Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με προλακτίνη!


Recommended Posts

Πόπη είσαι σε καλό δρόμο:D:D:D

 

Σωστός τρόπος σκέψης και αποτελεσματικός!!!

 

Όσο για το ένστικτό σου ....ελπίζω να βγει αληθινό!!!!

 

Να έχεις ένα υπέροχο καλοκαίρι (Κρήτη ε? τυχερούλαααααααα)

 

 

Προσπαθώ ΣΟΦΗ μου, προσπαθώ..δε θα κάνω τα λάθη που έκανα τώρα δύο καλοκαίρια που δε πήγαινα λέει πολυ στη θάλασσα, δεν έκανα τις βουτιές μας γιατι ένιωθα κάθε φορά πως ήμουν έγκυος και ήμουν πολυ προσεκτική...χαχαχαχ!! Αλλά τώρα λέω θα τα ξεχάσω όλα και βλέπουμε!! :-P :-P :-P

 

Εσυ θα πας διακοπες κάπου??

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πόπη είσαι σε καλό δρόμο:D:D:D

 

Σωστός τρόπος σκέψης και αποτελεσματικός!!!

 

Όσο για το ένστικτό σου ....ελπίζω να βγει αληθινό!!!!

 

Να έχεις ένα υπέροχο καλοκαίρι (Κρήτη ε? τυχερούλαααααααα)

 

 

Προσπαθώ ΣΟΦΗ μου, προσπαθώ..δε θα κάνω τα λάθη που έκανα τώρα δύο καλοκαίρια που δε πήγαινα λέει πολυ στη θάλασσα, δεν έκανα τις βουτιές μας γιατι ένιωθα κάθε φορά πως ήμουν έγκυος και ήμουν πολυ προσεκτική...χαχαχαχ!! Αλλά τώρα λέω θα τα ξεχάσω όλα και βλέπουμε!! :-P :-P :-P

 

Εσυ θα πας διακοπες κάπου??

 

Δυστυχώς όχι.Δουλεύει ο άντρας μου και δε μποτρεί να πάρει άδεια:-(:-(:-(

 

Κάνε εσύ μια βουτιά και για εμάς!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Wx......... vre koritsia............ ti times einai aytes???? Oi atimes?????

48???????????????? 70?????????? 71,60???????????????

Dhladh egw pou exw 47,80............. na mhn anhsyxw????????????????

Giati omws h Gynecologos mou den mou edwse xapia............. OEO?????????????

Tis ekana sto IKA....... ki exei ws anwtato orio.............. to 31!!!!!!!!!!!!!!!!

Me geia mas!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ZOUZOUNIARA, καλησπέρα & Καλό Καλοκαίρι με πολλά μπάνια και βουτιές.:P

Και πολύ σύντομα να αποκτήσεις το μωράκι/ια που επιθυμείς.

Σου απαντάω εδώ, αλλά έχω διαβάσει κι ό,τι έγραψες στο post που άνοιξες.

Για την FSH, δεν ξέρω πολλά πράγματα. Αντιμετωπίζω από 15 χρόνων πρόβλημα με το θυροειδή, οπότε με τα χάπια του θυροειδή, αυτά είναι υπό έλεγχο.

Για την προλακτίνη. Εν πρώτοις, χαλάρωσε, διασκέδασε, ξέχασέ το, όσο μπορείς. Κατόπιν, και χωρίς άγχος για ό,τι διαβάσεις, εάν έχεις χρόνο ή όποτε έχεις χρόνο, διάβασε όλες τις σελίδες του εδώ post. Θα βρεις πολλές και σημαντικές πληροφορίες, οι οποίες θα σου λύσουν αρκετές απορίες σου κι ίσως σε καθοδηγήσουν στην καλύτερη αντιμετώπιση του θέματος. Πρόσεξε δεν είμαστε γιατροί. Η κάθε μια κρίνει για τον εαυτό της το καλύτερο, το συζητάμε και βλέπουμε. Οι γιατροί είναι αυτοί που θα σε καθοδηγήσουν σωστά και θα σου δώσουν λύσεις για την καλύτερη κι αρτιότερη αντιμετώπιση του θέματος. Σημειώνω του θέματος κι όχι του προβλήματος. Έτσι, νομίζω ότι πρέπει να το δεις.

