Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος εκτίμηση φύλου μωρού!


Recommended Posts

μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

Lilly super βρε μάθατε επιτέλους το φύλλο ε? Παίδαρος ποιος στην χάρη σας!!! :lol:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

λένε ότι όταν γλυκαίνεις στο πρόσωπο είναι αγοράκι, και όταν αγριεύεις κοριτσάκι γιατί η κόρη σου "κλέβει" την ομορφιά...

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως εγώ που έχω μπεμπάκο μου λένε ότι έχει γλυκάνει το πρόσωπό μου, άσχετα αν εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά!

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

λένε ότι όταν γλυκαίνεις στο πρόσωπο είναι αγοράκι, και όταν αγριεύεις κοριτσάκι γιατί η κόρη σου "κλέβει" την ομορφιά...

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως εγώ που έχω μπεμπάκο μου λένε ότι έχει γλυκάνει το πρόσωπό μου, άσχετα αν εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά!

 

ε μέχρι τώρα όλοι μου λέγαν το αντίθετο ότι ισχύει...:lol:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα καναμε και αλλον υπερηχο στις 19 εβδομαδες (στις 17/9) και παλι ο γιατρος μας ειπε με σιγουρια αγορι και ναι να το ανακοινωσουμε ειναι σιγουρο.Βεβαια οταν του ειπαμε να μας "τα δειξει" εδειξε μεν κατι αναμεσα στα ποδια αλλα δεν μου θυμιζει τιποτε σε σχεση με οσα βλεπω στο ιντερνετ για το πως ειναι ο υπερηχος αγοριου.Το ειπαμε τελικα στην οικογενεια και χαρηκαν αλλα τωρα δεν σας κρυβω πως μαζι με το αγχος να ειναι ολα καλα με το μωρο στον μεγαλο υπερηχο που θα κανω σε 2 βδομαδες,εχω και το αγχος να εχει κανει λαθος ο γιατρος και να μας αλλαξει το φυλο!Χαζομαρα θα μου πειτε αλλα σκεφτομαι τα πεθερικα μου,που θελουν τοσο ενα αγορακι και ποσο θα απογοητευτουν αν τελικα τους πουμε ο παιδαρος μας βγηκε γυναικαρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Lilly super βρε μάθατε επιτέλους το φύλλο ε? Παίδαρος ποιος στην χάρη σας!!! :lol:

 

Ναι, μας τα έδειξε κανονικότατα... μήπως θέλει κάτι να μας πει; :lol:

Εσείς πότε θα το μάθετε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lilly super βρε μάθατε επιτέλους το φύλλο ε? Παίδαρος ποιος στην χάρη σας!!! :lol:

 

Ναι, μας τα έδειξε κανονικότατα... μήπως θέλει κάτι να μας πει; :lol:

Εσείς πότε θα το μάθετε;

 

Ελπίζουμε την επόμενη φορά που θα πάμε στην γιατρό σε 10 μέρες δηλαδή...αν πάλι όχι τότε σίγουρα στην Β επιπέδου στις 16/10...κάνω υπομονή!! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

λένε ότι όταν γλυκαίνεις στο πρόσωπο είναι αγοράκι, και όταν αγριεύεις κοριτσάκι γιατί η κόρη σου "κλέβει" την ομορφιά...

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως εγώ που έχω μπεμπάκο μου λένε ότι έχει γλυκάνει το πρόσωπό μου, άσχετα αν εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά!

 

ε μέχρι τώρα όλοι μου λέγαν το αντίθετο ότι ισχύει...:lol:

 

Και εγώ καμιά διαφορά δεν καταλαβαίνω. Η μαμά μου μου είπε ότι είχε ομορφύνει σε εμένα, ενώ στον αδερφό μου όχι. Τελικά νομίζω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει.

 

Την Παρασκευή που θα πάω στον γιατρό θα ξανακάνω προσπάθεια αναγνώρισης. Δεν έχω ψωνίσει και τίποτε ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

λένε ότι όταν γλυκαίνεις στο πρόσωπο είναι αγοράκι, και όταν αγριεύεις κοριτσάκι γιατί η κόρη σου "κλέβει" την ομορφιά...

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως εγώ που έχω μπεμπάκο μου λένε ότι έχει γλυκάνει το πρόσωπό μου, άσχετα αν εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά!

