Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΦΑΓΗΤΟΥ


Recommended Posts

εμμακι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις και δεν θέλω να διαφωνήσω..σκέψου κι εσύ ως εκπαιδευτικό πως ο γονιος δεν ε΄ναι υποχρεωμένος να ξέρει πως η προετοιμασία του φαγητού εντάσσεται στην εκπαιδευτική διαδικασία..οφείλει να το πει η νηπιαγωγός..επίσης αν του παρουσιάζεται κάτι ως ντεφακτο όπως η τραπεζοκόμος πού να ξέρει πως δεν είναι απαραίτητη? και πόσο μάλλον ότι πάει πίσω τα παιδιά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμμακι διαβάζω πολύ προσεκτικά αυτά που γράφεις και δεν θέλω να διαφωνήσω..σκέψου κι εσύ ως εκπαιδευτικό πως ο γονιος δεν ε΄ναι υποχρεωμένος να ξέρει πως η προετοιμασία του φαγητού εντάσσεται στην εκπαιδευτική διαδικασία..οφείλει να το πει η νηπιαγωγός..επίσης αν του παρουσιάζεται κάτι ως ντεφακτο όπως η τραπεζοκόμος πού να ξέρει πως δεν είναι απαραίτητη? και πόσο μάλλον ότι πάει πίσω τα παιδιά?

 

Δεν πάει πίσω τα παιδιά. Απλά δεν υπάρχει ακόμα μια ευκαιρία για μάθηση.

 

Όσο για το πού να το ξ'ερει ο γονιός....γι' αυτό είμαστε όλοι ε΄δω για να ενημερώνει ο ένας τον άλλο;)

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς εννοούσα..η καλύτερή μου φίλη είναι νηπιαγωγός, εγώ αρχαιολόγος, ελπίζω ότι ξέρω κάτι από την τόσο σημαντική δουλειά σας..καλή δύναμη..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

πραγματικα εξοργιζομαι μ΄αυτη την κατασταση..παει τωρα ενας μηνας που αρχισαν τα σχολεια και το προβλημα παραμενει. Αλλαξαμε 3 ζευγη δασκαλων και καμια δεν κανει λογο για το θεμα του φαγητου. Ολες καιγονται μονο για το πως θα αποσπαστουν και για το αν θα πανε κοντα στα σπιτια τους. Περσι πληρωναμε σαν τους βλακες 10 ευρω μαυρα για τραπεζοκομο που ηταν η καθαριστρια με οτι αυτο συνεπαγεται.. Φετος ταιζουμε τα παιδια μας κρυο φαγητο η καταφευγουμε σε ακαταλληλες λυσεις (θερμοταπερακια). Κι ενω υπαρχει η εγκυκλιος και οδηγια απο το υπουργειο για την προετοιμασια του φαγητου απο τη νηπιαγωγο με την συμμετοχη των παιδιων αυτες κανουν τις ανηξερες..δεν ντρεπονται καθολου;; 4 ωρες δουλευουν κι αυτες λιγους μηνες ΕΛΕΟΣ...ειμαι πολυ εκνευρισμενη και δεν μπορω να εκφραστω εδω μεσα αλλα φτανει...στη συγκεντρωση που ετοιμαζουν θα τα πουμε...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί γονείς και συνάδελφοι νηπιαγωγοί,

διάβασα με προσοχή τις απόψεις σας.Καταρχήν,θα πρέπει να σας πω ότι συμμερίζομαι την ανησυχία των γονέων για τη σίτιση των παιδιών.Θα πρέπει,όμως,να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα ώστε να μην υπάρχουν παρερμηνείες.

Τα καθήκοντα των νηπιαγωγών,όπως και όλων των εκπαιδευτικών,απορρέουν από το Σύνταγμα και την υπάρχουσα νομοθεσία.Οι εγκύκλιοι δεν είναι νόμοι,αλλά έγγραφα διευκρινιστικά.

