Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις και ακινησια!!!


Recommended Posts

Δοκίμασε ανάσκελα, για να ξεμουδιάζεις, αλλά με λίγη κλίση, εκεί που αισθάνεσαι ότι δεν σε πιάνουν συσπάσεις ή δυσφορία. Εξαρτάται λίγο από το μέγεθος της κοιλιάς, όσο πιο μεγάλη, τόσο πιέζει. Βλέποντας και κάνοντας. Κανείς δεν μπορεί στο ένα πλευρό συνέχεια... Πες το και στο γιατρό σου, μήπως έχει κάτι να πει για αυτό.

 

Και γενικά, ό,τι γράφουμε εδώ, είναι πράγματα που είτε έχουμε ήδη συζητήσει με το γιατρό μας, είτε άλλες γυναίκες τα έγραψαν έχοντας πάλι πληροφορίες από τους γιατρούς τους. Πχ αυτό που σου έγραψα με το ανάσκελα, το είχα διαβάσει κάπου, το έζησα γιατί όταν μεγάλωσε η κοιλιά ένιωθα δυσφορία, ανάσκελα αμέσως, μόνο και μόνο που ξάπλωνα με ανάκλιση για τον υπέρηχο, οπότε δεν το τσέκαρα με γιατρό προσωπικά, γιατί κατά κάποιον τρόπο δεν το αμφισβήτησα, δεν υπήρχε λόγος και μια χαρά ένιωθα να αλλάζω πλευρό, μια στη μία και μια στην άλλη πλευρά. Αλλά επειδή η δική σου κατάσταση είναι επιβαρυμένη λόγω του κολικού, κάτι γενικό μπορεί να μην εφαρμόζεται, λόγω της ιδιαιτερότητας που έχεις τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

απο κοιλια δεν εχω φτιαξει μεγαλη αφου εχω μπει στον 7ο κ δεν με περνανε για εγκυο εχω πολυ μικρη κοιλιτσα ισως του οτι ειμαι πολυ αδυνατη..τελικα γυρναω για κανα δεκαλεπτο ανασκελα να ξεμουδιαζω κ μετα παλι αριστερα αυτο γινεται ολη μερα το βραδυ ειναι πολυ δυσκολο γιατι τοτε πιανομαι πολυ με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι...

Link to comment
Share on other sites

απο κοιλια δεν εχω φτιαξει μεγαλη αφου εχω μπει στον 7ο κ δεν με περνανε για εγκυο εχω πολυ μικρη κοιλιτσα ισως του οτι ειμαι πολυ αδυνατη..τελικα γυρναω για κανα δεκαλεπτο ανασκελα να ξεμουδιαζω κ μετα παλι αριστερα αυτο γινεται ολη μερα το βραδυ ειναι πολυ δυσκολο γιατι τοτε πιανομαι πολυ με αποτελεσμα να μην κοιμαμαι...

 

Αχ σε θυμήθηκα αυτές τις μέρες που κοιμάμαι και εγώ στον καναπέ γιατί έχω κρυολογήσει και ο καναπές είναι στο πιο ζεστό μας δωμάτιο... Δεν είναι όλες οι επιφάνειες ευνοϊκές για καταστάσεις ακινησίας... Εμπειρικά θα σου πω ότι καλύτερο είναι το κάπως πιο σκληρό στρώμα, δημιουργεί λιγότερους πόνους. Είναι και λίγο κατά περίπτωση, τι ταιριάζει στον καθένα. Τι να σου πω, κάνε όπως σου λέει το σώμα σου. Φαντάζομαι ότι επειδή η κοιλίτσα σου είναι σχετικά μικρή, αν δεν παρατηρείς ιδιαίτερες συσπάσεις στο ανάσκελο ή μια χαρακτηριστική ζαλάδα-δυσφορία, κάτι σαν δυσκολία στην αναπνοή που προκαλεί η κακή κυκλοφορία, τότε αν το σώμα σου σου λέει ότι μπορείς ανάσκελα, τότε μπορείς.

