Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χωρισμένος με 2 μικρά παιδιά & εγώ....


Recommended Posts

Και εγω θα δυσκολευομουν να κανω σχεση με καποιον χωρισμενο με δυο παιδια.

Πρωτον, θα επρεπε να ηταν οικονομικα καλα , πανω απο το μεσο ορο, για να ειχα μια εξασφαλιση πως θα προσφερε και στα παιδια του πρωτου γαμου αλλα και στα δικα μας.

Δευτερον θα επρεπε να μαθω να ζω ξεροντας οτι ποτε δεν θα ημασταν απολυτα ΄οικογενεια ΄....οσο και αν με αγαπουσε, οσο και αν ηταν καλος με τα παιδια μας , παντα η οικογενεια του θα ηταν η δικη μας και τα δυο παιδια ;)

Τριτον, θα επρεπε να παρω αποφαση οτι δεν θα ελειπαν οι προστριβες και οι ιντριγκες αναμεσα στα παιδια του/ μας η στη γυναικα του...

 

Ολα αυτα με κουραζουν, δεν με κανουν να Νιωθω συναισθηματικα ασφαλης, δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη.

Θα το σκεφτομουν θετικα μονο αν αποφασιζα να μην κανω μαζι του παιδια....

Καλη τυχη..ευχομαι το καλυτερο.

 

Συμφωνώ με κάθε λέξη .....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως είπε και η Μαριαλ πρεπει να προσπαθήσεις να μάθεις γιατι χωρισανε... Να αφήσει δυο παιδακια σε τέτοια μικρή ηλικια τι να πω, προςωπικα δεν θα τον σεβομουνα καθόλου (ειδικά τωρα που ειμαι μητερα)

Τι ειναι αυτο που τον εκανε να αφήσει τόσο μικρα παιδια!!! Μα τι μπορει να έπαιξε το εχεις σκεφτεί;; Μην ξεχνάς η πίεση της οικεγενειας ειναι μεγάλη... Και δηλαδη τι κανει για να μπορει να δει τα παιδια του πιο συχνά; Του λέει η πρώην μια φορά τον μήνα και κάθεται και το δέχεται;

 

Η ιστορία επαναλαμβάνεται πολλές φορές δυστυχώς.. Τι σε κανει να πιςτευεις οτι δεν θα το κανει και σε σενα;

 

Πέρα απο αυτά μια ζωή θα εχει σπέσιαλ σχέση με την πρώην... ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και τις απόψεις σας....

Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να μάθω λεπτομέρειες και θα το κάνω....

Όμως, παρόλα αυτά, αισθάνομαι μέσα μου τόσα πράγματα γι' αυτόν, εισπράττω τόσα μα τόσα πολλά αντίστοιχα, που όλο αυτό μέσα μου με πονάει.... Με πονάει το γεγονός ότι είναι τόσα πολλά τα τριγύρω.... Που ενώ κάποιες φορές σκέφτομαι ότι γιατί να μην μπορέσουμε να φτιάξουμε κάτι όμορφο, αφού αυτό που μας συμβαίνει είναι τόσο όμορφο και ούτε οι πρώτοι θα είμαστε, ούτε οι τελευταίοι.... Και από την άλλη έρχονται στιγμές που πανικοβάλλομαι.... Και λέω.... Πως θα γίνει όλο αυτό, πως???

Ίσως να μπαίνουν τα συναισθήματά μου μπροστά.... Ίσως.... Ίσως να είμαι στο συννεφάκι μου....

Και πάλι σας ευχαριστώ... Θερμότατα....

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως θα πρέπει να μιλήσεις με το σύντροφό σου για την πρώιν γυναίκα και να καταλάβεις πλήρως τα αίτια του διαζυγείου του...

θα σε βοηθήσει να κατανοήσεις αρκετά πράγματα σε αρκετούς τομείς

 

Μαλλον απιθανο να καταλαβει οτιδηποτε ακουγοντας μονο την μια πλευρα

Περισσοτερα θα καταλαβει με τον καιρο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απιθανο να καταλαβει οτιδηποτε ακουγοντας μονο την μια πλευρα

Περισσοτερα θα καταλαβει με τον καιρο

Συμφωνω απολυτα! Εχω δει πατερα να κλαιει τη μοιρα του γιατι δε βλεπει το παιδι του(μεχρι και τατου ειχε χτυπησει) και εκ των υστερων εμαθα οτι η πρωην του τον παρακαλουσε να το παρει κι αυτος μια δεν εβρισκε χρηματα μια χρονο κι ενα σωρο αλλες δικαιολογιες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι πως, έχω μάθει κάποια πράγματα σχετικά με τη σχέση τους, όχι από τον ίδιο (και ομολογώ πως το εκτιμώ πολύ αυτό) και όσοι έχουν εκφράσει άποψη μου επιβεβαιώνουν ότι το ζευγάρι αυτό μάλλον δεν ήταν καλά από νωρίς....

