Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

νονοι απο εξωτερικο


salvia:)

Recommended Posts

καλησπερα σε ολες/ους και καλη χρονια! να χαιρεστε τα παιδακια σας και οσοι ακομα δεν εχουμε ας ειναι φετος η τυχερη μας χρονια!

θα σας πω εν συντομια το θεμα μου.

με τον συζυγο μου αποφασισαμε να βαφτισουμε το παιδακι ενος φιλου μας. αυτος ειναι μονογονιος με αθλια οικονομικη (αλλα και ψυχολογικη) κατασταση. δεν μας το ζητησε γιατι δεν ηθελε να ζορισει κανεναν με την οικονομικη ευθυνη του νονου αλλα του το προτειναμε εμεις γιατι το μωρο ειναι ηδη 1,5 χρονου αλλα και γιατι θελαμε να κανουμε κατι γι αυτον να χαρει λιγακι.

το προβλημα ειναι πως :

1) δεν εχουμε ξαναβαφτισει και δεν ξερουμε για ποια πραγματα πρεπει να μεριμνισουμε, πως ειθιστε να γινονται τα πραγματα κλπ (δεν αναφερομαι για το μοιρασμα των εξοδων αναμεσα σε γονεις και νονους, θα τα αναλαβουμε ολα εμεις εκτος απο το γλεντι που ετσι κι αλλιως δεν θα γινει)

2)μενουμε εξωτερικο και θα ερθουμε ελλαδα λιγες μερες ειδικα για τη βαφτιση οποτε πρεπει να εχουμε κανει ερευνα αγορας απο πριν για να ξερουμε τι κι απο που θα το παρουμε.

3)τα οικονομικα μας ειναι αρκετα ζορισμενα και υπολογιζω να εχουμε φυλαξει περιπου 500 ε το πολυ για να ξοδεψουμε.

 

ετσι ζητω απο σας τις διαβασμενες μαμαδες η νονες να με βοηθησετε σε οποιο απο τα ζητηματα μπορειτε.

 

υγ. αν θελετε να προτεινετε καταστηματα οι δυνατοτητες μας εκτεινονται σε Αθηνα, Θεσσαλονικη και Λευκαδα (ισως και γυρω απο τη Λευκαδα μιας και εκει θα γινει η βαφτιση)

 

ζητω συγγνωμη για το τεραστιο μηνυμα...και ευχαριστω οσες το διαβασουν και αποφασισουν να βοηθησουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου salvia και με το καλό η βάπτιση! Κι ένα μωρό στη δική σου την κοιλίτσα σύντομα! Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεχάσεις τη Λευκάδα, στην επαρχία οι τιμές για πακέτο βάπτισης είναι αρκετά ακριβότερες από τις μεγάλες πόλεις. Για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, αλλά στην Αθήνα μπορώ να σου προτείνω το μαγαζί απʼόπου ψωνίσαμε εμείς με τη νονά, είναι στην αγίου μάρκου 29 στο κέντρο. Περιλαμβάνει όλο το σέτ, δλδ λαδόπανα, πετσέτες, μπουκαλάκι για λάδι, μαρτυρικά, λαμπάδα και φυσικά τα ρούχα, και η τιμή είναι 250 ευρώ. Μιλάμε για ρούχα αξιοπρεπέστατα - πόσο θα τα φορέσει άλλωστε? Θα σου στείλω με πμ το σάιτ.

Των νονών είναι επίσης ο σταυρός, ο οποίος είναι ακριβός αλλα γνωρίζω ένα μαγαζί στην Αμφιάλη που κάνει γύρω στα 200-250 ευρώ. Μπορώ να μάθω από τη νονά και να σου πώ που ακριβώς είναι (μπορείς να το βρεις και με λίγο γκουγκλάρισμα ή με ψάξιμο εδώ στο σάιτ, σίγουρα έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο μαγαζί). Τέλος, οι νονοί πληρώνουν τον παπά, αλλά συνήθως στην επαρχία δεν έχουν μεγάλη ταρίφα.

