Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΕΦΤΑΣΕ 180 ΠΑΛΜΟΥΣ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ [ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΕΤΣΙ Ε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ.ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΤΑΧΥΚΑΡΔΙΑ ΕΦΤΑΣΕ 180 ΠΑΛΜΟΥΣ ΜΕΤΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΗΤΑΝ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΑΡΚΕΤΑ ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ [ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΕΤΣΙ Ε?

 

ε φανταζομαι ναι. μην ανησυχεις.

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...
Just now, Vespa33 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!Κανατε ολες καρδιοτογραφο?Και αν ναι σε ποια εβδομαδα?

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μολις περασα την ΠΗΤ την 40η εβδομαδα και στην δευτερη την 38η (και αλλες 3 φορες μεχρι να γεννησω στις 41 εβδ).

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Στην πρωτη εγκυμοσυνη εκανα μολις περασα την ΠΗΤ την 40η εβδομαδα και στην δευτερη την 38η (και αλλες 3 φορες μεχρι να γεννησω στις 41 εβδ).

Και μένα σήμερα ο γιατρός μου,που είμαι 34 κ 4 ,μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω γιατί όλα είναι πολύ καλά κ θα κάνω κάπου στην 38η που θα μπω για πρόκληση λόγω ζαχάρου και αγχώθηκα μήπως πρέπει να κάνω απο πιο νωρίς

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Κοριτσια καλησπερα!Κανατε ολες καρδιοτογραφο?Και αν ναι σε ποια εβδομαδα?

Εγώ έκανα 38+5 μία και μοναδική φορά. Ήταν απόγευμα και μου είπε ότι φαίνεται θα την πάρω όλη την εβδομάδα και να πάω την επόμενη εβδομάδα. Δεν πέρασαν 24 ώρες, την επόμενη μερα το μεσημέρι γέννησα (38+6)! :grin:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

θα κάνω κάπου στην 38η που θα μπω για πρόκληση λόγω ζαχάρου και αγχώθηκα μήπως πρέπει να κάνω απο πιο νωρίς

Και εγώ μπήκα για πρόκληση στις 38 εβδομάδες λόγο ζαχάρου και είχα κάνει μια βδομάδα πριν που είχα πάει για την τελευταία εξέταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Vespa33 είπε:

Καλημέρα!έκανες μόνο μία φορά?

Έκανα μόνο μια φορά Γιατί ειχα πολλές συσπάσεις και λογο τον συσπασεων με εξέτασε ο γιατρός και είχα διαστολή με αποτέλεσμα να μου κάνουν εισαγωγή και στης 36+5  γέννησα,υπό άλλες συνθήκες θα πήγαινα μια φορά την εβδομάδα μέχρι της 39ηΚαι αν δεν γεννούσα μέχρι τότε από εκεί και ύστερα κάθε 2 ημέρες 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Έκανα μόνο μια φορά Γιατί ειχα πολλές συσπάσεις και λογο τον συσπασεων με εξέτασε ο γιατρός και είχα διαστολή με αποτέλεσμα να μου κάνουν εισαγωγή και στης 36+5  γέννησα,υπό άλλες συνθήκες θα πήγαινα μια φορά την εβδομάδα μέχρι της 39ηΚαι αν δεν γεννούσα μέχρι τότε από εκεί και ύστερα κάθε 2 ημέρες 

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι 34 κ 5 και χθες πήγα στο γιατρό μου.Μου λέει όλα είναι πολύ καλά κ το ντοπλερ εξαιρετικό κ δεν υπάρχει λόγος να με στείλει για καρδιοτοκογράφο.Θα μπω με πρόκληση 38 κ κάτι κ λέει να κάνω τότε.Δεν ξ'ερω,λίγο με αγχώνει αυτό..Βέβαια για να το λέει κάτι παραπάνω ξέρει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vespa33 είπε:

Ρωτάω γιατί εγώ είμαι 34 κ 5 και χθες πήγα στο γιατρό μου.Μου λέει όλα είναι πολύ καλά κ το ντοπλερ εξαιρετικό κ δεν υπάρχει λόγος να με στείλει για καρδιοτοκογράφο.Θα μπω με πρόκληση 38 κ κάτι κ λέει να κάνω τότε.Δεν ξ'ερω,λίγο με αγχώνει αυτό..Βέβαια για να το λέει κάτι παραπάνω ξέρει!

