Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Συμφωνώ με τα όσα γράφει η ΣΟΦΗ (κοριτσάκι, πώς είσαι; Περιμένουμε τις ευχάριστες ειδήσεις). Το πρόβλημα με την προλακτίνη, ναι είναι πρόβλημα, όχι, όμως, από αυτά που δεν αντιμετώπιζονται. Ίσως, να είναι το πιο εύκολο - εάν υπάρχει κάτι εύκολο σε θέματα τεκνοποίησης - στην αντιμετώπισή του. Σίγουρα, η εγκυμοσύνη θα καθυστερήσει. Με την ανάλογη θεραπεία, τη συνεχή παρακολούθηση και τον κατάλληλο γιατρό, είναι κάτι που επιλύεται. Άλλωστε, κι η κοπέλα που άνοιξε αυτό το θέμα, έγραψε - εάν δεν κάνω λάθος - ότι έμεινε έγκυος.

Κορίτσια, όπως γράφει κι η ΣΟΦΗ, η προλακτίνη - εκτός των παραπάνω - αντιμετωπίζεται με ηρεμία, υπομονή κι επιμονή. Τουλάχιστον, σε μένα αυτό λειτούργησε, η προλακτίνη έπεσε σημαντικά και με τη σύμφωνη γνώμη των γιατρών είμαι στις προσπάθειες για να μείνω έγκυος. Ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα.

Και κάτι τελευταίο... ας μην απογοητεύομαστε. Όλες θα γίνουμε σύντομα μανούλες. Θέληση και πίστη να υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όχι, δεν το σκέφτομαι καθόλου, αυτό είναι το πρόβλημα. Δηλαδή άμα το σκεφτόμουν συνέχεια τι θα άλλαζε; Το είδα και σε ένα ντοκιμαντέρ, ότι η προλακτίνη ίσον μηδέν τεστοστερόνη, την ορμόνη που ρυθμίζει τη διάθεση για σεξ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοπελιές!

Είπα να σας πω τα νέα μου.Από χτες κυκλοφορώ με "καινούργια" εμφάνιση.Νάρθηκα,γύψο και πατερίτσες:(:cry:Πάει το ποδαράκι μου κορίτσια!Κατάφερα να σπάσω κόκαλο στο πέλμα.Τώρα θα είμαι σε αυτή την κατάσταση ένα μήνα.Εκτός του ότι πονάω δεν μπορώ να μετακινηθώ μέσα στο σπίτι.Οι απλούστερες κινήσεις για εμένα πλέον είναι βουνό.Σήμερα έκανα μπάνιο με την βοήθεια της μανούλας μου.Ούτε τουαλέτα δεν μπορώ να πάω χωρίς να ιδρώσω από την προσπάθεια.Αχ πως θα περάσει έτσι ένας μήνας.Ελπίζω να δέσει γρήγορα το κόκαλο και να μπορώ να βγω από το σπίτι γρηγορότερα.Αλλιώς με βλέπω να δαγκώνω κόσμο:twisted:

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

μόλις έγινα μέλος της παρέας σας μετά απο επισκέψεις μου στο site καθώς έψαχνα πληροφορίες για την γνωστή ορμόνη, την προλακτίνη. Έκανα ορμονικές εξετάσεις μετά απο τον γνωστό έλεγχο του test Παπανικολάου και έχω και εγώ αυξημένη προλακτίνη 41 και στην δεύτερη επανεξέταση να ανέρχεται σε μονάδα μέτρησης 88. Έκανα μαγνητική όπου ζήτησε ο γιατρός και η οποία βγήκε καθαρή. Περιμένω απαντήσεις τις ερχομενες ημέρες... Το ερώτημά μου ειναι για ποιο λόγο αυξάνεται η προλακτίνη; Που οφείλεται η αύξησή της; ...και τι επιπτώσεις έχει;

