Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Πήγαμε κι εμείς στο μήλα, ζάχαρη, κανέλλα.

Μας άρεσε πολύ. Ο γιος μου είναι 3+ ετών. Πρώτη φορά πήγαμε μαζί σε θέατρο αλλά έχει παρακολουθήσει πολλές παραστάσεις στον παιδικό σταθμό πέρσι και φέτος. Τον είδα χαρούμενο και συμμετείχε παρόλο που γενικά είναι μαζεμένο παιδάκι και το φοβόμουν πριν πάμε μιας και κάνα δυο φορές μου έχει πει ότι δε θέλει να δει το θέατρο στο σχολείο γιατί το φοβάται.

Την άλλη βδομάδα σκοπεύουμε να πάμε στα ζουζούνια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις πήγαμε χτες και ειδαμε τον κόσμο του Ολιβιου στο Ιλίσια. Πολύ ωραία παράσταση, προσεγμένη, μαύρο θέατρο ,εντυπωσιακό για παιδιά, διαδραστικό,μουσική, τραγούδια, πολύ πρωτότυπο. ο γιος μου 5 χρονών ενθουσιάστηκε.

 

Χαίρομαι που σας άρεσε!Κερδίσαμε μια πρόσκληση και θα πάμε το αλλο Σκ! Ελπίζω να της αρέσει αν και η δική μου είναι 3!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ και είδαμε την παράσταση "οι 3 βασιλοπούλες που λιώναν τα γοβάκια τους". Εκπληκτικό μούσικαλ με ζωντανή μουσική! Η παράσταση ενδείκτνεται από 5 και πάνω όμως η μικρη μου σχεδόν 3 την παρακολούθησε χωρίς ανάσα! και δεν είναι μόνο για κοριτσάκια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ και είδαμε την παράσταση "οι 3 βασιλοπούλες που λιώναν τα γοβάκια τους". Εκπληκτικό μούσικαλ με ζωντανή μουσική! Η παράσταση ενδείκτνεται από 5 και πάνω όμως η μικρη μου σχεδόν 3 την παρακολούθησε χωρίς ανάσα! και δεν είναι μόνο για κοριτσάκια.

 

Καλημέρα! Μήπως μπορείς να μου πεις πως είναι το Ακροπόλ γιατί θέλω να κλείσω εισιτήρια για τον Πέτρο και το Λύκο? Δηλαδή είναι αμφιθεατρικό ή όχι? Είναι καλύτερα να κλείσω στην πλατεία, στον εξώστη ή σε θεωρείο?

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απο 15-26 ευρώ, ανάλογα με τη θέση.

 

Πήγαμε κι εμείς στα Ζουζουνια Ακαντού εχθες, Κυριακή.

Ειναι φανταστική παράσταση, καταπληκτικά σκηνικά, πολύ προσεγμένη!

Πήρα και τα δυο πιτσιρικια και τη γιαγιά μας μαζί. Η μπεμπα 15 μηνών (κοιμηθηκε κανα μισάωρο) γελαγε, εκανε παλαμάκια, της αρεσε πολύ. Ο γιος μου 2,5 χρονών ενθουσιάστηκε στην αρχή, αλλά μετά ειδα οτι κουράστηκε (ειναι μεγάλης διάρκειας η παράσταση).

Κλειστε εισιτήρια από πριν, γιατί γινεται Ο χαμος!

 

Κορίτσια εσείς και όσες άλλες πήγατε στο Ακαντού, αξίζει όντως τα λεφτά του;; Γιατί για να εχεις και καμιά θέση της προκοπής και όχι τέρμα Θεού εγώ υπολογίζω γύρω στα 20ευρώ/άτομο και 40 ευρουλάκια δεν είναι και λίγα στις μέρες μας, δεν συζητώ καν για 60 ευρώ για να παμε και οι 2 γονείς...

