Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική στην Κυπρο


Recommended Posts

γεια σας κοπελες ! απλα ειχα καποιες ερωτησεις.. αν γνωριζει καποια απο εσας ποσο ειναι το επιδομα εξωσωματικης ? και ποσες ενεσεις θα πρεπει να βαζεις κα8ε μερα ? ευχαριστω πολυ :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου Ντινα000. Απο οτι θυμαμαι το επιδομα ηταν γυρω στα 900 ευρω. Οσο αφορα τις ενεσεις, εξαρταται απο ποιο πρωτοκολλο θα ακολουθησεις.

Link to comment
Share on other sites

έχει κάνει καμία κοπέλα σπερματέγχυση στο χρυσοστόμου?

εντυπώσεις???

 

Γεια σου tinkerbell24. Exω κανει εγω σπερματεγχυση εκει. Ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα. Ομως δεν μου συστησε σαλπιγγογραφημα πρωηγουμενως αν και να μου συστηνε δεν θα το εκανα. Πολλες φιλες μου εκαναν και μου ειπαν την ασχημη εμπειρια τους. Ετσι προχωρησα σε φυσικο κυκλο αλλα τιποτα. Μετα εκανα εξωσωματικη αλλα τιποτα και τωρα αλλαξα γιατρο εφοσον τα φαρμακα της εξωσωματικης που μου εδωσε ηταν τοοοοοσα πολλα που δηλητηριαστηκε ο οργανισμος μου ειπα δεν θα ξανακανω. Ετσι μετα απο 2 σχεδον χρονια αποφασισα να παω σε ενα αλλο γιατρο εφοσον ακουσα πως εκτος απο πολλες επιτυχιες που εχει δινει και πολυ πιο λιγα φαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου contcy!

 

Και γω στην ΙΣΙΣ στον Μαυρίδη. Συμφωνώ με όλα!

Είμαι έγκυος με δίδυμα στην 10η βδομάδα!

Καλή επιτυχία σε όλες.

 

χ

 

Christine μου γεια σου αγαπη μου. Τελικα αποφασισα να παω και εγω στον γιατρο σου. Σε παρακαλω πες μου λιγα λογια και τελευταιες επιτυχιες αν ακουσες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια,

 

Θελω να μαθω εαν καποια απο εσας εχει κανει εξωσωματικη στον Δρ. Μαυριδη στην Λευκωσια. Θελω να ρωτησω καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και απο μενα ☺. Εχω και εγω ξεκινήσει τη διαδικασία της εξωσωματικής με τον Δρ. Μαυριδη. Ειμαι στην 1η φάση που βαζω υποδοριες... ο Θεός βοηθός ☺

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα και απο μενα ☺. Εχω και εγω ξεκινήσει τη διαδικασία της εξωσωματικής με τον Δρ. Μαυριδη. Ειμαι στην 1η φάση που βαζω υποδοριες... ο Θεός βοηθός ☺

 

Γεια σου Georgiana μου. Ευχομαι οτι καλυτερο. Πες μου λιγα πραγματα για σενα και για την φαση που εισαι. Ηλικια, πρωτη εξωσωματικη, προβληματα, πρωτοκολλο, ενεσεις- ονομασια δοσολογια κτλ. Και εγω ειμαι στην φαση την δικη σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Titi μου. Ευχαριστώ ολοθερμα για τις ευχές σου και εύχομαι ο, τι καλύτερο και για σενα.

Είμαι 27 χρονων και όντας 2 1/2 χρόνια παντρεμενη και χωρις μωράκι ξεκινησαμε και ψαχνομασταν....

Ο αντρας μου δοξα το θεο κάνοντας το σπερματοδιαγραμμα ολα καλα., εγω βρεθηκα με υδροσαλπιγγες.

