Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εξωσωματικη με φυσικο κυκλο


Recommended Posts

Τις εχουμε  κανει ολες τις εξετασεις που προανεφερες εκτος απο καρυοτυπο και κιστικη ινωση.Για την κυστικη ινωση ηδη με ειχε ενημερωσει ο γιατρος και εχω κλεισει ραντεβου στο λαικο.Μονο εκει τις κανουν συνταγογραφημενες.Το σπερμα του αντρα μου ειναι μια χαρα και οι σαλπιγγες μου διαβατες.Μιλησα και με τον εξωσωματικο και με τον γυναικολογο μου και μου ειπαν και οι δυο πως δεν χανω κατι να το δοκιμασω.Δεν μου ανεφεραν οτι επηρεαζει καπου αρνητικα τον οργανισμο.Τα dhea τα επαιρναν για αντιγηρανση καποτε και βρεθηκε πως βοηθαει τα ωοθηλακια να μην αποπιπτουν,δηλαδη στις ωοθηκες μας καθε μηνα κανουμε περισσοτερα ωοθηλακια απο ενα,απλα ενα θα ωριμασει.τα dhea βοηθανε και τα υπολοιπα.Επισης διαβασα πως βοηθαει και στο να μην κανει μια γυναικα αποβολες.Τωρα τι να πω κι εγω δεν ξερω.θα κανω οτι ειναι δυνατον και βλεπουμε.Κατιουσκα εσυ σε τι φαση εισαι εισαι τωρα??Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου.Ευχομαι και σε σενα και σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουν να πανε ολα καλα μεσα απο την καρδια μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 563
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σοφία, με διαβατές σάλπιγγες, καλό σπέρμα και 34 χρονών ελπίζω ότι δε θα αργήσετε πολύ για μωράκι, είτε με σπερματέγχυση, είτε με φυσικό τρόπο, είτε με φυσικούς και εξωσωματική. Απλώς μην αναβάλετε τις προσπάθειές σας. Έχεις κάποια εγχείριση στις ωοθήκες, κάποιο αυτοάνοσο; είναι νωρίς νομίζω για κακές ορμονολογικές. Κάθε οργανισμός βέβαια είναι διαφορετικός, καλή τύχη σου εύχομαι, νομίζω θα τον βρείτε το δρόμο σας.

Για τις εξετάσεις, που έλεγα, βρήκα ακόμα στο φάκελό μου, εκτός όσες προανέφερα, κάποιες πιο αρχικές: γενική αίματος, βιταμίνη Β12, 25-ΟΗ βιταμίνη D, ομάδα αίματος και ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης για το στίγμα της μεσογειακής αναιμίας, παπ τεστ και εξέταση κολπικού υγρού. Εμείς έχουμε εντοπίσει πρόβλημα στην καμπύλη σακχάρου (αντίσταση στην ινσουλίνη) και παίρνω glucophage, συμπλήρωμα d3 και κάποιες βιταμίνες. Νομίζω, ότι η ρύθμιση του θυρεοειδούς και της αντίστασης στην ινσουλίνη είναι από τα πιο σημαντικά ζητήματα, επιβεβλημένες εξετάσεις, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι κάθε κοπέλα θα βρει πρόβλημα.. :)

Εμείς προσπαθούμε με φυσικούς κύκλους τώρα και με τροποποιημένους φυσικούς με λήψη μικρής διέγερσης, θα συλλέξουμε και θα καταψύξουμε ωάρια, ελπίζω να έχουμε δυνατότητα για περισσότερες από μία εμβρυομεταφορές. Δε θέλω με κανένα τρόπο να πω ότι όλα είναι απλά και εύκολα, αλλά θα συνεχίσουμε. Ακόμα, δεν ξέρω πόσης αξίας είναι ακριβώς και δε θα σου συνιστούσα να εφησυχάσεις, πάντως οι ορμονολογικές μου και η περίοδός μου είναι όπως και πέρυσι, παρόλο που έχει περάσει ένας χρόνος, δεν μπαίνουμε τόσο ξαφνικά στην εμμηνόπαυση. Οι γιατροί λένε ότι η ποιότητα των ωαρίων πέφτει με το χρόνο, το καταλαβαίνω, αλλά, ως ζευγάρι θα προσπαθήσουμε έως ότου μπορούμε, με δικό μας γεννετικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το προβλημα ειναι γονιδιακο μαλλον.Η μητερα μου μπηκε στην κλιμακτηριο στα 38 της.Στιγμα εχω κανει και ειναι αρνητικο.Τις βιταμινες που λες δεν τις εχω κανει,αλλα δεν νομιζω οτι  παιζουν ιδιαιτερο ρολο στις ορμονες μου.Ο γιατρος μου ειπε πως το προβλημα μου ειναι μονο τα ωαρια.Εμενα η αντιμυλερια μου μεσα σε 8 μηνες απο 0,3 πηγε 0,2.Αυτο το 0,1 για μενα ειναι πολυ σημαντικο.Σιγουρα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και εχει το δικο της βαθμο δυσκολιας.Εσυ ειχες προβλημα με την fsh και την αντιμμυλερια εκτος απο την καμπυλη ζαχαρου?

