Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΤΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ?


Recommended Posts

ο γιος μου εκλεισε τα 2 αλλα δεν κανει καμμια προταση, δεν θα πει δηλ. θελω νερο ή να φωναξει μαμα ελα να δεις. Ποτε γινεται αυτο? βλεπω αλλα παιδακια που απο νωριτερα τα λενε. Ποτε πρεπει ν αρχισω ν ανησυχω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συμφωνα με μια συνεντευξη που ειχα δει στο π.κοστοπουλο απο μια παιδοψυχολογο ειναι ανησυχητικό στα 3 χρονια...!!καλυτερα ομως για τετοιου ειδους θεματα να συμβουλευεσαι εδεικους,παιδιατρους κλπ εδω η καθε μια μιλαει για τις εμπειριες της και με λιγα λογια η καθε μια θα σου λεει τα δικα της.!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας μην συγκρινεις με αλλα παιδακια γιατι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.(το εχω καταλαβει καλα αυτο) και εγω ανυσηχουσα σρ καποια μικροπραγματακια που μπορει να εβλεπα σε αλλα παιδακια που η δικια μου δεν τα εκανε και ενα απο αυτο ηταν και οι ολοκληρωμενες προτασεις.στα 2 η δικια μου ελεγε πολυ λιγες λεξουλες αντε και καμια μικρη προταση δηλαδη μαμα νερο (σπανια και αυτο)συνηθως ελεγε νελο ή αγο(αυγο).μια ωραια πρωια ομως (στα 2,5)ξυπνησε και αρχισε να παραμιλαει απο τα πολλα που ηθελε να πει και μπερδευοταν κιολας:P μου εκανε τοσο εντυπωση οσο και χαρα!τωρα βεβαια στα 3,5 οχι απλα δεν πιανετε αλλα καταλαβαινει και λεξεις δυσκολες(την εννοια τους)και μιλας κανονικα οπως θα μιλαγες σε μια φιλη σου....οποτε πραγματικα μην ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

πόσες λεξούλες λέει? πηγαίνει παιδκό? ακολουθεί/εκτελεί εντολές που του δίνεις? (πχ πήγαινε και φέρε μου τη μπάλα)

 

 

λεει αρκετες λεξεις, συνεννοουμαστε αλλα δεν τις ενωνει. Αν θελει να πει μαμα ελα θα πει πρωτα μαμα και μετα απο λιγο το ελα. Αν του πεις να πει χρονια πολλα θα πει μονο το πολλα. Παιδικο δεν πηγαινει ακομα. ΜΕ τις εντολες δεν εχουμε προβλημα και δυο και τρεις να του πεις ταυτοχρονα το κανει. Πολλες φορες ενω ξερω πως λεγεται αουτο που δειχνει λεει αυτο δεν το ονομαζει πχ αυτοκινητακι, μπαλα η κατι αλλο και τοτε του λεω εγω τι μου δειχνεις δεν καταλαβαινω και τοτε μπορει να πει τι θελει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνα με μια συνεντευξη που ειχα δει στο π.κοστοπουλο απο μια παιδοψυχολογο ειναι ανησυχητικό στα 3 χρονια...!!καλυτερα ομως για τετοιου ειδους θεματα να συμβουλευεσαι εδεικους,παιδιατρους κλπ εδω η καθε μια μιλαει για τις εμπειριες της και με λιγα λογια η καθε μια θα σου λεει τα δικα της.!

 

ναι το ξερω αλλα και οι μαμαδες καμμια φορα με την εμπειρια τους βοηθανε. Δεν εχουμε συντομα ραντεβου με παιδιατρο κι ελεγα να μην την επαιρνα ακομα τηλ γι αυτο, να του εδινα λιγο χρονο ακομα

Link to comment
Share on other sites

καταρχας μην συγκρινεις με αλλα παιδακια γιατι το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.(το εχω καταλαβει καλα αυτο) και εγω ανυσηχουσα σρ καποια μικροπραγματακια που μπορει να εβλεπα σε αλλα παιδακια που η δικια μου δεν τα εκανε και ενα απο αυτο ηταν και οι ολοκληρωμενες προτασεις.στα 2 η δικια μου ελεγε πολυ λιγες λεξουλες αντε και καμια μικρη προταση δηλαδη μαμα νερο (σπανια και αυτο)συνηθως ελεγε νελο ή αγο(αυγο).μια ωραια πρωια ομως (στα 2,5)ξυπνησε και αρχισε να παραμιλαει απο τα πολλα που ηθελε να πει και μπερδευοταν κιολας:P μου εκανε τοσο εντυπωση οσο και χαρα!τωρα βεβαια στα 3,5 οχι απλα δεν πιανετε αλλα καταλαβαινει και λεξεις δυσκολες(την εννοια τους)και μιλας κανονικα οπως θα μιλαγες σε μια φιλη σου....οποτε πραγματικα μην ανησυχεις.