Πουθενά στη νομοθεσία δεν προβλέπεται ο εκπαιδευτικός να έχει την ευθύνη της προετοιμασίας των γευμάτων.Δηλαδή,αν και στην εγκύκλιο που σας παρέθεσε η συνάδελφος,γίνεται λόγος για την παιδαγωγική αξία της προετοιμασίας του γεύματος-ιδέα που αποτελεί ελληνική πρωτοτυπία γιατί σε καμία χώρα του εξωτερικού που λειτουργεί ο θεσμός του ολοήμερου δε συμβαίνει κάτι ανάλογο-το ζέσταμα του φαγητού δεν είναι αρμοδιότητα της νηπιαγωγού.

Σε πολλά νηπιαγωγεία,όμως,οι νηπιαγωγοί-από καλή διάθεση και μόνο-αναλαμβάνουν το ρόλο της τραπεζοκόμου με τον τρόπο που έχει περιγραφεί παραπάνω.

Αυτό που ίσως αξίζει να γνωρίζετε είναι ότι το Υπουργείο Υγείας ορίζει συγκεκριμένα έγγραφα,τα οποία πρέπει να έχει στην κατοχή του όποιος ασχολείται με αυτή τη διαδικασία.Θα σας παραθέσω το σύνδεσμο που μπορείτε να τα βρείτε (http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/1877-pistopoihtiko-ygeias-daskaloi-nhpiagwgoi-se-sitisi.html).

Και έρχομαι,εγώ η αδαής νηπιαγωγός που εργάζομαι μόλις 4 ώρες και ελάχιστους μήνες όπως αναφέρθηκε σε κάποια ανάρτηση,να ρωτήσω "Γιατί το Υπουργείο Παιδείας δεν κοινοποιεί την απόφαση στην εκπαιδευτική κοινότητα;"

Μήπως επειδή υπάρχει νομοθετικό κενό και θα έπρεπε να προβλέπεται θέση τραπεζοκόμου,η οποία θα πληρώνεται από το κράτος;Μήπως γιατί η σίτιση δεν είναι καθήκον του εκπαιδευτικού;

Κατά συνέπεια,θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε ορισμένα ζητήματα.Προτού,λοιπόν,αρχίσουμε να εκτοξεύουμε κατηγορίες και να κάνουμε καταγγελίες,εκπαιδευτικοί και γονείς,έχοντας ως γνώμονα το συμφέρον των παιδιών,την ασφάλειά τους και την υγεία τους,θα πρέπει να βρούμε ένα τρόπο να διεκδικήσουμε ένα αρτιότερο εκπαιδευτικό σύστημα.

Με συγχωρείτε για το μέγεθος της απάντησης και σας ευχαριστώ που τη διαβάσατε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που ίσως αξίζει να γνωρίζετε είναι ότι το Υπουργείο Υγείας ορίζει συγκεκριμένα έγγραφα,τα οποία πρέπει να έχει στην κατοχή του όποιος ασχολείται με αυτή τη διαδικασία.Θα σας παραθέσω το σύνδεσμο που μπορείτε να τα βρείτε (http://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/olohmero/1877-pistopoihtiko-ygeias-daskaloi-nhpiagwgoi-se-sitisi.html).

Και έρχομαι,εγώ η αδαής νηπιαγωγός που εργάζομαι μόλις 4 ώρες και ελάχιστους μήνες όπως αναφέρθηκε σε κάποια ανάρτηση,να ρωτήσω "Γιατί το Υπουργείο Παιδείας δεν κοινοποιεί την απόφαση στην εκπαιδευτική κοινότητα;"

Μήπως επειδή υπάρχει νομοθετικό κενό και θα έπρεπε να προβλέπεται θέση τραπεζοκόμου,η οποία θα πληρώνεται από το κράτος;Μήπως γιατί η σίτιση δεν είναι καθήκον του εκπαιδευτικού;

 

Σαφώς και πρέπει οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι να φέρουν το ανάλογο πιστοποιητικό από τη στιγμή που ασχολούνται με τρόφιμα!

