Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως χασατε τα κιλα της εγκυμοσυνης.??


anastasiaore

Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα ειμαι τρεις μηνες μετα την γεννα.. στην εγκυμοσυνη μου εβαλα 17 κιλα.. τωρα μου μειναν τα 9 πως θα τα χασω μου λετε? προσπαθω να κοψω τα πολλα πολλα τσιμπολογηματα..εσεις πως τα χασατε? εχετε δοκιμασει καποια αποτελεσματικη διαιτα?? καποιο ροφημα η καποια απο αυτα τα χαπια που λενε οτι βοηθανε στο αδυνατισμα.?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβώς τόσα πήρα κι εγώ και τόσα μου έμειναν. Και ο λόγος ειναι η συνεχής μάσα. Ξέρω ότι μόλις κόψω τα γλυκά και τις βλακείες θα επανέλθω. Απλά για την ώρα αρνούμαι να στερηθώ αυτά που πεθυμώ και λέω πως μόλις τελειώσω με τον θηλασμό, θα αρχίσω υγιεινή διατροφή (αν και τώρα που θηλάζω πρέπει να προσέχω τι τρωω!).

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταφερα να θυλασω πολυ,μονο 3μηνες οποτε λεω απο τωρα να κοιταξω και λιγο τον ευατο μου.. προσπαθω να κοψω το βραδυνο κυριως.και οταν πειναω απογευμα πχ κοιταω να τρωω κανενα φρουτο.

Link to comment
Share on other sites

Eγω εβαλα 12 κιλα στην εγκυμοσύνη και μετα από οκτω μηνες τα εχω χασει όλα. Θηλάζω αλλα τους πρωτους 6 μηνες ειχα χασει περιπου 7 κιλα και μου ειχαν απομείνει τα 5 που επέμεναν! Βεβαια λόγω θηλασμου πεινουσα και ετρωγα! Τωρα αυτό που με βοηθησε να χάσω τα τελευταια 5 κιλα μεσα στους τελευταίους 2 μηνες ήταν το περπατημα! Εβαζα την μπεμπα στο καροτσι και βγαιναμε βολτα με την πρωτη ευκαιρια!! Εκοψα και τα γλυκα! Τωρα μου μενει να χασω αλλα 8 κιλα που τα ειχα βάλει ΠΡΙΝ την εγκυμοσύνη!! Γι αυτά αποφάσισα να πάω γυμναστηριο!! Νομιζω αυτό που εμποδιζει την απώλεια βαρους είναι και ο αστατος υπνος. Εγω αρχισα να χανω πιο ευκολα όταν αρχισαμε να κοιμομαστε καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σας έχω περάσει όλες! Έβαλα περίπου 20 κιλά στην εγκυμοσύνη, νομίζω και λίγο παραπάνω. Σε 10 μέρες που πήγα να βγάλω τα ράμματα και ζυγίστηκα ήμουν -10. Χωρίς διατροφή μέσα σε ένα εξάμηνο είχα χάσει άλλα 5. Όταν η κόρη μου ήταν 9 μηνών σε ένα ταξίδι που πήγαμε έχασα άλλα 3 σε λίγες μέρες απο το πολύ περπάτημα παρόλο που έτρωγα συνέχεια εκεί! Με τα 2 που μου είχαν μείνει όμως κορίτσια πάλι δεν είχα επανέλθει φαινόντουσαν πολλά παραπάνω, σανα ήμουν κάπως πρησμένη μέχρι να χρονίσει το παιδί. Με το που χρόνισε και μέσα σε 5 μήνες έχασα και τα τελευταία 2 κιλά της εγκυμοσύνης + άλλα 4 που δε μου περίσευαν κιόλας και με προσπάθεια :D τα ξαναέβαλα! Και επειδή δεν είμαι άνθρωπος σταθερός στο φαγητό απο τότε είμαι συνέχεια 3 κιλά πάνω 3 κάτω δε μπορώ να το σταθεροποιήσω. Να πώ βέβαια οτι ναι μεν δεν έκανα δίαιτα αλλά η διατροφή που ακολουθώ είναι περίπου σαν αυτή που δίνουν οι διαιτολόγοι, δεν τρώω δλδ ψωμιά και γλυκά, καθόλου τηγανητά, αποφεύγω τα πολλά ζυμαρικά(τα μόνα απο όλα αυτά που έγραψα που λατρεύω). Τρώω μέσα στην εβδομάδα και κρέας και κοτόπουλο και ψάρι και όσπρια και λαχανικά, μια ισορροπημένη σχετικά διατροφή που επέλεξα για όλη την οικογένεια απο τότε που χρόνισε η κόρη μου και τρώει μαζί μας. Το ίδιο και ο σύζυγος απο τότε έχει χάσει κιλά και είναι στυλάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να μην έχω μείνει έγκυος ακόμα (κλαψ, λυγμ) αλλά κατάφερα μετά από πολλά χρόνια κι έχασα 12 κιλά μέσα σε μισό χρόνο, χωρίς ιδιαίτερο κόπο. Τώρα κάνω το τελευταίο μπαμ για να χάσω τα υπόλοιπα 3-4 και η δίαιτα που ακολουθώ τώρα με έχει βοηθήσει τρομερά!