Μετά σκεφτομαι ότι 2 ωρες χορός και πανηγυρι με τόσο κόσμο πιθανόν να ειναι κουραστικό για τη μικρή (περίπου 3 ετών), καλά για μένα δεν το συζητώ θα "κουδουνίσω" σίγουρα!!! :) :) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι αυτή τη στιγμή στο Badmington έχει παράσταση "Σταχτοπούτα on Ice"

 

πολυ ωραια παρασταση.καταπληκτικα σκηνικα,τελεια μουσικη,καταλληλη για παιδια γυρω στα 6.εχει καποια μερη που οι χορευτες χορευουν χωρις να σημαινει κατι.π.χ. μεχρι να βρει σε ποιαν ανηκει το γοβακι υποτιθεται οτι γυρναει το κοσμο και δειχνει χορο απο την ισπανια ή την ινδια.εκει η κορη μου ψιλοβαρεθηκε ,ειναι 5, αλλα γενικως ενθουσιαστηεκ.το badminton ειναι αμθιεατρικο και βλεπεις απο παντου.τιμες δεν ξερω γιατι πηγαμε με προσκλησεις αλλα στα sites τα εκπτωτικα εχουν βγαλει προσφοες για οποια ενδιαφερεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μήπως μπορείς να μου πεις πως είναι το Ακροπόλ γιατί θέλω να κλείσω εισιτήρια για τον Πέτρο και το Λύκο? Δηλαδή είναι αμφιθεατρικό ή όχι? Είναι καλύτερα να κλείσω στην πλατεία, στον εξώστη ή σε θεωρείο?

 

angelina τώρα είδα το ποστ σου. Αν δεν έχεις κλείσει ήδη, προτίμησε όσο πιο κοντά στη σκηνή μπορείς ή σε κοντινό θεωρείο (δες και τιμές γιατί είναι αρκετά ακριβές για τις καλές θέσεις). Το Ακροπόλ δεν έιναι καθόλου αμφιθεατρικό και τα καθισματά του πολυ άβολα. Πέρισυ που είχα πάει, μοίραζαν κάτι πλαστικές λεκάνες που τις έβαζαν ανάποδα για να κάθονται τα πιτσιρίκια και να βλέπουν. Φαντάσου ότι επειδή δεν έφτασαν για όλους, είδα την παράσταση έχοντας από ένα παιδί καθισμένο σε καθε πόδι και πιάστηκα!Καλή διασκέδαση!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Elinaki μου, εμένα η κοπέλα που μίλησα στο τηλέφωνο (Ακροπόλ) μου είπε πως οι πιο καλές οικονομικές θέσεις στην πλατεία είναι της 18ης και της 19ης σειράς που είναι ακόμα πιο υπερυψωμένες από τις υπόλοιπες. Όχι? Από θεωρεία, για ποιό λες?

 

Εντωμεταξύ... στο Μέγαρο/Μικρούτσικο έκλεισα θεωρείο. Σωστά έκανα? Ξέρεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Ζώπυρόν μου εμείς στο Ακροπόλ καθόμασταν στην 3η σειρά τέρμα άκρη και εγώ δεν έβλεπα την τύφλα μου στη σκηνή, φαντάσου τα παιδιά, γι΄αυτό και τα πήρα αγκαλιά. Για τη 18η, 19η σειρά δεν ξέρω αλλά για να στο είπε η κοπέλα δίκιο θα έχει. Εγώ έκλεισα θεωρείο πίσω πίσω γιατί διάλεξα την φθηνότερη ζώνη.

 

Στο Μέγαρο έκλεισα θεωρείο 2, νομίζω είναι καλύτερα από την τελευταία σειρά της πλατείας που ήταν η άλλη μου επιλογή.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ειμαστε περαστικοι απο Αθηνα και ψαχνοντας για κατι μαγευτικο και Χριστουγενιατικο επεσα πανω στο "κΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΣΠΙΡΤΑ". Στο αθηνοραμα βασικα το ειδα. Ελπιζω να μην ειναι περσυνη παρασταση...:shock:

Μπας και τυχαινει να το χει δει καποιο κοριτσακι απο σας?