 

Τώρα αν πρέπει να φανταστώ τι άλλο να προτείνω, θα έλεγα στην περίπτωση που δεν κάνετε κανενός είδους καύση στο σπίτι (πχ τζάκι), ώστε να υπάρχει κίνδυνος από μονοξείδιο του άνθρακα, να ρωτούσες γνωστούς και φίλους αν έχουν στρωματάκι γυμναστικής, να το βάλεις στο πάτωμα για δοκιμή, ή κάτι στρώματα φουσκωτά που κυκλοφορούν για καλεσμένους στο σπίτι να δοκίμαζες κάποια αλλαγή στρώματος για ένα διάστημα. Αν δεν έχετε κάποια εναλλακτική από γνωστό, καλύτερα μην το ψάξεις, γιατί μπορεί να κάνετε φασαρία και έξοδα για το τίποτα. Είναι αρκετά υποκειμενικό το πόσο άνετα νιώθει κανείς σε διαφορετικά στρώματα. Υποψιάζομαι πάντως ότι οι πόνοι κάποια σχέση έχουν με το στρώμα.

 

Στα αγγλικά πληροφορίες για το ανάσκελα στην εγκυμοσύνη μπορείς να βρεις γκουγκλάροντας το vena cava pregnancy.

 

Το άλλο πλευρό αποκλείεται εντελώς και επ' αόριστον δηλαδή ε; Αυτό φαντάζομαι θα σε ξεκούραζε, στην παρούσα φάση, αν και δηλαδή κολικός στην εγκυμοσύνη δεν είναι καθόλου αστείο.

 

Τι να πω, κουράγιο, περνάνε οι μέρες σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

το στρωμα που εχω στο κρεβατι ειναι σκληρο ισως να φταιει κ αυτο αλλα εγω πιστευω φταιει μονο κ μονο η ακινησια..τωρα δεν παλευεται να εισαι συνεχεια απ το αριστερο πλευρο..οταν γυρναω ανασκελα πλεον δεν βολευομαι με ποναει η μεση μου κ αισθανομαι οτι κανω συσπαση γιαυτο με το που πιανομαι αριστερα γυρναω λιγο αναδκελα τεντωνω τα ποδια να ξεπιαστω γιατι ο πονος ειναι αφορητος κ μετα παλι αριστερα..το δεξι το πλευρο καταργηθηκε μεχρι το τελος..υποφερω δεν μπορω να γυρισω καθολου προς τα δεξια αφου κ ανασκελα που καθομαι για δευτερολεπτα αισθανομαι να παει κατευθειαν να με πιασει το νεφρο..κ ο πονος δεν αντεχεται ενα που στην βαραει στα νευρα διοτι βρισκομαι κ σε ακινησια κ ενα που υποφερεις κ δεν περναει με τιποτα γιατι το πιεζει η μητρα..μου λενε να πινω πολυ νερο..3 μπουκαλακια τα καταφερνω παρα πανω δεν μπορω μου ερχεται αηδια..σηκωνομαι καθε ωρα για τουαλετα δεν παλευεται κ διαφορα βλεπω πολυ λιγο..ασε πολυ δυσκολο ευχομαι να μην τυχη σε καμια πραγματικα..αντε να περασει ο καιρος δεν αντεχω αλλο..παλι καλα μπηκε κ ο δεκεμβρης..εχω απ τον οκτωμβρη κατω..ποσο να αντεξει το κορμι;;παλι καλα λιγο εμεινε ακομα..τον γεναρη μπαινω στον μηνα μου.υπομονη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν έχεις πάαααρα πολύ ακόμα, δηλαδή το κρίσιμο σημείο είναι τώρα, οι επόμενες εβδομάδες, όπως ξέρεις. Όσο μεγαλώνει και το μωράκι θα σου κάνει παρέα, κατά κάποιον τρόπο.

 

Κοίτα και αυτό

 

http://spinningbabies.com/baby-positions/belly-mapping

 

Μπορείς να καταλάβεις από το παραπάνω, σε συνδυασμό με τους υπερήχους, πού είναι τα χεράκια, πού είναι τα ποδαράκια, πού είναι το κεφαλάκι... Σε εμένα ειχε πλάκα, γιατί το ένα παιδί ήταν με το κεφαλάκι του προς τα έξω και πάνω, εκεί πήρε θέση, μέχρι το τέλος. Λόγω (και) της ακινησίας, δεν είχε το κεφάλι προς τα κάτω.