Έκανα μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση που δεν μου εκλεισαν τις σαλπιγγες σωστο λάθος τωρα τι να πω;

Η μονη επιλογη ειναι η εξωσωματική, απλά θα με κοιταει ο γιατρος πιο εντονα οταν κανουμε την εμφυτευση γ να μην κατευασω υγρο αλλιως παμε ταυτοχρονα σε κλεισιμο των σαλπιγγων. Ο θεος να βαλει το χερι του ☺

Ξεκινησαμε με αντισυλληπτικα για 21 μέρες (Yasmin) και κάπου στα μεσα εδω και 14 μέρες ξεκινησαμε τις υποδοριες suprefact με δοση 50ml. Απο χθες την Πεμτη μου μειωσε τη δοση σε 25 και σήμερα ξεκιναω και τις Puregon με δοση 150 με βαση και τις αναλυσεις που ειχα κανει τον προηγουμενο μηνα την 1η της περιόδου μου. Στις 21 εχω παλι ραντεβου, στις 23 οωληψια και στις 28 αν ολα πανε καλά εμφυτευση . Τωρα για πρωτοκολλα τι εννοείς ακριβως;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Titi μου. Ευχαριστώ ολοθερμα για τις ευχές σου και εύχομαι ο, τι καλύτερο και για σενα.

Είμαι 27 χρονων και όντας 2 1/2 χρόνια παντρεμενη και χωρις μωράκι ξεκινησαμε και ψαχνομασταν....

Ο αντρας μου δοξα το θεο κάνοντας το σπερματοδιαγραμμα ολα καλα., εγω βρεθηκα με υδροσαλπιγγες.

Έκανα μια διαγνωστική λαπαροσκόπηση που δεν μου εκλεισαν τις σαλπιγγες σωστο λάθος τωρα τι να πω;

Η μονη επιλογη ειναι η εξωσωματική, απλά θα με κοιταει ο γιατρος πιο εντονα οταν κανουμε την εμφυτευση γ να μην κατευασω υγρο αλλιως παμε ταυτοχρονα σε κλεισιμο των σαλπιγγων. Ο θεος να βαλει το χερι του ☺

Ξεκινησαμε με αντισυλληπτικα για 21 μέρες (Yasmin) και κάπου στα μεσα εδω και 14 μέρες ξεκινησαμε τις υποδοριες suprefact με δοση 50ml. Απο χθες την Πεμτη μου μειωσε τη δοση σε 25 και σήμερα ξεκιναω και τις Puregon με δοση 150 με βαση και τις αναλυσεις που ειχα κανει τον προηγουμενο μηνα την 1η της περιόδου μου. Στις 21 εχω παλι ραντεβου, στις 23 οωληψια και στις 28 αν ολα πανε καλά εμφυτευση ��. Τωρα για πρωτοκολλα τι εννοείς ακριβως;

Βασικα ειναι το μακρυ πρωτοκολλο που κανεις. Και εγω με γιασμιν ξεκινησα μετα suprefact 0,50ml μετα 0,25ml κ μετα puregon 300. Βασικα υπολογζω Τεταρτη-Πεμπτη ωοληψια, αλλα ειμαι στεναχωρημενη που δεν ανταποκριθηκα πολυ καλα. Καθε επιτυχια σου ευχομαι αγαπη μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο, τι καλυτερο μας ευχομαι :) γραψε μου εδω και πες μου την εμπειρία σου αν θες μετα την Πέμπτη για την οωληψια. Φιλακιαααα

Γεια σου Γεωργιανα μου, σ΄ευχαριστω για τις ευχες σου. Ο Θεος να μας βοηθησει ολους. Τελικα εγινε σημερα η ωοληψια. Βασικα δεν μπορω να πω πως ηταν κακη εμπειρια. Σιγουρα θα το ξανακανα. Απλα εγω ειμαι λιγο υπερευαισθητη στην αναισθησια και δυσκολευομαι να ξυπνησω και να συνελθω. Ολοι ηταν εξαιρετικοι μαζι μου. Οτι λεπτομερια θελεις ρωτα ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκιά καλησπέρα και απο μενα Titi μου.

