Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Δεν κάνω δίαιτα από φίλες ούτε από περιοδικά, προσέχω τη διατροφή μου και κάνω γυμναστική. Σε διαιτολόγο είχα πάει, αλλά δεν είχα χάσει κιλό, προφανώς λόγω της προλακτίνης. Στην αρχή έτρωγα και βραδυνό, τώρα το έκοψα. Έτρωγα γιατί και στη διαιτολόγο που είχα πάει, έβαζε κανονικά γεύματα το βράδυ. Αχ, δεν ξέρω πόσο θα αντέξω, αλλά πρέπει να την κάνω τη δίαιτα, είμαι πολλά κιλά. Μονοφαγία τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πάλι αγχώνεσαι......

Μονοφαγία εννοώ να μην τρως ένα φαγητό την ημέρα ή όλη μέρα με φρούτα ή χυμούς ή.........

Να πας σε διαιτολόγοα να σου κάνει μια σωτή δίαιτα ανα΄λογα με το ύψος που έχεις, τα κιλά που είσαι τώρα και τι φαγητα προτιμάς και θα έχεις αποτελέσματα αφού λες και ότι κάνεις και γυμναστική όλα θα διορθωθούν!!!!!!!!!

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

maraki172 δεν καταφερνεεις τιποτα κοπελα μου με το να καθεσαι και να αγχωνεσαι για τα κιλα σου!!!!!!!!!!!!!

με υπομονη και επιμονη θα τα χασεις.καταρχην θελει ηρεμια και οχι αγχος.Βασικος κανονας για να μην ανεβαινει η προλακτινη μας!!!!!!

πρωτα κοιτα να ηρεμησεις και να μην αγχωνεσαι και ολα τα αλλα θα ερθουν απο μονα τους!ξερω θα μου πεις οτι δεν ειναι ευκολο να μην αγχωνεσαι αλλα τουλαχιστον προσπαθησε!!!!!!!!!!!!!!!ολες εδω αν διαβασες απο την αρχη ειμαστε εδω για να αλληλοβοηθιομαστε εστω κι αν δεν γνωριζομαστε απο κοντα.ειμαστε μια ομαδα και θελουμε να γινεις κι εσυ μια απο εμας!!!!!!ΧΩΡΙΣ ΑΓΧΟΣ!!!!!!!!!!!ετσι αρχηγε;;;;;

η αρχηγος ΣΟΦΗ τα καταφερνει καλυτερα στα λογια και στην πραξη!!!!!!!!!

θα τα λεμε...........

Link to comment
Share on other sites

ΧΕΛΙΔΟΝΙ με κάνεις περήφανη!!!!Εσύ τουλάχιστον δεν με χρειάζεσε.Και στα λόγια και στην πράξη τα πας μια χαρά.;)

Πες μου , τελείωσε η μετακόμιση?Όλα καλά?Πως σου φάνηκε το καινούργιο περιβάλλον?Το χελιδονάκι προσαρμόστηκε?Όποτε μπορέσεις γράψε τα νέα σου......

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΧΕΛΙΔΟΝΙ τι κάνεις;;; Ειλικρινά μας έλειψες. Όλα εντάξει;;; Σου εύχομαι ο νέος τόπος κατοικίας να σου φέρει τα καλύτερα. Το παιδάκι σου προσαρμόστηκε;;; Να πούμε καλή επάνοδο και στο forum;;;

ΣΟΦΗ, πώς είσαι, κοριτσάκι;;; Τα καλά μηνύματα συνεχίζονται;;; Πες ναι;;; Ναι. Ναι!!!

Εγώ, τώρα ξέμπλεξα από την εξεταστική και βάζω μπροστά για το δεύτερο με εντατικούς ρυθμούς. Ελπίζω να πάνε όλα καλά, τώρα που έχουμε και το πράσινο φως από τους γιατρούς. Για να δούμε. Αν κι οι δύο (ενδοκρινολόγος - γυναικολόγος) είπαν να μην απογοητευτώ, εάν δεν ευδοκιμήσουν οι προσπάθειες.

Τώρα, κορίτσια, για εσάς τις καινούργιες του club, όχι άγχος, ακολουθείστε τις οδηγίες του γιατρού σας κι όλα θα πάνε καλά. Είναι κάτι που χρειάζεται υπομονή, επιμονή, αισιοδοξία και πίστη για το καλύτερο θετικό αποτέλεσμα. Όποιο κι αν είναι αυτό για την κάθε μία από εσάς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΦΗ, πώς είσαι, κοριτσάκι;;; Τα καλά μηνύματα συνεχίζονται;;; Πες ναι;;; Ναι. Ναι!!!

katespsάκιιιιι............