 

Νερό δεν χρειάζεται να πίνεις πάαααρα πολύ, ίσα ίσα να μην αφυδατώνεσαι, χρειάζεται. Το ήξερες ότι υπάρχει και όριο στο πόσο αντέχει ένας οργανισμός από υγρά;

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Water_intoxication

 

Έχει παρατηρηθεί όμως ότι αν λείπει από μια μαμά νερό, τότε δημιουργούνται συσπάσεις.

 

Τέλος πάντων, θέλω να πω ότι δεν χρειάζεται να πίνεις τόσο πάρα πολύ νερό πια, ώστε να είσαι στην τουαλέτα συχνά, για αυτό το λόγο.

 

Εγώ από χαρακτήρα, δεν ήθελα με τίποτα να ξυπνάω το βράδυ και τελικά παρατήρησα ότι και τα παιδιά στην κοιλίτσα κοιμόντουσαν το βράδυ, κάτι που κράτησαν σε γενικές γραμμές και όταν βγήκαν έξω! Εντάξει, στην αρχή ξυπνούσαν αραιά και πού το βράδυ για γάλα. Δεν είχαν όμως όρεξη για παιχνίδια και για ώπα μέσα στη νύχτα!

 

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις σιγά σιγά είναι να συγχαίρεις τον εαυτό σου για τις μέρες που περνάνε με το μωρό μέσα στην κοιλίτσα και να ξέρεις ότι είναι πολύ σημαντικές οι επόμενες μέρες. Όλες μετράνε πια, για να είναι το μικρό καλύτερα εξοπλισμένο για τον έξω κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο για να περνάει η ώρα ευχάριστα, είναι να βάζεις μουσική που σου αρέσει. Το ένα το δικό μου ήταν και χορευταράς και αναγνώριζε το αγαπημένο μου τραγούδι μέσα στην κοιλιά! Όταν βγήκε πάλι, όχι. Θέλω να πω ότι υπάρχουν αποδείξεις ότι τα παιδιά ακούνε, έστω και κάπως διαφορετικά σε σχέση με εμάς έξω και μπορείς να δοκιμάσεις αν ακούει και το δικό σου... Πάλι μπορεί να ήταν και ότι όταν άκουγα μουσική κάπως έδινα σήμα στο μωρό, δεν θυμάμαι πώς ακριβώς, ίσως άγγιζα στιγμιαία την κοιλιά μου. Δεν κάνει να αγγίζεις πολύ, είπαμε... Τέλος πάντων καταλάβαινα τουλάχιστον πότε ήταν ξύπνια τα παιδιά και με τον τρόπο μας επικοινωνούσαμε.

 

https://www.google.gr/search?q=baby+womb+listening+music&oq=baby+womb+listening+music&aqs

Link to comment
Share on other sites

ο μπεμπης μου δεν εχει γυρισει ακομα προς τα κατω λες με την σκινησια να μην γυρισει;;κ τωρα η ψυχουλα μου μου κραταει παρεα τεντωνει χερακια ποδαρακια..μια τα ανεβαζει πανω μια κατω..εχει κ λοξυγγα κ νευριαζει..πολυ πλακα...ναι απο δω κ περα θα ειναι ποιο δυσκολες εβδομαδες με την εννοια οτι θα φουσκωνω κ αλλο κ η ακινησια θα με ταλαιπωρησει ποιο πολυ..αλλα δεν πειραζει..δεν εμεινε πολυς καιρος υπομονη χρειαζεται..απλα ειναι ζορι οι συσπασεις γιατι αγχωνομαι για το αν θα τα καταφερω μεχρι τον μηνα μου..μετα δεν με νοιαζει θα σηκωνομαι..εσυ ησουν σε πληρη ακινησια;;αν ναι ποσο καιρο;;

Link to comment
Share on other sites

Ήμουν αρκετά τυχερή και παρόλες τις επιπλοκές, προλάβαμε καταστάσεις και είχα πολύ καλό τράχηλο, μέχρι που έγινε η καισαρική, όταν είχα κλείσει πια τον 8ο, που για δίδυμα είναι καλά. Οπότε δεν χρειάστηκε να μείνω στο κρεβάτι πολύ ξάπλα, έμεινα όμως στο σπίτι για όλη την εγκυμοσύνη σχεδόν και από τον 5ο μήνα είχα πολλές συσπάσεις.

