Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάτμηση DNA (σπερμα)


Guest andro2

Recommended Posts

Κυριακή μου,

 

Το ποσοστό 98% που γράφω παραπάνω αναφέρεται στις μη φυσιολογικές μορφές των σπερματοζωαρίων. Δηλαδή από τα 100 σπερματοζωάρια μόνο τα 2 είχαν φυσιολογική μορφή (φυσιολογικό σπερματοζωάριο) και συνολικά από όλα τα φυσιολογικά σπερματοζωάρια το 44% είχε κατάτμηση το 44%.

 

Δεν αγχώνομαι για τα αποτελέσματα. Ξέρω ότι είτε σε σπερματέγχυση θα καταλήξουμε ή σε εξωσωματική. Απλά ελπίζω να είναι όσο το δυνατόν καλύτερα στα λογικά πλαίσια που αυτό μπορεί να γίνει.

 

Τίποτε δεν είναι απόλυτο όταν έχει να κάνει με τον ανθρώπινο παράγοντα και γι'αυτό οι γιατροί λένε ότι ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και πρέπει να έχει διαφορετική αντιμετώπιση.

 

Όσο για το τι ποσοστά δίνει το κάθε εργαστήριο; Είναι τα διεθνώς αποδεκτά ποσοστά. Όποιο εργαστήριο δίνει ποσοστά έξω από τα διεθνώς αποδεκτά πάει να πει ότι πολύ απλά δεν είναι αξιόπιστο..

 

Τέλος πάντων. Το θέμα είναι ότι βρισκόμαστε όλες εδώ διότι κάνουμε μια προσπάθεια και προσπαθούμε να αντιμετωπίσουμε το τυχόν πρόβλημα που προκύπτει κάθε φορά.

 

Ας πάνε ολωνών μας οι προσπάθειες καλά και ποσώς με ενδιαφέρει το κάθε ποσοστό..

 

Κυριακή μου,

 

Μόλις έχω τα αποτελέσματα θα σε ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • domnina

    domnina 18 δημοσιεύσεις

  • kuriaki

    kuriaki 8 δημοσιεύσεις

  • ΛΙΝ

    ΛΙΝ 7 δημοσιεύσεις

  • man

    man 5 δημοσιεύσεις

Domnina,

μόλις τώρα αντιλήφθηκα γιατί πίστευες ότι οι φυσιολογικές τιμές είναι 15%. Το εργαστήριο δεν έχει κάνει λάθος, σου έχει γράψει ποιό ποσοστό έχει χαμηλό, μέτριο ή υψηλό δείκτη κατάτμησης. Δεν σου λέει ότι το 15% είναι το όριο των φυσιολογικών τιμών.

Θα σου εξηγήσω τί εννοώ: (τα παρακάτω είναι ψηλά γράμματα, αλλά αν δε βαριέσαι διάβασε...)

Μέσα σε ένα οποιοδήποτε κύτταρρο συμβαίνουν ρογμές ή σπασήματα στο DNA του, αλλά έχει μηχανισμούς που συνεχώς διορθώνουν τις βλάβες αυτές. Το να έχει λοιπόν κάποιο οποιοδήποτε κύτταρο κάποια σπασήματα δεν μας πειράζει. Στην προκειμένη περίπτωση, όταν ένα σπερματοζωάριο με λίγα (σχετικό είναι αυτό το "λίγα", δεν μπορεί κανείς να πεί "πόσα") σπασίματα (κατατμήσεις), μπει στο ωάριο, τότε οι μηχανισμοί του ωαρίου, μπορεί να διορθώσουν τις βλάβες και να μην επηρεασστεί η κύηση.

Καταλαβαίνεις, βέβαια, πως όταν ένα σπερματοζωάριο με πολλά σπασίματα μπει στο ωάριο, είναι δύσκολο να διορθωθούν όλα, πράγμα που μπορεί να έχει ως συνέπεια τη διακοπή της ανάπτυξης του εμβρύου. Αυτό όμως συμβαίνει πολύ νωρίς, συνήθως μέσα σε λίγες ημέρες.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι. Αν διαβάσεις αυτά που έχω γράψει τις προηγούμενες φορές, θα καταλάβεις ότι ένα ποσοστό 44% δεν είναι τρομακτικό.