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.

Όλα καλά κοριτσάκι,η προλακτίνη υπό έλεγχο και αυτό τον μήνα είχα κύκλο 28 μέρες:shock::-D.Τέτοιο κύκλο ούτε στα νιάτα μου δεν είχα:lol::lol::lol:

Όσο για σένα μικρή μου σε βρίσκω αποφασιμένη και έτοιμη για όλα.Και χαίρομαι πάάάάάάά΄ρα πολύ που σε ακούω τόσο καλά.Κοίτα να το διασκεδάσεις,να περάσεις τέλεια , να κάνεις πολλές και εντατικές προσπάθειες όλο το καλοκαίρι:wink::oops: και ΟΟΟΟΟΟΛΑ θα γίνουν.Το βασικότερο είναι να περάσετε καλά,να έρθετε κοντά με τον αντρούλι σου και να βγάλετ τα πάντα από το μυαλό σας.Θα σου έλεγα λοιπόν οι εντατικές προσπάθειες να είναι στο να περάσετε ΥΠΕΡΟΧΑ και να μην έχετε στο μυαλό σας το μωράκι.Αυτό θα έρθει από μόνο του τώρα που όλα είναι καλά.Διασκεδάστε το , ρίξτε το έξω και μέχρι να το καταλάβετε τσουπ θα έρθει και το νινί.

Πολλά φιλιά!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

katesps καλα ειμαστε ,οσο μπορουμε να το λεμε αυτο, γιατι ακομη δεν αγκατασταθηκαμε στο καινουριο μερος!!!!!!αλλαξε η μεταθεση μας και ειμαστε ακομη σε αναμονη.μη τα συζητατε κοριτσια μου.μπαινω που και που μεσα και σας διαβαζω αλλα δεν θα πουμε καλη επανοδο ακομη γιατι δεν εγκατασταθηκα ακομα.Το ΧΕΛΙΔΟΝΑΚΙ μου τα εχει παιξει το κακομοιρο.Θα προσαρμοστει ομως τι θα κανει;

Διαβαζω υπεροχα νεα κοριτσια και χαιρομαι για εσας!!!!!!!!!!!!!!

Εγω που ειχα κανει την τελευταια μετρηση και δεν ηταν καλα τα μαντατα,απο τοτε δεν ξαναεκανα.Ετσι οπως ειμαι τωρα θα ειναι ακυρο τελειως.Θα τελειωσω με την μετακομιση και θα ξαναπαω.Το στηθος σταθερο τρεχει ακομη!!!!!!!!!Αλλα προσπαθω να το προσπερναω και να τα ριχνω στο αγχος και την ταλαιπωρια που με διακρινει τωρα!

Σου ευχομαι οι προσπαθειες σας να εχουν επιτυχια και γρηγορα να παισει και η δικια μου προλακτινη!

ΣΟΦΗ μου εσυ τι κανεις σταματησες τα χαπια ή συνεχιζεις;;;;τι ωραια νεα και τα δικα σου;;

ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ΧΕΛΙΔΟΝΙ σας ταλαιπωρούν οι άτιμοι!Το μέρος της μετάθεσης ισχύει ή άλλαξε?Όσο για την προλακτίνη σου και πολύ καλά κάνεις και δεν μπαίνεις στην διαδικασία να κάνεις εξέταση.Όταν τελειώσουν όλα με το καλό και ηρεμήσεις τότε κάνεις και μια να δεις που βρίσκεσε.

Εγώ τα χάπια τα συνεχίζω από μισό κάθε Τρίτη και Παρακευή.Ο γιατρός θα μου μείωνε την δόση σε μισό μία φορά την εβδομάδα αλλά λόγω του μωρού (πρέπει να είναι όλα καλά για να έχουμε περισσότερες ελπίδες)πρέπει να είμαστε προσεκτικοί.Και για να μην το διακινδυνεύσουμε είπαμε να παραμείνει η δόση ίδια.Τώρα σε 4 μήνες που θα ξαναπάω θα το ξανασυζητήσουμε.