 

Ρόφημα που βοηθάει: λουίζα, ό,τι πιο φυσικό, εξαλείφει κυταρρίτιδα και περιττά κιλά. Πίνω ένα αφέψημα την ημέρα.

 

Γυμναστική: κάποιες εβδομάδες κάνω πιο πολύ, άλλες λιγότερο, κυρίως βιντεάκια από γιουτιουμπ για hiit cardio, δεκάλεπτα. Δεν κάνω πολλή γυμναστική ακόμα όμως, γιατί μου αυξάνει τρομερά την πείνα και μου χαλάει τη δίαιτα. Περπατάω όμως όσο πιο πολύ μπορώ.

 

Δίαιτα: Το πρόβλημα μου (όπως όλων μας) είναι ότι δυσκολεύομαι να κρατηθώ, ενώ ξεκινάω με ενθουσιασμό, τη δεύτερη μέρα τα παρατάω. Γι'αυτό προσάρμοσα τη δίαιτα μου σε αυτή ακριβώς την αδυναμία μου.

Την πρώτη μέρα τρώω βραστό αυγό για πρωινό, φρούτα για δεκατιανό και απογευματινό, κρέας/ψάρι/κοτόπουλο με σαλάτα/ όσπρια και τυρί για μεσημεριανό και βραδυνό. Ουσιαστικά είναι η γνωστή πρωτεϊνική, με φρούτα όμως. Οτιδήποτε άλλο απαγορεύεται, δεν παραλείπω κανένα γεύμα, κι αν πεινάω πολύ τρώω φρούτα, οποιαδήποτε ώρα.

Τη δεύτερη μέρα ακολουθώ ακριβώς το ίδιο μέχρι το βράδυ, που θα φάω ό,τι λαχταράω (έτσι καλύπτω τις ανάγκες μου για υδατάνθρακες και άμυλο), π.χ. σουβλάκια, και ένα γλυκό μετά.

Την τρίτη μέρα συνεχίζω κανονικά και πάει λέγοντας. Τη χαλάω δηλαδή στο τέλος κάθε δεύτερης μέρας.

 

Θα μου πεις, πώς χάνεις άμα τη χαλάς;Κι όμως το ισοζύγιο των θερμίδων που παίρνω τελικά μέσα στην εβδομάδα είναι πολύ μικρότερο από αυτό που θα έπαιρνα αν ακολουθούσα την κλασική με άμυλο και υδατάνθρακες κάθε μέρα, γιατί πολύ απλά θα τη χάλαγα ούτως ή άλλως, οπότε θα έπαιρνα πιο πολλές θερμίδες.

 

Συγγνώμη για το σεντόνι.:eek:

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω και το γιαούρτι!Συνοδεύει τέλεια κάθε γεύμα και είναι καθαρή πρωτεϊνη. Εγώ δεν χρησιμοποιώ λάιτ, γιατί δεν μου αρέσουν τα τόσο επεξεργασμένα προϊόντα, το τρώω πλήρες, και πάλι τη δουλειά του την κάνει!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ναί Χριστινάκι κι εμένα μου αρέσει πολύ το γιαούρτι και τρώω σχεδόν καθημεριά! Πρόβειο με πέτσα! Τα λάιτ μου φαίνονται άνοστα και δε νομίζω οτι κερδίζουμε και πολλά σε θερμίδες.

Link to comment
Share on other sites

Την καλύτερη δουλειά κάνεις, έχει ένζυμα μέσα το πρόβειο που τρώνε το κοιλιακό λίπος!

