Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Κορίτσια, καλημέρα!!!!!!

Απ' ό,τι βλέπω, το club μεγαλώνει. Μην στεναχωριέστε κορίτσια, και μεγαλώνει η άτιμη. Όλα καλά θα πάνε. Και μην ξεχνάτε: τα καλύτερα έρχονται.

Εύχομαι σε όλες ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ, να περάσουμε όσο ευχάριστα και ξεκούραστα γίνεται. Και του χρόνου το Πάσχα, είτε θα μετράμε τεράστιες κοιλίτσες είτε θα κρατάμε στην αγκαλιά μας τα παιδάκια μας.

Ε, και μετά τις γιορτές κάνουμε και καμιά εξέταση για να δούμε πού βρισκόμαστε.

 

Καλησπέρα κοπελιάάάάάάάά΄!!!!!

 

Μου άρεσε η ευχή σου ,από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί.Του χρόνου τέτοιον καιρό να είναι όλα αυτά μια μακρυνηήήήήή ανάμνηση.Άντε να γελάσει και το χειλάκι μας λίγο.Στο κάτω κάτω τόσο καλά παιδιά είμαστε , να μας συμβεί και εμάς κάτι καλό ,ε???????

Εύχομαι σε όλες ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και να περάσετε ένα υπέροχο Πάσχα.Η Ανάσταση του Κυρίου να φέρει σε όλες μας μια καινούργια ζωή,με φουσκωμένες κοιλίτσες.

 

Πολλά φιλιά σε όλες τις προλακτινοχτυπημένες!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας κορτσούδες!!!!!Έχουμε πολύ καιρό να τα πούμε.Σχεδόν ένα μήνα:o.Ντροπή!!!

Εγώ μέσα σε αυτόν το μήνα πέρασα μια πολύ όμορφη επέτειο(05/05 κλείσαμε 2 χρόνια γάμου) , έκοψα το τσιγάρο(αυτή είναι η τρίτη βδομάδα που δεν καπνίζω) και πήρα αποτελέσματα προλακτίνης (από 3-23 τα φυσιολογικά εγώ έχω 17!!!!!!!!!:mrgreen:).Σε γενικές γραμμές αυτά είναι τα καλά.Σήμερα όμως την έπαθα την κρίση μου.Έφυγα από την δουλειά και στον δρόμο είδα τουλάχιστον 6-7 έγκυες με τεράάάάά΄στιες κοιλιές.Αχ κορίτσια με έπιασε το παράπονο.Τις έβλεπα όλες καμαρωτές και τις χαιρόμουνα.Θέλω και εγώ επιτέλους.Αλλά δεν βλέπω φως στον ορίζοντα.Ο αντρας μου τον τελευταίο καιρό λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνει να φάει ,όχι να πάμε στον γιατρό.Και θα συνεχιστεί για καιρό αυτό.Έτσι οι ελπίδες μου γα εξωσωματική το καλοκαίρι μάλλον πάνε κατά :evil::evil::evil:.Βαρέθηκα να περιμένω την σειρά μου.Βαρέθηκα:cry::cry::cry:

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα κι από εμένα.

ΣΟΦΗ, με πρόλαβες. Σήμερα θα αναζητούσα κι εγώ το "χαμένο" (χαμένη είναι αυτή) με την προλακτίνη, επειδή τώρα με τις αλλάγες είναι αλήθεια ότι δυσκολεύομαι λίγο.

Καταρχήν, ΣΟΦΗ, να ζήσεις άλλα εκατόν δύο χρόνια ευτυχισμένα και πάντα να έχεις χαρούμενες επαίτειους. Δεύτερον, γιατί βρε κορίτσι στεναχωριέσαι; Είσαι η επόμενη. Πίστεψέ το, νιώσε το, κάντε κτήμα σου. Στο μεταξύ, είναι η αλήθεια, κι εγώ μόλις βλέπω τις εγκυούλες "παθαίνω μία φρίκη" και νιώθω ακόμη περισσότερο άσχημα, επειδή είναι έγκυες, περιμένουν τα παιδάκια τους και ζηλεύω. Καλά να είναι τα κορίτσια. Με το καλό.

