Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Κορίτσιααααααααα!!!Ου ου!!!Τι κάνετε?

Αχ κατεσπασάκι είχες ευχάριστα ε?Μπράβο!Χαίρομαι πολύ για σένα.Και να ξεκουράζεσαι ε?Μην της αφήνουμε πρόσφορο έδαφος της προλακτινοορμονυφίτσα!!!

Σοφάκιιιιι!!!Τι κάνεις?Αυτό για το άγχος που έγραψες...λοιπόν κι εγώ είπα στον εαυτό μου να κάνω μόνο θετικές σκέψεις,και τις κάνω,αλλά γι αυτό ήρθα προ εκπλήξεως όταν είδα τα αποτελέσματα.Δεν περίμενα να ανέβει κι άλλο...Τι στο καλό θέλει?Με αρντάν να την βγάλω χα χα!!!

Τώρα πώς περνάνε οι μέρες μου λέτε?Μέχρι την Τρίτη θα σκάσω...Παρεπιμπτόντως για το ότι σου κόβεται η διάθεση για ζουζουνίσματα όταν ανεβαίνει η προλακτίνη το ξερα ,αλλά κι ότι πρήζεσαι,τρως ακατάπαυστα,πονάει το στήθος σου,το οποίο και φουσκώνει,καλά αυτό δεν είναι και απαραίτητα κακό...χα χα!!!δεν το ξερα!!!

Φιλάκια τσούπρες!!!!Θα σας γράψω τα νέα μου...3 και σήμερα!!!

Υ.Σ.Το χελιδονάκι πού είναι?....πέταξε για ξένα και ζεστά μέρη?χα χα!!!Χελιδονάκιιιιι

έλα να σου πω τα νέα μου!

 

 

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΚΑΙ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ!!!!

Καλώς ήρθες JoanM!!!:DΠω πω αγανάκτηση...εμένα μου θύμισες:mrgreen:

Πόσο καιρό σε ταλαιπωρεί η προλακτινονυφίτσα?Πού οφείλεται η αύξησή της προλακτίνης σου?Τι τιμή είχες και ποια φάρμακα παίρνεις?Ο γιατρός σου τι λέει για το ότι δεν πέφτει?Πολλές ερωτήσεις κάνω, το ξέρω:oops:.....

Προσωπικά από τον Σεπτέμβριο ταλαιπωρούμαι με την προλακτίνη και Νοέμβριο ξεκίνησα αγωγή.Δεκέμβριο την σταματάω και αυτή την εβδομάδα θα κάνω ορμονικές και θα τσεκάρω αν έπεσε καθόλου.Σ εμένα ανέβηκε λόγω άγχους:|.Υπάρχουν κορίτσια εδώ μέσα που είχαν ή και έχουν αυξημένη προλακτίνη για αρκετό χρονικό διάστημα.Θέλει υπομονή η άτιμη και κυρίως να μην αγχωνόμαστε γιατί έτσι κάνουμε ένα βήμα μπρος και δύο πίσω;).Μην στενοχωριέσαι κοριτσάκι μου και όλα θα πάνε καλά!Και ό,τι σε προβληματίζει ή όταν θα θες κάπου να ξεσπάσεις εδώ είμαστε εμείς,ναι?;)Φιλιά!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

JoanM καλώς ήρθες στο club και γρήγορα να φύγεις.

Όπως λέει κι η Γκρέτα (κοριτσάκι, τι κάνεις; τα καλύτερα σύντομα), πρέπει να μην αγχώνεσαι, επειδή το άγχος είναι ο καλύτερος φίλος της προλακτίνης. Για να μην γράψω κάτι άλλο και μας αποκλείσουν οι admins. :twisted:

Και μία ερώτηση, όταν λες ότι δεν σου κάνουν κάτι τα φάρμακα, τι εννοείς; Έχεις κάνεις εξετάσεις και βλέπεις ότι δεν έχει κατέβει ή έχει πέσει λίγο; Καλό θα είναι να διαβάσεις όλες τις σελίδες, ναι είναι αρκετές, αλλά θα δεις ότι τα φάρμακα έχουν και σημαντικές παρενέργειες. Μήπως αυτό εννοείς; Πάντως, όπως και να έχει, μία συμβουλή κι εάν θέλεις την ακολουθείς: για οτιδήποτε, μίλα με το γιατρό που σε παρακολουθεί, αυτός έχει το ιστορικό σου και ξέρει καλύτερα. Πες του ό,τι σε απασχολεί για να βρεις πραγματική λύση στο πρόβλημά σου. Προσωπικά, όταν είδα ότι η ενδοκρινολόγος, που με παρακολουθούσε χρόνια, με άγχωνε και με θύμωνε αντί να με ηρεμεί, την άλλαξα, κι ας είναι από τις καλύτερες.