 

ε μέχρι τώρα όλοι μου λέγαν το αντίθετο ότι ισχύει...:lol:

 

Και εγώ καμιά διαφορά δεν καταλαβαίνω. Η μαμά μου μου είπε ότι είχε ομορφύνει σε εμένα, ενώ στον αδερφό μου όχι. Τελικά νομίζω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει.

 

Την Παρασκευή που θα πάω στον γιατρό θα ξανακάνω προσπάθεια αναγνώρισης. Δεν έχω ψωνίσει και τίποτε ακόμη.

 

καλά είσαι 24 βδομάδων και ακόμη δεν είδατε το φύλλο? στην Β επιπέδου δεν φάνηκε??? αχ γιατι την περιμένω και εγώ πως και πως...

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλά είσαι 24 βδομάδων και ακόμη δεν είδατε το φύλλο? στην Β επιπέδου δεν φάνηκε??? αχ γιατι την περιμένω και εγώ πως και πως...

 

Και όμως δεν θέλει να μας δείξει τι είναι. Στη Β' επιπέδου κράταγε τα χέρια του μπροστά στο κεφάλι και όσο κι αν το κούναγε ο γιατρός μας άνοιγε τις παλάμες και μετά τις έκλεινε αλλά δεν τα έπαιρνε από το πρόσωπο.

 

Τα πόδια τα κούναγε από το γόνατο και κάτω.

 

Δεν είδε κάτι να κρέμεται ο γιατρός!

Link to comment
Share on other sites

Eμας στην αυχενική μου είχε βγάλει το ένα αγόρι, μου είχε μαρκάρει και στον υπέρηχο τα προσόντα του να φανταστείς..Το δεύτερο λεει δεν φαινόταν καλά!!!Τελικά ήρθε το β επιπέδου να μας δείξει οτι ήταν και οι 2 κόρες!!!! :lol: Τρόμαξα να τον συνεφέρω τον ανδρα μου :lol::lol: Απο την αυχενική μέχρι το β επιπέδου έκανε όνειρα για αγόρι :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου λέγανε όλοι είσαι πολύ γλυκιά και αγοράκι θα κάνεις και το είχα σίγουρο.

 

BabyBoom εμένα πάλι γιατί όλοι μου λένε ότι είσαι πολύ γλυκιά άρα θα κάνεις κορίτσι και ότι όταν περιμένεις αγόρι δεν γλυκαίνεις αλλά αγριέυεις? Εγώ πάντως με βλέπω άγρια και όχι γλυκιά αλλά έτσι και αλλιώς δεν τα πιστεύω και πολύ αυτά...

 

λένε ότι όταν γλυκαίνεις στο πρόσωπο είναι αγοράκι, και όταν αγριεύεις κοριτσάκι γιατί η κόρη σου "κλέβει" την ομορφιά...

δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, πάντως εγώ που έχω μπεμπάκο μου λένε ότι έχει γλυκάνει το πρόσωπό μου, άσχετα αν εγώ δεν καταλαβαίνω διαφορά!

 

ε μέχρι τώρα όλοι μου λέγαν το αντίθετο ότι ισχύει...:lol:

 

Και εγώ καμιά διαφορά δεν καταλαβαίνω. Η μαμά μου μου είπε ότι είχε ομορφύνει σε εμένα, ενώ στον αδερφό μου όχι. Τελικά νομίζω ότι τίποτα από όλα αυτά δεν ισχύει.

 

Την Παρασκευή που θα πάω στον γιατρό θα ξανακάνω προσπάθεια αναγνώρισης. Δεν έχω ψωνίσει και τίποτε ακόμη.

 

Eγω παλι ξερω οτι στα κοριτσια ομορφαινεις και στα αγορια αγριευεις :roll:

Παντως στην πρωτηη εγκ ολοι μου λεγαν οτι ειχα ομορφυνει πολυ :cool: και οτι μου παει η εγκ :D

Στην δευτερη εγκ πριν μαθουμε τι ειναι τα μωρα..μου ειχε πει ο αντρας σου οτι ειναι κοριτσια γιατι εχω ομορφυνει παρα πολυ ...αρα και τα δυο ειναι κοριτσια :lol: ..τελικα επεσε μεσα(παρολο που ειχα μικρη κοιλια...και για ενα ακομα ..και ηταν και μυτερη :roll: )