 

Το παν είναι να είμαστε υγιείς, όχι μόνο bikini ready, και τα λάιτ δεν πιστεύω ότι είναι υγιεινή επιλογή, απλώς υποθερμιδική.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Σωστή και ισορροπημένη διατροφή χρειάζεται (σε μόνιμη βάση), συχνά και μικρά γεύματα και πολύ νερό. Μπορεί να πάρει λίγο περισσότερο χρόνο για να χάσεις τα κιλά, αλλά το αποτέλεσμα θα είναι μόνιμο σε αντίθεση με τις δίαιτες όπου το όποιο αποτέλεσμα είναι εντελώς προσωρινό.

Επίσης, γυμναστική ή περπάτημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια εγώ πήρα γύρω στα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη μου. Το παλικαράκι μου είναι 3 μηνών και στις πρώτες δύο με τρεις εβδομάδες έχασα τα 8 και τώρα μου έχουν μείνει να χάσω τα υπόλοιπα 6. Αισθάνομαι ότι η ζυγαριά έχει κολλήσει εκεί και δεν θέλει να κατέβει. Να σημειώσω ότι όλη μου τη ζωή κάνω υγιεινή διατροφή, ακόμη και τώρα που θηλάζω, πρέπει να τρώμε και καλά όσες θηλάζουμε . Πηγαίνω και βόλτα έξω με το καρότσι για περπάτημα, αλλά τίποτα... Ωστόσο θέλω να σας ρωτήσω, εσείς πεινουσατε ή πεινάτε (όσες θηλάζουν) συνέχεια??? 

 

Γιατί έχω ακούσει από άλλες ότι τα έχασαν όλα θηλαζοντας...  Τι γίνεται οεο? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Gummy Bear said:

Κορίτσια εγώ πήρα γύρω στα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη μου. Το παλικαράκι μου είναι 3 μηνών και στις πρώτες δύο με τρεις εβδομάδες έχασα τα 8 και τώρα μου έχουν μείνει να χάσω τα υπόλοιπα 6. Αισθάνομαι ότι η ζυγαριά έχει κολλήσει εκεί και δεν θέλει να κατέβει. Να σημειώσω ότι όλη μου τη ζωή κάνω υγιεινή διατροφή, ακόμη και τώρα που θηλάζω, πρέπει να τρώμε και καλά όσες θηλάζουμε . Πηγαίνω και βόλτα έξω με το καρότσι για περπάτημα, αλλά τίποτα... Ωστόσο θέλω να σας ρωτήσω, εσείς πεινουσατε ή πεινάτε (όσες θηλάζουν) συνέχεια??? 

 

Γιατί έχω ακούσει από άλλες ότι τα έχασαν όλα θηλαζοντας...  Τι γίνεται οεο? 

Δεν θα ξεχάσω ποτέ το πόσο πολύ πεινούσα όσο θήλαζα!!!!Γενικά δεν θέλω μεγάλη ποσότητα φαγητού για να χορτάσω, όμως αυτό δεν ίσχυε την περίοδο του θηλασμού! Μπορούσα να φάω δίχως τέλος! Δεν ξέρω πως δεν πήρα κιλά..απορώ ακόμα.

Γενικά όμως να ξέρεις πως ο οργανισμός θέλει χρόνο να επανέλθει, αν σκεφτείς την αυπνία και  το ότι οι ορμόνες ακόμα δεν έχουν ισορροπήσει θα θεωρήσεις απόλυτα λογικό το ότι δεν μπορείς να χάσεις τα λίγα κιλά που έχουν μείνει. Σε κάθε περίπτωση μην βιάζεσαι, θα γίνει και αυτό με τον καιρό.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια εγώ πήρα γύρω στα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη μου. Το παλικαράκι μου είναι 3 μηνών και στις πρώτες δύο με τρεις εβδομάδες έχασα τα 8 και τώρα μου έχουν μείνει να χάσω τα υπόλοιπα 6. Αισθάνομαι ότι η ζυγαριά έχει κολλήσει εκεί και δεν θέλει να κατέβει. Να σημειώσω ότι όλη μου τη ζωή κάνω υγιεινή διατροφή, ακόμη και τώρα που θηλάζω, πρέπει να τρώμε και καλά όσες θηλάζουμε . Πηγαίνω και βόλτα έξω με το καρότσι για περπάτημα, αλλά τίποτα... Ωστόσο θέλω να σας ρωτήσω, εσείς πεινουσατε ή πεινάτε (όσες θηλάζουν) συνέχεια??? 

