Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


κοριτσια καλησπέρα ανακάλυψα και εγώ πως έχω προβλημα με την προλακτινη, αυτό που θέλω να μαθω είναι ποιες είναι οι φυσιολογικες τιμές?

 

Εμενα στα αποτελεσματα μου απο το μικροβιολογικο εγραφε:

(φυσιολογικές μονάδες 6,0 - 29,9 )

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα ανακάλυψα και εγώ πως έχω προβλημα με την προλακτινη, αυτό που θέλω να μαθω είναι ποιες είναι οι φυσιολογικες τιμές?

Γεια σου Νενουκο!!!:DΤι κανεις?Οι φυσιολογικες τιμες της προλακτινης πρεπει να φαινονται στο χαρτι των αποτελεσματων σου.Δηλαδη γραφει την τιμη που εχεις και διπλα φ.τ.(φυσιολογικες τιμες).Παντως ειναι μανικι η προλακτινη,εγω ακομα δεν εχω δει την ακατανομαστη:(

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμενα στα αποτελεσματα μου απο το μικροβιολογικο εγραφε:

(φυσιολογικές μονάδες 6,0 - 29,9 )

Σ εμενα γραφει 50-360,με μοναδα μετρησης μΙU/ml,kai eixa 647,7!Την τιναξα την μπανκα στον αερα!:mrgreen:

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ εμενα γραφει 50-360,με μοναδα μετρησης μΙU/ml,kai eixa 647,7!Την τιναξα την μπανκα στον αερα!:mrgreen:

 

Μαλλον καθε μικροβιολογικο εχει διαφορετικες μοναδες μετρησεως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου γκρετάκι και ευχαριστώ για την απάντηση σας κοριτσάκια

απλά μπερδέυτηκα γιατί τηλεφωνικά ο μικροβιολόγος μου είπε με 17.5 όριο είχα 22.5 ενώ η γυναικολόγος μου είπε οτι το όριο είναι 6,5 νόμιζω. και η χαζή δεν της είπα τι μου είπε ο μικροβιολόγος.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ λίγο που το έψαξα αυτό κατάλαβα.

Ναι καθε μικροβιολογικο κεντρο εχει το δικο του,πιο συχνα χρησιμοποιουν μοναδα μετρησης ιδια μ αυτη της Ολυμπιας!

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Όντως κάθε όλοι οι μικροβιολόγοι δεν χρησιμοποιούν τις ίδιες φυσιολογικές τιμές.Τα αναγράφει πάντα δίπλα στα αποτελέσματα.

 

Σ εμενα γραφει 50-360,με μοναδα μετρησης μΙU/ml,kai eixa 647,7!Την τιναξα την μπανκα στον αερα!:mrgreen:

 

Γκρετούλα δεν τίναξες καθόλου την μπάνκα στον αέρα.Η προλακτίνη σου είναι δύο φορές πάνω από το φυσιολογικό.Εγώ με φυσιολογικές τιμές από 3 έως 23 είχα 124 , δηλαδή 6 φορές πάνω από το φυσιολογικό!!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όντως κάθε όλοι οι μικροβιολόγοι δεν χρησιμοποιούν τις ίδιες φυσιολογικές τιμές.Τα αναγράφει πάντα δίπλα στα αποτελέσματα.

 

 

 

Γκρετούλα δεν τίναξες καθόλου την μπάνκα στον αέρα.Η προλακτίνη σου είναι δύο φορές πάνω από το φυσιολογικό.Εγώ με φυσιολογικές τιμές από 3 έως 23 είχα 124 , δηλαδή 6 φορές πάνω από το φυσιολογικό!!!!!!!!!

Σοφακιιιιιιιι!!!Εισαι εδω?:DΣ ολα τα πρωτεια θες πια να εχεις?:mrgreen:Σοφουλα,νομιζω οτι μου ηρθε τελικα η ακατομαστουλα μου,δεν ειμαι και σιγουρη ακομα...ειδα 2 -3 σταγονες αλλα δεν ξεκινησε κανονικη ροη,οχι ακομα τουλαχιστον...αυτο τωρα ειναι περιοδος?Δωσε τα φωτα σου pleaseeeeeeeee!!!Φιλουθκια!!!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφακιιιιιιιι!!!Εισαι εδω?:DΣ ολα τα πρωτεια θες πια να εχεις?:mrgreen:Σοφουλα,νομιζω οτι μου ηρθε τελικα η ακατομαστουλα μου,δεν ειμαι και σιγουρη ακομα...ειδα 2 -3 σταγονες αλλα δεν ξεκινησε κανονικη ροη,οχι ακομα τουλαχιστον...αυτο τωρα ειναι περιοδος?Δωσε τα φωτα σου pleaseeeeeeeee!!!Φιλουθκια!!!:D

