Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΜΑ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗΣ, ΕΧΩ 32,0 ng/ml ΑΠΟ ΤΗΣ 28/04/2009 ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΑ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ, ΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ Η ΠΡΟΗΓΟΎΜΕΝΗ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια καλησπερα!! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση..μολις χθες πηγα σε αλλη γιατρο απο αυτη που μεχρι τωρα πηγαινα γιατι προσπαθουμε πεντε μηνες κ τιποτα. να σας πω οτι εχω κανει κ μια εκτρωση πριν τρια χρονια κ ειχα χεστει λιγο γιατι νομιζα οτι εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα.η γιατρος που ειχα μεχρι προτεινος με ειχε γραμμενη στα ....... της κ ετσι αποφασισα να παω σε αυτη που αποδειχθηκε διαμαντι. εκανα τον κολπικο μου υπερηχο κ μου ειπε πως για δεκατη μερα του κυκλου ειχα παχος ενδομητριου 4,4 μμ κ ηδη δυο ωαριακια προς αναπτυξη. αλλα μου ειπε πως εκτος απο το τεστ παπ που εκανα πρεπει να κανω κ ορμονολογικες εξετασεις γιατι το ενα μου στηθος καπου καπου βγαζει σαν σμηγμα κ μου ειπε οτι ειναι γαλακτορροια (μαλλον απο τα αντισσυλιπτικα) κ οτι ισως να μου ανεβασαω την προλακτινη. γι αυτο εχω να κανω δυο ερωτησεις πρωτον το ενδομητριο ειναι οκ για δεκατη μερα κυκλου απο την εμπειρια σας? κ δευτερον οι εξετασεις ορμονων ποσο περιπου κοστιζουν? γιατι δεν εχω ασφαλεια.. κ ααν βρω βιβλιαριο ποσο περιπου καλυπτει το ικα? συγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα αλλα δεν ηξερα που αλλου να απευθυνθω..:oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕΛΛΑ Ζ. καλώς ήρθες στην ομάδα της προλακτίνης και γρήγορα να φύγεις. Η τιμή 32,0 ng/ml για προλακτίνη είναι ανεβασμένη, αλλά όχι κάτι που πρέπει να σε ανησυχεί ιδιαίτερα, εκτός εάν θέλεις παιδάκι, οπότε αυτή η τιμή θα σταθεί εμπόδιο στη σύλληψη. Εφόσον, ξεκίνησες θεραπεία, η τιμή θα πέσει και θα είναι όλα εντάξει. Σημείωσε ότι ο καλύτερος φίλος της προλακτίνης είναι το άγχος, συνεπώς καλό θα είναι να αποφεύγεις ό,τι σου δημιουργεί άγχος και να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις. Δύσκολο ναι, ακατόρθωτο όχι. Σου μιλάει η πείρα.

baswgeogon, θα σου απαντήσω μόνο εκεί που γνωρίζω. Οι ορμονολογικές εξετάσεις στοιχίζουν κάπως. Εκεί που τις κάνω κοστίζει η κάθε μία περίπου 20 ευρώ. Εξαρτάται, όμως, το κέντρο, γιατί έχω ακούσει και τρελές τιμές. Ρώτησε πρώτα τιμές και μετά επέλεξε ένα καλό αιματολογικό κέντρο, για να κάνεις εκεί τις εξετάσεις σου χωρίς να το αλλάζει συχνά, επειδή οι τιμές διαφέρουν καμιά φορά από κέντρο σε κέντρο. Το Ι.Κ.Α. γράφει αρκετές και μάλιστα, κάποιες γίνονται δωρεάν.

Αν κι έχω Ι.Κ.Α. προτιμώ να τις κάνω έξω, όχι γιατί έχω χρήματα, αλλά γιατί το συγκεκριμένο δεν φημίζεται για την καθαριότητά του ή την εξυπηρέτησή του. Προσωπικά το σιχαίνομαι. (off topic)

Α, και συγγνώμη δεν ζητάμε. Εδώ βρισκόμαστε για να βοηθήσουμε, όπως μπορούμε.