Link to comment
Share on other sites

οπως βλεπεις και στο ψευδωνυμο μας ιοκαστη ηταν το ονομα που ηθελα για την κορη μου ,ελα ομως που στο β επιπεδου μας εγινε βασιλακης!!!!!!!!!!η γιατρος μας ειχε πει πως ειναι κοριτσι στον 4 μηνα βεβαια ολα αυτα διαψευστηκαν αργοτερα...οπως και να εχει σημασια εχει να ναιγερα μωρακια..καλη συνεχεια χωρις απροοπτα!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπον επειδη με τρωει η περιεργεια...Στην αυχενικη ο γιατρος που την εκανε ειπε με πολλη σιγουρια αγορακι,κατι μας εδειξε εκει στο πλαι που φαινοταν να εξεχει καθαρα...

Ο αντρας μου το δεσε κομπο και αρχισε τα ονειρα.Εγω παλι χαρηκα αν και με ενοιαζε πρωτα να δω οτι το μωρακι μου ειναι καλα!Το παμε στο σοι...Οι γονεις του αντρα μου πανηγυρισμο σε βαθμο αηδιας γιατι θα ναι γιος και θα παρει το ονομα του παππου!!!Οκ...Αν και δεν μου αρεσε να ξεχωριζουμε με τοσο φανατισμο τα μωρα λεω ας ειναι χαιρονται οι ανθρωποι...Αρχισα κι εγω να κανω τα μπλε ονειρακια μου για το αγορακι μου.Παμε στον γιατρο που με παρακολουθει για το μηνιαιο τσεκαρισμα (17 και 3 ημερων)...Ο αντρας μου με το κινητο στο χερι περιμενει να τραβηξει με χαρα τον γιο...

Μετραει ο γιατρος αυτα που θελει να δει κεφαλι κτλ...εγω ανακουφιστηκα και καταχαρηκα που και παλι ειναι ολα καλα γιατι ειχα φαει και μια γλιστρα πριν λιγες μερες συν μια τροφικη δηλητηριαση που με αγχωσε...Δεν ρωταω καν για φυλλο αφου το χαμε και ψιλοδεδομενο...Λεει μονος του ο γιατρος..."φυλλο δεν μπορω να δω καλα "...Μετα απο λιγο ο αντρας μου τον ρωταει (προς το τελος της εξετασης)αν φαινεται.Και τοτε λεει ο γιατρος..."Δεν μπορω να δω καλα μαλλον παει για ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ εχει κ κλειστα τα ποδαρακια του γιαυτο να μη σας πω σιγουρα και σας ξεσηκωσω.Στην β επιπεδου θα δουμε καλυτερα"

Κοκκαλο ο αντρας μου!!!!

Βγαινουμε λοιπον εξω και ειχε σχεδον θυμωσει!!!Μου ρθε να του πω καμια κουβεντα εγω αγχωνομουν να ναι ολα καλα και αυτος το χαβα του...Αρχισε λοιπον..."μα τι μας ειπε αυτος τωρα !!Τι παει για κοριτσι?Αφου δεν βλεπει καλα ειπε πως το συμπερανε κτλ...."

Τελος παντων το θεμα ειναι εσεις ειχατε καμια παρομοια εμπειρια απο αγορακι να μην φαινεται αργοτερα και να βγει κοριτσακι?Και να σας εχει πει με σιγουρια ο γιατρος οτι ειναι αγορι???Να σημειωσω οτι ο δικος μου γιατρος ειχε πει απο την αρχη οτι δεν λεμε φυλλο στην αυχενικη γιατι αυτο που φουσκωνει μπορει να ναι οτιδηποτε...Αναρωτιεμαι τι στο καλο εβλεπε κι ο ευλογημενος στην αυχενικη που τωρα ο δικος μου δεν βλεπει?Εντωμεταξυ εχω απο τον υπερηχο ενα κομματι που μετραει απο κατω στους μηρους του μωρου και παρολο που δεν ειναι ορθανοιχτα τα ποδαρακια του φαινονται 2 γραμμουλες παραλληλες καπως...Το πουλακι που εξειχε στην αυχενικη που ειναι οεο????Πειτε μου βρε κοριτσια τις εμπειριες σας!!Ετσι κουβεντα να γινεται μεχρι να παω στις 5 αυγουστου για την β επιπεδου...:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

οκ.... δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου

 

εχω κολλησει στο "Κοκκαλο ο αντρας μου!!!!