 

Έμεινα στην αρχή στο κρεβάτι στην πολύ αρχή, γιατί υπήρχε αίμα. Στο κρεβάτι, λίγες μέρες. Το αίμα ήταν το ίδιο. Έκανα κάποιες δοκιμές, κάθισα, το αίμα ήταν το ίδιο. Μετά από δυο τρεις εβδομάδες βγήκα από το σπίτι πρώτη φορά, για τον πρώτο υπέρηχο, ο τράχηλος καλός, δεν υπήρχε θέμα με τράχηλο τόσο νωρίς. Μην τα πολυλογώ το αίμα συνέχισε μέχρι την αυχενική σχεδόν και παρατήρησα ότι είχα ροή όταν περπατούσα πάνω από λίγα βήματα (πχ να για πάρω ένα ταξί να πάω για εξετάσεις), οπότε επεδίωκα να περπατάω μόνο για τα απολύτως απαραίτητα πχ τουαλέτα. Λίγο ηρέμησαν τα πράγματα από αίμα στον 4ο, μετά όμως είχα διαρροή αμνιακού υγρού, παραλίγο να χαθεί η εγκυμοσύνη και κανένα μήνα μετά ξεκίνησαν οργανωμένες συσπάσεις, με συχνότητα τοκετού, εισαγωγή μαιευτήριο (εκεί μου είπαν να μην πιάνω κοιλιά και αυτό με έπιασε περισσότερο από τα prepar) και τέλος πάντων, επιστροφή σπιτάκι μέχρι τέλος. Καθιστή όμως. Μετά τον 6ο ντους κάθε λίγες μέρες και πάντα καθιστή. Όρθια είχα συσπάσεις, προλάβαινα μόνο να πάω τουαλέτα και να πιω λίγο νερό. Έλεγχος στον τράχηλο υπερηχογραφικά κάθε 2 εβδομάδες, οπότε έλεγα αφού καθόμουν που καθόμουν στο ιατρείο και στο σπίτι στον πωπό, με έβγαζε και με το αυτοκίνητο βολτιτσα ο σύζυγος στην επιστροφή από το ιατρείο στο σπίτι, αν ήταν καλός ο τράχηλος, που ήταν πάντα και πήγα και καναδυο καφετέριες καθιστή, με σωφέρ να με αφήνει έξω από την καφετέρια για να μην περπατάω, να πάρω τον αέρα μου.

 

Α επίσης πήγα σε δύο μαγαζιά για μωρουδιακά προς το τέλος, στο ένα καθιστή και στο άλλο με αναπηρικό καροτσάκι που είχαν για τα άτομα με ειδικές ανάγκες! Στο ΙΚΕΑ δηλαδή.

 

Αυτά... Τυχερή μέσα στην ατυχία μου, μπορούσα να είμαι καθιστή. Αυτά όμως επειδή κατά κάποιον τρόπο προλάβαμε τότε με τις πολλές συσπάσεις ο τράχηλος δεν είχε επηρεαστεί. Δεν θα το πρότεινα σε καμία άλλη γυναίκα με μικρό τράχηλο.

 

Ότι αξίζει να ταλαιπωρηθείς τώρα το είπα ε; :D

Link to comment
Share on other sites

ο μπεμπης μου δεν εχει γυρισει ακομα προς τα κατω λες με την σκινησια να μην γυρισει;;κ τωρα η ψυχουλα μου μου κραταει παρεα τεντωνει χερακια ποδαρακια..μια τα ανεβαζει πανω μια κατω..εχει κ λοξυγγα κ νευριαζει..πολυ πλακα...ναι απο δω κ περα θα ειναι ποιο δυσκολες εβδομαδες με την εννοια οτι θα φουσκωνω κ αλλο κ η ακινησια θα με ταλαιπωρησει ποιο πολυ..αλλα δεν πειραζει..δεν εμεινε πολυς καιρος υπομονη χρειαζεται..απλα ειναι ζορι οι συσπασεις γιατι αγχωνομαι για το αν θα τα καταφερω μεχρι τον μηνα μου..μετα δεν με νοιαζει θα σηκωνομαι..εσυ ησουν σε πληρη ακινησια;;αν ναι ποσο καιρο;;