Επίσης, άποψή μου, επειδή ανέφερες ότι μίλησες με το γυναικολόγο σου, μήπως θα έπρεπε να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο; Για ό,τι αφορά τις ορμόνες, καλό είναι να μιλάμε με ενδοκρινολόγο. Προσωπικά, με κατευθύνει η ενδοκρινολόγος μου και κατόπιν μιλάω με το γυναικολόγο. Κι επειδή την τελευταία φορά μου έκανε λόγο για εξωσωματική, ενώ στο πρώτο μου παιδάκι δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα, είμαι στην αναζήτηση γυναικολόγου, μάλλον βρήκα, όχι ότι, ίσως, δεν έχει δίκιο, αλλά ας το δούμε και λίγο διαφορετικά. Όλες με τη μία εξωσωματική. Και πάλι, προς αποφυγή παρεξηγήσεων, δεν έχω πρόβλημα με την εξωσωματική κι ευτυχώς που υπάρχει ώστε όλες να γίνουμε μανούλες, αλλά έχω πρόβλημα με την ευκολία στην οποία αναφέρονται. Αρχίζω να πιστεύω ότι είναι γι' αυτούς η εύκολη λύση και με τα πολλά χρήματα. Οικονομική κρίση, γαρ:rolleyes:

Και τέλος το σημαντικότερο: οι περισσότερες από τις προλακτινοκτυπημένες μένουν έγκυες κι απολαμβάνουν τα παιδάκια τους.

(Γκρετούλα με τη φουσκωμένη κοιλίτσα, όταν με το καλό γεννήσεις, πες το μας. Φιλιά κοριτσάκι.:P;))

Για ό,τι άλλο χρειαστείς, είμαστε εδώ.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nai koritsaki, skeftomai na koitaxw na milhsw kai me Endokrinologo, parolo pou rwthsa th Gynecologo mou kai mou eipe den xreiazetai!

Ennoeitai pws den exw kanena apolytws 8ema me thn Exwswmatikh, den trelainomai bebaia, gia na eimai eilikrinhs, fovamai thn olh diadikasia kai thn Kaisarikh pou synepagetai, alla 8a to kanw, prokeimenou na ginw mama!

Ayto omws pou mas ekneyrise einai pws mas proteine thn Exwswmatikh...... "aviasta!" Ais8anomai........ den xerw bre paidi mou pws na to pw............. pws den exoume exantlhsei ola ta peri8wria pia!!!!!!!!!!!

Kai de mou edwse kamia agwgh........ giati???? Ypoti8etai pws ean proekypte 8emataki me tis ormones....... 8a to ry8mizame......... me xapakia........... alla den.........

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας,ανακινώ ένα θέμα που απ' 'ο,τι βλέπω απασχολεί πολλές από μας...Πρόβλημα με την προλακτίνη,εδώ είμαστε, η τελευταία μέτρηση έδειξε 54.4...Ο γιατρός μου συνέστησε τα dostinex ,αρχικά για δύο φορές την εβδομάδα...Στο μεταξύ διάβαζα κι εγώ κάπου( είχε αναφερθεί κ σ' αυτό το τόπικ) πως τα συγκεκριμένα χάπια βλάπτουν την καρδιά κ λίγο θορυβήθηκα...Εσείς τα χρησιμοποιείτε, κάνετε κάποιον έλεγχο πιο μπροστά;Ξέρετε κάτι; Μέσα σ' όλα είναι και αυτό...

Αισθάνομαι μιλώντας με σας ότι μιλάω με τα πιο κατάλληλα άτομα, ξέρετε τόσα πολλά και βοηθάτε πολύ κόσμο...:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας,ανακινώ ένα θέμα που απ' 'ο,τι βλέπω απασχολεί πολλές από μας...Πρόβλημα με την προλακτίνη,εδώ είμαστε, η τελευταία μέτρηση έδειξε 54.4...Ο γιατρός μου συνέστησε τα dostinex ,αρχικά για δύο φορές την εβδομάδα...Στο μεταξύ διάβαζα κι εγώ κάπου( είχε αναφερθεί κ σ' αυτό το τόπικ) πως τα συγκεκριμένα χάπια βλάπτουν την καρδιά κ λίγο θορυβήθηκα...Εσείς τα χρησιμοποιείτε, κάνετε κάποιον έλεγχο πιο μπροστά;Ξέρετε κάτι; Μέσα σ' όλα είναι και αυτό...

Αισθάνομαι μιλώντας με σας ότι μιλάω με τα πιο κατάλληλα άτομα, ξέρετε τόσα πολλά και βοηθάτε πολύ κόσμο...:)

Γεια σου Mpetty!

 

Τα χάπια αυτά, μετά από έρευνες ,θεωρούνται ότι δημιουργούν πρόβλημα στην καρδιά.Εμένα μου το είπε ο ίδιος ο ενδοκρινολόγος μου και μου είπε να κάνω ένα έλεγχο.Καλό είναι να κάνεις ένα έλεγχο σε καρδιολόγο για να είσαι σίγουρη ότι δεν επιβαρύνεις την καρδιά σου.Δυστυχώς , όπως με όλα τα χάπια , διορθώνουμε ένα πρόβλημα και δημιουργούμε ένα άλλο!!!!!Ελπίζω να μην χρειαστεί να τα παίνεις καιρο και έτσι να μην έχεις κανένα πρόβλημα:P

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Mpetty!