Συγγνώμη :oops:για το μεγάλο κείμενο, σου εύχομαι σύντομα ό,τι καλύτερο.;)

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, τα υπόλοιπα κοριτσάκια πού είστε. Ξέρω ετοιμάζεστε για τις γιορτές. Άντε βρε, ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ να έχουμε όλες.

Φιλιά.

Γεια σου katespsακιιιι!!!:DΤι κάνεις κοριτσάκι?Εγώ είμαι καλά και σε λίγες μέρες θα κάνω ορμονικές να δω πού βρίσκεται και η προλακτίνη μου.Με τους χριστουγεννιάτικους στολισμούς τελείωσα...Καλές γιορτές κουκλίτσα μου,αν και θα τα ξαναπούμε μέχρι τότε;).Θα σας φέρω τα νέα μου θέλετε δεν θέλετε....αχαχχα:mrgreen:!Φιλιά!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα. Χθες που βγήκα από το μπάνιο πίεσα το στήθος μου και έβγαλε 2 σταγόνες η μια γάλα και η άλλη άχρωμη. έχω γεννήσει πριν 2,5 περίπου χρόνια και έχω αρκετό καιρό σταματήσει τον θηλασμό οπότε δεν δικαιολογείται. Σκέφτηκα αμέσως μήπως έχει ανέβει η προλακτίνη μου αλλά ήθελα να σας ρωτήσω είχε κάποια από σας σταγόνες γάλα στο στήθος; να κάνω εξέταση;

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας...

χαμός με την προλακτίνη...

εγώ είμαι 22 χρονών δεν θέλω να μείνω έγκυος παρόλα αυτά επειδή είναι πολύ ανεβασμένη (λόγω άγχους) ο γιατρός μου έδωσε dostinex για 3 μήνες.Ξεκινάω αύριο.

Έχω αγχωθεί αρκετά.Πιστεύω πως και να πέσει πρέπει πάντα να το παρακολουθώ συγχρόνως με τις καταπληκτικές ωοθήκες μου όσο μεγαλώνω?

είναι όντως τόσο σοβαρό?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή xanp

Τρείς μήνες στη σειρά που έκανα εξετάσεις (και αντι να πέσει αγχωνόμουν και ανέβαινε κ άλλο) πριν αποφασίσει ο γιατρός θεραπεία από την πρώτη φορά μου είπε να μην πατήσω το στήθος μου ούτε κατά λάθος γιατί σίγουρα θα έβγαιναν κάποιες σταγόνες.

αν και ξαναλέω δεν εχω μείνει ποτέ εγκυος ούτε έχω θηλάσει άρα δεν ξέρω αν ισχύουν τα ίδια

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia. Exw kai gw provlima me prolaktinh.Ekana magnhtikh, yparxei adenwma kai ksekinisa 8erapeia edw kai mia evdomada. Prospa8oyme kai meis gia mwro arketo kairo. Syzhthsa me thn endrokrinologo kai mou eipe pws kanonika proteinoyn gia th 8erapeia to dostinex, alla otan den yparxei 8ema gia mwro. Epeidh emeis prospa8oume mou edwse ta Parlodel opoy kai den yparxei provlima na synexizoyme. An yparksei egkymosynh mou eipe na ta stamathsw. Pantws egw den eixa kamia parernegeia. Pairnw ena thn hmera.

 

V7Qop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!:D

xanp καλό θα ήταν να τσεκάρεις την προλακτίνη σου.Είναι σύνηθες σύμπτωμα όταν αυτή αυξάνεται να υπάρχει έκκριση υγρού από το στήθος.Δεν ξέρω αν εξαρτάται από το πόσο υψηλή είναι η τιμή της προλακτίνης όμως.Εγώ δεν είχα το σύμπτωμα αυτό.:cool:

theia κατά γενική ομολογία πρέπει η τιμή κάθε ορμόνης να είναι στα φυσιολογικά όρια.Η προλακτίνη πέρα από το ότι δυσκολεύει την σύλληψη, έχει επιπτώσεις και στην ψυχολογική μας υγεία(ορμόνη εγκύου είναι...καταλαβαίνεις:mrgreen:).Οπότε καλό θα ήταν να την έχεις υπό παρακολούθηση.

