Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπορώ να καθυστερήσω την διανυκτέρευση της κόρης μου στον πατέρα της???


Recommended Posts

εχω ένα μωράκι 10 μηνών και προχωράω

σε διαζύγιο, ο πατέρας της είναι ανώριμος σε σημείο που δεν μπορεί να είναι

ασφαλές το παιδί καθώς και το περιβάλλον που μένει είναι επίσης ακατάλληλο,

μένει μαζί με την μητέρα του και τους 3 αδελφους τους ανδρες και τον πατέρα

τους, όλη μέρα βρίζονται πλακώνονται στο ξύλο και βρίζουν και την μάνα τους,

το σπίτι είναι μέσ την βρώμα και τα τσιμπούρια και εκείνος θέλει να πάρει το

βρέφος εκεί λέει, να σκεφτείτε ότι τις έδωσε να παίζει με τα φιλτράκια που

στρίβει τσιγάρα, και το μωρο φυσικα κατ ευθειαν τα έβαλε στο στόμα, αν

υπάρχουν κοπέλες που βιώνουν τα ίδια και αν μπορώ να κάνω κάτι να ΄βλέπει το

μωρο μέχρι να μεγαλώσει με την δική μου παρουσία, θέλω αποδεδειγμένες

συμβουλές και όχι θεωρείες εκτώς αν κάποιος είναι δικηγόρος, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βρήκα ένα άρθρο, μπορείς να πάρεις μια ιδέα...

 

 

http://singleparent.gr/ypostirixi/oi-eidikoi-sas-apantoun/mporo-na-zitiso-o-proin-syzygos-na-vlepei-ta-paidia-mono-parousia-mou/

 

σου επικολλώ το σημείο που σε αφορά

 

Ο πατέρας των ανηλίκων τέκνων, αλλά και οι γονείς του και παππούδες των παιδιών, έχουν το δικαίωμα της προσωπικής επικοινωνίας με τα τέκνα σας και εσείς δεν μπορείτε να το εμποδίσετε, εκτός αν υπάρχει σοβαρός λόγος.

Το τελευταίο και πάλι θα κριθεί από το δικαστήριο είτε των ασφαλιστικών μέτρων ρύθμισης της επιμέλειας και επικοινωνίας είτε από το δικαστήριο της κύριας αγωγής για τα ζητήματα αυτά. Αν υπάρχουν περιστατικά που θεμελιώνουν τις ανησυχίες σας και τα αποδείξετε με μάρτυρες και έγγραφα στο δικαστήριο, τότε η απόφαση θα μπορεί να ρυθμίζει την επικοινωνία του πατέρα μόνο παρουσία σας, για παράδειγμα στην οικία σας δίχως διανυκτέρευση στη δική του, ιδιαίτερα τώρα που είναι πολύ μικρής ηλικίας και σας έχουν ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

τα έχω διαβάσει όλα τα ποστ και ότι κυκλοφορεί στο διαδύκτιο,

έχω μιλήσει και με το γραφείο ευημερίας της περιοχής μου και με την δικηγόρο μου να το καθυστερήσουμε όσο μπορούμε, αλλα το δικαστήριο θα αποφασίσει,

εγω απλά θέλω να μάθω αν στο αίτημα για επικοινωνία μπορώ να ζητήσω ψυχολόγο να ελλέξει κάποιος το περιβάλλον του και άν μπορώ να το καθυστερήσω επειδή δεν μένει μόνος του και γενικά κάποιος που έχει προσωπική άποψη και κάποιος δικηγόρος που έχει χειρηστεί παρομοια υπόθεση θα βοηθούσε, ξέρω κοντός ψαλμός αλιλούια,

σε1-2 μήνες θα γνωρίζω, αλλα αν είναι να μην μπορώ να καταφέρω κάτι να μην αναλώνομαι σε δικαστήρια και να μην ξοδεύω χρήματα, ο λόγος που χώρισα άλλωστε ήταν αυτός, να εξασφαλίσω ψυχική ηρεμία σε εμένα και στο παιδί μου,

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

τα έχω διαβάσει όλα τα ποστ και ότι κυκλοφορεί στο διαδύκτιο,

έχω μιλήσει και με το γραφείο ευημερίας της περιοχής μου και με την δικηγόρο μου να το καθυστερήσουμε όσο μπορούμε, αλλα το δικαστήριο θα αποφασίσει,

