Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαριν λακτε και κλάμα


froufrou

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δεν εχουμε αρχισει ακομα στερεες τροφες σε κανα μηνα μαλλον :D

 

Επειδή εγω δεν δουλεύω , ετσι ωστε να κρατήσει καποιος αλλος το μωρό κλπ , θα αρχισουμε να κανουμε 3 γευματα την ημέρα μαλλον κοντα στον χρόνο . Το απογευματινο μας θα ειναι θηλασμός :)

Αναλογα βεβαια τις ανάγκες της μικρουλινας μου θα δουμε ...

 

Θα προτιμησω παντως να δινω μερα παρα μερα γιαουρτάκι ή βιολογικά δημητριακά ή λαχανικά που ειναι πλουσια σε βιταμίνες και βοηθουν να αποροφηθεί ο σιδηρος .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

κεχρι,μουσλι,

kai auta se konserbes den einai??? ase pou to kexri emena den to troei me tipota- kai ego episis - Esas ta trone ta morakia sas?

 

 

τραχανα,ζυμαρικο

auta ta dino to mesimeri me to fagito ths...ta briska ligo baria gia apogeuma

 

αυγο...auto to trome prin thn froutokrema

 

giaourtaki ok dinoume :)

Link to comment
Share on other sites

apla prosexo apo pou psonizo

Δηλαδη?Ξερεις τι θα σου δωσουνε;;;Νομιζεις οτι αυτοι που τα πουλαν ξερουν;;;;

Προερχομαι κατα το ημισυ απο αγροτικη οικογενεια και ξερω αρκετα πραγματα,μιλαμε για πολυ φαρμακο....Εστω και τα μισα φαρμακα να γλιτωνεις με τα βιολογικα κερδος ειναι,εφοσον μπορεις να δινεις τα χρηματα.Δεν νομιζω οτι ειναι και τραγικα πολλα.Μια μερα ειδα στο σουπερ ποσο εχουν οι φαριν κτλ και φρικαρα...πολυ ακριβες...Της HOLLE οι παιδικες κρεμες εχουν 4,5ευρω.Και ειναι βιολογικες.

Και το κεχρι,μουσλι κτλ ειναι γενικα υγιεινα,ασχετα αν ειναι βιολογικα ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Frene oxi den ksero omos den ksero kai sta biologika ti mou dinoune.

 

Apla to kreas to perno apo kapoion xasapi pou gnorizo kai empisteuomai xronia, ta laxanika kai frouta ta perisotera ta kalliergei o pateras mou i ta perno apo thn laiki kai ta empisteuomai oso kai ta biologika.

 

Pantos bravo pou ta morakia sas dexonte eukola tis trofes kai trone kexri kai mousli!! ego dokimasa poles fores kai den ta troei me tipota!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν...

ένα ένα!!

Ο δικός μου γιος τρώει σχεδόν όλες τις κρέμες. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις κρέμα απλά. Προτίμησε τη βανίλια που είναι και πιο ελαφριά.

Μπορεί να μην της αρέσει η γεύση κλπ.

Όσο για τις κρέμες, παρ' όλο που ο γιος μου είναι μεγάλος και είχαμε κόψει τις κρέμες, τις ξαναρχίσαμε με εντολή παιδίατρου γιατί δεν έπινε το γάλα και τη φτιάχουμε με το γάλα πλέον για να το καταναλώνει.

Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του και η κάθε μάνα έχει τη δική της άποψη.

Λοιπόν... δε νομίζω ότι οι παιδικές κρέμες συγκρίνονται με τα... τυρογαριδάκια και αν και δεν προσφέρουν πολλά στα παιδιά, είναι ένα είδος γεύματος.

Εμάς, στον 6ο μήνα, μας είχε πει, εκτός από κρέμα να τρώει ή γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά + μέλι ή χορτόσουπα το απόγευμα. Το γιαούρτι το έβγαζε, η χορτόσουπα δεν του άρεσε, καταλήξαμε μόνο με κρέμα. Το παιδί μου είναι αρκετά φαγανό, δεν έχει ανάγκη από θερμίδες, παρ' όλα αυτά... μια χαρά δεν έβαλε πολλά κιλά κλπ από τις κρέμες!!