Μajia,τι κάνεις?:P, εγώ τα dostinex παίρνω και πάνω κάτω τα ίδια ισχύουν.Σε περίπτωση εγκυμοσύνης πρέπει να σταματήσω την λήψη τους.Δύο χάπια την εβδομάδα όμως παίρνω.Και αυτόν τον μήνα τα σταματάω...οριστικά ελπίζω;).

Τα λέμε κούκλες!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα μια ερωτησούλα μόνο!!Εκανα δεύτερη σπερματέγχυση 1/12.Πριν τη κάνω επειδή άλλαξα γιατρό ο καινούριος που είδε τις εξετάσεις μου είπε οτι έχω ανεβασμένη προλακτίνη.Την 13 μέρα του κύκλου (30/11) έκανα εξέταση και βρέθηκε 19,8.Ογιατρός μου είπε οτι παρόλο που ήταν μέσα στα όρια πρέπει να κάνω θεραπεία και να παίρνω μισό dostinex την εβδομάδα.Η ερώτηση μου είναι η εξης:1) αφού είναι εντός ορίων γιατί παίρνω χάπι (οχι οτι ειναι κάτι ιδιαίτερο μισο την εβδομάδα) και 2) Υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος (που δε το βλέπω) και το χάπι να επηρεάσει κάτι? Συγνώμη αν σας έπρηξα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερούδια κορίτσια!!!

Βλέπω μία σχετική κίνηση. Μάλλον το άγχος είναι η αρρώστεια της εποχής κι η εκδήλωσή του μέσω της προλακτίνης, δείχνει ότι το "μάλλον" είναι περιττό.

Θα απαντήσω σε όσες ερωτήσεις ξέρω με κάποια επιφύλαξη και τη συμβουλή μου να ρωτάτε για οτιδήποτε το γιατρό σας, αυτός ξέρει καλύτερα.

xanp, έχω ένα κοριτσάκι, το οποίο θήλαζα κοντά ένα χρόνο, σήμερα είναι 3 ετών και κάτι μηνών. Νομίζω ότι ποτέ δεν σταμάτησα να θηλάζω, απλώς έχει μειωθεί η έκκριση του γάλακτος κι είναι άχρωμο. Δεν είναι το γάλα του θηλασμού. Εάν δεν υπήρχαν τα κορίτσια εδώ να μου "ανοίξουν" τα μάτια, γιατί δεν μπορώ να κάνω δεύτερο μωρό, ακόμη θα νόμιζα ότι θηλάζω. Κι όπως είπε η theia δεν πατάμε το στήθος, γιατί "βλέπουμε" το υγρό κι αγχωνόμαστε περισσότερο. Καλό είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου για να σε καθοδηγήσει.

pegg, το 19,8 είναι αρκετά χαμηλό κι εντός φυσιολογικών ορίων (στο εργαστήριο που κάνω τις εξετάσεις έχουν όριο 23). Οπότε, δεν ξέρω γιατί σου έδωσε dostinex ο γιατρός σου, μήπως υπήρχε παλαιότερα πρόβλημα με προλακτίνη και λόγω σπερματέγχυσης και φυσιολογικού άγχους, θέλει να αποκλείσει άνοδο προλακτίνης; Δεν τον ρωτάς;;;

Γκετούλα, καλημέρα!!! Όλα καλά θα πάνε. Είμαι σίγουρη.

ΣΟΦΗ, πού είσαι;;; Κορίτσια, αυτή τα ξέρει καλύτερα.

 

Σε όλες μία πολύ καλή χρονιά και... χωρίς άγχος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ...Ήδη κανόνισα την Τρίτη να κάνω εξετάσεις αίματος και ορμονικές και να δω και προλακτίνη και προγεστερόνη και οιστρογόνα.Σας ευχαριστώ και πάλι.