Είμαι στη δουλειά και μπαινοβγαίνω:mrgreen:Αχ Γκρετούλα μου τέτοια πρωτεία να τα βράσω!!!!Κοίτα , εμένα το σύμπτωμά μου ήταν ότι δεν είχα σωστή περίοδο,όχι ροή αλλά είχα μεγάλο κύκλο ή ξεχνούσε να μου έρθει.Όπως και να έχει το γεγονός ότι έχεις καθυστέρηση σε συνδιασμό με την ανεβασμένη προλακτίνη πρέπει να το δεις με την γιατρό.Ακόμα και να σου έρθει τώρα η περίοδος ,όσο θα έχεις ανεβασμένη προλακτίνη θα υπάρχει πρόβλημα. Για αυτό επιβεβαίωσε και με μια ακόμα εξέταση ότι είναι ανεβασμένη(στο λέω γιατί υπήρχε διάστημα σε έμένα που πότε ήταν φυσιολογική και πότε ανεβασμένη) και αν εξακολουθεί να είναι πάνω απο τα φυσιολογικά , πάνε στον γιατρό.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη δουλειά και μπαινοβγαίνω:mrgreen:Αχ Γκρετούλα μου τέτοια πρωτεία να τα βράσω!!!!Κοίτα , εμένα το σύμπτωμά μου ήταν ότι δεν είχα σωστή περίοδο,όχι ροή αλλά είχα μεγάλο κύκλο ή ξεχνούσε να μου έρθει.Όπως και να έχει το γεγονός ότι έχεις καθυστέρηση σε συνδιασμό με την ανεβασμένη προλακτίνη πρέπει να το δεις με την γιατρό.Ακόμα και να σου έρθει τώρα η περίοδος ,όσο θα έχεις ανεβασμένη προλακτίνη θα υπάρχει πρόβλημα. Για αυτό επιβεβαίωσε και με μια ακόμα εξέταση ότι είναι ανεβασμένη(στο λέω γιατί υπήρχε διάστημα σε έμένα που πότε ήταν φυσιολογική και πότε ανεβασμένη) και αν εξακολουθεί να είναι πάνω απο τα φυσιολογικά , πάνε στον γιατρό.

Εκλεισα ηδη ραντεβου Σοφακι,την Τεταρτη θα παω.Απλα αν ειναι περιοδος αυτο που εχω ελπιζω να εχει πεσει και η προλακτινη!Κι εγω στη δουλεια ειμαι...γκρρρ

 

1181844ramduwrl8y.gif:mrgreen:

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Την τελευταία φορά που πήγα στον γιατρό μου είπε και μειώσαμε την δόση σε μισό χάπι την βδομάδα.Από τότε είδα μεγάλη διαφορά.Τα έβαλα κάτω και σκέφτηκα κάποια πράγματα.Διαπίστωσα ότι από το διάστημα που ξεκίνησα τα χάπια ξεκίνησαν και τα ψυχολογικά μου.Επί ένα χρόνο και κάτι μήνες που παίρνω τα χάπια πάθαινα κρίσεις πανικού στο λεωφορείο και είχα συνέχεια στρες , άγχος και δεν μπορούσα να ηρεμήσω.Ήταν μια κατάσταση τρομερά δύσκολη.Όταν τα ανέφερα στον γιατρό μου είπε ότι είναι από το άγχος και όχι από τα χάπια.Από τότε όμως που μείωσα την δόση αισθάνομαι πολύ καλύτερα ως δια μαγείας.Μπήκα στο internet και διάβασα απίστευτα πράγματα για παρενέργειες.Προσοχή , δεν θέλω να τρομάξουν οι κοπέλες που το παίρνουν ή θα το πάρουν.Ο κάθε οργανισμός αντιδράει διαφορετικά.Συνήθως τα συμπτώματα είναι ναυτία,ζάλη και υπνηλία.Εγώ είχα και άλλα όμως.Και επειδή θέλω να επιβεβαιώσω ότι είναι από τα χάπια, τα σταματάω.Αυτή τη στιγμή η προλακτίνη μου είναι σταθερή και φυσιολογική.Θα την παρακολουθώ και αν ξανανέβει τότε βλέπουμε.Είναι ο μόνος τρόπος να επιβεβαιώσω αυτό που υποπτεύομαι.Άλλωστε ο γιατρός μου τα συνεχίζει μόνο για να είμαι εντάξει για να κάνουμε παιδάκι.Εμείς μπορεί να κάνουμε παιδάκι και σε 5 χρόνια(λέμε τώρα).Δεν θα τα παίρνω μέχρι τότε.Άλλωστε έχω σκοπό να την παρακολουθώ και να μην την αφήσω να ανέβει.