 

Συγγνώμη αλλά αυτό γιατί είναι κάτι που εκτιμάς; Εγώ θα ήθελα να μάθω κάποια πράγματα από τον ίδιο και όχι από το τι νομίζει ο κάθε τρίτος. Θα με ενοχλούσε να μην μου αποκαλύπτει το τι συνέβη, πως ένιωθε και πως νιώθει τώρα.

Μιλάμε για ένα παρελθόν που θα σε ακολουθεί και στο μέλλον. Δεν θα ήθελες να ξέρεις τι πραγματικά συνέβη και κατά πόσο ήταν συνειδητοποιημένη η απόφαση που πήρε;

 

Και εγω θα δυσκολευομουν να κανω σχεση με καποιον χωρισμενο με δυο παιδια.

Πρωτον, θα επρεπε να ηταν οικονομικα καλα , πανω απο το μεσο ορο, για να ειχα μια εξασφαλιση πως θα προσφερε και στα παιδια του πρωτου γαμου αλλα και στα δικα μας.

Δευτερον θα επρεπε να μαθω να ζω ξεροντας οτι ποτε δεν θα ημασταν απολυτα ΄οικογενεια ΄....οσο και αν με αγαπουσε, οσο και αν ηταν καλος με τα παιδια μας , παντα η οικογενεια του θα ηταν η δικη μας και τα δυο παιδια ;)

Τριτον, θα επρεπε να παρω αποφαση οτι δεν θα ελειπαν οι προστριβες και οι ιντριγκες αναμεσα στα παιδια του/ μας η στη γυναικα του...

 

Ολα αυτα με κουραζουν, δεν με κανουν να Νιωθω συναισθηματικα ασφαλης, δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη.

Θα το σκεφτομουν θετικα μονο αν αποφασιζα να μην κανω μαζι του παιδια....

Καλη τυχη..ευχομαι το καλυτερο.

 

Συμφωνώ με Λάιδα.

 

Επίσης, για να μπω σε μια τόσο μπερδεμένη κατάσταση θα έπρεπε να είμαι σίγουρη ότι είναι συνειδητοποιημένος και αποφασισμένος να κρατήσει μια ισορροπία.

 

Για να αποφασίσεις τι θα κάνεις θα πρέπει πιστεύω να μιλήσεις μαζί του και να του εκφράσεις τους φόβους σου, ώστε να ζυγίσεις την απάντησή του.

Link to comment
Share on other sites

επιπροσθέτως θεωρώ λίγο αφελές από πλευράς σου να θεωρείς: ότι ένας άνδρας που μόλις χώρισε από πολυετή σχέση (άρα όχι μια εφημερη, ανώριμη λόγω ηλικίας ή καταλάθος λόγο εγκυμοσύνης σχεση) είναι ο ιδανικός σύντροφος, και ο μόνος με τον οποίο σκεύτεσαι σοβαρά να δημιουργήσεις οικογένεια...

 

οικογένεια είχε... και επέλεξε να φύγει

 

επέλεξε να φύγει και να τα φτιάξει (αμέσως) με μια πολύ μικρότερη γυναίκα... για να δημιουργήσει και πάλι οικογένεια;

 

δεν ξέρω εγώ στη θέση σου θα προβληματιζόμουν

 

Συμφωνώ και με αυτό...

 

Πόσο καιρό είστε μαζί;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, υπάρχουν πάρα πολλές αποτυχημένες σχέσεις. Αν κάνεις δηλαδή έναν γάμο και παιδιά, πάει λάθος και αποφασίσεις να χωρίσεις; Θα πρέπει να πας στα μοναστήρια; Τι αντίληψη είναι αυτή;

Γιατί τέτοιος ρατσισμός;

 

Δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα, ούτε οι σχέσεις έχουν τόσο σφιχτούς κανόνες. Κάθε γάμος, κάθε σχέση, κάθε άνθρωπος μοναδικός.

