Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γύμνια, σεξουαλικότητα και τι να πείτε στο παιδί σας


Recommended Posts

Άρα έχω αργήσει πολύ! Η κόρη μου είναι 5,5 χρονών και επειδή δεν έχει ζητήσει τίποτα ακόμα να μάθει πέρα από κάποιες "ανώδυνες" ερωτήσεις, είχα και εγώ την αρνητική εμπειρία της ενημέρωσης, και δεν γνωρίζει τίποτα... Μάλλον θα πρέπει να επισκεφθώ άμεσα το βιβλιοπωλείο. Για να μην πιάσω το θέμα απότομα, μήπως θα ήταν καλό να ξεκινήσω με ένα βιβλίο ανατομίας και να ακολουθήσει ένα σεξουαλικής ενημέρωσης;

.png,.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 84
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμάς ο Θάνος, ειδικά από όταν έμεινα έγκυος στα δίδυμα και μετά, μας ρώταγε πάρα πολλά πράγματα και ειδικά μετά τη γέννηση των κοριτσιών επέμενε για εξηγήσεις στις εξηγήσεις... Αυτό άρχισε στα 2,5 χρόνια και κορυφώθηκε τώρα που κοντεύει τα 5. Του λέγαμε από την αρχή λίγα λίγα, όλο και πιο σαφή καθώς μεγάλωνε και πλέον με τη βοήθεια βιβλίων και τη συζήτηση έχει μια εικόνα για το πως γίνονται τα παιδιά και τις διαφορές των δύο φύλων απλώς χωρίς τις πολύ "γαργαλιστικές" λεπτομέρειες.

 

Εκείνο που πραγματικά με αποσχολεί πολύ και δεν ξέρω πως ακριβώς να το χειριστώ είναι στο θέμα της σεξουαλικότητας. Το παιδί τους τελευταίους μήνες ειδικά έχει μια απίστευτη εμμονή μ'εμένα, θέλει να πιάνει το στήθος μου, να με βλέπει στην τουαλέτα και στο μπάνιο, να μπαίνει κάτω από το φουστάνι μου και άλλα τέτοια. Δεν τον αφήνω, προσπαθώ να του εξηγήσω αλλά δεν ξέρω τί είναι σωστό να του πω... Δεν τον μαλώνω βέβαια για να μην του δημιουργήσω ενοχές αλλά όσο κιαν έχω προσπαθήσει να του εξηγήσω τί είναι αποδεκτό και τί δεν είναι και γιατί, αυτό συνεχίζει τα ίδια.

 

Σημειωτέον ότι πέρα από κάποια απλά φιλιά και αγκαλιές δεν έχει δει τίποτα άλλο το παιδί μεταξύ εμένα και του μπαμπά του, τηλεόραση δεν βλέπει, δεν κυκλοφορούμε γυμνοί μες στο σπίτι και όταν μας βλέπει γυμνούς π.χ. όταν μπαίνει ξαφνικά την ώρα που κάνω μπάνιο ή την ώρα που αλλάζει ο πατέρας του, φερόμαστε φυσικά χωρίς να το κάνουμε θέμα.

 

Γενικά βλέπουμε ότι το παιδί έχει 'πονηρέψει", ενδιαφέρεται για τις κοπέλες που βλέπουμε στο δρόμο, κάνει σχόλια για το σώμα τους... Μας φαίνονται πρόωρα όλα αυτά και δεν υπάρχει κάποιο πολύ μεγαλύτερο παιδί στον κύκλο του για αν υποθέσουμε ότι επηρεάστηκε...

 

Σε ότι αφορά εμένα, το οιδιπόδειο είναι στα φόρτε του. Πολλές φορές φέρεται σαν ερωτευμένος, ζηλεύει τον πατέρα του, είναι φυσιολογικό αυτό; Μήπως κάνω κάτι λάθος και δεν το καταλαβαίνω;

 

Θα ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε κάποια κατεύθυνση. Μαρία μήπως θα μπορούσες να μου πεις κάτι;

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο το εχω δει σε πολλά αγόρια.

δεν εχω διαβάσει πολλά για αυτό το θέμα, αλλά απο αυτό που εχω δεί και την εξέλιξη μέσα στα χρόνια, ειναι οτι

ειναι κατι εντελώς παροδικό,

και υπάρχει ανάγκη να μη γινει τεράστιο θέμα.

 

δηλαδή μια φυσιολογική οριοθέτηση, αλλά οχι και τιμωρίες, επειδή επιασε το στήθος ή το ποπο της μαμάς πάνω απο τα ρουχα, και όχι φυσικά πολύ προσοχή σε αυτό.

Αν παει να πιασει προσωπικές ζώνες,("τις περιοχές που καλύπτει το μαγιό") δηλαδή εκεί είναι σημαντικό να μιλήσετε για τις προσωπικες ζώνες τις δικές σας και των άλλων για να ξερεις οτι τα εχει υπόψη του.

οπωσδήποτε να παρετε βιβλία για το σώμα το αντρικό και το γυναικείο, έτσι ώστε να του φύγει η μεγάλη περιεργεια και για να μη νιώθει οτι ειναι απαγορευμένο θέμα.

 

Έτσι όπως το έχω δει προκειται για μια φυσιολογική ανακάλυψη των διαφορών των φύλων,

και είναι η πρωτη φορά που μπορούν να δουν αυτό το θέμα με πιο λογική ματιά, καθώς η ηλικία αυτή είναι που ταυτίζονται με το φύλο τους, και βλεπουν τις διαφορές πιο ξεκάθαρα.