Χαλαρά λοιπόν!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ρίτα μου για τις πληροφορίες. Είναι διαφωτιστικά όλα αυτά.

 

Μόλις πάρω τα αποτελέσματα από τις επαναληπτικές εξετάσεις θα ενημερώσω και εσένα και την Κυριακή.

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια καλό Σαβ/κο!!! Δομνίνα μου ακόμα να βγουν τα αποτελέσματα? Εμείς υποτίθεται ότι θα πάμε να τα πάρουμε τη Δευτέρα που θα είναι έτοιμα, αλλά δεν το βλέπω γιατί τη Δευτέρα θα κάνω υστεροσκόπηση και δεν νομίζω να μπορώ να πάω να τα πάρω ούτε εγώ, ούτε ο άντρας μου! Την Τρίτη ίσως...Οπότε την Τρίτη η ενημέρωση...

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου,

 

Πήρα τηλέφωνο την Πέμπτη που μας πέρασε και δεν ήταν έτοιμα. Μου είπαν ότι το πιθανότερο θα ήταν έτοιμα Παρασκευή αλλά 100% θα ήταν σίγουρα έτοιμα τη Δευτέρα. Έτσι επειδή τη Δευτέρα έχουμε ραντεβού με τον ουρολόγο το απόγευμα θα τα πάρει ο άνδρας μου κατευθείαν και μετά θα πάμε στον ουρολόγο. Την Τρίτη θα έχετε ενημέρωση και για το τι μας είπε ο ουρολόγος και τι μας είπε και ο γυναικολόγος μιας και έχω ραντεβού μαζί του στις 9 το πρωί. Ειλικρινά ελπίζω να είναι καλύτερα από την προηγούμενη φορά.

 

Κυριακή μου την Τρίτη θα έχουμε και οι δύο ενημέρωση! Καλά μας αποτελέσματα λοιπόν.

 

Φιλιά πολλά και κουράγιο για την υστεροσκόπηση!

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου,

 

Πήραμε χθες τα αποτελέσματα αλλά δυστυχώς ήταν αποκαρδιωτικά. Σχεδόν καμία βελτίωση σε όλα τα επίπεδα. Ο γιατρός μας είπε ότι ανήκουμε στο 5% που με τη συγκεκριμένη θεραπεία δεν είδαμε βελτίωση... Έτσι πάμε καρφί για εξωσωματική, μη σου πω και για μικρογονιμοποίηση..

 

Αύριο έχουμε ραντεβού με το κέντρο εξωσωματικής για να δούμε τι θα κάνουμε περαιτέρω..

 

Την Πέμπτη το πρωί θα σε ενημερώσω για τις εξελίξεις..

 

Εσύ; τι έκανες με τα αποτελέσματα; τα πήρες; ήταν καλά;

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημέρα...βλέπω ότι γνωρίζετε αρκετά πραγματα και θα ηθελα να με βοηθησετε αν μπορείτε...

Εχω τρεις παλλινδρομες κυησης και η τελευταία μάλιστα προσφατα...όλες μου οι εξετάσεις είναι καλές ..πιστευετε πως πρεπει ο άντρας μου να κανεις σπερματοδιαγραμμά η κατατμιση DNA...λετε να ευθύνεται κατι τετοιο για τις αποβολές?

Αν έχετε καποιο εργαστηριο που ειναι καλο παρακαλω στειλτε μου τα στοιχεία του..

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία μου,

 

Να σου πω την αλήθεια εάν έχεις κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις και δεν έχεις βρει τίποτε πιστεύω ότι μια κατάτμηση DNA δεν θα έβλαπτε. Το σπέρμα καλό είναι διότι μένεις έγκυος. Το θέμα είναι αν η ποιότητα του DNA που περιέχεται μέσα στα σπερματοζωάρια είναι καλή. Αν δεν είναι επηρεάζει σαφώς την ανάπτυξη του εμβρύου και οδηγεί είτε στην αποβολή του είτε στην παλινδρόμηση του κυήματος. Δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις και το γιατρό σου.