 

Τα χάπια αυτά, μετά από έρευνες ,θεωρούνται ότι δημιουργούν πρόβλημα στην καρδιά.Εμένα μου το είπε ο ίδιος ο ενδοκρινολόγος μου και μου είπε να κάνω ένα έλεγχο.Καλό είναι να κάνεις ένα έλεγχο σε καρδιολόγο για να είσαι σίγουρη ότι δεν επιβαρύνεις την καρδιά σου.Δυστυχώς , όπως με όλα τα χάπια , διορθώνουμε ένα πρόβλημα και δημιουργούμε ένα άλλο!!!!!Ελπίζω να μην χρειαστεί να τα παίνεις καιρο και έτσι να μην έχεις κανένα πρόβλημα:P

Ευχαριστώ πολύ Σόφη...Τελικά δεν υπάρχουν αθώα χάπια...όλα έχουν τις παρενέργειες τους.Ευτυχώς μπορούμε για ό,τι μας ενδιαφέρει να ενημερωνόμαστε άμεσα από το φόρουμ...Σ' ευχαριστώ!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mpetty, καλησπέρα!!! Όπως σου είπε κι η Σόφη, και το πιστεύω ακράδαντα, δεν υπάρχουν αθώα χάπια. Φτιάχνεις το ένα, χαλάει το άλλο. Επειδή κι εγώ προβλέπεται να ξεκινήσω dostinex και λόγω κακού οικογενειακού ιστορικού με καρδιολογικά προβλήματα, επισκέφθηκα καρδιολόγο. Αυτός μου είπε ότι το dostinex δημιουργεί προβλήματα, αλλά σε παρατεμένη χρήση και με υψηλή δοσολογία. Δηλαδή, για μένα που η γιατρός μου είπε μισό χάπι, μία φορά την εβδομάδα, χρειάζεται μόνο καλό στομάχι. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να με παρακολουθεί, όπως κι όσες παίρνουν αυτό το χάπι.

Σόφη, είμαι στη δουλειά, τρέχω και δεν φθάνω. Είχα τη μικρή, πάλι, με ωτίτιδα, ελπίζω την τελευταία για φέτος, τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο, χθες το απόγευμα πήγαμε σε δερματολόγο, γιατί μου παρουσίασε κάτι σαν έκζεμα, ευτυχώς όλα καλά και πριν 10 μέρες περίπου, τελείωσα και με τις εξετάσεις της σχολής και τη σχολή γενικά. Ελπίζω, εφεξής να ξεκουραστώ λίγο, να κάνω κανένα μπανάκι και να νιώσω το καλοκαίρι, όχι μόνο εξαιτίας της ζέστης.

Κορίτσια, φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Mpetty, καλησπέρα!!! Όπως σου είπε κι η Σόφη, και το πιστεύω ακράδαντα, δεν υπάρχουν αθώα χάπια. Φτιάχνεις το ένα, χαλάει το άλλο. Επειδή κι εγώ προβλέπεται να ξεκινήσω dostinex και λόγω κακού οικογενειακού ιστορικού με καρδιολογικά προβλήματα, επισκέφθηκα καρδιολόγο. Αυτός μου είπε ότι το dostinex δημιουργεί προβλήματα, αλλά σε παρατεμένη χρήση και με υψηλή δοσολογία. Δηλαδή, για μένα που η γιατρός μου είπε μισό χάπι, μία φορά την εβδομάδα, χρειάζεται μόνο καλό στομάχι. Αυτό, βέβαια, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να με παρακολουθεί, όπως κι όσες παίρνουν αυτό το χάπι.

Σόφη, είμαι στη δουλειά, τρέχω και δεν φθάνω. Είχα τη μικρή, πάλι, με ωτίτιδα, ελπίζω την τελευταία για φέτος, τουλάχιστον μέχρι το φθινόπωρο, χθες το απόγευμα πήγαμε σε δερματολόγο, γιατί μου παρουσίασε κάτι σαν έκζεμα, ευτυχώς όλα καλά και πριν 10 μέρες περίπου, τελείωσα και με τις εξετάσεις της σχολής και τη σχολή γενικά. Ελπίζω, εφεξής να ξεκουραστώ λίγο, να κάνω κανένα μπανάκι και να νιώσω το καλοκαίρι, όχι μόνο εξαιτίας της ζέστης.