Κοριτσάκι, στο έχω πει, μαζί θα μείνουμε εγκυούλες. Χθες το απόγευμα, πήγα στο γιατρό με τις εξετάσεις ανά χείρας. Λοιπόν, η δική μου με όριο το 23 είναι 24 κι η γιατρός έδωσε το πράσινο φως για προσπάθεια, με την προτροπή να μην απογοητευτώ, εάν δεν γίνει κάτι αμέσως. Η επόμενη μέτρηση θεωρεί καλό να γίνει προς το τέλος του καλοκαιριού κι όποτε δεν αισθάνομαι καλά ή βλέπω διαφορές να της τηλεφωνώ. Πήγα στο σπίτι τρελαμμένη.

Πάντα πίστευα ότι τα καλύτερα έρχονται και βλέπω ότι δεν κάνω λάθος.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, πού είσαι; Πού χάθηκες; Θέλουμε και τα δικά σου ευχάριστα.

Τα άλλα κορίτσια του club πώς είναι;

Link to comment
Share on other sites

katesps , γεια σου κοριτσάκι μου!!!!!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!:D

Χάρηκα πολύ πολύ πολύ πολύ ......με τα ευχάριστα νέα σου κοπέλα μου!!!!Την δαμάσαμε την άτιμη επιτέλους:P

Άντε τώρα που είναι και καλοκαιράκι θα το πιάσετε το καλοκαιρινό μωράκι.Μπανάκια , διακοπούλες ,τσουπ και το μικρούλι!!!!Μπράβο κοπέλα μου!!!!

Αχ αυτές οι κοιλίτσες είναι τρέλα.Τις βλέπω κάθε μέρα.Δουλεύω δίπλα σε πολυκατοικία που είναι όλοι σχεδόν γυναικολόγοι και γίνεται παρέλαση ΄ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.Και βέβαια να είναι καλά ΟΛΕΣ οι εγκυούλες , γερές με γερά μωράκια.Αλλά θέλω και εγώ!!!!!Αχ γλυκειά μου ,μακάρι να μείνουμε μαζί εγκυούλες αλλά δεν το βλέπω. ο άντρας μου τρέχει όλη μέρα ,κάθε μέρα και Σαββατοκύριακο.Χρόνος για τον γιατρό μηδέν.Επομένως καταλαβαίνεις ότι μια εξωσωματική γίνεται πλέον μακρινή ελπίδα:-(Άσε που γενικά η διάθεσή του αλλάζει μέρα με την μέρα.Πότε λέει άντε να κανονίσουμε να το κάνουμε και πότε λέει "καλά όταν βολέψει θα πάμε".Για αυτό έπεσε η ψυχολογία μου.Μέχρι τώρα περίμενα το καλοκαίρι για την εξωσωματική.Τώρα ?????Πάλι αναμείνατε στο ακουστικό σας:-(

Τέλος πάντων,αρκετά μιζεριάσαμε.ότι είναι να γίνει θα γίνει.....

ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙΙΙΙΙΙΙΙΙ,που είσαι υπαρχηγέ?Μετακομίζεις και χάθηκες??????

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Λοιπόν, είμαι σίγουρη ότι μέσα στο καλοκαίρι θα το τσιμπήσουμε το bebe. Όπως γράφεις, μπανάκια, διακοπούλες, χαρούμενη διάθεση, όχι άγχος (το κυριότερο). Και να το 2010 με το μωράκι αγκαλιά.

Όσο για τις εγκυούλες, ακριβώς το ίδιο σε καταλαβαίνω απόλυτα. Δουλεύω στο κέντρο, όπου βρίσκονται αρκετοί γιατροί, οπότε καταλαβαίνεις. Πάω έρχομαι όλο και σε κορίτσια με κοιλίτσες πέφτω. Δεν πειράζει, να είναι καλά τα κορίτσια, καλορίζικα τα μωράκια τους κι... έρχεται η σειρά μας.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, πού είσαι;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εδω εδω ειμαι!!!!!!Βρηκα χρονο να σας δω λιγο.

Ναι μετακομιζω και γινεται ενας χαμος!!!!!!!Θα επανελθω συντομα στο club!!!!

Τα νεα σας ειναι πολυ ευχαρισταααααα!!!!!!!!Τελεια!!!!!!!!

Εγω δεν εχω και πολυ ευχαριστα νεα κοριτσια!

πηγα κι εκανα τις εξετασεις μου και εκει που ειπαμε να την κατεβασουμε η δικη μου ανεβηκε!!!!!!!

