Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φαριν λακτε και κλάμα


froufrou

Recommended Posts

κορίτσια τα φώτα σας...η μικρη τρώει 4-5 κουταλιες φαριν λακτε με πολύ όρεξη και ξαφνικά βάζει στριγλιές και είναι απαρηγόρητη .μόλις της δίνω γάλα ηρεμεί.είναι η τρίτη φορά που τισ δίνω και κάνει τα ιδια πάντα .γενικά είναι φαγανό παιδάκι και κλαίει σπάνια .τι να συμβαίνει????

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κατ'αρχήν... νομίζω ότι είναι πολύ μικρή για φαρίν λακτέ. Η φαρίν λακτέ είναι για μετά τον 7ο μήνα. Μήπως της πεφτει βαριά και την ενοχλεί η κοιλίτσα της??? :roll:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

H φαρίν λακτέ είναι για μετά τον 6ο , από όσο ξέρω..θα πάω να δω το κουτί και έρχομαι......

Ναι..μετά τον 6ο...αλλά όντως μπορεί να της πέφτει βαριά...

Δοκίμασες κάτι άλλο? π.χ. μπισκοτόκρεμα ή γιαουρτάκι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τα λίγα που θυμάμαι από τα "μωρουδίστικα". Η παιδίατρος μου είχε πει τότε (γιατί κι εγώ έδινα από τον 6ο) ότι τα γράφουν οι εταιρείες αυθαίρετα επάνω στο κουτί (αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια, αν θέλετε το αναλύουμε σε άλλο τόπικ, για την αυθαιρεσία των εταιρειών και την πλάνη προς τις νέες μαμάδες....) Μου το 'χε ξεκόψει, ειδικά για τη φαρίν λακτέ: από τον 7ο και μετά.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω την αληθεια και εμας η Φαριν Λακτε δεν μας αρεσει ιδιαιτερα σκετη ... Μια φορα τη δοκιμασαμε και δεν ενθουσιαστηκαμε. Οποτε την βαζαμε μαζι με φρουτακι... Μην στεναχωριεσαι , δεν ειναι υποχρεωτικο να τους αρεσουν τα παντα. Δοκιμασε την με λιγο φρουτακι την επομενη φορα ετσι για αλλαγη μπορει και να σε εκπληξει το αποτελεσμα :shock::lol::lol:

msEMp3.png
Link to comment
Share on other sites

η φαρίν λακτέ δίνεται από τον 6 μήνα...

δοκίμασε να της δώσεις τη ΝΟΥΝΟΥ, είναι πιο νόστιμη απο τις άλλες!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

....Η φαριν ειναι λιγο καλυτερη απο γαριδακια :roll:

 

Εγώ πίστευα ότι η φαρίν λακτέ ήταν υγιεινή τροφή..έχεις ακούσει τίποτα????

Τι άλλο δίνουμε εκτός φαρίν λακτέ ή γιαουρτάκι σε παιδάκι 9 μηνών???

Link to comment
Share on other sites

η φαριν λακτέ περιέχει δημητριακά που προφανώς είναι απαραίτητα στα μωρα μας...γιατι την συγκρίνεις με τα γαριδάκια?

:?

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ψαξετε λιγακι στο φορουμ θα δειτε οτι πολλες μαμαδες δεν δινουν στα μωρακια τους κρεμες εμποριου τυπου φαριν κτλ γιατι περιεχουν ζαχαρη και διαφορα αλλα προσθετα,πχ φυτικα ελαια.Αυτα τα φυτικα ελαια ιδεα δεν εχουμε τι ειναι...ειναι προφανως παλιολαδια σαν το ηλιελαιο κτλ.

Αν ρωτηστε ενα παιδιατρο θα σας πει οτι η ζαχαρη δεν κανει να καταναλωνετα απο τα μωρα γιατι δεν προσφερει τιποτα και αναστελλει την αποροφηση των βιταμινων.Επισης δημιουργει εξαρτηση.Οι κρεμες ομως τυπου φαριν ειναι τιγκα στην ζαχαρη!!!! :?

 

Αν θελετε να δωσετε δημητριακα,υπαρχουν παρα πολλα βιολογικα που δεν εχουν ουτε ζαχαρη ουτε άλλα προσθετα...

