Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στην Κυπρο


Recommended Posts

κορίτσια ήθελα να ρωτήσω πως αποφασίσετε να καταλήξετε σε εξωσωματική;είχατε κάνει σπερματεγχύσεις αρχικά;

 

Καλώς όρισες καλη μου. Εγω διαγνωστικα με υδροσαλπιγγες και οι 2 και ο μόνος τρόπος για να αποκτησουμε μωράκι ειναι η εξωσωματική. Απλα το υγρο που εχω στον οργανισμι μου ειναι τοξικο και δε βοηθα με φυσιολογική συλληψη. Παω στο Isis στον Μαυριδη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεία σας κοπέλες είμαι νέα στο φορουμ. ήθελα την άποψη σας για καλούς γιατρούς στην Κύπρο.Είμαι μεταξύ πάνου λέρνη Ιπποκράτειο και Φαουλιώτη στο isis. έχω κάνει ήδη 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και σκέφτομαι για εξωσωματική. ξέρετε ποια είναι η διαδικασία; δεν έχω προβλήματα από ότι είπε ο γιατρός μου είναι ανεξήγητη η υπογονιμότητα μου.ευχαριστώ.

 

Γεια σου Krisgeor, καλοσορισες στην παρεα μας. Και εγω παω στον Μαυριδη ISIS clinic στην Λευκωσια. Εχω ακουσει τα καλυτερα για αυτον, τον Φασουλιωτη και καποιον Τροκκουδη. Εγω ειχα ενδομητριωση και απο τα πολλα χρονια μου δημιουργησε προβλημα. Εκανα και εγω διαφορα αλλα πριν την εξωσωματικη. Παρολο που μολις ειχα μια αποτυγχημενη εξωσωματικη στον Μαυριδη σου τον συστηνω γιατι ουκ ολιγες οι περιπτωσεις που ξερω επιτυχιας κοντα του. Οπως φαινεται θα παμε σε λιγο καιρο για την τριτη εξωσωματικη. Να σε ενημερωσω πως δεν ειμαι απο Λευκωσια.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο γιατρο... ειδε τις ωοθηκες μου ειπε οτι ειναι έτοιμες και οτι δε βλεπει καποιο υγρό σ αυτη τη φαση. Θα το δει ξανα φυσικα την Παρασκευη...που θα κανουμε με το καλο την ωοληψια. ... :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο γιατρο... ειδε τις ωοθηκες μου ειπε οτι ειναι έτοιμες και οτι δε βλεπει καποιο υγρό σ αυτη τη φαση. Θα το δει ξανα φυσικα την Παρασκευη...που θα κανουμε με το καλο την ωοληψια. ... :)

Ατε μπραβο αγαπη μου με το καλο. Ποσα ωοθηλακια ειδε σημερα? τι μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Ατε μπραβο αγαπη μου με το καλο. Ποσα ωοθηλακια ειδε σημερα? τι μεγεθος?

 

Να σαι καλα :)

Είδα 5 στη μια και περιπου τοσα στην αλλη...κατι μετρησεις έκανε αλλα δεν ρώτησα για μέγεθος ουτε μου ειπε κ ο ιδιος. Τον έβλεπα όμως ευχαριστημενο απο τις μετρησεις και οτι ειναι ολα ετοιμα... και Παρασκευη 7 η ωρα με την αυγουλα να'μαστε εκει... :) καπου στις 5 θα ξεκινησουμε απο Παφο... πάλι καλά θα χωρτασω υπνο μετα με τη μαστουρα :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό σας απόγευμα!! Είμαι καινούρια στο foroum και λίγο χαμένη!!!

 

Εγώ και ο σύζυγος μου έχουμε τον ίδιο τύπο στίγματος και σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε σε προεφυτική γενετική διάγνωση μαζί με εξωσωματική για να μην περάσουμε το άγχος της αποβολής χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι η εξωσωματική θα πετύχει από την πρώτη. Έχουμε κάνει κάποιες αρχικές εξετάσεις που δείχνουν ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα γονιμοποίησης.. το μόνο πρόβλημα είναι το στίγμα.... Ποια η γνώμη σας;; Υπάρχουν κοπέλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα ή χρησιμοποιησαν αυτή τη μέθοδο;;;

 

Μας έχουν συστήσει τον κύριο Φασουλιώτη στην κλινική Ισις, το οποίο έχουμε ήδη επισκεφθεί και φαίνεται πολύ καλός... περιμένω τα σχόλια και τις συμβουλές σας αλλά και αντίστοιχες εμπειρίες

Link to comment
Share on other sites

Καλό σας απόγευμα!! Είμαι καινούρια στο foroum και λίγο χαμένη!!!