Καλό κουράγιο κοπέλα μου.Ελπίζω να τελείωσουν όλα σύντομα.Δώσε πολλά ρουφιχτάάάάάάά΄φιλιά στο χελιδονάκι!!!!!!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Πολύ χαίρομαι με τα νέα σας.

ΣΟΦΗ, καλή μου, ΜΠΡΑΒΟ. Ξεκουράσου, πάρε δυνάμεις κι όλα θα πάνε καλά. Είμαστε μαζί σου. Είπαμε, καλοκαίρι: καιρός για μπάνια, διακοπές κι ό,τι τραβάει η καρδιά μας.

ΧΕΛΙΔΟΝΙ, μην στεναχωριέσαι όλα καλά θα πάνε. Είμαι σίγουρη. Οι κάποιες δυσκολίες δεν θα μας απογοητεύσουν. Μόλις τακτοποιηθείς κι ηρεμήσεις, θα δεις όλα θα περάσουν.

Βρε κορίτσια, είναι κάποιες στιγμές, που με "πιάνω" να σκέφτομαι πώς θα είμαστε σε λίγα χρόνια και μας βρίσκω με τα παιδάκια μας αγκαλιά, τους άντρες μας (ελπίζω να έχουμε γνωριστεί κιόλας) κι όλα αυτά θα είναι ένα μακρινό όνειρο. Ο παιδεμός πριν από τα καλύτερα, για να είναι πιο γλυκά.

Άντε, πάλι συγκινήθηκα. Είμαι κι ευαίσθητη, τρομάρα μου!!!

Τα λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια,

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, η αλήθεια είναι ότι έλειπα γιατί έπαθα γαστρεντερίτιδα και πήγα στο νοσοκομείο. Είχα πόνους για πολλές ώρες, λες και θα πήγαινα να γεννήσω, εμετούς που δεν τους άντεχα καθόλου και πυρετό. Πήγα στο νοσοκομείο πέντε μέρες. Εκεί μου βάλανε ορό, που τον σιχαινόμουνα, και ακόμα με πονάει το χέρι μου από τον ορό με πεθάνανε. Από φαί τίποτα τις πρώτες μέρες και μετά λαπά με ρύζι, κάτι που δεν έτρωγα, μόνο τις φρυγανιές. Για να βγω έστησα ολόκληρη κομπίνα, τους είπα ότι είμαι χάλια ψυχολογικά, και μου δώσανε μία δίαιτα χωρίς λαχανικά,φρούτα, φυτικές ίνες και γαλακτοκομικά, δηλαδή σχεδόν τίποτα, μόνο κρέας και σκέτα ζυμαρικά, για δύο εβδομάδες!! Ήδη έχασα 2 κιλά και βλέπω να χάνω κι άλλα..Αυτά να είστε καλά, και ευχαριστώ που με βάζετε στην παρέα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια,

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας, η αλήθεια είναι ότι έλειπα γιατί έπαθα γαστρεντερίτιδα και πήγα στο νοσοκομείο. Είχα πόνους για πολλές ώρες, λες και θα πήγαινα να γεννήσω, εμετούς που δεν τους άντεχα καθόλου και πυρετό. Πήγα στο νοσοκομείο πέντε μέρες. Εκεί μου βάλανε ορό, που τον σιχαινόμουνα, και ακόμα με πονάει το χέρι μου από τον ορό με πεθάνανε. Από φαί τίποτα τις πρώτες μέρες και μετά λαπά με ρύζι, κάτι που δεν έτρωγα, μόνο τις φρυγανιές. Για να βγω έστησα ολόκληρη κομπίνα, τους είπα ότι είμαι χάλια ψυχολογικά, και μου δώσανε μία δίαιτα χωρίς λαχανικά,φρούτα, φυτικές ίνες και γαλακτοκομικά, δηλαδή σχεδόν τίποτα, μόνο κρέας και σκέτα ζυμαρικά, για δύο εβδομάδες!! Ήδη έχασα 2 κιλά και βλέπω να χάνω κι άλλα..Αυτά να είστε καλά, και ευχαριστώ που με βάζετε στην παρέα σας!

Περαστικά !!!!!!!! Γρήγορα να γίνεις καλά ,αλλά μήπως έπρεπε να μείνεις και άλλο στο νοσοκομείο για να γίνεις τελείως καλα;Πάντα με την ασθένεις αυτή χάνουμε κιλά μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλα:D
a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις φίλες εδώ.

