Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πρώτα παπουτσάκια[ εντός & εκτός σπιτιού]


Recommended Posts

Συμφωνώ με τα Μούγερ...

γεννήθηκα με πλατυποδία και ως παιδί μόνο από εκεί μου αγόραζε η μαμά μου παπουτσια (μεγάλωσα βασικά με τα κίκερ αν τα θυμάται καμία σας :lol: )

μπορώ να πω ότι συνδιαστικά με κάτι ασκήσεις μπαλέτου, η πλατυποδία μου έχει βελτιωθεί πάρα πολύ και από εκεί που ήμουν εντελώς φλατ, τώρα έχει μια μικρή καμάρα το πόδι μου :)

 

το καλό παπούτσι παίζει πολύ ρόλο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα σε συμβούλευα αν δεν υπάρχει πρόβλημα να μην πάρεις ανατομικό.

Για αυτήν την ηλικία προτείνουν οι παιδίατροι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) παπουτσάκια ελαφριά, εύκαμπτα, να γίνονται ένα με το πέλμα. Σαν να είναι ξυπόλητο το παιδί δηλαδή. Προσοχή. Ποτέ άκαμπτα παπουτσάκια.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε συμβούλευα αν δεν υπάρχει πρόβλημα να μην πάρεις ανατομικό.

Για αυτήν την ηλικία προτείνουν οι παιδίατροι (οι περισσότεροι τουλάχιστον) παπουτσάκια ελαφριά, εύκαμπτα, να γίνονται ένα με το πέλμα. Σαν να είναι ξυπόλητο το παιδί δηλαδή. Προσοχή. Ποτέ άκαμπτα παπουτσάκια.

 

Αντιγόνη μου αν διάβασες αυτό έγραψα και εγώ παραπάνω... με τη διαφορά πως όλα αυτά μπορείς να τα έχεις και στο ανατομικό παπούτσι :wink:

Μαμά του Ωρίωνα... και τα κίκερ θυμάμαι και τα στεπερ... και εγώ από εκεί μεγάλωσα και η καμάρα στο πόδι νααααα με το συμπάθειο!!!! :wink:

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Βικακι, ποσο ειναι το παιδακι σου;;;

εμας τα πρωτα μας παπουτσακια ειναι δερματινα αθλητικα, αλλα ο μικρος δεν περπαταει οποτε δεν εχει και τοσο σημασια! το σιγουρο ειναι πως το δερμα βοηθα στο να αναπνεει το ποδι. Καλυτερα να συμβουλευτεις και τον παιδιατρο σας!

 

Εγω αυτο θα κανω τωρα, γιατι εχουμε αρχισει σιγα σιγα τη στρατα και φοβαμαι μηπως δεν ειναι σωστο που τον εχω με τα υφασματινα παντοφλακια του :oops:

 

6 ΜΕΡΕΣ μας περνάτε!!!! 21 ΙΟΥΝΊΟΥ γεννηθήκαμε εμείς και εγώ τον βάζω λίγο στη στράτα και του αρέσει και θέλω να οτυ πάρω παπουτσάκι γιατί τώρα τον έχω με της αγκαλιάς.

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ! Σας ευχαριστώ όλες για την πολύτιμη βοήθεια σας και ειδικά για την σύσταση του ΜΟΥΓΕΡ!

Στο Π.Φάληρο έχει κατάστημα στόκ και μόλις το θυμήθηκα! Θα πάω ν ατου πάρω του φούσκα μου και θα σας βάλω φώτο να τον δέιτε με το καινούγιο πατούμενο!

Ευχαριστώωωωω!!!!!!!!!!!! :P:wink:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BIKY μου,επειδη εμεις περπαταμε και θελουμε παπουτσακια...:oops::oops::oops:

το μουγερ ειναι στην ελ.βενιζελου στο π.φαληρο??(στα στοκατζιδικα που λεμε???:roll::roll::roll: )

 

γιατι θελουμε κι εμεις να παμε να αγορασουμε......