ναι ανεβηκε φιλεναδιτσες μου!στεναχωρεθηκα μωρε αλλα ειπα να τελειωσω την μετακομιση και θα ξανακανω γιατι δεν νομιζω πως ειχα καλη ψυχολογια.Αντε να δουμε......Σας φιλω και θα τα ξαναπουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, επιτέλους!!! Πήραμε νέα σου.

Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε. Θυμάσαι ένα τραγούδι που λέει: "Μια μετακόμιση θα κάνουμε από το σπίτι το παλιό"; Αυτό ακριβώς. Μόλις τελειώσεις, θα ηρεμήσεις κι όλα καλά.

Περιμένουμε τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας,

Πάσχω κι εγώ από αυξημένη προλακτίνη, βέβαια δεν με ενδιαφέρει να μείνω έγγυος, γιατί πρώτον είμαι μικρή (25), δεύτερον δεν έχω αγόρι και τρίτον δεν θέλω να κάνω παιδιά αργότερα. Αλλά έχω πρόβλημα με το βάρος μου. Εξαιτίας κάποιων φαρμάκων πάχυνα πήρα γύρω στα 30 κιλά και από τότε που μου ανέβηκε η προλακτίνη, δεν μπορώ να τα χάσω! Τι σε διαιτολόγο έχω πάει, τι δεν έτρωγα το βράδυ, τι μια περίοδο δεν έτρωγα τίποτα, δεν είχα αποτέλεσμα. Ξέρω, είμαι εκτός θέματος, αλλά είμαι σε απόγνωση. Στην αρχή η προλακτίνη μου (με άλλη μέτρηση) ήταν 1900 από όριο 400, μετά πήγε στα 1450 και τώρα μου έφτασε στα 900. Ξεκίνησα και τώρα δίαιτα, πριν μάθω τα αποτελέσματα, αλλά λέω να τα σταματήσω. Επίσης, πήρα πολύ εύκολα κιλά. Ενώ είχα χάσει 10 πέρυσι, πήρα τα 4 σταδιακά γιατί δεν πρόσεχα, αλλά πήρα απότομα 6 κιλά σε μία βδομάδα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.:(:(

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαράκι.

Τα κιλά δυστυχώς είναι ένα από τα προβλήματα που συνοδεύουν την προλακτίνη.Όλες μας άλλες λίγο άλλες πολύ τα βάλαμε τα κιλάκια μας.Δεν έχω να σου προτείνω κάτι ιδιαίτερο για να τα χάσεις,αν το ήξερα άλλωστε θα το έκανα και εγώ.Προσπάθησε να ρυθμίσεις την προλακτίνη σου και επειδή είσαι μικρούλα και ο μεταβολισμός σου λογικά είναι καλός , προσπάθησε να κάνεις όσο το δυνατό καλύτερη διατροφή,υγιείνή.Και επίσης πιστεύω ότι η γυμναστική θα βοηθήσει αρκετά.Ότι γυμναστική σου αρέσει ,ακόμα και περπάτημα.Καλό θα σου κάνει.Σίγουρα η προλακτίνη δυσκολεύει τα πράγματα αλλά ότι χάσεις για κέρδος θα είναι.

Καλή επιτυχία!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ΑΡΧΗΓΕ ΣΟΦΗ,τι κανεις;

Να ρωτησω για τα κιλα σου;

Εγω παντως δεν θα σου πω........

ή μαλλον θα σου πω.......... Εχασα 2 ολοκληρα κιλααααααααααα!!!!!!!!!

Ζητωωωωωωωωω!!!!!!!!!πως πας εσυ με την προλακτινη σου;;;

σταθερη εεεεεεεε;;;;;;;; χαμηλωμενη φανταζομαι!!!!!!!!!!!αχ κοριτσια.... να τελειωσω με τη μετακομιση και θα τα ξαναλεμε παλι οπως πριν!!!!!!

Σας φιλω.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Που είσια βρε ΧΕΛΙΔΟΝΙ???????

