Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική και εργασία


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα,

 

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας σχετικά με το θέμα...

 

Όταν κάνατε εξωσωματική πήρατε άδεια; Αν ναι, πόσο καιρό;

 

Όσες συνεχίσατε να δουλεύετε, ήταν εύκολο να συνδυαστούν και τα δύο;

Πρέπει να αποφεύγονται μετακινήσεις, ταξίδια κλπ;

 

Όσες ταξιδέψατε για την εξωσωματική πχ από επαρχία - Αθήνα, παραμείνατε όλο το διάστημα (1η μέρα κύκλου ως εμβρυομεταφορά) στην Αθήνα;

 

Έχω πελαγώσει λιγάκι και πρέπει να γίνει ένας προγραμματισμός...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!!!!!! εγω ειχα την δυνατοτητα να μην παω στην δουλεια μου . .. καθομαι σπιτι μετα την εμβρυομεταφορα στο κρεβατι -καναπε περιπου 4 μερες μετα μεσα στο σπιτι ...επιλογη δικια μου ομως . . ο γιατρος μου ειπε να γυρισω στις δραστηριοτητες μου 1 μερα μετα την εμβρυομεταφορα..κανονικα χωρις εντασεις . . αυριο παω για β χοριακη ..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!! εγω ειχα την δυνατοτητα να μην παω στην δουλεια μου . .. καθομαι σπιτι μετα την εμβρυομεταφορα στο κρεβατι -καναπε περιπου 4 μερες μετα μεσα στο σπιτι ...επιλογη δικια μου ομως . . ο γιατρος μου ειπε να γυρισω στις δραστηριοτητες μου 1 μερα μετα την εμβρυομεταφορα..κανονικα χωρις εντασεις . . αυριο παω για β χοριακη ..
Η αυριανή μέρα να σε βρει με ένα γλυκό χαμόγελο στα χείλη και στην ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια, παλιές και νέες στο forum αυτό. :)

 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν;) και να σας ζήσουν τα αγγελουδάκια σας σε σας που τα έχετε:-D . Είμαι γενικά καινούργια σε forum και 2 μέρες τώρα διαβάζω διάφορες ιστοριές σας, παλιές και καινούργιες... από όπου πήρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες :idea:.

 

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια φίλη εκεί έξω που έκανε προεμφυτευτικό γενετικό έλεγχο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα γονιμότητας ή σύλληψης σε κάποιο δήμοσιο νοσοκομείο και ποιά ήταν η εμπειρία της. 'Εχουμε ήδη μιλήσει σε 2 ιδιωτικά και τα λεφτά που ζητούσαν ήταν τρελλά... Προσπαθώ να βγάλω άκρη αρκετά χρόνια αλλά...

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!!! εγω ειχα την δυνατοτητα να μην παω στην δουλεια μου . .. καθομαι σπιτι μετα την εμβρυομεταφορα στο κρεβατι -καναπε περιπου 4 μερες μετα μεσα στο σπιτι ...επιλογη δικια μου ομως . . ο γιατρος μου ειπε να γυρισω στις δραστηριοτητες μου 1 μερα μετα την εμβρυομεταφορα..κανονικα χωρις εντασεις . . αυριο παω για β χοριακη ..

 

asteri78 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση και εύχομαι καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια, παλιές και νέες στο forum αυτό. :)

 

Καλή επιτυχία σε όσες προσπαθούν;) και να σας ζήσουν τα αγγελουδάκια σας σε σας που τα έχετε:-D . Είμαι γενικά καινούργια σε forum και 2 μέρες τώρα διαβάζω διάφορες ιστοριές σας, παλιές και καινούργιες... από όπου πήρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες :idea:.

 

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια φίλη εκεί έξω που έκανε προεμφυτευτικό γενετικό έλεγχο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα γονιμότητας ή σύλληψης σε κάποιο δήμοσιο νοσοκομείο και ποιά ήταν η εμπειρία της. 'Εχουμε ήδη μιλήσει σε 2 ιδιωτικά και τα λεφτά που ζητούσαν ήταν τρελλά... Προσπαθώ να βγάλω άκρη αρκετά χρόνια αλλά...