Καλή τύχη στα νέα κορίτσια.:-D

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω κοριτσακι μου για την απαντηση.απλα κ η ιδια η γυναικολογος μου ειπε να βρω ενα βιβλιαριο απο καποια γνωστη μου κ θα παρει αυτη στο αιματολογικο που θα με στειλει να το κανονισει γιατι μου ειπε οτι θα στοιχισουν γυρω στα 350 ευρο!!!:shock::shock::shock::shock::shock::shock:......γι αυτο κ ρωτησα..σε ευχαριστω κ παλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

katesps ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΣΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΑΓΧΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΥΠΟΣΤΕΙΣ. ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΠΟΛΕΜΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΕΙ Ο ΜΠΟΜΠΙΡΑΣ Η Η ΜΠΕΜΠΕ. ΜΑΚΑΡΙ Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

baswgeogon ΕΓΩ ΠΛΗΡΩΣΑ 350 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΣΑ ΣΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΟ ΙΚΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΑΜΕΙΟ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΠΙΣΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 150 ΕΥΡΩ. ΛΟΙΠΟΝ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΑ ΝΕΑ ΣΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ΣΤΕΛΛΑ ευχομαι κ σε σενα κοριτσι μου τα καλυτερα.. θα δω τι θα γινει τωρα απο καποια καλη φιλεναδα;) θα παρω ενα βιβλιαριο... απλα τωρα εχω αγχωθει χειροτερα γιατι ημουνα σε ενα αλλο θεμα για το παχος του ενδομητριου κ μου ειπαν πως ειναι πολυ λιγο για δεκατη μερα κ εχω θορυβηθει παλι..θα δειξει η νεκροψια...αχαχαχχα!!! μουτς μουτς!! θα ενημερωσω για τα αποτελεσματα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλυσπερα να σας πω εν ταχυ την ιστορια μου.

εχω ηδη ενα παιδακι και μετα απο την γεννα (κανενα εξαμηνο) διαπιστωσα οτι αν πιεσω την θηλη βγαζει γαλα. πηγα στον γυναικολογο μου εβαλε να κανω εξετασεις προλακτινης και ενα πληθως αλλων εξετασεων...

τελικα ειχα ελαφρως ανεβασμενη προλακτινη 28 για την ακριβεια με οριο το 27! ολες οι υπολοιπες εξετασεις εδειξαν οκ και μου ειπε να παρω dostinex (δεν θυμαμαι την δοσολογια) . τελος παντων για καποιο διαστημα σταματησε αλλα ξεκινησε παλι. μιλαμε για πολυ μικρη ποσοτητα , μια- δυο σταγονιτσες.

εδω και 4 μηνες προσπαθουμε με τον συζηγο μου να συλλαβω χωρις αποτελεσμα, λετε να παιζει ρολο η προλακτινη? στην πρωτη εγκυμοσυνη με την πρωτη προσπαθεια επιασα... τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

melisoula, καλησπέρα!!!

Η περίπτωσή σου είναι ακριβώς ίδια μα ίδια με τη δική μου. Απέκτησα τη ζουζούνα μου, χωρίς πρόβλημα και με μία καλή εγκυμοσύνη. Όταν, μετά από 2 περίπου χρόνια, είπαμε με το σύζυγο να προχωρήσουμε στο 2ο παιδάκι, τα πράγματα δυσκόλεψαν. Βλέπεις, η προλακτίνη έκανε το θαύμα της.:evil: Δυστυχώς, ακόμη δεν έχω καταφέρει να μείνω έγκυος, επειδή οι τιμές της άτιμης δεν έχουν πέσει σε επίπεδα κάτω του φυσιολογικού και μην φανταστείς κάτι τρομερό. Το εργαστήριο δίνει όριο το 23 και στην τελευταία εξέταση είχα κάπου 24, εάν θυμάμαι καλά. Σε λίγες ημέρες θα πάω πάλι για αιματολογικές και θα δούμε.

Νομίζω ότι θα πρέπει να συμβουλευτείς και πάλι το γιατρό σου.

Περιμένουμε νέα σου.

 

Ωχ, συγγνώμη, μάλλον σε απογοήτευσα!:-( Έλα, όλα καλά θα πάνε.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχω ξαναγράψει εδώ, δυο μήνες πριν την πρώτη εγκυμοσύνη είχα προλακτίνη 77, πριν την δεύτερη 81 (με ΦΤ 0-24) και τώρα (εντάξει αυτό δεν το έχω ξαναγράψει) έμεινα έγκυος ενώ θήλαζα τον πιτσιρικά.

 

Την ανεβασμένη προλακτίνη την ανακαλύψα στα 17 τώρα είμαι 33, στα 20 ή 21 είχα κάνει θεραπεία με τα παρλοντελ, αντί να μειωθεί είχε ανέβει κατακόρυφα. Στα 23 είχα κάνει μαγνητική εγκεφάλου (με σκιαγραφικό) για τυχόν προλακτινώματα γιατί έχω πονοκεφάλους.

Κάποια στιγμή είχα κάνει και μια εξέταση με κάποιο φάρμακο, μου πήραν αίμα, μου έβαλαν το φάρμακο και μετά μου ξαναπήραν. Κάπου έχω οοοοοοοολες τις εξετάσεις!!!