 

35+6 στην μπεμπα μου ηρθε αιμοραγια πολυ ομως. Μετα απο πολυ βαρος που σήκωσα και πλημμυρισα αιμα. Ετρεξα στον γιατρο με 2 διαστολη και την μπεμπα σε 10λεπτες συσπασεις γεννας. Ο γιατρος με εβαλε σε πληρη ακινησια και με χαπια να σταματησει τον τοκετο και την αιμοραγια. 4 βδομαδες. Τελικα γεννησα ακριβως στις 40 εβδομαδες που εσπασαν τα νερα μου. Δε περνουσαν οι μερες στο κρεββατι ειχα απελπιστει αλλα οταν γεννησα και μετα λεω τι καλα που μπορουσα και κοιμομουν γιατι οταν γεννησεις ο υπνος θα ειναι πολυτελια γιαυτο απολαυσε τον τωρα που μπορεις. :P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευτυχως κ σε εμενα μεχρι στιγμης ο τραχηλος δεν εχει επειρεαστει κ ευχομαι να παραμεινει καλος..το θεμα ειναι οι συσπασεισ..ενω βρισκομαι ολη μερα ξαπλα δεν ελλατωνονται..την κοιλια δεν την πειραζω εχω απ τον πεμπτο να το κανω..μου λειπει που δεν την ακουμπαω αλλα δεν πειραζει..τουλαχιστον να πανε ολα καλα..θελω να τα καταφερω μεχρι το τελος..

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, τότε να το πω αλλιώς, μετά από εκείνο το επεισόδιο στον 5ο δεν ξαναείχα συχνές συσπάσεις, το πιο συχνό να ήταν περίπου 3 την ώρα, αν τα θυμάμαι και καλά και αυτό αν δεν σηκωνόμουν όρθια. Κάποιες συσπάσεις είναι επόμενο να υπάρχουν και δεν είναι όλες οι συσπάσεις επικίνδυνες. Θέλω να πω ότι με καθισιό τα πράγματα πήγαιναν καλά και ήταν ελεγχόμενα. Ξανά μανά όμως, αν ο γιατρός σου λέει ξάπλα χρειάζεται ξάπλα και είναι το πιο σίγουρο για να πάνε τα πράγματα κατ ευχήν. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που δεν επιτρέπεται ούτε και η τουαλέτα...

Link to comment
Share on other sites

μου εχει πει μεχρι τον καναπε μπορεις να πηγαινεις κ σε μια αναπαυτηκη καρεκλα..μου τα ελεγε ο πρωην γιστρος μου γιστι τωρα στον 7 αλλαξα..αλλα τι να μου κανει ο καναπες;;το ιδιο με το κρεβατι ειναι..εγω ποιο πολυ τον φοβο εχω αυτο ειναι το θεμα..δηλαδη αν υπαρχουν συσπασεις κ δεν επιρεαστει ο τραχηλος δεν υπαρχει προβλημα;;

Link to comment
Share on other sites

Πώς να το πω.. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Στις κανονικές εγκυμοσύνες, που δεν κινδυνεύει ο τράχηλος, υπάρχουν κάποιες συσπάσεις. Αθώες συσπάσεις θεωρούνται εκείνες που δεν είναι πολύ συχνές και εκείνες που δεν συνοδεύονται με πόνο.

