Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΑΛΑΚΙΑ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως απ όπου διαλέξει κάποιος χαλί είναι σημαντικό κατά την άποψη μου να υπάρχουν δυο προϋποθέσεις

 

1. να είναι ελαφρύ ώστε να μπορείς να το τινάζεις καλά καλά γιατί η σκούπα παίρνει τα σκουπίδια αλλά όχι τη σκόνη (απόδειξη όταν μαζεύουμε τα χαλιά η σκόνη που υπάρχει από κάτω)

2. να είναι υγιεινό το υλικό δλδ βαμβακερό κατά προτίμηση ή μάλλινο κι όχι συνθετικό

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΧΘΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΟΤΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΧΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ. ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ?

Link to comment
Share on other sites

αν το τινάζεις συχνά και αν δεν είναι συνθετικό δεν απαγορεύεται

 

το θέμα είναι να μην συσσωρεύει χνούδι και σκόνη που μετά την εισπνέει το παιδί

όσο για τα συνθετικά, απλά γενικώς να μην τεθεί θέμα αλλεργίας μιας που το συνθετικό δεν είναι ό,τι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον πρωτο χρονο που το μωρακι ουτε περπατα ουτε καθεται κατω να παιξει εγω ειχα προτιμησει να μην εχω χαλι για να καθαριζω πιο ευκολα το δωματιο( με ενα σουιφερ ακομα και την ωρα που κοιμοταν). Μετα νομιζω πως ειναι πολυ βολικα τα χαλακια του ικεα(οχι απαραιτητα τα παιδικα, εχει και πολυχρωμα ωραιοτατα) που τιναζονται και φευγουν τα ψιχουλα και πλενονται στο πλυντηριο να φυγουν και οι πλαστελινες!

Link to comment
Share on other sites

όσο για τα συνθετικά, απλά γενικώς να μην τεθεί θέμα αλλεργίας μιας που το συνθετικό δεν είναι ό,τι καλύτερο

 

Ξέρω τουλάχιστον δύο παιδάκια με αλλεργία που εκδηλώθηκε από την επαφή τους σε μάλλινα χαλιά και μάλιστα σε σπίτια που καθαρίζονταν σχολαστικά, οπότε δε θεωρώ ότι αυτό είναι απόλυτο. :!:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια πηρα δυο χαλακια απο το ΙΚΕΑ. Αυτα με τις διαστασεις 1.20 επι 1.60.

Επιτηδες πηρα 2 μικρα για να τα τιναζω ευκολα και να μπορω να τα πλενω.

Γραφει οτι ειναι βαμβακερα και δεν ειναι και παχια για να μαζευουν σκονη.

 

Το τι χνουδι βγαζουν, εχει γεμισει ολο το σπιτι! Τι να κανω?

Μηπως επρεπε να τα πλυνω πρωτα? Τα εχει αγορασει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ειχα πάρει απο το ικεα προν δυο τρια χρόνια μικρά ένα μικρό χαλάκι για το παιδικό δωμάτιο αλλά δεν είχα πρόβλημα. Ειναι βαμβακερό σαν πλεκτό και εχει κρόσια στο τελείωμα. Δεν ξέρω αν είναι παρόμοιο. Πάντως το πλένω και το βάζω και στο στεγνωτήριο και δεν μου έχει πάθει τίποτα, ούτε χνούδι βγάζει. Δοκίμασε να τα πλύνεις.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

ΕΨΑΞΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΜΟΚΕΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ foroum.

ΜΟΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΚΡΗ ΣΕ ΑΚΡΗ Ή ΧΑΛΙ?

ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ?

ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ Η ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ

ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΑΛΑΖΙΟ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΜΕ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ ΔΥΤΕΣ ΧΤΑΠΟΔΙΑ ΚΤΛ ΔΗΛΑΔΗ ΣΑΝ ΒΥΘΟΣ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ

ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΑ

ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΤΑ ΔΥΟ ΧΡΩΜΑΤΑ ΕΝΩΝΕΙ ΜΙΑ ΜΠΟΡΝΤΟΥΡΑ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΟ ΒΥΘΟ.

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΕΧΩ ΝΤΟΥΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ

ΜΕ ΤΙ ΘΕΜΑ? ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΖΩΑ ΦΑΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΙ ΜΟΚΕΤΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΣΥΝΔΥΑΣΩ

ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΙ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΗ

ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΜΗΠΩΣ ΜΠΛΕΞΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΤΙΑ ΜΑΣ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΖΑΡΙ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ

ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠAΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΠΟΛΥΧΡΩΜΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΙΓΑ ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΙΣΑ ΙΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΩΡΑΙΟ

ΒΟΗΘΕΙΑ PLEASE

SORRY ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ POST. :cry: :cry: :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα θα μου άρεσε μια μονόχρωμη μοκέτα ή χαλί για να μην ειναι πολύ κουραστικό το όλο θέμα. Κάτι στο χρώμα του μπλέ ή γαλάζιου που να ταιριάζει με την μπορντούρα.

Εμεις έτσι θα κάνουμε.

Πάντως θα σου έλεγα να μην βάλεις με άσχετα σχεδιάκια γιατι θα ειναι κουραστικό και για το μάτι.