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα κάνει τραπέζι και δεν θα βάλει φωτογράφο/βίντεο τα οποία είναι των γονιών (και στα οποία βέβαια φεύγουν τα πιο πολλά λεφτά), τα μόνα που μένουν είναι οι μπομπονιέρες, το γλυκάκι στην εκκλησία και το βιβλίο ευχών (βιβλίο μπορείς να κάνεις μόνη σου). Οι μπομπονιέρες βάπτισης είναι ακριβούτσικες, οι δικές μας στοιχισαν 2 ευρώ αλλά μπορείς να βρείς και με λιγότερα. Γλυκάκι γύρω στα 0,50 το κομμάτι υπολόγισε για ένα απλό παστάκι από ζαχαροπλαστείο.

Για ότι άλλο θές ρωτησέ με, μη φανταστείς οτι έχω τις άπειρες γνώσεις πάνω στο θέμα απλά βάφτισα πρόσφατα το μικρό μου.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου salvia και με το καλό η βάπτιση! Κι ένα μωρό στη δική σου την κοιλίτσα σύντομα! Προσωπικά θα σου πρότεινα να ξεχάσεις τη Λευκάδα, στην επαρχία οι τιμές για πακέτο βάπτισης είναι αρκετά ακριβότερες από τις μεγάλες πόλεις. Για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω, αλλά στην Αθήνα μπορώ να σου προτείνω το μαγαζί απʼόπου ψωνίσαμε εμείς με τη νονά, είναι στην αγίου μάρκου 29 στο κέντρο. Περιλαμβάνει όλο το σέτ, δλδ λαδόπανα, πετσέτες, μπουκαλάκι για λάδι, μαρτυρικά, λαμπάδα και φυσικά τα ρούχα, και η τιμή είναι 250 ευρώ. Μιλάμε για ρούχα αξιοπρεπέστατα - πόσο θα τα φορέσει άλλωστε? Θα σου στείλω με πμ το σάιτ.

Των νονών είναι επίσης ο σταυρός, ο οποίος είναι ακριβός αλλα γνωρίζω ένα μαγαζί στην Αμφιάλη που κάνει γύρω στα 200-250 ευρώ. Μπορώ να μάθω από τη νονά και να σου πώ που ακριβώς είναι (μπορείς να το βρεις και με λίγο γκουγκλάρισμα ή με ψάξιμο εδώ στο σάιτ, σίγουρα έχει αναφερθεί το συγκεκριμένο μαγαζί). Τέλος, οι νονοί πληρώνουν τον παπά, αλλά συνήθως στην επαρχία δεν έχουν μεγάλη ταρίφα.

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα κάνει τραπέζι και δεν θα βάλει φωτογράφο/βίντεο τα οποία είναι των γονιών (και στα οποία βέβαια φεύγουν τα πιο πολλά λεφτά), τα μόνα που μένουν είναι οι μπομπονιέρες, το γλυκάκι στην εκκλησία και το βιβλίο ευχών (βιβλίο μπορείς να κάνεις μόνη σου). Οι μπομπονιέρες βάπτισης είναι ακριβούτσικες, οι δικές μας στοιχισαν 2 ευρώ αλλά μπορείς να βρείς και με λιγότερα. Γλυκάκι γύρω στα 0,50 το κομμάτι υπολόγισε για ένα απλό παστάκι από ζαχαροπλαστείο.

Για ότι άλλο θές ρωτησέ με, μη φανταστείς οτι έχω τις άπειρες γνώσεις πάνω στο θέμα απλά βάφτισα πρόσφατα το μικρό μου.

 

Mia χαρα τα ειπε η φιλη μας απο πανω αλλα μια μικρη παρατηρηση.Στα μερη μου τα εξοδα του γλυκου-βιβλιου ευχων και μπομπο ειναι των γονεων και οχι του νονου.