 

λογικό λοιπόν ειναι να θελουν και να εχουν χειροπιαστές αποδείξεις στην κυριολεξία για αυτή την διαφορετικότητα.

το ίδιο, δηλ το αντρικό φύλο δε τους κανει εντύπωση, αλλα τους κανει εντύπωση ποσο διαφορετικό είναι το γυναικείο φύλλο.

η μητέρα ειναι το πρώτο τους παράδειγμα για αυτό.

 

όλο και διαφορα πονηρά θα κάνουν αλλα αυτά είναι πιστεύω εντελώς αθώσ,

δηλαδή απλώς λες " δε μου άρεσε αυτό, ερχομαι εγω και σε πιανω στο σώμα σου? όχι - αρα μη μου το κάνεις και εμένα" με ενα οχι παραπονιάρικο ούτε αυστηρό τρόπο, απλώς ευγενικά αυτό.

(ο ρόλος αυτού του σχολίου δεν είναι αποτρεπτικός, αλλά γινεται απλώς για να ξερει πως αισθάνεται ο άλλος οταν κανει τέτοιες κινήσεις, όχι για να το σταματήσει - . Εξάλλου η πηγή τετοιων πράξεων είναι συνήθως η οικειότητα, και δε μπορείς να σταματήσεις την οικειότητα με την μαμά. )

 

πιστεύω οτι και τα κοριτσια περνάνε τετοια φάση απλώς δεν την εκδηλώνουν πολλά με αυτό το τρόπο. Περισσότερο την εκδηλώνουν λεκτικά "θελω να παντρευτώ το μπαμπά".

 

στις περιπτώσεις που το είδα , καποια αγόρια το εκδηλωσαν περισσότερο στα 4 αλλα περισσότερο στα 5 και άλλα περισσότερο στα 6 ετών, ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία και εκφραστική φάση στην οποια βρισκόντουσαν.

 

καποια παιδιά χαλαρώνουν πολυ αργότερα στον αυθορμητισμό τους ενώ καποια παιδιά ειναι πολύ νωρίτερα αυθόρμητα.

 

αλλα δεν θα ήθελα ναγράψω περισσότερα καθώς δεν εχω ψαξει σε βιβλιογραφία κάτι για αυτό το θέμα.

απο τα όσα εχω ζήσει, αισθανομαι πάντως οτι ειναι κατι πολυ φυσιολογικο και παροδικο. Σίγουρα θα υπάρχουν και διάφορες θεωρίες για αυτό, πρεπει λιγο να το ψάξω για να σας γράψω περισσότερα...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλει ένα παιδάκι να αγγίξει μία από τις περιοχές αυτές είναι καλό, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, να του λέμε ότι εκεί θα αγγίζεις όταν μεγαλώσεις μόνο την κοπέλα/τον νεαρό που θα παντρευτείς?

Μου έρχεται πολύ συχνά να το πω αλλά σταματάω γιατί σκέφτομαι μήπως κάνω κάποιο λάθος!

-Μαρία σ'έχει φοβηθεί το μάτι μου :lol::lol::lol: -

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Όταν θέλει ένα παιδάκι να αγγίξει μία από τις περιοχές αυτές είναι καλό, ανάμεσα σε όλα τα άλλα, να του λέμε ότι εκεί θα αγγίζεις όταν μεγαλώσεις μόνο την κοπέλα/τον νεαρό που θα παντρευτείς?

Μου έρχεται πολύ συχνά να το πω αλλά σταματάω γιατί σκέφτομαι μήπως κάνω κάποιο λάθος!

 

Starlight άσε, του το είπα μια φορά εγώ κάπως έτσι και έμπλεξα...

Άρχισαν δεκάδες ερωτήσεις που δεν ήξερα πως θα τις απαντήσω...

Πρώτον άρχισε να με ρωτάει "δηλαδή ο μπαμπάς μπορεί να σε πιάνει όπου θέλει;", "Γιατί αυτός και όχι εγώ;" ή "Δηλαδή μαμά άμα έχω δικιά μου κοπέλα αυτή θα κάθεται να την πιάνω;' και όπως καταλαβαίνεις τά'χασα...

Το μόνο που μπόρεσα να πω είναι ότι αυτά τα σημεία είναι πολύ προσωπικά και ακόμα κι όταν μεγαλώσεις κι εχεις κοπέλα, ή ακόμα κιαν παντρευτείς δεν μπορείς να τα αγγίζεις παρά μόνο αν το θέλει και ο άλλος... Και βέβαια κανένας δεν θα μπορεί να αγγίζει τα δικά σου προσωπικά σημεία αν δεν θέλεις και εσύ.

Στο θέμα με το μπαμπά του του είπα ότι ναι, τα ζευγάρια κάνουν τέτοιες "αγαπούλες" μεταξύ τους όταν το θέλουν και οι δύο αλλά αυτά τα πράγματα δεν γίνονται μεταξύ γονιών και παιδιών. Τώρα αν απάντησα καλά δεν ξέρω, πολύ φοβάμαι μήπως τα έμπλεξα χειρότερα τα πράγματα λέγοντας περισσότερα απ'ότι έπρεπε... :?