 

Σας ευχαριστώ

 

εγώ που είχα ρωτήσει πριν 3 χρόνια στο Αλεξάνδρα για προεμφυτευτικό έλεγχο, μου είχαν απαντήσει πως λόγω έλλειψης κονδυλίων έκλεισαν το συγκεκριμένο εργαστήριο που έκανε τις βιοψίες εμβρύων. Εννοείται πως στο Αλεξάνδρα θα γινόταν η λήψη του κυττάρου από το έμβρυο (στο πλαίσιο της εξωσωματικής), αλλά τον γονιδιακό-χρωμοσωματικό έλεγχο θα τον έκανε το Χωρέμειο, όπου θα πηγαίναμε το δείγμα (ή όπου αλλού θέλαμε, αν δεν επιθυμούσαμε δημόσιο εργαστήριο).

Εφόσον το Αλεξάνδρα που είναι το μεγαλύτερο πανεπιστημιακό μαιευτήριο δεν κάνει βιοψία εμβρύων, χλωμό το βλέπω να κάνει το Έλενα ή το Αττικό ή το Αρεταίειο, αλλά αν ξέρει κάποια άλλη κοπέλα ας μας διαφωτίσει.

Δυστυχώς με την παρούσα κατάσταση η υγεία της χώρας απειλείται και η έρευνα πάσχει, οπότε αναγκαστικά στρεφόμαστε στον ιδιωτικό τομέα για τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όμως να ρωτήσω εαν υπάρχει κάποια φίλη εκεί έξω που έκανε προεμφυτευτικό γενετικό έλεγχο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα γονιμότητας ή σύλληψης σε κάποιο δήμοσιο νοσοκομείο και ποιά ήταν η εμπειρία της. 'Εχουμε ήδη μιλήσει σε 2 ιδιωτικά και τα λεφτά που ζητούσαν ήταν τρελλά... Προσπαθώ να βγάλω άκρη αρκετά χρόνια αλλά...

 

Σας ευχαριστώ

 

Ανήκω στην ίδια ακριβώς κατηγορία: κανένα πρόβλημα γονιμότητας ή σύλληψης αλλά πρέπει να γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος άρα και εξωσωματική (στο πρώτο παιδί ήμουν απλώς πάρα πολύ τυχερή!!). Επειδή είπα ότι την -οικονομικής φύσης- έρευνα θα την κάνω τον Σεπτέμβρη, μήπως θα μπορούσες να μου πεις για τι κόστος σου έχουν μιλήσει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

leo, ξερω από μια φίλη ότι είχε κανει εξωσωματικη στο Ελενα και προεμφυτευτικό έλεγχο ιδιωτικά. Επιβαρύνεται αρκετα το κοστος. Νομίζω ότι είναι γύρω στα 1500 ευρω. Οι τιμές εξωσωματικής με προεμφυτευτικό είναι γυρω στα 4000 με 4500 ευρω. Πολλά ε, αν αναλογιστούμε οτι μπορει και να μην πιασουμε με την πρωτη. Τα μωρα τελικά με εξωσωματική έχουν γίνει είδος πολυτελείας.

Link to comment
Share on other sites

leo, ξερω από μια φίλη ότι είχε κανει εξωσωματικη στο Ελενα και προεμφυτευτικό έλεγχο ιδιωτικά. Επιβαρύνεται αρκετα το κοστος. Νομίζω ότι είναι γύρω στα 1500 ευρω. Οι τιμές εξωσωματικής με προεμφυτευτικό είναι γυρω στα 4000 με 4500 ευρω. Πολλά ε, αν αναλογιστούμε οτι μπορει και να μην πιασουμε με την πρωτη. Τα μωρα τελικά με εξωσωματική έχουν γίνει είδος πολυτελείας.

 

4.000-4.500;; Δηλαδη η εξωσωματικη κοστιζει περιπου 3.000?;;; Μμμμμμ..... Δύσκολα τα πράγματα..