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αν δεν είχα πρόβλημα amh k fsh στο ποστ της εξωσωματικής - φυσικοί κύκλοι θα έγραφα; :) Να το ελαφρύνουμε λίγο, αρχίζεις συνειδητοποιημένα, αυτό νομίζω βοηθάει στην επιλογή του γιατρού και του κέντρου. Έχω πει, που πάω εγώ, δες λίγο και τα μηνύματα άλλων κοριτσιών για προσπάθειες, κέντρα και γιατρούς. Κανένας γιατρός δεν είναι μάγος αλλά κάποιοι γιατροί είναι πιο προσεκτικοί και περισσότερο γνώστες από άλλους και κάποια εργαστήρια λειτουργούν καλύτερα από άλλα. Κάνε κι εσύ την αναζήτησή σου, τόσες περιπτώσεις εδώ δείχνουν ότι γίνεται, ίσως όχι από την πρώτη φορά, αλλά κάποια φορά. Η κατάσταση είναι ακόμα διαχειρίσιμη, όσο παράγονται ωάρια, που γονιμοποιούνται, θα δούμε μετά αν εμφυτεύονται. Είναι απόφαση προσωπική κάθε ζευγαριού τι δρόμο θέλει να ακολουθήσει και για πόσο, σεβαστές όλες οι απόψεις, καθένας επιλέγει για τη δική του τη ζωή. Θα μου επιτρέψεις να σου πω πάντως, ότι όταν πρωτομαθαίνουμε για τις ορμονολογικές υπάρχει μια τάση να επικεντρωνόμαστε σ' αυτές και το περίεργα κακό ριζικό μας... και σου μιλάω για μένα μου έβλεπα να αναφέρεται ως πάτος το 1 στην ΑΜΗ και εγώ στην πρώτη μέτρηση την είδα στο 0,06. Τώρα, μετά από ένα χρόνο, λέω: ε, ναι, κακές είναι, δεν θα έχω φοβερά αποτελέσματα στη διέγερση, δε θα πάρω ξαφνικά 6-7 ωάρια, θα πάμε σιγά σιγά με φυσικούς και δεν ξανασκέφτομαι πόσο είναι οι ορμόνες, δε θα καλυτερεύσουν (αλλάζουν λίγο κάποιες φορές από εργαστήριο σε εργαστήριο, από μήνα σε μήνα αλλά έχουν περάσει πλέον στο υπογόνιμο επίπεδο). Ας κάνουμε ότι μπορούμε στο εξής. Όλα αυτά είναι η δική μου άποψη, αν κάπου βοηθά ο ένας χρόνος που ψάχνομαστε σχετικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο!!!Ειμαι αρκετα ευχαριστημενη απο τον γυναικολογο μου και απο  τον εξωσωματικο αν και τον εχω δει μια φορα ηταν μετρημενος και μου εκανε καλη εντυπωση.Τωρα θα δουμε!!!Ελπιζω να πανε ολα καλα και να τα καταφερουμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

χαίρεται. Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω για την κατάψυξη ωαρίων. Αλλά είμαι 41 χρονών με υψηλή FSH και χαμηλή Οιστραδιόλη. Οι γιατροί μου συστήνουν να κάνω τη μεγάλη δόση ορμονών ώστε να δδούμε την αντίδραση του οργανισμού μου και έπειτα βλέπουμε για το φυσικό κύκλο. Εγώ όμως νιώθω πως πρέπει να πάω απ ευθείας σε φυσικό κύκλο γιατι στην ηλικία μου νομίζω πως δε θα μπορέσω να ανταποκριθώ στις ορμόνες και θα τις έχω παρει τζάμπα. Απο την εμπειρία σας η ηλικία παίζει ρόλο στην ανταπόκριση των ορμονων ; Σε ποιο δημόσιο νοσοκομείο μπορώ να πάω ; γνωρίζεται γιατρούς του δημοσίου ; να είστε όλες καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα και παλι! Υπαρχουν αλλες κοπελες που εχουν προγραμματισει τροποποιημενο φυσικο κυκλο? Θα κανω τον πρωτο μου το σεπτεμβριο και θα ηθελα να μαθω αλλες εμπειριες,προετοιμασια κτλ. Ειμαι 45 κσι με χαμηλο  amh!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,

