Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις και ακινησια!!!


Recommended Posts

μονο συσπασεις εχω ο τραχηλοσ δοξα το θεο ειναι.μια χαρα..περιδηση δεν εχω κανει...απ τον πεμπτο μου ξεκινησαν στον εκτο με εριξαν στο κρεβατι κ τωρα ειμαι 28 εβδομαδων σε ακινησια κ βλεπω μεχρι να μπω στον μηνα μου θα παραμεινω..

μπου καλη επιτυχια σου ευχομαι!

πας πολυ καλα απο δω και περα οι εβδομαδες θεωρουνται καλες προωρες, μακαρι να καταφερεις να φτασεις στο μηνα σου!

εγω για να σε ενθαρρυνω ημουν ενα πολυ δυσκολο περιστατικο καθως απο τον 3ο μηνα ειχα απιστευτες συσπασεις με αποτελεσμα να ανοιξει ο τραχηλος αλλα καταφεραμε να φτασω μεχρι 31η βδομαδα και να γεννησω τα διδυμακια μου μαι χαρα! λιγο μικρουτσικα αλλα τωρα εχουν γινει θρεφταρακια 15 μηνων!

νοσηλευτηκα και στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης για 2 μηνες. επαιρνα yotopar τα οποια κριθηκαν σωτηρια για τη κατασταση μου! τελικα γεννησα απο αλλο λογω παρολτι οτραχηλος ειχε διαστολη 2 εκατοστα! φαντασου τα γιοτοπαρ ποσο καλα λειτουργησαν στην περιπτωση μου.

να προτιμας την εμβρυικη σταση στον υπνο . το ανασκελα ειναι επικινδυνο γιατι η μητρα κανει συσπασεις επισης να μη χαιδευεις τη κοιλια σου γιατι ενεργοποιουνται συσπασεις! καλη επιτυχια και με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπου καλη επιτυχια σου ευχομαι!

πας πολυ καλα απο δω και περα οι εβδομαδες θεωρουνται καλες προωρες, μακαρι να καταφερεις να φτασεις στο μηνα σου!

εγω για να σε ενθαρρυνω ημουν ενα πολυ δυσκολο περιστατικο καθως απο τον 3ο μηνα ειχα απιστευτες συσπασεις με αποτελεσμα να ανοιξει ο τραχηλος αλλα καταφεραμε να φτασω μεχρι 31η βδομαδα και να γεννησω τα διδυμακια μου μαι χαρα! λιγο μικρουτσικα αλλα τωρα εχουν γινει θρεφταρακια 15 μηνων!

νοσηλευτηκα και στο ιπποκρατειο θεσσαλονικης για 2 μηνες. επαιρνα yotopar τα οποια κριθηκαν σωτηρια για τη κατασταση μου! τελικα γεννησα απο αλλο λογω παρολτι οτραχηλος ειχε διαστολη 2 εκατοστα! φαντασου τα γιοτοπαρ ποσο καλα λειτουργησαν στην περιπτωση μου.

να προτιμας την εμβρυικη σταση στον υπνο . το ανασκελα ειναι επικινδυνο γιατι η μητρα κανει συσπασεις επισης να μη χαιδευεις τη κοιλια σου γιατι ενεργοποιουνται συσπασεις! καλη επιτυχια και με το καλο να υποδεχτειτε το μωρακι σας!

Καρκινακι ειμαι και γω δύσκολη περίπτωση (έν ολίγοις τραχήλος 12μμ περιδεση προχθές - συσπασεις)

Πως τα καταφέρες? γεννήθηκαν καλα? θελω θάρρος . Ελπίζω να γράφουμε σε σωστο θεμα

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ να στε καλα..αυτες οι συσπασεις βρε παιδι μου δεν λεν να σταματησουν ωρες ωρες λεω πρεπει να μαθω να ζω μ αυτες μεχρι το τελος δεν γινεται αλλιως αν το παρεις βαρια παει χαθηκες..κ εγω yutopar περνω 3 την ημερα αν κ πηγαν κ τα σταματησαν απ τα φαρμακεια να ναι καλα μανουλεες εδω στο forum που με βοηθησαν κ μου εστειλαν κ μισο μηνα θα τον περασω σιγουρα..μετα λογικα ορο δεν υπαρχει αλλη επιλογη..δεν εχω προβλημα αρκει να γεννησω στην ωρα μου ας μπω στον μηνα μου για να σηκωθω..εχω πιαστει ολοκληρη η μεση μου ειδικα με πεθανει με χτυπαει κ στο ποδι..ελπιζω να μην επιρεαστει ο τραχηλος μακαρι γιατι περναω κ εγω πολλα ακινητη σε ενα κρεβατι ευχομαι να μην μου τυχουν αλλα ...αλλα υπομονη για το παιδακι μου...μου δινει κουραγιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites

εχει αρχισει ειδη να με ποναει ολο μου το κορμι..η μεση μου κοντευει να σπασει κ τα ποδια μου ισα που τα νιωθω οταν σηκωνομαι για τουαλετα..το υπολοιπο κορμι αρχιζει σιγα σιγα κ καταρρεει..η ψυχολογια ολο κ πεφτει..ευχομαι να αντεξω μεχρι τον μηνα μου μεσα γεναρη μπαινω μακαρι να αντεξω..πραγματικα οσες το περασαν με καταλαβαινουν..θελει πολυ υπομονη...πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mpou κουράγιο η τελική ευθεία δεν ειναι τόσο μακριά όσο νομίζεις... Θα σου δώσω μια συμβουλή που τουλάχιστον σε μένα έκανε πολύ καλό... Όσο καιρό ήμουν στενοχωρεμένη και μετρούσα πόσες έχω και κάθε πότε δεν μπορούσα να ηρεμήσω. Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι δε θα το σκέφτομαι και εφόσον κάνω ότι πρέπει, ο Θεός θα αποφασίσει τι θα γίνει. Και να μαι στην 38η περιμένω το μωράκι μου.Φαντάσου ότι πήγα για κορδέλα και η μαία με ρωτούσε μα καλά με τόσες συσπάσεις δεν πονάς? Κι εγώ γελούσα γιατί πραγματικά τώρα δε μου φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω που μου δινεται κουραγιο μακαρι να ημουν κ εγω στην 38 εβδομαδα το κορμι μου δεν ξερω ποσο θα αντεξει κ ειμαι πολυ νωρις ακομα..τουλαχιστον να μου πουν τι εκανα λαθος κ βρισκομαι σ αυτην την θεση..ενω ειμαι υπερβολικα χαρουμενη που σε λιγους μηνες θα παρω το μωρακι μου αγκαλια λεω γιατι να το περναω ολο αυτο σε ακινησια..φοβαμαι πολυ εχω που κ που κατι πονακια κ δεν αντεχω καθολου...

Link to comment
Share on other sites

Mpou κουράγιο η τελική ευθεία δεν ειναι τόσο μακριά όσο νομίζεις... Θα σου δώσω μια συμβουλή που τουλάχιστον σε μένα έκανε πολύ καλό... Όσο καιρό ήμουν στενοχωρεμένη και μετρούσα πόσες έχω και κάθε πότε δεν μπορούσα να ηρεμήσω. Κάποια στιγμή αποφάσισα ότι δε θα το σκέφτομαι και εφόσον κάνω ότι πρέπει, ο Θεός θα αποφασίσει τι θα γίνει. Και να μαι στην 38η περιμένω το μωράκι μου.Φαντάσου ότι πήγα για κορδέλα και η μαία με ρωτούσε μα καλά με τόσες συσπάσεις δεν πονάς? Κι εγώ γελούσα γιατί πραγματικά τώρα δε μου φαίνεται τίποτα.

 

ακομα δεν γεννησες εσυ??? :P:-D αχ κοριτσια τι να κανουμε κι εγω τα ιδια προσπαθω να μην σκεφτομαι ποσο δρομο εχω ακομα καμια φορα λεω αντε να φτασω στις 32 εβδομαδες και μετα τελειωσε και ετσι μου φενεται πιο λιγο και παρηγοριεμαι ...

Link to comment
Share on other sites

ειναι μερες που δεν εχω προβλημα λεω θα περασει ο καιρος τι θα κανει αλλα ειναι κ μερες που τρελαινομαι πραγματικα λεω δεν γινεται αυτο ειναι θα τρελαθω..δεν ξερω ολα μου φταινε μονο τον αντρα μου θελω εδω μαζι μου ουτε συγγενεις ουτε φιλους θελω να ερχονται μου κανουν κακο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακομα δεν γεννησες εσυ??? :P:-D αχ κοριτσια τι να κανουμε κι εγω τα ιδια προσπαθω να μην σκεφτομαι ποσο δρομο εχω ακομα καμια φορα λεω αντε να φτασω στις 32 εβδομαδες και μετα τελειωσε και ετσι μου φενεται πιο λιγο και παρηγοριεμαι ...

