Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Μου σφίγγεται το στομάχι..

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!!

Δεν ξέρω πως να αρχίσω, για να σας δώσω να καταλάβετε την πλήρη εικόνα, αλλά ας ξεκινήσω κάπως έτσι: Μετά από δύο αποβολές και ούσα σε άθλια ορμονική κατάσταση, μένω έγκυος και γεννάω τον Απρίλη ένα πανέμορφο κοριτσάκι. Η κορούλα μου είναι πλέον επτά μηνών και έχει αρχίσει να με ανησυχεί η συμπεριφορά της. Ενώ ήταν ένα πολύ γελαστό παιδί, με το που έκλεισε τον έκτο μήνα, σταμάτησε να ξεκαρδίζεται (το κάνει πολύ σπάνια πια), δεν θέλει να την φιλάω (με σπρώχνει), άλλες φορές αφαιρείται για δευτερόλεπτα, κοιτώντας το κενό και άλλες παρακολουθεί τα χέρια της, με τα οποία κάνει μια κίνηση σαν "κουπεπε", πάλι για μερικά δευτερόλεπτα, δεν μπαμπαλίζει ακόμα, βγάζει όμως λαρυγγισμούς. Κατά τα άλλα, έχει πολύ καλή βλεμματική επαφή, συνήθως χαμογελάει, όταν της χαμογελούν, δίνει χερακια, για να την παρουμε αγκαλια.. Όλα αυτά τα ανέφερα στην παιδίατρο πριν μερικές μέρες και μου είπε, ότι και αυτισμος να είναι, πριν τον 18ο μήνα δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα ούτως ή άλλως.. Δεν ξέρω, τι πρέπει να κάνω.. Κάθε συμβουλή ευσπρόσδεκτη..

Διαφημίσεις

Ο γιατρός σου έχει δίκιο, αλλά και από αυτά που λες δεν φαίνεται κάποιο σύμπτωμα αυτισμού. Το να παρακολουθεί τα χέρια της είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία, το να αφαιρείται επίσης, το ότι δεν ξεκαρδίζεται δεν είναι "κάτι". Σαν πρώιμα σημάδια αυτισμού θεωρούνται η απουσία βλεματικής επαφής, η μη ανταπόδοση του χαμόγελου, η απουσία μίμησης, το να μην θέλει την αγκαλιά. Εσείς δεν φαίνεται να έχετε κάποιο πρόβλημα σε αυτούς τους τομείς, άρα μάλλον τζάμπα ανησυχείς.

Νομίζω πως άδικα αγχώνεσαι!!!

Το κάθε παιδί έχει το δικό του χαρακτήρα από τα γεννοφάσκια του που λέμε...

απόλαυσε την λοιπόν με τις όποιες "ιδιοτροπίες της" και βγάλε κάθε έγνοια από το μυαλό σου

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Να 'στε καλά βρε κορίτσια! Ευχαριστώ για την απάντησή σας..

Σίγουρα έχω πολύ άγχος.. Πέρασα πολλά για να φτάσω σε αυτό το παιδί και ακόμα και τώρα ώρες ώρες δεν το πιστεύω!!!

Έχει καμιά σας εμπειρίες απο αναπτυξιολόγο (σας το λέω ξανά, είναι τρελή η μάνα του παιδιού μου!!!)?? Θα είχε νόημα να την πάω?

Φοβάμαι να πάρω την παιδίατρο, γιατί νομίζω ότι θα με βρίσει...

Δεν ξέρω κάποιον να σου προτείνω, αλλά πιστεύω ότι αν ψάξεις στο φόρουμ θα βρεις συστάσεις.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ νωρίς, αλλά να σου πω την αλήθεια αφού σου έχει μπει η ιδέα, καλύτερα να πας να σας δει ένας ειδικός. Τουλάχιστον να ηρεμήσεις.

Πες μας και τι σου είπε μετά :)

Διαφημίσεις

Να 'στε καλά βρε κορίτσια! Ευχαριστώ για την απάντησή σας..

Σίγουρα έχω πολύ άγχος.. Πέρασα πολλά για να φτάσω σε αυτό το παιδί και ακόμα και τώρα ώρες ώρες δεν το πιστεύω!!!

Έχει καμιά σας εμπειρίες απο αναπτυξιολόγο (σας το λέω ξανά, είναι τρελή η μάνα του παιδιού μου!!!)?? Θα είχε νόημα να την πάω?

Φοβάμαι να πάρω την παιδίατρο, γιατί νομίζω ότι θα με βρίσει...

Και εγώ νομίζω πως άδικα αγχώνεσαι....τα παιδιά μας περνάνε και αυτά διάφορες περιόδους ...μια είναι πολύ δραστήρια μια πιο χαλαρά ..παρόλα αυτά σε καταλαβαίνω και για να σου φύγει η ιδέα μπορείς να πας σε ένα παιδονευρολόγο..νομίζω πως αυτός είναι πιο ειδικός..σε ποια περιοχή μένεις?