Link to comment
Share on other sites

μια μαμα μου ειπε τιποτα καλύτερα για να μη μαζεύει ακάρεα κτλ. ενα βαμβακερό χαλάκι που να πλένεται στο πλυντήριο και να σιδερώνεται ίσως σε σκούρο μπλε/μωβ μονόχρωμο; ανάλογα με το πάτωμα... μη βάλεις και 3ο χρώμα..

οι μοκέτες από ακρη σε άκρη είναι μάλλον ακατάλληλες για μωρό!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βαλεις μονοχρωμη, ή αντε διχρωμη (γαλαζιο - κιτρινο) γιατι ειναι ήδη φορτωμένα τα παιδικά δωματιάκια από παιχνιδακια που δεν χρειάζεται να τα φορτώσουμε παραπάνω!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ?

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΤΗΝ ΜΟΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΥΧΟΝ ΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΛΑΚΑΚΙ

ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΤΟ ΧΑΛΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΡΔΟΥΚΛΩΘΕΙ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΠΕΙΘΩ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΜΟΝΟΧΡΩΜΗ ΜΟΚΕΤΑ ΠΟΥ Ο ΑΤΙΜΟΣ ΘΕΛΕΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΤΙΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΤΩΝ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΕΚΚΑΤΟΜΥΡΙΑ ΦΩΤΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ

ΦΕΤΟΣ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΟΤΙ ΘΑ ΔΙΠΛΑΣΙΑΣΕΙ ΤΑ ΠΕΡΣΙΝΑ(4,000) ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ

ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑΤΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΜΟΝΟΧΡΩΜΗ ΜΟΚΕΤΑ

ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΒΛΕΠΩ

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σώθηκα με τη μοκέτα και από την άποψη του θο΄ρύβου, που κοπανάνε συνέχεια τα ξύλα κι έχω πρόβλημα με την από κάτω. Είναι ζεστά και καλύπτει κι όλο το δωμάτιο.Την πήρτα σε πρασινολαχανί.Αυτή με τον αυτοκινητόδρομο μην την πάρεις, είναι κακής ποιότητας και πολύ λεπτή, δε μμου τη σύστησαν ούτε οι ίδιοι που την πουλάνε

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΡΑΣΑΚΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟ ΛΕΠΤΗ ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΛΥΨΩ ΟΛΟ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΕ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΗ ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΠΟΡΤΑ

ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΨΑΞΑ ΟΙ ΛΕΠΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΟΛΕΣ

ΑΧ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΣΤΡΩΣΩ ΠΛΕΟΝ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ωραία παιδικά χαλιά (όχι όμως μοκέτες) σε όποιο πάχος θες, θα βρεις στην Βιοκαρπετ.

Εγώ πριν από λίγα χρόνια, αγόρασα ένα μάλλινο χαλί, όχι πολύ μεγάλο, ίσα ίσα να καλύπτει τον χώρο του παιχνιδιού, από τα Laro.

Αυτό το κατάστημα έχει πολύ μεγάλη ποικιλία αλλά είναι σχετικά ακριβά. Ομως θα ξετρελλαθείς γιατί είναι πολύ γουστόζικα.

Πάντως, μην το πολυσκέφτεσαι, ξεκίνα για τα μαγαζιά και βλέποντας έρχεται η όρεξη.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις επειδη εχουμε ολο το δωματιο διακοσμημενο με τον winnie της πηραμε το πρωτο με τους ηρωες στο αεροστατο.

http://www.biokarpet.gr/products.html

Κι εμεις στην αρχη πηγαμε για κατι πιο απλο για να μην το παρακανουμε,αλλα αν συγκρινετε τις μονοχρωμες μοκετες,με αυτα τα χειροποιητα χαλια,πιστεψτε με δεν προκειτε να καταληξετε στις μοκετες! Ενταξει παιδικο δωματιο ειναι,πρεπει να ειναι χαρουμενο και φωτεινο! Περιττο να σας πω οτι οποιος βλεπει το δωματιο της μικρης τρελαινεται!

Και πιστευω οτι οταν μεγαλωσει λιγο και παιζει πανω του θα το χαιρεται και η ιδια πιο πολυι!

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ-16

γνώμη μου είναι να βάλεις είτε ένα μονόχρωμο χαλί -με τόση πολυχρωμία στο δωμάτιο θα ζαλιστείτε-

είτε ένα χαλί με τον nemo που δεν είναι κουραστκό το μοτίβο του,

και είναι μέσα στο θέμα του δωματίου :!::!:

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΛΥΤΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΚΕΤΑ

ΜΕ ΤΟΝ TWEETY

EΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΑΛΑΖΙΑ ΣΧΕΔΙΑ ΠΟΙΟ ΑΝΟΙΧΤΑ

ΑΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥΧΡΩΜΙΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Koρίτσια ανάμεσα σε βαμβακερό και μάλλινο χαλάκι ποιό λέτε να προτιμήσω? Τι λέει η εμπειρία σας?

Το μάλλινο είναι πιο ζεστό, ενώ το βαμβακερό μάλλον πιο ελαφρύ και όλων των εποχών. Το μάλλινο ωστόσο ζεσταίνει περισσότερο τον χώρο. Τι λέτε????

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Βοηθήστε κορίτσια, εχω τρελλαθεί στο ψαξιμο και δεν μπορώ να βρω για το δωμάτιο της μικρής μου, παιδικό χαλί με τον winnie.Ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει στη Θεσσαλονίκη κάποια μαγαζιά? Ευχαριστώ θα περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...