 

Από εκεί και πέρα, αν είναι να πιάσουμε το θέμα των πιστοποιητικών.......Θεωρείς ότι το πιστοποιητικό υγείας που εκδόσαμε με το διορισμό μας (οι μόνιμοι) και κάθε 3 χρόνια οι αναπληρωτές, μας καλύπτει; Θεωρείς ότι επειδή εγώ ήμουν υγιής (σωματικά και ψυχικά) στα 24 που διορίστηκα, είμαι και υγιής στα 36 ή θα είμαι στα 60 πριν βγω στη σύνταξη; Αν, λοιπόν πρέπει να μιλάμε για πιστοποιητικά υγείας, ας τα πιάσουμε όλα!

 

Όσο για τα σχολεία του εξωτερικού..... Έχεις δίκιο στο ότι υπάρχει ειδικό προσωπικό για τη σίτιση (που γίνεται σε ειδικούς χώρους και όχι στο χώρο της τάξης), αλλά οι εκπαιδευτικοί και δη οι νηπιαγωγοί κάνουν πολλές δραστηριότητες που έχουν σχέση με μαγειρική και προετοιμασία φαγητού μέσα στην τάξη στα πλαίσια της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Επίσης, με τη λογική του πιστοποιητικού, δεν θα πρέπει μέσα στην τάξη ούτε δεκατιανό να τρώνε τα παιδιά, ούτε να γίνονται δραστηριότητες μαγειρικής (που είναι απίστευτα δημιουργικές και διδακτικές), ούτε να υπάρχουν τούρτες και κεράσματα σε γιορτές και γενέθλια, ούτε να γίνονται μπουφέδες σε εκδηλώσεις του σχολείου κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Emmaki,προφανώς δεν κατάλαβες το είδος του πιστοποιητικού που απαιτείται.Γίνεται λόγος για πιστοποιητικό εργαζομένου σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος,αντίστοιχο με αυτό που έχουν οι σερβιτόροι.Αυτό δεν έχει μόνιμη ισχύ,όπως αυτό που βγάλαμε μετά το διορισμό.Και φυσικά κανένας δε μπορεί να απαιτήσει να έχεις τέτοιο βιβλιάριο υγείας γιατί η δουλειά σου δεν είναι να ζεσταίνεις φαγητά.Αν δεν απατώμαι,και για να μην θεοποιούμε ό,τι γράφει ο κάθε υπάλληλος του Υπουργείου σε μία εγκύκλιο,σε καμία πανεπιστημιακή σχολή δε διδάσκεται το μάθημα "Ζέσταμα μεσημεριανού γεύματος:Παιδαγωγικές προεκτάσεις"

Όσο για το δεκατιανό που αναφέρεις,η νηπιαγωγός δεν έχει καμία εμπλοκή σε αυτό (εννοώντας σερβίρισμα ή επαφή με το φαγητό του παιδιού).

Επίσης,να μην εμπλέκουμε τις δραστηριότητες μαγειρικής που έχουν συγκεκριμένους παιδαγωγικούς στόχους και εντάσσονται σε θεματικές ενότητες με τη ρουτίνα του μεσημεριανού φαγητού.Ο δρόμος αυτός είναι επικίνδυνος.Ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν καθαρίστριες θα αρχίσει να γίνεται λόγος για "την παιδαγωγική αξία του σφουγγαρίσματος".

Τέλος,πρέπει κάποια στιγμή οι νηπιαγωγοί- πρωτίστως- και οι γονείς- κατόπιν-να συνειδητοποιήσουν ότι το νηπιαγωγείο είναι σχολείο-και όχι χώρος φύλαξης- και οι διδάσκοντες σε αυτό επιστήμονες-και όχι οι κοπέλες που τους κρατάνε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Emmaki,προφανώς δεν κατάλαβες το είδος του πιστοποιητικού που απαιτείται.Γίνεται λόγος για πιστοποιητικό εργαζομένου σε καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος,αντίστοιχο με αυτό που έχουν οι σερβιτόροι.Αυτό δεν έχει μόνιμη ισχύ,όπως αυτό που βγάλαμε μετά το διορισμό.Και φυσικά κανένας δε μπορεί να απαιτήσει να έχεις τέτοιο βιβλιάριο υγείας γιατί η δουλειά σου δεν είναι να ζεσταίνεις φαγητά.Αν δεν απατώμαι,και για να μην θεοποιούμε ό,τι γράφει ο κάθε υπάλληλος του Υπουργείου σε μία εγκύκλιο,σε καμία πανεπιστημιακή σχολή δε διδάσκεται το μάθημα "Ζέσταμα μεσημεριανού γεύματος:Παιδαγωγικές προεκτάσεις"