Χθες έκανα εξέταση ορμονική και η προλακτίνη μου είναι κατεβασμένη στο 8 απο 60+ που είχε φτάσει.

Παίρνω καθημερινά norprolac 75 mg και μου είπε η γιατρός ότι τώρα μπορούμε να κάνουμε παιδί, μετά και απο λαπαροσκόπηση που έκανα για αφαίρεση ινομυωμάτων.

Για να δούμε πότε θα προκύψει το ευλογημένο μωράκι.

dT6Fp3.png

 

4555p3.png

Link to comment
Share on other sites

maraki περαστικά σου!

 

kopelia μπράβο!!!!!ΤΕΛΕΙΑ Η ΠΡΟΛΑΚΤΊΝΗ!

Άντε με το καλό και το μωράκι.....Θα έρθει , στο δρόμο είναι;)

 

katesps γλυκειά μου είσαι πολύ ρομαντική και ευασθητούλα και αυτό είναι πολύ όμορφο!Ωραία η εικόνα που δημιούργησες.Έλπίζω και εύχομαι μια μέρα να γίνεια αληθινή!!!!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και΄γω πριν μείνω έγκυος στο δεύτερο για αρκετούς μήνες είχα ανεβασμένη προλακτίνη έκανα θεραπεία όλο το χειμώνα και τον Απρίλιο τελικά ήμουν έγκυος .......

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, σου εύχομαι περαστικά.

Kopelia, με το καλό. Τα καλύτερα και γρήγορα.

ΣΟΦΗ, σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια. Εσύ και το ΧΕΛΙΔΟΝΙ, αν ξέρατε, πόσο πολύ με έχετε βοηθήσει, γιατί εδώ και καιρό περνάω άσχημες καταστάσεις. Είπαμε, όμως, υπομονή, επιμονή κι όλα θα πάνε καλά. Είμαι σίγουρη για όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ. Συνεχίζω με τη βάναυση δίαιτα μόνο κρέας και ψωμί και ζυμαρικά σκέτα, κάνω όμως μερικές παρασπονδίες γιατί δεν αντέχεται. Το πρόβλημα είναι επίσης, ότι ακόμα με πονάει το χέρι μου. Φοβάμαι μην έχω πάθει αγγύλωση γιατί δεν μπορώ να το κουνήσω πολύ, και μου είπαν, αν είναι αυτό, θα μου σπάσουν το χέρι! Έχω τρομοκρατηθεί! Μου είπαν να το κουνάω κάθε μία ώρα, και όσο και αν βαριέμαι ή αν πονάει, αυτό κάνω όσο μπορώ. Αυτά τα νέα από μένα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας!!μια φιλη εχει προγαλακτινη 76 και μιασ και ειναι στην διαδικασια μωρου εχει τρελαθει οτι ειναι κατι σοβαρο και τετοια!!!την πεμπτη 8α επισκεφτει το γιατρο της!!ας μου πει καποια τι και πως μπας και ηρεμησει και αυτη και ο δολιος ο αντρας τησ που την ακουει!!!!χαχα!ποσο διαρκρι η θεραπεια??το χαπι dostinex προσθετει κιλα??θα γινει μανα?

σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τα φωτα σας!!μια φιλη εχει προγαλακτινη 76 και μιασ και ειναι στην διαδικασια μωρου εχει τρελαθει οτι ειναι κατι σοβαρο και τετοια!!!την πεμπτη 8α επισκεφτει το γιατρο της!!ας μου πει καποια τι και πως μπας και ηρεμησει και αυτη και ο δολιος ο αντρας τησ που την ακουει!!!!χαχα!ποσο διαρκρι η θεραπεια??το χαπι dostinex προσθετει κιλα??θα γινει μανα?

σας ευχαριστω ολες εκ των προτερων!!!