Κατόπιν τσαντίστηκα και δεν το έψαχνα καθόλου, μόνο στο ετήσιο τσεκαπ μετράγαμε τιμή αλλά δεν ασχολιόμουν.

 

Α και στα 25 ανακάλυψα ότι οι πονοκέφαλοι είναι από το αυχενικό :lol: :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από μένα, την εντελώς άσχετη!

Λοιπόν, σήμερα έκανα για πρώτη φορά εξέταση για προλακτίνη. Εννοείται ότι αύριο θα ρωτήσω και τους γιατρούς μου (γυναικολόγο κι ενδοκρινολόγο), αλλά με τρώει η μύτη μου να πάρω απόψεις και σήμερα.

Σήμερα στις 9.15 έκανα την εξέταση, είμαι στην 3η μέρα της περιόδου, αλλά από ότι μου είχαν πει, αυτό δεν επηρεάζει. Οι φυσιολογικές τιμές, σύμφωνα με το διαγνωστικό που πήγα, για μη εγκύους είναι 2.6-26 ng/ml. Εμένα η εξέταση είχε ως αποτέλεσμα: 28.14 ng/ml.

Είμαι 36,5 ετών, παρακολουθώ χρόνια το θυροειδή μου γιατί έχω ελαφριά βρογχοκήλη (παίρνω το χαπάκι μου το πρωί και πάω πολύ καλά) και προσπαθώ να συλλάβω εδώ κι ένα χρόνο. Κάναμε εξετάσεις, υστεροσαλπιγγογραφία εγώ και σπερμοδιάγραμμα ο σύζυγος, και τα αποτελέσματα δεν ήταν καθόλου ενθαρρυντικά.

Η προλακτίνη, μας κάνει κι αυτή ζημιά? Είναι πολύ αυξημένη?

Τι ρωτάω, τώρα, θα μου πείτε, απλά προβληματίστηκα και δεν μπορώ να βρω κάποιον στο τηλέφωνο να ρωτήσω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

maraki172, καλησπέρα!!!

Τώρα είδα το μηνυματάκι σου. Σχετικά με τη μειωμένη επιθυμία για σεξ, ναι συμβαίνει. Νομίζω ότι το έχουν γράψει κι άλλες κοπέλες, οι οποίες έχουν πρόβλημα με την προλακτίνη. Δεν είναι, όμως, ο κανόνας.

latiatoula, δεν γνωρίζω κάτι και πιστεύω ότι βρήκες τις απαντήσεις σε ό,τι ρωτάς.

Κορίτσια, σας εύχομαι καλή επιτυχία και γρήγορα ξεμπερδέματα με την άτιμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια είχα προλακτίνη 32 και πριν ένα μήνα ο autoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadminautoeditadmin ο γιατρός μου είπε να παίρνω dostineχ αλλά δεν με προειδοποίησε ότι θα πρέπει στο ενδιάμεσο να κάνω πάλι εξέταση για να δω την προλακτίνη και εγώ πήρα 6 χάπια μισό κάθε τέσσερις ημέρες και στην τελευταία εξέταση που πήγα να κάνω από μόνη μου η προλακτίνη μου έφτασε στο 1 και όταν επικοινώνησα με τον ιατρό μου είπε ότι έχω κάνει μεγάλη καταστολή και πρέπει να σταματήσω τα χάπια αλλά δεν μου είπε τι πρέπει να κάνω απλά μου έκλεισε το τηλέφωνο. Επιστήμονας ιατρός τι να πω για κλάματα είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Geia sas koritsia eimai kainourgia sto forum alla sas diabazw kairo,exw kai egw auksimeni prolaktini kai polukustikes .Prospathoume edw kai 2 xronia sxedon me ton antra mou alla tipota..Exw apogoiteuetei alla den to bazw katw skeftomai na parw ta clomifene pali.Ta pira mia fora alla den petuxe!!Pirazei arage i auksimeni prolaktini akoma kai otan kaneis proklisi woriksias? Gnwrizei kamia kopela me analogi periptwsi? Ekana oles tis eksetaseis ola kala kai to spermatodiagramma ok.

Link to comment
Share on other sites

geia sas eimai kai egw kainouria stin parea sas kai distixos exw kai egw problima me tin prolaktini.pros to paron den sxediazw na meinw egkios,eimai 24 xronwn kai persi ekana gia proti fora ormonologikes exetasis kai eixa prl 76 o endokrinologos mou eipe na min anisixw mou eipe omws oti exw thiroidi hashimoto alla den mou edwse kapoia therapia.fetos logw katathlipsis ekana mia therapia pou mou edwse psixiatros kai i prl eftase 121!mou eipe na kopsw ta farmaka giati sigoura ap'auta anevike alla mou eipe na kanw kai mia aktinografia sto kefali mou:shock:.egw kserw oti i magnitiki dixni an iparxei ogkos stin ipofisi oxi i aktinografia.exw agxothi para polli kai den kserw ti na kanw.fovame mipos exw auto ton ogko,diatrexei kindino i ygeia mou?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, έχω κι εγώ πρόβλημα με προλακτίνη. Έχω 46,5 και ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι τίποτα και να περιμένω να πέσει από μόνη της γιατί οφείλεται σε άγχος....Καλό είναι να μη σε χαπακώνουν με το "καλημέρα" αλλά εγώ γιατί νομίζω δε θα πέσει έτσι απλά?