fzzhoete6ky6rjhj.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στο ακροπολ είμασταν 8η σειρά. ο μεγάλος μου 5.5 έβλεπε καθώς του έιχα βάλει 3 παλτά ΄να κάτσει πάνω και μπροστά του ευτυχώς δεν είχε μεγάλο αλλιώς δεν θα έβλεπε! Εγώ τη μικρη την είχα αγκαλιά και λίγη ώρα καθότανε στο μπράστο της καρέκλας. όντως είναι πολύ χαμηλά τα καθίσματα. για τις παραπάνω σειρές δυστυχως δε γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ, γι 'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει κανείς την παράσταση " Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Μαγεμένο δάσος" στο Θέατρο Δημήτρης Ποταμίτης. Τα παιδιά μου είναι 8 και 5 χρονών αντίστοιχα. Αν κάποιος το έχει δει, ας μου πει την γνώμη του κι αν κάνει για παιδιά τέτοιας ηλικίας, γιατί θέλω να τα πάω αυτό ή το επόμενο σαββατοκύριακο. Πήγαμε και στα "ζουζούνια" πριν 3 εβδομάδες και το μετάνιωσα πικρά. Πανάκριβο εισιτήριο, καμία εκπαιδευτική ουσία και τα παιδιά το βρήκαν πολύ ανιαρό. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια στο φόρουμ, γι 'αυτό θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει δει κανείς την παράσταση " Οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Μαγεμένο δάσος" στο Θέατρο Δημήτρης Ποταμίτης. Τα παιδιά μου είναι 8 και 5 χρονών αντίστοιχα. Αν κάποιος το έχει δει, ας μου πει την γνώμη του κι αν κάνει για παιδιά τέτοιας ηλικίας, γιατί θέλω να τα πάω αυτό ή το επόμενο σαββατοκύριακο. Πήγαμε και στα "ζουζούνια" πριν 3 εβδομάδες και το μετάνιωσα πικρά. Πανάκριβο εισιτήριο, καμία εκπαιδευτική ουσία και τα παιδιά το βρήκαν πολύ ανιαρό. Ευχαριστώ!

 

Ο μεγάλος σου είναι μεγάλος για ζουζούνια, οπότε λογικό να βαρέθηκε. Οι δικοί μου (6 και 4) σταμάτησαν από το καλοκαίρι να ενδιαφέρονται, ενώ πριν τρελαίνονταν. Εντάξει, μπορεί να μην προσφέρει κάτι εκπαιδευτικά αλλά για μικρότερα παιδάκια είναι πολύ διασκεδαστικό (κρίνοντας από τις παραστάσεις των δύο προηγούμενων ετών που είχαμε παρακολουθήσει) και η ώρα κυλάει πολύ ευχάριστα...

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Ο μεγάλος σου είναι μεγάλος για ζουζούνια, οπότε λογικό να βαρέθηκε. Οι δικοί μου (6 και 4) σταμάτησαν από το καλοκαίρι να ενδιαφέρονται, ενώ πριν τρελαίνονταν. Εντάξει, μπορεί να μην προσφέρει κάτι εκπαιδευτικά αλλά για μικρότερα παιδάκια είναι πολύ διασκεδαστικό (κρίνοντας από τις παραστάσεις των δύο προηγούμενων ετών που είχαμε παρακολουθήσει) και η ώρα κυλάει πολύ ευχάριστα...

 

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι, τελικά αυτές οι παραστάσεις είναι για μικρα παιδιά,έχεις δίκιο, και μόνο για διασκέδαση, όπως λες κι εσύ. Δηλαδή αντί να τα πας λούνα παρκ, τα πας στα ζουζουνια... κάπως έτσι το βλέπω εγώ.

 

Τέλος πάντων, εγώ πάντως πήγα τελικά στους "Ολυμπιακούς αγώνες στο μαγεμένο δάσος" και ευχαριστηθήκαμε καλό και πραγματικό θέατρο. Καλή η τιμή του εισιτηρίου στα 12 ευρώ, γενική είσοδος. Δεν έχει παιδικό, αλλά για ανέργους και πολύτεκνους ισχύει εισιτήριο 8 ευρώ. Πάντως αν δεν είστε ούτε πολύτεκνοι ούτε άνεργοι, κάντε αυτό που κάναμε κι εμείς, που κλείσαμε εισιτήρια μέσω του elamazi.gr και παλι πληρώσαμε 8 ευρώ.