a>

a>

και εγω πιστευω οτι αυτα που ανεφερεις δεν ειναι συμπτωματα για να ανησυχεις.οι μαμαδες επειδη ειμαστε τρελλαμενες και ειδικα οταν εχουμε δυσκολευτει να κανουμε ενα παιδακι(ειμαι και εγω σε αυτην την κατηγορια)αγχωνομαστε για το παραμικρο,φαντασου εμενα πια ο παιδιατροσ γελαει οποτε τον περνω τηλ.τι επαθες παλι ?μου λεει...πρωτα πρεπει μου φαινεται να εκπαιδευσω εσενα μου λεει...επειδη και εμενα στον περιγυρω μου εχουν γεννηθει πολλα μωρακια ,ανταλλασουμε συνεχεια τις σκεψεις και βλεπω οτι τελικα το καθε παιδακι οντως εχει τον δικο του χαρακτηρα και περναει διαφορα σταδια καθε μερα που περναει...οσο για τον αυτισμο οταν θα κοντευει θα χρονισει και μετα θα σου κανει ενα τεστακι λογικα ο γιατρος.κατι το οποιο μπορεις και μονη σου να κανεισ στο παιδι.που δεν υπαρχει τετοιο θεμα στην περιπτωση σου..ομως εαν θες να σου φυγει η απορια να πας σε εναν παιδονευρολογο οπως λεει και "giannakis2012'' που ειναι ειδικοι

Έκλεισα ραντεβού για τις 19 του μήνα!!

Θα σας ενημερώσω μόλις πάω.. Εύχομαι να μου τα "Ψάλλει" που πήγα άδικα..

Εύχομαι να πάνε όλα καλά..περιμένουμε νέα σου και αυτά να είναι ευχάριστα!!!

a>

a>

• 2 weeks later...

Λοιπον επειδη γενικως με εκνευριζουνε οι γιατροι που μιλανε για αυτισμο και χρησιμοποιουνε τη λεξη χωρις να γινει κανονικη διαγνωση απο παιδονευρολογο και παιδοψυχιατρο , ιδιαιτερα σε ενα μικρο μωρακι 6 μηνων οπου μπορει να αλλαζει συμπεριφορες και αντιδρασεις καθε μηνα .

Η διαγνωση του αυτισμου γινεται μετα τα 2 χρονια , για να μην πω 3 χρονια. Ο γιος μου ο μεγαλος εχει αυτισμο χαμηλου βαθμου χωρις νοητικη υστεριση, ε και χαμογελουσε , και εκανε ολα οσα επρεπε να κανει στις εκαστοτε ηλικιες του . Αυτισμο υποψιαστικαμε γυρω στα 2μιση χρονια του , οταν παθαινε μεγαλες εκρηξεις θυμου και ειχε καθυστερηση η ομιλια του . Τελικα ηταν οντως αυτισμος αλλα με την καταληλη εκπαιδευση μεχρι να αποφοιτησει απο τα νηπια ο κωνσταντινος ειναι σαν να μην εχει τιποτα , ειναι ενα αγορι οπου ειναι και ο καλυτερος μαθητης , και συμπεριφορικα κανενα μα κανενα προβλημα , πολυ υπακουος , πολυ συναισθηματικος (παντα ητανε) και παρα πολυ κοινωνικος . Δηλαδη δεν ειχε κανενα απο τα πιο τρανταχτα συμπτωματα του αυτισμου .

Το μωρακι σου ειναι ακομα παρα παρα πολυ νωρις για να πεις οτι μπορει να εχει κατι και πιστεψε με και οι γιατροι το ιδιο θα σου πουνε .

QRyOp2.png

Διαφημίσεις

Viki να σε ρωτήσω αν επιτρέπεται απο τι άλλο καταλάβανε οτι ο Κωνσταντίνος είχε αυτισμό; Γιατι οι εκρήξεις θυμού δεν ειναι φυσιολογικές για αυτήν την ηλικία; Και η ομιλία δεν καθυστερεί συνήθως στα αγόρια; Δεν ειναι λίγο αργά τα αγόρια γενικώς;

Καμιά φορά απο τισ ανησυχιές χάνουμε τα καλύτερα χρόνια τον παιδιών μας. Απολάυσε το κοριτσάκι που με κόπο έφερες στο κόσμο. Σου μιλάω εκ πείρασ. Στο π΄ρωτο μου γιο μου είχε κολλήσει ότι έχει νοητική καθυστέρηση....και έχασα το π΄ρωτο χρόνο χρόνο του παιδιού μου. Στο δεύτερο είμαι εντελώσ χαλαρή και βλέπω ότι κάθε παιδί είναι διαφορετικό

σημείωση ΄όλα έτσι κάνουν.. κοιτάνε τα χέρια,, τουσ κλένε κάποιες φόρες όταν τα πέρνεισ αγκαλιά και τα ξεβολεύεισ.

Κορίτσια δεν σας ενημέρωσα, γιατί τελικά το ραντεβού ακυρώθηκε την τελευταία στιγμή (κυριολεκτικά όμως, είχα ραντεβου στις 15.00 και με πήρανε τηλέφωνο στη μία!!) και μεταφέρθηκε για τις 23.01.

Πάντως προσπαθώ να μην το σκέφτομαι πλεόν, γιατί στην τελική και όντως έτσι να είναι, τι θα αλλάξει? Για πρώιμη παρέμβαση δε μιλάμε ακόμη στην ηλικία που είναι, οπότε ακόμα και αν είναι έτσι, πάλι το ίδιο θα κάνουμε: θα παίζουμε στο πάτωμα μέχρι τελικής πτώσεως!!!:P:p:p:p

Σας υπόσχομαι όμως να σας ενημερώσω για το πόρισμα της εξέτασης, για να έχουν και άλλες μανουλίτσες που πιθανώς ενδιαφέρονται, πιο ολοκληρωμένη εικόνα!!

Καλές γιορτές σε όλους!!

Πάω για ύπνο (#πτώμα#)