 

Ένα πολύ γνωστό και εξειδικευμένο εργαστήριο είναι "Λυμπερόπουλος". Αν θες σου στέλνω με μήνυμα το τηλέφωνο. Η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 190 Ευρώ.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεωργία μου,

 

Να σου πω την αλήθεια εάν έχεις κάνει όλες τις άλλες εξετάσεις και δεν έχεις βρει τίποτε πιστεύω ότι μια κατάτμηση DNA δεν θα έβλαπτε. Το σπέρμα καλό είναι διότι μένεις έγκυος. Το θέμα είναι αν η ποιότητα του DNA που περιέχεται μέσα στα σπερματοζωάρια είναι καλή. Αν δεν είναι επηρεάζει σαφώς την ανάπτυξη του εμβρύου και οδηγεί είτε στην αποβολή του είτε στην παλινδρόμηση του κυήματος. Δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις και το γιατρό σου.

 

Ένα πολύ γνωστό και εξειδικευμένο εργαστήριο είναι "Λυμπερόπουλος". Αν θες σου στέλνω με μήνυμα το τηλέφωνο. Η συγκεκριμένη εξέταση κοστίζει 190 Ευρώ.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

 

Κουκλα μου σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου...θα το συζητήσω το θέμα με το γιατρο μου τωρα που θα πάω να κανω τον πρωτο υπέρηχο μετα τον καθαρισμο...

Αν προκύψει καποιο θέμα με το σπέρμα γνωρίζεις αν περνουν καποια αγωγή?

Αν μπορεις στειλε μου με πμ τα στοιχεια του κεντρου...

Πολλα φιλια και ευχομαι σύντομα τα καλυτερα...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια και αγόρια.

 

Καταρχής θα ήθελα να πω ότι λυπάμαι domnina για το αποτέλεσμα που πήρες. Ελπίζω και εύχομαι, να μπορέσεις να αποκτήσεις ότι επιθυμείς!!!

 

Πριν από 1 μήνα έκανα κι εγώ την εξέταση της κατάτμησης (fragmentation) του DNA. Τα δικά μου αποτελέσματα δεν ήταν καλά (ποσοστο 46%) κι έτσι ο γιατρός μου συνέστησε μία 3μηνη θεραπεία που έχω ξεκινήσει εδώ και 1 βδομάδα με βιταμίνες C και E και L-arginine.

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω στο ιστορικό μου, ότι έχω ολιγο-ασθενοσπερμία (12,000,000 E/ml, 13%κινητά, 22% φυσιολογικές μορφές) και έτσι τα τελευταία χρόνια έχουμε καταλήξει σε πέντε εξωσωματικές, έναν ολοκληρωμένο φυσικό κύκλο και άλλον έναν όπου δεν έγινε η εμφύτευση. Σε όλες τις προσπάθειες έγινε μικρογονιμοποίηση (ICSI).

 

Από αυτά που έχω διαβάσει στη βιβλιογραφία (internet ουσιαστικά), θα πρέπει να γίνεται λήψη αντιοξειδωτικών και υγιεινή διατροφή. Κάπου επίσης πέτυχα ότι το σπέρμα γενικά έχει πολύ μεγάλη ευαισθησία στον καπνό και ειδικά στη νικοτίνη (http://www.hygeia.gr/page.aspx?p_id=341)

 

Ελπίζω να πάνε καλά τα πράγματα.... Καλή συνέχεια σε όλους και όλες σας.

 

Φιλικά

giorgo

 

Υ.Γ: andro2, αν το διαβάζεις, απάντησέ μας κι εσύ τι έγινε με την εξέταση του συζύγου σου... Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστή στην υπόσχεσή μου σας ενημερώνω για το ραντεβού μου χθες με το κέντρο εξωσωματικής..