Ένας άλλος γιατρός μου είπε για το Noprolak 75, να πάρω ένα κουτί μέχρι να τελειώσει και αν δεν πέσει να κάνω ακτινογραφία στην υπόφυση. Το παίρνει καμία σας; Πέφτει γρήγορα η προλακτίνη μ' αυτό; Το dostineχ τι διαφορά έχει με το Noprolak?

Link to comment
Share on other sites

Mellina νομίζω οτι δεν είναι κάτι ανησυχητικό αυτό που σου είπε ο γιατρός. Το ίδιο μου είπε κι εμένα. Απλά αυτό που ακούμε "όγκος" μπορεί να είναι μια κύστη. Έχω διαβάσει και από άλλες κοπέλες που είχαν κύστη στην υπόφυση και με φάρμακα το ξεπέρασαν.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα.να σας πω λιγο για την δικη μου προλακτινη,για να σας φυγει και το αγχος.δεν ειναι σοβαρο.εγω την ανακαλυψα πριν 3 1/5 χρονια κανοντας ολλες τις ορμονολογικες ακριβως επειδη δεν εμενα εγκυος.ειχα γυρω στα 50κατι.το αφησαμε στην αρχη,ξαναεκανα παλι ψιλα.οποτε και ξεκινησα το dostinex.το ρυθμιζαμε αλλα με το που σταματουσα σε 1 μηνα ξαναανεβαινε.ετσι καπια στιγμη βρηκαμε την δοση που μου ταιριαζε και το επαιρνα συνεχεια.εγω τελικα εκανα εξωσωματικη γιατι ειχα και κατι αλλα ορμονολογικα και δεν μπορουσαμε να περιμενουμε αλλο.το χαπι το επαιρνα μεχρι και 10 μερες πριν την ξωσωματικη και στην τελευταια εξεταση ειχα 2,4.το κατωτερο οριο ειναι 1 αν θυμαμαι καλα.εγω την κοιταγα καθε 2 μηνα η 3 και πηγαινα παντα πρωι 2-3τριθτη μερα περιοδου.οποτε ξεκινηστε την θεραπεια.ρυθμιστε την δοση που σας ταιριαζει και με το καλο θα ερθουν και τα μωρακια σας,

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες. πριν 3 μηνες αλλαξα γυναικολογο( πηγα σε γυναικα!) και μολις ειδε το ιστορικο μου καταλαβε τι εχω πριν κανω εξετασεις!ενω ολοι οι προηγουμενοι με ''δουλευαν'' μεχρι που εκανα και επεμβαση χωρις να ειναι αναγκαιο..SOSO N παιρνω τα NORPROLAC 2 μηνες περιπου.απο τον πρωτο μηνα επεσε η προλακτινη και τωρα την σταθεροποιω.ειδα διαφορα μεσα σε δυο εβδομαδες οπως μου ειχε πει κι η γιατρος μου και στα κιλα μου!επιτελους νιωθω οτι ξεπρηστηκα!παρτα ανεπιφυλακτα..

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΤΟΣΟ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΟΥ ΔΕ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.......!!!

ΕΧΩ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ....ΦΟΒΑΜΑΙ....ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ.....!!! ΤΟ ΧΩ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ....ΘΑ ΠΑΡΩ ΜΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΣΩ ΚΑΤΩ.........!!! χαχαχαχ!!! ΜΑΛΛΟΝ ΠΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΤΕΣΤ ΝΑ ΔΩ!!!! ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΔΩ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΤΗΣ ΠΡΟΛΑΚΤΗΝΗΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΑΛΠΙΓΓΩΝ.....!!! ΑΦΟΥ ΤΟ 'ΠΑ ΣΤΟ ΣΥΖΥΓΟ ΜΟΥ......ΤΟ ΜΑΘAIΝΕΤΑΙ ΕΣΕΙΣ ΠΡΩΤΕΣ!!!! ΜΑΚΑΡΙ!!! ΕΣΕΙΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ? GRETOULA MOY ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ?????? ΕΣΥ KATESPAKI MOY????? TI NEA????

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...