 

Εγώ και ο σύζυγος μου έχουμε τον ίδιο τύπο στίγματος και σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε σε προεφυτική γενετική διάγνωση μαζί με εξωσωματική για να μην περάσουμε το άγχος της αποβολής χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι η εξωσωματική θα πετύχει από την πρώτη. Έχουμε κάνει κάποιες αρχικές εξετάσεις που δείχνουν ότι δεν έχουμε κάποιο πρόβλημα γονιμοποίησης.. το μόνο πρόβλημα είναι το στίγμα.... Ποια η γνώμη σας;; Υπάρχουν κοπέλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα ή χρησιμοποιησαν αυτή τη μέθοδο;;;

 

Μας έχουν συστήσει τον κύριο Φασουλιώτη στην κλινική Ισις, το οποίο έχουμε ήδη επισκεφθεί και φαίνεται πολύ καλός... περιμένω τα σχόλια και τις συμβουλές σας αλλά και αντίστοιχες εμπειρίες

 

Καλησπέρα και καλωσόρισες :)

 

Αποτι θυμαμαι στα σχολικά χρονια οταν εχουν και οι 2 γονεις τι στίγμα μπορει να υπάρχει καποιο θέμα.

Τωρα ολα αυτα ομως καλύτερα να τα συζητησεις με το γιατρο σου. Η στο κατω κατω παρε 2-3 γνωμες πριν καταλήξεις σε καποιον.

 

Στο ΙΣΙΣ πηγαινω εγω στον Μαυριδη. Εχω ακουσει ομως και για τον Φασουλιωτη τα καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα!!!!

 

Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες από την εξωσωματική γονιμοποίηση γιατί σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε με τον κύριο Φασουλιώτη. Είμαι 27 χρόνων και ο σύζυγος μου 30.. το μόνο μας πρόβλημα είναι το στίγμα γι' αυτό και σκεφτόμαστε την εξωσωματική για να μην έχουμε κίνδυνο κάνουμε μωρό με μεσογειακή αναιμία.. αν πετύχει βέβαια... Από δύο επισκέψεις που έχω κάνει στην κλινική Ισις και στον κύριο Φασουλιώτη, όλα φαίνονται πολύ θετικά εκεί.. Είμαι όμως από Λεμεσό κι αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει..

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia.. molis exw kanei tin eggrafi m sto forum...

exoume kai emeis kai oi 2 to stigma kai skeftomastan kai emeis gia exwswmatiki logo oikonomikou omws to afisame... emeis exoume kai ena mikro problima me to sperma kai exw kai egw polikistikes wothikes..

ekana kai egw 2 apotiximenes spermategxiseis... skeftomaste logo kai tou stigmatos telika na proxwrisoume stin exwswmatiki.. tha ithela na akousw tis apoyeis sas gia giatrous empeirous se auto to tomea

Link to comment
Share on other sites

Καλό σου μεσημέρι!!!! Εμάς μας σύστησαν την κλινική Ίσις, ότι είναι πολύ εξειδικευμένη σε τέτοιου είδους θέματα.. Η αλήθεια κοστίζει αρκετά η όλη διαδικασία αλλά εάν είναι για να γεννηθεί υγιές μωρό, χαλάλι.. Μέχρι στιγμής, έχω μόνο επισκεφθεί την κλινική Ίσις και τον γιατρό Φασουλιώτη με πολύ θετικές εντυπώσεις... τώρα τι θα κάνουμε;;; Δεν έχω ιδέα... Μάλλον τείνουμε προς την εξωσωματική γιατί δεν νομίζω να αντέξω στην ιδέα τη διακοπής της εγκυμοσύνης σε περίπτωση που το μωρό έχει μεσογειακή;;

 

Εσύ έχεις μιλήσει με κάποιους γιατρούς;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

milisa kai egw me ena giatro kai mas eipe oti theloume na kanoume kai auto p mou eipe kai me ekane na paw ligo pisw gia tin exwswmatiki einai oti einai krima afou eimaste ygies kata kapio tropo na mpoume stin diadikasia tis exwswmatikis.. ekana 2 spermategxiseis alla itan apotixia.. twra skeftomai na parw kai mia alli gnwmi kai eimai kai pio yper tis exwswmatikis gia na eimai sigouri gia tin ygeia t mwrou m.. to mono p skeftomai einai oti den einai sigouro oti tha iparxi egkimosini kai distixws to oikonomiko den mas pairnei gia 2,3 klp..