Παν μέτρον άριστον

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν ψαξετε λιγακι στο φορουμ θα δειτε οτι πολλες μαμαδες δεν δινουν στα μωρακια τους κρεμες εμποριου τυπου φαριν κτλ γιατι περιεχουν ζαχαρη και διαφορα αλλα προσθετα,πχ φυτικα ελαια.Αυτα τα φυτικα ελαια ιδεα δεν εχουμε τι ειναι...ειναι προφανως παλιολαδια σαν το ηλιελαιο κτλ.

Αν ρωτηστε ενα παιδιατρο θα σας πει οτι η ζαχαρη δεν κανει να καταναλωνετα απο τα μωρα γιατι δεν προσφερει τιποτα και αναστελλει την αποροφηση των βιταμινων.Επισης δημιουργει εξαρτηση.Οι κρεμες ομως τυπου φαριν ειναι τιγκα στην ζαχαρη!!!! :?

 

Αν θελετε να δωσετε δημητριακα,υπαρχουν παρα πολλα βιολογικα που δεν εχουν ουτε ζαχαρη ουτε άλλα προσθετα...

Δυστυχως ομως οι εταιριες των βιολογικων δεν στελνουν τους παιδιατρους ταξιδακια,οπως οι μεγαλες εταιριες των βρεφικων κρεμων και γαλατων.Γι αυτο και οι παιδιατροι προτεινουν αυτα που τους πλασαρουν....

Αν δειτε τα περισσοτερα ιατρεια ειναι γεματα δειγματα τετοιων κρεμων.Εχουν κανενα δειγμα απο βιολογικες κρεμες;;;; :?

 

Αν θελετε ριξτε μια ματια και στο θηλασμος και εισαγωγη στερεων τροφων,εκει τα κοριτσια "ψαχνονται"αρκετα και δεν δινουν στα μωρα τετοιες κρεμες!

 

Απο εκει και περα ειναι επιλογη της καθε μαμας! :wink:

 

frene

μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένη; Σε ποιο σημείο του θηλασμού αναφέρεται αυτό; Μπορείς να βάλεις κάποια παραδείγματα; Γιατί το θέμα είναι μεγάλο!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω πιστευω οτι κεχρι, μουσλι ειναι τοσο ανοστα που πολυ λιγα παιδακια μπορουν να τα φανε!Εγω δοκιμασα κουακερ και δεν το τρωει με τιποτα!Οποτε θεωρω 3 φορες την βδομαδα να τρωνε κρεμουλα δεν πειραζει!Αλλωστε ειναι και σαν γλυκακι!Εμεις δεν εχουμε αναγκη απο γλυκο?Ετσι και τα παιδια ενεργεια απο που θα παρουν αν δεν τους δωσουμε και λιγη ζαχαριτσα!Ειναι οπως τα γιαουρτακια ολα τα παιδακια δεν τρωνε το σκετο γιαουρτι?Τι να κανει μια μανα που δεν τρωει σκετο γιαουρτι να αποκλεισει και τα παιδικα γιαουρτακια?Οχι πιστευω θα προτιμησει να δωσει εστω και απο αυτο!!Ειμαι απο τις τυχερες που τρωει το γιαουρτι αλλα ακομα και αυτα εχουν και τις προτιμησεις τους και πιστευω οτι πρεπει να τις σεβομαστε :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγω πιστευω οτι κεχρι, μουσλι ειναι τοσο ανοστα που πολυ λιγα παιδακια μπορουν να τα φανε!Εγω δοκιμασα κουακερ και δεν το τρωει με τιποτα!Οποτε θεωρω 3 φορες την βδομαδα να τρωνε κρεμουλα δεν πειραζει!Αλλωστε ειναι και σαν γλυκακι!Εμεις δεν εχουμε αναγκη απο γλυκο?Ετσι και τα παιδια ενεργεια απο που θα παρουν αν δεν τους δωσουμε και λιγη ζαχαριτσα!Ειναι οπως τα γιαουρτακια ολα τα παιδακια δεν τρωνε το σκετο γιαουρτι?Τι να κανει μια μανα που δεν τρωει σκετο γιαουρτι να αποκλεισει και τα παιδικα γιαουρτακια?Οχι πιστευω θα προτιμησει να δωσει εστω και απο αυτο!!Ειμαι απο τις τυχερες που τρωει το γιαουρτι αλλα ακομα και αυτα εχουν και τις προτιμησεις τους και πιστευω οτι πρεπει να τις σεβομαστε :lol::lol::lol:

 

εμείς έχουμε ανάγκη από γλυκό γιατί η ζάχαρη εθίζει. Αν δε ξέραμε τι εστί ζάχαρη, δεν θα είχαμε ανάγκη από γλυκά...

