Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συσπασεις και ακινησια!!!


Recommended Posts

εγω περνω τρια την μερα αλλα δεν βλεπω διαφορα εχω ακομα συσπασεις κ ανησυχω για τιποτα προωρο..κανονικα δεν επρεπε να σταματησουν;;ειμαι σε ακινησια ενα μηνα κ το βλεπω μεχρι να γεννησω θα την βγαλω ετσι..πραγματικα δεν με νοιαζει που καθομαι κατω ετσι κανω κ εγω αν εβδομαδα μετραω..θα περασει ο καιρος που θα παει απλα θελω να πανε ολα καλα..ατιμο πραγμα κ η ακινησια κ αυτες οι συσπασεις που ενω περνεις φαρμακα κ καθεσαι ξαπλα αυτες εδω επιμενουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 340
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παιδάκια που είχα με τις συσπάσεις είναι τώρα μεγάλα και πάνε σχολείο :-) Ομολογώ όμως ότι οι συσπάσεις ελέγχονταν με ακινησία. Κάπου είχα διαβάσει ότι καλό είναι να πίνεις νερό. Όχι πολύ-πολύ, αλλά να μη μένει ο οργανισμός χωρίς νερό, γιατί μπορεί αυτό να ενισχύει τις συσπάσεις.

 

Δεν πιστεύω να είσαι ανάσκελα; Η καλύτερη στάση είναι στο αριστερό πλευρό, άντε και στο δεξί για να ξεπιάνεσαι. Τουλάχιστον εγώ έβλεπα μεγάλη διαφορά και θεωρείται αντικειμενικά και καλύτερη στάση στην εγκυμοσύνη, γιατί η μήτρα μεγαλώνοντας βαραίνει και πιέζει μια μεγάλη φλέβα στο πίσω μέρος όταν είσαι ανάσκελα. Γενικά είναι καλύτερο για την κυκλοφορία.

 

Εκτός βέβαια αν για κάποιο συγκεκριμένο λόγο, πχ τράχηλο, ο γιατρός σου σου έδωσε συγκεκριμένες οδηγίες να είσαι ανάσκελα. Ρώτα τον, καλύτερα.

 

Δεν ξέρω και τι άλλο να σου πω...

 

Αλήθεια ήταν αυτό που γράφτηκε ότι μετά δεν είναι σαν να μην ήσουν ποτέ σε ακινησία... Όλο και κάτι αφήνει. Αξίζει όμως...

Link to comment
Share on other sites

ioanna81 ξεχασα να ρωτησω..κ τελικα σε ποιον μηνα γεννησες;

 