 

emeis eixame apofasisei pws an ipirxe egkimosini den tha kaname progennitiki kai tha kratousame to mwraki mas...telika den iparxei omws...den xerw ti na pw...isws einai kai gia kalo gia na eimaste sigouri gia tin ygeia tou..

Link to comment
Share on other sites

Το καλό με τη μέθοδο της προεμφυτικης διάγνωσης σε συνδυασμό με την εξωσωματικη επιλεγονται τα υγιή έμβρυα προτού μεταφερθούν στη μήτρα..και μου έχουν πει ότι δεν χρειάζεται να κάνεις προγεννητικο έλεγχο..εκτός κι αν θες..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Ευχαριστώ πολύ για το καλοσώρισμα!!!!

 

Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες από την εξωσωματική γονιμοποίηση γιατί σκεφτόμαστε να προχωρήσουμε με τον κύριο Φασουλιώτη. Είμαι 27 χρόνων και ο σύζυγος μου 30.. το μόνο μας πρόβλημα είναι το στίγμα γι' αυτό και σκεφτόμαστε την εξωσωματική για να μην έχουμε κίνδυνο κάνουμε μωρό με μεσογειακή αναιμία.. αν πετύχει βέβαια... Από δύο επισκέψεις που έχω κάνει στην κλινική Ισις και στον κύριο Φασουλιώτη, όλα φαίνονται πολύ θετικά εκεί.. Είμαι όμως από Λεμεσό κι αυτό είναι κάτι που με προβληματίζει..

 

Titiana μου και εγω είμαι 27 χρονων και ο αντρας μου 32.

Το θεμα της απόστασης πιστευω δεν θα ειναι μεγαλο μιας και μενεις Λευκωσια.

 

Εγω μενω Παφο και μεχρι τωρα χρειαστηκε να παω απο την 1η επίσκεψη μεχρι τωρα 5 φορες. Αρα εσυ που εισαι και πιο κοντά είναι σχετικά πιο ευκολο.

 

Γνώμη μου προσπάθησε το :)

Link to comment
Share on other sites

Titiana m ton progennitiko elegxo den ton thelw me tipota. katarxin me ton progennitiko kindinevei kai to embrio ara me tpt den tha ton ekana.. eimaste sxedon apofasismenoi oti tha kanoume exwswmatiki apla tha to afisoume meta ton augousto giati molis xtes peira ta apotelesmata tis defteris spermategxisis kai den niwthw kala yixologika na proxorisw se exwswmatiki amesws.. to thema m emena twra einai kata poso tha meinw me ton giatro m i an tha proxwrisw na parw kai mia alli gnwmi apo ton giatro to fasoulioti p eidi exw akousei ta kalitera gia auton..

 

den exw idiaitero thema me ton giatro m ton empistevomai.. to mono p me kanei na amfisvito ligo einai oti meta apo 2 apotiximenes spermategxiseis egw pistevw pws prepei na kanoume kai ena salpiggografima eno autos den m eipe tpt..

Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι!! Λυπάμαι για τα αρνητικά αποτελέσματα, όμως ο Θεός θα βοηθήσει στην επόμενη προσπάθεια... Τι ακριβώς ειναι η σπερματοχυση;; Κι αν επιτρέπεται για ποιο λόγο έκανες αυτές τις δύο προσπάθειες;; Εμένα δεν μου ανέφεραν κάτι τέτοιο..μόνο ορμονικές αναλύσεις έκανα και με έλεγξε και ο γιατρός εάν ήταν όλα οκ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalo mesimeri kai se sena.. i spermategxisi einai pio gnwsti me ton oro topothetisi...vasika eixa valei kapoies eneseis gia na wrimasi to wario m tin prwti fora eixa kanei 2 waria kai otan einai etoima ginetai i topothetisi t spermatos stin mitra etsi wste na ginei pio efkola i sinantisi wariou kai spermatozwariou..tin spermategxisi tin ekana gt exoume k ligo problima kinitikotitas t spermatos alla den einai sovaro k exw kai egw polikistikes wothikes..me auto omws pale iparxei thema me to stigma den simainei oti einai ok..isws kai gi auto na min t afise o theos na ginei gia na kanw kati pio sigouro gia tin ugeia t mwrou m.. etsi einai titiana m pisti kai tha mas voithisei kai emas o theos..gia ton fasoulioti exw akousei poli kala logia apo mia gnwsti m p exei toulaxiston 12 xronia p vasanizete me tous giatrous kai ta teleftaia 2-3 xronia pige sto fasoulioti kai auti ti stigmi exei ena mwraki 6 minwn..:D