Γενικως, απ'οσο γνωριζω δεν συστηνεται ο προληπτικος καρδιοτοκογραφικος ελεγχος σε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη, μονο κατα τη διαρκεια του τοκετου ανα διαστηματα.

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Γενικως, απ'οσο γνωριζω δεν συστηνεται ο προληπτικος καρδιοτοκογραφικος ελεγχος σε μια φυσιολογικη εγκυμοσυνη, μονο κατα τη διαρκεια του τοκετου ανα διαστηματα.

Aυτό υποστηρίζει μάλλον και ο γιατρός μου.Εγω μέχρι στιγμής δόξα το Θεό είμαι πολύ καλά,μόνο που θα γεννήσω λίγο νωρίτερα λόγω ζαχάρου κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ μια φορά έκανα. Θα γεννουσα με  προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα και μου είχε πει απλά να πάω στο μαιευτήριο να το κάνω λίγες μέρες πριν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sunshine8 είπε:

Κι εγώ μια φορά έκανα. Θα γεννουσα με  προγραμματισμένη καισαρική την 38η εβδομάδα και μου είχε πει απλά να πάω στο μαιευτήριο να το κάνω λίγες μέρες πριν. 

Ωραία,άρα δεν είναι τακτική μόνο του δικού μου γιατρού!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα προγραμματισμένα με καισαρική 38 εβδομάδων και 5 ημερών νομίζω. Είχα πάει για καρδιοτακογράφο  ήδη 3 φορές, μία φορά την εβδομάδα. Μόλις μπήκα στην 35η λοιπόν. Μάλιστα την μια φορά η μαία δεν τον είχε τοποθετήσει σωστά και είχε αλλάξει χίλια χρώματα από αυτό που άκουγε (και γω που την έβλεπα), και πήγε τρέχοντας να φωνάξει τον γιατρό, ο οποίος το διόρθωσε..

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κάθε εβδομάδα από την 35η εβδομάδα μέχρι την 38η που γεννησα. Τα βράδια ειχα απιστευτες προπαρασκευαστικες συσπάσεις, ειδικά την τελευταία εβδομάδα, όμως όταν πηγαινα στο μαιευτήριο για τον καρδιοτοκογραφο ήταν πάντα πρωί και υπήρχε τότε απολυτη ηρεμία και αυτό που ζουσα τα βράδια δεν φαινόταν με τίποτα στην εξέταση.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα το ντοπλερ  μου ήταν τέλειο μου το επανέλαβε ο γιατρός μου δυο ημέρες πριν κάνω καρδιοτοκογραφο,μόλις με βάλανε είδανε πολλές συσπάσεις τις οποίες και δεν καταλάβαινα.εμενα προσωπικά με έδωσε Γιατί μέχρι και που γέννησα δεν είχα πόνους 

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην χρειαζεται νωριτερα γιατι δεν θελω να αμφισβητω και το γιατρο και να κανω τα δικα μου!Η θα του ζητησω να κανω 37η που θα με δει κ αυτος

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν είναι στάνταρ πάντως.  Εξαρτάται αν έχεις συσπάσεις από νωρίς, από ότι θυμάμαι ελέγχονται και οι συσπάσεις σε αυτήν την εξέταση. Αλλιώς γινεται μια και καλή λίγο πριν τη γέννα. Εγώ είχα πάει μια εβδομάδα πριν γεννησω. Στην αρχή είδαν αρκετές συσπάσεις και μάλιστα απόρησαν που δεν ένιωθα τίποτα! Με έστειλαν για περπάτημα γύρω από το μαιευτήριο για κανένα τέταρτο και επαναλήφθηκε η εξέταση και είχαν ηρεμήσει τα πράγματα.  Θύμαμαι φύγαμε ανακουφισμένοι από το μαιευτήριο, λέμε πάλι καλά δεν γενναμε απόψε !

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Στην αρχή είδαν αρκετές συσπάσεις και μάλιστα απόρησαν που δεν ένιωθα τίποτα! Με έστειλαν για περπάτημα γύρω από το μαιευτήριο για κανένα τέταρτο και επαναλήφθηκε η εξέταση και είχαν ηρεμήσει τα πράγματα.

