Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικειοθελης αποχωρηση κ ταμειο ανεργειας


Recommended Posts

Καλημερα σας...ξερω πως δεν δικαιουμε ταμειο αν κανω οικειοθελης αποχωρηση αλλα αν βρω εργοδοτη και μου κανει προσληψη κ απολυση θα μπορεσω;;;;κ ποσο καιρο καιρο πρεπει να φαινομαι πχ μπορει να με απολυσει σε μια βδομαδα γιατι θα πληρωσω εγω τα ενσημα..η θα θεωρηθει οτι ειναι εικονικο;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Ρωτω κατι αλλο για μια γνωστη.οποια γνωριζει απανταει.εχει ενα χρονο εργαζετε στην αδελφη της τα ενσημα της ειναι απο διετες προγραμμα οαεδ.για λογους ανωτερας βιας θα κανει οικιοθελη αποχωρηση αν βρει και αυτη εργοδοτη να την κανει προσληψη απολυση θα βγεινταμειο η τα ενσημα επειδη ειναι απο προγταμμα και την αδελφη της ειναι δωρο αδωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ωραία ελληνική νοοτροπία..αφού τα αρπάζουν οι άλλοι ας ξεγελάσουμε το σύστημα κι εμείς..εύγε..ντροπή. αφού έχεις δουλειά μείνε εκεί..νομίζω πρεπει να αρχίσουμε όλοι σιγά σιγά να αλλάζουμε νοοτροπία. μήπως δούμε κάποτε φως σε αυτή τη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτω κατι αλλο για μια γνωστη.οποια γνωριζει απανταει.εχει ενα χρονο εργαζετε στην αδελφη της τα ενσημα της ειναι απο διετες προγραμμα οαεδ.για λογους ανωτερας βιας θα κανει οικιοθελη αποχωρηση αν βρει και αυτη εργοδοτη να την κανει προσληψη απολυση θα βγεινταμειο η τα ενσημα επειδη ειναι απο προγταμμα και την αδελφη της ειναι δωρο αδωρο.

 

Ενας λογιστής θα ξέρει καλύτερα να σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν εχω διαθεση να απαντησω αλλα υπαρχουν ανθρωποι γυναικες ειδικα που δουλευουν οοοοοοοοληηηηη μερα για πεντακοσια ευρω κ ξαφνικα χανουν η δεν εχουν ατομα να τους κρατανε τα παιδια που ειναι το κρατος που θα κοροιδεψουμε για λιγους μηνες μεχρι να δουμε τι θα γινει;;;;οταν τα φροντισει αυτα το κρατος μου δεν θα κοιταξω κ γω να το κοροιδεψω για να ταισω τα παιδια μου με λεφτα που μου ανηκουν.κ τελος οι κριτικες ανοιξτε δικος σας θεμα.εδω χρειαζομαστε την γνωση σας οχι την κριτικη σας.

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω καν ποιο είναι το πρόβλημά σου από τον τρόπο που γράφεις…και όταν απευθύνεσαι σε ένα φόρουμ ψάχντοντας πλάγιους τρόπους να πετύχεις αυτό που θέλεις να είσαι έτοιμη και για την κριτική..αλλιώς πλήρωσε έναν λογιστή να σου λύσει τις απορίες σου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου babycobra....παντως βλεπω μερικα ατομα ψοφανε για λογομαχια κ κριτικη.παρακαλω στο θεμα μου ομως.....φυσικα το τελευταιο λογο θα εχει ο οαεδ κ οταν μαθω θα ενημερωσω κ εδω μεχρι τοτε ομως θα ηθελα να ξερω να ενημερωσω την κοπελα πωςνα κινηθει.ευχαριστω οποιον απαντησει επι του θεματος τα αλλα θα μεινουν ασχολιαστα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου babycobra....παντως βλεπω μερικα ατομα ψοφανε για λογομαχια κ κριτικη.παρακαλω στο θεμα μου ομως.....φυσικα το τελευταιο λογο θα εχει ο οαεδ κ οταν μαθω θα ενημερωσω κ εδω μεχρι τοτε ομως θα ηθελα να ξερω να ενημερωσω την κοπελα πωςνα κινηθει.ευχαριστω οποιον απαντησει επι του θεματος τα αλλα θα μεινουν ασχολιαστα.

 

Γεια σου και από εμένα.. για το ηθικό δεν θα μιλήσω, θα σου πω τι μου είπε ο λογιστής της εταιρείας μας (που είναι πολύ φίλος) ... ο μόνος που μπορεί να δώσει απάντηση στο ερώτημά σου είναι ο ΟΑΕΔ... δηλαδή, επειδή όπως μου είπε ο λογιστής, συνεχώς τα πράγματα αλλάζουν και τώρα αναμένουν και το νέο ασφαλιστικό, χρειάζονται συγκεκριμένες προυποθέσεις για να μπει κάποιος ταμείο ανεργίας (συγκεκριμένος αριθμός ενσήμων στον ίδιο εργοδότη, ένσημα μέσα στο έτος κλπ) και φυσικά να απολυθεί.. τώρα, εάν η φίλη σου φύγει οικειοθελώς όπως γνωρίζεις δεν δικαιούται να μπει ταμείο ανεργίας.. το ερώτημα λοιπόν είναι εάν βρει έναν εργοδότη που την προσλάβει για λίγο και την απολύσει, εάν συνυπολογιστούν τα ένσημα με αυτα που είχε στην προηγούμενη δουλειά για να μπορέσει να μπει στο ταμείο ανεργίας... αυτό που μου είπε ο φίλος μου ο λογιστής είναι ότι το κόβει χλωμό.. δηλ. εφόσον αποχωρήσει από την εργασία της, στην επόμενη που θα πάει θα πρέπει να έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα που εργάζεται (γύρω στους 6 μήνες) ώστε να απολυθεί και να μπει ταμείο... μου είπε όμως να ρωτήσεις τον ΟΑΕΔ για να σου πουν ακριβώς τα ένσημα που απαιτούνται και το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να μείνει στον εργοδότη για να απολυθεί... πάντως λογικό μου ακούγεται να χρειάζεται συγκεκριμένος χρόνος που να έχεις εργαστεί και ένσημα και απόλυση για να μην γίνεται κατάχρηση των δικαιωμάτων που παρέχει το κράτος (καλή ώρα από την φίλη σου, ήθελα να πω και εγώ κάτι :-P) ... ας ρωτήσει και κάποιο δικό της λογιστή, τώρα από τον ΟΑΕΔ εάν πάει και τα πει αυτά, μόνο ως τελεσίδικο και εκ των υστέρων θα της απαντήσουν.. δηλαδή να πάει και να πει δούλευα εκεί, αποχώρησα, βρήκα άλλη δουλειά, με έδιωξαν στο μήνα πάτω, τι δικαιούμαι??? γιατί αν τα πει από πριν δεν νομίζω οτι θα πάρει καμία απάντηση (λογικό)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...