Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συστροφή ορχι!!πως θα το χειριστο οταν ερθει!! η ωρα


Recommended Posts

καλησπερα ειμαι νεο μελος!!

ο μπεμπης μου μολλις γεννηθηκε ο παιδιατρος διεγνωσε συστροφη στον εναν ορχι!

εκανε βιοψια κ δύστυχος δνε ηταν βιοσημος κ τον αφαίρεσε!! 2 ημερων μωρο!!

κ μετα απο 8 μηνες για να προστετευση τον αλλον ορχι τον σταθεροποιησε να μν παθει το ιδιο!!

γω στεναχωριεμαι σκευτομαι απο τωρα πως θα το αντιμετοπησει το παιδι μου οταν ερθει η ωρα να του το πουμε πως θα νιωσει κ αν το μαθουν στο σχολειο κ τον κοροιδευουν κ τα κοριτσια θα μου πειτε ειναι νωρις αλλα ειμαι να σκασω!!

ο γιατρος μας ειπε οτι κ με εναν ορχι μπωρει να κανει παιδια σαν να εχει 2!!

κ μολλις παει γυρω στα 13 θα του βαλουμε ενα προσθεμα για αισθητικους λογους αχ κοριτσια φοβαμαι μηπως το παρει πολυ ασχημα!!

εχετε καμια αναλογη εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα

Δεν εχω γνωσεις και σχετικη εμπειρια. Αλλα καταλαβαινω την αγωνια σου και τη στενοχωρια σου.

Να σκεφτεστεις μονο αυτο . Η επιστημη κανει αλματα. Και μεχρι να φτασει το παιδακι σου 13 χρονων, θα εχουν αλλαξει παρα πολλα.

Προσπαθησε να το ξεπερασεις εσυ η ιδια. Μην το εχεις αγχος και του μεταδωσεις το προβλημα αθελα σου καθως μεγαλωνει. Και θα ειναι το χειροτερο.

Την υγεια του να εχει και προσπαθησε να ευχαριστηθεις το μωρακι σου.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως οταν καποιος μεγαλωνει με ενα 'προβλημα' και δεν το αντιμετωπιζουν οι δικοι του ως προβλημα, το ξεπερναει και ο ιδιος. Αν δηλαδη εσυ δεν δειχνεις τρομαγμενη-στεναχωρημενη κλπ και του εξηγεις σιγα σιγα οτι οταν μεγαλωσει θα αποκατασταθει εκεινο το σημειο γιατι κατι δεν ηταν οκ (και ο πατερας φυσικα), εκεινος θα το δεχτει χωρις ιδιατερους συναισθηματισμους και αντιδρασεις.

Αυτο τουλαχιστον συνεβη με εμενα σε καποιο προβλημα που ειχα εκ γεννετης. Μαλιστα μου ελεγαν οτι θα αποκατασταθει στα 18 μου και τελικα δεν εκανα εκεινο το χειρουργειο ποτε γιατι το συνηθισα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν ειναι προβλημα γιατι 1ον μπορει να κανει παιδια και 2ον οταν θα βαλει στα 13 το αλλο...καμια κοπελα δεν θα καταλαβει τιποτα....αν ο ιδιος δεν το πει .

Το να το μαθει το σχολειο.... δεν παιζει...πως δλδ θα μπορουσαν να το μαθουν.

 

Επισης μαθαινουμε στα παιδια μας οτι το διαφορετικο δεν ειναι κακο... και οτι δεχομαστε ολους με τα ματια της καρδιας... Εγω τουλαχιστον αυτο εχω μαθει στα παιδια μου και βλεπω οτι οτι διαφορετικο δεν το εκλαμβανουν καπως... αλλα το δεχονται χωρις περιεργεια

 

Ειδικα το θεμα σας... δεν ειναι ουτε να στεναχωριεσαι...επισης δεν βρισκω το λογο να το συζητας με κανεναν (δεν αναφερομαι εδω..εδω καλα εκανες και το ειπες...απλα επειδη ο κοσμος ειναι ''κ@πως" ασ το...)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσει το μωράκι σου! Να είναι γερό και τυχερό σε όλη του τη ζωή!

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις...το καλό είναι πώς σώσατε τον άλλο όρχι και επομένως δεν υπάρχει πρόβλημα αναπαραγωγής.

Επίσης το παιδάκι σου δεν θα καταλαβαίνει ότι έχει κάποια διαφορά γιατί αυτό που έχει θα νομίζει ότι είναι το φυσιολογικό. Στο σχολείο...δεν νομίζω να ξεβρακώνονται....!!!Οπότε μέχρι να συνειδητοποιήσει ότι έχει μια διαφορά απο τα άλλα αγοράκια τότε θα κάνει και την επέμβαση...

Επίσης αν είναι συνεννοήσημο παιδάκι μπορείς απο πιο μικρή ηλικία να αρχίσεις να τον βάλεις στο κλίμα ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε μοναδικοί και ότι λόγω αυτής της μοναδικότητας μερικές φορές έχουμε κάποια σημαδάκια για να ξεχωρίζουμε πιο εύκολα απο τους άλλους. Εκεί δείξτου κάποιο σημάδι που μπορεί να έχεις απο κανένα χτύπημα. Οπότε πές του ότι εσύ έχεις αυτό το σημαδάκι και δείξτου το πουλάκι του και αν θέλεις μπορούμε όταν μεγαλώσεις να το κάνουμε να μοιάζει με του μπαμπά, αλλά να ξέρεις ότι δεν είναι απαραίτητο...