 

Υπάρχουν όμως και κάποιες λίγες περιπτώσεις γυναικών που τους έφυγαν από κάτω τα παιδιά υπερβολικά νωρίς, χωρίς ποτέ να νιώσουν συσπάσεις. Αν σου είπαν να προσέχεις και να είσαι ξάπλα, πάει να πει ότι αυτό χρειάζεται για τη δική σου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως τα παμε με την ακινησια εγκυουλες;;εγω μετραω μερες η καλυτερα εβδομαδες..χαχαχα τι να κανω..τουλαχιστον ειναι ο χειμωνας κ βοηθαει..λιγο τα χριστουγεννα θα με παρει απο κατω αλλα δεν πειραζει ολα για το μωρακι μου..κ εχουμε χριστουγεννα μετα να περασουμε μαζι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι απ το ωραιο μου κρεβατακι!!πωσ τα παμε με την ακινησια την παλευουμε;;εγω εχω φρικαρει...κανει κ ωραιες μερες παλι βρε κοριτσια σε χτυπαει στην καρδια..δεκεμβρης ειναι αυτος η ιουλιος;;μερες θεου..κ εκει με πιανουν τα ψυχολογικα μου!!!ουφφ...που θα παει ο ριμαδο καιροσ θα περασει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι απ το ωραιο μου κρεβατακι!!πωσ τα παμε με την ακινησια την παλευουμε;;εγω εχω φρικαρει...κανει κ ωραιες μερες παλι βρε κοριτσια σε χτυπαει στην καρδια..δεκεμβρης ειναι αυτος η ιουλιος;;μερες θεου..κ εκει με πιανουν τα ψυχολογικα μου!!!ουφφ...που θα παει ο ριμαδο καιροσ θα περασει...

Γιατί τα Χριστούγεννα που τα πας mpou20 που ενω οι άλλοι θα γυρνάνε εμείς θα βλέπουμε tv? να περάσει ο Δεκέμβριος και ολα θα κυλησουν:P

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω τελικα συσπασεις ... ο γιατρος μου ειπε οτι για την εβδομαδα μου ειναι φυσιολογικες... να ρωτησω εγω κατι εσας τις παθουσες τωρα?? ποτε ΔΕΝ ειναι φυσιολογικες οι συσπασεις????

 

με εβαλε και καρδιοτοκογραφο αλλα δεν εκανα εκεινη την ωρα.. να σας πω πως τις νιωθω.. πετρωνει ποτε ολη η κοιλια και ποτε σημεια σημεια .. την ωρα που πετρωνει δεν μπορω να πω οτι ποναω αλλα εχω ενα αισθημα δυσφοριας.. αυτο 7-8 φορες τη μερα. μου ειπε ξεκουραση , οχι κρεβατι ... δεν μπορω να πω οτι καθησυχαστηκα :(

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κι εγω τελικα συσπασεις ... ο γιατρος μου ειπε οτι για την εβδομαδα μου ειναι φυσιολογικες... να ρωτησω εγω κατι εσας τις παθουσες τωρα?? ποτε ΔΕΝ ειναι φυσιολογικες οι συσπασεις????

 

με εβαλε και καρδιοτοκογραφο αλλα δεν εκανα εκεινη την ωρα.. να σας πω πως τις νιωθω.. πετρωνει ποτε ολη η κοιλια και ποτε σημεια σημεια .. την ωρα που πετρωνει δεν μπορω να πω οτι ποναω αλλα εχω ενα αισθημα δυσφοριας.. αυτο 7-8 φορες τη μερα. μου ειπε ξεκουραση , οχι κρεβατι ... δεν μπορω να πω οτι καθησυχαστηκα :(

Σε ποια βδομάδα είσαι? εγω με τις ενέσεις κ τα χάπια εχω ησυχάσει. Είχα πολλές συσπασεις. Η κοιλια πετρωνει αλλα συνοδεύεται με πόνο που σε διπλώνει. Αυτα:P