Ειναι μεθη αυτο που σου κανουν και αναλογα στον άνθρωπο. .. σε πονεσε εστω και στο ελαχιστο ή ηταν κατι σαν τις ενέσεις που βαζουμε τωρα;

Ουσιαστικα ο άντρας σου μονο σήμερα ηταν απαραίτητο να ειναι μιας και θα έκανε και αυτος τη δικια του καταθεση :)

Ποσο νωρις σας είχε πει να πατε;

Σου ειπε αν θα σε ενημερωσει για το πόσα εγιναν τελικα...;

Για πόσα ειπατε να βάλετε κατα την εμβρυομεταφορα;

 

Εχω να ρωτω κι αλλα αλλά αυτα προς το παρον :)

Link to comment
Share on other sites

Μια γλυκιά καλησπέρα και απο μενα Titi μου.

Ειναι μεθη αυτο που σου κανουν και αναλογα στον άνθρωπο. .. σε πονεσε εστω και στο ελαχιστο ή ηταν κατι σαν τις ενέσεις που βαζουμε τωρα;

Ουσιαστικα ο άντρας σου μονο σήμερα ηταν απαραίτητο να ειναι μιας και θα έκανε και αυτος τη δικια του καταθεση :)

Ποσο νωρις σας είχε πει να πατε;

Σου ειπε αν θα σε ενημερωσει για το πόσα εγιναν τελικα...;

Για πόσα ειπατε να βάλετε κατα την εμβρυομεταφορα;

 

Εχω να ρωτω κι αλλα αλλά αυτα προς το παρον :)

Georgiana μου ενα τσιμπιματακι ηταν στο χερι βασικα για να σου βαλουν την αναισθησια. Δεν ειναι κατι τραγικο. Ολοι ηταν πολυ καλοι μαζι μου. Ο αντρας μου ναι επρεπε να δωσει σπερμα μετα την ωοληψια. Επρεπε να ειμαι εκει 645πμ και περιπου 7.15 με εβαλε μεσα. Πριν να με βαλει απο το ιδιο σημειο πουνμου εβαλε ενεσουλα για την αναισθησια μου πηρε αιμα για αναλυση ηπατητιδας. Το ιδιο και στον συζυγο μου. Με ενημερωσε εχθες πως πηρε 6 ωαρια αλλα δεν ξερει ακομα αν ειναι καλα και αυριο θα με ενημερωσουν. Σημερα στις 10.00πμ με πηραν και μου ειπαν πως γονιμοποιησαν τα 5 αλλα τα 4 προχωρησαν και το Σαββατο θα με ενημερωσουν ποσα προχωρησαν και αναλογα θα αποφασισει ο γιατρος αν θα γινει εμβρυομεταφορα Σαββατο η την Δευτερα. Δυο θα μου μεταφερει. Αυτη ειναι η αρχη του. Εσυ σε τι φαση εισαι?

Link to comment
Share on other sites

Αντε τα διδιμακια να ρθουν.... και ενα...γερο να ναι :)

Δεν εχω κανένα θέμα με τις ενεσεις. Σκεψου κουνούπι με πονάει περισσότερο! Και εμας μας ειπε να πάμε πρωι πρωι τετοια ωρα... σκεψου τι ωρα πρεπει να φυγω απο Πάφο! Και εμας 2 ειπε θα μεταφέρει αλλά ούτως η άλλως τοσα θέλουμε και εμεις.