ειμαστε κι εμεις κοντα.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω διαφήμηση και δεν είμαι συνδεδεμένη με την εταιρεία που θα προτείνω σε καμία περίπτωση!

 

Τα εν λόγω παπουτσάκια μου τα πρότεινε μέλος του φόρουμ και τα πήραμε (μέσω Internet, αλλά πωλούνται και σε πολλά επωνυμα παιδικά παπουτσάδικα).

 

Λέγονται robeez, το original έχουν μαλακό δερμάτινο πάτο, και όταν τα είδε η παιδίατρος, μου έδωσε συγχαρητήρια! :lol:

 

Πλέον έχουμε 5 ζευγάρια και έχω παραγγείλει και τα πιο χοντρόσολα για τώρα την άνοιξη, για να τα φοράει άνετα στα χώματα!

 

Τα έχω κάνει δώρα σε πάρα πολλά παιδάκια και είναι καταπληκτικά!

 

Αν θέλετε να τα δείτε, www.robeez.com! Είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ γλυκά!

 

(δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτή η δημοσίευση που μόλις κάνω, αν αντιτείθεται στους κανόνες του φορουμ, πείτε μου να την σβήσω!)

Link to comment
Share on other sites

σε πόσο καιρό έρχονται?? η μικρή μου είναι 9μιση μηνών τώρα, από πότε να τα φοράει, ήδη κάνει βηματάκια μέσα στο πάρκο, το διασχίζει κρατώντας το ένα χεράκι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω διαφήμηση και δεν είμαι συνδεδεμένη με την εταιρεία που θα προτείνω σε καμία περίπτωση!

 

Τα εν λόγω παπουτσάκια μου τα πρότεινε μέλος του φόρουμ και τα πήραμε (μέσω Internet, αλλά πωλούνται και σε πολλά επωνυμα παιδικά παπουτσάδικα).

 

Λέγονται robeez, το original έχουν μαλακό δερμάτινο πάτο, και όταν τα είδε η παιδίατρος, μου έδωσε συγχαρητήρια! :lol:

 

Πλέον έχουμε 5 ζευγάρια και έχω παραγγείλει και τα πιο χοντρόσολα για τώρα την άνοιξη, για να τα φοράει άνετα στα χώματα!

 

Τα έχω κάνει δώρα σε πάρα πολλά παιδάκια και είναι καταπληκτικά!

 

Αν θέλετε να τα δείτε, www.robeez.com! Είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ γλυκά!

 

(δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτή η δημοσίευση που μόλις κάνω, αν αντιτίθεται στους κανόνες του φορουμ, πείτε μου να την σβήσω!)

 

πω πω ΤΕΛΕΙΑ είναι!!!!!!

ευχαριστούμε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

άσχετο... :lol:

η κουμπάρα μου λεει ότι τα πρώτα παπουτσάκια είναι της νονάς :lol:

οπότε για ψυχογραφείστε τις δικές σας νονές :lol:

 

τα πρωτα παπουτσακια & παντοφλακια αγκαλιας, τα πήρα εγώ

αλλά τα πρώτα "πατούμενα" μας τα πήρε δωρο η νονά τα χριστούγεννα... χωρις να ξερουμε τι λεει η κουμπάρα σου!!! :lol::lol::lol:

 

βρε erica ενθουσιαστηκα!! τι ποικιλια... και καλες τιμες!!

αληθεια αργουν να ερθουν;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθόλου xrysalis.

 

Όλες τις φορές που έχω παραγγήλει (σημειωτέον, η μία φορά ήταν μέσα στα χριστούγεννα) έχουν κάνει να έρθουν 1 εβδομάδα ακριβώς.

 

To service είναι πάντα εξαιρετικό...Αφού να φανταστείτε, ότι ένα ζευγάρι αγαπημένο της Μάγιας, μετά από πολύ καιρό ανακαλυψα ότι ενώ ελεγε ότι ήταν για 12-18 , ουσιαστικά ήταν 6-12, μέχρι τότε τα έιχαμε λιώσει βέβαια. Οταν η Μαγια έγινε 14 μηνών δεν της κάνανε και τους εστειλα email. Σε 2 ημέρες από το email μου παρέλαβα καινούριο ζευγάρι δωρεαν, με επιστολή της υπεύθυνης του customer service!