η "ενέργεια" που δίνει η ζάχαρη είναι παροδική. Αν φας ένα γλυκό, βάζεις τον μεταβολισμό σου να δουλέψει στο φουλ και μετά, λόγω της έξτρα προσπάθειας, το σώμα σου νιώθει ότι του λείπει ενέργεια, και δώστου και άλλο φαί/γλυκό (φαντάζομαι θα έχεις ακούσει συχνά τη φράση "πεινάω, μου έχει πέσει το ζάχαρο").

Τα φρούτα έχουν και αυτά ζάχαρη, μόνο που δεν πρόκειται για πολυσακχαρίτες αλλά μονοσακχαρίτες (κι επομένως πιο νορμάλ λειτουργία του μεταβολισμού μας). Ενέργεια μπορούμε να βρούμε άπλετη τρώγοντας υγειινά.

 

Και μια πρόταση για το κουάκερ: δοκίμασε να λιώσεις μια μπανάνα μέσα, για να γλυκάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς, στον 6ο μήνα, μας είχε πει, εκτός από κρέμα να τρώει ή γιαούρτι με χαμηλά λιπαρά + μέλι[/b] ή χορτόσουπα το απόγευμα.

 

Μέλι??????? Μέλι????? Στον 6ο μήνα μέλι??????????????????????

 

Το μέλι μπορεί να προκαλέσει αλλαντίαση στα παιδιά κάτω του ενός έτους και γι'αυτό δεν το δίνουμε πριν τον χρόνο! Ας προσέχουμε λίγο παραπάνω τι γράφουμε!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

εμείς έχουμε ανάγκη από γλυκό γιατί η ζάχαρη εθίζει. Αν δε ξέραμε τι εστί ζάχαρη, δεν θα είχαμε ανάγκη από γλυκά...

η "ενέργεια" που δίνει η ζάχαρη είναι παροδική. Αν φας ένα γλυκό, βάζεις τον μεταβολισμό σου να δουλέψει στο φουλ και μετά, λόγω της έξτρα προσπάθειας, το σώμα σου νιώθει ότι του λείπει ενέργεια, και δώστου και άλλο φαί/γλυκό (φαντάζομαι θα έχεις ακούσει συχνά τη φράση "πεινάω, μου έχει πέσει το ζάχαρο").

Τα φρούτα έχουν και αυτά ζάχαρη, μόνο που δεν πρόκειται για πολυσακχαρίτες αλλά μονοσακχαρίτες (κι επομένως πιο νορμάλ λειτουργία του μεταβολισμού μας). Ενέργεια μπορούμε να βρούμε άπλετη τρώγοντας υγειινά.

 

Και μια πρόταση για το κουάκερ: δοκίμασε να λιώσεις μια μπανάνα μέσα, για να γλυκάνει.

 

Δεν διαφωνω καθολου με αυτα απλα θεωρω οτι με μετρο αν δινει στο παιδι τετοια κρεμα δεν θα του δημιουργησεις προβλημα!Δεν μπορω να μιλησω επιστημονικα αλλα σιγουρα καποιο οφελος θα προσφερει και η ζαχαρη στομν οργανισμο οταν καταναλωνεται συνετα!!!(ειδες εκφραση!!!!!)

Στο θεμα μας τωρα με την μπανανα - γαλα και κουακερ ας πουμε???Θα το δοκιμασω και αυτο!!Να εχουμε και μια εναλλακτικη!!!Thanks!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη τι γραφετε λε κοριτσια ..θα παθει κανα εγκεφαλικό η maryp :lol::lol::lol:

Παντως ειναι ακρως επικινδυνο το μελι ...

