Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εισαγωγη κρεμας φαριν λακτε και μπισκοτοκρεμας στη διατροφη


vivian ΜΕΤΑ

Recommended Posts

γεια σας

 

σε λιγες μερες προκειται να ξεκινησω τη μπεμπα μου τις παραπανω κρεμες...

εσεις τι εταιρειες πηρατε?ποια αρεσε στο μωρο σας?

 

Μηπως θα μπορουσα να κανω αντι αλλο αντι αυτων?

Πολλη ζαχαρη θα πεσει φοβαμαι..

 

Ο γιατρος μου εγραψε και ζυμαρικα αστρακι ,κριθαρι .

Πως θα τα μαγειρεψω και ποτε θα τα δωσω?Μαζι με το κρεας το μεσημέρι?

 

Εσεις στην ηλικια των 7 και μηνών δινετε ανα δυο μερες κοτοπουλο με λαχαν και μοσχαρι με λαχανικα?Δηλαδα συνεχεια κρεας?

 

Μου γραφει και φακες...ΟΠΕΡ?

Να τις αλεσω και να της δωσω για μεσημεριανο?

 

αναμενω απαντησεις σας συμβουλες

 

φιλια

ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΑΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοίτα μπορεί η κρέμα που έχουμε δώσει εμείς να μην αρέσει στο δικό σου παιδί, θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορες μάρκες μέχρι να δεις ποια θα του αρέσει περισσότερο.

Το άλλο που μπορείς να δώσεις αντι για κρέμες είναι ριζόγαλο ή τραχανά.

 

Το αστράκι και το κριθαράκι θα τα ρίχνεις μόλις βράσεις το κρέας λίγο πριν το βγάλεις από την φωτιά

 

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι την μια μέρα κρεας με λαχανικά ή αστράκι, την αλλη κοτόπουλο με λαχανικά και την τρίτη σκέτο λαχανικά

 

Φυσικά και θα τις αλέσεις και θα τις δώσεις για μεσημεριανό!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

σε λιγες μερες προκειται να ξεκινησω τη μπεμπα μου τις παραπανω κρεμες...

εσεις τι εταιρειες πηρατε?ποια αρεσε στο μωρο σας?

 

Μηπως θα μπορουσα να κανω αντι αλλο αντι αυτων?

Πολλη ζαχαρη θα πεσει φοβαμαι..

 

 

Αν και η ζάχαρη είναι ένα πρόβλημα, το σημαντικότερο είναι το αγελαδινό γάλα που δεν έχεις λόγο να το δώσεις σε ένα μωρό που θηλάζει.

 

Δεν έχεις κανένα λόγο να δώσεις κάποια κρέμα εμπορίου. Τα φρούτα και τα γεύματα με λαχανικά και κρέας είναι ό,τι χρειάζεται το μωρό. :)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

 

σε λιγες μερες προκειται να ξεκινησω τη μπεμπα μου τις παραπανω κρεμες...

εσεις τι εταιρειες πηρατε?ποια αρεσε στο μωρο σας?

 

Μηπως θα μπορουσα να κανω αντι αλλο αντι αυτων?

Πολλη ζαχαρη θα πεσει φοβαμαι..

 

Ο γιατρος μου εγραψε και ζυμαρικα αστρακι ,κριθαρι .

Πως θα τα μαγειρεψω και ποτε θα τα δωσω?Μαζι με το κρεας το μεσημέρι?

 

Εσεις στην ηλικια των 7 και μηνών δινετε ανα δυο μερες κοτοπουλο με λαχαν και μοσχαρι με λαχανικα?Δηλαδα συνεχεια κρεας?

 

Μου γραφει και φακες...ΟΠΕΡ?

Να τις αλεσω και να της δωσω για μεσημεριανο?

 

αναμενω απαντησεις σας συμβουλες

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

αστρακι κουσκουσακι μακαρονακι κ ολα σε -ακι μπορεις να τα κανεις κ για βραδυνο αντι για κρεμα.βρασμενα σε νερο κ με μια κουταλιτσα φυτινη.οσο για κρεμες οι πιο γλυκες ειναι της νουτριτσια.αρα οι πιο ωραιες για τα μωρα....τις φακες θα τις αλεθεις καλα κ μετα θα ριχνεις το ζουμι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας

 

σε λιγες μερες προκειται να ξεκινησω τη μπεμπα μου τις παραπανω κρεμες...