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΗ, πού είσαι;;;

Εδώ εδώ!!!!!Φύγαμε για λίγες μέρες και σήμερα μπήκα να δω μηνύματα.Επειδή έχω πολλάάάά΄να κάνω και τα προλακτινοχτυπημένα κορίτσια είναι πολλά και θέλω με ηρεμία να διαβάσω τι γράφουν , θα τα δω το συντομότερο δυνατό και θα συμπληρώσω και εγώ με την άποψή μου,αν και εσύ και η Γκρέτα(Γεια σου Γκρετουλίνι!!!!!!! ) τα λέτε σχεδόν όλα.Σας φιλώ (προς το παρών) και επανέρχομαι σύντομα!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες που βγήκα από το μπάνιο πίεσα το στήθος μου και έβγαλε 2 σταγόνες η μια γάλα και η άλλη άχρωμη. έχω γεννήσει πριν 2,5 περίπου χρόνια και έχω αρκετό καιρό σταματήσει τον θηλασμό οπότε δεν δικαιολογείται. Σκέφτηκα αμέσως μήπως έχει ανέβει η προλακτίνη μου αλλά ήθελα να σας ρωτήσω είχε κάποια από σας σταγόνες γάλα στο στήθος; να κάνω εξέταση;

Το να "τρέχει" το στήθος είναι ένα από τα συνηθισμένα συμπτώματα της ανεβασμένης προλακτίνης.Όχι όμως ότι είναι απαραίτητο όταν έχουμε υψηλή προλακτίνη ότι πρέπει να έχουμε και γαλακτόρροια.Εγώ με προλακτίνη 125(Φ.Τ. 3-23) ποτέ δεν είχα γαλακτόρροια.Μάλιστα ο γιατρός μου το πάτησε τόσο δυνατα που πετάχτηκα από τον πόνο και πάλι δεν έβγαλε τίποτα.Δες λοιπόν μήπως όντως έχει ανέβει η προλακτίνη σου.'Ομως το υγρό από το στήθος δεν οφείλεται μόνο σε ανεβασμένη προλακτίνη.Κάνε πρώτα μια εξετασούλα προλακτίνης που είναι εύκολη και αν όλα είναι φυσιολογικά θα σου πρότεινα να πας και σε ένα γιατρό να δεις που μπορεί να οφείλεται.Εύχομαι όλα να πάνε καλά:-D

Γειά σας...

χαμός με την προλακτίνη...

εγώ είμαι 22 χρονών δεν θέλω να μείνω έγκυος παρόλα αυτά επειδή είναι πολύ ανεβασμένη (λόγω άγχους) ο γιατρός μου έδωσε dostinex για 3 μήνες.Ξεκινάω αύριο.

Έχω αγχωθεί αρκετά.Πιστεύω πως και να πέσει πρέπει πάντα να το παρακολουθώ συγχρόνως με τις καταπληκτικές ωοθήκες μου όσο μεγαλώνω?

είναι όντως τόσο σοβαρό?

 

Αχ η προλακτίνη δυστυχώς είναι η "κληρονομιά " μας.Δεν σημαίνει βέβαια ότι μια ζωή θα είναι ανεβασμένη(αν είναι έτσι θα μας μοιράσω σκοινί και σαπούνι να κρεμαστούμε όλες μαζί!!!!) απλά από την στιγμή που ανεβαίνει πρέπει κατά διαστήματα να την παρακολουθούμε,ειδικά αν θέλουμε να κάνουμε παιδάκι.Αλλά και εκτός αυτού το να είναι ανεβασμένη(μιλάμε βέβαια για μεγάλα ποσά,όχι με ανώτατο όριο 23 να έχουμε 25 και να τρελαινόμαστε) δεν είναι ό,τι καλύτερο για πολλούς λόγους.Επομένως πάντα την παρακολουθούμε και το σημαντικότερο όπως ήδη είπαν τα κορίτσια......αποφεύγουμε το άγχος.Την ανεβάζει στα ύψη:wink:

 

Geia sas koritsia. Exw kai gw provlima me prolaktinh.Ekana magnhtikh, yparxei adenwma kai ksekinisa 8erapeia edw kai mia evdomada. Prospa8oyme kai meis gia mwro arketo kairo. Syzhthsa me thn endrokrinologo kai mou eipe pws kanonika proteinoyn gia th 8erapeia to dostinex, alla otan den yparxei 8ema gia mwro. Epeidh emeis prospa8oume mou edwse ta Parlodel opoy kai den yparxei provlima na synexizoyme. An yparksei egkymosynh mou eipe na ta stamathsw. Pantws egw den eixa kamia parernegeia. Pairnw ena thn hmera.