Όσο για το δεκατιανό που αναφέρεις,η νηπιαγωγός δεν έχει καμία εμπλοκή σε αυτό (εννοώντας σερβίρισμα ή επαφή με το φαγητό του παιδιού).

Επίσης,να μην εμπλέκουμε τις δραστηριότητες μαγειρικής που έχουν συγκεκριμένους παιδαγωγικούς στόχους και εντάσσονται σε θεματικές ενότητες με τη ρουτίνα του μεσημεριανού φαγητού.Ο δρόμος αυτός είναι επικίνδυνος.Ειδικά τώρα που δεν υπάρχουν καθαρίστριες θα αρχίσει να γίνεται λόγος για "την παιδαγωγική αξία του σφουγγαρίσματος".

 

 

Τέλος,πρέπει κάποια στιγμή οι νηπιαγωγοί- πρωτίστως- και οι γονείς- κατόπιν-να συνειδητοποιήσουν ότι το νηπιαγωγείο είναι σχολείο-και όχι χώρος φύλαξης- και οι διδάσκοντες σε αυτό επιστήμονες-και όχι οι κοπέλες που τους κρατάνε τα παιδιά.

 

Πρώτη εγώ μιλάω για την παιδαγωγική διάσταση του νηπαιγωγείου (μπορείς να το δεις στις περισσότερες αναρτήσεις μου).

 

Θεωρώ, όμως, ότι ΚΑΙ το φαγητό έχει παιδαγωγικό στόχο (και το έχω εξηγήσει πολλάκις). Η νηπιαγωγός δεν χειρίζεται φαγητό, πιάνει απλά τα μπολάκια. Φυσικά και δεν σερβίρει το φαγητό, φυσικά και δεν το βάζει σε πιάτα, φυσικά και δεν πλένει τα σκεύη μετά. Απλά παίρνει τα μπολάκια από το ψυγείο και τα βάζει στο φούρνο. Μέχρι εκεί!

Στη σχολή μας φυσικά και δεν διδασκόμαστε μάθημα "Ζέσταμα φαγητού". Διδασκόμαστε όμως πως ό,τι γίνεται στο νηπιαγωγείο έχει εκπαιδευτικούς και διδακτικούς στόχους, ακόμα και το φαγητό και το μαγείρεμα. Για μένα όλα έχουν παιδαγωγικούς στόχους.

 

Με την ίδια λογική, οι νηπιαγωγοί δεν είναι παιδοφύλακες, άρα δεν είναι δουλειά τους να είναι στην αυλή και να προσλάβουμε ειδικό προσωπικό και γι' αυτό.....

Ομοίως, δεν είναι τηλεφωνητές, άρα να μην απαντάνε στα τηλέφωνα. Ή να μην κλειδώνουν την πόρτα......

 

Εγώ μπορώ να σου βγάλω εκπαιδευτικούς στόχους από τα πάντα! Όλες οι καθημερινές μας πράξεις οφείλουν να διδάσκουν τα παιδιά. Αν προσληφθούν ειδικοί γι' αυτές, αίρεται ο παιδαγωγικός ρόλος του νηπιαγωγείου.

 

Όσο για τις καθαρίστριες....το έχω πει αλλού. όταν σε νηπιαγωγείο που ήμουν δεν υπήρχε καθαρίστρια, καθάριζαν το χώρο τα παιδιά (και τις τουαλέτες οι μαμάδες εναλλάξ).

Link to comment
Share on other sites

Kαι έρχεται τώρα η τρελή του φεγγαριού να συμφωνήσει και με τις δυο.