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γι αυτό το θέμα έχω και εγώ να πώ κάτι---είμασταν σε ηλικία δημοτικού εγώ με τον αδερφό μου και οι γονείς μας πάντα κλείδωναν την πόρτα της τουαλέτας..ποτέ δεν είχαμε πρόσβαση στο κρυφό μυστικό της γύμνιας ώσπου άρχισε ν α καταλαβαίνει η μανούλα μας ότι κρυφοκοιτάζαμε ....μια μέρα μπαίνει για μπάνιο και αφήνει τελείως ανοιχτή την πόρτα....τα χάσαμε με τον αδερφό μου σκαρώνουμε ένα κόλπο ...με τι πρόφαση να μπούμε και εμείς...οπότε εγώ θυμάμαι να χτενίσω τα μαλλιά μου , ο αδερφός μου να πλένει τα δόντια του , εγώ πάλι να ψάξω να βρω ένα κοκκαλάκι, ο αδερφός μου κτλ...όση ώρα λουζότανε εμείς είμασταν μέσα...τις επόμενες μέρες έγινε πάλι το ίδιο και μετά σταδιακά και ο πατέρας μου....ΑΥΤΟ είταν μέσα σε ένα μήνα μας έφυγε η όλη περιέργεια , δεν μας έκαιγε καρφάκι ..στα επόμενα χρόνια ενώ άφηνα την πόρτα ανοιχτή την κλείναμε εμείς...!!!!!Τώρα στον τρίχρονο γιόκα μου κάνω το ίδιο πράγμα μας έχει δει άπειρες φορες γυμνούς είτε στο μπάνιο , είτε πριν ντυθούμαι...στην αρχή πιο μικρός κοίταζε σαν χάνος (τον έχω εξηγήσει απο πολύ μικρο τα λεγόμενα)τώρα αδιαφορεί για το σώμα τα ξέρει είναι καλυμένος...έχει λάβει γνώση οτι σε λίγες μέρες το μωρό που θα γεννήσω θα θηλάζει από το στήθος της μαμάς?(βέβαια μου πέταξε απο το ένα γιατί το άλλο το καπάρωσε αυτος!!!!)...Δεν ξέρω αν αυτή η τακτική της μανούλας μου φέρεο αποτελέσματα πάντως εμείς το λάβαμε πολυ φυσιολογικά και καλύτερα απο πριν που κρυβόντουσαν!!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

:?

τι πρέπει κατά τη γνώμη σας να απαντήσω στην εξής ερώτηση του Θεόφιλου " μαμά γιατί δεν έχεις τσουτσού ΄??"

επίσης θέλω να σας αναφέρω και το εξής περιστατικό..ένα πρωί λέει στη γιαγιά του " γιαγιά εγώ έχω τσουτσού και ο μπαμπάς μου έχει αλλά η μαμά δεν έχει..είχε αλλά μια φορά πήρε ο μπαμπάς ένα ψαλίδι και την έκοψε και τώρα δεν έχει":shock:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο αυτό το θέμα!

DALIA, εγώ αυτό που κάνω είναι να διαχωρίζω τα πράγματα. Και το ξεκίνησα σχετικά νωρίς, γιατί έπρεπε να εξηγήσω στο Νικ ότι το ροζ μπλουζάκι είναι μόνο για την Κατ.

Δηλαδή, εγώ με την Κατ είμαστε κορίτσια, ο Μπαμπάς με το Νικ είναι αγόρια. Η Κατ έχει μπούκλες, ο Νικ κάνει χωρίστρα. Η Κατ έχει «πιπί», ο Νικ έχει «πουλάκι».

Αυτό μέχρι στιγμής μου έχει δουλέψει πολύ καλά.

Όσο γι’ αυτό με το ψαλίδι, νομίζω ότι η φαντασία τους οργιάζει. Εγώ θα του έλεγα, ότι απ’ όσο ξέρω αυτό δεν το είδες κάπου οπότε δεν ισχύει αυτό που λες, το ψαλίδι είναι μόνο για τα νύχια και για να κόβουμε χαρτιά, η μαμά και η γιαγιά είναι κορίτσια και έχουν «πιπί».

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οτι είμαι μια ευτυχισμένη μάνα , αυτό δεν το αμφισβητεί κανείς...

Ενα γεγονός όμως, προ ημερών, με έκανε να συννεφιάσει η σκέψη μου και να παραθέσω το γεγονός σε σας...

 

Ο Στέλιος είναι ένα παιδί με μεγαλύτερη ανάπτυξη -σωματική- από άλλα παιδάκια της ηλικίας του...Το μυαλό του παίρνει πολύ γρήγορες στροφές και το πλούσιο λεξιλόγιο του μας αφήνει πολλάκις άφωνους...(παρεμπιπτόντως, συνωμοσία,εξακολουθώ, πολυτραυματιας, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα..κλπ)

Είναι 4 ετών και 4 μηνών περίπου...

 

Προ ημερών έγινε η εξης συζήτηση...

 

"Μαμάααα...θες να παιξουμε τον αντρα και την γυναικά";

"Τι εννοείς Στελάκη...;"

"Ξάπλωσε να σου δείξω...!"- στο πρόσωπό του πλέον υπάρχει ενα πονηρό χαμόγελο...

"..." - ξαπλώνω για να δω τι θελει να κάνει και που το παει...!!!

 

Ξαπλώνει πάνω μου και αρχίζει να με φιλάει στο στόμα...(γενικοτερα του επιτρέπω να με φιλάει στο στομα αλλά πεταχτά...

Αυτος με φιλουσε επιμονα προσποιουμενος το ερωτικό ζευγάρι...

-Εδω να σημειώσω πως με τον συζυγό μου φιλιομαστε στο στομα μπροστά στα παιδιά αλλά πολύ διακρητικά...πεταχτά...ειναι κάτι που το εκαναν και οι γονεις μου και μου αρεσε να τους βλέπω αγαπημενους...