 

Καταπληκτικά παπουτσάκια, καταπληκτικό customer service! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι πολύ καλά! :D

Αλλά προτιμώ να δοκιμάσει πρώτα ένα ζευγάρι στο ποδαράκι του ο Κωστής πριν το αγοράσουμε για να δω πώς τα περπατάει... δεν ήταν εύκολη η επιλογή του παπουτσιού ακόμα και με τη δοκιμή. Βγάλαμε ένα σωρό ζευγάρια έξω μέχρι να δούμε ότι του "κάθονται" καλά!!!!! :?

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνω διαφήμηση και δεν είμαι συνδεδεμένη με την εταιρεία που θα προτείνω σε καμία περίπτωση!

 

Τα εν λόγω παπουτσάκια μου τα πρότεινε μέλος του φόρουμ και τα πήραμε (μέσω Internet, αλλά πωλούνται και σε πολλά επωνυμα παιδικά παπουτσάδικα).

 

Λέγονται robeez, το original έχουν μαλακό δερμάτινο πάτο, και όταν τα είδε η παιδίατρος, μου έδωσε συγχαρητήρια! :lol:

 

Πλέον έχουμε 5 ζευγάρια και έχω παραγγείλει και τα πιο χοντρόσολα για τώρα την άνοιξη, για να τα φοράει άνετα στα χώματα!

 

Τα έχω κάνει δώρα σε πάρα πολλά παιδάκια και είναι καταπληκτικά!

 

Αν θέλετε να τα δείτε, www.robeez.com! Είναι ΠΑΑΑΑΡΑ πολυ γλυκά!

 

(δεν ξέρω αν επιτρέπεται αυτή η δημοσίευση που μόλις κάνω, αν αντιτείθεται στους κανόνες του φορουμ, πείτε μου να την σβήσω!)

 

με πιστωτική τα πληρώνουμε??έχω μια δυσκολία με τις πιστωτικές στο διαδίκτυο κορίτσια..

 

την έκανα την παραγγελία...αναμένουμε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωράια αυτα τα παπουτσάκια ροζμπιζ αλλα ρε κορίτσια είναι αγκαλιάς! και για μέσα στο σπίτι. Απαξ και αρχίσουν και περπατάνε δεν μπορούν νατα φορέσουν έξω. Οπότε από κει και πέρα πάμε σε άλλου τύπου παπούτσια όπως του μουγερ που αναφέρεται. Παρεπιπτώντος και εγω τα περισσότερα από το μούγερ τις τα έχω αλλα φοράμε και πολύ αθλητικά παπουτσια που είναι και πολύ ελαφρια.

.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωράια αυτα τα παπουτσάκια ροζμπιζ αλλα ρε κορίτσια είναι αγκαλιάς! και για μέσα στο σπίτι. Απαξ και αρχίσουν και περπατάνε δεν μπορούν νατα φορέσουν έξω. Οπότε από κει και πέρα πάμε σε άλλου τύπου παπούτσια όπως του μουγερ που αναφέρεται. Παρεπιπτώντος και εγω τα περισσότερα από το μούγερ τις τα έχω αλλα φοράμε και πολύ αθλητικά παπουτσια που είναι και πολύ ελαφρια.

 

Κι όμως δεν είναι αγκαλιάς! Είναι για "ελαφρια εξωτερική χρήση" που σημαίνει όχι στα χώματα και στα νερά, αλλά σε πεζοδρόμια, μαγαζιά, σπίτια, πλατείες, εμπορικά κέντρα, κτλ. Εμείς τα έχουμε λιώσει.