 

Ναι όντως μπορώ να μετατρέψω σε παιδαγωγική δραστηριότητα ο,τιδήποτε. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Και ναι αφού το κράτος με αφήνει ακάλυπτη από άποψη προσωπικού, θα τους μάθω να σερβίρουν, τρώνε, καθαρίζουν το τραπέζι. Βεβαίως και είναι χρήσιμο.

 

Από εκεί και πέρα, θα προτιμούσα στο κοινό δεκαπεντάλεπτο που έχω με τη συνάδελφο (μόνο τόσο), να συζητάμε πράγματα που αφορούν το πρόγραμμα, τα παιδιά, τη μεταξύ μας συνεργασία. Ουπς, γιαυτό προβλέπεται κιόλας...

 

Αυτό που πραγματικά με τρελλαίνει όμως, είναι ότι κανείς δε βρίσκει τους γονείς πουθενά. Αν υπάρχει τραπεζοκόμος γιατί να πληρώνουμε την τραπεζοκόμο.. ΟΚ σωστό να μην τα παίρνει μαύρα, να πληροί προϋποθέσεις συμφωνούμε. Αν δεν έχουμε τραπεζοκόμο και ακολουθούμε το σύστημα που λέει η εμμάκι, "γιατί "αυτές" σκυλοβαριούνται οι άχρηστες να ζεστάνουν δυο μπωλ (25) και βάζουν άκουσον άκουσον τα παιδιά να το κάνουν".

 

Κοινώς ό,τι και να κάνω λάθος είμαι. Γιατί; Γιατί ως συνήθως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΌΣ (ναι φωνάζω). Γιαυτό. Γιατί όταν δημιουργήθηκαν τα ολοήμερα με τα κονδύλια της ΕΕ, σκασίλα τους να προβλέψουν ποιος θα κάνει τι και για ποιο σκοπό. Ποιος θα ζεστάνει, πού θα ζεστάνει, που θα φάνε, πού θα ξεκουραστούνε. Μέσα στα μποντρούμια που είναι τα περισσότερα νηπιαγωγεία τα παιδιά περνάνε 8 ώρες την ημέρα κάνοντας τα πάντα στα ίδια τραπέζια, στο ίδιο πάτωμα στις ίδιες ζέχνουσες τουαλέτες, φορώντας τα ίδια ρούχα και τα παπούτσια τους.

 

Και για όλα φταίει η νηπιαγωγός. Η οποία δεν έχει καν θεσμοθετημένο ωράριο. Με μια εγκύκλιο με κάνει να δουλεύω και 12 ώρες άμα γουστάρει το κράτος. Κι αν τολμήσω και να απεργήσω για όλα αυτά είμαι ανάλγητη που θέλω να πάω για καφέ (50 ευρώπουλα τη μέρα μου κοστίζει αυτός ο καφές) ή που κοιτάω την απόσπασή μου και την τσέπη μου.

 

Γιαυτό, στις επόμενες δημοτικές εκλογές, να φάμε ζωντανούς τους δημάρχους να φροντίσουν να υπάρχουν καθαρίστριες, τραπεζοκόμοι στα σχολεία σε σταθερή βάση. Και στις επόμενες βουλευτικές να απαιτήσουμε να δούμε ολοκληρωμένα προγράμματα και στρατηγικό σχεδιασμό με όραμα και βάθος. Και μετά ξύπνησα, ξέρω....

 

 

Αυτά, ξελύσσαξα τώρα, πείτε τα με την ησυχία σας.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι έρχεται τώρα η τρελή του φεγγαριού να συμφωνήσει και με τις δυο.

 

Ναι όντως μπορώ να μετατρέψω σε παιδαγωγική δραστηριότητα ο,τιδήποτε. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ. Και ναι αφού το κράτος με αφήνει ακάλυπτη από άποψη προσωπικού, θα τους μάθω να σερβίρουν, τρώνε, καθαρίζουν το τραπέζι. Βεβαίως και είναι χρήσιμο.