Ο προεμφυτευτικός όμως γινεται μια φορα λογικά; (αν υποθέσουμε ότι γονιμοποιουνται και ελέγχονται αρκετά ωαρια, όχι μόνο ένα)

Και μετα, αν δεν πετύχει η εξωσωματική, δοκιμαζεις ξανα με ήδη ελεγμένο/α έμβρυο/α. Τα έχω καταλάβει σωστά;;

Link to comment
Share on other sites

leo, αυτό εξαρταται από το αν έχεις ανταπόκριση στα φαρμακα διέγερσης, δηλ πόσα ωαρια θα κανεις και ποσα θα γονιμοποιηθούν. Εντωμεταξύ με τον προεμφυτευτικό χανεις τουλαχιστον τα μισα. Αυτή η φίλη μου είχε 9 γονιμοποιημενα έμβρυα και μετα τον προεμφυτευτικό είχε 3, τα οποία τα μετεφερε. Δεν της έμεινε ουτε ένα για καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

leo, αυτό εξαρταται από το αν έχεις ανταπόκριση στα φαρμακα διέγερσης, δηλ πόσα ωαρια θα κανεις και ποσα θα γονιμοποιηθούν. Εντωμεταξύ με τον προεμφυτευτικό χανεις τουλαχιστον τα μισα. Αυτή η φίλη μου είχε 9 γονιμοποιημενα έμβρυα και μετα τον προεμφυτευτικό είχε 3, τα οποία τα μετεφερε. Δεν της έμεινε ουτε ένα για καταψυξη.

 

Ωχ.. Άγχος... Χάνεις τα μισά εννοείς ότι είτε δεν είναι υγιή (προφανώς) είτε καταστρέφονται απο τον προεμφυτευτικό; Και ποσα ωαρια κατα μέσο όρο κάνει μια γυναίκα μετα τα φάρμακα; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις (που δείχνουν ότι ακόμα δεν έχω μιλήσει με το γιατρο μου) αλλα μια αγωνία την έχω.. Και πώς περνάει ένας μήνας μέχρι το ραντεβού...

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. Άγχος... Χάνεις τα μισά εννοείς ότι είτε δεν είναι υγιή (προφανώς) είτε καταστρέφονται απο τον προεμφυτευτικό; Και ποσα ωαρια κατα μέσο όρο κάνει μια γυναίκα μετα τα φάρμακα; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις (που δείχνουν ότι ακόμα δεν έχω μιλήσει με το γιατρο μου) αλλα μια αγωνία την έχω.. Και πώς περνάει ένας μήνας μέχρι το ραντεβού...

 

καλησπέρα leo, επειδή κι εμείς είμαστε στο ψάξιμο για το θέμα του προεμφυτευτικού, οι γιατροί εξωσωματικής που επισκεφτήκαμε στη Θεσσαλονίκη μας ανέφεραν ακριβώς αυτό: ότι θα πρέπει να έχουμε αρκετά ωάρια ώστε να προχωρήσουμε μετά σε προεμφυτευτικό γιατί "τραυματίζονται" τα έμβρυα και χάνονται. Εδώ στη Θεσσαλονίκη σε ιδιωτικό κέντρο μας είπαν μια τιμή γύρω στα 500 ευρώ (αν θυμάμαι καλά, πάντως είναι εκεί γύρω).

Ωστόσο, προχθές χρειάστηκε να κάνει ο άντρας μου μια πιο εξειδικευμένη εξέταση σπέρματος και την κάναμε σε γενετίστρια δημόσιου νοσοκομείου. Αυτή κάνει προεμφυτευτικούς ελέγχους στο νοσοκομείο και τη ρώτησα για το θέμα. Είχε την άποψη ότι αν αυτός που κάνει τον έλεγχο ξέρει, δεν χάνονται τα υγιή έμβρυα. Αυτά που θα χαθούν είναι τα μη υγιή τα οποία ούτως ή άλλως δεν θα τα καταφέρουν.

