Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε την ειδικό: Έφη Τζοβάρα παιδοδοντίατρος


Recommended Posts

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα,

 

βέβαια η απονεύρωση σε παιδικά δοντάκια γίνεται και ενδείκνυται σε περιπτώσεις ενδοστοματικού αποστήματος, αν ο παιδοδοντίατρός σας θεωρεί σύμφωνα με την κατάσταση του δοντιού ότι χρειάζεται να γίνει για να σωθεί το δοντάκι του παιδιού σας. Η πολφοτομή είναι η μερική αποκοπή του νεύρου του παιδικού δοντιού και γίνεται όταν έχει φτάσει η τερηδόνα στο νεύρο του δοντιού αλλά το δόντι δεν έχει απόστημα.

Η απονεύρωση συνήθως ολοκληρώνεται σε 2-3 επισκέψεις. Το δοντάκι θα πέσει φυσιολογικά μετά από απονεύρωση γιατί δεν επηρεάζεται η απόπτωσή του από τα νεύρα του που βρίσκονται μέσα στη ρίζα του.

Οι προληπτικές επικαλύψεις σε μόνιμα ή και σε νεογιλά δόντια θεωρούνται απαραίτητες όταν το παιδί έχει τερηδονισμένα δόντια, έχουν γίνει σφραγίσματα και η στοματική του υγιεινή και διατροφή είναι πλημμελής. Ο ειδικός παιδοδοντίατρος προσέχει έτσι ώστε να μην υπάρχει τερηδόνα σε δόντια που γίνεται η προληπτική επικάλυψη. Οπότε δεν τερηδονίζονται τα δόντια κάτω από την προληπτική επικάλυψη. Όπως και να έχει δεν γίνεται προληπτική επικάλυψη αν υπάρχει τερηδόνα στα δόντια.

Αν υπάρχει τερηδόνα σε δόντι του παιδιού σας ο παιδοδοντίατρος θα κάνει σφράγισμα στο δόντι αυτό.

Μην ανησυχείτε λοιπόν καθόλου για τις προληπτικές επικαλύψεις γιατί προστατεύουν τα μόνιμα δόντια από τερηδόνα και καλό, είναι όλα τα παιδιά να κάνουν προληπτικές επικαλύψεις για να μειώσουν τον κίνδυνο τερηδόνας στα μόνιμά τους δόντια.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας,

δυστυχως η γιατρος μας ειπε πως μπορει να χρειαστει τρεις πολφοτομες γεγονος που μου προκαλεσε μεγαλη εκπληξη κι ανησυχια αφου εγω βλεπω μονο ενα δοντακι να ειναι λιγο μαυρο στην ακρη...και τιποτε αλλο...ξερω πως δεν ειμαι ειδικος αλλα μου φαινεται υπερβολη.

ποια ειναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα,

 

αν η παιδοδοντίατρός σας από την κλινική εξέταση μαζί με την ακτινογραφία στα νεογιλά δόντια της μικρής σας κόρης διέγνωσε ότι χρειάζεται πολφοτομές σε 3 δόντια τότε ανεξάρτητα από το πως εσείς βλέπετε τα δόντια της θα πρέπει να της κάνει.

Αν δηλαδή είναι μεγάλη η καταστροφή του δοντιού από την τερηδόνα και έχει φτάσει στο νεύρο του δοντιού και το παιδί έχει ευαισθησία στο κρύο και στο ζεστό, τότε σίγουρα χρειάζεται πολφοτομή.

Υπάρχουν παιδιά που χρειάζονται στα δόντια τους και περισσότερες πολφοτομές. Συζητήστε με την παιδοδοντίατρός σας να σας εξηγήσει γιατί χρειάζονται οι άλλες 2 πολφοτομές στα νεογιλά δόντια της κόρης σας.

Σίγουρα, αν χρειάζονται, πρέπει να γίνουν οπωσδήποτε γιατί αλλιώς θα έχει πρόβλημα η μικρή με πόνο σε αυτά τα δόντια και θα υπάρχει επιπλοκή με επακόλουθη εξαγωγή των δοντιών αυτών.

Ευχαριστώ πολύ

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

δεν εχουμε κανει ακτινογραφια απλως σε καθε τροχισμα ανακαλυπτει η γιατρος μας αν χρειαζεται πολφοτομη, στο δοντακι που καναμε σημερα χρειαστηκε κανονικη ενδο απονευρωση....αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η μικρη δεν παραπονεθηκε για ευαισθησια στο κρυο ή το ζεστο, μονο το δοντακι που χρειαστηκε απονευρωση κανονικη,παραπονεθηκε οτι την ενοχλουσε οταν μασουσε....

το αποστημα που αναφερατε ειναι ορατο εξωτερικα;γιατι κατι τετοιο δε φαινοταν....

συγγνωμη για τις αμφιβολιες μου, ισως ειμαι ιδιαιτερα αγχωμενη και καχυποπτη....γι αυτο το λογο μια δευτερη γνωμη θα μου ηταν χρησιμη.

ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Καλησπέρα,

 

η πολφοτομή χρειάζεται οπωσδήποτε αν κατά την διάρκεια του τροχίσματος και καθαρίσματος του νεογιλού δοντιού από την τερηδόνα αποκαλυφθεί το νεύρο του δοντιού.

Αν το αφήσει και δεν κάνει πολφοτομή, όπως σας προανέφερα, θα υπάρξει πρόβλημα με πόνο και απόστημα στο δόντι αυτό.

Τώρα καμιά φορά τα παιδιά μπορεί να μην αναφέρουν πόνο στο δόντι που γίνεται η πολφοτομή, γιατί είτε πονούσαν περισσότερο στο δόντι που έγινε η απονεύρωση είτε δεν μπορούν να εντοπίσουν και να πουν ξεκάθαρα για πόνο σε κάποιο άλλο συγκεκριμένο δόντι.

Μπορείτε πάντως να ρωτήσετε την παιδοδοντίατρό σας να σας δείξει πως έφτασε η τερηδόνα στο δόντι του παιδιού σας τόσο βαθιά.

Σε περίπτωση αποστήματος δεν κάνουμε ποτέ πολφοτομή αλλά κανονική απονεύρωση. Ναι το απόστημα είναι ορατό εξωτερικά. Υπάρχει και το συρίγγιο που είναι ορατό ενδοστοματικά και κάνουμε πάλι απονεύρωση στο παιδικό δοντάκι. Οχι όμως πολφοτομή.

Πολφοτομή γίνεται μόνο αν έχει φτάσει στο νεύρο του δοντιού η τερηδόνα και δεν έχει πρηστεί ενδοστοματικά ή εξωστοματικά το παιδί.

Καλό απόγευμα.

Παιδοδοντίατρος

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Τζοβάρα εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας,

θα ηθελα τη γνωμη σας.

Ο γιος μας ειναι 5χρονων και μας προτεινε η παιδοδοντιατρος να βάλει 2-3 θήκες (μεταλλικές) σε τραπεζιτες διοτι είδε σφαιρικα στο δοντι προβληματα κ με το σφραγισμα δεν θα μείνει "δόντι", οπως μας ειπε. Δεν υπαρχει αλλη μεθοδος προστασιας? Παρακαλω πολυ διαφωτιστε μας.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...