Αλλοι σου βγάζουν τον καλύτερο σου εαυτό και τα δίνεις όλα κι άλλοι τον χειρότερο.

 

Δεν υπάρχει το τέλειο - είναι ουτοπία. Δεν μπορείς να περιγράψεις ποτέ τι είναι σωστό, ιδανικό, λάθος, παράταιρο γιατί για κάθε έναν μας διαφέρει.

Η κοπέλα περνάει καλά. Νομίζετε πως βρίσκουμε έναν άνθρωπο που μας αρέσει και περνάμε όμορφα μαζί του κάθε μέρα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, υπάρχουν πάρα πολλές αποτυχημένες σχέσεις. Αν κάνεις δηλαδή έναν γάμο και παιδιά, πάει λάθος και αποφασίσεις να χωρίσεις; Θα πρέπει να πας στα μοναστήρια; Τι αντίληψη είναι αυτή;

Γιατί τέτοιος ρατσισμός;

 

Δεν είναι όλα άσπρα ή μαύρα, ούτε οι σχέσεις έχουν τόσο σφιχτούς κανόνες. Κάθε γάμος, κάθε σχέση, κάθε άνθρωπος μοναδικός.

Αλλοι σου βγάζουν τον καλύτερο σου εαυτό και τα δίνεις όλα κι άλλοι τον χειρότερο.

 

Δεν υπάρχει το τέλειο - είναι ουτοπία. Δεν μπορείς να περιγράψεις ποτέ τι είναι σωστό, ιδανικό, λάθος, παράταιρο γιατί για κάθε έναν μας διαφέρει.

Η κοπέλα περνάει καλά. Νομίζετε πως βρίσκουμε έναν άνθρωπο που μας αρέσει και περνάμε όμορφα μαζί του κάθε μέρα;;;;

 

 

Συμφωνωωωωωωωω......

Link to comment
Share on other sites

Εγω ουτοπια θεωρω να πιστευω οτι θα ξεμπλεξω ολο αυτο το ΄κουβαρι ΄ με οπλο μου τον ερωτα ;) ... Δεν τον υποτιμω, θα τον ζουσα αλλα οχι σκεπτομενη την οικογενεια μαζι του. Δεν υπαρχει το τελειο; Δεν θα μπω και σε μια κατασταση που θα με δυσκολεψει γενικοτερα... Εμενα... Αλλες ισως μπορουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι ουτε εγω θα εμπλεκα, τα φοβάμαι αυτά απλα γιατι έχουν δει πολλα τα ματια μου ! Εκτός και αν δεν μπορεις να φανταστείς την ζωής σου χωρις αυτόν ... Αρκεί τουλαχιςτον να ξερεις το ρίσκο !!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ίσως σας ήρθαν εύκολα στη ζωή σας οι καλοί σας. Οσες παιδεύτηκαν ξέρουν καλά πως το τραίνο θα περάσει μία φορά. Αντε δύο. Μετά παίζει ο συμβιβασμός του συμβιβασμού, πράγμα που καταλήγει μαθηματικά σε αποτυχία.

Τα προβλήματα και τα κουβάρια δεν αφορούν την κοπέλα. Και θα ξεθυμάνουν αργά ή γρήγορα. Δεν τα λύνει ο έρωτας, απλά όπου υπάρχει αγάπη και επικοινωνία, όλα είναι λυμένα.

Και δανείζομαι την τελευταία σου λέξη babycute: όλες οι σχέσεις είναι ρίσκο!

Link to comment
Share on other sites

Ένας άνθρωπος που έκανε ήδη ότι έχεις ονειρευτεί να κάνεις με ένα άλλο άτομο, και απέτυχε, και δε λέει και τους λόγους.......ένας άνθρωπος που δέκα χρόνια ζωής τα έσβησε σε λίγους μόνο μήνες και πάει γι άλλα, ένας άνθρωπος που έχει παιδιά (κάτι που είναι αλληλένδετο με όλη τη ζωή του) , μια πρώην όχι και τόσο φιλικά διακείμενη......είναι κάτι που δεν αφορά την κοπέλα??? Μα δεν εξαρτώνται όλα από τη δική της επικοινωνία μαζί του, υπάρχουν κι άλλα εμπλεκόμενα άτομα....Μαθηματικά δλδ μια σχέση που ξεκινάει τόσο επιβαρυμένη πόσο ρόδινη μπορεί να είναι?