Link to comment
Share on other sites

Αμαλία καλώς όρισες στην παρέα μας:D

Η προλακτίνη μπορεί να οφείλεται σε άγχος,πολυκυστικές ,θυρεοειδή ή αδένωμα στην υπόφυση.Αν όλα όμως είναι εντάξει τότε είναι απλά οργανικό.Οι βασικότερες επιπτώσεις τις προλακτίνης είναι το πρόβλημα στην γονιμότητα.Βλέπεις η προλακίνη είναι ορμόνη που αυξάνεται όταν περιμένεις μωράκι .Έτσι προετοιμάζετα το σώμα σου για να θυλάσεις.Αν δε είσαι όμως έγκυος τότε το σώμα μπερδεύεται.Εγώ για παράδειγμα είχα πρόβλημα με την περίοδο.Αλλες κοπέλες λένε ότι τρέχει από το στήθος τους υγρό.Όπως και να έχει δεν είναι ό,τι καλύτερο αν θες να μείνεις έγκυος.Όμως αντιμετωπίζεται εύκολα με τα χάπια.Λογικά θα σου πει ο γιατρός σου να αρχίσεις θεραπεία.Ύστερα από λίγο καιρό θα αρχίσει σιγά-σιγά να μειώνεται μέχρι να επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα.;)

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες,

 

Σε ευχαριστώ Σοφία για τις πληροφορίες που μου έδωσες, σχεδόν τα ίδια μου λέει ο γιατρός, θα μάθω όμως λεπτομέρειες απο βδομάδα που θα τον δω. Εγώ έχω πρόβλημα με την περίοδο απο τότε που μου ξεκίνησε δηλαδή όλα τα χρόνια δεν έχω σταθερό κύκλο περιόδου και τα τελευταία 2 χρόνια εμφανίζονται κυλίδες αίματος και τις ελεύθερες ημέρες! Όλα αυτά που σχετίζονται με την εγκυμοσύνη και που μια επίπτωση ίσως να είναι η δυσκολία τεκνοποίησης, με ανησυχούν!!! Έκανα και εξετάσεις θυροειδή και είναι και αυτές καθαρές. Όλα είναι καθαρά εκτός την προλακτίνη μόνο που είναι 88,50. Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω σε δύο πράγματα.Πρώτον υπάρχουν και χειρότερα και δεύτερον όλα γίνονται για κάποιο λόγο.Μου είχε συμβεί κάτι άσχημο παλαιότερα και με το πέρασμα το χρόνου διαπίστωσα ότι τελικά ήταν για καλό και μέσα από την άσχημη εμπερία εγώ κέρδισα και δεν έχασα!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μεναααααααα!!!!!!!!!Επανηλθα στο CLUB !!!!!!!!!

Αυξανομαστε βλεπω εεεεεεεεε;;;;;;ΣΟΦΗ μου τι επαθες βρε παιδακι μου;Πως τα καταφερες ρε παιδι;Καλοκαιριατικα;Περαστικα και γρηγορη αναρρωση σου ευχομαι.Τι γινεται πως πανε οι "ανεπιθυμητες";katespes τι κανουμε;Σε διαβαζω ανεβασμενη και χαιρομαι γι'αυτο.

Εγω κορτσουδια μου τα ιδια μη σας πω και χειροτερα.Η "ανεπιθυμητη " ουτε ξερω κατα που βρισκεται,τελευταια που εκανα την εξεταση ηταν ανεβασμενη αλλα ειπα να κανουμε την μετακομιση και θα την ξανακανω.Ειναι στο προγραμμα,να δουμε ποτε ομως.Το στηθος βεβαια συνεχιζει να τρεχει περρισοτερο απο καθε αλλη φορα.Αυτο δεν ειναι και πολυ καλο σημαδι αλλα που θα μου παει; Θα την κερδισουμε!!!Αντε τωρα θα τα λεμε....

Καλως ηρθατε και οι καινουριες στο CLUB!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"Προλακτινη-κτυπημένες" καλημέρα!!!

Μετά από 15 περίπου ημέρες αποχής επέστρεψα.