 

 

Με το καλο η βαφτιση σας!

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω (απο την αναποδη και απο οσα θυμαμαι)...

Ρουχα μπορεις να αγορασεις κατι για 2 περιπου χρονων στην χωρα που βρισκεσε. θα εχεις βεβαια το κουβαλημα αλλα θα μπορεις να διαλεξεις οτι σου αρεσει. Αληθια αγορακι θα βαφτισεις ή κοριτσακι? Επειδη ειναι ηδη 1μιση ετους προσοχη στα παπουτσια. Πιθανοτατα θα περπαταει ή εστω θα προσπαθει οποτε θα πρεπει να παρεις κανονικα παπουτσια και οχι αγκαλιας. Καλο θα ειναι να ρωτησεις το νουμερο του λιγες μερες πριν την βαφτιση (και ισως να παρεις 1 νουμερο μεγαλυτερο γιατι παιζει και η φορμα).

Και σταυρο μπορεις να βρεις εξω (δεν ξερω αν εισαι σε μουσυλμανικη χωρα) παντως εδω εχουν τα κοσμηματοποπωλια

Αυτο που μαλλον δεν θα βρεις εξω ειναι τα λαδοπανα (εγω στην βαφτιστηρα μου που ηταν 2 χρονο ειχα παρει και ενα σετ κανονικο λευκο).

Λαμπαδες και κερια φυσικα απο Ελλαδα.

Ψηφιζω και εγω την Αγιου Μαρκου. καποτε η περιοχη δειχε πολλα καταστηματα που ειδικευονταν σε γαμο/βαφτιση. Υποθετω οτι αρκετα θα εχουν και site γιατι μπορει να χρειαζεται να τα παραγγειλεις λιγο πριν (πχ τις μπουμπουνιερες θελω να πιστευω οτι δεν τις ετοιμαζουν χωρις παραγγελια)

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την απόφασή σου! Απ τη στιγμή που ζεις στο εξωτερικό μπορείς να κάνεις έρευνα online ώστε να παραγγείλεις νωρίτερα και να παραλάβει στην Ελλάδα κάποιος δικός σου άνθρωπος ή ο μπαμπάς του παιδιού. Θα ψήφιζα κι εγώ βέβαια την αγορά κανονικών ρούχων και παπουτσιών και χώρια τα του λαδιού (μπουκάλι, κεράκια, σαπούνι, λαδόπανα και πετσέτες) και τη λαμπάδα. Αν τα πάρεις χώρια και κάνεις έναν υποτυπώδη στολισμό μόνη σου θα σου έρθουν πολύ οικονομικά αλλά δυστυχώς έχεις τη δυσκολία της απόστασης. Δεν ξέρω δηλαδή πόσες μέρες πριν θα έρθετε Ελλάδα για να τα συγκεντώσετε.

Μπομπονιέρες (αν τις πληρώσετε εσείς βέβαια καθώς είναι των γονέων έξοδο) αντίστοιχα μπορείς να βρεις online, να τις παραγγείλεις και να τις παραδώσουν στον μπαμπά πριν την άφιξή σου. Να είσαι βέβαιη πως αν ψάξεις θα βρεις και με 0,80 και με 1,00 εξαιρετικές μπομπονιέρες! Επειδή ασχολούμαι με βαπτίσεις το ξέρω από πρώτο χέρι.

Γλυκά επίσης είναι έξοδο των γονιών αλλά υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις ειδικά στην επαρχία και πολύ οικονομικές.

Βιβλίο ευχών δεν είναι απαραίτητο, προς Θεού δηλαδή...

Τέλος να έχεις κατά νου πως θα χρειαστεί να δώσεις το κάτι τις σου στην Εκκλησία. Υπάρχουν οι περιπτώσεις της "ταρίφας" αλλά σου εύχομαι να τελέσει το μυστήριο κανένας σωστός ιερέας.