 

Για πιθανότητες μιλάμε πάντα, μπορεί να ατύχησε ο άνθρωπος και στο δεύτερό του γάμο να είναι φανταστικοφανταστικός....και ναι, κάποιος άλλος να μην ήταν.....πάντα για πιθανότητες μιλάμε....κάποιες από εμάς δε θα έβαζαν τον εαυτό τους σε μια τέτοια διαδικασία, δεν είναι ούτε ρατσισμός, ούτε λιγότερη αγάπη, είναι ίσως φόβος, ίσως έλλειψη εμπιστοσύνης, αλλά είναι λογικό νομίζω....

 

Και βασικά είναι και το τι "χαλάει" τον καθένα μας......εμένα πχ με χαλάει, εσένα προφανώς όχι.....στους άλλους το θαυμάζω, εγώ και να χώριζα (θεός φυλάξοι) δεν θα ξαναέκανα οικογένεια με άλλον και το λέω με πάσα επίγνωση. Μια γειτόνισσά μου, έκανε ένα παιδί με έναν, χώρισε, παντρεύτηκε άλλον, έκανε άλλο παιδί με τον άλλον, και τώρα αυτός τη χώρισε, και συζεί με μια άλλη η οποία γέννησε προ τριμήνου......δλδ ΟΚ όλοι για ΠΑΜΕ ΠΑΚΕΤΟ να βρίσκουμε πόσα αδέρφια έχουμε και από που......ε δεν το σηκώνει όλων η ιδιοσυγκρασία αυτο ρε παιδιά, κατανοήστε το, αμέσως όλα ρατσισμός.....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω σαν τη Λατινα....που εχει το ονομα αλλα δεν εχει τη χαρη ! :P δεν θα ξαναπαντρευομουν σε καμια περιπτωση.

Xena μου δεν ξερω τι θεωρεις 'τρενο '...το μεγαλο ερωτα?? ναι ισως...ισως αυτος ερχεται μια, δυο , τρεις φορες....και πρεπει να εισαι τυχερη και να βοηθησουν και οι συγκυριες να τον ζησεις με ευτυχια.

Για αυτό ειπα ότι δεν θα χωριζα....ο μεγαλος ερωτας όμως πολλες φορες δεν φοραει νυφικο όπως λεει και η συγγραφεας. Ξερεις γιατι? γιατι ενας καλος γαμος, ευτυχισμένος και με διοαρκεια δεν βασιζεται στο παθος ;) ...για εμενα παντα!!!

Για εκεινη μπορει να είναι το τρενο που περναει μια φορα....η εστω δυο....για εκεινον όμως ΔΕΝ είναι....τη μεγαλη αποφαση να ζησει με μια γυναικα ολη του τη ζωη , την εχει παρει..και αυτή η γυναικα είναι μια άλλη....

κακως η καλως εχει συμβει και ολο αυτό εχει συνεπειες όχι μονο επειδή εχει ευθύνες σε αλλα δυο παιδακια αλλα επειδή εχει καταθεσει ψυχη και συναισθηματα που αφορουν την οικογενεια σε μια άλλη σχεση. Και εγω δεν θα αρκούμουν σε 'ο,τι εχει απομεινει '.

Ειμαστε όμως διαφορετικοι και για αυτό αρχικα ανεπτυξα μονο τις επιφυλλαξεις μου...όχι τις σκεψεις μου γενικοτερα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν θα αρκούμουν σε 'ο,τι εχει απομεινει '.

 

 

Είπες τη φράση κλειδί........ακριβώς έτσι νιώθω......εγώ, για μένα, χωρίς να σημαίνει πως αν κάποιου άλλου το σηκώνει η κοσμοθεωρία του εγώ θα τον κατακρίνω.......αλλά εγώ, για μένα, δε θα το έκανα......μη σου πω μέχρι και την ώρα της γέννας θα σκεφτόμουν ότι και αυτό το μεγαλείο στιγμής και συναισθημάτων, ο άλλος απλά το έχει ξαναζήσει με μια άλλη που της έλεγε ακριβώς ότι λέει και σε μένα...