ΣΟΦΗ, πολλά πολλά περαστικά. Έχω σπάσει αστράγαλο και ξέρω ακριβώς σε τι κατάσταση βρίσκεσαι. Και τώρα καλοκαιριάτικα;;; Τι να πω;;; Τουλάχιστον να σταματήσει εδώ η γκαντεμιά.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, τέλος η μετακόμιση; Τακτοποιήθηκες; Όχι, τίποτα άλλο για να τακτοποιήσεις και την "ανεπιθύμητη". Νομίζω ότι έφθασε η ώρα της. Μην στεναχωριέσαι. Εδώ είμαστε για ό,τι χρειαστείς.

Αμαλία aggpal, να μην σκέφθεσαι τίποτα άλλο, γιατί αγχώνεσαι. Ηρέμησε κι όλα θα στρώσουν. Λίγο υπομονή.

Όσο για τα δικά μου, επειδή για φέτος δεν υπήρχαν διακοπές κι επειδή το κοριτσάκι μου έπρεπε να κάνει κάποια μπάνια, πήγαμε στη μαμά μου στη Λούτσα για λίγες ημέρες, όπου γύρισα με "πρησμένο στομάχι" από τις ιδιοτροπίες της και τις παραξενιές της. Όσο για την προλακτίνη, η τελευταία μέτρηση ήταν μόλις μισή μονάδα πάνω από το όριο και σύμφωνα με τη γιατρό η επόμενη μέτρηση αναμένεται περί τα μέσα Οκτωβρίου. Πάντως, υγρό από το στήθος τρέχει πολύ λίγο κι εγώ αισθάνομαι καλύτερα. Θα δούμε.

Άντε βρε και το καλοκαίρι του 2010 προβλέπεται με ατελείωτες ώρες διακοπών με μωρά. Και δεν θέλω αντιρρήσεις.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Που είστε βρε κορίτσια????Και άρχισα να αισθάνομαι μοναξιά!!!!!

ΧΕΛΙΔΟΝΙ μου φαντάζομαι ότι επιτέλους ξεμπέρδεψες από τις μετακομίσεις.Άντε να ηρεμήσεις επιτέλους.Τώρα πάρε βαθιά ανάσα , χαλάρωσε για λίγες μέρες(είναι απαραίτητο) και μετά ασχολήσου και με την -φτου μακρυά από εμάς- προλακτίνη.Ήταν δύσκολη περίοδος κοπέλα μου και είναι λογικό να έχει ξεφύγει λίγο.Δεν πειράζει.Θα την ξαναρίξουμε;)

 

katespsάκι πήγες Λούτσα τελικά.....Καλά έκανες ,ξέρω ότι είναι δύσκολο για εσένα αλλά το μικρούλι σου θέλει τα μπανάκια του.Έκανες μια θυσία για το παιδί σου;)Θα έχεις να το χρησιμοποιείς όταν μεγαλώσει και κάνει αταξίες.Θα λες "ξέρεις τι έκανα εγώ για εσένα?Ε????" και όλα τα κλασικά που λένε όλες οι μανούλες του κόσμου:lol:Ευτυχώς η προλακτίνη είναι σε καλά επίπεδα.Άντε ,στην επόμενη μέτρηση ακόμα χαμηλότερα!!!!!!