Δυστυχως ομως οι εταιριες των βιολογικων δεν στελνουν τους παιδιατρους ταξιδακια,οπως οι μεγαλες εταιριες των βρεφικων κρεμων και γαλατων.Γι αυτο και οι παιδιατροι προτεινουν αυτα που τους πλασαρουν....

Αν δειτε τα περισσοτερα ιατρεια ειναι γεματα δειγματα τετοιων κρεμων.Εχουν κανενα δειγμα απο βιολογικες κρεμες;;;; :?

 

Αν θελετε ριξτε μια ματια και στο θηλασμος και εισαγωγη στερεων τροφων,εκει τα κοριτσια "ψαχνονται"αρκετα και δεν δινουν στα μωρα τετοιες κρεμες!

 

Απο εκει και περα ειναι επιλογη της καθε μαμας! :wink:

Link to comment
Share on other sites

οι μαμάδες που θηλάζουν ψαχνονται παραπάνω από μας επειδή δίνουν βιολογικά?

 

και γω θηλάζω το παιδί μου , αλλά βιολογικές κρέμες δεν δίνω!

 

στα φαρμακεία με συγχωρείς δεν έχω δει ποτέ δείγματα από κρέμες

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

οι μαμάδες που θηλάζουν ψαχνονται παραπάνω από μας επειδή δίνουν βιολογικά?

 

και γω θηλάζω το παιδί μου , αλλά βιολογικές κρέμες δεν δίνω!

 

στα φαρμακεία με συγχωρείς δεν έχω δει ποτέ δείγματα από κρέμες

Βασικα μην θυμωνεις!Καλη καρδια πανω απο ολα!Δεν ανταγωνιζομαστε για κατι,ανταλλασουμε αποψεις για το καλο των μωρων μας.

Ειπα οτι τα κοριτσια τα συγκεκριμενα που γραφουν εκει,ψαχνονται αρκετα!Απο αυτες εμαθα κι εγω,αλλιως ιδεα δεν θα ειχα.

Το τι δινει η καθε μαμα ειναι επιλογη της και μονο.Προχτες ημουν στο σουπερ και μια μαμα εδινε σε ενα μωρακι,μηνων ηταν,τυρογαριδακια :?

Οχι στα φαρμακεια(δεν μιλησα για φαρμακεια),στους παιδιατρους ειναι τα δειγματα καλη μου.

Τα πραγματα ειναι απλα,παει ο τυπος απο την π.χ nutricia,του δινει δειγματα,του λεει μπλαμπλα μπλα ειναι πολυ καλη η κρεμα μας γιατι ετσι και ετσι, και αν πουληθουν πολλες εσυ θα πας ταξιδακια τα Χριστουγεννα!Τοσο απλα!! :wink:

 

οπως και να εχει ειπα απλα την γνωμη μου! :wink:

Link to comment
Share on other sites

οι μαμάδες που θηλάζουν ψαχνονται παραπάνω από μας επειδή δίνουν βιολογικά?

 

Η αλήθεια ειναι πως σ΄αυτό το φορουμ στην ενότητα Θηλασμός βρισκεις καταπληκτικές πληροφορίες και βοήθεια απο τα κορίτσια.

Εχουν ψαχτει παρα πολυ με την εισαγωγή των τροφών , τι ειναι χρήσιμο για τα μωρά , τι άχρηστες θερμίδες , τι εξυπηρετεί τα συμφέροντα των παιδιάτρων και τι των μωρών και παρα πολλες αλλες πληροφορίες .

 

Βεβαια η εισαγωγη των τροφών στα μωρά που θηλάζουν ειναι διαφορετική απο αυτή των μωρών που δεν θηλάζουν . Ομως θα μπορουσαν και τα μωρά που δεν θηλάζουν να τρώνε πιο υγιεινες τροφες απο τις έτοιμες κονσερβοποιημένες κρέμες που ευθύνονται τα τελευταια χρόνια για την εμφάνιση παχυσαρκίας στα Ελληνόπουλα .

 

Φρουφου συγνωμη που δεν ξέρω να σε βοηθήσω ! Καλη επιτυχία ευχομαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σιγουρα τα τυρογαριδάκια δεν είναι τροφή για μωρό....