Αχ αυτή η μετακόμιση!!!!!!Από την άλλη όμως πάνε τα δύο κιλάκια;)Μήπως να ανοίξουμε εταιρία μεταφοράς και μετακόμισης μπας και χάσουμε κανένα κιλάκι???????:lol:

Λοιπόν εγώ είμαι σταθερά στα ίδια και είμαι πολύύύύύύύύ χαρούμενη για αυτό.Και ο λόγος είναι ότι έκοψα εδώ και ενάμισυ μήνα το τσιγάρο και ευτυχώς παρόλο που άνοιξε η όρεξή μου δεν έβαλα κιλά.Η προλακτίνη έπεσε και άλλο , τώρα είμαι στο 17,50.Θα μειώναμε και το χάπι αν δεν θέλαμε παιδάκι.Τέλος πάντων..........Περνάω μια φάση αφασία.Θα τα πούμε καλύτερα όταν τακτοποιηθείς και μπαίνεις κανονικά στο forum.Καλή υπομονή και καλό κουράγιο ΥΠΑΡΧΗΓΕ ΧΕΛΙΔΟΝΙ!!!!!!

ΠΟΛΛΑ ΜΑΤΣΑ ΜΟΥΤΣΑ!!!!!!!!!!!!!

436227peh2tec0ns.gif

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γειά σας,

Πάσχω κι εγώ από αυξημένη προλακτίνη, βέβαια δεν με ενδιαφέρει να μείνω έγγυος, γιατί πρώτον είμαι μικρή (25), δεύτερον δεν έχω αγόρι και τρίτον δεν θέλω να κάνω παιδιά αργότερα. Αλλά έχω πρόβλημα με το βάρος μου. Εξαιτίας κάποιων φαρμάκων πάχυνα πήρα γύρω στα 30 κιλά και από τότε που μου ανέβηκε η προλακτίνη, δεν μπορώ να τα χάσω! Τι σε διαιτολόγο έχω πάει, τι δεν έτρωγα το βράδυ, τι μια περίοδο δεν έτρωγα τίποτα, δεν είχα αποτέλεσμα. Ξέρω, είμαι εκτός θέματος, αλλά είμαι σε απόγνωση. Στην αρχή η προλακτίνη μου (με άλλη μέτρηση) ήταν 1900 από όριο 400, μετά πήγε στα 1450 και τώρα μου έφτασε στα 900. Ξεκίνησα και τώρα δίαιτα, πριν μάθω τα αποτελέσματα, αλλά λέω να τα σταματήσω. Επίσης, πήρα πολύ εύκολα κιλά. Ενώ είχα χάσει 10 πέρυσι, πήρα τα 4 σταδιακά γιατί δεν πρόσεχα, αλλά πήρα απότομα 6 κιλά σε μία βδομάδα χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.:(:(

Γειά σoυ''maraki172'' μην απογοητεύεσαι και΄γω είχα το ίδιο πρόβλημα αλλα με σωστό γιατρό και καλή θεραπεία όλα θα πάνε καλά, μόνο να προσέξεις λίγο τα κιλα όλα τα άλλα θα γίνουν.Εγώ πάντως δεν νομίζω να σου ανέβηκε η προλακτίνη από φάρμακα γιατί και σε μένα στα καλά καθούμενα εμφανίστηκε το προβλημα αλλά λύθηκε.ΥΠΟΜΟΝΗ.:P
a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Μαράκι.

Τα κιλά δυστυχώς είναι ένα από τα προβλήματα που συνοδεύουν την προλακτίνη.Όλες μας άλλες λίγο άλλες πολύ τα βάλαμε τα κιλάκια μας.Δεν έχω να σου προτείνω κάτι ιδιαίτερο για να τα χάσεις,αν το ήξερα άλλωστε θα το έκανα και εγώ.Προσπάθησε να ρυθμίσεις την προλακτίνη σου και επειδή είσαι μικρούλα και ο μεταβολισμός σου λογικά είναι καλός , προσπάθησε να κάνεις όσο το δυνατό καλύτερη διατροφή,υγιείνή.Και επίσης πιστεύω ότι η γυμναστική θα βοηθήσει αρκετά.Ότι γυμναστική σου αρέσει ,ακόμα και περπάτημα.Καλό θα σου κάνει.Σίγουρα η προλακτίνη δυσκολεύει τα πράγματα αλλά ότι χάσεις για κέρδος θα είναι.

Καλή επιτυχία!