 

Αφου το εσταντανε ελαβε τελος μετά απο 1 λεπτό και του εδειξα οτι δεν μου πολυάρεσε- φοβομουν μηπως τον απογοητευσω αν αντιδρουσα πιο ασχημα- σηκώθηκε και συνεχισε να παιζει με τον αδελφό του κανονικά...

 

Δεν ξερω αν πρεπει να το αναφερω αλλά προσπάθησα να δω τι γινοταν με το μοριο του και...καταλαβαινεται...Εξεπλάγην και με επιασε αδιαβαστη μην ξεροντας πως να αντιδράσω...

 

Για πρωτη φορά το πήρα στα ψηλά αλλά πειτε μου παρακαλώ- ειναι πολύ σοβαρο για μενα- πως πρεπει να αντιδράσω σε κάποια αλλη φορά;

 

Δεν θελω να τον πληγωσω, δεν θελω να τον τραυματισω...

(μεγάλωσα σε στρατιωτικη οικογενεια και πολύ πολύ αυστηρη που ολα αυτά μας φανταζαν κινεζικα μεχρι πολύ μεγάλες...και φυσικά απαγορευμενα...)

 

Δεν θελω να ειμαι μια ευνουχιστική μανα...το φοβαμε παααααρα πολύ...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΧΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΕΝΑ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΠΟΥ ΚΙ ΕΓΩ, ΠΑΕΙ ΚΑΙΡΟΣ ΒΕΒΑΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ, ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΥΝΟΨΙΣΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ:

ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΔΗΛ. Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ.

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ Ή ΠΙΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΛΠ., ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ.

ΠΑΝΤΩΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΕΝΟΧΕΣ.

ΔΗΛ., ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ, ΑΝ ΣΟΥ ΞΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΑΝ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΟΥΣ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ;

Ή ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ;

ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΝΩΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑΣ, ΑΠΛΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΒΑΣΗ ΣΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ.

ΠΑΝΤΩΣ ΑΝ ΣΟΥ ΘΕΣΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ. Ή ΒΑΛΑ ΤΟ ΜΠΑΜΠΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ.

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΤΩΡΑ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ (ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ) ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣΔ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ, ΜΑΛΛΟΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΕΙ: ΜΕΓΑΛΩΣΑ, ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΝΔΡΑ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΛΕΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΩΡΙΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ.

ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΜΗΝ ΤΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΜΑ.

ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

εψαξα αλλα δεν βρηκα παρομοιο θεμα....

ο γιος μου ειναι 21 μηνων...εως πριν κανα 2 βδομαδες δεν ειχα προβλημα...εκανα μπανιο, αλλαζα μπροστα του κτλ...πλεον ομως...με κοιταει περιεργα οταν ειμαι γυμνη.κ νοιωθω καπως ασχημα.εσεισ ποτε το σταματησατε αυτο μπροστα στα παιδια σας?

το κακο ειναι οτι σε καποιες στιγμεσ,πχ το μπανιο,δεν μπορω να το αποφυγω κ οταν κανω ντουζ ειναι μαζι μου γιατι παντα ειμαι μονη στο σπιτι(οταν ειμαι σπιτι εγω ειναι ο ντινοσ περιπτερο κ τ αναποδο)

ετσι δεν μπορω να τον αφησω απ εξω...σημερα το δοκιμασα(ντουζ 3 λεπτων με το ρολοι)κ μαυρισε στο κλαμα εξω απ την πορτα...δοκιμασα αλλες φορες να του βαλω μπουμπου αλεπου κτλ που του αρεσουν σε dvd αλλα σε 1 λεπτο με πηρε χαμπαρι κ ηρθε μπανιο....

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι γινεται με μωρα διαφορετικου φυλου απο τον γονιο, θα σου πω ομως τι παιζει στην δικη μου οικογενεια..

 

εγω δεν εχω προβλημα να με βλεπει γυμνη η κορη μου, πολλες φορες μου χαιδευει το στηθος, την αφηνω.. και στο μπανιο την παιρνω, δεν νιωθω αβολα ακομα κι αν αγγιζει..

 

ο αντρας μου ομως, τωρα τελευταια εχει αρχισει να γελαει νευρικα οταν κυκλοφορει με το βρακι και παει να τον πειραξει η μικρη, μου το ειπε κι ολας οτι ψιλοντρεπεται και δεν την αφηνει.. ουτε να τον αγγιξε σε 'επιμαχα' σημεια, ουτε να τον δει εντελως γυμνο..

 

μου φαινεται νορμαλ αυτο.. και γω τη μανα μου την ειχα δει χωρις ρουχα.. τον πατερα μου ποτέ εντελως γυμνο..

 

στη θεση σου θα ακολουθουσα το ενστικτο μου.. αν νιωθω αβολα γυμνη μπροστα στο παιδι, δεν θα το εκανα..

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι γινεται με μωρα διαφορετικου φυλου απο τον γονιο, θα σου πω ομως τι παιζει στην δικη μου οικογενεια..

 

εγω δεν εχω προβλημα να με βλεπει γυμνη η κορη μου, πολλες φορες μου χαιδευει το στηθος, την αφηνω.. και στο μπανιο την παιρνω, δεν νιωθω αβολα ακομα κι αν αγγιζει..