Πιστευω αυτος ειναι ο λογος που συστηνεται απο διεθνεις ιατρικους φορεις να αποφευγεται το προληπτικο καρδιοτοκογραφημα σε φυσιολογικες εγκυμοσυνες. Δεν υπαρχει κανενας λογος να ελεγχεις κατι για το οποιο δεν υπαρχει καποια σημαντικη ενδειξη παθολογιας, γιατι δινεις σημασια σε κατι που μπορει να μην χρηζει σημασιας. Ειναι σαν τους προληπτικους ιατρικους ελεγχους, αν πας σε 10 ειδικοτητες οι 3 θα σου βρουνε κατι. Οχι ιδιαιτερα σημαντικο αλλα ολο και κατι θα βρεθει που παρεκκλινει του φυσιολογικου. Αν περασει η  ΠΗΤ συστηνεται για να δουνε τον χτυπο του μωρου ωστε να καταλαβουν αν λειτουργει ακομη καλα ο πλακουντας, ισως και σε καποιες περιπτωσεις που φοβουνται προωρο τοκετο ή σε εγκυμοσυνες υψηλου κινδυνου. Αλλα ο προληπτικος ελεγχος απλα και μονο επειδη πλησιαζει η ΠΗΤ καλο ειναι να αποφευγεται, γιατι αυξανονται οι πιθανοτητες αναιτιων παρεμβασεων.

 
Link to comment
Share on other sites

Sentir πιο λογικό ακούγεται αυτό που λες. Ο γιατρός μου εμένα γενικά είναι λίγο της υπερβολής με τις εξετάσεις, κάτι που τελικά τείνω να συμφωνήσω πως πρόκειται για ελληνικό φαινόμενο (λες ότι τα διεθνή πρότυπα δεν τη συστήνουν χωρίς λόγο),ίσως για αυτό μου τη συνέστησε. Όπως και οι επισκέψεις μιας εγκύου στον γυναικολόγο δεν είναι τόσο συχνές στο εξωτερικό όσο εδώ από όσο γνώριζω.Αλλά όπως το περιγράφεις όταν είναι όλα καλά μάλλον πλεονασμός ειναι και 'ταλαιπωρια' χωρίς λόγο. Απλά είμαστε συνηθισμένοι ότι μας λένε απλά να το κάνουμε, χωρίς να ρωτάμε ποτέ το γιατί να το κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και στις τρεις εγκυμοσύνες από την 37η και μετά μια φορά την εβδομάδα.αλλα από εδώ και πέρα είναι σημαντικό εσύ να ελέγχεις το μωρό και τις κινήσεις του κάθε μέρα.να μην αφήνεις να περνάνε ώρες χωρίς να το ακούς.και αν κάτι σε προβληματίσει επικοινωνείς με το γιατρό .με το καλό το μωράκι σου..

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Thean είπε:

Και στις τρεις εγκυμοσύνες από την 37η και μετά μια φορά την εβδομάδα.αλλα από εδώ και πέρα είναι σημαντικό εσύ να ελέγχεις το μωρό και τις κινήσεις του κάθε μέρα.να μην αφήνεις να περνάνε ώρες χωρίς να το ακούς.και αν κάτι σε προβληματίσει επικοινωνείς με το γιατρό .με το καλό το μωράκι σου..

Φυσικά παρακολουθώ τις κινήσεις.Γενικά δεν έχω ενοχλήσεις και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάνω συσπάσεις.Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα κ άλλον γυναικολόγο και μου είπε να αλλάξω γιατρό.Ενταξει λίγο υπερβολικό κι αυτό.Την άλλη βδομάδα μπαίνω στο μήνα μου κ σκέφτομαι μήπως κάνω..Ετσι να μην το χω στο μυαλό μου ότι δεν έγινε!

On 14/11/2019 at 2:55 ΠΜ, evaki93 είπε:

Και εγώ μπήκα για πρόκληση στις 38 εβδομάδες λόγο ζαχάρου και είχα κάνει μια βδομάδα πριν που είχα πάει για την τελευταία εξέταση.

Εγώ μπαίνω στον μήνα μου το άλλο Σάββατο,λέω να πάω να κάνω!Να δω ότι όλα είναι καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...