Εγώ κοντεύω να φάω τα νύχια μου αυτές τις μέρες.Αχ κορίτσια , δεν αντέχω άλλο.Αυτή η κλεισούρα με τρελαίνει.Καθώς και το ότι δεν μπορώ να κάνω τίποτα μόνη μου.Και έχω και την μαμά μου ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ εδώ.Να είναι καλά , με βοήθησε πολύ, αλλά είμαι στο τσακ να την δαγκώσω:twisted:Για να μην πω και για την δουλειά.Εγώ το χαζό επειδή δεν είμαι του σπιτιού τους είπα ότι θα επιστρέψω σύντομα και δεν θα καθήσω ένα μήνα,όσο δηλαδή μου είπε ο γιατρός ότι θα έχω τον γύψο.Σκεφτόμουν ότι μπορώ να πάω και να κάνω ό,τι μπορώ.Επίσης η κοπέλα που δουλεύουμε μαζί θα έφευγε με άδεια,άσε που θα έπεφταν όλα επάνω της και δεν ήθελα να την φορτώσω.Έλα όμως που τα πράγματα δεν ήταν τόσο απλά.Και τώρα που βλέπω ότι δεν μπορώ να πάω στην δουλειά ακόμα,με κάνουν και αισθάνομαι άσχημα(όχι η κοπέλα,οι ανώτεροι).Και σκέφτομαι τι να κάνω.Δεν θέλω να κάνω ζημιά στο πόδι μου.Είμαι και στον 2ο όροφο και δεν έχουμε ασανσέρ,πως θα κατεβαίνω τα σκαλιά μόνη.Θα χρειάζομαι και ταξί κάθε μέρα,άλλα έξοδα.Από την άλλη έχω σημαντικές εκκρεμότητες στην δουλειά,δεν θέλω να μου πουν ότι κάθομαι επίτηδες με αναρρωτική(ναι το σκέφτηκαν και αυτό) και θέλω και επιτέλους να ξεσκάσω βγαίνοντας από το σπίτι.Προβληματίστικα λοιπόν.Τελικά σκέφτηκα να πάω στον γιατρό και να κάνω ό,τι μου πει αυτός.Θα του εξηγήσω τις απαιτήσεις τις δουλειάς μου και ας μου πει αυτός τι είναι καλύτερο(πάνω από όλα για την υγεία μου) να κάνω.

Προλακτίνη θα τσεκάρω σε 20 ημέρες περίπου.Αισθάνομαι καλά αλλά χτες αδιαθέτησα(σήμερα περίμενα,επιτέλους ο κύκλος μου έστρωσε) αλλά ακόμα δεν έχω αίμα.Έχω μόνο καφέ,και αυτό όταν σκουπίζομαι.Δεν μου έχει ξανασυμβεί αυτό.Ελπίζω να μην έχω και από εκεί πρόβλημα.

Αυτά τα ολίγα.Σας ζάλισα αλλά καλά να σας κάνω για να μάθετε να εξαφανίζεστε:D:D:D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kοριτσάκι μου ίσα που σε πρόλαβα.Ετοιμάζομαι για ύπνο , αύριο ξυπνάω νωρίς για να πάω στον γιατρό.Δεν έχω κανονική περίοδο.Έχω μέτρια ροή,καθόλου πόνο που για εμένα είναι περίεργο και είναι καφέ και όχι κόκκινο.Θα δω και αύριο πως θα πάει.Δεν το έχω ξαναπάθει αυτό.Τέλος πάντων......

Επιτέλους επέστρεψες κοπέλα μου:D:D:D:D:D:D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

αντε να σ'αφησω να κοιμηθει η ασθενης μας!

μηπως λες να εχουμε κατι αλλο;κατι καλο;

αντε θα μας πεις αυριο τα νεα,πηγαινε να ξεκουραστεις1

Επιτελους δεν λες τιποτα!

καληνυχτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακάρι αλλά δεν υπάρχει περίπτωση.Μια με την δουλειά και μια με το πόδι δεν υπήρξε αρκετη δραστηριότητα:wink: Κάτι άλλο γίνεται ΔΥΣΤΥΧΩΣ.:-(

Θα τα πούμε με την πρώτη ευκαιρία.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΗ, καλημέρα!!!

Τι έγινε; Πήγες στο γιατρό;

Γράψε μας, μόλις μπορέσεις τα νέα σου. Πάντως, μην αποκλείεις κάτι καλό, γιατί όχι; Μήπως με τη σκέψη ότι δεν γίνεται κάτι, έγινε τελικά το καλύτερο;;;

Είμαστε εδώ και περιμένουμε νέα σου.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, καλώς όρισες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.

