Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος εκτίμηση φύλου μωρού!


Recommended Posts

Μαλλον εαν ειναι τελικα κοριτσακι την ιδια απαντηση θα δωσω.Ας μην το αγαπανε αυτοι εγω θα το αγαπαω το σπλαχνο μου!!Αντε γιατι φουντωνω με αυτο το ρατσισμο...Ελεος αντι να λενε δοξα το θεο...Εχω μια φιλη που εκανε 13 ολοκληρα χρονια να κανει παιδακι και τελικα εκανε πριν 3 μηνες εναν μπεμπακο!Αντε πηγαινε πεστης γερο να ναι αλλα θελαμε κοριτσακι....Να σε αρχισει στις κλωτσιες και να χει και απολυτο δικιο....

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια, .....

 

έκανα και έγω υπέρηχο στο γιατρό μου όμως (στο ΠΑΠ Α δεν μου είπαν τίποτα -όχι ότι ρώτησα κιόλας-) στην 16η εβδομαδα και είδαμε ένα μικρο μυτερό πραγματάκι αναμεσα στα πόδια του. Η απάντηση του γιατρού μου στην ερώτηση -δηλαδή είναι αγοράκι?- ήταν έτσι φένεται. Λέτε αυτό που φένεται τώρα μετά να αλλάξει? είναι νωρίς ακόμα ή είμαστε σε λογικά πλαίσια, γιατί με αυτά που διαβάζω δε ξέρω.... και γω πια.... χάζεψα!:shock:

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΥΝΟΥ θα σου απαντήσω γιατί ήμουν ακριβώς στην ίδια περίπτωση...

Στη 16η εβδομάδα μας λέει ο γιατρός ότι βλέπει κάτι μυτερό ανάμεσα στα πόδια και ότι 60% το μωρό είναι αγόρι.

Στη β' επιπέδου ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο λέει ότι είναι κορίτσι και η αλήθεια είναι ότι αυτό το πραγματάκι είχε εξαφανιστεί!!!Έχω δει τον υπέρηχο 6-7 φορές και πραγματικά δε φαίνεται τίποτα.

Η αλήθεια είναι όμως ότι έχω μπερδευτεί και περιμένω αύριο που θα πάω στο γιατρό μου να κοιτάξει ανάμεσα στα ποδαράκια για να δούμε τι θα μας βγει το παιδάκι τελικά!

Όχι ότι με νοιάζει,αλλά να ξέρω πώς να του/της μιλάω!!!

Link to comment
Share on other sites

Doraki μου,

 

μια και την έχεις ζήσει την περίπτωση.... σου εξήγησε ο γιατρός σου τι μπορεί να ήταν αυτό που είδε και ξεχώριζε στη 16η εβδομάδα? .... και μετά ως δια μαγείας χάθηκε? :-D

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην προηγουμενη εγκυμοσυνη μου ελεγα στην αρχη στον αντρα μου αγορι θα ειναι μετα ομως περιπου στον 2ο μηνα ειδα ενα ονειρο οπου η κουνια ειχε ροζ κορδελακια και οχι μπλε και τον ξυπναω και του λεω κοριτσι θα ειναι. Μετα στους Α επιπεδου μου ειπε η γιατρος που μου εκανε τον υπερηχο πως ηταν 100% κοριτσακι και ο γιατρος μου το επιβεβαιωσε την 19η εβδομαδα αν θυμαμαι καλα οπως και ετσι εγινε κοπελα καναμε.

Τωρα σ αυτο, πρωτα ο Θεος, λεω πως θα ειναι αγορακι αλλα δεν μας νοιαζει οτι να ναι αρκει να πανε ολα καλα και να ειναι γερο

Σε μια γειτονισα της λεγαν μεχρι το τελος πως θα κανει κοριτσι εγω ημουν η μονη που ελεγα πως αποκλειεται αγορι θα κανει και η μανα μου μου ελεγε να μην λεω βλακιες γιατι της το ειπε ο γιατρος και οταν γεννησε χιχιχιχιχχιχι εκανε αγορι. Αφου οταν πηγαν το μωρο να το δει ο πατερας και του ειπαν να σας ζησει ο γιος επαθε ταμπλας κοντεψε να μεινει, οχι πως ειχε προβλημα ο ανθρωπος, και γυρναει και τους λεει οχι λαθος κανετε εμεις κοριτσακι περιμενουμε χιχιχιχιχιχχι πολυ γελειο ειχε γιατι τα ειχαν παρει ολα ροζ και τρεχαμε να τα αλλαξουμε μεχρι να ερθει ο μπεμπης στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην πρώτη εγκυμοσύνη ρωτούσα σε κάθε επίσκεψη αν φαίνεται το φύλο. Μας το είπε μίλς μπήκα στον 5ο μήνα. Τώρα δεν ρωτάω παρότι πολλοί το λένε και κατά τη μέτρηση της αυχενικής γιατί ο γιατρός μου δεν λέει τίποτα αν δεν είναι 100% σίγουρος. Σε αρκετές περιπτώσεις, πάντως, διακρίνεται ο ομφάλιος λώρος ανάμεσα στα πόδια και θεωρούν ότι είναι αγοράκι.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αρκετές περιπτώσεις, πάντως, διακρίνεται ο ομφάλιος λώρος ανάμεσα στα πόδια και θεωρούν ότι είναι αγοράκι.