 

Λοιπόν ξεκινάω ενεσούλες από Δευτέρα μιας και είμαι σε καλή φάση του κύκλου. Ο γιατρός ευγενέστατος και κατατοπιστικότατος.. Μας είπε ότι θα προχωρήσουμε με τη μέθοδο της μικρογονιμοποίησης μιας και το σπέρμα που διαθέτουμε δεν ενδείκνυται για οτιδήποτε άλλο αλλά η κατάστασή μου γενικότερα είναι πολύ καλή και έτσι πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. Ποσοστό επιτυχίας μας έδωσε 50 - 60%. Μας είπε και όλες τις άλλες πιθανότητες και ξεκινάμε!!

 

Ένα ψιλοάγχος το έχω, περισσότερο για τις ενέσεις μιας και είναι η μοναδική φοβία που έχω ως άνθρωπος και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω από μικρό παιδί... Τουλάχιστον τώρα τελευταία δεν κλαίω όταν μου κάνουν αιμοληψίες... κάτι είναι κι αυτό!

 

Γιώργο εσύ σαφώς έχεις καλύτερη ποιότητα σπέρματος από εμάς που είχαμε φυσιολογικές μορφές 3% και κινητικότητα σύνολο 20%. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα..

 

Όσο για το κάπνισμα; αν το έχω πει και 1000 φορές στον άνδρα μου αλλά δεν ακούει για το συγκεκριμένο θέμα τίποτε...

 

Γεωργία θα σου στείλω με μήνυμα το τηλέφωνο του κέντρου.

 

Κυριακή,

 

Δεν μας είπες για τα δικά σου αποτελέσματα τι έγινε..

 

Φιλιά πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Πιστή στην υπόσχεσή μου σας ενημερώνω για το ραντεβού μου χθες με το κέντρο εξωσωματικής..

 

Λοιπόν ξεκινάω ενεσούλες από Δευτέρα μιας και είμαι σε καλή φάση του κύκλου. Ο γιατρός ευγενέστατος και κατατοπιστικότατος.. Μας είπε ότι θα προχωρήσουμε με τη μέθοδο της μικρογονιμοποίησης μιας και το σπέρμα που διαθέτουμε δεν ενδείκνυται για οτιδήποτε άλλο αλλά η κατάστασή μου γενικότερα είναι πολύ καλή και έτσι πιστεύει ότι όλα θα πάνε καλά. Ποσοστό επιτυχίας μας έδωσε 50 - 60%. Μας είπε και όλες τις άλλες πιθανότητες και ξεκινάμε!!

 

Ένα ψιλοάγχος το έχω, περισσότερο για τις ενέσεις μιας και είναι η μοναδική φοβία που έχω ως άνθρωπος και προσπαθώ να το αντιμετωπίσω από μικρό παιδί... Τουλάχιστον τώρα τελευταία δεν κλαίω όταν μου κάνουν αιμοληψίες... κάτι είναι κι αυτό!

 

Γιώργο εσύ σαφώς έχεις καλύτερη ποιότητα σπέρματος από εμάς που είχαμε φυσιολογικές μορφές 3% και κινητικότητα σύνολο 20%. Σου εύχομαι ότι καλύτερο και σε σένα..

 

Όσο για το κάπνισμα; αν το έχω πει και 1000 φορές στον άνδρα μου αλλά δεν ακούει για το συγκεκριμένο θέμα τίποτε...

 

Γεωργία θα σου στείλω με μήνυμα το τηλέφωνο του κέντρου.

 

Κυριακή,

 

Δεν μας είπες για τα δικά σου αποτελέσματα τι έγινε..

 

Φιλιά πολλά!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ...

Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου καλη επιτυχια...ειμαι σιγουρη οτι όλα θα παν καλα..να εισαι θετικη και αισιοδοξη...

Πολλα φιλια...

NNbMp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και πάλι. Δομνίνα μου σου έχω στείλει και δεύτερο πμ για τα αποτελέσματα. Ελπίζω να το έχεις διαβάσει. Η γνώμη του γιατρού μας είναι ότι η εξέταση αυτή δεν χρειάζεται σε περίπτωση εεξωσωμ. μικρογονιμοποίησης οπότε μάλλον και δεν θα πάμε να τα πάρουμε καθόλου. Όχι ότι δεν είμαι περίεργη, αλλά είπαμε, είναι το οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

τελικά έχουμε μικρότερη κιρσοκήλη από ότι πιστεύαμε, πήγαμε σε 2ο γιατρό ανδρολόγο/ουρολόγο έκανε tripplex - doppler στο ιατρείο του, και η κιρσοκήλη που βρήκε είναι 1χιλ. και δε χρειάζεται επέμβαση (ευτυχώς που δεν ακούσαμε τον πρώτο γιατρό).