 

Όπως σου είπε και η Γκρετούλα για όλα τα χάπια ισχύει περίπου το ίδιο πράγμα.Και εγώ θέλω να κάνω παιδάκι και ο γιατρός το ήξερε.Μου έδωσε τα dostinex και μου είπε ότι αν μείνω έγκυος(λέμε τώρα) να τα σταματήσω αμέσως.Σου εύχομαι να τα σταματήσεις γρήγορα(δηλαδή γρήγορα εγκυούλα)!!!!!!!!!!

 

Κορίτσια καλημέρα μια ερωτησούλα μόνο!!Εκανα δεύτερη σπερματέγχυση 1/12.Πριν τη κάνω επειδή άλλαξα γιατρό ο καινούριος που είδε τις εξετάσεις μου είπε οτι έχω ανεβασμένη προλακτίνη.Την 13 μέρα του κύκλου (30/11) έκανα εξέταση και βρέθηκε 19,8.Ογιατρός μου είπε οτι παρόλο που ήταν μέσα στα όρια πρέπει να κάνω θεραπεία και να παίρνω μισό dostinex την εβδομάδα.Η ερώτηση μου είναι η εξης:1) αφού είναι εντός ορίων γιατί παίρνω χάπι (οχι οτι ειναι κάτι ιδιαίτερο μισο την εβδομάδα) και 2) Υπάρχει περίπτωση να έχω μείνει έγκυος (που δε το βλέπω) και το χάπι να επηρεάσει κάτι? Συγνώμη αν σας έπρηξα

 

Η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη.Κανονικά θα σου έλεγα ότι επειδή η προλακτίνη ανεβαίνει με το άγχος το ότι ήταν ανεβασμένη κάποια στιγμή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις πρόβλημα.Και το γεγονός ότι την 13 μέρα του κύκλου ήταν 19,8 , δηλαδή φυσιολογική,μας λέει ότι και να έχεις πρόβλημα δεν μπορεί να είναι μεγάλο,δεν μπορεί δηλαδή να ήταν πριν τόσο ανεβασμένη ώστε να πεις ότι έχεις πρόβλημα.Πόσο ήταν η προλακτίνη σου τις προηγούμενες φορές,θυμάσαι?Πάντως και εμενα ο γιατρός μου είπε αν κάνω εξωσωματική ότι μπορεί να χρειαστεί να παίρνω τα χάπια κατά την διάρκεια της εξωσωματικής,δεν μου είπε όμως κάτι για μετά(εσύ είσαι τώρα στο μετά, έκανες ήδη σπερματέγχυση).Πάντως πολλές κοπέλες που τα έπαιρναν και έμειναν εγκυούλες δεν είχαν πρόβλημα μετά.Όμως δεν παύουν να είναι χάπια και πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να τα πάρεις.Απλά αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι αν το έλεγε σε εμένα ο γιατρός που είχα πολύ ανεβασμένη προλακτίνη ,θα το καταλάβαινα.Εσύ όμως με προλακτίνη 19,8 γιατί να πάρεις χάπια?Πόσο ήταν δηλαδή πριν η προλακτίνη και κάνει τον γιατρό σου να σου δίνει τα dostinex?Αν ήταν γύρω στο 40 τότε εντάξει , αλλά αν ήταν 25 τότε το θεωρώ υπερβολή.Γνώμη μου πάντα.Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού.Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το να "τρέχει" το στήθος είναι ένα από τα συνηθισμένα συμπτώματα της ανεβασμένης προλακτίνης.Όχι όμως ότι είναι απαραίτητο όταν έχουμε υψηλή προλακτίνη ότι πρέπει να έχουμε και γαλακτόρροια.Εγώ με προλακτίνη 125(Φ.Τ. 3-23) ποτέ δεν είχα γαλακτόρροια.Μάλιστα ο γιατρός μου το πάτησε τόσο δυνατα που πετάχτηκα από τον πόνο και πάλι δεν έβγαλε τίποτα.Δες λοιπόν μήπως όντως έχει ανέβει η προλακτίνη σου.'Ομως το υγρό από το στήθος δεν οφείλεται μόνο σε ανεβασμένη προλακτίνη.Κάνε πρώτα μια εξετασούλα προλακτίνης που είναι εύκολη και αν όλα είναι φυσιολογικά θα σου πρότεινα να πας και σε ένα γιατρό να δεις που μπορεί να οφείλεται.Εύχομαι όλα να πάνε καλά:-D

 

 