γεννησα 37 + 3 αλλα οχι λογω των συσπασεων(που βεβαια ηταν συνεχομενες πλεον) αλλα γιατι ειχε γερασει απιστευτα ο πλακουντας και δεν τρεφοταν σωστα το παιδι και υπηρχε κινδυνος ακομα και να παθει ριξη οποτε ειπαμε να μην ρισκαρουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σας!!!προσπαθω να κοιμαμαι αριστερα κ επειδη ειμαι ολη μερα στο κρεβατι κ πιανομαι γυρναω για πολυ λιγο ανασκελα..δεξια δεν μπορω να γυρισω πολυ ωρα γιατι για κακια μου τυχη επαθα κολικο νεφρου μια ωραια μερουλα κ μπουκωθηκα σε spasmo-apotel..σε σημειο που ειχε μαζευτει το νεφρο επειδη μεγαλωνε κ πιεζε η μητρα..γιαυτο οταν γυρναω δεξια με ποναει παλι κ δεν το ρισκαρω..μακαρι να φτασουμε κ εμεις μεχρι το μηνα μας τουλαχιστον αλλα πηγαν κ κατηργησαν αυτα τα χαπια κ ψαχνω απελπισμενη..ακουσα βασικα κ για μια ενεση αλλα ειναι πανακριβη κ δεν την καλυπτουν τα ταμεια..θα ρωτησω κ τον γιατρο την αλλη βδομαδα...την κοιλια απο οτι μου χουν πει δηλαδη δεν κανει να την χαιδευεις γιατι η θερμοκρασια μια κρυο μια ζεστη προκαλει συσπασεις..κ ο γιατρος μου εχει πει να την καλυπτω την κοιλια να μην ειναι εξω..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μείνει δυο μήνες και... στο κρεβάτι λόγω συσπασεων. Τώρα Μπαίνω στο μήνα μου οποτε έχω αρχισει και να σηκωνομαι. Εξάλλου και οι συσπασεις έχουν μειωθεί. Αυτό που κατάλαβα απο τα γιουτοπάρ είναι ότι κάνουν δουλειά με το πέρασμα του χρόνου και οχι κατευθείαν. Αν θυμαμαι καλά εγώ είδα διαφορά αισθητή μετά τον πρώτο μήνα που τα έπαιρνα. Οποτε υπομονή! Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχουν καταργηθεί τα χάπια αλλά οχι οι ενέσεις γιουτοπαρ (με επιφύλαξη, δεν είμαι σίγουρη). Επίσης υπάρχει κλασικά το μαγνήσιο και τα πρεπαρ.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τα περνω απ τον πεμπτο μηνα ειχα δει λιγο διαφορα αλλα τωρα στον εβδοομο πιστευω εχουν ξεκινησει παλι αρκετες..τα yutopar καταργηθηκαν ναι αλλα κ τα prepar δεν τα βρισκω μου λεν οτι κατηργησαν κ αυτα..μαγνησιο περνω κανονικα..που τα βρισκεις τα prepar;;μηπως σ εχει μηνει κανα κουτακι που δεν το χρειαζεσαι πλεον;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω μείνει δυο μήνες και... στο κρεβάτι λόγω συσπασεων. Τώρα Μπαίνω στο μήνα μου οποτε έχω αρχισει και να σηκωνομαι. Εξάλλου και οι συσπασεις έχουν μειωθεί. Αυτό που κατάλαβα απο τα γιουτοπάρ είναι ότι κάνουν δουλειά με το πέρασμα του χρόνου και οχι κατευθείαν. Αν θυμαμαι καλά εγώ είδα διαφορά αισθητή μετά τον πρώτο μήνα που τα έπαιρνα. Οποτε υπομονή! Επίσης αν δεν κάνω λάθος έχουν καταργηθεί τα χάπια αλλά οχι οι ενέσεις γιουτοπαρ (με επιφύλαξη, δεν είμαι σίγουρη). Επίσης υπάρχει κλασικά το μαγνήσιο και τα πρεπαρ.

 

 

δε νομιζω οτι με το περασμα του χρονου καλυτερευει αντιθετα μεγαλωνοντας η μητρα χειροτερευει και μπορει να επηρεασει και τον τραχηλο. Εγω στον 4ο επαιρνα μισο χαπι το 12ωρο και οσο περναγε ο καιρος εφτασα στη μεγιστη δοση μισο ανα τετραωρο. Προσωπικα το μαγνησιο ηταν σαν να επινα καραμελα, δεν εκανε τιποτα. Ισως αν ημουν πιο χαλαρη να ειχα λιγοτερες.

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πιστευω τωρα που μεγαλωνει η μητρα κανω ποιο πολλες κ της καταλαβαινω κ ποιο εντονα..πιστευω η ακινησια βοηθαει.τωρα το μαγνησιο δεν ξερω περνω τεσσερα την μερα αλλα κ παλι διαφορα δεν ειδα..λογω αγχους ειναι ολα πρεπει να εισαι πολυ ψυχραιμη τελικα..αλλα κ πως να σε αν ειναι το πρωτο σου κ δεν ξερεις τι σ γινεται;;δεν ξερω τι να πω παιζει ρολο η ψυχολογια ξερω γυναικα που ειχε συσπασεις κ πηγαινε διακοπες κ πριν γεννησει σηκωσε 30 κιλα τσουβαλι κ ολα καλα..τι να πω καθολου αγχος βρε παιδι μου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μακαρι να ξεραμε γιατι προκαλουνται συσπασεις. Πιστευω οτι μεχρι ενα σημειο φταιει το αγχος, δε νομιζω ομως οτι φταιει μονο αυτο αλλα ποιος ξερει να μας πει? μακαρι καποιος να μου ελεγε κι εμενα φταιει αυτο και να σταματαγανε. Ηθελα παρα πολυ να χαρω την εγκυμοσυνη μου αλλα δεν τα καταφερα δυστυχως. Μπορω να καταλαβω απολυτα πως νιωθεις αλλα πραγματικα σου λεω οτι με προσοχη ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