 

Ναι, έχεις δίκιο, έτσι την πάτησε και η αδερφή μου βλέπαν τον ομφάλιο λώρο ανάμεσα στα ποδιά και νόμιζαν ότι είναι αγόρι, τελικά ήταν κορίτσι.

Σε εμένα πάλι έγινε το αντίθετο μέχρι τον 6ο μήνα νομίζαμε ότι ήταν κορίτσι και τελικά στον μεγάλο υπέρηχο φάνηκε το π….ακι του, ήταν αγοραρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να το παραδεχτώ .....

 

αλλά μάλλον καρφώθηκα! "Στο ίδιο καζάνι βράζουμε" όχι με την κακή έννοια βέβαια, γι΄αυτό και σε ρώτησα να δω έχω άραγε ελπίδες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΟΥΝΟΥ ακριβώς το ίδιο ήταν και σε μας,και αν και ο γιατρός μας είχε πει 60%,εγώ λέω αυτό το μυτάκι δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο!!!

Αλλά τελικά ήταν κάτι άλλο!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και επαυξανω!!!γερο να'ναι και οτι να'ναι !ποια η διαφορα θα το αγαπας λιγοτερο?εμενα ο αντρας μου ηθελε αγορι..οχι απλα ηθελε ειχε λυσαξει πριν ακομα μεινω εγκυος,τελικα οταν στην αυχενικη,την μοναδικη φορα που μας εκανε τη χαρη να δουμε το φυλο γιατι εχει ή μονιμως κλειστα τα ποδια ή γυρισμενη πλατη, ο γιατρος ειπε μαλλον κοριτσι αν και μπορει να ειναι και αγορι..και ο αντρας μου ελεγε αποκλειετε αγορι ειναι..καθε φορα ρωτουσε τον γιατρο για το φυλο αλλα η μπουμπου δεν του εκανε τη χαρη να δειξει τα προσοντα της.ολοι μου ελεγαν αγορι εχεις,τοσο πιο πολυ χαιροταν ο αντρας μου,βεβαια εμενα μεσα μου κατι μου ελεγε οτι ειναι κοριτσακι!ελεγα στον αντρα μου θα δεις το κοριτσακι θα σε ξετρελανει πιο πολυ..και ποσο δικιο ειχα..οταν γεννησα και την ειδε πρωτη φορα ειχε μεινει με το στομα ανοιχτο και μπορει και να του εφυγαν και λιγα τσισακια!ειναι τοσο ερωτευμενος με την κορη του..ολη την ωρα της κανει χαρουλες χαδακια τρεχει αν ακουσει το παραμικρο κλαμα..ειναι τοσο τρυφερος μαζι της!βεβαια που και που λεει :ε χρειαζετε και ενας αλλος αντρας εδω μεσα να μην ειστε δυο γυναικες..!

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε ότι αν είναι αγόρι ή κορίτσι θα αλλάξει κάτι ή δεν θα το αγαπάμε,ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ αυτό το πράγμα.

Απλά λέμε τις πιθανότητες να κάνουν οι γιατροί λάθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι γιατί ο άντρας μου έκανε σχέδια με τον αδερφό του αν το μωρό είναι αγόρι,να το παίρνουν (όταν μεγαλώσει λίγο) και να πηγαίνουν σε αγώνες αυτοκινήτων και να το μάθουν να βλέπει formula 1.Η μανούλα πού θα είναι σε όλα αυτά?Σπίτι περιμένοντας τους άντρες της να γυρίσουν...

Ενώ το κοριτσάκι το παίρνεις και πηγαίνεις για ψώνια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια! Απ'οσο ξερω ειναι πιο συχνο να "κρυβεται" το αγορακι! Δηλαδη να σου πουν κοριτσι και να ειναι αγορι! Θα ειναι δηλαδη το μωρακι σε τετοια σταση που θα κρυβει το... χμ... γεννητικο οργανο του και ο γιατρος θα κανει λαθος λεγοντας κοριτσι! Αν πουν ομως αγορι θα εχουν δει το συγκεκριμενο γεννητικο οργανο το οποιο εξεχει! Νομιζω πως δυσκολα θα σου πουν αγορι και θα ειναι κοριτσι!