Πάντα άξια σου εύχομαι!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες!

Στη βιασυνη μου χτες ξεχασα να γραψω οτι βαφτιζουμε αγορακι και μενουμε σε χωρα με καθολικους και προτεσταντες και στα κοσμηματοπωλεια εδω οι σταυροι ειτε ειναι πανακριβοι (14καρατια με 400-500 ε) ειτε ειναι τυπου κοσμημα γυναικειο με διαμαντακια και τσαχπινιες.

Σε μια διαδικτυακη αναζητηση που εκανα βρηκα καλες τιμες σε ενα site orange-κοσμημα που εχει μαγαζι στην πετρουπολη (αθηνα). Εχει ψωνισει καμια απο εκει; Επισης κατα τη γνωμη σας ο 9καρατιων χρυσος ή ο κουφιος σταυρος ειναι πολυ ξεφτιλα να τον προτιμησουμε; Σαν γονεις θα σας εκανε διαφορα αν δεν σας επαιρναν 14αρι ή solid?

Ρουχα θα μπορουσα να παρω απο εδω αλλα σκεφτομουν τα λαδοπανα θα κανουν σε διχρονο παιδακι; Θα ειναι περιπου 80 κατι εκατοστα και τα μωρα τα βαφτιζουν συνηθως πολυ μικροτερα. Φοβαμαι μηπως του ειναι μικρα και τι να κανω μετα;

Οσο για το ποσες μερες πριν θα ερθουμε ειναι αγνωστο. Ακομα δεν ξερουμε ποτε θα μπορεσει να παρει αδεια ο αντρας μου αλλα ευτυχως εχουμε συγγενεις και φιλους να βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Mia χαρα τα ειπε η φιλη μας απο πανω αλλα μια μικρη παρατηρηση.Στα μερη μου τα εξοδα του γλυκου-βιβλιου ευχων και μπομπο ειναι των γονεων και οχι του νονου.

 

 

Με το καλο η βαφτιση σας!

 

Α, και σ'εμάς έτσι είναι, των νονών είναι μόνο το πακέτο βάπτισης, ο σταυρός και η εκκλησία. Άλλαξα παράγραφο για να πώ τα έξοδα των γονιών αλλά μάλλον δεν το διευκρίνισα καλά! Ούτως ή άλλως η φίλη salvia είπε πως δεν τίθεται θέμα μοιράσματος των εξόδων, θα τα βάλουν όλα οι νονοί.

Για το μαγαζί στην πετρούπολη, το έχω ακουστά (φιλή μου νονά επελεξε σταυρό απο εκεί). Όσο για τα καράτια εγώ δεν έχω ιδέα πόσα είναι ο σταυρός του μπέμπη μου. Δεν ξέρω, ξεχωρίζουν με το μάτι? Αλλιώς πώς να ξέρω πόσο είναι? Γι'αυτό θεωρώ τα 9 καράτια μια χαρά. Ετσι κι αλλιώς το μυστήριο μετράει και η κίνησή σας να βαπτίσετε το μικρό.

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο και παντα αξιοι..οσο για τα καρατια αφου κανετε ολη αυτη την κινηση με ολα τα εξοδα πανω σας μη δινεις και πολυ σημασια...ειμαι σιγουρη πως κανενα δεν θα ενοχλησουν αν ειναι λιγα...:P

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις μια ασπρη μεγαλη πετσετα και ενα σεντονακι να βαλεις απο μεσα (εμενα ουσιαστικα με ειχαν τυληξει στην πετσετα γιατι η βαφτιστηρα μου ειχεκλεισει τα 2)

Για τα εσωρουχα που πανε σετ με τα λαδοπανα βγαινουν μεχρι για 2 χρονων. Θα μπορουσες να τα αντικαταστησεις με λευκα εσωρουχα. Καπου ομως διαβασα οτι ειναι "κερωμενα" για να προφυλαξουν τα ρουχα απο λαδι.