 

Από εκεί και πέρα, θα προτιμούσα στο κοινό δεκαπεντάλεπτο που έχω με τη συνάδελφο (μόνο τόσο), να συζητάμε πράγματα που αφορούν το πρόγραμμα, τα παιδιά, τη μεταξύ μας συνεργασία. Ουπς, γιαυτό προβλέπεται κιόλας...

 

Αυτό που πραγματικά με τρελλαίνει όμως, είναι ότι κανείς δε βρίσκει τους γονείς πουθενά. Αν υπάρχει τραπεζοκόμος γιατί να πληρώνουμε την τραπεζοκόμο.. ΟΚ σωστό να μην τα παίρνει μαύρα, να πληροί προϋποθέσεις συμφωνούμε. Αν δεν έχουμε τραπεζοκόμο και ακολουθούμε το σύστημα που λέει η εμμάκι, "γιατί "αυτές" σκυλοβαριούνται οι άχρηστες να ζεστάνουν δυο μπωλ (25) και βάζουν άκουσον άκουσον τα παιδιά να το κάνουν".

 

Κοινώς ό,τι και να κάνω λάθος είμαι. Γιατί; Γιατί ως συνήθως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΌΣ (ναι φωνάζω). Γιαυτό. Γιατί όταν δημιουργήθηκαν τα ολοήμερα με τα κονδύλια της ΕΕ, σκασίλα τους να προβλέψουν ποιος θα κάνει τι και για ποιο σκοπό. Ποιος θα ζεστάνει, πού θα ζεστάνει, που θα φάνε, πού θα ξεκουραστούνε. Μέσα στα μποντρούμια που είναι τα περισσότερα νηπιαγωγεία τα παιδιά περνάνε 8 ώρες την ημέρα κάνοντας τα πάντα στα ίδια τραπέζια, στο ίδιο πάτωμα στις ίδιες ζέχνουσες τουαλέτες, φορώντας τα ίδια ρούχα και τα παπούτσια τους.

 

Και για όλα φταίει η νηπιαγωγός. Η οποία δεν έχει καν θεσμοθετημένο ωράριο. Με μια εγκύκλιο με κάνει να δουλεύω και 12 ώρες άμα γουστάρει το κράτος. Κι αν τολμήσω και να απεργήσω για όλα αυτά είμαι ανάλγητη που θέλω να πάω για καφέ (50 ευρώπουλα τη μέρα μου κοστίζει αυτός ο καφές) ή που κοιτάω την απόσπασή μου και την τσέπη μου.

 

Γιαυτό, στις επόμενες δημοτικές εκλογές, να φάμε ζωντανούς τους δημάρχους να φροντίσουν να υπάρχουν καθαρίστριες, τραπεζοκόμοι στα σχολεία σε σταθερή βάση. Και στις επόμενες βουλευτικές να απαιτήσουμε να δούμε ολοκληρωμένα προγράμματα και στρατηγικό σχεδιασμό με όραμα και βάθος. Και μετά ξύπνησα, ξέρω....

 

 

Αυτά, ξελύσσαξα τώρα, πείτε τα με την ησυχία σας.

 

Σε όλα με βρίσκεις σύμφωνη εκ΄τος από το 15λεπτο.

Δεν το χάνεις! Αλίμονο αν χρειάζεται 15 λεπτά να βάλεις μπολάκια στο φούρνο! 5 και πολλά λέω!!!! (και δεν τα λέω από το μυαλό μου, αλλά από αυτό που έχω κάνει, καθότι νηπιαγωγός τάξης για πολλλάαααααααααα χρόνια, όπως εσύ άλλωστε ξέρεις)... Μετά στο 10λεπτο που μένει άνετα συζητάς με τη συνάδελφο τι έχει συμβεί και πώς ε΄χει δουλέψει (ή τι σχεδιάζεις να δουλέψεις)...