Ειμαι στη φαση ακόμη που βαζω και τις 2 ενεσεις suprefact και puregon. Την Τετάρτη παω για εναν ελεγχο την αλλη Παρασκευή 23/5 παμε και εμείς για οωληψια :)

Ο αντρας σου πηρε κ αυτός κάποια φαρμακευτική αγωγή;

Σου ειπε καθολου αν πρεπει να αλλάξεις κατι στο διαιτολόγιό σου;

Link to comment
Share on other sites

Αντε τα διδιμακια να ρθουν.... και ενα...γερο να ναι :)

Δεν εχω κανένα θέμα με τις ενεσεις. Σκεψου κουνούπι με πονάει περισσότερο! Και εμας μας ειπε να πάμε πρωι πρωι τετοια ωρα... σκεψου τι ωρα πρεπει να φυγω απο Πάφο! Και εμας 2 ειπε θα μεταφέρει αλλά ούτως η άλλως τοσα θέλουμε και εμεις.

Ειμαι στη φαση ακόμη που βαζω και τις 2 ενεσεις suprefact και puregon. Την Τετάρτη παω για εναν ελεγχο την αλλη Παρασκευή 23/5 παμε και εμείς για οωληψια :)

Ο αντρας σου πηρε κ αυτός κάποια φαρμακευτική αγωγή;

Σου ειπε καθολου αν πρεπει να αλλάξεις κατι στο διαιτολόγιό σου;

EΥχαριστω αγαπη μου επισης. Εμεις ξεκινησαμε στις 5.50 και ειμασταν στην ωρα μας. Εσεις ως τις 5 πρεπει να ξεκινησετε. Δεν πηρε καποια αγωγη ο συζυγος μου και ουτε μας αναφερε για διατροφη. Ετσι κι αλλιως προσεχουμε την διατροφη μας. Ουτε καπνιζουμε ουτε πινουμε, φυσικα ο αντρας μου επινε λιγη μπυριτσα και κρασι αλλα τις τελευταιες μερες τιποτα, αλλα παιρνει βασιλικο μπολτο σε υγρη μορφη που ειναι πολυ καλο γενικα και για ολους μας, και παιρνει και αλλες βιταμινες. Τι ηλικιας ειστε και οι δυο σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε εμενα του συνέστησε καποια αγωγη. Εγω γενικά δεν πίνω δεν καπνίζω απλά θα σταματήσει για λίγες μέρες ο άντρας μου το τσιγάρο.

Τώρα που τ λες έχουμε και εμεις ενα βασικό πολτό....:) Ευχαριστώ που μου τον θύμησες :)

Ηλικιακά εγω 27 και ο αντρας μου 32. Εσείς αν επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα του συνέστησε καποια αγωγη. Εγω γενικά δεν πίνω δεν καπνίζω απλά θα σταματήσει για λίγες μέρες ο άντρας μου το τσιγάρο.

Τώρα που τ λες έχουμε και εμεις ενα βασικό πολτό....:) Ευχαριστώ που μου τον θύμησες :)

Ηλικιακά εγω 27 και ο αντρας μου 32. Εσείς αν επιτρέπεται;

Εμεις 35 και μισο εγω και 37 ο αντρας μου. Ειστε μικροι και εχετε πιο πολλες πιθανοτητες, μη φοβασε, ειμαστε σε πολυ καλα χερια. Οσο για τον βασιλικο πολτο και οι δυο να παρετε ξεκινηστε απο τωρα και καλυτερα να παρετε απο καταστημα βιολογικων. Φυσικα ο φρεσκος ειναι ο καλυτερος αλλα εγω ξεχνουσα να τον παρω και ετσι πηρα χαπακια. Επισης βιταμινη c καλο ειναι να παρετε και οι δυο προπαντων ο αντρας σου που καπνιζει κιολας. Φυσικα υπαρχουν πολλα συμπληρωματα που βοηθουν αλλα θελουν καιρο να καμουν δουλεια. Οτι θελεις να με ρωτησεις ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπτώματα γενικά δεν εχω κάτι τ ιδιαίτερο... λιγη νυστα πάντοτε την είχα :P λιγο φούσκωμα στην κοιλιτσα αλλα οχι τιποτα τραγικό. .