Βγαινουμε λοιπον εξω και ειχε σχεδον θυμωσει!!"

 

δεν ξερω αν κρατηθηκες να του πεις κατι ή οχι...

 

εγω απλα, αν δεν τον χτυπαγα στα μουτρα εκεινη τη στιγμη, ειναι πολυ πιθανο να πηγαινα σπιτι να μαζεψω τα πραγματα μου...

 

 

τι ειναι αυτα τα πραγματα????

 

 

τι να σου πω σορρυ που απανταω μ αυτο το τροπο, αλλα τοσοι πολλοι ανθρωποι βιωνουν καθημερινα τοσο μεγαλο πονο που οι εξετασεις τους δεν βγαινουν καλες, και αναγκαζονται να τερματισουν πολυποθητες εγκυμοσυνες... που μου φαινεται λιγο 'του χαριζαν γαιδαρο και τον κοιταζε στα δοντια'

 

 

ειναι δυνατον να ειπαν οι γιατροι οτι το μωρακι σας ειναι καλα, και το σοι να στεναχωρεθηκε, επειδη δεν εχει τσουτσουνι???

 

τες πα.... μην επιρρεαζεσαι εσυ.... συνεχισε τα ονειρα σου για το παιδακι σου... οχι γαλαζια ή ροζ ονειρα... πολυχρωμα ονειρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελινάκι και μένα ο άντρας μου δεν το πήρε πολύ ζεστά όταν ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι έχουμε κοριτσάκι. Βέβαια σε εμένα δεν έχει πεί τίποτα γιατί ξέρει την απάντηση που θα πάρει, το έμαθα όμως εντελώς τυχαία από ένα πολύ στενό οικογενειακό πρόσωπο. Προσωπικά όμως εγώ χέστηκα αν του αρέσει το φύλο ή όχι!!!!! Εμένα με ενδιαφέρει να είναι καλά το μωράκι μας και ότι θέλει ας είναι. Ήθελε αγοράκι, ήταν μεγάλη η επιθυμία του, λές και στο σόι δεν έχουν άλλα αγόρια. Πήξανε στο σώβρακο πια!!!!!! Στα πέντε ανίψια που έχει ο σύζυγός μου μόνο το ένα είναι κοριτσάκι, αλλά το κόλλημα είναι κόλλημα όπως και να το κάνουμε. Πίστεψέ με έχει 5 μήνες μπροστά του για να το χωνέψει αν θέλει. Άν πάλι δεν θέλει, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα. Εδώ υπάρχουν άλλα ζευγάρια τα οποία δεν μπορούν να αποκτήσουν κανένα παιδάκι και εμάς που μας ευλόγησε ο Θεός θα πρέπει να δυσαρεστούμαστε και για το φύλο; Άσε που οι μπαμπάδες με τις κόρες τους έχουν ένα απίστευτο δέσιμο. Λίγο τα νάζια των κοριτσιών, λίγο τα χάδια και οι αγκαλιές, δεν θέλουν και πολύ να πέσουν!!!!!!!!! Θα δείς κούκλα μου πώς όλα θα πάνε καλά και στο τέλος θα είναι τρισευτυχισμένος.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οκ.... δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου

 

εχω κολλησει στο "Κοκκαλο ο αντρας μου!!!!

Βγαινουμε λοιπον εξω και ειχε σχεδον θυμωσει!!"

 

δεν ξερω αν κρατηθηκες να του πεις κατι ή οχι...

 

εγω απλα, αν δεν τον χτυπαγα στα μουτρα εκεινη τη στιγμη, ειναι πολυ πιθανο να πηγαινα σπιτι να μαζεψω τα πραγματα μου...

 

 

τι ειναι αυτα τα πραγματα????

 

 

τι να σου πω σορρυ που απανταω μ αυτο το τροπο, αλλα τοσοι πολλοι ανθρωποι βιωνουν καθημερινα τοσο μεγαλο πονο που οι εξετασεις τους δεν βγαινουν καλες, και αναγκαζονται να τερματισουν πολυποθητες εγκυμοσυνες... που μου φαινεται λιγο 'του χαριζαν γαιδαρο και τον κοιταζε στα δοντια'

 

 

ειναι δυνατον να ειπαν οι γιατροι οτι το μωρακι σας ειναι καλα, και το σοι να στεναχωρεθηκε, επειδη δεν εχει τσουτσουνι???