 

Οι Γερμανοι που δεν τρωνε καθολου κρεμες τα μωρα τους και τα γλυκα τους ειναι τελειως άγλυκα ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκινησαμε αυτην την κουβέντα εδω εχει ενα πολυ ενδιαφερον κειμενο που το κλέβω απο το διπλανο τοπικ μετα γαλατα και λέει για την διατροφή γενικα καλό ειναι να βρισκεται και εδω μιας και μπορει καποιος να μην το δει!

Ευχαριστουμε την Eliza που το εψαξε και το εβαλε!!Μαλλον πρεπει να το πω στο αλλο τοπικ αυτο :lol::lol::lol:

 

Η πηγή μου -πολύ ενδιαφέρον κείμενο αξίζει να το διαβάσετε και ολόκληρο

http://www.burlo.trieste.it/old_site/Burlo%20English%20version/Activities/EUpolicy06.pdf

Όντως αξιζει τον κοπο να το διαβασουμε αν και μεγαααλοοοο!!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχη τι γραφετε λε κοριτσια ..θα παθει κανα εγκεφαλικό η maryp :lol::lol::lol:

Παντως ειναι ακρως επικινδυνο το μελι ...

 

Οι Γερμανοι που δεν τρωνε καθολου κρεμες τα μωρα τους και τα γλυκα τους ειναι τελειως άγλυκα ...

 

Δεν παθαίνω εγκεφαλικό απ' αυτό τουλάχιστον Λαμπρινή μου! :lol::lol::lol:

 

Αλλά το θεωρώ τεράστιο και επικίνδυνο λάθος να δώσεις μέλι σε μωρό κάτω του ενός έτους! Και δεν το λέω εγώ. Το λένε οι παιδίατροι. Απορώ πώς ο παιδίατρος της φίλης που το έγραψε, της σύστησε γιαούρτι με μέλι! Η ανευθυνότητα μερικών "επιστημόνων" δεν έχει όρια!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω οτι όσο και να προσέχουμε δεν μπορουμε να είμαστε σίγουρες για τίποτα.Προσωπικά προτιμώ τις επώνυμες έτοιμες-κονσερβοποιημένες βρεφικές κρέμες όπως και το γάλα γιατι είναι ελεγμένα-ελεγχόμενα και σίγουρα ένα σκανδαλό ακαταλληλότητας σε μια μεγαλη εταιρία δεν είναι οτι καλύτερο .επομένος τηρουν κάποιες προδιαγραφές.Απο την άλλη δεν είμαι αντίθετη με τα βιολογικά προϊόντα αλλα απο άτομα που γνωρίζω και εμπιστευόμαι γιατί η λέξη "βιολογικό ¨δεν μου λέει τίποτα γιατί έχω κάνει κια προσωπική έρευνα παλιότερα λόγω εργασίας και πτυχίου.μου λένε να σου πω να πάρεις και εσύ γάλα απο το τάδε μοναστήρι που είναι βιολογικο....και εγώ απαντώ χαίρω πολύ ... πως παράγεται ...με τη μεταφέρεται και τελικά τι έχει μέσα ποιος είναι υπεύθηνος να που πει?????

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θεωρω πως πρεπει να ακουμε τα μωρακια μας....μια κυρια μου ειχε πει το εξης: τα μωρα εχουν μεσα τους τη συμπαντικη γνωση, εμεις οι μεγαλοι την εχουμε χασει...

το μωρακι αν και του αρεσει η κρεμα(λογικοτατο με τη ζαχαρη που περιεχει) μετα κλαιει. τι κανουμε εμεις? επιμενουμε? μα οχι!! ιδιως η φαριν λακτε δινεται πολυ αργοτερα. αν θελεις να δωσεις οπωσδηποτε κρεμα εμποριου δωσε π.χ ρυζαλευρο. το εχω ξαναπει καπου, αν φτιαξεις κρεμα με κρυο νερο και τη φας ακους το κρατς κρατς που κανει η ζαχαρη.. :evil::evil::evil: ενταξει δεν ειναι τυρογαριδακια....αλλα οχι και οτι καλυτερο....

εγω δεν ηθελα να τις δωσω και του εδινα η γαλα η γιαουρτι η ανθοτυρο. τα κοριτσια εχουν παραπανω προτασεις.

τωρα τρωει και αυγουλακι.

