιωσα αφου το δωρο του Πασχα μου ηταν το μισο του 4ωρο μισθου μου. Επισης χωρις κανενα λογο τον προηγουμενο μηνα πληρωθηκα -30 ευρω.

Ουτε λογος να το συζητησω με τον εργοδοτη μου, ο ανθρωπος ειναι ο,τι χειροτερο εχω γνωρισει στη ζωη μου σε ολα τα επιπεδα δε θελω ουτε καλημερανα λεω αν γινεται. Θα ηθελα να μιλησουν οι πραξεις μου! Πως μπορω να κινηθω; Ειμαι πολυ λυπημενη...

 

Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι είχες ξεκινήσει με τετράωρη απασχόληση σωστά? πήγαινε στο ΙΚΑ να δεις πόσα ένσημα σου κολλάει, από αυτά που γράφεις λογικά στο τετράωρο σε έχει ακόμη δηλωμένη... θα πας στο ΙΚΑ σε πρώτη φάση και με τον αριθμό μητρώου σου θα ζητήσεις να δεις τα ένσημά σου.. όταν επιβεβαιώσεις ότι σου κολλάει για 4 ώρες αντί για 7 που εργάζεσαι κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας επώνυμα ή ανώνυμα... σε κάθε περίπτωση βέβαια ξεχνάς την εργασία που δουλεύεις τώρα γιατί μετά θα σε απολύσει.. αυτό δεν στο λέω για να σε τρομάξω είναι το συνηθισμένο....

Link to comment
Share on other sites

Τα ένσημα μπορείς να τα δείς απο εδώ https://www1.gsis.gr/gsisapps/soasgsisws/login.jsp είναι απο αυτή τη σελίδαhttps://www.atlas.gov.gr/ATLAS/Pages/Home.aspx εκεί που γράφει ασφαλιστικό βιογραφικο.

 

Θέλει τους κωδικούς του taxis και μετα νομίζω ζητάει αμκα. Για τα ένσημα σίγουρα μπορείς να κάνεις καταγγελία στο ικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Δεν ηξερα που να ποσταρω το θεμα για αυτο και το εβαλα εδω! Θα ηθελα τη βοηθεια σας και τη γνωμη σας! Εργαζομαι στον ιδιωτικο τομεα 7 ωρη απασχοληση με πενιχρο φυσικα μισθο , ειχα καιρο υποψιες οτι ειμαι ασφαλισμενη σαν 4ωρη ( οπως ειχα ξεκινησει αλλα ειμαι μηνες πλεον 7 ωρη ) και σημερα το επιβεβαιωσα αφου το δωρο του Πασχα μου ηταν το μισο του 4ωρο μισθου μου. Επισης χωρις κανενα λογο τον προηγουμενο μηνα πληρωθηκα -30 ευρω.

Ουτε λογος να το συζητησω με τον εργοδοτη μου, ο ανθρωπος ειναι ο,τι χειροτερο εχω γνωρισει στη ζωη μου σε ολα τα επιπεδα δε θελω ουτε καλημερανα λεω αν γινεται. Θα ηθελα να μιλησουν οι πραξεις μου! Πως μπορω να κινηθω; Ειμαι πολυ λυπημενη...

 

Κάνεις καταγγελία στο ΙΚΑ ονομαστική, έρχεται η επιθεώρηση εργασίας και κάνει έλεγχο στην εταιρεια γενικότερα.. Δηλαδή θα ελέγχει κ το πως δηλώνονται οι άλλοι... Εννοείται ότι μέτα θα σε απολύσει...

** Πριν μερικες μέρες ο άντρας μιας φίλης μου παραιτήθηκε απο την δουλειά του και πήγε σε μια άλλη που πρόσφερε καλύτερο μισθό! Όταν πήγε να υπογράψει την σύμβαση εργασίας διαπίστωσε ότι τον είχαν δηλώσει ότι εργάζεται 7 ημερο, part time κ με λιγότερα χρήματα! Ο άτυχος ρώτησε τον καινούργιο διευθυντή ο οποίος του είπε ότι έτσι ειναι τα πράγματα κ αν σου αρέσει. Τώρα δεν έχει δουλειά κ έχει κ ένα παιδί να μεγαλώσει. Εννοιείται ότι μετάνιωσε που έφυγε απο την προηγούμενη δουλειά του! ***

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι δυστυχώς έτσι είναι.... Αυτό όμως δε σημαίνει οτι δεν πρέπει να τα καταγγέλλουμε, λάβε υπόψιν σου βέβαια οτι όπως είπαν και τα κορίτσια θα σε απολύσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα!!!!! 