εγω απλά θέλω να μάθω αν στο αίτημα για επικοινωνία μπορώ να ζητήσω ψυχολόγο να ελλέξει κάποιος το περιβάλλον του και άν μπορώ να το καθυστερήσω επειδή δεν μένει μόνος του και γενικά κάποιος που έχει προσωπική άποψη και κάποιος δικηγόρος που έχει χειρηστεί παρομοια υπόθεση θα βοηθούσε, ξέρω κοντός ψαλμός αλιλούια,

σε1-2 μήνες θα γνωρίζω, αλλα αν είναι να μην μπορώ να καταφέρω κάτι να μην αναλώνομαι σε δικαστήρια και να μην ξοδεύω χρήματα, ο λόγος που χώρισα άλλωστε ήταν αυτός, να εξασφαλίσω ψυχική ηρεμία σε εμένα και στο παιδί μου,

 

Δυστυχώς κοπέλα μου δεν ξέρω από νομικά για να σε βοηθήσω. Εύχομαι να πάνε όλα όπως επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα τον εισαγγελεα (μιλα με τον δικηγορο σου) αν μπορει να εκδοσει εντολη να ελεγθειτε απο κοινωνικη λειτουργο και εσυ και το σπιτι του αντρα σου, πες του τα ολα αυτα αλλα επειδη τιποτα δεν λειτουργει εσυ πρεπει να τα τρεξεις ολα, εσυ θα πας στον εισαγγελεα εσυ θα το πας στην κοινωνικη λειτουργο εσυ θα κλεισεις ραντεβου μαζι της. Το εχω κανει αλλα για αφαιρεση της γονικης μεριμνας. Δες το αν γινεται....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικά δεν έχω χωρίσει για να βιώσω κάτι τέτοιο, ωστόσο νομίζω ότι όταν νιώθουμε εμείς οι μαμάδες ότι τα παιδιά μας θα πάνε κάπου όπου απλά δε θα περάσουν καλά, πόσο μάλλον κινδυνεύουν, βγάζουμε δόντια και γινόμαστε λέαινες. Μην το αφήσεις έτσι. Ενημερώσου τι ενέργειες μπορείς να κάνεις, αφενός για να διατητηθεί η σχέση του παιδιού με τον πατέρα του (που ό,τι και να είναι αυτός είναι πολύ σημαντική) και αφετέρου το παιδάκι να είναι ασφαλές.

Προσωπικά πιστεύω ότι η ηλικία του μωρού είναι πολύ μικρή για διανυκτερεύσεις και τέτοια. Φτάνει που βιώνει τον αποχωρισμό από τον πατέρα, μη βιώσει κάτι τέτοιο και από τη μητέρα.

Ενημερώσου πάντως ΑΜΕΣΑ, ώστε στο δικαστήριο να υπάρχουν στοιχεία που να αποδεικνύουν ότι το περιβάλλον είναι ακατάλληλο για το παιδί και να υπάρξει κάποια άλλη ρύθμιση για τις επισκέψεις του πατέρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ,

 

 

έχω μιλήσει με λειτουργό και μου είπε ότι όταν θα έρθει η ώρα για επικοινωνία να καλέσω λειτουργό που έχει τον φάκελο μου με καταθέσεις μου και στην αστυνομία για βίαιη συμπεριφορά,

απλά θέλω να μάθω κατά πόσο μπορώ να καθυστερήσω αν δηλαδή το έχει κάνει κάποια κοπέλα μπορεί να ΄΄ερχεται όποτε θέλει στον΄χώρο μου πράμα που συμβαίνει και τώρα, και μπορώ να την πηγαίνω εκέι που το έχω κάνει μια φορά στους 7 μηνες που μου ζητήσανε το πήγα, το θέμα είναι ότι αν είναι μόνος του είναι οκ, απλά όταν είναι μαζεμένοι στο σπίτι γίνεται κόλαση να φανταστείς ότι 1 βδομάδα πριν γεννήσω πλακώθηκαν στο ξύλο με τον αδελφό΄του και μας πετάξαν έξω, και δεν ειχαμε που να πάμε!!πως θα αγαπησουν το μωρό μου??