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..κ αλλη στο κλαμπ συσπασεων βλεπω!!!ασε τα χριστουγεννα θα παθουμε καταθλιψη...ειναι πιστευω η ωραιοτερη γιορτη...πολυ θα στεναχωρεθω που θα ειμαι στο κρεβατι αλλα που θα παει κ αυτος ο μηνας θα περασει..σημερα εκλαψα μετα απο πολυ καιρο...δεν αντεξα αλλο πραγματικα...αλλα σταματησα αμεσως γιατι τωρα ο μπεμπουλης μου τα καταλαβαινει ολα κ δεν ηθελα να με νιωθει στεναχωρημενη...ασ τα να πανε...οι συσπασεις τωρα ειναι οταν πετρωνει η κοιλια για δευτερολεπτα κ εμενα εκεινη την στιγμη με πιανει δυσφορια..πονο δοξα το θεο δεν εχω..αλλα εκανα κ της συσπασεις με πονο..αυτες δεν αντεχονται πραγματικα ευχομαι να μην μου ξανα συμβει..επικινδυνες θεωρουνται αυτες πογ συνοδευονται με πονο κ που γινονται καθε λιγα λεπτα.πχ καθε 20λεπτο μετα 15 λεπτα κτλ..τωρα δεν ξερω αν αυτες που εχω ειναι επικινδυνες παντως για τον μηνα μου οχι κ καλες..γιαυτο τρωω τοσο ξαπλα..κ δεν παλευεταιιιι!!!!με τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω πονο ευτυχως ! ειμαι στην 29 εβδομαδα σχεδον... ρε μπου δεν μπορω να καταλαβω εσυ γτ εισαι τοσο ξαπλα .. αφου ουτε πονο εχεις και ο τραχηλος ειναι στα φυσιολογικα του ... λογικα ειναι οι συσπασεις braxton hicks και ειναι οι φυσιολογικες για το μηνα μας... νομιζω πως η γιατρος σου ειναι υπερβολικη... σηγουρα θελει ξεκουραση αλλα οχι και τοσο κραβατωμα.! εδω με τραχηλο 2 και πανε για καφε αλλες. φυσικα σε αφηνουν εξω απτην καφετερεια και ερχονται και σε παιρνουν μετα... αλλα θελω να σου πω ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα κοριτσάρες!!!!να πω και γω την ιστορία μου?είμαι έγκυος στο 2ο παιδάκι μου 20 βδ. και 3 ημ. και χθές έκανα περίδεση γιατί ο τράχηλος έτεινε να εξαλειφθεί (ήταν περίπου 2 χθεσινή μέτρηση πριν το χειρουργείο) παλι και λέω πάλι γιατί και στην 1η εγκυμοσύνη από την 25η βδομάδα και μετά την έβγαλα ξάπλα σε ακινησία με ανεπάρκεια τραχήλου και πρόωρες συσπάσεις!τώρα έχω μόνο ανεπάρκεια τραχήλου και ελπίζω μόνο αυτό να είναι μέχρι τέλους και τίποτα άλλο......για μένα η ακινησία δεν είναι κάτι καινούριο απλά το δύσκολο τώρα είναι οτι έχω και τον γιό μου που σε λίγες μέρες κλείνει τα 3 και δεν μπορώ να τον φροντίσω καθόλου και γι αυτό το λόγο μετακόμισα στην μαμά μου και θα μείνω εδώ μάλλον μέχρι το τέλος!!!η ξάπλα είναι δύσκολη και αν δεν το χεις περάσει δεν μπορείς να καταλάβεις τι "εστί"!!!!!καλή επιτυχία σε όλες μας και υπομονή και κουράγιο...