Και εγω νεα μανουλα και αντιμετωπιζω προβληματα στην δουλεια.Ειμαι στον 6.μηνα και σε 40μερες βγαινω σε αδεια εγκυμοσυνης.Τι μπορω να κανω για να μην ξαναπαω στην δουλεια.Οι συνθηκες ειναι ασχημες και αντιμετωπιζω θεμα με την μεση μου λογω της εγκυμωσυνης.Εκανα υπομονη αλλα δεν μπορω αλλο υποφερω σωματικα και ψυχολογικα.ποσες μερες αναρωτικη μπορω να παρω?

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Garyfallia3337 είπε:

Καλησπερα!!!!! 

Και εγω νεα μανουλα και αντιμετωπιζω προβληματα στην δουλεια.Ειμαι στον 6.μηνα και σε 40μερες βγαινω σε αδεια εγκυμοσυνης.Τι μπορω να κανω για να μην ξαναπαω στην δουλεια.Οι συνθηκες ειναι ασχημες και αντιμετωπιζω θεμα με την μεση μου λογω της εγκυμωσυνης.Εκανα υπομονη αλλα δεν μπορω αλλο υποφερω σωματικα και ψυχολογικα.ποσες μερες αναρωτικη μπορω να παρω?

Να παραιτηθείς; Τι εννοείς να μην ξαναπάς στη δουλειά; Αν δε νιώθεις καλά εκεί που είσαι, παραιτείσαι. Προσωπικά θα έκανα υπομονή όσο έμεινε, και θα εξαντλούσα μετά και την περίοδο προστασίας απόλυσης, ψάχνοντας παράλληλα εκείνον τον καιρό για κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2017 at 5:20 ΠΜ, Garyfallia3337 είπε:

Καλησπερα!!!!! 

Και εγω νεα μανουλα και αντιμετωπιζω προβληματα στην δουλεια.Ειμαι στον 6.μηνα και σε 40μερες βγαινω σε αδεια εγκυμοσυνης.Τι μπορω να κανω για να μην ξαναπαω στην δουλεια.Οι συνθηκες ειναι ασχημες και αντιμετωπιζω θεμα με την μεση μου λογω της εγκυμωσυνης.Εκανα υπομονη αλλα δεν μπορω αλλο υποφερω σωματικα και ψυχολογικα.ποσες μερες αναρωτικη μπορω να παρω?

 

Αν σου γράψει ο γιατρός σου άδεια αναρρωτική βγαίνεις και τώρα.  Το ότι υποφέρεις σωματικά και ψυχολογικά φυσικά είναι λόγος για αναρρωτική. Πες το στο γιατρό σου.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται μην το αφήνεις ετσι!Έχουν δίκιο τα κορίτσια!Ξεκινά αναρρωτική από τώρα μεχρι να βγεις σε άδεια εγκυμοσύνης,εξάντλησε κ το εξάμηνο του Οαεδ κ στο ενδιάμεσο βλέπεις τι κάνεις..Μπορεί να αποφασίσεις να μη δουλέψεις για λιγο χρόνο μεχρι να μεγαλώσει το μωρο ή αν δεν έχεις τη δυνατότητα ψάχνεις μετά τη γέννα να δεις τι θα κάνεις..Το ψυχολογικό είναι μεγάλο κεφάλαιο κ παίζει σημαντικό ρόλο στην ομαλή έκβαση της εγκυμοσύνης. (εγώ προσωπικά σταμάτησα τη δουλειά κ αποφάσισα να μεγαλώσω το μωρό,δε γινόταν κ τα δυο μαζι με τη δουλειά που έκανα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γαρυφαλλια καλημερα!! Το ιδιο που εχειε εσυ επαθα κ εγω!! Στη δουλεια μου δε γινοταν να μεινω ψυψολογικη πιεση κ σωνατικη επισης..12ωρα κ 15ωρα καθε μερα .. Απο το 3ο μηνα σχεδον σταματησα. Εγραφα αναρρωτικη σε δημοσιο νοσοκομειο για να παιρνω 30 μερες περναγα επιτροπη απο το ικα κ καθομουν. Μετα στον 8ο πηρα την αδεια εγκυμοσυνης κ με το που γεννησα πηρα κ το 6μηνο του οαεδ. Πριν 1 μηνα τελειωσε κ το 6μηνο του οαεδ κ παραιτηθηκα! Δεν γινοταν να ξαναπαω εκει περα!! Κ γτ δεν εχω βοηθεια για τη μικρη αλλα κ δε θεκω να λειπω παλι ολη μερα απο το σπιτι!!!

Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2017 at 5:20 ΠΜ, Garyfallia3337 είπε:

Καλησπερα!!!!! 

Και εγω νεα μανουλα και αντιμετωπιζω προβληματα στην δουλεια.Ειμαι στον 6.μηνα και σε 40μερες βγαινω σε αδεια εγκυμοσυνης.Τι μπορω να κανω για να μην ξαναπαω στην δουλεια.Οι συνθηκες ειναι ασχημες και αντιμετωπιζω θεμα με την μεση μου λογω της εγκυμωσυνης.Εκανα υπομονη αλλα δεν μπορω αλλο υποφερω σωματικα και ψυχολογικα.ποσες μερες αναρωτικη μπορω να παρω?

Μην παραιτηθείς ενώ είσαι έγκυος, έχεις τα πάντα με το μέρος σου. Πρέπει να σου γράψει αναρρωτική γιατρός του ΙΚΑ και πηγαίνοντας τη στον εργοδότη μπορείς να λείπεις μέχρι να μπεις στην άδεια τοκετού. Ακριβώς δεν ξέρω πώς γίνεται γιατί δυστυχώς εγώ δεν το είχα κάνει για να σε βοηθήσω, αλλά θα σου πούνε στο ΙΚΑ. Προφανώς θα πεις κάτι για επαπειλούμενη κύηση κλπ. Σε καταλαβαίνω γιατί κ στη δική μου δουλειά κάπως έτσι ήταν τα πράγματα και μετά το 6μηνο του ΟΑΕΔ παραιτήθηκα κ βρήκα αλλού δουλειά, ούτε για το μειωμένο με ένοιαζε ούτε τπτ. Σημασία έχει να είσαι ηρεμη και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου κ το μωρό σου. Κανένας εργοδότης δεν ενδιαφέρεται για τον εργαζομενο. 

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρεις αναρρωτική άδεια πρέπει να συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας δικής σου ή του μωρού. Δεν είναι τόσο εύκολο, ακόμα και αν σου γράψουν από δημόσιο νοσοκομείο, πλέον οι επιτροπές του ΙΚΑ είναι αρκετά αυστηρές και ζητούν αναλυτικά γνωματεύσεις, υπερήχους για να εγκρίνουν άδειες. 

Στην περίπτωσή σου θα συνέχιζα αυτές τις 40 ημέρες αγνοώντας τις όποιες απειλές (κοινώς θα έκανα τον Βούδα) και φυσικά θα αρνούμουν να κάνω οποιαδήποτε εργασία μπορούσε να αποβεί επικίνδυνη για την κύηση (αν θυμάμαι καλά το προβλέπει και η νομοθεσία αυτό). Αν πραγματικά αυτό δεν είναι εφικτό, μπορείς να κάνεις από τώρα καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας αναφέροντας την ανάρμοστη συμπεριφορά του εργοδότη απέναντι σε έγκυο. Διαφορετικά μπορείς μόνο να παραιτηθείς. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , vtgian είπε:

Για να πάρεις αναρρωτική άδεια πρέπει να συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας δικής σου ή του μωρού. Δεν είναι τόσο εύκολο, ακόμα και αν σου γράψουν από δημόσιο νοσοκομείο, πλέον οι επιτροπές του ΙΚΑ είναι αρκετά αυστηρές και ζητούν αναλυτικά γνωματεύσεις, υπερήχους για να εγκρίνουν άδειες. 

Στην περίπτωσή σου θα συνέχιζα αυτές τις 40 ημέρες αγνοώντας τις όποιες απειλές (κοινώς θα έκανα τον Βούδα) και φυσικά θα αρνούμουν να κάνω οποιαδήποτε εργασία μπορούσε να αποβεί επικίνδυνη για την κύηση (αν θυμάμαι καλά το προβλέπει και η νομοθεσία αυτό). Αν πραγματικά αυτό δεν είναι εφικτό, μπορείς να κάνεις από τώρα καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας αναφέροντας την ανάρμοστη συμπεριφορά του εργοδότη απέναντι σε έγκυο. Διαφορετικά μπορείς μόνο να παραιτηθείς. 

