Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις και ακινησια!!!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ έχω μπόλικες συσπάσεις αλλά είμαι στην 37η και περιμένω οπότε δεν πιάνομαι. Είχα όμως από νωρίς αλλά δεν πήρα φάρμακα. Υπομονή κορίτσι μου με προσοχή και πολλή ξεκούραση θα τα καταφέρεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

αντε με το καλο το μωρακι σου..χωρις φαρμακα κ εφτασες μεχρι εδω;;μπραβο μακαρι να φτασω κ εγω μεχρι εκει..αντε θα περασει ο καιρος πιστευω γρηγορα ειναι κ ο χειμωνας στην μεση οποτε ψιλο παλευεται το κατω..υπομονη πανω απο ολα για τα μωρακια μας τι να κανουμε..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εγώ!!! Έκανα επείγουσα περίδεση στις 21 εβδομάδες και 3 μέρες με τράχηλο 24. Τώρα από συσπάσεις πάω πολύ καλά, μόνο όταν σηκώνομαι έχω. Κατα τα άλλα είμαι τέζα στον καναπέ!

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xrusa82 ποσο μηνων εισαι;σ εφτασε εκει ο τραχηλος λογω συσπασεων;;εγω κ ξαπλωμενη που ειμαι κανω συσπασεις αλλα ουτε κ στον καναπε παω φοβαμαι ειμαι μονιμα σε ενα κρεβατι..αφου κανω μπανιο μεσα σε πεντε λεπτα..ισως οφειλονται ολα στο αγχος..τι να πω μεχρι να μπουμε στον μηνα μας ειναι κ ολα θα περασουν κ θα εχουμε τα νινακια μας αγκαλια..πονακια σαν περιοδου νιωθεις καμια φορα;;

Link to comment
Share on other sites

Δε φαίνεται το τικεράκι μου??? Είμαι 23 εβδομάδων και 1 ημέρας. Προχτές έκλεισα τον 5ο μήνα και μπήκα στον 6ο.

Γιατί άνοιξε ο τράχηλος δε ξέρω. Από 31 μέσα σε 3 βδομάδες πήγε 24. Μου είπαν είχα συσπάσεις που δε καταλάβαινα. Με ρώτησαν αν έχω κάνει υστεροσκόπηση-λαπαροσκόπηση, που έχω κάνει και τα δύο, οπότε και αυτά παίζουν ρόλο φαντάζομαι. Όπως και η μείωση.. τι να πω..

 

Εγώ έρχομαι μέχρι τον καναπέ και σηκώνομαι και για τουαλέτα. Αυτές είναι οι βόλτες μου! Οι συσπάσεις , που πλεον τις αναγνωρίζω, έχουν μειωθεί πολύ. Μόνο κάθε φορά που σηκώνομαι και μόλις ανακαθίσω για να φάω..

Εσύ πόσο είσαι?

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

εγω την κυριακη με το καλο μπαινω στον εβδομο μηνα..εχω συσπασεις απ τον πεμπτο μηνα κ ειχα αρκετες..κ εμενα μου ελλατωθηκαν αρκετα αλλα εχω ακομα..κ εμενα οι βολτες μου ειναι η τουαλετα κρεβατι κ γιατρος αφου φοβαμαι μην συνηθισει το κορμι κ δεν θα σηκωνομαστε μετα που θα ερθουν τα μπεμπακια μας...χαχαχα...πονοι περιοδου εχεις καμια φορα;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΜΠΕΖ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ Κ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ Κ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ?

Link to comment
Share on other sites

υγρα εχω κ εγω μεχρι και τωρα που ειμαι στον εβδομο..εμενα μου ειπε ο γιατρος οτι ειναι βλεννα κ ειναι φυσιολογικο..η προγεστερωνει τι ειναι;;κ εγω ειχα πονους στην πλατη κ στο δεξι νεφρο μεχρι που εκανα κολικο νεφρου κ μου εδωσε ο γιατριος κατι χαπια spasmo-apotel λεγονται..κ ολα αυτα γιατι πιεζει το μικρο κ κοιμομουν απ τα δεξια κ πλακωθηκε το νεφρο..τωρα αν αγχωνεσαι πολυ καλυτερα να παρεις τον γιατρο σου τηλ θα σου πει τι θα κανεις..νιωθεις κ πετρα την κοιλια σου καμια φορα;;μην αγχωνεσαι το αγχος τα δημιουργει ολα ετσι αγχωνομαι κ εγω..

Link to comment
Share on other sites

κ να προσθεσω τα υγρα τα καφε ειναι κ λογω κουρασης πριν μια εβδομαδα ειδα κ εγω πολυ λιγο κ πηρα τον γιατρο μου κ μου ειπε ξεκουραση κ μετα δεν ξανα ειδα.καλυτερα να παρεις τον γιατρο σου..

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΗΝ 9 ΕΒΔΟΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΩ ΜΠΕΖ ΥΓΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΦΕ Η ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ Κ ΚΡΑΤΑΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΕΤΣΙ ΗΤΑΝ Κ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΥΧΝΗ ΟΙ ΠΟΝΟΙ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΑΥΡΙΟ ΠΑΛΙ.ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΧΘΕΣ ΒΡΑΔΥ ΠΟΝΟΥΣΑ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΧΑΜΗΛΑ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΣΤΑ ΝΕΦΡΑ ΔΗΛΑΔΗ.ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ?