Κορίτσια, φιλιά.

 

Μόνο που τα διάβασα κουράστηκα βρε κορίτσι μου!!!!!Ελπίζω όόόόλα να είναι περαστικά και να ηρεμήσετε λίγο.Σου χρειάζεται ξεκούραση , και σωματική αλλά και ψυχική.Προσπάθησε να ξεφύγεις λίγο, να ξεκουραστείς , να ηρεμήσεις και να αποβάλεις το άγχος και το στρες.Άστα όλα πίσω , μην σκέφτεσε τίποτα,άδειασε το μυαλό σου τελείως.Να προσέχεις τον εαυτό σου , ακούς??????????????

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Katesps, Σόφη, δεν ξέρετε πόσο βοηθάτε...Είχα "αποκαρδιωθεί" με όλα αυτά...Εντοπίστηκε το πρόβλημα με την προλακτίνη και δεν ήξερα τι να πρωτοσκεφτώ...Διορθώνεται,δε διορθώνεται,είναι μόνο αυτό και πόσο εύκολη είναι η σύλληψη με τέτοια προβλήματα;...Και μένα ο γιατρός μου συνέστησε στην αρχή δύο φορές την εβδομάδα μισό χάπι,αλλά τώρα το ελαττώσαμε σε μισό την εβδομάδα...Όσο για το στομάχι, έχεις δίκιο Katesps πρέπει να τρώμε καλά πριν τη λήψη του...(... Και φανταστείτε για πρώτη φορά τώρα αποφάσισα να κάνω...δίαιτα...Καληνύχτα!:confused:)

Link to comment
Share on other sites

Mpetty, εάν έχεις χρόνο, προσπάθησε να διαβάσεις και τις 20 σελίδες αυτού του θέματος. Έτσι, θα έχεις μία ολοκληρωμένη άποψη για το θέμα "προλακτίνη" (σημείωσε ότι δεν είμαστε γιατροί κι η κάθε μία καταγράφει τη δική της εμπερία και προβληματισμούς), ίσως σου λυθούν κάποιες απορίες ή σου δημιουργηθούν καινούργιες και, τέλος, θα δεις ότι ναι, θα αποκτήσεις μωράκι. Ίσως, λίγοοοοοοοοο πιο δύσκολα, εάν δεν υπήρχε η αυξημένη προλακτίνη, αλλά, όχι ότι δεν θα αποκτήσεις. Θα δεις μία κοπέλα να γράφει ότι έχει κάνει δύο ή τρία ζουζούνια με αυξημένη προλακτίνη και μία άλλη που με τη λήψη του φαρμάκου έμεινε έγκυος και περιμένει να καλωσορίσει σε λίγο καιρό το μωράκι της. Οπότε, όχι άγχος (είναι το κλειδί για όλα) και λίγο υπομονή κι εάν κάποια στιγμή, που δεν στο εύχομαι, τα βρεις σκούρα, εδώ είμαστε.

Σόφη, το καρέ συμπληρώθηκε. Η μικρή ξύπνησε σήμερα με πυρετό. Είμαι σε αυτή την εξαιρετική φάση. Πλέον, μόνο υπομονή, όπως ήρθαν τα δύσκολα, έτσι και θα περάσουν. Θα τα παλέψω και θα περάσουν. Άντε πάλι φιλοσόφησα. Ευχαριστώ και πάλι. Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

Katesps, Σόφη, δεν ξέρετε πόσο βοηθάτε...Είχα "αποκαρδιωθεί" με όλα αυτά...Εντοπίστηκε το πρόβλημα με την προλακτίνη και δεν ήξερα τι να πρωτοσκεφτώ...Διορθώνεται,δε διορθώνεται,είναι μόνο αυτό και πόσο εύκολη είναι η σύλληψη με τέτοια προβλήματα;...Και μένα ο γιατρός μου συνέστησε στην αρχή δύο φορές την εβδομάδα μισό χάπι,αλλά τώρα το ελαττώσαμε σε μισό την εβδομάδα...Όσο για το στομάχι, έχεις δίκιο Katesps πρέπει να τρώμε καλά πριν τη λήψη του...(... Και φανταστείτε για πρώτη φορά τώρα αποφάσισα να κάνω...δίαιτα...Καληνύχτα!:confused:)