Ευχαριστώ! Κι εγώ έτσι το σκέφτηκα ότι ότι χάσω για κέρδος θα είναι, αλλά από την άλλη έλεγα να κάνω δίαιτα να στερούμαι και να χάνω μισό κιλό την εβδομάδα; Είδα και μια κοπέλα η οποία έτρωγε 2 πίτες, μία πατάτες με σως και μια κόκα κόλα και ήταν μόνο 60 κιλά. Κι εγώ τρώω τα μισά σχεδόν και είμαι 90. Ζηλεύω. Το φαί είναι πολύ ωραίο συναίσθημα. Και όταν είπα στη γιατρό μου πότε θα αρχίσω να χάνω κιλά με τα χαπάκια, μου είπε ότι πρέπει να μειώσω τις θερμίδες μου και όχι με τα χάπια. Και δεν είχε και κανένα συμφέρον-λόγο να μου το πει. Αλήθεια, εσένα πως ξεκίνησε η προλακτίνη σου; Μου είπαν για κάποια χάπια που είναι αποτελεσματικά, αλλά δεν τα θυμάμαι. Κι εγώ αυτά θέλω να γράψω. Μόλις έχω κάτι νεότερο θα σας πω. Πόσα κιλά είσαι αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σoυ''maraki172'' μην απογοητεύεσαι και΄γω είχα το ίδιο πρόβλημα αλλα με σωστό γιατρό και καλή θεραπεία όλα θα πάνε καλά, μόνο να προσέξεις λίγο τα κιλα όλα τα άλλα θα γίνουν.Εγώ πάντως δεν νομίζω να σου ανέβηκε η προλακτίνη από φάρμακα γιατί και σε μένα στα καλά καθούμενα εμφανίστηκε το προβλημα αλλά λύθηκε.ΥΠΟΜΟΝΗ.:P

Γειά σου

Ευχαριστώ για το μήνυμα. Όταν λες όλα θα πάνε καλά εννοείς τα κιλά μου; Ναι ,αλλά το πρόβλημα είναι ότι ήρθε καλοκαίρι και ήδη η προλακτίνη μου είναι ανεβασμένη, ενώ εγώ θέλω να χάνω κιλά. Από τη μια βοηθάει που είναι καλοκαίρι, γιατί είναι και το κολύμπι και το beach volley, αν και τώρα δεν μπορώ ακόμα γιατί είμαι Αθήνα λόγω εξετάσεων. Εσένα σε πόσον καιρό λύθηκε το πρόβλημα; Πόση προλακτίνη είχες αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

:okalhspera sas..ειχα γραψει πριν λιγες μερες με την αγωνια μηπως ειμαι εγκυος.Τελικα δεν ειμαι,εχω ξανα ανεβασμενη προλακτινη.Με εχει παρει πολυ απο κατω,το ανακαλυψα πριν 2 χρονια το προβλημα και τοτε ειχα τρομαξει υπερβολικα...μεχρι και κριση πανικου επαθα.,...τι νοσοκομεια,τι μαγνητικες..και ολα αυτα για την προλακτινη που ηταν τοτε γυρω στο 60.Ξεκινησα με παρλοντελ αλλα μου φερναν παρενεργειες...δυνατους πονοκεφαλουσ και ο γιατρος μου εδωσε τα ντοστινεξ...Φοβαμαι να τα παρω λογω του οτι ακουσα για καρδιοπαθεις...μεχρι πριν λιγο καιρο τα επαιρνα και ολα καλα.Τωρα με εχει πιασει παλι αγχος μη συμβει τιποτα ρε κοριτσια...Αλλα κ αν δε τα παρω θα ανεβει στα υψη η ατιμη...Σας φερνει πονοκεφαλκους κ ζαλαδες οταν ανεβαινει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:okalhspera sas..ειχα γραψει πριν λιγες μερες με την αγωνια μηπως ειμαι εγκυος.Τελικα δεν ειμαι,εχω ξανα ανεβασμενη προλακτινη.Με εχει παρει πολυ απο κατω,το ανακαλυψα πριν 2 χρονια το προβλημα και τοτε ειχα τρομαξει υπερβολικα...μεχρι και κριση πανικου επαθα.,...τι νοσοκομεια,τι μαγνητικες..και ολα αυτα για την προλακτινη που ηταν τοτε γυρω στο 60.Ξεκινησα με παρλοντελ αλλα μου φερναν παρενεργειες...δυνατους πονοκεφαλουσ και ο γιατρος μου εδωσε τα ντοστινεξ...Φοβαμαι να τα παρω λογω του οτι ακουσα για καρδιοπαθεις...μεχρι πριν λιγο καιρο τα επαιρνα και ολα καλα.Τωρα με εχει πιασει παλι αγχος μη συμβει τιποτα ρε κοριτσια...Αλλα κ αν δε τα παρω θα ανεβει στα υψη η ατιμη...Σας φερνει πονοκεφαλκους κ ζαλαδες οταν ανεβαινει??