Δεν είναι ρατσισμός, ότι δεν συμβαδίζει με μια άποψη.......καθένας έχει τα μέτρα και τα σταθμά του. Μπορεί για άλλες κοπέλες να είναι γελοιοδέστατο ότι εμείς δε θα ξανακάναμε οικογένεια με άλλον......για μένα εξυπακούεται! Καθένας κάνει ότι αντέχει παιδιά......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, εμενα το μονο που μου χτυπαει καμπανακι στη συγκεκριμμενη περιπτωση ειναι οτι βλεπει τα παιδια του μονο μια φορα το μηνα γιατι δεν τα δινει η πρωην. Ολοι ξερουμε οτι υπαρχουν τροποι νομικα να το απαιτησει ειναι δικαιωμα του! Πως γινεται να μη βλεπεις τα αγγελουδια σου που τα μεγαλωσες 6 και 10 χρονια αν θυμαμαι καλα και να ζεις ανενοχλητος το μεγαλο ερωτα; Δε θελω να κρινω ανθρωπο που δε γνωριζω και ισως οι αντρες να το βλεπουν αλλιως αλλα εμενα προσωπικα θα με προβληματιζε..

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, υπάρχουν πάρα πολλές αποτυχημένες σχέσεις. Αν κάνεις δηλαδή έναν γάμο και παιδιά, πάει λάθος και αποφασίσεις να χωρίσεις; Θα πρέπει να πας στα μοναστήρια; Τι αντίληψη είναι αυτή;

Γιατί τέτοιος ρατσισμός;

 

 

 

Δεν νομίζω ότι είπε κανείς κάτι τέτοιο...

 

Μιλώντας για τον εαυτό μου, αν εγώ ονειρευόμουν να κάνω οικογένεια και παιδιά με κάποιον άνθρωπο που θα αγαπούσα και θα με αγαπούσε, θα έψαχνα να βρω κάποιον που θα είχε τον ίδιο στόχο με εμένα. Αν μου τα έφερνε η τύχη να βρω κάποιον (όπως η κοπέλα) που ναι μεν φαίνεται ότι έχει τον ίδιο στόχο, αλλά για εκείνον θα είναι η δεύτερη φορά, θα είχα κάποιες (πολλές) επιφυλάξεις.

Για να αποφάσιζα αν θα προχωρήσω ή όχι, θα έπρεπε ο άνθρωπος αυτός να μου εξηγήσει τι του συνέβη την πρώτη φορά και να με πείσει ότι πράγματι θέλει να προχωρήσει παρακάτω κρατώντας όμως τις ισορροπίες με την πρώτη του οικογένεια. Θα έπρεπε και εγώ να συνειδητοποιήσω ότι το παρελθόν του δεν θα διαγραφεί γιατί υπάρχουν παιδιά στη μέση.

Είναι παράλογο αυτό που λέω;

Link to comment
Share on other sites

Για να αποφάσιζα αν θα προχωρήσω ή όχι, θα έπρεπε ο άνθρωπος αυτός να μου εξηγήσει τι του συνέβη την πρώτη φορά και να με πείσει ότι πράγματι θέλει να προχωρήσει παρακάτω κρατώντας όμως τις ισορροπίες με την πρώτη του οικογένεια.

 

Ακριβώς έτσι.......δεν είπαμε να παει κανείς στα μοναστήρια, υπάρχουν άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιου είδους ενδοιασμούς, προχωρούν μπροστά και μπράβο τους, το ότι εμείς, ή μάλλον εγώ, θα δείλιαζα και δε θα μπλεκόμουν σε μια τέτοια κατάσταση, δε σημαίνει ότι η επιλογή μου ταιριάζει σε όλους....

Link to comment
Share on other sites

Ένας άνθρωπος που έκανε ήδη ότι έχεις ονειρευτεί να κάνεις με ένα άλλο άτομο, και απέτυχε, και δε λέει και τους λόγους.......ένας άνθρωπος που δέκα χρόνια ζωής τα έσβησε σε λίγους μόνο μήνες και πάει γι άλλα, ένας άνθρωπος που έχει παιδιά (κάτι που είναι αλληλένδετο με όλη τη ζωή του) , μια πρώην όχι και τόσο φιλικά διακείμενη......είναι κάτι που δεν αφορά την κοπέλα??? Μα δεν εξαρτώνται όλα από τη δική της επικοινωνία μαζί του, υπάρχουν κι άλλα εμπλεκόμενα άτομα....Μαθηματικά δλδ μια σχέση που ξεκινάει τόσο επιβαρυμένη πόσο ρόδινη μπορεί να είναι?