 

ο αντρας μου ομως, τωρα τελευταια εχει αρχισει να γελαει νευρικα οταν κυκλοφορει με το βρακι και παει να τον πειραξει η μικρη, μου το ειπε κι ολας οτι ψιλοντρεπεται και δεν την αφηνει.. ουτε να τον αγγιξε σε 'επιμαχα' σημεια, ουτε να τον δει εντελως γυμνο..

 

μου φαινεται νορμαλ αυτο.. και γω τη μανα μου την ειχα δει χωρις ρουχα.. τον πατερα μου ποτέ εντελως γυμνο..

 

στη θεση σου θα ακολουθουσα το ενστικτο μου.. αν νιωθω αβολα γυμνη μπροστα στο παιδι, δεν θα το εκανα..

ναι παιζει αυτο που λες...ο ντινος κανει μπανιο μαζι του καπου καπου...

εγω θελω να το σταματησω αλλα δεν γινεται..ειδικα τωρα καλοκαιρι 3 φορες την μερα κανω ντουζ...οποτε τισ 2 στανταρ(πρωι κ μεσημερι)ειμαι μονη μαζι με το νινι... ουφ!

Link to comment
Share on other sites

Ελα κοριτσι μου...που χαθηκες εσυ,δουλεια φανταζομαι εεεε?

Ακου να σου πω,εμενα η κορη μου ειναι 8 χρονων και ακομα ο πατερας της εμφανιζεται πολλες φορες γυμνος μπροστα της.Οταν ηταν μικρη 2,3 τον πειραζε και τον κοιταζε περιεργα αλλα εμεις συνεχισαμε να κυκλοφορουμε γυμνοι μπροστα της.

Νομιζω οτι τα παιδια πρεπει να εξοικειωθουν με το γυμνο,βεβαια να σου πω πιστευα οτι αυτο θα την κανει να μην ντρεπεται για την γυμνια της,παρ ολα αυτα ομως το αντιθετο συμβαινει...μπροστα σε ξενους ντρεπεται πολυ ευτυχως οχι σ εμας τους γονεις της.

Δεν ξερω αν υπαχει καποια ηλικια που θα πρεπει σαν γονιος να σταματησεις να εμφανιζεσαι γυμνος μπροστα στο παιδι του........

Και με τον γιο παντως θα προσπαθησουμε να του το περασουμε σαν κατι το φυσιολογικο,που ειναι κιολας,ετσι πιστευω εγω τουλαχιστον.....

Φιλια...

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

ετσι δεν μπορω να τον αφησω απ εξω...σημερα το δοκιμασα(ντουζ 3 λεπτων με το ρολοι)κ μαυρισε στο κλαμα εξω απ την πορτα...δοκιμασα αλλες φορες να του βαλω μπουμπου αλεπου κτλ που του αρεσουν σε dvd αλλα σε 1 λεπτο με πηρε χαμπαρι κ ηρθε μπανιο....

Μαρία καλησπέρα, Θεωρώ ότι δεν είναι τόοοσοο μεγάλος ο γιόκας σου ώστε να κρύβεσαι όταν σε βλεπει γυμνή κ εννοείται ότι είναι προτιμότερο να τον έχεις μαζί σου από το να μένει έξω κλαιγοντας, καλώς ή κακώς σ'αυτή την ηλικία σκαρφίζονται ένα σωρό πράγματα κ το να μένει έξω είναι επικίνδυνο μην κάνει κάτι κ χτυπήσει.

 

Με το γιό μέχρι τα 4 χρόνια χωρίς να το επιδιώκω μπορεί να με έβλεπε γυμνή το ιδιο κ τον μπαμπά του, έτσι βλεποντας μας έβλεπε τις "διαφορές"κ καταλάβει με ποιον μοιάζει ο ίδιος. Πλέον που είναι αρκετά μεγάλος δεν μπαίνει στο μπάνιο μαζί κ δεν με βλέπει πια γυμνή, αν όμως τύχει θα αντιδράσω σαν να μην συμβαίνει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακου να σου πω,εμενα η κορη μου ειναι 8 χρονων και ακομα ο πατερας της εμφανιζεται πολλες φορες γυμνος μπροστα της.Οταν ηταν μικρη 2,3 τον πειραζε και τον κοιταζε περιεργα αλλα εμεις συνεχισαμε να κυκλοφορουμε γυμνοι μπροστα της.

Τωρα μου θυμησες κατι που μου ειπε μια θεια μου

Μεχρι και που τελειωσαν το Δημοτικο οι κορες τους εβλεπαν αυτην και το θειο μου γυμνους στο μπανιο

Μια φορεα πηγαν σε ενα μουσειο και βλεπουν ενα αγαλμα αντρα γυμνο και αρχιζει η μικρη να φωναζει της μαμας "Μαμα κοιτα ο μπαμπας!!"

 

 

Συνεχιστε...:roll::-P

4

Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι νοιωθω κι εγω ασχημα...τοσο που ακομα κ το θεμα ντρεπομουν να ανοιξω....ερχετε κ μου τραβαει την πετσετα πολλες φορες για να δει...ουφ..κ μονο η συζητηση που το σκεφτομαι με αγχωνει...

Link to comment
Share on other sites

χαχα πλάκα έχουν τα μανάρια μας. Ωραίο θέμα έχετε ανοίξει και με χρήσιμες συμβουλές. Δεν πρόλαβα να σας διαβάσω όλες αλλά θα το παρακολουθώ.

Αλήθεια πώς ονομάζετε στα μικρά τα γεννητικά τους όργανα? Εγώ έχω μπερδευτεί. Μια λέω πουλάκι στα αγόρια μια στα κορίτσια μου.