 

Φυσικά αυτά προϋποθέτουν ότι η απογευματινή νηπιαγωγός έρχεται στην ώρα της και εκμεταλλεύεται την κοινή παρουσία στο χώρο, και όχι ακριβώς όταν είναι να φύγει η πρωινή.................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψιτ, μόνο φούρνος μικροκυμάτων παίζει. Άστο... δράμα από όλες τις απόψεις... Όλα στο πόδι και μεταμεσονύχτια τηλεφωνήματα για να μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά. Γνωριστήκαμε φέτος άλλωστε....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ψιτ, μόνο φούρνος μικροκυμάτων παίζει. Άστο... δράμα από όλες τις απόψεις... Όλα στο πόδι και μεταμεσονύχτια τηλεφωνήματα για να μπορέσουμε να κάνουμε δουλειά. Γνωριστήκαμε φέτος άλλωστε....

 

Αν παίζει μόνο φούρνος μικροκυμάτων, ζητήστε από το σύλλογο γονέων να πάρει μια κουζίνα (με 140 ευρώ βρίσκεις κουζίνα που κάνει τη δουλειά της μια χαρά). Κάθε χρόνο οι γονείς δίνουν μια συνδρομή (συνήθως 10 ευρώ),μπορεί να αγοραστεί κουζίνα και να περισσέψουν και χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύλλογος γονέων και οι άνθρωποι δυσκολεύονται να αγοράσουν και τα υλικά που ζητήσαμε. Είναι κάποιες φορές που απλά τα πράγματα είναι δύσκολα...

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει σύλλογος γονέων και οι άνθρωποι δυσκολεύονται να αγοράσουν και τα υλικά που ζητήσαμε. Είναι κάποιες φορές που απλά τα πράγματα είναι δύσκολα...

 

αυτό όντως τότε είναι μεγάλο θέμα....

 

καμιά δωρεά από τοπικά μαγαζιά δεν παίζει;

 

να έρχονται εναλλάξ μαμάδες για τη δουλειά αυτή; και το σερβίρισμα μετά να το κάνουν τα παιδια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια.

Στο Βελγιο για νηπιαγωγιο - δημοτικο το ωραριο ειναι 8:30 μεχρι 15:30 (την Τεταρτη μεχρι τις 12:00) και το μεσημερι εχει διαλειμα για φαγητο.

Δινονται 2 εναλλακτικες (και μετα ξανασπανε)

1. Να παρεις το παιδι να το ταισεις στο σπιτι και να το ξαναπας στο σχολειο για το απογευματινο μαθημα

2. Να φαει το παιδι στο σχολειο

Η δευτερη επιλογη παλι χωριζεται στα δυο

1. Να φει το παιδι μαγειρεμενο φαγητο απο το σχολειο (2.5? το γευμα για το νηπιο, 2.75? για το Δημοτικο - προπληρωνουμε για 4 βδομαδες συνηθως αφου δουμε το μενου)

2. Να φαει το παιδι κατι ΠΡΟΧΕΙΡΟ απο το σπιτι. Η μεταφραση του εδω tartine ειναι σαντουτσ ή ψωμοτυρι. Επανειλημενα εχουν πει οτι δεν προκυται να ζεστανουν φαγητο απο το σπιτι.

Παντως και στις δυο περιπτωσεις που τρωνε τα παιδια στο σχολειο πληρωνουμε μια συμμετοχη 12? το μηνα. Οι δασκαλες συνοδευουν τα παιδια στο "εστιατοριο" ξεχωριζουν αυτα που ειναι να φανε μαγειρευτο φαγητο απο αυτα που θα φανε σαντουτσ και φευγουν για να κανουν το διαλειμα τους.

 

Και εδω φυσικα εχουν δραστηριωτιτες με μαγειρικη μεσα στην αιθουσα και οχι στην κουζινα του σχολειου.

Α! το νηπιο τρωει δεκατιανο (σουπα) στο εστιατοριο. Το δημοτικο στις ταξεις (οτι εχουν απο το σπιτι), Τα πολυ μικρα (2,5μεχρι 4 χρονων) συγκεντρωνονται σε 1 αιθουσα για να φανε (και μετα πανε για υπνο στην δικια τους)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...