Τα dostinex ΜΠΟΡΕΙ να δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα ,δεν είναι απαραίτητο , αλλά μια επίσκεψη για ένα έλεγχο σε καρδιολόγο θα σε ηρεμήσει.Και εγώ πήγα και μου είπε ότι η καρδιά μου είναι μια χαρά παρόλο που τα παίρνω 1 χρόνο.Προσπάθησε να αποβάλεις το άγχος γιατί αυτό ευθύνεται για όλες τις φοβίες σου και πολύ πιθανό και για τους πονοκεφάλους.Εγώ προσωπικά δεν έχω πονοκεφάλους και ζαλάδες από την προλακτίνη και ούτε άκουσα ποτέ κανένας να το έχει σαν σύμπτωμα.Το πιθανότερο είναι ότι όλα οφείλονται στο άγχος σου.Αν μπορέσεις να ηρεμήσεις λίγο θα δεις διαφορά.;)

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σου

Ευχαριστώ για το μήνυμα. Όταν λες όλα θα πάνε καλά εννοείς τα κιλά μου; Ναι ,αλλά το πρόβλημα είναι ότι ήρθε καλοκαίρι και ήδη η προλακτίνη μου είναι ανεβασμένη, ενώ εγώ θέλω να χάνω κιλά. Από τη μια βοηθάει που είναι καλοκαίρι, γιατί είναι και το κολύμπι και το beach volley, αν και τώρα δεν μπορώ ακόμα γιατί είμαι Αθήνα λόγω εξετάσεων. Εσένα σε πόσον καιρό λύθηκε το πρόβλημα; Πόση προλακτίνη είχες αρχικά;

ΓΕΙΑ σου και μην απελπιζεσαι:καταρχήν πρέπει με τα σωστά φάρμακα και τον''σωστο''γιατρό να ξεκινήσεις.Τα κιλά θα φύγουν αν βέβαια και συ ακολουθήσεις μια σωστή δίαιτα,να σου πω την αληθεια και΄γω ταλαιπωρήθηκα αρκετά αλλά τα κατάφερα απ΄ότι θυμάμαι(κοίτα πέρασαν και 9χρόνια)είχα 39,5 προλακτίνη.Γι΄αυτό μην απελπιζεσαι γιατί και το ψυχολογικό συντελεί στην όλη κατάσταση.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ σου και μην απελπιζεσαι:καταρχήν πρέπει με τα σωστά φάρμακα και τον''σωστο''γιατρό να ξεκινήσεις.Τα κιλά θα φύγουν αν βέβαια και συ ακολουθήσεις μια σωστή δίαιτα,να σου πω την αληθεια και΄γω ταλαιπωρήθηκα αρκετά αλλά τα κατάφερα απ΄ότι θυμάμαι(κοίτα πέρασαν και 9χρόνια)είχα 39,5 προλακτίνη.Γι΄αυτό μην απελπιζεσαι γιατί και το ψυχολογικό συντελεί στην όλη κατάσταση.

Τι να μην απελπίζομαι, που πήρα ένα κιλό. Ακριβώς, πήρα ένα κιλό σε δίαιτα. Και πολύ αυστηρή μάλιστα. Τρώω 1000-1100 θερμίδες την ημέρα. Αλλά όσο έχασα, ένα κιλό, το πήρα σε μία μέρα. Τώρα δεν ξέρω τι φταίει, έκανα κατακράτηση υγρών, η προλακτίνη, η αλήθεια είναι ότι ήπια ένα ποτό και αισθανόμουν τύψεις, αλλά δίψαγα. Είναι με καρπούζι :) Τι να πω, δεν ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην απελπίζομαι, που πήρα ένα κιλό. Ακριβώς, πήρα ένα κιλό σε δίαιτα. Και πολύ αυστηρή μάλιστα. Τρώω 1000-1100 θερμίδες την ημέρα. Αλλά όσο έχασα, ένα κιλό, το πήρα σε μία μέρα. Τώρα δεν ξέρω τι φταίει, έκανα κατακράτηση υγρών, η προλακτίνη, η αλήθεια είναι ότι ήπια ένα ποτό και αισθανόμουν τύψεις, αλλά δίψαγα. Είναι με καρπούζι :) Τι να πω, δεν ξέρω