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω κορη ειμαστε οκ...και δεν εχω σκοπο να κρυψω το σωμα μου απο αυτη, εκτος και αν καποια στιγμη εχει εκεινη θεμα με εμενα σε μεγαλυτερη ηλικια. Το αυτο και με τις τουαλετες. Ποτε δεν κλεινουμε πορτα με τον αντρα μου οταν παμε τουαλετα. Το ιδιο και με την μικρη και το ιδιο εκανε και η μανα μου μαζι μου. ΟΜΩΣ σε διαφορετικου φυλου μωρα δεν ξερω. Πιστευω οτι θα ειχα θεμα μετα απο καποια ηλικια. Δεν ξερω αν θα ηταν τοσο νωρις οσο η δικη σας. Οσο προκειτε για τον αντρα μου δε, ΔΕΝ ηθελε να τον βλεπει γυμνο η μικρη απο πολυ νωρις.....του λεω οτι ειναι παρανοικος εκεινος ομως δεν θελει. Οπως λοιπον αισθανεται......Εγω θα το εκοβα πιο πολυ απο 4 και πανω......τι να σου πω......οπως αισθανεσαι εσυ εγω θα προτεινα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω σαν παιδι δεν ειχα δει ποτε τον μπαμπα μου τελειως γυμνο ή μπορει να εγινε σε μικρη ηλικια και να μην το θυμαμαι.

Αντιθετως τη μαμα μου την εβλεπα συνεχεια ειτε στο μπανιο ειτε γιατι την ακολουθουσα οταν αλλαζε ρουχα.Ο αδερφος μου τους ειχε δει ολογυμνους και τους δυο.Εννοω πως επειδη εγω ημουν κοριτσι 'κολλαγανε' καπου.

Ο γιος μου μας εχει δει γυμνους και τους δυο .Ποτε δεν προσπαθησαμε να κρυφτουμε και απανταμε με τον πιο φυσικο τροπο στις λογικες ερωτησεις του.

Καλυτερα τα παιδακια να ρωτανε και να μαθαινουν για κατι τοσο φυσικο απο τους γονεις τους,παρα απο ξενους.

Κανε ό,τι νιωθεις.Αν σε προβληματιζει σταματησε το σε μερικα χρονια που θα μεγαλωσει και θα μπορει να μενει εξω απο την πορτα.

Ισως αν το διωχνεις τωρα να το λαμβανει σαν απορριψη :roll:

Μια ευτυχισμενη μαμα...

ZNhLp3.png zZDBp3.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω με τον μικρο μαζι κανουμε μπανιο.(δεν γινεται διαφορετικα επειδη οι σωληνωσεις σπιτι μας ακουγονται πολυ δυνατα κι οσες φορες προσπαθησα να κανω μπανιο οσο κοιμοταν ξυπνησε). παλιοτερα τον εβαζα στο καρεκλακι του φαγητο μπροστα στο μπανιο κ εκανα κουκουτζα και τωρα του βαζω κανα dvd και κανω μανι-μανι. εχει δει κ τον πατερα του γυμνο.

εγω ειδα μια φορα μικρη καταλαθος τον μαμπα μου που κανε μπανιο και κατατρομαξα και ντραπηκε και εκεινος(πρεπει να ημουν 5-6). θεωρω οτι επρεπε αντιθετα να ειναι κατι φυσιολογικο κι οχι ταμπου.

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι γίνεται σε μας και μη με βαρέσετε...

 

Εγώ μπροστά στη μικρή κανονικά γυμνή, τσιτσίδη, λέμε και τα σημεία του σώματος και όλα καλά...Στην τουαλέτα το ίδιο, πάω και μόλις με βλέπει λέει "μαμά, κακά!!!"

 

Ο άντρας μου τώρα....

 

Κάνει μπάνιο μπροστά στην κόρη μας, αλλάζει κανονικά, πάει τουαλέτα, όλα κανονικά και πολύ φυσιολογικά...Την πρώτη φορά που τον είδε γυμνό, τον κοιτούσε πολύ επίμονα στο επίμαχο σημείο....Αλλά πλέον το συνήθισε και όλα καλά, δε δίνει και πολύ σημασία...

 

Το αγγίζει και ο άντρας μου...ατάραχος, το θεωρεί πολύ φυσιλογικό...Σε κάποια φάση άρχισε να το λέει "κούνια" (επειδή κουνιέται όταν το αγγίζει, χαχα!!!).Οπότε της είπαμε ότι δεν είναι κούνια, αλλά...τσουτσούνι!Και η άτιμη το λέει "τουτούνι"!!!!Πλέον όταν είναι στο μπάνιο και τον βλέπει, το λέει έτσι και αντίθετα σε μένα λέει "πιπί" δείχνοντας το δικό μου επίμαχο σημείο (αυτό το είχε μάθει νωρίς γιατί της ονόμαζα και το δικό της).

 

Προς το παρόν το θεωρούμε φυσιολογικό...Δεν ξέρω μέχρι πότε ο άντρας μου θα το βλέπει έτσι, αλλά αν κρίνω από την οικογένεια του, μέχρι πολύ αργότερα, γιατί από ότι μου έχει πει ο ίδιος αλλά και η πεθερά μου κυκλοφορούσαν ΟΛΟΙ πολύ άνετα στην οικογένεια και ο ένας δεν ντρεπόταν τον άλλο (έχουν και μια κόρη), γιατί δεν ήθελαν τα παιδιά να το βλέπουν σαν ταμπού...Ο άντρας μου έχει αναμνήσεις από τη μαμά του-ΔΕΝ μου το έχει πει για αρνητικό, αλλά πολύ θετικό-και γενικά ο ένας συμβούλευε τον άλλο και μιλούσαν πολύ ανοιχτά για αυτό το θέμα...