 

η αληθεια ειναι οτι κοριτσακια βλεπω να τα πηγαινουν καλυτερα στην ομιλια απο τα αγορακια. Ολες μας λιγο πολυ μεσα μας δεν τα συγκρινουμε με αλλα? ξερω οτι δεν ειναι σωστο αλλα δεν τα περναμε και απαρατηρητα καποια πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η κόρη μου στα 2 της χρόνια έλεγε πολύ λίγες λέξεις, αφού είχα αρχίσει να απογοητεύομαι οτι κάτι συμβαίνει με το παιδί!

Το συζήτησα με το παιδίατρο και μου είχε πεί οτι στην ηλικία των 2 το παιδί πρέπει να λέει τουλάχιστον 6 λέξεις και να καταλαβαίνει οτι του λές εσύ... Στα 2,5 χρόνια η κόρη μου άρχισε να μιλάει κανονικά και με προτάσεις... Οπότε μήν αγχώνεσαι... Θέλει το χρόνο του!

 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η κόρη μου στα 2 της χρόνια έλεγε πολύ λίγες λέξεις, αφού είχα αρχίσει να απογοητεύομαι οτι κάτι συμβαίνει με το παιδί!

Το συζήτησα με το παιδίατρο και μου είχε πεί οτι στην ηλικία των 2 το παιδί πρέπει να λέει τουλάχιστον 6 λέξεις και να καταλαβαίνει οτι του λές εσύ... Στα 2,5 χρόνια η κόρη μου άρχισε να μιλάει κανονικά και με προτάσεις... Οπότε μήν αγχώνεσαι... Θέλει το χρόνο του!

 

Σ ευχαριστω απλα παντα εχουμε κατι ν ανησυχουμε

Link to comment
Share on other sites

λεει αρκετες λεξεις, συνεννοουμαστε αλλα δεν τις ενωνει. Αν θελει να πει μαμα ελα θα πει πρωτα μαμα και μετα απο λιγο το ελα. Αν του πεις να πει χρονια πολλα θα πει μονο το πολλα. Παιδικο δεν πηγαινει ακομα. ΜΕ τις εντολες δεν εχουμε προβλημα και δυο και τρεις να του πεις ταυτοχρονα το κανει. Πολλες φορες ενω ξερω πως λεγεται αουτο που δειχνει λεει αυτο δεν το ονομαζει πχ αυτοκινητακι, μπαλα η κατι αλλο και τοτε του λεω εγω τι μου δειχνεις δεν καταλαβαινω και τοτε μπορει να πει τι θελει

 

έτσι όπως τα λες, μια χαρά το βρίσκω το παιδάκι. εμένα ο γιος μου μέχρι τα 2 έλεγε καμιά 10ριά λέξεις. είχα αγχωθεί κι εγώ, αλλά μια μέρα, ξύπνησε και με ρώτησε: μαμά, που είναι μπαμπάς? είναι στη δουλειά?

κι έμεινα κάγκελο.....

η κόρη μου πάλι, μέχρι τα 2 έλεγε ακόμα πιό λίγα πράγματα και είχα ανησυχήσει ακόμη περισσότερο. ξεκίνησε παιδικό και σε 3 μήνες μι΄λούσε κανονικά και δε βάζει γλώσσα μέσα....

 

η παιδίατρος μου είχε πει ότι περιμένουμε μέχρι τα 3. μετά στέλνουμε το παιδί στον παιδικό κι αν σε ένα 6μηνο δεν δούμε βελτίωση, τότε πάμε σε ειδικό.

 

αν το παιδί δείχνει να σε καταλαβαίνει και να ακολουθεί εντολές, μην ανησυχείς. απλά έχει δικό του ρυθμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι οτι κοριτσακια βλεπω να τα πηγαινουν καλυτερα στην ομιλια απο τα αγορακια. Ολες μας λιγο πολυ μεσα μας δεν τα συγκρινουμε με αλλα? ξερω οτι δεν ειναι σωστο αλλα δεν τα περναμε και απαρατηρητα καποια πραγματα

 

εννοειτε οτι λιγο πολυ τα συγκρινουμε με αλλα!!αφου και εγω αυτο εκανα που σου εγραψα και πιο κατω!αλλα επειδη εχω περασει απο αυτη την φαση σου λεω πραγματικα να μην ανυσυχεις.αν ειναι να ανυσυχησεις να το κανεις μετα τα 3 του χρονια.και απο οτι διαβασα αφου εκτελει εντολες και καταλαβαινει δωστου χρονο και τιποτα αλλο.μονο αυτο χρειαζεται...ξερω επισης αγορακι που πριν λιγο 20 μερες εκλεισε τα δυο του χρονια και λεει μονο μαμα μπα(μπαμπα)και συλλαβες που δεν καταλαβαινεις τι εννοει...(οχι οτι εχει καποιο θεμα)αλλα χαλαρωσε.θα δεις που θα το προσπερασετε λιαν συντομως!