Γεια σου, λες ότι πήρες ένα κιλό σε δίαιτα.Την δίαιτα αυτή που κάνεις την έχεις από καμιά φίλησου;Εγώ νομίζω πως θα πρέπει να πας σε διαιτολόγο και καταρχήν κάνε και μια γενική αίαμτος να δεις μήπως έχεις καμιά άλλη ορμόνη ανεβασμένη, γιατί να πάρεις κιλό σε δίαιτα δεν μου πολυακούγεται νορμάλ.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, λες ότι πήρες ένα κιλό σε δίαιτα.Την δίαιτα αυτή που κάνεις την έχεις από καμιά φίλησου;Εγώ νομίζω πως θα πρέπει να πας σε διαιτολόγο και καταρχήν κάνε και μια γενική αίαμτος να δεις μήπως έχεις καμιά άλλη ορμόνη ανεβασμένη, γιατί να πάρεις κιλό σε δίαιτα δεν μου πολυακούγεται νορμάλ.

Όχι, η προλακτίνη από μόνη της είναι αρκετή για να καθυστερεί το μεταβολισμό. Έχω κάνει εξάλλου εξετάσεις και δεν μου βρήκαν κάποια άλλη ορμόνη ανεβασμένη. Θα κάνω και εξετάσεις θυροειδή μήπως έχω. Όσο για τη δίαιτα, είναι πολύ καλή. Τρώω φυσιολογικά σε φυσιολογικές ποσότητες, χωρίς να τρώω ενδιάμεσα πολλές φορές. Επιπλέον, στερούμαι και τους υδατάνθρακες, πχ μακαρόνια τρώω μαύρα, κάτι που αν το κάνεις, είναι από μόνο του δίαιτα, συν τις θερμίδες που κοιτάω. Δηλαδή διπλή δίαιτα. Και έχανα μέχρι εχτές, ένα κιλό, εκτός από σήμερα, που πήρα. Εξάλλου και σε διαιτολόγο που είχα πάει, δεν έχασα κιλό, οπότε μάλλον η προλακτίνη φταίει. Μου είπαν πάντως πως αυτό έχει να κάνει με τα υγρά του σώματος οπότε θα δω αύριο. Θα ρωτήσω και τον ενδοκρινολόγο, που είναι γιατρός και ξέρει καλύτερα από διαιτολόγο..

Link to comment
Share on other sites

Οκ, απλά θα αργήσω όπως φαίνεται και εγώ βιάζομαι.

Αυτό το διάβασα κάπου:

"Το σώμα μας φυσικά καίει λίπος για την παραγωγή ενέργειας.

 

Όταν δεν μπορεί να το κάψει, το συσσωρεύει και έτσι αυξάνεται το βάρος μας.

 

Αυτό οφείλεται σε ορμονική ανισορροπία που προκαλείται από λάθος διατροφικές συνήθειες.

 

Οι συνήθειες αυτές, γίνονται εν αγνοία μας και επιβάλλονται από το σύγχρονο τρόπο ζωής με αποτέλεσμα να προκαλούν τις ορμονικές διαταραχές, που μας απαγορεύουν να κάψουμε λίπος. "

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, γιατί αγχώνεσαι τόσο καλά και΄γω όταν είχα το πρόβλημα έτσι ήμουν αλλά εσύ μήπως το παρακάνεις;Το ξέρεις ότι μπορεί να φέρεις αντίθετα αποτελέσματα, πρόσεχε ολα θα πάνε καλά:P

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Eίδες , και μόνη σου το καταλαβαίνεις για το άγχος αλλά και οι μελέτες το λένε.Τώρα σε ποια φάση είσαι τι κάνεις συνεχίζεις την δίαιτα;Πήγαιανε και σε έναν διαιτολόγο, μην κάνεις δίαιτες από φίλες ή περιοδικά με τις συμβουλές του διαιτολόγου και ενδοκρινολόγου και βέβαια ότι λέει η δίαιτα μην κάνεις μονοφαγία........

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...