Τι να πω... κι εμείς δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα κάνουμε.

Όσον αφορά το πόσα ωάρια κάνει μια γυναίκα αυτό είναι πολύ σχετικό. Έχει να κάνει με τις τιμές των ορμονών σου και με το σχήμα που θα ακολουθηθεί, από αυτά που έχω καταλάβει. Όταν μιλήσεις με το γιατρό σου θα μπορεί να σου πει.

Link to comment
Share on other sites

maria ampelokipi

 

σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είχες κάποιο συγκεκριμένο λόγο που δεν ήθελες στο Xωρέμειο να γίνει η γενετική διάγνωση? Εγώ πάντως που μίλησα μαζί τους τηλεφωνικώς, για 1η φορά λόγω απόστασης, μου φάνηκαν πολύ επαγγελματίες και η τιμή που μου είπαν ήταν πολύ καλύτερη από που πήρα από άλλα ιδιωτικά κέντρα. Το μόνο άσχημο είναι ότι η δική τους εξέταση και διάγνωση γίνεται μέσα σε 6 μήνες!!! Πρέπει να προηγηθεί το 6μηνό το δικό τους πρωτού ξεκινήσει η εξωσωματική......

 

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα είναι ότι όλοι οι καλοί γιατροί που είναι σε αυτά τα νοσ/εια, Αλεξάνδρα .Αρεταιειο... έχουν και δικά τους κέντρα οπότε δεν ξέρω εαν μας ενθαρύνουν οι εξετάσεις - τοκετός να γίνοντε στα νοσοκομεία και όχι στα κέντρα τους!!!

 

Μήπως έχεις βρει κάποια άκρη?

Link to comment
Share on other sites

Ανήκω στην ίδια ακριβώς κατηγορία: κανένα πρόβλημα γονιμότητας ή σύλληψης αλλά πρέπει να γίνει προεμφυτευτικός έλεγχος άρα και εξωσωματική (στο πρώτο παιδί ήμουν απλώς πάρα πολύ τυχερή!!). Επειδή είπα ότι την -οικονομικής φύσης- έρευνα θα την κάνω τον Σεπτέμβρη, μήπως θα μπορούσες να μου πεις για τι κόστος σου έχουν μιλήσει;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

leo80

Η πρώτη τιμή πού πήραμε από γενετιστή ήταν 3000eu συν του εξωσωματικού κέντρου που ήταν 5000eu!!!! Αυτό ήταν πριν από 3 χρόνια και όπως φαντάζεσαι μας δημιούργησε τεράστια προβλήματα... Ρωτώντας μερικούς μήνες αργότερα σε άλλους η τιμή έπεσε στα 6000eu αλλά δεν παύει να είναι ακόμα πρόβλημα.... Ψάχνω και για άλλους συνδυασμούς και μια άλλη παράμετρο που πρέπει να λάβουμε υπ'όψιν είναι η απόσταση από επαρχία με Αθήνα... Δυστυχώς τώρα που άρχισα να βγάζω μια άκρη, κορίτσια έχετε βοηθήσει πολύ, είναι ο μήνας των διακοπών τους και εγώ τους ζαλίζω με ερωτήματα και απορίες....

Ασε που το άγχος και η πίεση να βρεθεί μια λύση πάει σύννεφο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Συγνώμη εν κάνω κάποιο λάθος αλλά είμαι καινούργια στο φορουμ.

Λοιπόν...

Σε ένα μήνα περνάμε επιτροπή εξωσωματικής και ξεκινάμε τις διαδικασίες.

Το άγχος μου τώρα είναι η δουλειά μου. Είμαι νοσηλεύτρια σε ιδιωτική κλινική και η δουλειά εκεί είναι δύσκολη... Πολύ βάρος, σκύψιμο, ανθυγιεινό περιβάλλον κλπ κλπ κλπ.. 

Να σταματήσω η να συνεχίσω κανονικά στη δουλειά?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα από τη μεριά μου..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, poppaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Συγνώμη εν κάνω κάποιο λάθος αλλά είμαι καινούργια στο φορουμ.