 

 

Άστα vasoulagal ακόμα περιμένω, τώρα μου φαίνεται πείσμωσε και δε θέλει να βγει χα χα χα!!!! Υπομονή θα δεις ότι θα περάσει γρήγορα ο καιρός :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μια κάποια παρηγοριά μου την είχε δώσει ένας ταξιτζής, όταν είχα πάει να κάνω τις αιματολογικές εξετάσεις τις εγκυμοσύνης στον 4ο - εκείνες που θα έπρεπε να τις είχα κάνει από την αρχή, αλλά είχαν αναβληθεί επ' αόριστον λόγω ακινησίας. Εκείνος λοιπόν όταν άκουσε τη μουρμούρα μου, που έβλεπα ζωντανό κόσμο έξω στους δρόμους να περιφέρεται για πρώτη φορά μετά από μήνες, μου είπε. Και δεν είδες τίποτα. Να σε είχα καμιά 25ριά χρόνια πριν, όπως τότε που η δική μου η γυναίκα, η κα ταξιτζού έπρεπε να περάσει την εγκυμοσύνη σε ακινησία.

 

Ήτοι σημαίνει: Ούτε σοβαροί υπέρηχοι, να έχει κάποιος μια εικόνα, τι γίνεται τέλος πάντων, αν ο κόπος του πιάνει τόπο και βέβαια να μπορεί ενδεχομένως να χαλαρώνει για λίγο κάποια στιγμή. Πώς θα περνούσε η ώρα; Με ΕΡΤ και ΥΕΝΕΔ, που ξεκινούσαν πρόγραμμα κάποια στιγμή αργά το απόγευμα. Και που βέβαια κριτήριο του προγράμματος δεν ήταν να είναι κυρίως διασκεδαστικό και ξεκουραστικό. Ιντερνετ; Τι είναι αυτό; Ένα τηλέφωνο και πολύ ήταν.

 

Κάτι που δεν άλλαξε, ήταν ότι ο άντρας αυτός όπως και οι σύγχρονοι που έχουν γυναίκα στον καναπέ, έμαθε να δουλεύει τη σφουγγαρίστρα, τη σκούπα, την κατσαρόλα, τα πάντα και έτσι ήξερε και για μετά, όταν ήρθε το παιδί! :cool::lol: Και το έλεγε με μεγάλο καμάρι, ότι κρατούσε σπίτι μόνος του, ήταν πρωτοποριακό για την εποχή του.

 

Ε, μετά από αυτό, να πω την αλήθεια μου, τον παραδέχτηκα το συγκεκριμένο και τη γυναίκα του, μπροστά σε αυτά που πέρασαν εκείνοι άλλες εποχές, τα δικά μου ήταν διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

δειτε εδω http://news247.gr/eidiseis/kosmos/eftiakse_vinteo_gia_ton_prwto_xrono_zwhs_toy_mwrou_toy_poy_gennhthhke_3_5_mhnes_prowra.2517101.html

αν θελετε ενα βιντεο με ενα μωρακι που γεννηθηκε 3.5 μηνες νωριτερα και τα καταφερε το ψυχακι !! προσοχη πολυ συγκηνιτικο, μην σας πιασουν κλαματα και ξεκινησουν συσπασεις !! παντως το αποτελεσμα ειναι πολυ ομορφο και δινει κουραγιο σε ολες μας !!