Τα ποσοστά μας είναι:

pH: 8,3

Όγκος: 3 ml Αριθμός: 40.εκ. / ml Συνολικός αριθμός: 120 εκ.

Κινητικότητα 1h 3h

Ταχεία πρόσθια: 20% 16%

Νωθρή : 25% 23%

Επιτόπια: 19% 17%

Ακινησία: 36% 44%

Ζώντα: 75% 70%

Φυσιολογικές μορφές κατά Kruger: 2% (Φ.T. >14%)

Πυοσφαίρια: λίγα 1-4

Βακτήρια/πρωτόζωα: ουδέν ευρέθη Συγκόλληση: δεν ανευρέθη

H Κατάτμηση βγήκε 30%

Ο γιατρός σύστησε την εξής 3μηνη θεραπεία: Nolvadex-Pycnogenol-BION 3

και πιστεύει πως έτσι θα βελτιωθούν όλες οι παράμετροι.

 

Οι έχοντες εμπειρία από προβληματική μορφολογία που ακολούθησαν παρόμοια θεραπεία είδαν βελτίωση;

 

Λέμε να ακολουθήσουμε τη θεραπεία και να δοκιμάσουμε μέχρι 2 σπερματεγχύσεις με φάρμακα και αν δε γίνει το θαύμα μετά εξωσωματική.

Μήπως με αυτή τη μορφολογία οι σπερματεγχύσεις είναι άδικος κόπος?

Link to comment
Share on other sites

Καλλιρόη μου,

 

Σου έστειλα και π.μ. αλλά δεν μου είχες γράψει τα ακριβή αποτελέσματα.

 

Τώρα που τα βλέπω έχω να σου πω ότι από αριθμό, κινητικότητα, και βιωσιμότητα είστε σχετικά καλά αλλά από μορφολογία όπως κι εμείς... άστα να πάνε..

 

Η κατάτμησή σας είναι σχετικά καλή (εμείς είχαμε στο επαναληπτικό 41%).

 

Οι φυσιολογικές μορφές που είχαμε κι εμείς στο πρώτο σπερμοδιάγραμμα ήταν στο 2% και στο επαναληπτικό 3%.

 

Ο γιατρός μας είπε ότι ανήκουμε στο 5% που κάνοντας τρίμηνη θεραπεία δεν παρουσιάζουν βελτίωση και δυστυχώς και ο κανονικός μου γυναικολόγος αλλά και ο εξωσωματικός δεν το συζητήσανε καν ούτε για απλή εξωσωματική. Πάμε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση.

 

Περιμένω να μου πεις τι θα σου πουν την Τετάρτη οι εξωσωματικοί. Και από εδώ πάντως σου εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

θα'θελα να ρωτησω και εγω αν καποιος εχει κανει την συγκεκριμενη θεραπεια με Nolvadex-Pycnogenol-BION 3 ? ειδε καποια βελτιωσει στις τιμες ? Εγω ολκρηρωσα την θεραπεια που μου ειχε δωσει ο ανδρολογος με q10 kai intelecta. Aπο 65.000.000 σπερμτζ, εφτασα τα 110.000.000 σπερματζ, αλλα η μορφολογια εμεινε στο 5 τις εκατο η κινητηκοτητα απο 49 πηγε 47, και η κατατμηση dna , απο 37 πηγε 35. ο γιατρος μου προτεινε αλλους 3 μηνες ιδια θεραπεια. Εντυπωσιαστηκε με το αριθμο σπερμτζ/ριων και μου προσθεσε ακομα το trebon το οποιο βλεννολυτικο.θα κανω οπωςδηποτε και αυτην την προσπαθεια αλλα θελω κατι ποιο δραστικο, κατι το οποιο να ''φτιαχτει'' η μορφολογια του σπερματζ. και για αυτο ρωταω για Nolvadex-Pycnogenol-BION 3. Ευχαριστω.