 

Βρε λατίνα, ποιος δεν έχει αποτύχει ποτέ και σε τίποτα;;; δεν έχει κάνει λάθη; ως και η εκκλησία που είναι ο αυστηρότερος κριτής αναγνωρίζει το δικαίωμα να ξαναπροσπαθήσεις και επιτρέπει 3 γάμους.

Μάλιστα στη συγκεκριμένη περίπτωση η κοπέλα λέει στο πρώτο της ποστ πως της εχει εξηγήσει. Σε εμάς δεν έχει εξιστορήσει η κοπέλα (και δεν νομίζω πως μας αφορά).

Αν είδατε επίσης, το παιδί ειναι 10 ετών ενώ ήταν παντρεμένος κάπου 9 χρόνια. Πόσες φορές δεν ξεκινούν γάμοι λόγω ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης;

 

Για εκεινη μπορει να είναι το τρενο που περναει μια φορα....η εστω δυο....για εκεινον όμως ΔΕΝ είναι....τη μεγαλη αποφαση να ζησει με μια γυναικα ολη του τη ζωη , την εχει παρει..και αυτή η γυναικα είναι μια άλλη....

κακως η καλως εχει συμβει και ολο αυτό εχει συνεπειες όχι μονο επειδή εχει ευθύνες σε αλλα δυο παιδακια αλλα επειδή εχει καταθεσει ψυχη και συναισθηματα που αφορουν την οικογενεια σε μια άλλη σχεση. Και εγω δεν θα αρκούμουν σε 'ο,τι εχει απομεινει '.

 

Πως το εξάγεις αυτό το συμπέρασμα βρε Λαϊδα; Και γιατί να θεωρείται "απομεινάρι" οτιδήποτε μπορεί να προσφέρει συναισθηματικά ένας άνθρωπος; Να σας θυμίσω τα παιδιά μας; Πόσα παιδιά; 1-4-8-12 παιδιά να κάνουμε, τα αγαπάμε όλα. ΟΛΑ όμως. Άρα;;; Η αγάπη Λάϊδα δεν τελειώνει, δεν μετριέται, δεν είναι απόθεμα να καταγραφεί.

 

 

Και μην παρεξηγηθούμε, εννοείται πως όλα είναι προσωπικές απόψεις και καλά το θέτετε, "τι αντέχει και πως το βλέπει η κάθε μία"

Link to comment
Share on other sites

Xena μου το να διαφωνουμε σε καποια θεματα ειναι εποικοδομητικο... Ειδικα αν κανουμε και τοσο ωραιες κουβεντουλες. Αγαπη μεταξυ ζευγαριου δεν μπορει να συγκριθει με την ανιδιοτελη και απολυτη αγαπη γονεα προς παιδιου.... Ο/ η συζυγος αν χωρισει, απογοητευτει, πικραθει κλπ ξεχναει και την αγαπη. Ο γονιος ομως ποτε.

Αυτο που δενει ενα ζευγαρι για εμενα ειναι η ερωτικη ελξη, ηκαλη παρεα και οι κοινοι στοχοι και αντιληψεις οπως ειπε και η εκαβη. Η αγαπη ερχεται ΑΦΟΥ δειει το ζευγαρι και μαλιστα ως ΄ποναω τον αλλον ΄.

Απο τα τρια συστατικα που προανεφερα ως προυποθεση για να περναει καλα το ζευγαρι, λειπει το τριτο σε αυτη την περιπτωση....εκεινος εχει κανει ονειρα, εχουν κρεμαστει, εχει κανει λαθη ισως εχει προδοθει... Εκ των πραγματων ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να δωσει ολη του την ψυχη... Καποια κομματια της εχουν τραυματιστει... Δεμ προσφερονται ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα ομολογώ είναι από τις φορές που μου φαίνεται εποικοδομητική η συζήτηση και χωρίς φανφάρες και προσβολές κάνουμε πολύ ωραία κουβέντα, ειλικρινά το λέω.

Δεν είπα ότι δεν κάνει κανείς λάθος, το είπα και στην αρχή που απάντησα. Τόσος κόσμος χωρίζει και ξαναφτιάχνει τη ζωή του, για όνομα του Θεού. Καλά κάνουν, είναι δικαίωμά τους.