 

το αιμα ειναι πολυ συνηθες στην εγκυμοσυνη και δεν ειναι παντα λογος ανυσηχιας !! ιδικα το καφε ο γιατρος μου μου εχει πει ειναι παλιο αιμα ισως πο την αμφυτευση !! με την προγεστερονη θα σου σταματηει το αιμα μην ανησυχεις , και τα πονακια σου ειναι μαλλον απο το ανχος ! σε καφε περιπτωση αν ανχονεσαι καλυτερα πηγαινε να σε βαλει υπερυχο 5 λεπτα να δεις οτι ειναι καλα το μωρο σου !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εγω στο ευχομσι κ σε ολες μας να κρατησουμε τα μωρακια μας αγκαλιτσα..παντως μην ντρεπεσαι αν αγχωνεσαι παρε τον γιατρο δεν ειναι ντροπη..

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα οι βολτες μου ειναι η τουαλετα κρεβατι κ γιατρος αφου φοβαμαι μην συνηθισει το κορμι κ δεν θα σηκωνομαστε μετα που θα ερθουν τα μπεμπακια μας...χαχαχα...πονοι περιοδου εχεις καμια φορα;;

 

Περιόδου όχι δεν έχω. Έχω όμως διάφορα πονάκια κάπου κάπου που με τρομάζουν. Και τσιμπήματα στον κόλπο βαθιά. Τώρα λιγόστευσαν και αυτά οπότε μάλλον δεν ήταν καλά..

 

Οτι θα δυσκολευτούμε μετά το σκέφτομαι και γω. Έχει ατονήσει τόσο πολύ το σώμα μου ήδη που δε μπορώ να σκεφτώ οτι ξαφνικά θα πρέπει να αρχίσουμε να τρέχουμε.. θα πάθουμε καμια υπερκόπωση.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω καμια φορα πονακια περιοδου κ φοβαμαι παρα πολυ..οντως μετα την γεννα θα χρειαζομαστε σιγουρα φυσικοθεραπευτη..ουφ μωρε δεν πειραζει ολα καλα να πανε

Link to comment
Share on other sites

το πρωι της 6 δεν μπορω να πω οτι φοβηθηκα πολυ..σηκωθηκα για τουαλετα κ απο εκεινη την ωρα μεχρι τησ 8 ειχα συσπασεις αυτα τα πετρωματα κ ολα λωγου αγχους..ολο αυτο σκεφτομουνα. πολυ δυσκολο να μην εχεις αγχος αλλα θα προσπαθησω οσο μπορω περισσοτερο!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε mpou20 πόσο σε καταλαβαίνω.Και δυστυχώς δεν έχω να σου πω και τίποτα.

 

Εγώ στο ξαπλωτό σχεδόν καθόλου δεν έχω. Αλλά δε τολμάω να ανακαθήσω, με μαξιλάρι στη πλάτη σε ημικαθιστη θέση και ξεκινάνε. Το περίεργο είναι οτι πετρώνει συνεχόμενα. Μου είχαν πει να ανησυχήσω αν έχω συσπάσεις επαναλαμβανόμενες. Εμένα πετρώνει η κοιλιά μου συνεχόμενα και δε χαλαρώνει ποτέ, παρα μόνο όταν ξαπλώσω..

Από yutopar παίρνω μισό ανά εξάωρο και 4 utrogestan.

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

εχω να πιασω την κοιλιτσα μου σαν εγκυος κ εγω εδω κ δυο μην σου πω κ τρεις μηνες..κ τωρα το μωρακι μου εχει μεγαλωσει κ κανει τα δικα του κ ποσο στεναχωριεμαι που δδεν πιανω την κοιλια μου το μονο που κανω ειναι που του μιλαω κ πιστευω κανει καλο.αντε του λεω κρατησου δυο μηνες ακομα κ θα σε παρω αγκαλιτσα μετα..αφηστε εχει πιαστει ολο μου το κορμι αλλα εδω το παλευω...ειναι στιγμες που εχω αρκετες συσπασεις κ πιστευω λογο αγχους αλλα γινεται να μην εχεις;;xrusa82 yutopar περνω κ εγω αλλα τα εχουν σταματησει κ δεν τα βρισκω πουθενα.να ειναι καλα μαμαδες που προσπαθουν να με βοηθησουν κ ειδη μου εστειλαν..εσυ που τα βρισκεις;;

Link to comment
Share on other sites

Οταν ημουν εγκυος εφτασα να πινω μισο yotopar στο τετραωρο και να μην με πιανει, οι συσπασεις ηταν συνεχομενες. Ηπια φαρμακο μεχρι και 4 ώρες πριν μπω για γεννα, δεν τα εκοψα στιγμη και δεν περπατησα καθολου. Οταν γυρισα απο το μαιευτηριο δεν μπορουσα ν ανεβω τα 5 σκαλια του σπιτιου, δεν μπορουσα να στρωσω το κρεβατι, ατιμη ειναι η ακινησία. Οταν ομως τα παρετε αγκαλια θα τα ξεχασετε ολα. Να σκεφτεστε βδομαδα βδομαδα για να μην σας φαινεται πολυς ο καιρος

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...