Αυτά από εμένα.Ελπίζω τα πράγματα να πάνε καλά.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ουαου ΣΟΦΗ μου,τι δηλωσεις ειναι αυτες;

Εγω χαιρομαι να σου πω την αληθεια με την αποφαση σου,γιατι εχει λογικη η σκεψη σου.Καπως ετσι κι εγω το ειχα σκεφτει κι εγω και τα σταματησα.....βεβαια εγω την αφησα να και ξανανεβηκε αρκετα !!!!!!!!!!!!

να μην την αφησεις ομως εσυ....την "ανεπιθυμητη"!!!!!!!!

αστο καλο.....δεν θα μας κανει οτι θελει αυτη.....!!!!!!!!!

katespes που εισαι;;;;Η αρχηγος ΣΟΦΗ κανει δηλωσεις!!!!!!!!!!:D:D:D:D

Ευγε ΣΟΦΗ !!!!!

μαζι σου ειμαστε!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Γκρετακι,εσυ τι κανεις ακομα σ'αυτο το ποστ;;;;

αντε να αραιωνουμε.....:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουαου ΣΟΦΗ μου,τι δηλωσεις ειναι αυτες;

Εγω χαιρομαι να σου πω την αληθεια με την αποφαση σου,γιατι εχει λογικη η σκεψη σου.Καπως ετσι κι εγω το ειχα σκεφτει κι εγω και τα σταματησα.....βεβαια εγω την αφησα να και ξανανεβηκε αρκετα !!!!!!!!!!!!

να μην την αφησεις ομως εσυ....την "ανεπιθυμητη"!!!!!!!!

αστο καλο.....δεν θα μας κανει οτι θελει αυτη.....!!!!!!!!!

katespes που εισαι;;;;Η αρχηγος ΣΟΦΗ κανει δηλωσεις!!!!!!!!!!:D:D:D:D

Ευγε ΣΟΦΗ !!!!!

μαζι σου ειμαστε!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D

Γκρετακι,εσυ τι κανεις ακομα σ'αυτο το ποστ;;;;

αντε να αραιωνουμε.....:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Mo ηρθε η πρωην ανεπιθυμητη και νυν επιθυμητη:mrgreen:κι αυριο παω στον ενδοκρινολογο για να ξανακανω εξεταση προλακτινης?Καλε πού πηγαν οι τροποι μου...Γεια σου Χελιδονακιιιιιιιι!!!!:DΤι κανεις?

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

Παρούσα, κορίτσια!!!

Και καλωσορίζω τα καινούργια μέλη του club με την ευχή να φύγουν το γρηγορότερο.

ΣΟΦΗ, γι' αυτό μου αρέσεις. Επειδή είσαι άνθρωπος αποφασιστικός κι ακέραιος. Εάν πραγματικά πιστεύεις ότι η διακοπή του χαπιού, θα σε βοηθήσει, τότε, ναι, είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει. Μόνο, που θα συμφωνήσω με το ΧΕΛΙΔΟΝΙ, να την ελέγχεις, για να μην σου ξεφύγει και πάρει πάλι τα όρη και τα βουνά.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, να υποθέσω ότι όλα καλά με την προσαρμογή; Εξετάσεις έκανες, βρε κορίτσι;

Γκρέτα, υπομονή κι όχι άγχος, όλα καλά θα πάνε και θα έρθει και το πολυπόθητο μωράκι. Και για όλα τα καινούργια κορίτσια, όχι άγχος.

Εγώ, περιμένω να αδιαθέτησω, να τελειώσω και να κάνω τις εξετάσεις μου. Έχω μία αγωνία, επειδή η γιατρός μου είχε πει όλο το καλοκαίρι να μην κάνουμε εξετάσεις και τώρα περιμένω πώς και πώς, να δω τι γίνεται. Μόλις έχω τα αποτελέσματα, θα ενημερώσω. Sorry, που χάθηκα, αλλά δεν είχα κάποιο νέο και γι' αυτό δεν έγραφα κάτι. Σας διαβάζω, όμως, σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Εδω κι εγω παλιιιιιι!!!!!!!!!!!!!