Σου ειπε καθολου ο γιατρος αν πρεπει να μείνεις καποιες μέρες σπιτι μετα την οωληψια και μετα την εμβρυομεταφορα;

Link to comment
Share on other sites

Συμπτώματα γενικά δεν εχω κάτι τ ιδιαίτερο... λιγη νυστα πάντοτε την είχα :P λιγο φούσκωμα στην κοιλιτσα αλλα οχι τιποτα τραγικό. .

Σου ειπε καθολου ο γιατρος αν πρεπει να μείνεις καποιες μέρες σπιτι μετα την οωληψια και μετα την εμβρυομεταφορα;

Δεν ειναι τιποτα αυτα τα συμπτωματα. Μια χαρα ειναι. Μου εγραψε αδια 2 μερες διοτι ετσι κι αλλιως δεν ημουν σε θεση να παω δουλεια και ευτυχως που τωρα ειναι Σαββατοκυριακο να παρω δυναμεις. Οσο για μετα την εμβρυομεταφορα θα τα πουμε οταν πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια,

 

6 ωαρια εκανα 5 γονιμοποιηθηκαν 4 προχωρησαν και τωρα μονο 2 ειναι τα καλα. Τα αλλα δυο δεν προχωρουν καλα μου ειπε η εμβρυολογος. Περιμενω τηλεφωνημα την Δευτερα το πρωι αν αυτα τα δυο προχωρουν και ειναι καλα για να παω για την εμβρυομεταφορα που θα ειναι η 6 μερα τους δηλαδη βλαστοκυστες. Αγχος μεγαλο αγχος και ο Θεος βοηθος.:-(

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια,

 

6 ωαρια εκανα 5 γονιμοποιηθηκαν 4 προχωρησαν και τωρα μονο 2 ειναι τα καλα. Τα αλλα δυο δεν προχωρουν καλα μου ειπε η εμβρυολογος. Περιμενω τηλεφωνημα την Δευτερα το πρωι αν αυτα τα δυο προχωρουν και ειναι καλα για να παω για την εμβρυομεταφορα που θα ειναι η 6 μερα τους δηλαδη βλαστοκυστες. Αγχος μεγαλο αγχος και ο Θεος βοηθος.:-(

 

Στο έγραψα και αλλου αγαπη μου. Κρατα δυναμεις διοτι τα καλύτερα έρχονται :*

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κοριτσια,

 

6 ωαρια εκανα 5 γονιμοποιηθηκαν 4 προχωρησαν και τωρα μονο 2 ειναι τα καλα. Τα αλλα δυο δεν προχωρουν καλα μου ειπε η εμβρυολογος. Περιμενω τηλεφωνημα την Δευτερα το πρωι αν αυτα τα δυο προχωρουν και ειναι καλα για να παω για την εμβρυομεταφορα που θα ειναι η 6 μερα τους δηλαδη βλαστοκυστες. Αγχος μεγαλο αγχος και ο Θεος βοηθος.:-(

 

Μετα την οωληψια σε παίρνουνε αυτοι τηλ και σε ενημερώνουν για το πως πήγε η ολη διαδικασια;

Link to comment
Share on other sites

Μετα την οωληψια σε παίρνουνε αυτοι τηλ και σε ενημερώνουν για το πως πήγε η ολη διαδικασια;

 

Ναι σε παιρνουν την επομενη το πρωι και μετα την 3η μερα και αναλογος αν θα πας για βλαστοκυστες την 5η μερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας κοπέλες είμαι νέα στο φορουμ. ήθελα την άποψη σας για καλούς γιατρούς στην Κύπρο.Είμαι μεταξύ πάνου λέρνη Ιπποκράτειο και Φαουλιώτη στο isis. έχω κάνει ήδη 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις και σκέφτομαι για εξωσωματική. ξέρετε ποια είναι η διαδικασία; δεν έχω προβλήματα από ότι είπε ο γιατρός μου είναι ανεξήγητη η υπογονιμότητα μου.ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...