 

από κει και περα , κόντρα δεν εχω με καμία, αλλωστε κι εγω στις μητέρες που θηλαζουν ανήκω.

 

ο δικος μου παιδίατρος δεν μου είπε πάρε εκείνη τη κρέμαή μην πάρεις την άλλη κρέμα..

 

το μοναδικό πράγμα που μου είπε είναι αν θα πάρω βιολογικά φρούτα-κρέας να πάρω από καποιον εμπιστοσύνης , γιατί ισως πουλάει φούμαρα για μεταξωτές κορδέλες!

το μόνο που ξέρω απο φίλη που έδωσε βιολογική κρέμα στο παιδι της οτι την έφτυσε στα μούτρα!τόσο ενθουσιάστηκε με τη γεύση!αλλά και αυτό είναι στο γούστο του κάθε μωρού!

 

δεν λέμε να είμαστε χύμα με την διατροφή των παιδιών μας , αλλά δεν συμφωνώ οτι βαζεις τα γαριδάκια στην ίδια μοίρα με τις βρεφικές κρέμες....

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

οκ!Καθεμια την γνωμη της!

Ρωτα παντως τον παιδιατρο σου για την ζαχαρη,να δουμε τι θα σου πει!Μιας κοπελας ο γιατρος,της ειπε οχι ζαχαρη στο μωρο μεχρι να χρονισει αλλά τις προτεινε βρεφικες κρεμες...Οταν τον ρωτησε "Μα αυτες εχουν μεσα ζαχαρη,εσεις δεν ειπατε οτι δεν κανει?", δεν ηξερε τι να απαντησει ο γιατρος.... :?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουν όλοι οι παιδιατροι να ειναι καλοί.....στο χέρι μας ειναι να επιλέξουμε τον καλύτερο για τα δικά μας δεδομένα...

(αν ο δικός μου παιδιατρος δεν είχε απαντηση για κάτι τόσο απλό θα σκεφτόμουν αν θα συνέχιζε να παρακολουθεί τα παιδάκια μου)

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορουν όλοι οι παιδιατροι να ειναι καλοί.....στο χέρι μας ειναι να επιλέξουμε τον καλύτερο για τα δικά μας δεδομένα...

(αν ο δικός μου παιδιατρος δεν είχε απαντηση για κάτι τόσο απλό θα σκεφτόμουν αν θα συνέχιζε να παρακολουθεί τα παιδάκια μου)

Αν θες παντως ρωτα τον για την ζαχαρη και τις κρεμες και γραψε μας τι θα απαντησει!

Link to comment
Share on other sites

:lol: καλησπερα!εγω κοριτσια δοκιμασα ολες τις μαρκες.πιστευω οτι η νουνου ειναι η καλυτερη και σαν γευση και σαν ποιοτητα.αν το παιδακι σας δεν τρελενεται με σκετη φαριν λακτε δοκιμαστε τη νεα γευση με φαριν λακτε-μπανανα.η κορη μου τρελενεται.εδω στη μυτιληνη μονο ο βεροπουλος την εχει και γινεται αναρπαστη.απο κει και περα ισως πραγματι πεφτει βαρια και ποναει η κοιλιτσα του μωρου!καθε μωρο ειναι διαφορετικο.σε αλλα αρεσει και σε αλλα οχι.
Link to comment
Share on other sites

emena i paidiatros mou pantos mou eipe oti ligi zaxari den bleptei...to moro xriazete kai udatanthrakes.

 

Oso gia ta biologika...to exo akousei apo polous oti den aksizoun se sxesi me to ti plironeis. Ego dino mono biologiko giaourtaki (nai me zaxari) kai biologika axladia (psekazonte poli kai exoun lepti flouda). Ola ta upoloipa ...apla prosexo apo pou psonizo

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι , χωρις να κατακρίνω τις επιλογες τις καθε μητέρας , επειδή εχω μια τρέλα με την μαγειρική μου φαινεται αδιανόητο να δωσω στο μωρο μου ..κονσέρβα !

Ζαχαρη έχουν και τα φρούτα αλλα έχει και ενα γλυκο ... ειναι επιλογη της καθεμιάς μας τι θα δώσει στο μωρο της :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...