Link to comment
Share on other sites

οι γυναικες μιλανε πιο γρηγορα γιατι το κεντρο του λογου στον εγκεφαλο μας ειναι πιο ανεπτυγμενο αυτο το βλεπουμε οταν οι γυναικες μετα απο εγκεφαλικο επεισοδιο μιλανε πιο γρηγορα απο οτι οι αντρες(οχι συμφωνα με εμενα αλλα με τους γιατρους)...!!!καλυτερα ομως περα απο αυτα που λενε οι μαμαδες εδω οτι σε απασχολει σε θεμα υγειας η συμπεριφορας να μιλας και με τη παιδιατρο !!!!!! εγω πρωτα μιλαω με τη παιδιατρο και μετα το μοιραζομαι και εδω...ζηταω αποψη και εμπειριες.!!

Link to comment
Share on other sites

επισης εμενα η κορη μου ειναι 11 μηνων (σημερα γινεται) και εχει αρχησει και κανει προτασεις : που μπαμπα(που ειναι ο μπαμπας) τι ατο(τι ειναι αυτο) μαμα ελα κλπ... αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να συγκρινουμε τα παιδια...γι ολα υπαρχουν διαφορετικα κρητιρια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Επειδη η παιδιατρος ειναι γνωστη μας και τον βλεπει και σε ασχετο χρονο, οχι μονο για εμβολια, ποτε δεν μου ανεφερε κατι που πρεπει να προσεξω. ολο μια χαρα μου λεει. Δεν θελω κι εγω να γινομαι περιεργη και να την ενοχλω συνεχεια και να εκμεταλλευομαι τη φιλια που εχουν οι γονεις μου μαζι της

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Επειδη η παιδιατρος ειναι γνωστη μας και τον βλεπει και σε ασχετο χρονο, οχι μονο για εμβολια, ποτε δεν μου ανεφερε κατι που πρεπει να προσεξω. ολο μια χαρα μου λεει. Δεν θελω κι εγω να γινομαι περιεργη και να την ενοχλω συνεχεια και να εκμεταλλευομαι τη φιλια που εχουν οι γονεις μου μαζι της

 

ααα εχεις δικιο να αισθανεσαι λιγο περιεργα...αλλα νομιζω οτι δεν εχει να κανει.ειναι η δουλεια της αυτη.ολα καλα θα πανε με το παιδακι σου δεν υπαρχει λογος κατα τη γνωμη μου (στο λεω γιατι βλεπω και εγω τετοια περιστατικα βασικα τα ζω για την ακριβεια) ολα καλα θα πανε υπομονη...φιλια πολλα γλυκια μου καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,αναρωτιέμαι πότε θα πρέπει ένα παιδάκι να λέει δυο λέξεις μαζί πχ θέλω νερό,στα ορόσημα που διάβασα  λέει 18-24 μηνών βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό,ο γιος μου είναι σχεδόν  19 μηνών και ενώ λέει πάρα πολλές λέξεις δυο μαζί δεν χρησιμοποιεί,έχω αρχίσει και ανησυχώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,αναρωτιέμαι πότε θα πρέπει ένα παιδάκι να λέει δυο λέξεις μαζί πχ θέλω νερό,στα ορόσημα που διάβασα  λέει 18-24 μηνών βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό,ο γιος μου είναι σχεδόν  19 μηνών και ενώ λέει πάρα πολλές λέξεις δυο μαζί δεν χρησιμοποιεί,έχω αρχίσει και ανησυχώ.