Τελικά σήμερα αδιαθέτησα κανονικά και μάλιστα με απίστευτο πόνο.katesps μου οι πιθανότητες ήταν από λίγες έως μηδενικές ,για αυτό δεν πήγε το μυαλό μου εκεί.Όπως είπα και παραπάνω ανάμεσα στη δουλειά του άντρα μου και το σπάσιμο του ποδιού δεν έγινε καμμιά ιδιαίτερη προσπάθεια.Από τον επόμενο μήνα ξανά,τώρα με περιμένουν πάλι ακτινογραφίες στις αρχές του Σεπτεμβρίου επομένως και να μπορούσαμε δεν κάνει μέχρι τότε.

Πήγα σήμερα στο γιατρό,περνάω επιτροπή την Παρασκευή για την υπόλοιπη άδεια.Μου έδωσε άλλες 13 ημέρες και αυτό επειδή του είπα για την δουλειά μου και μου είπε ότι έτσι όπως είμαι δεν μπορώ να πάω.Επίσης στεναχωρέθηκα γιατί μου είπε ότι θα αργήσει το πόδι να περάσει.Θα δυσκολευτώ να βάλω παπούτσι και όταν περπατάω θα πονάει από κάτω το πέλμα.Εγώ που είμαι και όλη μέρα στο πόδι ΄λόγω δουλειάς άντε να δω τι θα κάνω.Και το αποκορύφωμα είναι ότι πήρα να ενημερώσω στη δουλειά και αρπάχτηκα με την υπεύθυνή της εταιρίας.Μου είπε "καλά τόσο χάλια είσαι και δεν μπορείς να έρθεις?"Κορίτσια με άκουσε όλη η περιοχή.Θόλωσα και φώναζα σαν υστερικιά.Της είπα ότι ο γαιτρός μου είπε ότι θα βγάλω τον γύψο σε ένα μήνα.Από την καλή μου την καρδιά τους είπα ότι θα επιστρέψω όποτε μπορούσα και δεν θα κάτσω τόσο.Μήνα κλείνω 4 Σεπτεμβρίου και περιμεναν να πάω από τώρα στη δουλειά.Εγώ φταίω που δεν το ξέκοψα από την αρχή.Της το είπα αυτό μαζί με το ότι δεν μπορώ να περπατήσω ακόμα μόνη μου καλά-καλά.Και ότι όσο και να το θέλω δεν μπορώ να πάω ακόμα.Και ο γιατρός μου είπε να προσέχω.Αν το τραυματίσω περισσότερό?Αυτοί νομίζουν ότι δεν είναι κάτι σοβαρό και ότι το κάνω για να κάτσω.Βέβαια ντροπή τους γιατί έχω κάνει άπειρες θυσίες μέχρι τώρα για αυτούς,αλλά αυτά ξεχνιούνται.Το τώρα κοιτάνε και ότι δυσκολεύονται χωρίς εμένα.Βέβαια ο εργοδότης μου δεν το ξέρει,δεν μιλαω για αυτόν.Θύμωσα τόσο και απογοητεύτηκα μαζί τους ακόμα περισσότερο.Τελικά κατάλαβα ότι όσες θυσίες και να κάνεις δεν έχει σημασία.Και έτσι άστραψα και βρόντηξα και εγώ και ό,τι είναι να γίνει θα γίνει.Τώρα προσπαθώ να ηρεμήσω και να κοιτάξω την υγεία μου και στην τελική σε όποιον αρέσει.Δεν μπρώ να ασχολούμε άλλο με βλακείες.........

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ααααα ρε ΣΟΦΗ μου!Εχεις τον πονο σου ,εχεις και τους αλλους με τον χαβα τους!Δυστυχως ο καθενας κοιταει την παρτη του!Κριμα γιατι ξεχνανε οι συγκεκριμενοι τις θυσιες και τις εξυπηρετησεις και κοιτανε πως να βολευονται.Δεν πειραζει ομως εχει ο καιρος γυρισματα........

Μη μου συγχιζεσαι και προσπαθησε να ηρεμησεις, μη μας ανεβει παλι η "ανεπιθυμητη"!Αμαν καναμε να την ριξουμε!!!Ωχουουουου......

Οσο για την περιοδο καλα εκανε και ηρθε γιατι τωρα ειναι δυσκολη φαση.Ξερει αυτη ποτε θα δηλωσει απουσα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...