 

Μου αρέσει αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το εφαρμόσω-στην οικογένεια μου γινόταν το εντελώς αντίθετο ακόμα και από τον γονέα με το ίδιο φύλο...

 

Προς το παρόν σε όποια φίλη μου έχω πει ότι η κόρη μου βλέπει τον άντρα μου και λέει "τουτούνι" δείχνοντας, μόνο που δεν με έβρισε, το θεωρούν πολύ άσχημο να συμβαίνει αυτό...

 

Πάντως, αν νιώθεις κάπως, δεν μπορείς να το κάνεις...Είναι και λίγο στο μυαλό αυτό...Αν ΔΕΝ νιώθεις καλά, πώς να σε βλέπει...

 

Άσχετο, κουρτίνα στο μπάνιο έχεις???Ίσως αν την κρατάς κλειστή και του εξηγείς κάθε φορά ότι μπορεί να είναι στο μπάνιο, να μιλάτε, αλλά εσύ θα κάνεις μπάνιο με την κουρτίνα ΚΛΕΙΣΤΗ (βάλε και γάντζους αν χρειστεί), δε θα πιάσει λες???

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι γίνεται σε μας και μη με βαρέσετε...

 

Εγώ μπροστά στη μικρή κανονικά γυμνή, τσιτσίδη, λέμε και τα σημεία του σώματος και όλα καλά...Στην τουαλέτα το ίδιο, πάω και μόλις με βλέπει λέει "μαμά, κακά!!!"

 

Ο άντρας μου τώρα....

 

Κάνει μπάνιο μπροστά στην κόρη μας, αλλάζει κανονικά, πάει τουαλέτα, όλα κανονικά και πολύ φυσιολογικά...Την πρώτη φορά που τον είδε γυμνό, τον κοιτούσε πολύ επίμονα στο επίμαχο σημείο....Αλλά πλέον το συνήθισε και όλα καλά, δε δίνει και πολύ σημασία...

 

Το αγγίζει και ο άντρας μου...ατάραχος, το θεωρεί πολύ φυσιλογικό...Σε κάποια φάση άρχισε να το λέει "κούνια" (επειδή κουνιέται όταν το αγγίζει, χαχα!!!).Οπότε της είπαμε ότι δεν είναι κούνια, αλλά...τσουτσούνι!Και η άτιμη το λέει "τουτούνι"!!!!Πλέον όταν είναι στο μπάνιο και τον βλέπει, το λέει έτσι και αντίθετα σε μένα λέει "πιπί" δείχνοντας το δικό μου επίμαχο σημείο (αυτό το είχε μάθει νωρίς γιατί της ονόμαζα και το δικό της).

 

Προς το παρόν το θεωρούμε φυσιολογικό...Δεν ξέρω μέχρι πότε ο άντρας μου θα το βλέπει έτσι, αλλά αν κρίνω από την οικογένεια του, μέχρι πολύ αργότερα, γιατί από ότι μου έχει πει ο ίδιος αλλά και η πεθερά μου κυκλοφορούσαν ΟΛΟΙ πολύ άνετα στην οικογένεια και ο ένας δεν ντρεπόταν τον άλλο (έχουν και μια κόρη), γιατί δεν ήθελαν τα παιδιά να το βλέπουν σαν ταμπού...Ο άντρας μου έχει αναμνήσεις από τη μαμά του-ΔΕΝ μου το έχει πει για αρνητικό, αλλά πολύ θετικό-και γενικά ο ένας συμβούλευε τον άλλο και μιλούσαν πολύ ανοιχτά για αυτό το θέμα...

 

Μου αρέσει αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το εφαρμόσω-στην οικογένεια μου γινόταν το εντελώς αντίθετο ακόμα και από τον γονέα με το ίδιο φύλο...

 

Προς το παρόν σε όποια φίλη μου έχω πει ότι η κόρη μου βλέπει τον άντρα μου και λέει "τουτούνι" δείχνοντας, μόνο που δεν με έβρισε, το θεωρούν πολύ άσχημο να συμβαίνει αυτό...

 

Πάντως, αν νιώθεις κάπως, δεν μπορείς να το κάνεις...Είναι και λίγο στο μυαλό αυτό...Αν ΔΕΝ νιώθεις καλά, πώς να σε βλέπει...

 

Άσχετο, κουρτίνα στο μπάνιο έχεις???Ίσως αν την κρατάς κλειστή και του εξηγείς κάθε φορά ότι μπορεί να είναι στο μπάνιο, να μιλάτε, αλλά εσύ θα κάνεις μπάνιο με την κουρτίνα ΚΛΕΙΣΤΗ (βάλε και γάντζους αν χρειστεί), δε θα πιάσει λες???

 

κανω αυτα που περιγραφει κ η

ultraviolet .το κουκου τζα με την κουρτινα κτλ...

οσο για σας...ειναι οπως το βλεπει κανεις.εγω δεν θα αφηνα τον αντρα μου να κανει κατι τετοιο μπροστα στο παιδι.δεν ξερω αν ειναι καλο η κακο το ταμπου μου αλλα τους γονεις μου τουσ ντρεπομουν.ουτε καν η μαμα μου με ειδε γυμνη απο λιγο πριν την εφηβεια...κ οταν αλλαζε μπροστα μου εγω γυριζα αλλου τα ματια..