Από τη στιγμή που έχει λόγο είναι θέμα μηνών. Μπορεί τον επόμενο μήνα μπορεί σε έξι μήνες. Γιατί ανησυχείτε όμως όταν είναι ένα στάδιο που τα παιδάκια κατακτούν κατά μέσο όρο μέχρι τα δύο έτη και πολλά αρκετούς μήνες αργότερα; Ήδη για τους μήνες του είναι σε άριστο επίπεδο με τις πάρα πολλές λέξεις. Όλα καλά. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές φορές πέφτουμε στο τρίπακι του ίντερνετ,έτσι και εγώ διάβασα διαφορά και λέω μηπως έπρεπε να λέει δυο λέξεις μαζί από τη στιγμή που λέει σχεδόν τα πάντα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mamaloulou είπε:

Δυστυχώς πολλές φορές πέφτουμε στο τρίπακι του ίντερνετ,έτσι και εγώ διάβασα διαφορά και λέω μηπως έπρεπε να λέει δυο λέξεις μαζί από τη στιγμή που λέει σχεδόν τα πάντα 

ειναι πολυ μικρος για προτασουλες στα δυο θα αρχισει να λεει καποιες οπως ελα μαμα κ τετοια . γενικα μην ανχωνεσε γιατι αφου λεει πολλα δεν θα δυακολευτει στις προτασουλες

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Mamaloulou said:

Καλησπέρα,αναρωτιέμαι πότε θα πρέπει ένα παιδάκι να λέει δυο λέξεις μαζί πχ θέλω νερό,στα ορόσημα που διάβασα  λέει 18-24 μηνών βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό,ο γιος μου είναι σχεδόν  19 μηνών και ενώ λέει πάρα πολλές λέξεις δυο μαζί δεν χρησιμοποιεί,έχω αρχίσει και ανησυχώ.

Είναι πάρα πολύ μικρός για προτάσεις εμένα άρχισε περίπου στα δύο 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,αναρωτιέμαι πότε θα πρέπει ένα παιδάκι να λέει δυο λέξεις μαζί πχ θέλω νερό,στα ορόσημα που διάβασα  λέει 18-24 μηνών βέβαια κάθε παιδί είναι διαφορετικό,ο γιος μου είναι σχεδόν  19 μηνών και ενώ λέει πάρα πολλές λέξεις δυο μαζί δεν χρησιμοποιεί,έχω αρχίσει και ανησυχώ.

Όπως είπαν κ τα κορίτσια μην ανησυχείς, η πρώτη μου κόρη άρχισε να κάνει προτασουλες κάνα μήνα το πολύ πριν κλείσει τα 2. Ο δε γιος μου τώρα είναι 19 μηνών όσο κ το δικό σου παιδάκι, λέει αρκετές λεξουλες κ αυτός κ δεν με ανησυχεί καν που ακόμα δεν σχηματίζει προτάσεις. Η κόρη μου στην ηλικία του νομίζω έλεγε λιγότερα!

Link to comment
Share on other sites

Το είχα διαβάσει το θέμα σου αλλά δεν ήξερα τι να σου γράψω...για αρχή θα σου πω ότι ο μικρός μου γιος μέχρι περίπου δύο χρόνων δε μιλουσε ιδιαίτερα έλεγε τις βασικές λέξεις κ ξαφνικά κάπου στα δύο ανέπτυξε το λεξιλόγιο του κ καπάκι έκανε όχι δύο προτάσεις αλλά τρεις όχι καθαρά βέβαια αλλά ανάλογα όπως μιλάει ένα παιδί στα δύο του χρόνια... 

Ο μεγάλος μου γιος από την άλλη μίλησε από πολύ μικρός περίπου 8 μηνών κ μιλούσε καλά κ καθαρά για την ηλικία του δλδ θυμάμαι κ το "Ρ" σε κάποιες λέξεις το έλεγε από πολύ νωρίς, αλλά όμως στη συνέχεια φάνηκε πως έχει θέμα με τον λόγο του (λογικά παλινδρομισε) αν τον άκουγες έλεγες τι ωραία που μιλάει αυτό το παιδί όμως αν τον ρωτούσες κάτι σπάνια απαντούσε στην ερώτηση σου πάντα έβρισκε τον τρόπο την κουβέντα να την φέρνει στα μέτρα του αυτό το κάνει ακόμα κ τώρα τότε όμως το πρώτο παιδί με πολύ καθαρό λόγο που να φανταστούμε ότι τελικά είχε τις δυσκολίες του... 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι δε χρειάζεται πανικός παρακολουθείς το παιδί κ τα ορόσημα το ποιο βασικό σε αυτή την ηλικία βλέπεις αν εκτελεί απλές εντολές κ σιγά σιγά κ συνθέτες κ πράττεις αναλογος..κ όσο μεγαλώνει κ έχει ξεπεράσει το όριο της ηλικίας κ δυσκολεύεται σε κάποιες λέξεις με μερικά μαθήματα λογοθεραπειας διορθώνεται κ μιλαει τέλεια το παιδι μετά κ καμαρώνει κ ο γονιός με την πρόοδο του.. :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...