 

Δεν σας το συστήνω αν σας αρέσουν τα πλούσια σκηνικά και κουστούμια. Όχι, η συγκεκριμένη παράσταση δεν διαθέτει τίποτα από τα δύο. Διαθέτει ωστόσο 6 πολύ καλούς ηθοποιούς που έχουν απίστευτη ενέργεια και κέφι πάνω στην σκηνή και ένα πανέξυπνο και διασκεδαστικό κείμενο που προσφέρει συγχρόνως διασκέδαση για μικρούς και μεγάλους και περνάει πολύ σημαντικά μηνύματα! Που στην τελική αυτά είναι που μετράνε και όχι φρου-φρου κι αρώματα και ουσία μηδέν.

 

Πολύ καλή επιλογή αν έχετε αγοράκια, ή παιδιά και των δύο φύλων και δυσκολεύεστε πάντα να επιλέξετε παράσταση που να αρέσει και στα δύο.

 

Για την άλλη εβδομάδα έχετε να μου προτείνετε καμία χριστουγενιάτικη παράσταση για να μπούμε και λίγο στο κλίμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια.

 

Θα κατεβουμε Αθηνα για 2-3 μερες 27-28 Δεκεμβριου.

 

Παίζει τιποτα Τετοιες ημερομηνιες. Η μικρη μου ειναι 4,5. Που μπορω να την παω εκτος απο παρασταση. Τι μου προτεινετε?.

 

Μηπως να βαλω ξεχωριστο θεμα??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς και όσες άλλες πήγατε στο Ακαντού, αξίζει όντως τα λεφτά του;; Γιατί για να εχεις και καμιά θέση της προκοπής και όχι τέρμα Θεού εγώ υπολογίζω γύρω στα 20ευρώ/άτομο και 40 ευρουλάκια δεν είναι και λίγα στις μέρες μας, δεν συζητώ καν για 60 ευρώ για να παμε και οι 2 γονείς...

Μετά σκεφτομαι ότι 2 ωρες χορός και πανηγυρι με τόσο κόσμο πιθανόν να ειναι κουραστικό για τη μικρή (περίπου 3 ετών), καλά για μένα δεν το συζητώ θα "κουδουνίσω" σίγουρα!!! :) :) :)

 

Εμεις πηγαμε σημερα (Κυριακη) στην παρασταση των 14:30 ο γιος μου ειναι 6- ξετρελαθηκε αλλα κι εγω το ιδιο, πιστευω οτι για τα παιδια ειναι μια πολυ καλη παρασταση γιατι ξεσπαθωνουν και εχει φοβερα σκηνικα ,κοστουμια, μουσικη υπεροχος φωτισμος και πολυ μα πολυ κεφι!! αφου εγω περασα υπεροχα πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του εμεις ειχαμε παρει των 20 και ειμασταν 2η σειρα μεχρι την 10η σειρα καλα ειναι απο εκει και πισω απομακρυνεσαι απο την σκηνη..αλλα μην περιμενεις να δεις ολα τα ζουζουνια μονο 2 παιζουν και 2 απο τα mazoo..οι υπολοιποι ειναι χορευτες.και μια συμβουλη -προτιμησε θεσεις στην μεση και αν ειναι στην ακρη να ειναι προς την μεσα μερια του διαδρομου εννοω γιατι οι θεσεις που ειναι στις ακρες δεξια και αριστερα μπαινοντας ειναι δυσκολες στο να δεις καλα..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα. θελουμε να παμε με τους κουμπαρους μας και τα δυο μικρα μας 3,5 χρονων σε καποια θεατρικη παρασταση που να ειναι και για αγορια και για κοριτσια. περσι ειχα παει την μικρη μου στο ζυμαρουλη και ξετρελαθηκε! ψαχνουμε για μια ωραια παρασταση αλλα και για ανθρωπινο θεατρο γιατι εχω ακουσει πολλα για θεατρα με υγρασια, χωρις θερμανση κτλ... αν εχετε κατι υποψιν σας, βοηθηστε.. (θα θελαμε να αποφυγουμε τα ζουζουνια λογω τιμης εισητηριου?) ευχαριστω..

url=http://lilypie.com]d9cfp2.png[/url]

[u4Ft1p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ειδαμε τον αυτοκρατορα της σοκολατας σημερα.