Link to comment
Share on other sites

Θα σας πω τι γίνεται σε μας και μη με βαρέσετε...

 

Εγώ μπροστά στη μικρή κανονικά γυμνή, τσιτσίδη, λέμε και τα σημεία του σώματος και όλα καλά...Στην τουαλέτα το ίδιο, πάω και μόλις με βλέπει λέει "μαμά, κακά!!!"

 

Ο άντρας μου τώρα....

 

Κάνει μπάνιο μπροστά στην κόρη μας, αλλάζει κανονικά, πάει τουαλέτα, όλα κανονικά και πολύ φυσιολογικά...Την πρώτη φορά που τον είδε γυμνό, τον κοιτούσε πολύ επίμονα στο επίμαχο σημείο....Αλλά πλέον το συνήθισε και όλα καλά, δε δίνει και πολύ σημασία...

 

Το αγγίζει και ο άντρας μου...ατάραχος, το θεωρεί πολύ φυσιλογικό...Σε κάποια φάση άρχισε να το λέει "κούνια" (επειδή κουνιέται όταν το αγγίζει, χαχα!!!).Οπότε της είπαμε ότι δεν είναι κούνια, αλλά...τσουτσούνι!Και η άτιμη το λέει "τουτούνι"!!!!Πλέον όταν είναι στο μπάνιο και τον βλέπει, το λέει έτσι και αντίθετα σε μένα λέει "πιπί" δείχνοντας το δικό μου επίμαχο σημείο (αυτό το είχε μάθει νωρίς γιατί της ονόμαζα και το δικό της).

 

Προς το παρόν το θεωρούμε φυσιολογικό...Δεν ξέρω μέχρι πότε ο άντρας μου θα το βλέπει έτσι, αλλά αν κρίνω από την οικογένεια του, μέχρι πολύ αργότερα, γιατί από ότι μου έχει πει ο ίδιος αλλά και η πεθερά μου κυκλοφορούσαν ΟΛΟΙ πολύ άνετα στην οικογένεια και ο ένας δεν ντρεπόταν τον άλλο (έχουν και μια κόρη), γιατί δεν ήθελαν τα παιδιά να το βλέπουν σαν ταμπού...Ο άντρας μου έχει αναμνήσεις από τη μαμά του-ΔΕΝ μου το έχει πει για αρνητικό, αλλά πολύ θετικό-και γενικά ο ένας συμβούλευε τον άλλο και μιλούσαν πολύ ανοιχτά για αυτό το θέμα...

 

Μου αρέσει αυτό, αλλά δεν ξέρω αν θα μπορέσω να το εφαρμόσω-στην οικογένεια μου γινόταν το εντελώς αντίθετο ακόμα και από τον γονέα με το ίδιο φύλο...

 

Προς το παρόν σε όποια φίλη μου έχω πει ότι η κόρη μου βλέπει τον άντρα μου και λέει "τουτούνι" δείχνοντας, μόνο που δεν με έβρισε, το θεωρούν πολύ άσχημο να συμβαίνει αυτό...

 

Πάντως, αν νιώθεις κάπως, δεν μπορείς να το κάνεις...Είναι και λίγο στο μυαλό αυτό...Αν ΔΕΝ νιώθεις καλά, πώς να σε βλέπει...

 

Άσχετο, κουρτίνα στο μπάνιο έχεις???Ίσως αν την κρατάς κλειστή και του εξηγείς κάθε φορά ότι μπορεί να είναι στο μπάνιο, να μιλάτε, αλλά εσύ θα κάνεις μπάνιο με την κουρτίνα ΚΛΕΙΣΤΗ (βάλε και γάντζους αν χρειστεί), δε θα πιάσει λες???

ασχετο...η κορη σου ειναι 18 μηνων κ λεει τοσα λογια???πρεπει να ψαξω να βρω κ το θεμα της ομιλιας νομιζω....:roll:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ προβληματίζομαι με το θέμα .. ο δικός μου βέβαια είναι πολύ μικρός ειναι 13μηνών αλλα το σκέφτομαι έντονα . Θέλω επίσης να σας ρωτήσω στα αγοράκια όταν πλεον καταλαβαίνουμε πως αποκαλούμε το πουλάκι τους?ή το λέμε πουλάκι. Επισης έχω άγχος αν κάνω κοριτσάκι φοβάμαι την την σεξουαλικότητα μεταξύ τους..... Να σας πω γιατί αν και ντρέπομαι τρομερά. Επειδή η μνήμη μου είναι ΠΑΡΑ πολύ καλή και είναι τελείως φωτογραφική θυμαμαι ότι προσπαθούσα να φυλήσω την αδελφή μου στο στόμα και μάλιστα μια φορα ειμασταν στο κρεβάτι και προσπαθούσα να κάνουμε ΄΄σεξ΄΄:oops::oops: Μας βλέπει η μάνα μου και φώναξε και μας είπε ότι αυτό ναμην το ξανακάνουμε. Πρέπει να σας πω ότι όλη αυτή η σεξουαλικόητα μου είχε βγει όταν άρχισα να βλέπω νήπιο τότε την Τόλμη και Γοητεία τότε που προτοέπαζει στην ΕΡΤ. Εβλεπα φιλιά, αγκαλιές, και διάβαζα την λέξη σεξ όπου την έκανα ψωμοτύρι.. αυτά ήθελα να καταθέσω και εγώ :oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...