Link to comment
Share on other sites

.........αν είναι μόνος του είναι οκ,...........

 

Στο πρώτο σου μήνυμα μας είπες οτι είναι ανώριμος και ο ίδιος και ότι έδωσε στο μωρό να παίζει με τα φίλτρα απ τα τσιγάρα του και το μωρό τα έβαλε στο στόμα του, τώρα μας λες όταν είναι μόνος του είναι ΟΚ? Δεν καταλαβαίνω...

Πάντως το τι κάνουν μεταξύ τους σαν οικογένεια δε σημαίνει οτι δε θα αγαπήσουν το μωρό σου, άσχετο το ένα με το άλλο.Το θέμα είναι να μην κινδυνεύει το μωρό εκεί.

Link to comment
Share on other sites

είναι πολλά τα θέματα, όταν πλακώνονται μεταξύ τους, όταν δεν σεβάστηκαν την κατάσταση που ημουν σημαίνει ότι δεν σέβονται γενικά καταστάσεις και δεν θα είναι ποτέ όπως πρέπει μπροστά στο μωρό, και αν το σεβόντουσαν και το αγαπούσαν 10 μήνες τώρα θα το είχαν επισκευτεί μια φορά και όσο έμενα ακόμα με τον αδελφό τους γιό τους, εκτός από την ημέρα που γέννησα δεν την ξανα είδαν κ όταν την πήγα μια φορά σπίτι τους ενώ το ήξεραν έλλειπαν όλοι, και σκέψου ότι ζω σε ξένη χώρα και είμαι ολομόναχη πλέον,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολλά τα θέματα, όταν πλακώνονται μεταξύ τους, όταν δεν σεβάστηκαν την κατάσταση που ημουν σημαίνει ότι δεν σέβονται γενικά καταστάσεις και δεν θα είναι ποτέ όπως πρέπει μπροστά στο μωρό, και αν το σεβόντουσαν και το αγαπούσαν 10 μήνες τώρα θα το είχαν επισκευτεί μια φορά και όσο έμενα ακόμα με τον αδελφό τους γιό τους, εκτός από την ημέρα που γέννησα δεν την ξανα είδαν κ όταν την πήγα μια φορά σπίτι τους ενώ το ήξεραν έλλειπαν όλοι, και σκέψου ότι ζω σε ξένη χώρα και είμαι ολομόναχη πλέον,

 

Eφόσον δεν ενδιαφέρονται και δεν το έχουν ζητήσει τόσο καιρό, τι σε κάνει να πιστεύεις οτι θα το ζητήσουν τώρα? Πάντως είναι πολύ μικρούλι για διανυκτέρευση, αυτό λογικά θα το γλυτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

ζητάει ο ίδιος, το ίδιο με ρωτησε και η λειτουργός, και αν είναι ΄΄ετσι τα πράγμα μου είπε να προσπαθήσεις να μην δεθούν μαζί της για να μην την ζητάνε, παρ όλα αυτά να πω ότι κακιά δεν είμαι, ναι μπορεί να την ΄πάρει όταν δεν θα ανησυχώ τι θα βάζει στο στόμα, όταν θα μπορεί και θα έχει μάθει να μου λεεί όλα τα μυστηκα της, και το τι την απασχολεί , δεν με ενδιαφέρει τι λεν για μένα , αλλά με ενδιαφέρει τι συμβαίνει σε εναν χώρο που ζεί το μωρό μου, να μπρώ να εξηγήσω ότι δεν πρέπει να λε΄με κακες κουβέντες και όχι απο τώρα να γίνουν βίωμα γιατι τώρα δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της, να μπορώ να την ησυχάσω αν ακουσει καποια κακια κουβέντα για την μαμα της, να της εξηγήσω ΄ότι δεν πρεπει να πηγαίνει βόλτα με αγνωστους ότι δεν πρέπει να κρατά μυστηκα απ την μαμα, ειμαι παράλογή?αφού δεν μενει μονος ρε παιδια στο σπιτι του μπαινοβγαινει ένα σωρο κοσμος με τοσα άτομα που μενουν μαζί , κανένας τους δεν ξερει τι μπορεί να τρώει ενα μωρό και τι όχι, και τα σχετικα