Αχ η προλακτίνη δυστυχώς είναι η "κληρονομιά " μας.Δεν σημαίνει βέβαια ότι μια ζωή θα είναι ανεβασμένη(αν είναι έτσι θα μας μοιράσω σκοινί και σαπούνι να κρεμαστούμε όλες μαζί!!!!) απλά από την στιγμή που ανεβαίνει πρέπει κατά διαστήματα να την παρακολουθούμε,ειδικά αν θέλουμε να κάνουμε παιδάκι.Αλλά και εκτός αυτού το να είναι ανεβασμένη(μιλάμε βέβαια για μεγάλα ποσά,όχι με ανώτατο όριο 23 να έχουμε 25 και να τρελαινόμαστε) δεν είναι ό,τι καλύτερο για πολλούς λόγους.Επομένως πάντα την παρακολουθούμε και το σημαντικότερο όπως ήδη είπαν τα κορίτσια......αποφεύγουμε το άγχος.Την ανεβάζει στα ύψη:wink:

 

 

 

Όπως σου είπε και η Γκρετούλα για όλα τα χάπια ισχύει περίπου το ίδιο πράγμα.Και εγώ θέλω να κάνω παιδάκι και ο γιατρός το ήξερε.Μου έδωσε τα dostinex και μου είπε ότι αν μείνω έγκυος(λέμε τώρα) να τα σταματήσω αμέσως.Σου εύχομαι να τα σταματήσεις γρήγορα(δηλαδή γρήγορα εγκυούλα)!!!!!!!!!!

 

 

 

Η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη.Κανονικά θα σου έλεγα ότι επειδή η προλακτίνη ανεβαίνει με το άγχος το ότι ήταν ανεβασμένη κάποια στιγμή δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχεις πρόβλημα.Και το γεγονός ότι την 13 μέρα του κύκλου ήταν 19,8 , δηλαδή φυσιολογική,μας λέει ότι και να έχεις πρόβλημα δεν μπορεί να είναι μεγάλο,δεν μπορεί δηλαδή να ήταν πριν τόσο ανεβασμένη ώστε να πεις ότι έχεις πρόβλημα.Πόσο ήταν η προλακτίνη σου τις προηγούμενες φορές,θυμάσαι?Πάντως και εμενα ο γιατρός μου είπε αν κάνω εξωσωματική ότι μπορεί να χρειαστεί να παίρνω τα χάπια κατά την διάρκεια της εξωσωματικής,δεν μου είπε όμως κάτι για μετά(εσύ είσαι τώρα στο μετά, έκανες ήδη σπερματέγχυση).Πάντως πολλές κοπέλες που τα έπαιρναν και έμειναν εγκυούλες δεν είχαν πρόβλημα μετά.Όμως δεν παύουν να είναι χάπια και πρέπει να υπάρχει σοβαρός λόγος για να τα πάρεις.Απλά αυτό που δεν μου κάθεται καλά είναι ότι αν το έλεγε σε εμένα ο γιατρός που είχα πολύ ανεβασμένη προλακτίνη ,θα το καταλάβαινα.Εσύ όμως με προλακτίνη 19,8 γιατί να πάρεις χάπια?Πόσο ήταν δηλαδή πριν η προλακτίνη και κάνει τον γιατρό σου να σου δίνει τα dostinex?Αν ήταν γύρω στο 40 τότε εντάξει , αλλά αν ήταν 25 τότε το θεωρώ υπερβολή.Γνώμη μου πάντα.Απλά σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού.Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα!!!!!!!

 

 

ΣΟΦΑΚΗ ΠΑΝΤΑ ΗΤΑΝ ΣΑΥΤΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΛΙΓΟ.ΔΕ ΞΕΡΩ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ ΤΙ ΝΑ ΠΩ!!!Η ΔΟΣΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑ ΔΕ ΠΑΥΕΙ ΝΑΕΙΝΑΙ ΦΑΡΜΑΚΟ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες μου γεια σας!:D