 

Υπάρχει λόγος που έχουν δερματινο πάτο. Οι παιδίατροι πλέον συστήνουν για πρώτα παπούτσια, παπούτσια που δεν έχουν ανατομικούς πάτους, γιατί πρέπει το ποδαράκι να πατηθεί ελεύθερο και να αναπτυχθεί από μόνη της η καμάρα. Ο ανατομικός πάτος, δυσκολεύει παρά βοηθάει. Ετσι συστήνουν ότι το καλύτερο είναι το παιδί να περπατάει ξυπόλητο στην αρχή, αλλά επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, να προτιμήσουμε παπουτσια με μαλακούς πάτους που δεν επεμβαίνουν στην πατούσα και αφήνουν το πόδι να νιώσει το πάτωμα. Γι' αυτό και όταν η παιδίατρος είδε τα robeez στην κόρη μου , μου έδωσε συγχαρητήρια και με ρώταγε για να τα προτείνει και σε άλλες μαμάδες! (...πωπω....σαν αντιπροσωπος ακούγομαι....) Τέλος πάντων, την δική μου εμπειρία παραθέτω.

 

Για πιο σκληροτράχηλες σόλες (να μπορείς να τα βάλεις στην παιδική χαρά και στα χώματα) τα robeez πρόσφατα έβγαλαν και παπουτσάκια με λαστιχένια αλλα πολύ εύκαμπτη σόλα. Τέτοια δεν έχουμε ακόμα και έτσι χρησιμοποιούμε τα ανατομικά μας για να πάμε στην παιδική χαρά, αλλα λίαν συντόμως θα αποκτήσουμε!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας η παιδίατρος πάλι είναι του Μούγερ ή του τέτοιου τύπου τελοσπάντων με τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω βέβαια (προσοχή στην εύκαμπτη σόλα!!!!). Και συτυχώς τα bones & stones πέρασαν το τεστ της!!!

Και όταν είναι στο σπίτι βέβαια... ξυπόλυτος!

:D

Link to comment
Share on other sites

Η δική μας η παιδίατρος πάλι είναι του Μούγερ ή του τέτοιου τύπου τελοσπάντων με τις προϋποθέσεις που ανέφερα παραπάνω βέβαια (προσοχή στην εύκαμπτη σόλα!!!!). Και συτυχώς τα bones & stones πέρασαν το τεστ της!!!

Και όταν είναι στο σπίτι βέβαια... ξυπόλυτος!

:D

 

stones & bones ε? :roll: Τα τσέκαρα σε site! :D

Έχω ένα θέμα με τα παπούτσια, και τώρα που χρησιμοποιεί και η Μάγια, έχει μετακυληθεί η μανία μου και στα δικά της!

 

Ασύμφορο χόμπυ πολύ.... αλλά μήπως να έρθω και εγώ Mούγερ να δώ τι παίζει ??? (μετά ο μπαμπάς μας θα με χωρίσει βέβαια....αλλά μία κόρη την έχω!)

 

BTW, με kickers μεγάλωσα και εγώ! Τα πρώτα μου kickers τα έχω ακόμα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωράια αυτα τα παπουτσάκια ροζμπιζ αλλα ρε κορίτσια είναι αγκαλιάς! και για μέσα στο σπίτι. Απαξ και αρχίσουν και περπατάνε δεν μπορούν νατα φορέσουν έξω. Οπότε από κει και πέρα πάμε σε άλλου τύπου παπούτσια όπως του μουγερ που αναφέρεται. Παρεπιπτώντος και εγω τα περισσότερα από το μούγερ τις τα έχω αλλα φοράμε και πολύ αθλητικά παπουτσια που είναι και πολύ ελαφρια.

 

Κι όμως δεν είναι αγκαλιάς! Είναι για "ελαφρια εξωτερική χρήση" που σημαίνει όχι στα χώματα και στα νερά, αλλά σε πεζοδρόμια, μαγαζιά, σπίτια, πλατείες, εμπορικά κέντρα, κτλ. Εμείς τα έχουμε λιώσει.