 

Σκεφτόμαστε να πάμε και εμείς...αξίζει???

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πηγαμε σημερα (Κυριακη) στην παρασταση των 14:30 ο γιος μου ειναι 6- ξετρελαθηκε αλλα κι εγω το ιδιο, πιστευω οτι για τα παιδια ειναι μια πολυ καλη παρασταση γιατι ξεσπαθωνουν και εχει φοβερα σκηνικα ,κοστουμια, μουσικη υπεροχος φωτισμος και πολυ μα πολυ κεφι!! αφου εγω περασα υπεροχα πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα του εμεις ειχαμε παρει των 20 και ειμασταν 2η σειρα μεχρι την 10η σειρα καλα ειναι απο εκει και πισω απομακρυνεσαι απο την σκηνη..αλλα μην περιμενεις να δεις ολα τα ζουζουνια μονο 2 παιζουν και 2 απο τα mazoo..οι υπολοιποι ειναι χορευτες.και μια συμβουλη -προτιμησε θεσεις στην μεση και αν ειναι στην ακρη να ειναι προς την μεσα μερια του διαδρομου εννοω γιατι οι θεσεις που ειναι στις ακρες δεξια και αριστερα μπαινοντας ειναι δυσκολες στο να δεις καλα..

 

Κορίτσι σ'ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες!!! Θα το κοιτάξω!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κορίτσια έχω 2 δωρεάν προσκλήσεις για το παιδικό θέατρο Ζινα και την παράσταση Τζιμ το τζιτζίκι του Τριβυζά για την Κυριακή Χριστούγεννα στις 12 το μεσημέρι. Επειδή τελικά θα πάνε χαμένες αν κάποια ενδιαφέρεται στείλτε μου πμ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραια παρασταση που ειδα περισυ ειναι το "Αγόρι με τα μαγικά δάχτυλα" στο θεατρο ΠΚ. Αξίζει να πάτε πραγματικά. Εγω έπαθα πολιτισμικο σοκ :oops:, Είναι μαριονετες με καταπληκτκη τεχνικη. Αξίζει να πάτε όταν έχει παράλληλη ερμηνεία στη νοηματική, εγω τότε το ειδα και δεν μπορω να φανταστω πως ειναι χωρις αυτο, γιατί είναι ρόλος ενταγμένος στο εργο.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραια παρασταση που ειδα περισυ ειναι το "Αγόρι με τα μαγικά δάχτυλα" στο θεατρο ΠΚ. Αξίζει να πάτε πραγματικά. Εγω έπαθα πολιτισμικο σοκ :oops:, Είναι μαριονετες με καταπληκτκη τεχνικη. Αξίζει να πάτε όταν έχει παράλληλη ερμηνεία στη νοηματική, εγω τότε το ειδα και δεν μπορω να φανταστω πως ειναι χωρις αυτο, γιατί είναι ρόλος ενταγμένος στο εργο.

 

 

Δεν το είδαμε όταν είχε και την ερμηνεία σε νοηματική, αλλά πραγματικά και εγώ έπαθα πλάκα όταν είδαμε την παράσταση! Μάλλον ενθουσιάστηκα και περισσότερο από την κόρη μου. Πάντως της άρεσε πολύ και εκείνης.

Αξίζει πραγματικά να πάτε τα παδάκια σας.

Σημ. Λένε ότι είναι για πάνω από τεσσάρων, αλλά εγώ λέω ότι και από τα 3 μπορεί να την παρακολουθήσει ένα παιδάκι εξοικειωμένο με το θέατρο/κουκλοθέατρο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...