Link to comment
Share on other sites

Ο Θεός μπορεί να σε προφυλάξει όντως για να κάνεις υγιή μωρά!!! Εγώ πάντως θέλω όσο τίποτε άλλο βα κάνω υγιή μωρά...κι εμείς τείνουμε προς την εξωσωματικη και ο Θεός βοηθός!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλό απόγευμα σε όλες τις κοπέλες. Ελπίζω να είστε καλά!! Θα ήθελα να ακούσω σχόλια από κοπέλες που συνεργάστηκαν με τον κύριο Φασουλιωτη!!! Επίσης αν υπάρχει κάποια κοπέλα που έκανε προεμφυτικη γενετική διάγνωση για να μείνει έγκυος θα με βοηθούσαν πολύ τα σχόλια της!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum.

Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες ivf τα τελευταία χρόνια 3.5 χρόνια. Έμεινα έγκυος αλλά δυστυχώς όταν είμουν 2 μηνών το έχασα λόγω παλύνδρομης κύησης. Προσπαθώ να είμαι δυνατή αλλά αρχίζω και χάνω τις ελπίδες μου. Έχω δεί αρκετους γιατρούς ακόμη και στο εξωτερικό. Γνωστοί γιατροί που αναφέρετε στο forum στην δική μου περίπτωση μου έκαναν μεγάλη ζημιά. Θα θελα έναν γιατρό που πραγματικά να γνωρίζει αυτά τα θέματα και όχι να κάνει πρακτική πάνω μου. Μήπως γνωρίζετε για τον Δρ Βασίλη Τάνο στο αρεταίειο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...
Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum.

Έχω κάνει αρκετές προσπάθειες ivf τα τελευταία χρόνια 3.5 χρόνια. Έμεινα έγκυος αλλά δυστυχώς όταν είμουν 2 μηνών το έχασα λόγω παλύνδρομης κύησης. Προσπαθώ να είμαι δυνατή αλλά αρχίζω και χάνω τις ελπίδες μου. Έχω δεί αρκετους γιατρούς ακόμη και στο εξωτερικό. Γνωστοί γιατροί που αναφέρετε στο forum στην δική μου περίπτωση μου έκαναν μεγάλη ζημιά. Θα θελα έναν γιατρό που πραγματικά να γνωρίζει αυτά τα θέματα και όχι να κάνει πρακτική πάνω μου. Μήπως γνωρίζετε για τον Δρ Βασίλη Τάνο στο αρεταίειο?

Γεια σου wizardgirl, ευχομαι οτι καλυτερο πραγματικα. Για τον Δρ. Τανο δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα ακουσα καλα λογια. Τωρα περισσοτερα τι να πω. Οσο για τους γιατρους που σου εκαναν ζημια καλο ειναι να μας τους πεις να προσεξουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα καλος γυναικολογος εξωσωματικος ποιος ειναι? ειναι εκεινος που εχει τις μεγαλυτερες επιτυχιες. Δεν ξερω πως βγαζει τα ποσοστα επιτυχιας η καθε κλινικη αλλα προσωπικα δεν τα πιστευω. Ισως στις 20 εξωσωματικες να πετυχαινει η μια. Που το ξερουμε? που ξερουμε ποσες εξωσωματικες καταγραφονται? οπως και να εχει καλο θα ειναι να λεμε σε ποιον τελικα καναμε επιτυχημενη εξωσωματικη και σε ποιον αποτυχαμε. Ετσι να αρχισουμε να βγαζουμε τα δικα μας ποσοστα μεσα απο εμπειριες. Εγω εκανα 3 αποτυχημενες εξωσωματικες. Δεν θα πω για τα υπολοιπα που εκανα. Η μια ηταν στον Χρυσοστομου στην Λεμεσο οπου λογω διαφορων καταστασεων αποφασισα πως δεν με τραβα να πηγαινω αλλο εκει, και τις δυο επομενες τις εκανα στον Μαυριδη στο Ισις. Τωρα για τεταρτη δεν εχω ιδεα αν θα κανω και που να την κανω. Καποια κοπελα μου λεει να παω στον Τροκκουδη. Δεν ξερω τιποτα για αυτον εκτος απο την κοπελα αυτη που εκανε 8 εξωσωματικες αλλου και μια στον Τροκκουδη και εμεινε εγγυος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Αν και διαβαζω τακτικά το θεματακι σας, ποτε δεν μπηκα στην διαδικασία να σας γραψω. Σήμερα είπα να το κανω. Αν και παλιο μέλος του φόρουμ, καπου σταματησα να γραφω λογω απογοητευσης που καθε μήνα ερχοταν η περιοδος και ετσι ειπα απλα θα διαβαζω.