Τώρα μου ήρθε στο μυαλό ότι ένας παλιός μου φίλος όταν πήγε φαντάρος του είπανε να βάλει το δάκτυλο ανάμεσα στους "βαστάζους" για να δούνε οι γιατροί αν έχει κανένας έναν...αυτό σημαίνει ότι δεν φαίνεται εκ πρώτης όψεως (στο λέω για αυτό που λέγαμε πριν για τους φίλους κτλ.)

Πάντως συμφωνώ να μην το αναφέρεις γενικά στους φίλους και συγγενείς γιατί μπορεί να το μάθουν τα δικά τους παιδιά, και επειδή τα παιδιά δεν ξέρουν και δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν, να κοροϊδέψουν το δικό σου και να πληγωθεί...

Να σου ζήσει και πάλι το μωράκι σου!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα !!!

ευχαριστω για τα καλα σας λογια της ευχες σας!!

εννοιειτε οτι δνε τον αντιμετοπιζω οτι εχει προβλημα ισα ισα!!

εννοντας στο σχολειο πχ στο νηπιο θα φενεται η διαφορα εκει που θα θελει βοηθεια πχ....δνε εχω κ ιδεα τι κανουν στα νηπια!!

Κ ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΕΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑς ΜΟΥ το ξερουν κανενας αλλος μα κανενας,κ οταν εκανε την αφαιρεση δνε ειπαμε σε κανεναν κ ουτε οταν εκανε το δεσιμο στον αλλον!!!

πφφφ εγω τον αγαπω κ θα τον αγαπω ετσι οπως ειναι ουτε διαφορετικος ειναι ουτ κατι αλλο,για εκεινο φοβαμαι πως θα το παρει ,εχω σκευτει οταν ερθει η ωρα να συμβουλευτο παιδοψυχολογο να μου δοσεις καποιες συμβουλες <<μηπως ειναι ακραιο>>οχι να παω το παιδι να παω εγω να τον ρωτησω να μου πει πως να το χειριστο....ευχαριστω θα δω αυριο της απαντησις σας καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν είναι καθόλου ακραίο να συμβουλευτείς παιδοψυχολόγο, εγώ σίγουρα αυτό θα έκανα! Δεν έχουμε γεννηθεί με έτοιμες τις απαντήσεις για όλα τα προβλήματα πώς να το κάνουμε, η γνώμη ενός ειδικού σίγουρα θα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
καλησπερα ειμαι νεο μελος!!

ο μπεμπης μου μολλις γεννηθηκε ο παιδιατρος διεγνωσε συστροφη στον εναν ορχι!

εκανε βιοψια κ δύστυχος δνε ηταν βιοσημος κ τον αφαίρεσε!! 2 ημερων μωρο!!

κ μετα απο 8 μηνες για να προστετευση τον αλλον ορχι τον σταθεροποιησε να μν παθει το ιδιο!!

γω στεναχωριεμαι σκευτομαι απο τωρα πως θα το αντιμετοπησει το παιδι μου οταν ερθει η ωρα να του το πουμε πως θα νιωσει κ αν το μαθουν στο σχολειο κ τον κοροιδευουν κ τα κοριτσια θα μου πειτε ειναι νωρις αλλα ειμαι να σκασω!!

ο γιατρος μας ειπε οτι κ με εναν ορχι μπωρει να κανει παιδια σαν να εχει 2!!

κ μολλις παει γυρω στα 13 θα του βαλουμε ενα προσθεμα για αισθητικους λογους αχ κοριτσια φοβαμαι μηπως το παρει πολυ ασχημα!!

εχετε καμια αναλογη εμπειρία...

 

 

πως μπορώ να σου στείλω προσωπικό μήνυμα?

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου, μην ανησυχείς, το ίδιο συνέβη σε ένα φιλικό μου πρόσωπο, είναι 40 χρονών, δεν υπήρχε μέθοδος αποκατάστασης πριν χρόνια που ήταν μικρός, παρ' όλα αυτά, πριν ένα χρόνο παντρεύτηκε και έχει και το πρώτο του παιδάκι. Μην κάνεις το λάθος να γεμίσεις το παιδί κομπλεξ......θα είναι όλα μια χαρά! Η επιστήμη προοδεύει εξάλλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Γειά  σας μανούλες....Ο γιος μου 11 μηνων έπαθε συστροφη και δεν το καταλάβαμε έγκαιρα με αποτέλεσμα να εγχειριστει εντός 24ωρου και ο αριστερός του όρχις  δυστυχώς είχε νεκρώσει και έτσι τον αφαιρεσαμε και ταυτόχρονη καθήλωση του δεξιου. Δεν μπορείτε να φανταστείτε  πόσο έχω στεναχωρηθεί! Απ τη μια στιγμή στην άλλη τι μπορεί να συμβεί..... βέβαια υπάρχουν και πολύ χειρότερα, Δεν λέω...το ερώτημα μου είναι εάν έχει βάλει κάποια μανουλα πρόσθετο  ορχι και σε ποια ηλικία; οι απόψεις διίστανται. Εμάς μας ειπαν γύρω στα 12 χρ  να μπούμε σ αυτή τη διαδικασία!Ελπίζω να δει κάποια ομοιπαθουσα μανούλα το μνμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...