 

Αρχησαμε και εμεις να ψαχνουμε τις επιλογες μας λογο χαμηλης ΑΜΗ και μεχρι τωρα εχουμε μιλησει μονο με το embio και μας προτειναν να κανω φυσικο κυκλο (ισως ειναι τροποποιημενος γιατι μου ειπε οτι θα κανω 3 ενεσεις, αλλα δεν το διευκρινησε). Απ'οτι διαβαζω θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη η διαδικασια αλλα μας ειπαν οτι κοστιζει 2800 οσο δηλ IVF εχω παραλληψει κατι? αρχικα προτεινε να γινετε εμβρυομεταφορα σε καθε κυκλο την ρωτησα αν γινετε να μαζεψουμε ωαρια και να κανουμε μια εμβρυομεταφορα, δεν ηταν αρνητικη αλλα δεν μιλησε για αλλαγη κοστους.

 

οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη

 

Επικοινωνησα και με αλλα κεντρα αλλα επειδη ζουμε εξωτερικο δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 7/11/2019 at 12:48 ΜΜ, lia39 είπε:

Καλησπερα,

 

Αρχησαμε και εμεις να ψαχνουμε τις επιλογες μας λογο χαμηλης ΑΜΗ και μεχρι τωρα εχουμε μιλησει μονο με το embio και μας προτειναν να κανω φυσικο κυκλο (ισως ειναι τροποποιημενος γιατι μου ειπε οτι θα κανω 3 ενεσεις, αλλα δεν το διευκρινησε). Απ'οτι διαβαζω θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη η διαδικασια αλλα μας ειπαν οτι κοστιζει 2800 οσο δηλ IVF εχω παραλληψει κατι? αρχικα προτεινε να γινετε εμβρυομεταφορα σε καθε κυκλο την ρωτησα αν γινετε να μαζεψουμε ωαρια και να κανουμε μια εμβρυομεταφορα, δεν ηταν αρνητικη αλλα δεν μιλησε για αλλαγη κοστους.

 

οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη

 

Επικοινωνησα και με αλλα κεντρα αλλα επειδη ζουμε εξωτερικο δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια

 

ευχαριστω

Εγω τωρα θα αρχισω να ψαχνομαι για κεντρο μιας και θελω να αλλαξω γιατρο.Αν μαθεις τιμες κλπ ενημερωσε σε παρακαλω.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 7/11/2019 at 12:48 ΜΜ, lia39 είπε:

Καλησπερα,

 

Αρχησαμε και εμεις να ψαχνουμε τις επιλογες μας λογο χαμηλης ΑΜΗ και μεχρι τωρα εχουμε μιλησει μονο με το embio και μας προτειναν να κανω φυσικο κυκλο (ισως ειναι τροποποιημενος γιατι μου ειπε οτι θα κανω 3 ενεσεις, αλλα δεν το διευκρινησε). Απ'οτι διαβαζω θα επρεπε να ειναι πιο φθηνη η διαδικασια αλλα μας ειπαν οτι κοστιζει 2800 οσο δηλ IVF εχω παραλληψει κατι? αρχικα προτεινε να γινετε εμβρυομεταφορα σε καθε κυκλο την ρωτησα αν γινετε να μαζεψουμε ωαρια και να κανουμε μια εμβρυομεταφορα, δεν ηταν αρνητικη αλλα δεν μιλησε για αλλαγη κοστους.

 

οποιαδηποτε γνωμη καλοδεχουμενη

 

Επικοινωνησα και με αλλα κεντρα αλλα επειδη ζουμε εξωτερικο δεν ειναι ευκολη η ολη διαδικασια

 

ευχαριστω

Τσέκαρε και στον Μπομπότη.Είναι πολύ καλός στους φυσικούς κύκλους και κάνει ετ 1 εμβρυου που θα προκύψει.Κόστος περιπου 1200 για ολοκληρωμένηβροσπάθεια αλλιως μόνο ωοληψία 600.Πολλές επιτυχίες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 18/11/2019 at 8:32 ΜΜ, loralora είπε:

Τσέκαρε και στον Μπομπότη.Είναι πολύ καλός στους φυσικούς κύκλους και κάνει ετ 1 εμβρυου που θα προκύψει.Κόστος περιπου 1200 για ολοκληρωμένηβροσπάθεια αλλιως μόνο ωοληψία 600.Πολλές επιτυχίες.