 

Η δικια μου απλη ιστορια. 4 χρονια προσπάθειες. Αρκετες προσπάθειες με Ova-mit (ούτε θυμάμαι πόσες), 3 σπερματεγχυσεις, 2 εξωσωματικες. Η δεύτερη με επιτυχία και τώρα διανύω τον 8ο μήνα της εγκυμοσυνης μου. Ο λόγος που προχωρησαμε σε εξωσωματική ήταν η σχεδόν καθόλου κινητικότητα που ειχαμε. Τώρα πως καναμε τις αρχικες προσπάθειες χωρίς κινητικότητα ακομη διαιρωτούμαστε.

 

Οι προσπαθειες με ova-mit και οι σπερματεγχυσεις, εγιναν σε ενα γιατρό.

Η πρώτη μου εξωσωματική, εγινε στον Τροκούδη. Κοντά του θα ξαναπήγαινα μονο μα μονο αν ήταν η τελευταια μου επιλογή, πάνω στην γη και δεν το λεω γιατι ήταν αποτυγχημένη προσπάθεια. Για να κάνεις προσπάθεια στον Τροκούδη, πιστευω παιζει ρόλο πίσω να εχεις ενα καλο γυναικολόγο. Γνωστης του θεματος εξωσωματικη αλλα χωρις αδεια. Ο Τροκούδης δεν εινα γυναικολόγος ειναι ενδοκρινολόγος. Ισως σε συνδιασμο ενος καλου γυναικολόγου με τον Τροκούδη να εχετε το θετικο που θελετε.

 

Αν και πιστεύω πως το σωστότερο ειναι ο εξωσωματικός να ειναι και γυναικολόγος. Ειναι γνώστης του όλου θεματος και σε συνδιασμο των γνώσεων ως γυναικολογος μπορεις καλυτερα να πετυχεις.

 

Μια πιο ολοκληρωμένη προσπάθεια και απο πλευρας εξετάσεων, σημασίας, και πανω από ολα επαγγελματιας στην δουλεια του, εγω βρήκα κοντα στον Χρυσοστομου. Βαλαμε κατω καποια βήματα, από την αρχη, ανεβαιναμε ενα ενα σκαλοπάτι, και στο τέλος με εξωσωματική πήρα το θετικο που τόσο ήθελα.

 

Αποτι βλέπετε, διαβαζοντας αρκετα σχολια πριν, ο καθε γιατρος για την καθε μια απο μας, ειναι διαφορετικος. Εχει ο καθενας τις επιτυχίες του και τις αποτυχίες του. Σε εμενα ετυχε σε αλλη δεν ετυχε. Σε εμενα δεν ετυχε σε αλλη ετυχε. Απλά πρεπει να το πιστεψετε, και το κυριοτερο να εχετε εμπιστοσυνη στον γιατρο σας και να του μιλάτε, οπως θα μιλουσατε σε μία φιλη σας. Μην φυγετε με απορίες απο το γραφειο του.

Και προπαντων... μην απογοητευεστε. Ο Επιμένων νικα.

 

Ολα τα πιο πάνω ειναι απλα η αποψη μου. Κάθε επιτυχία ευχομαι και γρήγορα με τα σποράκια σας στην κοιλια σας. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...