Λοιπόν...

Σε ένα μήνα περνάμε επιτροπή εξωσωματικής και ξεκινάμε τις διαδικασίες.

Το άγχος μου τώρα είναι η δουλειά μου. Είμαι νοσηλεύτρια σε ιδιωτική κλινική και η δουλειά εκεί είναι δύσκολη... Πολύ βάρος, σκύψιμο, ανθυγιεινό περιβάλλον κλπ κλπ κλπ.. 

Να σταματήσω η να συνεχίσω κανονικά στη δουλειά?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα από τη μεριά μου..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

βαρος κ εγκυμοσυνη απαγορευονται δικαιουσαι αδεια οπως κ να εχει φροντισε να την παρεις

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, poppaki said:

Καλησπέρα κορίτσια. Συγνώμη εν κάνω κάποιο λάθος αλλά είμαι καινούργια στο φορουμ.

Λοιπόν...

Σε ένα μήνα περνάμε επιτροπή εξωσωματικής και ξεκινάμε τις διαδικασίες.

Το άγχος μου τώρα είναι η δουλειά μου. Είμαι νοσηλεύτρια σε ιδιωτική κλινική και η δουλειά εκεί είναι δύσκολη... Πολύ βάρος, σκύψιμο, ανθυγιεινό περιβάλλον κλπ κλπ κλπ.. 

Να σταματήσω η να συνεχίσω κανονικά στη δουλειά?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα από τη μεριά μου..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Mπορείς για μετά την εμβρυομεταφορά να πάρεις την κανονική σου άδεια, εφόσον η χοριακή σου βγει θετική (πράγμα που εύχομαι ) βλέπεις τι κάνεις, προσωπικά αν δούλευα στον τομέα υγείας θα επέλεγα να σταματήσω καθώς θα φοβόμουν για ιώσεις μικρόβια λοιμώξεις κτλ.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, poppaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Συγνώμη εν κάνω κάποιο λάθος αλλά είμαι καινούργια στο φορουμ.

Λοιπόν...

Σε ένα μήνα περνάμε επιτροπή εξωσωματικής και ξεκινάμε τις διαδικασίες.

Το άγχος μου τώρα είναι η δουλειά μου. Είμαι νοσηλεύτρια σε ιδιωτική κλινική και η δουλειά εκεί είναι δύσκολη... Πολύ βάρος, σκύψιμο, ανθυγιεινό περιβάλλον κλπ κλπ κλπ.. 

Να σταματήσω η να συνεχίσω κανονικά στη δουλειά?

Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει κάποιο γυναικολογικό πρόβλημα από τη μεριά μου..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Θα πρέπει ούτως ή άλλως να μεριμνήσεις για άδεια λίγων ημερών από την εμβρυομεταφορά και μετά για ξεκούραση στο σπίτι. Για την περίοδο που θα κάνεις τις ενέσεις μέχρι και την ωοληψία

δεν είναι αναγκαία η άδεια, απλά λαμβάνεις υπόψη ότι θα παρακολουθείσαι υπερηχογραφικά απο το γιατρό την περίοδο αυτή σχεδόν κάθε δεύτερη μέρα. Για μένα ήταν λίγο δύσκολο γιατί ο υπέρηχος γινόταν το πρωί και ήμουν αναγκασμένη να φεύγω κάποια ώρα από τη δουλειά επικαλούμενη διάφορες δικαιολογίες. Πήρα άδεια 2-3 ημερών μετά την εμβρυομεταφορά, κόλλησα και το σαβ/κο και μετά επέστρεψα στη δουλειά. Η δική μου όμως εργασία είναι γραφείου και το περιβάλλον μια χαρά.