 

Αγαπαμε ομως οοοοοολα τα μωρακιαααααα!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σε ολεσ.ειμαι καινουρια στην παρεα και θελω να σασ ρωτησω και γω μιασ και ειμαι για 1η φορα εγκυοσ.διαβαζω σε καθεμια σασ οτι ο γιατροσ σασ ειναι αυτοσ που βλεπει μαζι σασ το φυλο του μωρου.εμενα στο α τεστ που εκανα γιατι δεν ηταν καν στο νοσοκομειο?και αυτοσ που με ειδε μου φανηκε καπωσ αδιαφοροσ οταν τον ρωτησαμε αν ειναι αγορι η κοριτσι.χωρισ να το κοιταξει ουτε για λιγο ουτε μια προσπαθει να κανει,μονο γυρω γυρω το εβλεπε λεσ και ηταν σουβλακι,μασ ειπε...90% ειναι κοριτσι!!!!!πειτε μου και σεισ που ξερετε κατι παραπανω εκανε σωστα τη δουλεια του η εγω στεναχωρηθηκα που ακουσα "κοριτσι" και παραλογιζομαι?ε υ χ α ρ ι σ τ ω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στην αυχενικη διαφανεια μου ειπαν οτι θα εχω αγορι....οντως ετσι ηταν..τα αγορια φαινονται πιο ευκολα γενικως απο την αρχη...

τωρα το προαισθημα της μανας λεει αγορι παλι αλλα θα δειξει ..ειναι πολυ νωρις ακομα..

Link to comment
Share on other sites

demi ρωταω αν ειναι λογικο να λειπει ο γιατροσ σου απο τον υπερηχο και αν εχει τυχει ποτε σε καμια να δεχεται μια τοσο αδιαφορη απαντηση για το φυλο του παιδιου απο τον γιατρο που τησ εκανε τον υπερηχο.δεν ξερω αγχωνομαι πολυ με τουσ γιατρουσ.

Link to comment
Share on other sites

οταν τον ρωτησαμε αν ειναι αγορι η κοριτσι.χωρισ να το κοιταξει ουτε για λιγο ουτε μια προσπαθει να κανει,μονο γυρω γυρω το εβλεπε λεσ και ηταν σουβλακι,μασ ειπε...90% ειναι κοριτσι!!!!!πειτε μου και σεισ που ξερετε κατι παραπανω εκανε σωστα τη δουλεια του η εγω στεναχωρηθηκα που ακουσα "κοριτσι" και παραλογιζομαι?ε υ χ α ρ ι σ τ ω

 

δεν ειναι κακο να περιμενεις κοριτσακι.... μη στεναχωριεσαι....

δεν ειναι το χειροτερο που μπορει να σου συμβει σ αυτη τη ζωη...

 

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λαρα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι εκει ο γιατρος που σε παρακολουθει...Εννοω εαν κανεις τις εξετασεις αυτες εξω απο το ιατρειο του δεν ειναι συνηθως εκει ο ιδιος.Οταν πας στο ιατρειο του σε κοιταζει κανονικα.Εγω ολες τις μεγαλες εξετασεις τις κανω στο ΛΗΤΩ και πολλες φορες ειναι σε ποιο γιατρο θα πεσεις ωστε να ψαξει να σου πει απο νωρις το φυλλο.Προηγειται να δουν σημαντικοτερα πραγματα οπως τα οργανακια του παιδιου γιαυτο και καποιοι εκνευριζονται εαν τους ρωτας...Εμενα ετυχαν καλοι και μου ειπαν απο την αυχενικη διαφανεια το φυλλο του παιδιου.Αν και στην αρχη ελεγα οτι μπορει να χει γινει και λαθος τελικα ηταν γατονι ο υπερηχογραφιστης και ειπε με σιγουρια οτι ειναι μπεμπης.Στην β επιπεδου επιβεβαιωθηκε πεντακαθαρα και οπως βλεπεις και απο το τικερακι μου συνεχιζει να ειναι αγορακι και μεχρι αυτον τον μηνα...;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα στο α τεστ μου είχαν πει οτι είναι αγόρι και στο β επιπεδου μου είπαν πως είναι κορίτσι,και τελικά ήταν κορίτσι.Χάρηκα πολύ και με τις δύο εκδοχές.Με το καλό να έρθει το παιδακι σου και μη βιάζεσαι.Σίγουρα θα ξέρεις στο β επιπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου εκανε ο γιατρος μου τον υπερηχο, ηταν βεβαια γιατρος συνεργατης αυτος που τον εκανε. Φαντασου οτι οι γιατροι βλεπουν καθε μερα τοσα πολλα περιστατικα και κανουν τοσες ανακοινωσεις που αν κατι για σενα ειναι σημαντικο γιαυτους ειναι μια απλη ανακοινωση και ποσο μαλλον αν δεν ειναι και ο γιατρος σου. Οταν ερθει με το καλο το κοριτσακι σου θα καταλαβεις ποσο τυχερη εισαι και ας εισαι απογοητευμενη τωρα που δεν ειναι αγορι... θα το δεις και μονη σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...