Ευχαριστω πολυ θα τον κοιταξω, βεβαια μιλησα με τον Νατση στο Γεννημα (συστησε κλομιφαινη και  μια ενεση οβιτρελ) και τον Κανακα που εδωσε menopur. Ακομα δεν ξερω απο πρωτοκολλα αλλα μου φαινονται διαφορετικα, δεν ξερω εχω μπερδευτει τελειος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,

Είμαι νέα στην ομάδα και ήρθα με την πρώτη μου απορία. Επειδή είναι πιθανό να μπω στην εξωσωματική σε φυσικό κύκλο, έχετε να μου προτείνετε από προσωπική εμπειρία κάποιο κέντρο στην Αθήνα που εξειδικεύεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

Εγω ξεκιναω σε φυσικό κυκλο στο γενεσις οπότε δεν εχω φτάσει ακόμα στην ωοληψια αλλά ο γιατρός μου με εμπνέει οπότε ακολουθω ότι μου πει. Κορίτσια έχετε κάνει ωοληψια χώρις μέθη? Μου είπε ότι δεν χρειάζεται για ένα ωαριο μόνο όμως εγω φοβάμαι πολύ!! Εγω εχω υψηλή fsh δυστυχώς κ αμη 5,2 αλλά θα το παλέψουμε οσο περισσότερο γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και απο εμένα. Μετά από πολλές εξετάσεις και ταλαιπωρία θέλαμε να ξεκινήσουμε εξωσωματική σε φυσικό κύκλο δεδομένου ότι φοβάμαι τα φάρμακα αλλά και ότι πέρα από το στίγμα μεσογειακής αναιμίας το οποίο έχω και εγώ και ο σύζυγος δεν έχουμε κάποιο άλλο γνωστό πρόβλημα. Δεν έχουμε προσπαθήσει ποτέ για παιδι αλλά όσες εξετάσεις κάναμε ήταν καλές.

 

Αρχικά πήγαμε στο Παπαγεωργίου από το οποίο αφού χασαμε μισό χρόνο με τις εξετάσεις και την αναμονή των ραντεβού, στο τέλος μας ξεφουρνισαν ότι εφόσον θέλουμε προεμφυτευτικο έλεγχο, τα έμβρυα που θα κάνουμε θα σταλουν σε ιδιωτικό κέντρο και θα συνεχίσουμε από εκεί τη διαδικασία . Γενικά αλλα μας έλεγε ο ένας αλλα ο άλλος, μας φάνηκαν πολύ ανοργάνωτοι και σταματήσαμε από εκεί.

 

Είπαμε να δοκιμάσουμε στο ναυτικό Νοσοκομείο. Πάλι εξετάσεις, αλλά τελικά ορίσαμε ότι αυτόν τον μήνα θα κάναμε ωοληψια. Ο γιατρός ζήτησε να είμαστε εκεί από την 7η ημέρα του κυκλου (είμαστε από Θεσσαλονίκη). Τελικά καθίσαμε 2 εβδομάδες Αθήνα , προγραμματισαμε ωοληψια για 17η ημέρα και το αποτέλεσμα ήταν να χαθεί το ωάριο. Τελευταίο υπέρηχο κάναμε Παρασκευή και το ωάριο ήταν 16 χιλ, και ξέραμε ότι σε δύο μέρες είχε μεγαλωσει 3 χιλ. Παρόλα αυτά μας είπε για ωοληψια την Τρίτη χωρίς κανέναν υπέρηχο στο μεταξύ. Φυσικά την Τρίτη είχε χαθεί με τον γιατρό να λέει οτι συμβαίνουν αυτά. Τζαμπα η ταλαιπωρία και τα χρήματα για να μείνουμε τόσο καιρό Αθήνα. Συμπέραναμε ότι δε θα ήθελε να χάσει το Σ-Κ του ίσως και τη Δευτέρα του. Μόνο αρνητικοί  ήταν για φυσικό κύκλο προφασιζόμενοι ότι τους χαλάμε τα υλικά! και δε σεβάστηκαν τον φόβο μου για τα φάρμακα οπότε με τον τρόπο τους μας έδιωξαν από εκεί.

 

Τωρα λέμε να δοκιμάσουμε σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο στη Θεσσαλονίκη. Αλλά δεν ξέρουμε από πού να ξεκινήσουμε, αφενός είμαστε στενά οικονομικά για να επιλέγουμε δημόσιο (το οποίο τελικά αποκλείσαμε γιατί φαίνεται ότι αν τύχει ωοληψια Σ-Κ δεν πρόκειται να ασχοληθούν), αφετέρου θέλουμε κάποιον γιατρό που να υποστηρίζει τον φυσικό κύκλο και να είναι καλός ώστε τουλάχιστον να μη χάνονται έτσι τα ωάρια. Θα ήμουν ευγνώμων αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου προτείνει γιατρό ή κέντρο στη Θεσσαλονίκη καθώς και για το πού περίπου παίζουν οι τιμές 🙏🙏

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...