εσεις τι εταιρειες πηρατε?ποια αρεσε στο μωρο σας?

 

[

b]Μηπως θα μπορουσα να κανω αντι αλλο αντι αυτων?

Πολλη ζαχαρη θα πεσει φοβαμαι[/b]

 

τα βερφικα προιοντα δεν εχουνε καθολου ζαχαρη

 

Ο γιατρος μου εγραψε και ζυμαρικα αστρακι ,κριθαρι .

Πως θα τα μαγειρεψω και ποτε θα τα δωσω?Μαζι με το κρεας το μεσημέρι?

ναι βραστα ολα μαζι και μετα αλεσετα με 1 κουταλια λαδι /μεριδα και λεμονι χωρις αλατι ομως

 

Εσεις στην ηλικια των 7 και μηνών δινετε ανα δυο μερες κοτοπουλο με λαχαν και μοσχαρι με λαχανικα?Δηλαδα συνεχεια κρεας?

ναι καθε μερα κρεας ειναι απαραιτητο σε αυτες τις ηλικιες

 

[

b]Μου γραφει και φακες...ΟΠΕΡ?

Να τις αλεσω και να της δωσω για μεσημεριανο?[/b]

ναι αλεσετες και δωστες προσοχη ομως οτι μαγειρευεις για το μικρακι χωρις αλατι .

αναμενω απαντησεις σας συμβουλες

 

φιλια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θέλεις να δώσεις ζάχαρη, μπορείς καταρχήν να μη δώσεις καθόλου μπισκοτόκρεμα. Δεν νομίζω να λείψει τίποτα φοβερό από τη διατροφή του. Τώρα για δημητριακά, υπάρχουν στα βιολογικά καταστήματα παιδικές τροφές, δημητριακά (φαρίν λακτέ, μούσλι σε σκόνη εννοείται) χωρις καθόλου ζάχαρη που παρασκευάζονται ακριβώς όπως τα άλλα. Ο δικός μου είχε ξετρελαθεί, αν και άργισα να του τα αρχίσω και του κακοφάνηκε που δεν ήταν τόσο γλυκά όσο τα άλλα. Είναι γερμανικά, και τότε είχα ρωτήσει φίλους γερμανούς, που έτυχε να έχω, και μου είχαν πει ότι στην Γερμανία τα χρησιμοποιούν ευρέως.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα ξεκινησει το καλοκαιρι να της δινω κρεμα Γιωτης αλλα οταν ειδα οτι ολες αυτες οι κρεμες εχουν μεσα ζαχαρη (ή υποκαταστατα ζαχαρης) και γαλα σε σκονη, το οποιο δεν ηξερα τι ποιοτητας ειναι, προτιμησα να μην της ξαναδωσω.

Της εδινα λοιπον απλο ρυζαλευρο ή γιαουρτι με φρουτα. Οταν μεγαλωσε λιγο (γυρω στον 9ο-10ο μηνα) αρχισα να της δινω βρωμη (το γνωστο αγγλικο ποριτζ) και μουσλι χωρις ζαχαρη με ζεστο γαλα και φρουτα για πρωινο και γιαουρτι με ή χωρις φρουτο για βραδινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στελίνα, η παιδίατρος σου σου έχει πει κάτι άλλο;;;

 

εμείς από τον 4ο μήνα τρώμε λαχανικά και από τον 6ο κρεατάκι, μοσχαράκι και κοτόπουλο μαζί με λαχανικά...