κ εγω πιστευω οτι δεν φταει μονο το αγχος..ολες οι εγκυμονουσες ειδικα στο πρωτο τους εχουν αγχος πανω απ ολα αν θα πανε ολα καλα αν ηταν μονο απ το αγχος ολεσ τοτε θα ηταν με συσπασεις..αρα επειρεαζει κ κατι αλλο..τωρα τι μακαρι να ξερα κ εγω να το σταματησω..πραγματικα οταν μια γυναικα ειναι εγκυος κ αυτην την τοσο τελεια στιγμη της ζωης της την περναει σε ενα κρεβατι με φοβο κ ενα σωρο χαπακια ειναι πολυ δυσκολο..θελει απιστευτη υπομονη κ πιστη..ευχομαι πραγματικα μεσα απ την καρδια μου να πανε ολα καλα με το παιδακι μου,να φτασω μεχρι τον μηνα μου κ ευχομαι σε καμια γυναικα να μην συμβει..ειναι οντως πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Να φοβάσαι κυρίως τις συσπασεις που συνοδεύονται με έντονο πόνο. Τα πετρωματακια είναι πιο ανώδυνα. Κι εγώ η αλήθεια είναι ότι τις φοβομουνα πολυ μου προκαλούσαν άγχος και μάλιστα σημείωνα στο ημ/γιο μου κάθε ποτε εκανα ποια ώρα κτλ. Όταν είπα τέλος εγώ θα κάνω τη θεραπεία μου θα προσέχω και θα μάθω να "ζω μαζί τους" πραγματικά υποχώρησαν. Γιαυτο και σου πα ότι έχουν ατονήσει. Βεβαια ακόμα παίρνω 2,5 γιουτοπαρ τη μέρα. Τα πρεπαρ δεν τα παίρνω τα έχω μόνο ακουστά. Πάντως ότι μου περισσέψει θα έχω υπόψη μου να στο δώσω.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites

οντως αν μαθεις να ζεις μ αυτες κ δεν της φοβασαι πιστευω πανε ολα καλα..κ εγω μια μερα σηκωθηκα για τουαλετα το βραδυ κ επειδη εκανα μια συσπαση φοβηθηκα κ εβαλα χρονομετρο κ καθομουν κ μετρουσα..κ τοτε εννοειται εκανα πολλες..οταν ξεχνιεμαι κ λεω ολα θα πανε καλα τοσες κ τοσες γεννησαν με συσπασεις ομολογω ειμαι καλυτερα..εγω περνω 3 την μερα αλλα επειδη δεν τα βρισκω περνω κ εγω δυο μιση..αν τυχον κ σου περισσεψουν εδω ειμαι εγω..με βοηθαν κ αλλες μανουλες κ τους ευχαριστω παρα πολυ ειναι δυσκολο ενα πρωορο μωρακι..τα yutopar που τα βρισκεις;στα δινει ο γυναικολογο σ;;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εμαθα για την απόσυρσή τους κινητοποιήθηκα κατευθείαν και προμηθεύτηκα πολλά κουτιά πριν τα αποσύρουν απο τα φαρμακεία. Κρίμα δεν το ήξερα τότε. Να σκεφτείς έδωσα και στον γιατρό μου και κράτησα όσα υπολόγιζα ότι θα μου χρειαστούν πανω κάτω. Ότι μου περισσέψει ευχαρίστως θα στο στείλω.

OTSwp2.png

B6DFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα μεχρι στιγμης μου τα εδινε ο γιατρος δεν τα προλαβα γιατι δεν ηξερα γιαυτα...τωρα ομως του γιατρου του τελιωσαν κ ζητησα απο κοπελες στο forum οποια εχει να μου στειλει..μια κοπελα μου εστειλε ειδη τωρα περιμενω κ απο μια αλλη την αλλη εβδομαδα..να ναι καλα που με βοηθανε γιατι αν δεν βρω θα μου βαλει ορο ειπε κ προσπαθω να το αποφυγω ακομα...ναι αν σου περισσεψουν κ δεν τα θελεις θα με βοηθουσες πολυ..εσυ ποτε μπαινεις στον μηνα σου;;

Link to comment
Share on other sites

αντε ωραια με το καλο σου ευχομαι..να παρεις αγκαλιτσα τα διδυμακια σου..αντε ευχομαι να φτασουμε κ εμεις στην θεση σου να μπουμε κ εμεις στον μηνα μας..αληθεια πως ειναι οταν εχεισ διδυμα; πως ξεχωριζεις το ποιο κλωτσησε;;

Link to comment
Share on other sites

Αχ το ξεχωρίζεις και είναι τόοοσο όμορφο! Εμένα μου έχουν πει τη θέση τους από τον υπέρηχο. Το ένα μπροστά και πάνω , πάνω από τον αφαλό που μου ρίχνει και τις δυνατές και το άλλο χαμηλά και πίσω.. Τόσο χαμηλά που φοβάμαι κάθε φορά που κουνιέται..