Η αληθεια ειναι οτι ειχα δυσκολη εγκυμοσυνη γενικα κ δεν επρεπε να εμενα ορθια κ στη δουλεια μ επιβαλλοταν να ειμαστε ορθιοι.προσωπικα η γιατρος μου μεχρι το 5ο μηνα μ εγραφε αιμορραγια που οντως ειχα κ επσιρνα προγεστερονη κ μετα τον 6ο συσπασεις κ οτι προτεινει πληρη ακινησια. Πραγματα δηλαδη που δε φαινονται στους υπερηχους. Οσο για την επιτροπη που λες εστελνα η το μπαμπα μου η τον αντρα μου εμπαινε μεσα εδειχνε τον υπερηχο (του μηνα που εκανα στη γυναικολογο μ) που υποδικνυει οτι ειμαι εγκυος κ ολα καλα. δε ζητησαν ποτε τιποτα παραπανω. 

Επεξεργάστηκαν by balletina
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vtgian είπε:

Ίσως έπεσες σε επιτροπή που δεν το έψαχνε, γιατί σε συναδέλφους μου τα έκαναν κόσκινο τα χαρτιά τους. Όπως είπα, δε χάνει τίποτα να προσπαθήσει.

Ισως.. Αλλα μαλλον συμβαινει  το αλλο..: Οταν σου γραφουν απο δημοσιο νοσοκομειο δε χρειαζεται να περασεις απο το γυναικολογο του ικα για να σε δει πριν πας επιτροπη.(δεν ξερω αν σε εξεταζει κιολας,σιγουρα ομως κοιταει να επιβεβαιωσει το χαρτι του δικου σου ιδιωτη γιατρου) 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, balletina είπε:

Ισως.. Αλλα μαλλον συμβαινει  το αλλο..: Οταν σου γραφουν απο δημοσιο νοσοκομειο δε χρειαζεται να περασεις απο το γυναικολογο του ικα για να σε δει πριν πας επιτροπη.(δεν ξερω αν σε εξεταζει κιολας,σιγουρα ομως κοιταει να επιβεβαιωσει το χαρτι του δικου σου ιδιωτη γιατρου) 

Ούτε σε κοιτάει ούτε τπτ...Μια υπογραφή βάζει κ φεύγεις..Πιο το νόημα να σε κάνουν μπαλάκι δεν ξέρω αλλά η δουλεια γίνεται..Νομίζω κ εγώ αν κανείς το ίδιο με την balletina δε θα έχεις πρόβλημα.Και στην Επιτροπή στείλε κάποιον άλλο.Οτι κ να πουν ο γιατρός έχει συστήσει ακινησία κ δεν μπορείς να κάνεις τπτ..(ασε που κ στην επιτροπή να πας ούτε εκεί σε εξετάζουν)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Elfer είπε:

Ούτε σε κοιτάει ούτε τπτ...Μια υπογραφή βάζει κ φεύγεις..Πιο το νόημα να σε κάνουν μπαλάκι δεν ξέρω αλλά η δουλεια γίνεται..Νομίζω κ εγώ αν κανείς το ίδιο με την balletina δε θα έχεις πρόβλημα.Και στην Επιτροπή στείλε κάποιον άλλο.Οτι κ να πουν ο γιατρός έχει συστήσει ακινησία κ δεν μπορείς να κάνεις τπτ..(ασε που κ στην επιτροπή να πας ούτε εκεί σε εξετάζουν)

Εννοω για το γιατρο του ικα αν εξεταζει. δεν το εγραψα σωστα!!!!!!! Εδω η δικια μας του ικα εξεταζει εξονυχιστικα απο οτι μ εχουν πει!! Για αυτο η δικια μ με εστεικε σε δημοσιο να ειμαστε ησυχες!! Στην επιτροπη μη πας εσυ καρφωνεσαι!!!Αφου πρεπει να εισαι ξαπλα!!Αυτο ποτε κ εγω δε το καταλαβα. περα δοθε για υπογραφες κ επιτροπες. τζαμπα παιδευουν το κοσμο..Καθε μηνα εστελνα τον αντρα κ υο μπαμπα μ μια ωρα δρομο για επιτροπη. Εδω στην επαρχια δν εχουμε στη πολη μας !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...