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ man,

 

Όπως έχεις διαβάσει και παραπάνω εμείς είμασταν στο 5% που δεν ανταποκρίνεται στη συγκεκριμένη θεραπεία που ακολούθησες εσύ. Η μόνη βελτίωση που είδαμε ήταν στην κατάτμηση (αρχικά 44%, 2η προσπάθεια 41%) και μια απειροελάχιστη διαφορά στη μορφολογία (από 2% αρχικά, 3% στην 2η προσπάθεια).

 

Ο ουρολόγος μας είπε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση και συνέστησε εκτός από Intelecta, Q10 και μια άλλη βιταμίνη για όσο χρονικό διάστημα απαιτηθεί μέχρι να γίνει η εξωσωματική. Ήδη την κάνει αυτή τη θεραπεία ο άνδρας μου σχεδόν ένα μήνα τώρα και την άλλη βδομάδα με το καλό θα κάνουμε τη γονιμοποίηση. Τότε θα είμαι σε θέση να σου πω αν υπήρξε κάποια άλλη βελτίωση.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ man,

 

Όπως έχεις διαβάσει και παραπάνω εμείς είμασταν στο 5% που δεν ανταποκρίνεται στη συγκεκριμένη θεραπεία που ακολούθησες εσύ. Η μόνη βελτίωση που είδαμε ήταν στην κατάτμηση (αρχικά 44%, 2η προσπάθεια 41%) και μια απειροελάχιστη διαφορά στη μορφολογία (από 2% αρχικά, 3% στην 2η προσπάθεια).

 

Ο ουρολόγος μας είπε κατευθείαν για μικρογονιμοποίηση και συνέστησε εκτός από Intelecta, Q10 και μια άλλη βιταμίνη για όσο χρονικό διάστημα απαιτηθεί μέχρι να γίνει η εξωσωματική. Ήδη την κάνει αυτή τη θεραπεία ο άνδρας μου σχεδόν ένα μήνα τώρα και την άλλη βδομάδα με το καλό θα κάνουμε τη γονιμοποίηση. Τότε θα είμαι σε θέση να σου πω αν υπήρξε κάποια άλλη βελτίωση.

 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Εμενα δηλ. πιστευεις οτι βγηκε κατι καλο απο την 3μηνη αγωγη..?

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι η ποσότητα αυξήθηκε σχεδόν 80% και η κατάτμηση έπεσε έστω και αυτές τις 2 μονάδες, ναι είναι θετικό..

 

Σε μας η ποσότητα μειώθηκε κιόλας.. από 14.000.000 που είχαμε την πρώτη φορά πήγαμε στα 11.000.000.

 

Νομίζω πάντως ότι είσαι σε καλό δρόμο..

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι η ποσότητα αυξήθηκε σχεδόν 80% και η κατάτμηση έπεσε έστω και αυτές τις 2 μονάδες, ναι είναι θετικό..

 

Σε μας η ποσότητα μειώθηκε κιόλας.. από 14.000.000 που είχαμε την πρώτη φορά πήγαμε στα 11.000.000.

 

Νομίζω πάντως ότι είσαι σε καλό δρόμο..

Oπως και να'ναι, σας ευχομαι ολα να σας πανε καλα.....

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας η κατατμηση ηταν 38, στη θεραπεια εκτος απο βιταμινες μας συνεστησε διατροφη με φρουτα,σελινο,πρασινο τσαι και στη σαλατα λαχανο μαρουλι αλλα χωρις λεμονι ή ξιδι.

1 εξωμητριο,μια παλινδρομη 8η-11η βδομαδα,3 βιοχημικες

Link to comment
Share on other sites

Και σε μας η κατατμηση ηταν 38, στη θεραπεια εκτος απο βιταμινες μας συνεστησε διατροφη με φρουτα,σελινο,πρασινο τσαι και στη σαλατα λαχανο μαρουλι αλλα χωρις λεμονι ή ξιδι.

Γιατι χωρις λεμονι η ξυδι..?

ΜΑ ΟΛΑ ΣΕ ΕΜΕΝΑ....?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...