Αν βλέπεις ότι ζορίζεσαι και εφόσον είναι εφικτό, προσπάθησε να πάρεις περισσότερες μέρες μετα την εμβρυομεταφορά για να είσαι σε ασφαλές περιβάλλον. 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Στο κέντρο εξωσωματικής που έκανα (Γ...ις) στην Αθηνα, δινουν 15 μερες μετα την Εμβρυομεταφορα. Υποθετω τα περισσοτερα θα εχουν την ιδια πολιτική. Και για την Ωοληψια σου γραφουν μιας μερας. Εγω είχα θέμα επειδή ήρθα από επαρχία για να μου καλύψουν την εβδομάδα που μεσολάβησε μεταξυ τελευταίου υπερηχου κ εμβρυομεταφορασφορας γιατί δεν προβλεπόταν από τον κανονισμό τους κ μου έκανε εντύπωση. αλλα εξηγησα οτι δεν γινοταν να διακτινίζεται κ μου εγραψαν ενα χαρτι. Η θετικη χοριακη συνέπεσε με το τελος τηα αδειας που δινουν. Εγω ειμαι σε σχολείο αλλα ηταν ανοιξη κ δεν φοβομουν μικροβια. απλως ειπα στον διευθυντη την υποθεση κ ξεκαθάρισα οτι δεν θα εκανα εφημερια στο προαύλιο με μπάλες να πετάνε κ μαθητες πιο ψηλούς απο μενα να κυνηγιούνται κ να σπρώχνονται κ να τρεμω απο πού θα μου ρθει. Ξερω οτι αλλες συναδελφοι δεν θα εμφανίζονταν στο σχολείο ξανα για πολυ καιρο. Αλλα στην περιπτωση μου θα ηταν καταχρηση. Βεβαια καθε φορα που ζορίζομουν στο μαθημα κ θυμωνα κ ύψωνα λιγο φωνη, έτρεμα. Ο δικος μου γιατρος παντως ειχε ξεκαθαρισει οτι χειμωνα σε φουλ ιωσεις δεν θα ηθελε να πηγαινω στο σχολείο οποτε ημουν τυχερη που επεσα σε αλλη εποχη γιατι ντρεπομουν τις επαπειλούμενες ανευ λογου. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Έσπερος said:

Στο κέντρο εξωσωματικής που έκανα (Γ...ις) στην Αθηνα, δινουν 15 μερες μετα την Εμβρυομεταφορα. Υποθετω τα περισσοτερα θα εχουν την ιδια πολιτική. Και για την Ωοληψια σου γραφουν μιας μερας. Εγω είχα θέμα επειδή ήρθα από επαρχία για να μου καλύψουν την εβδομάδα που μεσολάβησε μεταξυ τελευταίου υπερηχου κ εμβρυομεταφορασφορας γιατί δεν προβλεπόταν από τον κανονισμό τους κ μου έκανε εντύπωση. αλλα εξηγησα οτι δεν γινοταν να διακτινίζεται κ μου εγραψαν ενα χαρτι. Η θετικη χοριακη συνέπεσε με το τελος τηα αδειας που δινουν. Εγω ειμαι σε σχολείο αλλα ηταν ανοιξη κ δεν φοβομουν μικροβια. απλως ειπα στον διευθυντη την υποθεση κ ξεκαθάρισα οτι δεν θα εκανα εφημερια στο προαύλιο με μπάλες να πετάνε κ μαθητες πιο ψηλούς απο μενα να κυνηγιούνται κ να σπρώχνονται κ να τρεμω απο πού θα μου ρθει. Ξερω οτι αλλες συναδελφοι δεν θα εμφανίζονταν στο σχολείο ξανα για πολυ καιρο. Αλλα στην περιπτωση μου θα ηταν καταχρηση. Βεβαια καθε φορα που ζορίζομουν στο μαθημα κ θυμωνα κ ύψωνα λιγο φωνη, έτρεμα. Ο δικος μου γιατρος παντως ειχε ξεκαθαρισει οτι χειμωνα σε φουλ ιωσεις δεν θα ηθελε να πηγαινω στο σχολείο οποτε ημουν τυχερη που επεσα σε αλλη εποχη γιατι ντρεπομουν τις επαπειλούμενες ανευ λογου. 

Και εγώ στο ίδιο κέντρο ήμουν αλλά σκέψου τώρα μαθαίνω για τις άδειες που γράφουν!χαχαχα!!