 

από τον 6ο τρώμε και βρεφικά γιαουρτάκια

 

επίσης αν η μικρή φάει καλά τη μέρα θα κόψει σιγά σιγά και το νυχτερινό φαγάκι της

 

αν αρχίσεις να της δίνει και 2ο γεύμα μέσα στη μέρα πέρα από το θηλασμό και παρ'όλα αυτά ξυπνάει τη νύχτα μπορείς να της δίνεις λίγο χαμομιλάκι για να πάψει σιγά σιγά να έχει ανάγκη το νυχτερικό φαγάκι :wink:

age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

grafistria τα βρεφικα προιοντα τυπου φαριν λακτε μπισκοτοκρεμες κτλ ειναι τιγκαααααα στην ζαχαρη και στα υποκαταστατα της(μαλτοδεξτρινη καπως ετσι λεγεται...)!!Το γραφουν κιολας πανω!

 

nano ενα μωρο που θηλαζει δεν νομιζω οτι εχει αναγκη το τσαι για κανεναν λογο... :?

Link to comment
Share on other sites

nano ενα μωρο που θηλαζει δεν νομιζω οτι εχει αναγκη το τσαι για κανεναν λογο... :?

 

συμφωνώ... αλλά αν κατάταβα καλά η ΣΤΕΛΙΝΑ θα ήθελε να της κόψει το νυχτερινό γεύμα

για 'υτό το πρότεινα... :oops:

age.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμεις φαρίν λακτε και ρυζάλευρο δίνουμε μόνο εάν είναι άρρωστη (πυρετός, διάρροια) τώρα πια (10μ). Προτιμάω το γιαούρτι γιατί είναι και πιο δροσερό τώρα που είναι καλοκαίρι. Τώρα για τα βιολογικά όπως έχω γράψει και αλλού ούτε να τα φτύσει :)

Link to comment
Share on other sites

nano ενα μωρο που θηλαζει δεν νομιζω οτι εχει αναγκη το τσαι για κανεναν λογο... :?

 

συμφωνώ... αλλά αν κατάταβα καλά η ΣΤΕΛΙΝΑ θα ήθελε να της κόψει το νυχτερινό γεύμα

για 'υτό το πρότεινα... :oops:

oooooooooooook!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να κόψω το νυχτερινό θηλασμό θά θελα όμως να μην ξυπνά κάθε 2 ώρες..πιστεύω οτι δεν είναι όμως θέμα πείνα.την ημέρα μπορει να υπάρξει και κενό 4 ωρών ανάμεσα σε 2 θηλασμούς και τη νύχτα μπορεί να ξυπνάει και να ησυχάζει μόνο αν την βάλω στο στήθος και δεν τρώει κοιμάται αμέσως και τωρα πια δεν δέχεται πιπιλα με τίποτα,σφραγίζει το στόμα.τι να πω.μπορεί να φταίει που επέστρεψα στη δουλειά και της λείπω την ημέρα, τι να πω?

 

βρήκα μια βιολογική κρέμα με κινόα,ρυζάλευρο και πραγματική βανίλια,ίσως δώσω αυτή. τα γιαουρτάκια πότε τα ξεκινήσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς τα ξεκινήσαμε με το που κλείσαμε τον 6ο μήνα τα βρεφικά

με το που κλείσαμε τον 8ο, το πρόβειο γιαούρτι το κλασικό και τώρα μετά τον 9ο μπορούμε και το αγελαδινό

age.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να κόψω το νυχτερινό θηλασμό θά θελα όμως να μην ξυπνά κάθε 2 ώρες..πιστεύω οτι δεν είναι όμως θέμα πείνα.την ημέρα μπορει να υπάρξει και κενό 4 ωρών ανάμεσα σε 2 θηλασμούς και τη νύχτα μπορεί να ξυπνάει και να ησυχάζει μόνο αν την βάλω στο στήθος και δεν τρώει κοιμάται αμέσως και τωρα πια δεν δέχεται πιπιλα με τίποτα,σφραγίζει το στόμα.τι να πω.μπορεί να φταίει που επέστρεψα στη δουλειά και της λείπω την ημέρα, τι να πω?

 

βρήκα μια βιολογική κρέμα με κινόα,ρυζάλευρο και πραγματική βανίλια,ίσως δώσω αυτή. τα γιαουρτάκια πότε τα ξεκινήσατε?

Ποτε γυρισες δουλεια;Μαλλον απο αυτο θα ειναι...