Για τον σταυρο τωρα ειναι το μονο που μενει απο την βαφτιση. εγω ειχα ζητησει απο τους νονους να κοψουν απο τα ρουχα και να τα δωσουν στο σταυρο. Εσεις δεν εχετε καπου τον βαφτιστικο σας σταυρο? Μπορεις να μην παρεις γλυκα και μπουμπουνιερες για να μην ξεφυγεις απο τον προυπολογισμο που εχεις

Link to comment
Share on other sites

lucia τα καρατια τα γραφει στη σφραγιδα που εχει πανω ο σταυρος. και με το ματι ισως δεις οτι το 9αρι ειναι πιο ανοιχτοχρωμο. αλλα εχει δικιο η mmdad μαλλον ειναι καλυτερα να κοψω απο αλλου να τα βαλω σε εναν πιο ακριβο σταυρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριξε μια ματια και στο http://www.eshopgamouvaptishs.gr, πολυ ωραια σχεδια καλες τιμες και μεγαλη ποικιλια....επειδη και η δικια μας νονα ειναι απο εξωτερικο τα επιλεξαμε μαζι μεσα απο την σελιδα...τον σταυρο τον επελεξε μονη της.....

εχω βαφτισει τρια παιδακια και ο χρυσοχοος μου ειπε οτι μπορω να ριχνω το κοστος του σταυρου επιλεγοντας μια πιο λεπτη αλυσιδα,τελικα ολα παιζουν ρολο.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα και παλι! επαναφερω το θεμα (ελπιζω να το δει καμια σας παρολο που παιζουν πολυ πιο σοβαρα θεματα απ' ο,τι ειδα σημερα) γιατι ψαχνοντας για ρουχαλακια μου δημιουργηθηκε η απορια:

 

Τα ρουχα πρεπει να εχουν απαραιτητως μακρια μανικια και μπατζακια? η μπορει να ειναι και κοντα αν ειναι καλοκαιρινα? (επειδη λενε δεν κανει να πιασει κανεις το μυρο στο δερματακι του παιδιου)

επισης

υπαρχει καποιος "αριθμος" στιβαδων ρουχων που πρεπει να φορεσει το παιδι? πχ πρεπει να φορεσει και σακακι η γιλεκο πανω απο το πουκαμισο η μπορει να φοραει μονο ενα πουκαμισακι πανω απο τα λαδοπανα?

αλλο ενα θεμα

μου ειπαν οτι ο νονος αγοραζει 3 συνολακια: ενα για πριν την βαφτιση με το οποιο παει στην εκκλησια, ενα μετα τη βαφτιση και ενα για το ξελαδωμα. ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

Τα ρουχα πρεπει να εχουν απαραιτητως μακρια μανικια και μπατζακια? η μπορει να ειναι και κοντα αν ειναι καλοκαιρινα? (επειδη λενε δεν κανει να πιασει κανεις το μυρο στο δερματακι του παιδιου)

Δεν το εχω ξανακουσει ποτέ.Σε καθε περιπτωση, στις καλοκαιρινές βαπτίσεις -δεν θυμαμαι για παντελονια να σου πω την αληθεια- αλλα το κοντομανικο μπλουζακι/πουκαμισάκι, ειναι στανταρ.Δεν φτανει η ταλαιπωρία που περνανε τα ερημα, να τα βασανισουμε και με σακακια μεσα στο καλοκαιρι:confused:?

Μονο σε καποιες βαπτίσεις που γινονται σε μονές εχω ακουσει να ζηταει ο παπας να ειναι μακρυμανικα και λευκά τα βαπτιστικά.

επισης

υπαρχει καποιος "αριθμος" στιβαδων ρουχων που πρεπει να φορεσει το παιδι? πχ πρεπει να φορεσει και σακακι η γιλεκο πανω απο το πουκαμισο η μπορει να φοραει μονο ενα πουκαμισακι πανω απο τα λαδοπανα?