Link to comment
Share on other sites

ζητάει ο ίδιος, το ίδιο με ρωτησε και η λειτουργός, και αν είναι ΄΄ετσι τα πράγμα μου είπε να προσπαθήσεις να μην δεθούν μαζί της για να μην την ζητάνε, παρ όλα αυτά να πω ότι κακιά δεν είμαι, ναι μπορεί να την ΄πάρει όταν δεν θα ανησυχώ τι θα βάζει στο στόμα, όταν θα μπορεί και θα έχει μάθει να μου λεεί όλα τα μυστηκα της, και το τι την απασχολεί , δεν με ενδιαφέρει τι λεν για μένα , αλλά με ενδιαφέρει τι συμβαίνει σε εναν χώρο που ζεί το μωρό μου, να μπρώ να εξηγήσω ότι δεν πρέπει να λε΄με κακες κουβέντες και όχι απο τώρα να γίνουν βίωμα γιατι τώρα δεν μπορώ να επικοινωνήσω μαζί της, να μπορώ να την ησυχάσω αν ακουσει καποια κακια κουβέντα για την μαμα της, να της εξηγήσω ΄ότι δεν πρεπει να πηγαίνει βόλτα με αγνωστους ότι δεν πρέπει να κρατά μυστηκα απ την μαμα, ειμαι παράλογή?αφού δεν μενει μονος ρε παιδια στο σπιτι του μπαινοβγαινει ένα σωρο κοσμος με τοσα άτομα που μενουν μαζί , κανένας τους δεν ξερει τι μπορεί να τρώει ενα μωρό και τι όχι, και τα σχετικα

 

Κοπέλα μου παράλογη δεν είσαι, για το παιδί σου ανησυχείς. Παρόλα αυτά, δε μπορείς να κρατήσεις το παιδί μακριά τους για Χ χρόνια, μέχρι δλδ να σου λέει τα μυστικά και τι είπανε για τη μαμά, και τι την απασχολεί και όλα όσα λες πιο πάνω.

 

Απ τη στιγμή που αποφασίζεις να χωρίσεις, το παιδί σου θα έχει και εσένα, και την οικογένεια του μπαμπά, δεν μπορείς να το αλλάξεις αυτό, και δεν ξέρω και αν μπορείς και να αποδείξεις οτι επειδή βρίζουν, ή μαλώνουν μεταξύ τους, είναι ακατάλληλοι για το παιδί. Στη θεωρία το καταλαβαίνω, αλλά στο δικαστήριο αν δεν αποδείξεις κάτι, δεν ισχύει.

 

Για την ώρα που είναι πολύ μικρή, θα γλυτώσεις πιθανόν τις διανυκτερεύσεις, δε θα τις γλυτώσεις για πάντα όμως...κάποια στιγμή το παιδί θα πάει.....και θα μείνει......δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Απορώ πως μόνο του τον εμπιστεύεσαι, αύριο μεθαύριο που θα συζεί με την επόμενη θα νιώθεις το ίδιο? Μεγαλύτερη ασφάλεια δεν προσφέρει μια οικογένεια, από ένα νεαρό, ελεύθερο κι ωραίο? Η μάνα του πώς φέρεται, γιατί είπες είναι 4 άντρες και μια μάνα....Δε θα το προσέξει το εγγονάκι της?

 

Τι θα πει "να μη δεθούν μαζί της" μα το δικαστήριο θα ορίσει τις μέρες που θα περνάει μαζί τους και αν είναι όντως τόσο επικίνδυνοι πρέπει να το πολεμήσεις όπως σου εξήγησαν πιο πάνω.....Πάντως πρέπει να έχεις αποδείξεις σου το ξαναλέω...