Υπάρχουν σοβαρότερα προβλήματα από την προλακτίνη κορίτσι μου.Συμφωνώ με την katesps στο να διαβάσεις όλες τις σελίδες.Σαφώς δεν είμαστε γιατροί και καλό είναι ό,τι πληροφορία παίρνεις να την επεξεργάζεσε πρώτα.Πολλες φορές όμως η προσωπική εμπειρία της κάθε μιας μας είναι σημαντικότερη από οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να σου δώσει ένας γιατρός.Όπως λέει και η φιληνάδα μου , υπάρχουν κοπέλες που έκαναν παιδάκια με αυξημένη προλακτίνη.Τίποτα δεν είναι κανόνας και είμαστε εδώ να αποδείξουμε ότι ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ.Όλα θα πάνε καλά , το άγχος μόνο πρέπει να μειωθεί που ανεβάζει την προλακτίνη.Όσο για την δίαιτα , να την συνεχίσεις.Τα κιλά κάνουν κακό στις ορμόνες.Μπορείς να τρως φρουτάκια,σαλάτες κτλ.Άντε και καλά αποτελέσματα!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σόφη, το καρέ συμπληρώθηκε. Η μικρή ξύπνησε σήμερα με πυρετό. Είμαι σε αυτή την εξαιρετική φάση. Πλέον, μόνο υπομονή, όπως ήρθαν τα δύσκολα, έτσι και θα περάσουν. Θα τα παλέψω και θα περάσουν. Άντε πάλι φιλοσόφησα. Ευχαριστώ και πάλι. Φιλιά.

Έλα βρε κοπέλα μου!!!!Αχου μωρέ , μέσα στην ζέστη έχει και πυρετό:-(Έλα , θα περάσει και αυτό.Όλα αυτά περαστικά είναι και σύντομα θα συνέλθετε.Έτσι και οι ανηψιές μου.Όπου ίωση,γρίπη κτλ(όταν ήταν μικρές φυσικά) και αυτές την αρπάζανε κατευθείαν.Που θα πάει, θα αποκτήσουν αντισώματα και θα στρώσουν.Μέχρι τότε υπομονή(σε βλέπω αποφασισμένη και χαίρομαι).Και μετά πολλές-πολλές βουτιές!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου καλημέρα! katesps ίσως ποτέ να μην έχω πιστέψει αυτό που λες για παιδάκι αλλά είναι τόσο όμορφο να σου το λένε άνθρωποι με πίστη...Σου εύχομαι τα καλύτερα κ υγεία στο παιδάκι σου...

Σόφη η δίαιτα συνεχίζεται αδιαλλείπτως...Είναι και καλοκαίρι, έχω πήξει στο φρούτο και στο λαχανικό...Για να δούμε...Δεν είστε βέβαια γιατροί αλλά βοηθάτε αφάνταστα...

Κι ω ναι,θα σας χρειαστώ σίγουρα...Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας!!!!!!!!!!!!

Ανήκω κι εγώ μάλλον στο club της ανεβασμένης Προλακτίνης........

:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Οι Ορμονολογικές μου το Μάϊο έδειξαν 48,70.... με ανώτατο όριο το 31!!!!! Πάντοτε για τιμές ΙΚΑ μιλάμε......

Η Γυναικολόγος απλώς "το προσπέρασε".............. θεώρησε απλώς ανώφελο το να μιλήσω με Ενδοκρινολόγο......... & μου σύστησε κατευθείαν Εξωσωματική.......

:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Η Ενδοκρινολόγος (που επισκέφθηκα κατά βούλησιν!!!!) μου έγραψε Μαγνητική Τομογραφία Υπόφυσης + επανέλεγχο της Προλακτίνης (2η-4η μέρα του κύκλου) με 4 αιμοληψίες εντός 1 ώρας!!!! Θα τα κάνω και τα 2 μέσα στον Αύγουστο...... φοβάμαι τη Μαγνητική..... αλλά ανυπομονώ.......

Δε μπορώ να πιάσω παιδί έτσι...... πρέπει οπωσδήποτε να ρίξω την Προλακτίνη..... δεν πέφτει εύκολα μόνη της, χωρίς χαπάκι.......

:oops::oops::oops::oops::oops:

 

Καλά που είδα κι άλλο γιατρό..... όλες μου οι προσπάθειες θα έπεφταν στο κενό!!!

:cry::cry::cry::cry::cry:

 

Υ.Σ.: Κοιτώντας το ημερολόγιο μου χθες..... είδα πως στα μέσα Γενάρη..... έβγαλα σταγονίτσες γάλα από το στήθος....... τώρα είδα πως μάλλον μιλάμε για έντονο σύμπτωμα Υπερπρολακτιναιμίας....... αφού αυτό συνέβη σε ημέρες ωορρηξίας...... δλδ........ τόσον καιρό........ προσπαθώ στο βρόντο??????

:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!!!!!!!!!!!!

Ανήκω κι εγώ μάλλον στο club της ανεβασμένης Προλακτίνης........

:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Οι Ορμονολογικές μου το Μάϊο έδειξαν 48,70.... με ανώτατο όριο το 31!!!!! Πάντοτε για τιμές ΙΚΑ μιλάμε......

Η Γυναικολόγος απλώς "το προσπέρασε".............. θεώρησε απλώς ανώφελο το να μιλήσω με Ενδοκρινολόγο......... & μου σύστησε κατευθείαν Εξωσωματική.......

:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Η Ενδοκρινολόγος (που επισκέφθηκα κατά βούλησιν!!!!) μου έγραψε Μαγνητική Τομογραφία Υπόφυσης + επανέλεγχο της Προλακτίνης (2η-4η μέρα του κύκλου) με 4 αιμοληψίες εντός 1 ώρας!!!! Θα τα κάνω και τα 2 μέσα στον Αύγουστο...... φοβάμαι τη Μαγνητική..... αλλά ανυπομονώ.......

 

Δε μπορώ να πιάσω παιδί έτσι...... πρέπει οπωσδήποτε να ρίξω την Προλακτίνη..... δεν πέφτει εύκολα μόνη της, χωρίς χαπάκι.......

:oops::oops::oops::oops::oops:

 

Καλά που είδα κι άλλο γιατρό..... όλες μου οι προσπάθειες θα έπεφταν στο κενό!!!

:cry::cry::cry::cry::cry:

 

Υ.Σ.: Κοιτώντας το ημερολόγιο μου χθες..... είδα πως στα μέσα Γενάρη..... έβγαλα σταγονίτσες γάλα από το στήθος....... τώρα είδα πως μάλλον μιλάμε για έντονο σύμπτωμα Υπερπρολακτιναιμίας....... αφού αυτό συνέβη σε ημέρες ωορρηξίας...... δλδ........ τόσον καιρό........ προσπαθώ στο βρόντο??????

:confused::confused::confused::confused::confused:

 

Καλησπέρα ZOUZOUNIARA!

 

Έχω να σου πω 2 πράγματα.Το πρώτο για την μαγνητική.Επειδή έχω και εγώ κλειστοφοβία πήγα και έκανα σε ανοικτό μαγνήτη την εξέταση.Και όλα καλά.Ούτε κλειστοφοβία , ουτε τίποτα.

 

Τώρα όσο αφορά το αν μπορούμε να μείνουμε έγκυες με ανεβασμένη προλακτίνη.Εμένα έφτασε μέχρι 125(με ανώτερο όριο το 23).Έκανα ενάμισυ χρόνο θεραπεία και μόλις σταμάτησα ξανανέβηκε.Τελευταία φορά είχα 70.Ξέρεις τι πιστεύω.Πως σίγουρα πρέπει να κάνουμε κάποια θεραπεία , αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μείνουμε έγκυες και με ανεβασμένη προλακτίνη.Αν διαβάσεις παραπάνω υπάρχει κοπέλα μου έμεινε έγκυος 2 φορές με αρκετά υψηλή προλακτίνη.Εγώ π.χ. έκανα όλες τις εξετάσεις.Δεν έχω κάτι οργανικό που την ανεβάζει.Ούτε πρόβλημα στην υπόφυση,ούτε πολυκυστικές ,ούτε θυρεοειδή.Έκανα τόση θεραπεία και πάλι ανέβηκε.Άρα έτσι είμαι.Ο οργανισμός μου λειτουργεί έτσι.Δεν θα μπω λοιπόν στην διαδικασία να αγχώνομαι και να την ανεβάζω και άλλο.Ούτε θα παίρνω χάπια μια ζωή.Και η εξωσωματική είναι τουλάχιστον υπερβολή για πρόβλημα προλακτίνης.Χαλαρά και θα έρθε το μωρό.Και ποτέ μην λες ποτέ.Το ότι έχουμε ανεβασμένη προλακτίνη δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει περίπτωση να μείνουμε έγκυες.Και όποιος το υποστηρίζει αυτό είναι τουλάχιστον υπερβολικός.......Καλή επιτυχία!!!

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ΣΟΦΗ μου & σ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καταρχήν να πω πως έχω διαβάσει τις περισσότερες σελίδες σε αυτό το topic κι έχω έτσι, στο περίπου, μία εικόνα για το θεματάκι της Προλακτίνης!!!! Δε μπορώ να τις διαβάσω όλες….. Sorry…..

Που λες……… κι εγώ οργανικά δεν έχω κάτι, μόνον την FSH ανεβασμένη, που είναι η ορμόνη που "καθρεπτίζει" την ποιότητα του ωαρίου….. με ανώτατο όριο το 13 εγώ έχω 9,50…… το οποίο……. σαφώς δεν είναι & το καλύτερο…… δεν είναι όμως και "του θανατά"! Δεν παίζει ρόλο η ηλικία, ούτε τα κιλάκια μου, ούτε το άγχος της σύλληψης, όμως λόγω του ότι δεν είμαι και πιτσιρικάκι (με τη νέα χρονιά 35!!!) δεν έχω και τα πολλά περιθώρια να το αφήσω…….