Οχι δεν εκανα εξετασεις......:oops::oops::oops:περιμενω τις γιορτες να παω Σαλονικα και θα τις κανω.Το χελιδονι τελεια στην προσαρμογη....!!!!!!!!!Γκρετααααααα ειπαμε οχι αγχος.......

θα τα ξαναπουμε συντομα:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου γλυκά και αγαπημένα!!!!Το πήρα απόφαση και χαίρομαι πραγματικά που συμφωνείτε και εσείς.Κορίτσια είμαι παααααααααρα πολύ καλά.Η ψυχολογία μου έχει αλλάξει τρομερά,αισθάνομαι μέσα στην ενέργεια και έχω τρελή διάθεση!!!!!!!Ακόμα και στη δουλειά όλοι έχουν πάθει πλάκα μαζί μου.Τρέχω σαν την σβούρα,πειράζω τους πάντες και γελάω με την ψυχή μου!!!Επιτέλους!!!!Ο παλιός καλός εαυτός που ήξερα.Βέβαια κοριτσάκια δεν θα την αφήσω να φτάσει πάλι στα ύψη.Ελπίζω να μην ξανανέβει.Αν όμως γίνει τότε θα πάω πάλι στον γιατρό.Είπαμε προλακτίνη και μωρό δεν ταιριάζουν......

katespsάκι μου γλυκό θα έχεις καλά αποτελέσματα,είμαι σίγουρη.άντε με το καλό να κάνεις τις εξετάσεις και να μας το πεις και εσύ!!!!Θα δεις,όλα καλά θα είναι;)

Χελιδόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι.Ένα έχω να σου πω "όποιος δεν θέλει να ζυμώσει ,δέκα μέρες κοσκινίζει"Από Πάσχα σε Χριστούγεννα μας το πας εσύ καλέ.Λοιπόν συμφωνώ με την στάση κάτω τα χάπια και οι γιατροί και πάνω η καλή ψυχολογία ,αλλά εσύ το πήγες ένα βήμα παραπάνω.:mrgreen:Κάνε μια εξετασούλα να δεις που βρίσκεσε.Και εγώ είπα πριν ένα χρόνο όταν είδα προλακτίνη 40, άστο μωρέ ,θα πέσει ,και τον επόμενο μήνα είχα 101 και τον επόμενο 125!!!!Δεν στο λέω να σε φοβήσω,μην με παρεξηγείς,αλλά θέλω να σου πω ότι πρέπει να την τσεκάρεις που και που και όχι μια στις τόσες......Έτσι?????

Γκρετάκι άντε να ξελαφρώσεις κοριτσάκι!Ελπίζω τα νέα σου αύριο να είναι καλά και να σε πετάξουμε γρήγορα έξω από το club μας:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Σας φιλώ γλυκά και περιμένω ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ νέα.........

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσαρες μου!!

Σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!

Κatespsaki μου σ ευχαριστω για τις ευχες!

Χελιδονακι μου θα το διωξω το αγχος μια και καλη,πού θα μου παει...

Σοφη χαιρομαι παρα πολυ που εισαι ανεβασμενη!keep up!

Ελπιζω να χω καλα αποτελεσματα και να περναω απο δω ετσι για ενα γεια!!!Φιλια!!!!

000200C0.gif

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θυμόσαστε σε ποια μέρα του κύκλου κανουμε την εξέταση?

Κοριτσακι εγω ορμονικες κανω παντα την 7η μερα περιοδου!;)Αλλα υπαρχουν αναλογες τιμες για καθε φαση του κυκλου που γινονται οι εξετασεις,ειτε τις κανεις δηλαδη στην αρχη ειτε στα μεσα του κυκλου.Αυτα τα ολιγα ξερω!:D

363122t20zgo6mme.gif you see, a dog growls when it's angry, and wags its tail when it's pleased. Now I growl when I'm pleased, and wag my tail when I'm angry. Therefore I'm mad.'" 444387eg9c8e9djb.gif
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θυμόσαστε σε ποια μέρα του κύκλου κανουμε την εξέταση?

Εμένα μου έλεγε ο γιατρός να πάω όποτε θέλω.Συνήθως πήγαινα λίγες μέρες αφού τελείωνα από περίοδο.

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...