Link to comment
Share on other sites

Den me apasxolei an vrei alli,pragmatika,ti na fovithw min agapisi tin alli to paidi m???makari na vrethei kapoia p tha ton kanei na ksekolisei apo kei mesa,tote tha veltiothei k san anthrwpos,dn ginete na einai 30 k na na protima ekei para tin oikogeneia tou,giati k dipla tous pou pigame na meinoume pali ekei itan!!!ok,allo tin oikogeneia tou mpampa mia kiriaki px,k allo na menei ekei!!!exei terastia diafora!!!ti tha pei na dethei,stin arxi p dn tin vrepan eixa milisei me tin leitourgo giati stenaxoriomoun p to mwro m dn tha xei siggeneis pou na niazonte konta kathos oi dikoi m einai makria,k m eipe na min tous lew na tin pigainw afou dn tin zitane giati an to perivalon dn einai entaksi kalitera p dn theloun na dethoun mazi tis

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ένας άντρας μόνος του, (είπες μια πάνα δεν ξέρει να αλλάξει), αν έχει κάποια βοήθεια πχ απ τη μαμά του θα είναι πιο καλά το παιδάκι. Τώρα αν το περιβάλλον είναι τόσο προβληματικό, κοίτα να αποδείξεις οτι δεν κάνει για το παιδί σου. Καλή τύχη εύχομαι κοπέλα μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω την εντυπωση οτι τοσο μικρό μωρο δεν μπορει να διανυκτερευσει εκτος του σπιτιου της μαμας του. Ειδικα αν θηλαζει ακομη. Ρωτησε τον δικηγορο σου να σου πει ακριβως!!

Τωρα απο εκει και περα το παιδι πρεπει να εχει επαφη με τον μπαμπα του ειτε μας αρεσει ειτε οχι. Εαν αποδεδειγμενα ειναι επικινδυνος για την σωματικη ακεραιοτητα του παιδιου τοτε θα αποφασισει το δικαστηριο αναλογα...

Αφηστε πισω τις αντιπαραθεσεις μεταξυ σας και συνεργαστειτε για το καλο του παιδιου σας.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για διανυκτέρευση δε θα το πάρει τόσο μικρό. Αλλά γενικά η θεματοθέτρια νομίζει οτι είναι όλα "μια Κυριακή"....Και τη βλέπω πολύ αγχωμένη, δεν τη βλέπω έτοιμη να το δώσει το παιδί ούτε αργότερα, αν το αργότερα είναι δλδ όταν θα μιλάει και δε θα κινδυνεύει και θα συνεννοείται και θα της λέει τα μυστικά και τι κάνει εκεί και τι λένε....η κοπέλα μιλάει για πολύ αργότερα. Και είναι δύσκολο να αποδείξει αν μαλώνουν στην οικογένεια, αν βρίζονται, αν έχουν τσιμπούρια όπως μας είπε ή είναι το σπίτι τους βρώμικο. Πρέπει να μιλήσει οπωσδήποτε με νομικό. Είναι δύσκολη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Το να αποδειχτει αν ενα σπιτι ειναι βρωμικο ή οχι , αν εχει τσιμπουρια ή οχι αποδεικνυεται πολυ ευκολα . Οσο για τους τσακωμους, πες μου ενα σπιτι που δεν υπαρχουν τσακωμοι.

Ειναι πολυ εγωιστικο να μην θελουμε το παιδι μας να περναει καποιες ωρες με τον μπαμπα του εκτος εαν οντως υπαρχει κακοποιηση. Και δεν μιλαω εκ του ασφαλους. Δεν εχω στερησει στα παιδια μου τον μπαμπα τους ουτε απο τον μπαμπα τα παιδια του. Οπως ειπα και πριν βαζουμε στην ακρη τις προσωπικες μας διαμαχες και κοιταζουμε την ψυχικη υγεια του παιδιου μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαρκως λεμε οτι το παιδι εχει αναγκη τον πατερα του, οτι και ο πατερας εχει δικαιωματα και θελει να το βλεπει και το αγαπαει κτλ κτλ. Να με συγχωρειτε, αλλα αν ενας πατερας αγαπαει το παιδι του και το βλεπει να υποφερει, να κλαιει και να χτυπιεται οταν παει για διανυκτερευση σε αυτον, τοτε η μεγαλυτερη ενδειξη αγαπης του θα ειναι να μην το ξαναπαρει βραδυ. Το μωρο ειναι παρα πολυ μικρο για να μεινει στον μπαμπα του! Παθουσα κι εγω, δεν εχω δοκιμασει ακομη, θα το καθυστερησω οσο παει και αν και το μικρο ειναι οκ με την κατασταση, τοτε θα ειμαι κιε γω καλα! Αν το μικρο δεν θελει, να με συγχωρειτε αλλα δεν θα ξαναπαει και φυλακη να με βαλουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...