Κι αλλες κοπελες απο τοτε που γυρισαν στην δουλεια,αρχισαν τα βραδινα ξυπνηματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια να ρωτησω κατι, δηλαδη μπισκοτοκρεμα δε δινετε στα μωρακια σας;Καλυτερα φαριν-λακτε;Ειδα κι εγω αυτο με τη ζαχαρη και σηκωθηκε η τριχα καγκελο!!!Τωρα που η μικρη ειναι 7 μηνων μπορω να της δωσω και αυτα τα γιαουρτακια που βλεπω οτι ειναι ανω των 6 μηνων;

ikfUp2.png WTMrp3.png
Link to comment
Share on other sites

margarita

ναι, μπορείς να της δώσεις τα γιαουρτάκια

εμείς τα τρώμε από τον 6ο

όσο για κρέμες εμπορίου δε τρώμε ΚΑΘΟΛΟΥ !!!

μόνο φρούτα φρέσκα, κρεατόσουπα και γιαουρτάκια

age.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι τωρα να πω κατι σαυτο το σημειο.Ωραια η ζαχαρη δεν κανει καλο το παραδεχομαι.Προσπαθω και εγω να την αποφευγω και εχω δοκιμασει ολες αυτες τις βιλογικες κρεμες που φυσικα ειναι σαν χορτο και που να τις φανε τα μωρακια. Και λεω αν ειναι κακο τοτε γιατι οι παιδιατροι μας λενε να την βαλουμε στην διατροφη των παιδιων.Προφανως η ποσοτητα που λαμβανει δεν κανει κακο (λεω τωρα εγω) και ειναι απαραιτητη για την απαιτουμενη ενεργεια που χρειαζεται ο οργανισμος του!Και για τις θερμιδες!Ειδικα για τα μωρακια που ειναι αδυνατα...Μηπως και εμεις ημαστε λιγο υστερικες με αυτα τα θεματα...Τωρα ετσι θεματα μερικα θεματα προ σκεψην και οχι προς παρεξηγηση...Στο κατω κατω δεν αλεθουμε μια σοκολατα ιον και την δινουμε στα μωρα, φανταζομαι αμα το πουμε αυτο οτι το καναμε σεναν γιατρο θα μας βρισει...Δεν ξερω η αληθεια ειναι οτι δεν ρωτησα την παιδιατρο μας επι του θεματος να δω και την αποψη της.Τι λετε και εσεις βρε κοριτσια!Εμενα μαρεσει να ειναι και λιγο νοστιμο αυτο που τρωει το παιδι...Τι να πω! :!:

Link to comment
Share on other sites

θαλεια μου επρεπε να πεσεις στους δικους μου παιδιατρους και θα καταλαβαινες! για τη σοκολατα που λες θα σου τα εψαλαν γιατι απο εκει δε τα παιρνουν! :evil:

εγω προκαλω μια κοπελα να φαει κρεμα ιδιως της nutricia αλλα να την εχει φτιαξει με κρυο νερο! κρατσανιζει η ζαχαρη...το εχω ξαναπει καπου.

οσο για τα γιαουρτακια τα παιδικα μια χαρα ζαχαρη εχουν κ αυτα...

θαλεια κ εγω το εχω σκεφτει, μηπως τελικα ειμαι υστερω??? μαλλον ΝΑΙ :lol::lol::lol:

αλλα ετσι απο πεισμα δε προκειται να του δωσω αυτες τις αηδιες που υποτιθεται πλασαρονται σαν βρεφικα σκευασματα...απλα για να παιρνουν οι εταιρειες κολοσοι λεφτα. και οσο για τα τσιρακια τους τους γιατρους θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να πεσεις σε καποιον που μπορεις να εμπιστευτεις με κλειστα ματια.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΗ ΜΑΝΑ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σαυτα που λες. Αλλα να σου πω και το αλλο. Αν θελει ο γιατρος να σου τα παρει θα τα παρει απο αλλα προϊόντα. Ακομα και απο υπηρεσιες.Οχι οτι δεν γινεται και οτι δεν το κανουν γιαυτο το σκοπο. Αλλα ξερω εγω και αυτες οι εταιριες με τα βιολογικα δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους. Αυτη η ξαφνικη διαφημιση των βιολογικων και η μοδα δεν ειναι τυχαια!!!Ολοι προσπαθουν να εκμεταλλευτουν και να βγαλουν κατι. Ειδικα σενα τοσο ευαισθητο θεμα οπως τα παιδια μας. Γιαυτο λεει αξιζει τοσος "πανικος"???