Στα γρήγορα γιατί είμαι στη δουλειά.:wink:

Το 76 είναι αρκετά υψηλό.Ενδοκρινολόγο για εξετάσεις και θεραπεία(ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ).Η διάρκεια της θεραπείας εξαρτάται από το λόγο στον οποίο οφείλεται η ανεβασμένη προλακτίνη και στο πως θα αντιδράσει ο οργανισμός στην θεραπεία.Όταν με το καλό τακτοποιηθεί η προλακτίνη θα κάνει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ παιδάκι.Αυτά προς το παρών:-D

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα γιατί είμαι στη δουλειά.:wink:

Το 76 είναι αρκετά υψηλό.Ενδοκρινολόγο για εξετάσεις και θεραπεία(ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ).Η διάρκεια της θεραπείας εξαρτάται από το λόγο στον οποίο οφείλεται η ανεβασμένη προλακτίνη και στο πως θα αντιδράσει ο οργανισμός στην θεραπεία.Όταν με το καλό τακτοποιηθεί η προλακτίνη θα κάνει ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ παιδάκι.Αυτά προς το παρών:-D

 

 

se euxaristw sofi!!!!shmera 8a paei ston giatro!!!!!!!!!eiste....eimaste h kaluterh parea!!!!!!!!!!!!

lazxsw9bsj1orr4c.pngospbsw9b4dcgit8c.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια...εκανα και εγω ορμονολογικες εξετασεις και μεσα ηταν και η προλακτινη σε κανα 2 ωρες θα παω να παρω τα αποτελεσματα....η αληθεια ειναι οτι δεν εχω καταλαβει τι ειναι η προλακτινη, μια γνωστη μου χθες μου ειπε οτι αν εινα ανεβασμενη η τιμη τοτε δεν μπορεις να μεινεις εγκυος γιατι νομιζει ο οργανισμος οτι εισαι ηδη εγκυος, (αν καταλαβα καλα βεβαια)...ισχυει κατι τετοιο?????

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

ermina εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά.Η προλακτίνη είναι μια ορμόνη που αυξάνεται όταν μια γυναίκα είναι έγκυος.Το στήθος μεγαλώνει και παράγει γάλα.Όταν δεν είσαι όμως έγκυος η αυξημένη προλακτίνη δημιουργεί πρόβλημα διότι πολλές φορές προκαλεί πρόβλημα στην περίοδο και κατα συνέπεια και πρόβλημα στην γονιμότητα της γυναίκας.Επίσης πολλές ορές υπάρχει και γαλακτόρροια.Για αυτό γίνεται έλεγχος να δούμε που οφείλεται η ανεβασμένη προλακτίνη(υπόφυση,πολυκυστικές κτλ) και μετά κάνουμε θεραπεία.Πάντως πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα προλακτίνης αλλά είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζεται τις περισσότερες φορές με θεραπεία και η γυναίκα μετά μπορεί να τεκνοποιήσει.;)

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ermina εύχομαι τα αποτελέσματα να είναι καλά.Η προλακτίνη είναι μια ορμόνη που αυξάνεται όταν μια γυναίκα είναι έγκυος.Το στήθος μεγαλώνει και παράγει γάλα.Όταν δεν είσαι όμως έγκυος η αυξημένη προλακτίνη δημιουργεί πρόβλημα διότι πολλές φορές προκαλεί πρόβλημα στην περίοδο και κατα συνέπεια και πρόβλημα στην γονιμότητα της γυναίκας.Επίσης πολλές ορές υπάρχει και γαλακτόρροια.Για αυτό γίνεται έλεγχος να δούμε που οφείλεται η ανεβασμένη προλακτίνη(υπόφυση,πολυκυστικές κτλ) και μετά κάνουμε θεραπεία.Πάντως πολλές γυναίκες έχουν πρόβλημα προλακτίνης αλλά είναι πρόβλημα που αντιμετωπίζεται τις περισσότερες φορές με θεραπεία και η γυναίκα μετά μπορεί να τεκνοποιήσει.;)

σευχαριστω πολυ σοφη μου....πριν λιγες ωρες πηρα τα αποτελεσματα και τελικα η προλακτινη μου εναι οριακη γυρω στο 28 ,με αλλη ορμονη εχουμε προβλημα, αυριο θα παω να τις δειξω στο γιατρο μου και να μου πει τι θα κανουμε.......σου ευχομαι τα καλυτερα....!!!!!!!!!!

ticker.php?pic=xv3yzugzjjgai786

 

 

καλυτερα να αναψεις ενα κερι παρα να καταριεσαι το σκοταδι

Link to comment
Share on other sites

η εκτος φυσιολογικων οριων προλακτινη εχει κανενα συμπτωμα? εχω κανει την εξεταση αλλα στην 3η ημερα της περιοδου μαζι με τις αλλες ορμονικες

 

Απ οτι ξερω μπορει να τρεχει υγρο απο το στηθος.Αλλα εαν εχεις κανει την εξεταση και σου βγηκε οκ.δεν υπαρχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...