Είπα πως εμένα κάτι τέτοιο θα μου δημιουργούσε τέτοιες ανασφάλειες, που θα με διέλυε, για να το κάνω πιο κατανοητό. Και θα συμφωνήσω με τη Λάιδα, πως η αγάπη του γονιού, δεν συγκρίνεται με καμιά άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Απο τα τρια συστατικα που προανεφερα ως προυποθεση για να περναει καλα το ζευγαρι, λειπει το τριτο σε αυτη την περιπτωση....εκεινος εχει κανει ονειρα, εχουν κρεμαστει, εχει κανει λαθη ισως εχει προδοθει... Εκ των πραγματων ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ να δωσει ολη του την ψυχη... Καποια κομματια της εχουν τραυματιστει... Δεμ προσφερονται ;)

 

Αυτο δεν συμβαινει ομως μονο μετα απο ενα διαζυγιο, ακομα και απο μια μακροχρονια σχεση μπορει να γινει αρα για να ειναι ''ανεγγιχτη'' η ψυχουλα πρεπει να ειναι 18-20 ετων :-P

Το ιδανικο συμφωνω ειναι δυο ελευθεροι ανθρωποι να φτιαχνουν την ολοδικη τους οικογενεια. Ενας χωρισμενος δεν ειναι ελευθερος, παει πακετο με καποια ατομα (παιδια, πρωην γυναικα, πρωην πεθερικα κλπ) τα οποια αναγκαστικα μπαινουν και στην δευτερη οικογενεια που θα δημιουργηθει. Αν ομως το ζευγαρι ειναι τοσο ταιριαστο και αν οι σχεσεις με τα αλλα μελη βρουν την ισορροπια τους τοτε μια χαρα ευτυχισμενοι μπορει να ειναι. Συμφωνω με οσα λεει η xena.

Link to comment
Share on other sites

Συμβαινει και σε αυτες τις περιπτωσεις καμια φορα....αλλα τωρα δεν μιλαμε για ΄ανεγγιχτη ψυχουλα ΄..μιλαμε για δυο περιπτωσεις : η πρωτη ειναι να ψιλοαδιαφορει για τα πρωτα του παιδια...και αυτο ειναι κακο και δειχνει ασχημο χαρακτηρα. Η δευτερη ειναι καθε βραδυ πριν κλεισει τα ματια να σκεφτεται εκεινα τα παιδια και ποσο του λειπουν..., και αυτο ειναι ασχημο για την δευτερη συζυγο....

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλεπω και μια τριτη οπου εχει συνηθισει να περναει ποιοτικο χρονο με τα παιδια του καποιες φορες την εβδομαδα/μηνα και να ειναι εξισου αφοσιωμενος σε αυτα οσο και στα παιδια και τη συζυγο του δευτερου γαμου.

Γιαυτο μιλησα για ισορροπια στις σχεσεις ολων. Στην αρχη ολα αυτα ειναι ρευστα, ο χρονος και η επιμονη τα βελτιωνουν ολα, μιλαω γενικοτερα και οχι ειδικα για την περιπτωση της κοπελας εδω.

Εχω ζευγαρι κοντινο μου που τα καταφερε παρολο που η πρωην ηταν πολυ αρνητικη και εβαζε λογια στο παιδι απο τον πρωτο γαμο. Ο πατερας βεβαια ηταν παντα κοντα του, βοηθαγε παρα πολυ οικονομικα και καθε μερα σχεδον πηγαινε και το εβλεπε. Η δευτερη συζυγος ποτε δεν μπηκε αναμεσα στη σχεση του με το παιδι ισα ισα το πλησιασε πολυ ομορφα και ας μην ανταποκριθηκε αυτο και τελος παντων βρηκαν τις ισορροπιες τους, παντως κανενας δεν ειναι ριγμενος, ζει με την οικογενεια του (δηλαδη τη 2η συζυγο και το παιδι τους) και αγαπαει εξισου το αλλο του παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα συμβαινει να υπαρχουν καλες ισορροπιες και σιγουρα δεν βλεπουμε ολοι οι ανθτρωποι τις ιδιες περιπτωσεις :) .... Θεωρω ομως οτι η φιλη αν ειχε την υπομονη και την δυναμη , ισως και την ψυχραιμια, να φτασει σε τετοιο σημειο ισορροπιας δεν θα ειχε ουτε μια τοσο δα επιφυλλαξη ;) ....θα ηταν σιγουρη, δεν θα ηθελε τη γνωμη κανενος.

Αυτη η περιπτωση που εσυ βλεπεις ως ΄τριτη ΄ εγω τη βλεπω ως ΄αναγκαστικη ΄...ως καταλληξη δηλαδη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα παλευοντας αναμεσα στις αλλες δυο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...