Λοιπόν έκανα τις ορμονικές,τα αποτελέσματα βγήκανε αλλά θα τα πάρω στα χέρια μου τη Δευτέρα,βαριέμαι να κατέβω κέντρο:oops: και μετά καρφί στον γυναικολόγο.Όμως επειδή δεν άντεξα ξανατηλεφώνησα στο διαγνωστικό και ζήτησα να μου πουν την τιμή της προλακτίνης μου....Και η τιμή αυτής....0,4 με Φ.Τ. 4,79 -23 κάτι....:roll:.Οπότε έπεσε...και χαίρομαι...αλλά έπεσε και πολύ....Τώρα τι να υποθέσω?Ξέρει καμιά κάτι?Στο net που έψαξα δεν βρήκα κάτι για χαμηλή προλακτίνη.Τον γιατρό δεν του τηλ γιατί τα κορίτσια στο διαγνωστικό απαγορεύεται να λένε αποτελέσματα τηλεφωνικά αλλά επέμενα πολύ:oops:και δεν θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα...ξέρω,ξέρω ...την έκανα την σκατιά μου πάλι...Αν ξέρετε κάτι...πείτε μου κοριτσάκια...

ΣΟΦΗΗΗΗΗΗΗ!!!

KATESPASAKIIIIII!!!!

Πού είστε?1454038nyhdqbp9nj.jpg

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι εξετάσεις που έχω εγώ έχουν Φ.Τ από 0-24!!!!!!!!!!

Μάλιστα....θα μας τρελλάνουν με τις διαφορετικές φυσιολογικές τιμές τους τα διαγνωστικά.H αλήθεια είναι πως δεν ανησυχώ πολύ γιατί αυτό που ήθελα έγινε,έπεσε η προλακτίνη,όμως υπάρχει αυτό το αλλά....Σ ευχαριστώ πολύ underage!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα, καλησπέρα!!!

Μην αγχώνεσαι, καλό μου κορίτσι, εσύ κι η προλακτίνη δεν υπάρχει περίπτωση να συναντηθείτε, είτε πολύ ανεβασμένη:confused: είτε εκτός ορίων χαμηλή:rolleyes:. Για το δεύτερο δεν ξέρω, για τα ανώτερα όρια, σου λέω ό,τι μου είχε πει η γιατρός μου την τελευταία φορά που είχα πάει, ότι δηλαδή οι τιμές ανά εργαστήριο διαφέρουν, για παράδειγμα υπάρχουν κάποια που δίνουν όριο το 24, άλλα το 26, άλλα το 28. Οπότε, από ό,τι κατάλαβα, οι γιατροί αρχίζουν να ανησυχούν από το 40 και μετά. Και συμφωνώ με την underage, αφού και στο δικό μου εργαστήριο οι τιμές ξεκινούν από 0.

Πες μας, τι θα σου πει ο γιατρός για τις τιμές και το bebe, βεβαίως βεβαίως.:P

Link to comment
Share on other sites

Γκρέτα, καλησπέρα!!!

Μην αγχώνεσαι, καλό μου κορίτσι, εσύ κι η προλακτίνη δεν υπάρχει περίπτωση να συναντηθείτε, είτε πολύ ανεβασμένη:confused: είτε εκτός ορίων χαμηλή:rolleyes:. Για το δεύτερο δεν ξέρω, για τα ανώτερα όρια, σου λέω ό,τι μου είχε πει η γιατρός μου την τελευταία φορά που είχα πάει, ότι δηλαδή οι τιμές ανά εργαστήριο διαφέρουν, για παράδειγμα υπάρχουν κάποια που δίνουν όριο το 24, άλλα το 26, άλλα το 28. Οπότε, από ό,τι κατάλαβα, οι γιατροί αρχίζουν να ανησυχούν από το 40 και μετά. Και συμφωνώ με την underage, αφού και στο δικό μου εργαστήριο οι τιμές ξεκινούν από 0.

Πες μας, τι θα σου πει ο γιατρός για τις τιμές και το bebe, βεβαίως βεβαίως.:P

Δεν αγχώνομαι ζουζούνα μου!:PΚαι τι να μου πει ο δόκτωρας για το μπεμπε?:mrgreen:τώρα που πεσε έμένα ποιος με πιάνει?χουρέιιιι!!!!Ασε που Δευτέρα θα τον δω...Καλά έ...έχω τόση χαρά λεμε!:DΣ ευχαριστώ katespsaki μου!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω νέα!!! Κι είναι καλά νέα!!! Νομίζω......

Χθες το βράδυ, την ώρα που έκανα μπάνιο, πίεσα το στήθος μου (κακώς, το ξέρω, αλλά το κάνω πού και πού) για να δω, εάν θα τρέξει υγρό και τίποτα. Ναι, τίποτα. Από τότε που γέννησα, δηλαδή μετά από 3 και κάτι χρόνια, είναι η πρώτη φορά που δεν έβγαλε γάλα (όταν θήλαζα) ή υγρό μετά. Καλά πόσο χάρηκα δεν περιγράφεται. Εάν είχα σύνδεση στο σπίτι εκείνη την ώρα θα έμπαινα. Περιμένα πώς και πώς να ξημερώσει, ναι από τη χαρά μου δεν κοιμήθηκα, για να σας το πω.