Όσον αφορά στην Προλακτίνη, μία οικογενειακή μας φίλη, με όλες τις άλλες εξετάσεις της τέλειες…… μόλις άρχισε να "χαπακώνεται"….. έμεινε έγκυος….. τυχαίο???? Δε νομίζω……

Γι΄αυτό λοιπόν, θαρρώ, αξίζει τον κόπο να το ψάξω κι άλλο…… κι άλλο…… κι άλλο….. κι όσο χρειαστεί, τέλος πάντων…… δε με νοιάζει….. αρκεί να έρθει με το καλό το μωράκι μας…..

Τη Μαγνητική τη φοβάμαι πάρα πολύ κι ενημερώνομαι συνεχώς στο Διαδίκτυο….. πώς γίνεται….. τι δείχνει….. το κακό είναι πως έχω βρει και συμπτώματα….. που φανερώνουν Αδένωμα….. και τα έχω σχεδόν όλα….. κι έχω χ@@@@@ πάνω μου!!!!!! Ουφ…….. τι θα κάνω………….

Η Ενδοκρινολόγος μου συνέστησε ψυχραιμία, αισιοδοξία, θετική διάθεση & να έχω περίοδο όταν κάνω τη Μαγνητική, αν και ρωτάνε βέβαια….. στις 25 του μηνός λοιπόν….. κατά 1000000% θα είμαι αδιάθετη!!!!!! Κι αν δεν έχω αδιαθετήσει ακόμη και δεν την κάνω…….. θα πρέπει να ξανακλείσω ραντεβού…… 1-2 μήνες αργότερα!!!!!!! Γκρ.... γκρ.....

Anyway….. θα έχω περίοδο…….. δεν υπάρχει τέτοιο θέμα…… απλώς μου είπε πως είναι λιγάκι δύσκολο…… χωρίς να «της δώσουμε χαπάκια της Προλακτίνης» να πέσει μοναχή της……

Αυτά……… κοπελιά μου θα τα ξαναπούμε!!!!!!!!!!!

Φιλάκια!!!!!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ? ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΤΕ, ΧΑΘΗΚΑΜΕ.....!!

ΤΙ ΛΕΕΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ..!! ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ...!!

ΣΟΦΗ ΜΟΥ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?? ΓΚΡΕΤΟΥΛΑ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ?? ΚΑΤΕΣΠΣΑΚΙ ΤΙ ΝΕΑ ??

ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ...!! ΕΜΑΘΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΟΤΙ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑ ΙΑΤΡΕΙΟ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΙ ΕΧΩ ΝΑ ΧΑΣΩ ΚΑΙ ΠΗΓΑ... ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑ ΟΛΑ, ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΔΕ ΚΑΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ 2 (κυβ..) ΑΛΛΑ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ 1,5 ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΧΑΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΜΑΛΛΟΝ. (και ήμασταν σίγουροι από το θέμα σπέρμα τώρα 2 χρόνια).

ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΧΕ 2 ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΤΑΙ (αν το σπερμοδιάγραμμα γινόταν σωστά θα φαινόταν ότι κάτι δε πάει καλά)....ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΑΛΙ..!! ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ...!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10 ΜΕΡΕΣ..!! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ (ελπίζω δηλ.) ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΓΧΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ...!!

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗ ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΕΙΧΑΝ ΔΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ??? 4 με 5. ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ....!!

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ...!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΕΑ ΣΑΣ...!!

ΦΙΛΟΥΔΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ......!! ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΝΑΤΕ...!!

Πόπη

:P !!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Επιστροφή από τις διακοπές και ναι, πρέπει να το ομολογήσω, ξεκουράστηκα. Άδειασα, βρε κορίτσια, το μυαλό μου, δεν ξέρω πώς τα κατάφερα, από ό,τι το απασχολούσε και ξαφνικά ήρθε η ξεκούραση. Το βλέπω ακόμη και στην εμφάνισή μου. Βέβαια, πρώτη ημέρα σήμερα στη δουλειά, ευτυχώς όλοι λείπουν σε διακοπές κι όταν επιστρέψουν θα λείπω εγώ :P:cool:, είμαι κάπως, αλλά εντάξει θα αντέξω.