Link to comment
Share on other sites

οντως παλια δεν ειχαν κ τιποτα εμεις τωρα με κατι θα ψηλο ασχοληθουμε λιγο ιντερνετ λιγο μεγκα λιγο αντεννα λιγο απο δω λιγο απο κει κατι θα γινει..φαντασου δεν αντεχουμε τωρα εκεινες παλια τι επρεπε να κανουν;;τελικα ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος να τα αντεχει ολα..κ ειδικα εμεις οι γυναικες που κυοφορουμε ενα πλασματακι στην κοιλια μας ο θεος μας εδωσε τεραστια υπομονη..ακουω τοσες κοπελες που περασαν τα ιδια κ μου λενε υπομονη κ ο καιρος θα περασει γρηγορα..οντως πιστευω οτι δεν ειναι τιποτα ολα θα πανε καλα..εξαλλου ειναι για καλο σκοπο θα φερω στον κοσμο το παιδακκ μου..τουλαχιστον εχω κ ενα τελειο αντρα που μου τα φερνει ολα στο χερι ακομα κ το φαγητο στο κρεβατι το τρωω εμαθε να μαγειρευει σκουπιζει κανει ολες της δουλειες χωρις να παραπονιεται που ειναι αντρας..καλα απο φιλους δραμα..δεν νοιαστηκε κανενας ουτε αν χρειαζομαι καπου βοηθεια ουτε καν μπηκαν στον κοπο να ερθουν να με δουν..αλκα τελικα δεν τους θελω κοντα μου καταλαβα οτι μου δημιουργουν προβλημα..ουφφ ο δεκεμβρης να περασει κ μετα δεν ειναι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpou επειδή πρόσεξα ότι γράφεις μόνο κρεβάτι, να σου πω τι είχα διαβάσει και στη δική μου περίπτωση έπιασε όσον αφορά την ψυχολογία. Το κρεβάτι είναι το ίδιο με τον καναπέ, όσον αφορά το σκοπό που επιτελεί. Λες ότι σηκώνεσαι για ντους. Γιατί λοιπόν δεν περνάς μέρος της ημέρας (ανάμεσα σε σηκώματα για ντους και τουαλέτα, που φαίνεται ότι επιτρέπει ο γιατρός σου) στον καναπέ; Να μη νιώθεις άρρωστη; Επίσης... Το κρεβάτι απαιτεί πιτζάμες, ή τέλος πάντων αμφίεση κρεβατιού, που επίσης είναι "στολή" αρρώστειας. Εγώ φορούσα κανονικά άνετα ρούχα, μέρα νύχτα. Προς το τέλος φαρδιές μπλούζες του άντρα μου και φόρμες. Δεν πας και πουθενά για να λερώσεις τα ρούχα σου, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

vasoulagal το εχω δει....πω οντως υπερβολικα συγκινητικο αλλα μας δειχνει οτι ακομα κ τοσο μικρα πλασματακια τα καταφερνουν..τελικα ολα πρεπει να τα βλεπουμε θετικα καλες σκεψεις παντα...ολα καλα θα πανε τοσες κ τοσες γεννησαν γερα μωρακια που ηταν σε ακινησια λογω καποιον επιπλοκων..επισης ειναι κ αλλες που θα ηθελαν πολυ να ηταν στην θεση μου εφοσον δεν μπορουν να μεινουν εγκυος..τουλαχιστον ο θεος μου εδωσε το καλυτερο δωρο κ το εχω στην κοιλιτσα μου κ σε λιγο καιρο θα το σφιξω στην αγκαλια μου..ευχαριστω κοριτσια μου δινεται πολυ κουραγιο ...

Link to comment
Share on other sites

pani10: γιατι εκανες περιδεση;τι γνωριζεις για αυτο;τη λυνουν καποια στιγμη η μενει και κανεις οποσδοιποτε καισαρικη;σε ρωταω γιατι εχω κανει καιεγω,αλλα δεν εχω ρωτησει το γιατρο μου.θα μαθω απο βδομαδα που θα παω.ποσο μηνων εισαι;;ενα μωρακι η διδυμα;;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

mpou επειδή πρόσεξα ότι γράφεις μόνο κρεβάτι, να σου πω τι είχα διαβάσει και στη δική μου περίπτωση έπιασε όσον αφορά την ψυχολογία. Το κρεβάτι είναι το ίδιο με τον καναπέ, όσον αφορά το σκοπό που επιτελεί. Λες ότι σηκώνεσαι για ντους. Γιατί λοιπόν δεν περνάς μέρος της ημέρας (ανάμεσα σε σηκώματα για ντους και τουαλέτα, που φαίνεται ότι επιτρέπει ο γιατρός σου) στον καναπέ; Να μη νιώθεις άρρωστη; Επίσης... Το κρεβάτι απαιτεί πιτζάμες, ή τέλος πάντων αμφίεση κρεβατιού, που επίσης είναι "στολή" αρρώστειας. Εγώ φορούσα κανονικά άνετα ρούχα, μέρα νύχτα. Προς το τέλος φαρδιές μπλούζες του άντρα μου και φόρμες. Δεν πας και πουθενά για να λερώσεις τα ρούχα σου, έτσι δεν είναι;