 

Υπάρχει λόγος που έχουν δερματινο πάτο. Οι παιδίατροι πλέον συστήνουν για πρώτα παπούτσια, παπούτσια που δεν έχουν ανατομικούς πάτους, γιατί πρέπει το ποδαράκι να πατηθεί ελεύθερο και να αναπτυχθεί από μόνη της η καμάρα. Ο ανατομικός πάτος, δυσκολεύει παρά βοηθάει. Ετσι συστήνουν ότι το καλύτερο είναι το παιδί να περπατάει ξυπόλητο στην αρχή, αλλά επειδή αυτό είναι πρακτικά αδύνατο, να προτιμήσουμε παπουτσια με μαλακούς πάτους που δεν επεμβαίνουν στην πατούσα και αφήνουν το πόδι να νιώσει το πάτωμα. Γι' αυτό και όταν η παιδίατρος είδε τα robeez στην κόρη μου , μου έδωσε συγχαρητήρια και με ρώταγε για να τα προτείνει και σε άλλες μαμάδες! (...πωπω....σαν αντιπροσωπος ακούγομαι....) Τέλος πάντων, την δική μου εμπειρία παραθέτω.

 

Για πιο σκληροτράχηλες σόλες (να μπορείς να τα βάλεις στην παιδική χαρά και στα χώματα) τα robeez πρόσφατα έβγαλαν και παπουτσάκια με λαστιχένια αλλα πολύ εύκαμπτη σόλα. Τέτοια δεν έχουμε ακόμα και έτσι χρησιμοποιούμε τα ανατομικά μας για να πάμε στην παιδική χαρά, αλλα λίαν συντόμως θα αποκτήσουμε!!!! :lol:

 

 

Τώρα με προβλημάτισες πάααααααρα -πολύ και πήρα τηλέφωνο τον παιδίατρο μου! ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ!

 

Και ....... μου είπε οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! Στην καμάρα υπάρχει λέει μια δέσμη μυών 36, τα οποία για να αναπτυχθούν πρέπει να γυμναστούν και το πόδι πρέπει να πατάει στο πάτωμα ελεύθερα. Οπότε με αυτά τα rooz κάνουμε δουλειά και δεν τραβάει κρύο το ποδαράκι :wink:

 

Άρα θά πάρω και γω αυτα τα RΟΟΖ που λες

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι το γυμνό πατουσάκι στο πάτωμα, ναι!!! Καλά σου είπε η παιδίατρος! :wink:

Erica και εγώ με kickers και steppers μεγάλωσα αλλά δεν κράτησα το πρώτο μου ζευγάρι... :(

Βίκυ μου να κάνεις αυτό που σου λέει η λογική σου σα μανούλα!

:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, βρηκα τα robeez!!

 

τα εχει και σε καταστηματα στην ελλαδα!!

δειτε εδω!!http://www.robeez.gr/storelocator.aspx?FileName=/en-uk/stockist.htm&PriceCat=4&Lang=EN-UK

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

παω ηδη να ριξω μια ματια στο κοντινοτερο μου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με όσα λέτε για το οτι το παιδί πρέπει να περπατά ξυπόλυτο. Αλλα πρακτικά είναι αδύνατον. Ακόμα και στο πεζοδρόμιο που περπατα έχει και νερά και πέτρες. Αλίμονο αν κουβαλώ μαζί μου 2 παπούτσια όταν βγαίνουμε έξω και να το αλλάζω ανάλογα. Αλλα στο πεζοδρόμιο, και άλλα όταν διασχίζουμε τον δρόμο. :lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

στην καλλιθεα το μαγαζι που τα εχει λεγεται DEE-ES και ειναι στην ελευθεριου βενιζελου 145. το τηλ ειναι 210-9521823

 

δυστυχως εγω δεν μπορεσα να βγω το μεσημερι να ριξω μια ματια, στο μαγαζι της νεας σμυρνης.δουλευω στην πλατεια, αλλα ........ :cry::cry::cry:

μηπως παω αυριο....αν πας βικυ ενημερωσε μας!!! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...