Σόφη, Χελιδόνι πώς είστε; Ζουζουνιάρα, γράψε μας τα αποτελέσματα (είμαι σίγουρη ότι είναι θετικά) της μαγνητικής. Πόπη, έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να πηγαίνουμε σε αρκετούς γιατρούς μέχρι να καταλήξουμε κάπου. Μην απογοητεύεσαι, έστω και τώρα, βρήκες την άκρη του νήματος. Γκρετούλα, τι κάνεις; Έχεις γεννήσει;

Τα δικά σας νέα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τι κάνετε;Πως περάσατε τις διακοπές; Εγώ αρκετά καλά δόξα τω θεώ,ξέφυγα από πολλά...Μια ερώτηση θέλω να σας κάνω κορίτσια,ενώ περιμένω περίοδο τέλη του μήνα κι ενώ συνεχίζω την αγωγή με dostinex,αισθάνομαι ήδη τα συμπτώματα της περιόδου...Αυτό βέβαια ( το να αισθάνομαι αρκετά νωρίτερα τα συμπτώματα ) το είχα και παλιότερα...Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια άλλη κοπέλα με υπερπρολακτιναιμία αισθάνεται το ίδιο, αν σχετίζεται δηλαδή με την προλακτίνη ή όχι...(Επίσης προ dostinex είχα φοβερές αυπνίες που τώρα έχουν ελαττωθεί κάπως και ο γιατρός μου τις απέδιδε στην προλακτίνη...) :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Ποπάκι μου τα νέα σου, παρόλο που λες ότι υπάρχει μικρόβιο ,μπορεί τελικά να σου βγουν σε καλό.όπως είπε παραπάνω η katesps , μάθατε τι πρόβλημα υπάρχει και το αντιμετωπίζετε.Μπορεί να ήταν κάτι τόόόσο απλό αλλά να δημιουργούσε πρόβλημα .Και τώρα που το αντιμετωπίζετε να καταφέρετε να κάνετε το μωράκι σας:wink: Το εύχομαι πραγματικά μέσα από την καρδιά μου να συμβεί:D:D:DΌσο για τους γιατρούς , θα συμφωνήσω απόλυτα.Ποτέ εμπιστοσύνη μόνο σε ένα.Πρέπει να ψάχνουμε καλά και να παίρνουμε πολλές γνώμες.

katespsάκι μου μπράβο!!!!Χάρηκα που οι διακοπές σου έκαναν καλό.Αυτό ακριβώς χρειαζόσουν για να πάρεις δυνάμεις για τον χειμώνα.Αν κατάλαβα καλά θα ξαναπάρεις άδεια?Είπες μόλις γυρίσουν αυτοί θα φύγεις εσύ.Αν ξαναπάρεις τότε διπλά μπράβο:lol::lol::lol::lol:

Mpetty τα συμπτώματα που έχεις μπορεί να είναι ωορηξίας.Εγώ όσο έπαιρνα τα dostinex είχα έντονες ωορηξίες , με πονάκια και διάφορες ενοχλήσεις.Όσο για τον ύπνο ,μου φαίνεται περίεργο που ο γιατρός αποδίδει τις αυπνίες στην προλακτίνη.Η προλακτίνη ανεβαίνει κατά την διάρκεια του ύπνου.Για αυτό και όταν κάνουμε εξέταση προλακτίνης πρέπει να έχουμε ξυπνήσει 3 ώρες πριν δώσουμε αίμα.Πως λοιπόν η αυπνία σου ανέβαζε την προλακτίνη?:roll:

 

Όσο για εμένα , λόγω δουλειάς συζύγου δν πήγαμε πουθενά.Ούτε για ένα μπάνιο:-( Όμως υπάρχει μια περίπτωση να πάρει άδεια τον Σεπτέμβριο και να πάμε κάπου.Δεν το δένω όμως και κόμπο γιατί αν δεν γίνει θα απογοητευτώ πολύ.Θα δούμε λοιπόν.Κατά τα άλλα ήσυχα και ήρεμα.Δεν θα κάνω ακόμα εξέταση για προλακτίνη γιατί κάνω 3μηνη θεραπέια για ΓΟΠ και ο γιατρός μου είχε πει ότι αυτά τα χάπια μπορεί να την ανεβάζουν.Μόλις με το καλό τελειώσω την θεραπεία τότε θα κάνω να δω πόσο ψηλά έφτασε:lol::lol::lol:

PMNYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σόφη,ίσως να'ναι της ωορρηξίας συμπτώματα,δε γνωρίζω,πάντως αρκετές φορές ενοχλεί.Για τις αϋπνίες ο γιατρός δεν ήταν σίγουρος,απλώς μια υπόθεση έκανε...Εύχομαι να κάνεις διάκοπες,εξάλλου η Ελλάδα προσφέρεται για διακοπές κάθε εποχή...Φιλάκια...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...