Κορίτσια, είμαι σίγουρη. Η καινούργια χρονιά θα είναι η καλύτερη και μας βλέπω όλες με τεράστιες κοιλίτσες κι υπέροχα μωρά.

Γκρέτα, πήγες στο γιατρό; Τι σου είπε;

ΣΟΦΗ, πολλές πολλές ευχές για ό,τι καλύτερο.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, πάλι χάθηκες. Το ζουζούνι σου τι κάνει;

Και βέβαια, σε όλα τα κορίτσια της προλακτίνης μία μεγάλη αγκαλιά από ευχές.

Καλές Γιορτές σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, έχω νέα!!! Κι είναι καλά νέα!!! Νομίζω......

Χθες το βράδυ, την ώρα που έκανα μπάνιο, πίεσα το στήθος μου (κακώς, το ξέρω, αλλά το κάνω πού και πού) για να δω, εάν θα τρέξει υγρό και τίποτα. Ναι, τίποτα. Από τότε που γέννησα, δηλαδή μετά από 3 και κάτι χρόνια, είναι η πρώτη φορά που δεν έβγαλε γάλα (όταν θήλαζα) ή υγρό μετά. Καλά πόσο χάρηκα δεν περιγράφεται. Εάν είχα σύνδεση στο σπίτι εκείνη την ώρα θα έμπαινα. Περιμένα πώς και πώς να ξημερώσει, ναι από τη χαρά μου δεν κοιμήθηκα, για να σας το πω.

Κορίτσια, είμαι σίγουρη. Η καινούργια χρονιά θα είναι η καλύτερη και μας βλέπω όλες με τεράστιες κοιλίτσες κι υπέροχα μωρά.

Γκρέτα, πήγες στο γιατρό; Τι σου είπε;

ΣΟΦΗ, πολλές πολλές ευχές για ό,τι καλύτερο.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, πάλι χάθηκες. Το ζουζούνι σου τι κάνει;

Και βέβαια, σε όλα τα κορίτσια της προλακτίνης μία μεγάλη αγκαλιά από ευχές.

Καλές Γιορτές σε όλες.

 

Αχχχ!Μπράβο katespsaki!!!:DΤα νέα σου είναι σούπερ!Εύχομαι πάντα έτσι χαρούμενη να σαι κοριτσάκι μου:D

Καλέ ναι...η χρονιά αυτή θα ναι το κάτι άλλο;)!Κι εγώ που πήγα στον γιατρό δεν ανησύχησε για την τιμή της προλακτίνης,μου είπε πως είμαι άψογη ορμονικά και πως θα κάνω χριστουγεννιάτικο μωρό!Χαρά εγώ...κόρδωσα από περηφάνια λες και αφού το πε έτσι θα γίνει:mrgreen:...βρε λες να εννοεί πως θα γίνω μάνα του χρόνου τα Χριστούγεννα?:rolleyes:...oh mon dieu!:roll:

Οι υπόλοιπες πού είστε???Δεν θα φιληθούμε για τα Χριστούγεννα?:-P

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

katespsάκι μου!!!!!!!!!!!!!!!!Υπέροχα τα νέα σου κοριτσάκι μου!!!!!!!!!!Άντε να σπάσει ο διάλος το πόδι του και από εδώ και πέρα να έχουμε μόνο καλά νέα.Μας αξίζει βρε κορίτσια ,δεν περάσαμε και λίγα!!!!Πάντα τέτοια λοιπόν!!!!!! Γκρετουλίνι το ετοιμάζεις το Χριστουγενιάτικο τσουρεκομωράκι??????Άντε αφού έχεις και τις ευχές του γιατρού......βουρ στον πατσά!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αγαπιτες μανουλες εχω μια κορουλα 4,5 μηνων και ολα μου τα χρονια ειχα προλακτινη 55 εως και 105. εχω πιει πολλα πολλα πολλα και διαφορα χαπια .αφου σταματησω την θεραπεια η προλακτινη περνει ξανα την ανηφορα,δεν μπορω να την σταθεροποιησω με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...