υ.γ.είναι κάποια άλλη μανούλα ξάπλα που να έχει ήδη παιδάκι-κια?σε ποιές βδομάδες είστε κορίτσια μου?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εμενα με εβαλαν ισως σε ακινησια λογω του οτι αυτες οι συσπασεισ ξεκικησαν απο πολυ νωρις..απ τον πεμπτο της εχω..κ μου χουν σπασει τα νευρα..στην αρχη μου ελεγε μπορεις να βγεις κ για εναν καφε η μεχρι το μπαλκονι η στον καναπε αλλα οταν πχ παθαινα της συσπασεις με πονο κ τον επερνα τηλ μου ελεγε πληρη ακινησια..μετα οταν πηγαινα κ με εβλεπε μου ελεγε της νιωθεις τοσο εντονα επειδη εισαι πολυ αδυνατη(κ οντως ειμαι πολυ κοιλια ισα που εχω φτιαξει)..μου εδινε θαρρος σηκωνομουν παλι κ μετα παλι τα ιδια..τηλεφωνο,κ πληρη ακινησια..μ αυτον τον τροπο εμενα με φοβισε πολυ κ απο τοτε καθομαι κ εγω σε πληρη ακινησια..επειδη αλλαξα γιατρο με το που μπηκα στον 7ο με εβαλε κ σε καρδιοτοκογραφο κ οντως εκανα συσπασεις αυτα τα πετρωματα δηλαδη..αυτην μου ειπε συνεχισε την ακινησια..αλλα δεν μου ειπε ποσο ακινησια...αφηστε κοριτσια τα χω παιξει πραγματικα ειναι παα πολυ δυσκολο..ειναι στιγμες που δεν αντεχω που κοντευω να σκασω..το σωμα μου κατερρευσε κ ειμαι μολις 7.5 μηνων..κ ο ενατος μου φαινεται μακρυς..στην κυριολεξια δεν ειναι αλλα αν εισαι στο κρεβατι τεζα σου φαινεται αιωνας...ευτυχως που ειναι το πρωτο μου παιδακι γιατι αν ειχα κ δευτερο δεν ξερω κ εγω τι θα εκανα..ισωσ αυτο να ειναι το χειροτερο..ξερω οντως κοπελες που εχουν συσπασεις κ κανουν βολτες..μονο εγω ειμαι η ατυχη βρε κοριτσια κ εχω καταληξη τεζα;;;τα νευρα μου..δεν κοιμαμαι κιολας..πουθενα υπνος..φερνω συνεχεια σβουρες...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα..εμενα με εβαλαν ισως σε ακινησια λογω του οτι αυτες οι συσπασεισ ξεκικησαν απο πολυ νωρις..απ τον πεμπτο της εχω..κ μου χουν σπασει τα νευρα..στην αρχη μου ελεγε μπορεις να βγεις κ για εναν καφε η μεχρι το μπαλκονι η στον καναπε αλλα οταν πχ παθαινα της συσπασεις με πονο κ τον επερνα τηλ μου ελεγε πληρη ακινησια..μετα οταν πηγαινα κ με εβλεπε μου ελεγε της νιωθεις τοσο εντονα επειδη εισαι πολυ αδυνατη(κ οντως ειμαι πολυ κοιλια ισα που εχω φτιαξει)..μου εδινε θαρρος σηκωνομουν παλι κ μετα παλι τα ιδια..τηλεφωνο,κ πληρη ακινησια..μ αυτον τον τροπο εμενα με φοβισε πολυ κ απο τοτε καθομαι κ εγω σε πληρη ακινησια..επειδη αλλαξα γιατρο με το που μπηκα στον 7ο με εβαλε κ σε καρδιοτοκογραφο κ οντως εκανα συσπασεις αυτα τα πετρωματα δηλαδη..αυτην μου ειπε συνεχισε την ακινησια..αλλα δεν μου ειπε ποσο ακινησια...αφηστε κοριτσια τα χω παιξει πραγματικα ειναι παα πολυ δυσκολο..ειναι στιγμες που δεν αντεχω που κοντευω να σκασω..το σωμα μου κατερρευσε κ ειμαι μολις 7.5 μηνων..κ ο ενατος μου φαινεται μακρυς..στην κυριολεξια δεν ειναι αλλα αν εισαι στο κρεβατι τεζα σου φαινεται αιωνας...ευτυχως που ειναι το πρωτο μου παιδακι γιατι αν ειχα κ δευτερο δεν ξερω κ εγω τι θα εκανα..ισωσ αυτο να ειναι το χειροτερο..ξερω οντως κοπελες που εχουν συσπασεις κ κανουν βολτες..μονο εγω ειμαι η ατυχη βρε κοριτσια κ εχω καταληξη τεζα;;;τα νευρα μου..δεν κοιμαμαι κιολας..πουθενα υπνος..φερνω συνεχεια σβουρες...

Μπου εννοείς είχες διαρροή αμνιακου υγρού?οπου να σΑι γέννας. Προσπαθα να ηρεμησεις . Εμείς έχουμε κι ενα αγόρινο κ τρέχει. Θύμισε μου βδομάδα που είσαι ? κανε πίνακα και μέτρα ανάποδα . Δεν ξέρω αν βοηθούν αυτά που λέω. Οπου να σΑι θα κρατάς αγκαλιά το μωρο

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...