Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

12 μηνων παρα πολλα σαλια


Recommended Posts

Καλησπερα!ο μικρος μου γινεται μεθαυριο ενος ετους.Απο 5,5 μηνων ξεκινησε να βγαζει δοντια δυο δυο.Εδω και 6 μηνες ειχε 6 και χτες ειδα οτι σκανε αλλα 2.Η ανησυχια μου ειναι οτι εδω και 5 μηνες εχει απιστευτα σαλια.Αλλαζουμε τουλαχιστον 3 μουσκεμα σαλιαρες τη μερα.Πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο?Αλλα παιδακια που βλεπω στην ηλικια του δεν εχουν σαλια...........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!ο μικρος μου γινεται μεθαυριο ενος ετους.Απο 5,5 μηνων ξεκινησε να βγαζει δοντια δυο δυο.Εδω και 6 μηνες ειχε 6 και χτες ειδα οτι σκανε αλλα 2.Η ανησυχια μου ειναι οτι εδω και 5 μηνες εχει απιστευτα σαλια.Αλλαζουμε τουλαχιστον 3 μουσκεμα σαλιαρες τη μερα.Πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο?Αλλα παιδακια που βλεπω στην ηλικια του δεν εχουν σαλια...........

 

Καλησπερα κοπελα μου!Καλο θα ηταν να ρωτησεις την παιδιατρο σας!Δεν εχω προς το παρον παιδακι για να σου πω με ακριβεια,αλλα απο τα συμφραζομενα της πεθερας μου,ο αντρας μου οταν ηταν μωρο ειχε παρομοιο προβλημα!Και ηταν λογω γαστροοισοφαγικης παλινδρομησης!Πραγμα που τοτε δεν ειχαν δωσει σημασια γιατι θεωρουσαν φυσικο ενα μωρο να εχει σαλια!Γι αυτο ρωτα καλυτερα καποιον παιδιατρο!Ευχομαι να εινα κατι τελειως ασημαντο!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!ο μικρος μου γινεται μεθαυριο ενος ετους.Απο 5,5 μηνων ξεκινησε να βγαζει δοντια δυο δυο.Εδω και 6 μηνες ειχε 6 και χτες ειδα οτι σκανε αλλα 2.Η ανησυχια μου ειναι οτι εδω και 5 μηνες εχει απιστευτα σαλια.Αλλαζουμε τουλαχιστον 3 μουσκεμα σαλιαρες τη μερα.Πιστευετε οτι ειναι φυσιολογικο?Αλλα παιδακια που βλεπω στην ηλικια του δεν εχουν σαλια...........

Εμένα είναι 13 μηνών και κάτι ημερων στην αρχή που έβγαλε το πρώτο της δόντι γύρω στους 9 μήνες είχαμε αρκετά. Δε θυμάμαι ακριβώς ποσότητα. Πάντως ήταν αρκετά. Μετά σταμάτησε και τώρα πάλι έχει αρχίσει να βγάζει. Δεν αλλάζουμε 3 σαλιάρες αλλά μία σαλιάρα ναι μπορεί να τη γεμίσει. Ειδικά ότν βάζει το χέρι στο στόμα γίνεται μούσκεμα. Ρώτα και τον παιδίατρο δε νομίζω να είναι κάτι τόσο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

τωρα και τρεις σαλιαρες που λες την ημερα μου φαινεται αρκετο αν κρινω απο τα δικα μου τα παιδια..θα συμφωνησω οτι πρεπει καλυτερα να εξηγησεις αυτη την αγωνια σου στην παιδιατρο σου.

Link to comment
Share on other sites

τωρα και τρεις σαλιαρες που λες την ημερα μου φαινεται αρκετο αν κρινω απο τα δικα μου τα παιδια..θα συμφωνησω οτι πρεπει καλυτερα να εξηγησεις αυτη την αγωνια σου στην παιδιατρο σου.

Το θεμα ειναι οτι η παιδιατρος και μια παιδοοδοντιατρος που ρωτησα μου λενε οτι αφου ειναι σε περιοδο οδοντοφυιας δεν ανησυχουμε κι οτι καποια παιδακια εχουν περισσοτερα σαλια απ τα υπολοιπα.Εγω ομως μονο το δικο μου εχω δει με τοσα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θεμα ειναι οτι η παιδιατρος και μια παιδοοδοντιατρος που ρωτησα μου λενε οτι αφου ειναι σε περιοδο οδοντοφυιας δεν ανησυχουμε κι οτι καποια παιδακια εχουν περισσοτερα σαλια απ τα υπολοιπα.Εγω ομως μονο το δικο μου εχω δει με τοσα.....

 

μητσουκο μου καλημερα!Μια ματια που εριξα στο google με το θεμα αυτο,ή ειναι λογω του οτι βγαζει δοντακια ή εχει παλινδρομηση!Ριξε και συ μια ματια πατωντας στη μηχανη αναζητησης "μωρα με σιελορροια"!Και ρωτα την παιδιατρο σου εαν μπορει να ισχυει το δευτερο!:)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

μητσουκο μου καλημερα!Μια ματια που εριξα στο google με το θεμα αυτο,ή ειναι λογω του οτι βγαζει δοντακια ή εχει παλινδρομηση!Ριξε και συ μια ματια πατωντας στη μηχανη αναζητησης "μωρα με σιελορροια"!Και ρωτα την παιδιατρο σου εαν μπορει να ισχυει το δευτερο!:)

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπέρα.  Πρώτη φορά γράφω κ αυτό γιατί με απασχολει κάτι πολύ.  Το μικρούλι μ 10 μηνών βγάζει πολλά σάλια.  Έχει 8 δόντια.  Να φανταστείτε αν δεν βάλω σαλιαρα με ναύλον βρέχει κ το μπλουζάκι κ φακελάκι.  Πολύ.  Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι πέρα  από τα δόντια;  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...