 

Mpou20 νιώθω άσχημα και που το λέω, γιατί έχω βρει 2 κουτιά yutopar, τώρα ξεκίνησα το ένα, αλλά έχω τόσο δρόμο μπροστά μου που τα θέλω. Συγνώμη, μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω αλλά παίρνω 3 την ημέρα και μόλις έκλεισα τον 5ο. Θα μου χρειαστούν σίγουρα και εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μου φτάσουν.

 

Καλά που είπατε να μη χαιδεύουμε τη κοιλιά μας.. εγώ δε μπορώ να αντισταθώ, δε τη χαιδεύω, απλά την ακουμπάω για να νιώθω καλύτερα τις κλωτσούλες τους.. αλλά θα το κόψωκαι αυτό..

D8wXp3.png?Y1UDI8w1

 

Ami0p3.png?4eaPCWdo

Link to comment
Share on other sites

μην ζητας συγνωμη βρε εννοειται πωσ θα τα χρειαστεις αν κ σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να σου σταματησουν..εμενα στην αρχη μου ηταν τρομερα δυσκολο να μν ακουμπαω την κοιλια μου αλλα το καταφερα..δεν ξερω αν βοηθησε στις συσπασεις αλλα εγω το κοψα..κ τωρα που μεγαλωνει ο μπεμπουλης μου κανει τα δικα του φερνει σβουριτσες εχρι κ λοξυγγα κ κοντευω να σκασω που δεν μπορω να την πιασω..δεν αφηνω ουτε τον αντρα μου τον λυπαμαι κ αυτον αλλα δδεν γινεται αλλιως σε λιγο καιρο θα το παρει αγκαλια..υπομονη σε ολες της μανουλες που περναμε αυτο.με την ακινησια..αλλα ο θεος μας εδωσε αυτο το θαυμα στην κοιλιτσα μας κ ας ειναι να ειμαστε κ κατω..αλλες προσπαθουν χρονια για παιδακι κ θα ηθελαν πολυ να ηταν στην θεση μας γιαυτο ολες μας υπομονη..περναει ο καιρος..

Link to comment
Share on other sites

μην ζητας συγνωμη βρε εννοειται πωσ θα τα χρειαστεις αν κ σου ευχομαι μεσα απ την καρδια μου να σου σταματησουν..εμενα στην αρχη μου ηταν τρομερα δυσκολο να μν ακουμπαω την κοιλια μου αλλα το καταφερα..δεν ξερω αν βοηθησε στις συσπασεις αλλα εγω το κοψα..κ τωρα που μεγαλωνει ο μπεμπουλης μου κανει τα δικα του φερνει σβουριτσες εχρι κ λοξυγγα κ κοντευω να σκασω που δεν μπορω να την πιασω..δεν αφηνω ουτε τον αντρα μου τον λυπαμαι κ αυτον αλλα δδεν γινεται αλλιως σε λιγο καιρο θα το παρει αγκαλια..υπομονη σε ολες της μανουλες που περναμε αυτο.με την ακινησια..αλλα ο θεος μας εδωσε αυτο το θαυμα στην κοιλιτσα μας κ ας ειναι να ειμαστε κ κατω..αλλες προσπαθουν χρονια για παιδακι κ θα ηθελαν πολυ να ηταν στην θεση μας γιαυτο ολες μας υπομονη..περναει ο καιρος..

 

Mpou σε ποια βδομάδα ακριβώς είσαι ? και συσπασεις κοντό τραχηλο περιδεση κτλ...

NDMNp3.png5oZhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μονο συσπασεις εχω ο τραχηλοσ δοξα το θεο ειναι.μια χαρα..περιδηση δεν εχω κανει...απ τον πεμπτο μου ξεκινησαν στον εκτο με εριξαν στο κρεβατι κ τωρα ειμαι 28 εβδομαδων σε ακινησια κ βλεπω μεχρι να μπω στον μηνα μου θα παραμεινω..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...