Link to comment
Share on other sites

θαλεια μου επρεπε να πεσεις στους δικους μου παιδιατρους και θα καταλαβαινες! για τη σοκολατα που λες θα σου τα εψαλαν γιατι απο εκει δε τα παιρνουν! :evil:

εγω προκαλω μια κοπελα να φαει κρεμα ιδιως της nutricia αλλα να την εχει φτιαξει με κρυο νερο! κρατσανιζει η ζαχαρη...το εχω ξαναπει καπου.

οσο για τα γιαουρτακια τα παιδικα μια χαρα ζαχαρη εχουν κ αυτα...

θαλεια κ εγω το εχω σκεφτει, μηπως τελικα ειμαι υστερω??? μαλλον ΝΑΙ :lol::lol::lol:

αλλα ετσι απο πεισμα δε προκειται να του δωσω αυτες τις αηδιες που υποτιθεται πλασαρονται σαν βρεφικα σκευασματα...απλα για να παιρνουν οι εταιρειες κολοσοι λεφτα. και οσο για τα τσιρακια τους τους γιατρους θα πρεπει να εισαι πολυ τυχερος για να πεσεις σε καποιον που μπορεις να εμπιστευτεις με κλειστα ματια.

ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΟΡΓΙΣΜΕΝΗ ΜΑΝΑ....

 

συμφωνώ!!!

γι' αυτό κι εγώ δε της δίνω καθόλου κρέμες

αγοράζω μόνο το ρυζάλευρο (σκέτο) και την κρέμα μουσλι (χωρίς ζάχαρη) από την Holle για να προσθέτω λίγο στο φαγητό και τα φρούτα αντίστοιχα και ΜΟΝΟ όταν χρειάζεται να τα πήξω λίγο

όσο για τα γιαουρτάκια th@lia έχεις δίκιο για τη ζάχαρη αλλά μέχρι τους 8 δε μπορείς να της δώσεις από το άλλο (τουλάχιστον έτσι μας είπε η παιδίατρος)

τώρα που η δικιά μου μπορεί, τρώμε από τον 8ο μήνα πρόβειο γιαούρτι και από τον 9ο αγελαδινό

τα βρεφικά τα δίνω μόνο αν την ώρα του φαγητού είμαστε εκτός και δε μπορώ να της δώσω κάτι άλλο ... κάτι που συμβαίνει μία φορά στις 2 εβδομάδες κι αν... :oops:

age.png
Link to comment
Share on other sites

θαλεια δικιο εχεις. ξερεις τι με ’’ συμβουλεψε’’ η παιδιατρος? να αλλαξω τα τσιροτα που βαζω στο κρεββατακι κ οχι στο μωρο και να παρω αν δε κανω λαθος της φρεζυντερμ γιατι ειναι καλυτερα....ναι για την τσεπη της...

το θεικο ηταν οταν φευγαμε ηταν ενας απο αυτους που προωθουν...

μολις τον ειδε καλως τον παναγιωτακη...

φιλαρακια καταλαβες?

οσο για τα βιολογικα κ σε αυτο δικιο εχεις...εγω παιρνω βιολογικα και ο αλλος διπλα στο σπιτι μου ψεκαζει....τι να κανεις? χωρια που τα βιολογικα τουλαχιστον στο ηρακλειο ειναι παντα μπαγιατικα πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.οτι μπορει ο καθενας κανει απλα να το κανει συνειδητα! θελω να πω να ξερει η μαμα οτι εχει ζαχαρη η φαριν και αν γουσταρει να τη δωσει. οχι να τη δουλευουν ψιλο γαζι....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...