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , kotsifikos είπε:

Και εγώ στο ίδιο κέντρο ήμουν αλλά σκέψου τώρα μαθαίνω για τις άδειες που γράφουν!χαχαχα!!

 

Σοβαρα; Δεν είχες ζητήσει; Ήταν το επόμενο που ρώτησα μετά την τιμή.... Εντάξει για τα μετά την εμβρυομεταφορά δεν με πολυένοιαζε, δηλαδή και 3-4 μέρες να έδιναν το πολύ να ζητούσα τις αναρωτικές μου για λίγες μέρες ακόμα, για να μην έχω την αγωνία ότι πήγα σχολείο και ταράχτηκα στο μάθημα και φώναξα και μετά δεν πέτυχε, ξέρεις όλες αυτές τις βλακείες που δεν παίζουν ρόλο αλλά με τη ψυχολογία της στιγμής... Αλλά έφαγα μια βδομάδα εκτός σχολείου από τον τελευταίο υπέρηχο (δεν εμπιστευόμουν παρακολουθήση αλλού για τόσο κρίσιμο θέμα) μέχρι την εμβρυομεταφορά και κάπως έπρεπε να τη δικαιολογήσω. Τις κανονικές μου τις είχα πάρει τις περισσότερες με το πήγαινε-έλα Αθήνα για τις διάφορες εξετάσεις, επιτροπές κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Και εγώ στο ίδιο κέντρο ήμουν αλλά σκέψου τώρα μαθαίνω για τις άδειες που γράφουν!χαχαχα!!

 

 

δεχονται οι εργασιες σας χαρτι ασθενειας απο κεντρα εξωσωματικης??πρωτη φορα το ακουω καθοσον οσα χρονια εργαζομαι, αδειες τετοιου ειδους δεχονται μονον απο συμβεβλημενους γιατρους του ικα...και οι γιατροι του ικα για εμβρυομεταφορες, μπορει και να μην γραψουν ουτε για μια ημερα,ποσο μαλλον για 15 που λετε!! τυχερες ειστε αν οντως οι εργοδοτες σας δεχονται τετοιου ειδους χαρτια ασθενειας

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , magdoulini είπε:

 

δεχονται οι εργασιες σας χαρτι ασθενειας απο κεντρα εξωσωματικης??πρωτη φορα το ακουω καθοσον οσα χρονια εργαζομαι, αδειες τετοιου ειδους δεχονται μονον απο συμβεβλημενους γιατρους του ικα...και οι γιατροι του ικα για εμβρυομεταφορες, μπορει και να μην γραψουν ουτε για μια ημερα,ποσο μαλλον για 15 που λετε!! τυχερες ειστε αν οντως οι εργοδοτες σας δεχονται τετοιου ειδους χαρτια ασθενειας

Στο δημόσιο είμαι εγώ, πέρασε από υγειονομική επιτροπή επειδή υπερέβαινε τις 8 μέρες αναρρωτικής που δικαιούμαι. Αλλά ήταν τυπικό. 

Link to comment
Share on other sites

εγω επαιρνα δυο τρεις ημερες το πολυ απο εναν παθολογο με αιτιολογια ασχετη...διαφορετικα επρεπε να δηλωνω κανονικες αδειες πραγμα το οποιο επισης εκανα αρκετες φορες...ημουν απλα τυχερη που ο παθολογος ηταν ανθρωπος με κατανοηση,διαφορετικα δεν θα εβγαζα ακρη...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα χρήση της κανονικής μου άδειας, πάντα, βέβαια στην δουλειά μου αν έφερνα χαρτί του κέντρου δεν νομίζω να είχαν θέμα, αφού και μερικα΄πρωινά που αργούσα γιατί ήμουν για υπέρηχο γνώριζαν τον λόγο και δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

Η φορές που χρησιμοποίησα αναρρωτική ήταν στην εγκυμοσύνη που είχα αποκολλήσεις κ.α και ήμουν στο κρεβάτι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...