 

Γιατί έχω ακούσει από άλλες ότι τα έχασαν όλα θηλαζοντας...  Τι γίνεται οεο? 

Κι εγώ έτρωγα τερααααστιες ποσότητες όσο αντλούσα. Και τη νύχτα όταν ξυπνούσα έτρωγα μια ακόμα μερίδα. Λόγω αποχής έκοψα τυροπιτοειδή, τοστάκια, γλυκά κλπ και γενικά οτιδήποτε συσκευασμένο και αυτό με βοήθησε πολύ, παρόλο που έτρωγα αρκετούς υδατάνθρακες συνοδευτικά με το κρέας (που έτρωγα καθημερινά). 3 μήνες μετά ήμουν στα πιο αδύνατά μου γενικά, χωρίς γυμναστική (που δεν έκανα ούτως ή άλλως ποτέ) αλλά με πολύ περπάτημα. Τώρα, 1,5 χρόνο μετά, πήρα ξανά κιλάκια και έβαλα λίπος και στην κοιλιά και στην περιφέρεια, όπως ήμουν δηλαδή γενικά. Οπότε μη σκας, καλύτερα να τα χάσεις αργά και ισορροπημένα, παρά να κάνει το μπαμ ο οργανισμός και να τα χάσει λόγω θηλασμού και μετά να τα ξαναπάρεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 14/5/2019 at 1:38 ΠΜ, Gummy Bear είπε:

Κορίτσια εγώ πήρα γύρω στα 14 κιλά στην εγκυμοσύνη μου. Το παλικαράκι μου είναι 3 μηνών και στις πρώτες δύο με τρεις εβδομάδες έχασα τα 8 και τώρα μου έχουν μείνει να χάσω τα υπόλοιπα 6. Αισθάνομαι ότι η ζυγαριά έχει κολλήσει εκεί και δεν θέλει να κατέβει. Να σημειώσω ότι όλη μου τη ζωή κάνω υγιεινή διατροφή, ακόμη και τώρα που θηλάζω, πρέπει να τρώμε και καλά όσες θηλάζουμε . Πηγαίνω και βόλτα έξω με το καρότσι για περπάτημα, αλλά τίποτα... Ωστόσο θέλω να σας ρωτήσω, εσείς πεινουσατε ή πεινάτε (όσες θηλάζουν) συνέχεια??? 

 

Γιατί έχω ακούσει από άλλες ότι τα έχασαν όλα θηλαζοντας...  Τι γίνεται οεο? 

 

Νομίζω πως δεν έχω ξαναφάει τόσο φαγητό όσο τον πρώτο καιρό που θήλαζα. Έτρωγα πλήρες πρωινό, μεσημεριανό και βραδινό συν τα σνακάκια. Αφού γέννησα σχετικά αδύνατη και στρογγύλεψα τους πρώτους 2-3 μήνες γιατί έτρωγα τόσο. Ωστόσο δεν αντιστάθηκα γιατί φαινόταν πως το είχα πραγματικά ανάγκη, ίσως και με το πολύ ξενύχτι. Αν γύριζα το χρόνο πίσω το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν οι κενές, χαζές θερμίδες που έπαιρνα έξτρα από μπισκοτάκια κι άλλες τέτοιες βλακείες. Θαρρώ πως αυτά με χάλασαν. Γέννησα με 13 κιλά παραπάνω και στη γέννα έχασα τα 7. Μετά τους πρώτους μήνες άρχισα σιγά σιγα να προσέχω να μην τρώω γλυκά και ψωμιά και να περιορίζω τις μεγάλες ποσότητες. Όταν το μωρό έγινε 6 μηνών περίπου ξεκίνησα γρήγορο περπάτημα 3-4 φορές την εβδομάδα, μην φανταστείς πολύ, κανα 20' τη φορά στην αρχή. Ίσα ίσα να ενεργοποιηθεί ο μεταβολισμός μου. Το περπάτημα σε συνδυασμό με σωστή (αλλά πλούσια) διατροφή με έκαναν στο 9μηνο που ήταν και η βάφτιση του μικρού να έρθω πίσω στα κιλά μου (είχα αυτό τον στόχο βέβαια).

 

Επειδή πλάτιασα, κόψε ψωμιά, γλυκά, ελάττωσε παχυντικά φαγώσιμα όπως πχ φέτα, τρώγε καλό πρωινό και μεσημεριανό και αρκετά φρούτα και λαχανικά για σνακ και θα δεις πως μια χαρά θα επανέλθεις σιγά σιγά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...