Οχι, δεν υπαρχει κανενας αριθμός.Θεμα γούστου ειναι και μονο.

αλλο ενα θεμα

μου ειπαν οτι ο νονος αγοραζει 3 συνολακια: ενα για πριν την βαφτιση με το οποιο παει στην εκκλησια, ενα μετα τη βαφτιση και ενα για το ξελαδωμα. ισχυει?

Αααα για πες μου ποιος σου το ειπε αυτο?(δηλ. 3 + τα βαπτιστικά?, έτσι απο περιέργεια ρωτάω). Με συγχωρεις για το υφος της απάντησής μου, δεν πάει σε σένα,παει σ'αυτον που σου το είπε...αυτο ειναι γελοίο.Αλλο να θες να κανεις ενα δωρο στο βαφτιστηρι σου κι αλλο "ετσι γινεται".Πώς όλα αυτα τα περιεργα έθιμα θέλουν και σαράντα πορτοφόλια από πίσω, δεν το καταλαβαίνω. Τελοσπάντων, δεν παίζει κατι τετοιο, αν συνηθιζεται κάπου, ειναι τελείως τοπικό και κατ' εμέ πολύ άκομψο.Να'στε καλά, θα 'χετε χρόνια και λόγους να κανετε δωρακια στο παιδί, που θα τα χαρείτε κι εσεις κι αυτο.Τωρα θα παρει τοσα δωρα και ειδικά ρουχα,δεν θα ξερει τι να τα κανει,να του παρετε κι εσεις τρια σετ δεν ειναι -το λιγότερο- υπερβολή?

Παντα αξιοι να 'στε και με το καλό:)

Εγραψα με bold τις απαντησεις μου κατω από τις ερωτησεις σου;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@skountoufla σ ευχαριστω για τις απαντησεις, ελπιζω να ειναι οπως τα λες!! :P

το θεμα με τα 3 σετακια μου το ειπε κυπρια φιλη μου που στων παιδιων της τα βαφτισια τους πηραν οι νονοι 3 σετακια! κι εμενα τραγικο μου φανηκε, εδω καλα καλα δεν μας φτανουν τα λεφτα για το 1 συνολακι και σκεφτομαστε να τα παρουμε κομματι κομματι πουκαμισο, παντελονι, παπουτσι απο τις εκπτωσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! επαναφερω το θεμα (ελπιζω να το δει καμια σας παρολο που παιζουν πολυ πιο σοβαρα θεματα απ' ο,τι ειδα σημερα) γιατι ψαχνοντας για ρουχαλακια μου δημιουργηθηκε η απορια:

 

Τα ρουχα πρεπει να εχουν απαραιτητως μακρια μανικια και μπατζακια? η μπορει να ειναι και κοντα αν ειναι καλοκαιρινα? (επειδη λενε δεν κανει να πιασει κανεις το μυρο στο δερματακι του παιδιου)

επισης

υπαρχει καποιος "αριθμος" στιβαδων ρουχων που πρεπει να φορεσει το παιδι? πχ πρεπει να φορεσει και σακακι η γιλεκο πανω απο το πουκαμισο η μπορει να φοραει μονο ενα πουκαμισακι πανω απο τα λαδοπανα?

αλλο ενα θεμα

μου ειπαν οτι ο νονος αγοραζει 3 συνολακια: ενα για πριν την βαφτιση με το οποιο παει στην εκκλησια, ενα μετα τη βαφτιση και ενα για το ξελαδωμα. ισχυει?

 

Και εγω δεν το εχω ακουσει για τα μακρημανικα - βεβαια εμενα που βαφτιστηκαν Μαιο στην Ελλαδα και Ιουνιο στο Βελγιο φοραγαν μακρυμανικα πουκαμισα - αλλα μονο πουκαμισα. Παντως εκτως απο το θρησεκευτικο του θεματος σκεψου και το πρακτικο του λαδομενου μωρου. Δεν νμοζω ομως στα κοριτσακια να φορανε καλσον το καλοκαιρι..