 

σε αυτο εχει δικιο η φιλη.και εγω μεταξη κρεβατιου και καναπε ειμαι.μολις σηκωθω ομως θα ντυθω θα χτενιστω θα φτιαχτω.ανεβενει λιγο η ψυχολογια μου.τον πρωτο καιροημουν ολο με πιτζαμες και ειχα τα νευρα μου.να βαζεις λιγο τα ποδια πανω σε δυο μαξιλαρια,για να αιματονονται,απο το πολυ ξαπλα.οδηγιες γιατρου.για 2 δεκαλεπτα την ημερα.εγω δεν το κανω πλεον γιατι ψιλοσηκωνωμε λιγο.κανω λιγα βηματακια.(σαλονι-τουαλετα-δωματιο).καλη συνεχεια σε ολες μας.να παρουμε τα μωρακια μας αγκαλια.

ΓΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω φοραω πυτζαμες φορμα φοραω κ μια μπλουζα..τωρα σε θεμα ψυχολογιας ειμαι σκατα..ουτε να χτενιστω θελω ουτε να φτιαχτο ουτε τιποτα δεν εχω ορεξη φοβαμαι να σηκωθω..εχω παραλυσει...ουφφ δεν ξερω τι θα κανω ας φυγει κ αυτος ο δεκεμβρης κ μετα δεν εμεινε πολυς καιρος..εδω ριζωσα στο κρεβατι..

Link to comment
Share on other sites

αφου εφτασες ως εκει ας βγει κ στις 40 εβδομαδες...αν κ με συσπασεις εφτασεσ ως εκει ε;;;μπραβο..ησουν κ εσυ σε ακινησια;;;

 

 

Κατά διαστήματα μόνο σε ακινησία αλλά είχα αρκετές. Σήμερα που με είδε ο γιατρός μου είπε ότι τώρα είναι λιγότερες που τις ήθελε τι να πω??

Link to comment
Share on other sites

pani10: γιατι εκανες περιδεση;τι γνωριζεις για αυτο;τη λυνουν καποια στιγμη η μενει και κανεις οποσδοιποτε καισαρικη;σε ρωταω γιατι εχω κανει καιεγω,αλλα δεν εχω ρωτησει το γιατρο μου.θα μαθω απο βδομαδα που θα παω.ποσο μηνων εισαι;;ενα μωρακι η διδυμα;;

ευχαριστω εκ των προτερων.

Μαριακαπ καλημέρα

 

Έκανα περιδεση γιατί είχε παει 12mm πολυ επικίνδυνο για πρόωρο τοκετο... Την έκανα τηνπαρασκευη κανονικά γίνεται πιο νωρις στην εγκυμοσυνη αλλα άμα προκύψει πρόβλημα και δεν έχεις επιλογή όπως μου ειπε ο γιατρός προχωρας. Περιμένω ενα παιδάκι. Σου σήμερα κόβει στον ένατο καλώς εχόντων των πραγμάτων. Ετσι μου ειπε.

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας..βρισκομαι σε ακινησια λογω συσπασεων οπως βλεπετε κ ειμαι κρεβατι κ μονο κρεβατι..καθομαι συνεχεια στο αριστερο πλαι σε σημειο να ποναει ολο μου το ποδι κ να μουδιαζει..δεξια απαγορευεται να γυρισω για λογω κολικο νεφροτ κ οτσν γυρναω με πιανει. ανασκελα λενε δεν κανει..τι να κανω;;ουτε τα βραδια κοιμαμαι λογω πιασηματος..υποφερω...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια την βοηθεια σας..βρισκομαι σε ακινησια λογω συσπασεων οπως βλεπετε κ ειμαι κρεβατι κ μονο κρεβατι..καθομαι συνεχεια στο αριστερο πλαι σε σημειο να ποναει ολο μου το ποδι κ να μουδιαζει..δεξια απαγορευεται να γυρισω για λογω κολικο νεφροτ κ οτσν γυρναω με πιανει. ανασκελα λενε δεν κανει..τι να κανω;;ουτε τα βραδια κοιμαμαι λογω πιασηματος..υποφερω...

 

Δεν εχω παρόμοια εμπειρία ούτε και ξέρω μήπως να ρώτουσες το γιατρο για παυσίπονο?;)

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...