 

καλα αυτο με το μελι ηταν θεικο!! παιδιατρος το ειπε? μου θυμιζει κατι γιαγιαδες που μου ελεγαν εγω τους εδινα απο μηνων κουνουπιδι :shock::shock:

εγω λεω να παραγγειλουμε καμια πιτσα... :lol::lol::lol:

μαριλινα μου δεν τα λεμε για σενα ....παντως ευχομαι να εχεις αλλαξει παιδιατρο!!

Link to comment
Share on other sites

Μαριλινα κι εγω για το μελι ξερω οτι μετα τον χρονο.

Μια γνωστη βεβαια δινει στο 4 μηνων μωρο της να γλειφει μελι και διαφορα άλλα :? και καμαρωνει που αυτο ξερογλυφεται :?

Οσο για τις τροφες δες εδω:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7488&highlight=%EA%E5%F7%F1%E9+%EA%E5%F7%F1%DF+%CA%E5%F7%F1%DF

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5802&highlight=%EA%E5%F7%F1%E9+%EA%E5%F7%F1%DF+%CA%E5%F7%F1%DF

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9819&highlight=%EA%E5%F7%F1%E9+%EA%E5%F7%F1%DF+%CA%E5%F7%F1%DF

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=46&highlight=%EA%E5%F7%F1%E9+%EA%E5%F7%F1%DF+%CA%E5%F7%F1%DF

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχθες εκανα μια απελπιδα προσπαθεια να της ξαναδωσω κουακερ με μπανανουλα οπως μου προτεινε η φιλη doo παραπανω!Το ετοιμαζω και εγω ολο ορεξη βαζω και κανελιτσα να μοσχολβολαει το δοκιμαζω και εγω μια χαρα γευση(σημ. το μωρο τρωει απολα και ποτε δεν ειχα προβλημα με φαι) με το που της δινω την πρωτη μπουκια και μικρη αρχιζει να αναγουλιαζει να πνιγεται γενικα μου το φτυσε στα μουτρα!Δευτερη φορα το κανει!Η πρωτη ηταν παλι με κουακερ!!!Ακυρα τα κουακερ!Αλλο τι να κανει το παιδι για να το καταλαβω!!!Να δω τι θα τα κανω τωρα! :lol::lol::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχθες εκανα μια απελπιδα προσπαθεια να της ξαναδωσω κουακερ με μπανανουλα οπως μου προτεινε η φιλη doo παραπανω!Το ετοιμαζω και εγω ολο ορεξη βαζω και κανελιτσα να μοσχολβολαει το δοκιμαζω και εγω μια χαρα γευση(σημ. το μωρο τρωει απολα και ποτε δεν ειχα προβλημα με φαι) με το που της δινω την πρωτη μπουκια και μικρη αρχιζει να αναγουλιαζει να πνιγεται γενικα μου το φτυσε στα μουτρα!Δευτερη φορα το κανει!Η πρωτη ηταν παλι με κουακερ!!!Ακυρα τα κουακερ!Αλλο τι να κανει το παιδι για να το καταλαβω!!!Να δω τι θα τα κανω τωρα! :lol::lol::oops::oops::oops:

 

το'φαγες εσύ τουλάχιστον? :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το "χρυσο μου" εκλαιγε γιατί απλα δεν της άρεσε .Αλλαξα μάρκα και ευχαριστήθηκε!!! Δεν ήθελα να πιστεψω οτι το παιδάκι μου, το καλόβουλο παιδάκι μου θα στρίγκλιζε έτσι γιατί απλα ...δεν της άρεσε!!!!!!

Τι με περιμενει ακομααααααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κοριτσια αγορασα την καινουρια κρεμα της νουτριτσια με κοματακια μηλου!η μικρη ουτε που την ακουμπησε!την πασαρα στον ανοψιο μου μηπως του αρεσει επειδη λυπηθηκα να την πεταξω και ετρεξα να παρω της νουνου ξανα.νουνου και παλι νουνου.ελπιζω να μην θεωρηθει σαν διαφημιση αλλα ειναι οι καλυτερες.αν μου δωσει η παιδιατρος δειγματα τα ανακατευω με τη νουνου και η μικρη δεν το καταλαβαινει γιατι η γευση της νουνου μαλλον υπερυσχυει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...