Εμενα φοραγαν τα εσωρουχα και πουκαμισω. Κανενος το σετ δεν ειχε γελεκο. Στον ενα οι νονοι ειχαν παρει ενα καλοκαιρινο μπουφαν (που φυσικα το φορεσαμε στο Βελγιο) και στον αλλο μια πλεκτη ζακετα. Μπουφαν καλοκαιριατικα στην Ελλαδα νομιζω οτι ειναι περιττο (εκτω αν παρεις κατι που θα το βαλει κια το φθηνοπωορο).

Τα σετ που χρεαζονται εχουν να κανουν με τα εθιμα του καθε τοπου. Στον πρωτο μας ειχαν παρει ρουχα για να παει στην εκκλησια (αλλα δεν τους ειδαμε πιο πριν οποτε μας τα εδωσαν στην βαφτιση) επισεις σε καμια απο τις δυο περιπτωσεις δεν ηταν κοντα η νονα για το ξελαδωμα.

Α! και εγω στην βαφτηστηρα μου μονο τα ρουχα της βαπτισης ειχα παρει και παλτο γιατι ηταν Νοεμβρης.

 

Γενικα εχε κατα νου οτι καθε περιοχη εχει τα δικα της εθιμα - και καθε οικογενια τις δικες της αναγκες και προυπολογισμο. Πχ για το καθαρα θρησκευτικο κομματι χρειαζεται, λαδι, κερι, μια ασπρη αλλαξια και ο σταυρος. Τα αλλα ειναι για να κανουν επειδηξη οι νονοι ή να καλυψουν τις αναγκες τους οι γονεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι! επαναφερω το θεμα (ελπιζω να το δει καμια σας παρολο που παιζουν πολυ πιο σοβαρα θεματα απ' ο,τι ειδα σημερα) γιατι ψαχνοντας για ρουχαλακια μου δημιουργηθηκε η απορια:

 

Τα ρουχα πρεπει να εχουν απαραιτητως μακρια μανικια και μπατζακια? η μπορει να ειναι και κοντα αν ειναι καλοκαιρινα? (επειδη λενε δεν κανει να πιασει κανεις το μυρο στο δερματακι του παιδιου)

επισης

υπαρχει καποιος "αριθμος" στιβαδων ρουχων που πρεπει να φορεσει το παιδι? πχ πρεπει να φορεσει και σακακι η γιλεκο πανω απο το πουκαμισο η μπορει να φοραει μονο ενα πουκαμισακι πανω απο τα λαδοπανα?

αλλο ενα θεμα

μου ειπαν οτι ο νονος αγοραζει 3 συνολακια: ενα για πριν την βαφτιση με το οποιο παει στην εκκλησια, ενα μετα τη βαφτιση και ενα για το ξελαδωμα. ισχυει?

 

1. Μα φυσικά το καλοκαίρι θα πάρεις καλοκαιρινά ρουχάκια!!!!

2. Ε όχι και 3 συνολάκια, αυτό είναι υπερβολή! Τα ρούχα που πάει το παιδί στην εκκλησία τα παίρνουν οι γονείς.......και για το ξελάδωμα πρώτη φορά το ακούω......

 

Οι καιροί είναι δύσκολοι και επειδή ήδη θα κάνεις όλα τα έξοδα εσύ, δε νομίζω να έχει τέτοιες απαιτήσεις ο κουμπάρος σου κοπέλα μου........βέβαια και με 500 ευρώ δύσκολο μο ακούγεται να κάνεις βάφτιση (εσείς δε θα ντυθείτε? τι συμπεριλαμβάνεις στα 500?) αλλά κι εγώ είμαι της άποψης ο σταυρός να είναι καλός......θα τον έχει μια ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...