 

τες πα.... μην επιρρεαζεσαι εσυ.... συνεχισε τα ονειρα σου για το παιδακι σου... οχι γαλαζια ή ροζ ονειρα... πολυχρωμα ονειρα!!!

 

Φιστικακι κι εγω στεναχωρηθηκα αλλα αφου ηταν καλα το μωρο δεν του δωσα σημασια...Του ειπα ομως οτι σκεφτεται απαραδεκτα και να ντρεπεται...Η αληθεια ειναι οτι μετα το καταλαβε και το διορθωσε ειπε φυσικα δεν εχει προβλημα και οτι να ναι και οτι δεν μου πε οτι δεν το θελει απλα οτι επιθυμουσε να καναμε αγορακι το πρωτο...Οντως μετα ηταν μια χαρα αλλα η αρχικη αντιδραση κι μενα μου την εδωσε αλλα τον ξερω ειναι γκρινιαρης και μετα λιωνει.Δεν νομιζω οτι συνειδητοποιουν οι αντρες οτι σημασια σε αυτες τις εξετασεις ειναι να ναι ολα καλα και το φυλλο ειναι το τελευταιο πραγμα.Εντωμεταξυ πραγματικα αν τον δεις επειδη εχουμε πολλες συναναστροφες με ζευγαρια που εχουν κοριτσακια,τα αγαπαει παρα πολυ και παιζει μαζι τους και γενικα ασχολειται περοσσοτερο απο οτι με αγορακια...Και ξερω σιγουρα πως εαν ειναι κοριτσακι θα τρελαθει στην πορεια αλλα με το θεμα αγορι πιστευω οτι ειναι βιωμα απο τους γονεις του που τρελαινονται για αγορι...μονο για το ονομα και για να λεμε οτι καναμε το γιο.(ο πεθερος ειπε πριν καποιες μερες οτι εσεις λετε ο γιος μου κ ο γιος μου και αμα δεν ειναι στο τελος θα πηδηξω απο τον τριτο...:shock::shock::shock::shock:Δηλαδη κατι αντιληψεις οτι να ναι...Τι να πεις...Ασχολιαστο το αφηνω...Αφου και ο αντρας μου το καταλαβε οτι ηταν υπερκοτσανα...)ΑΝ κιολας ειναι κοριτσακι γιατι μπορει και ο αινσταιν ο γιατρος της αυχενικης να επεσε μεσα και να ναι αγορακι.Θα δουμε!!Ευχομαι να μου πει καμια μανουλα αναλογη εμπειρια γιατι ειμαι και πολυ περιεργη ρε παιδι μου...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ελινάκι και μένα ο άντρας μου δεν το πήρε πολύ ζεστά όταν ο γιατρός μας ανακοίνωσε ότι έχουμε κοριτσάκι. Βέβαια σε εμένα δεν έχει πεί τίποτα γιατί ξέρει την απάντηση που θα πάρει, το έμαθα όμως εντελώς τυχαία από ένα πολύ στενό οικογενειακό πρόσωπο. Προσωπικά όμως εγώ χέστηκα αν του αρέσει το φύλο ή όχι!!!!! Εμένα με ενδιαφέρει να είναι καλά το μωράκι μας και ότι θέλει ας είναι. Ήθελε αγοράκι, ήταν μεγάλη η επιθυμία του, λές και στο σόι δεν έχουν άλλα αγόρια. Πήξανε στο σώβρακο πια!!!!!! Στα πέντε ανίψια που έχει ο σύζυγός μου μόνο το ένα είναι κοριτσάκι, αλλά το κόλλημα είναι κόλλημα όπως και να το κάνουμε. Πίστεψέ με έχει 5 μήνες μπροστά του για να το χωνέψει αν θέλει. Άν πάλι δεν θέλει, δεν με ενδιαφέρει καθόλου το θέμα. Εδώ υπάρχουν άλλα ζευγάρια τα οποία δεν μπορούν να αποκτήσουν κανένα παιδάκι και εμάς που μας ευλόγησε ο Θεός θα πρέπει να δυσαρεστούμαστε και για το φύλο; Άσε που οι μπαμπάδες με τις κόρες τους έχουν ένα απίστευτο δέσιμο. Λίγο τα νάζια των κοριτσιών, λίγο τα χάδια και οι αγκαλιές, δεν θέλουν και πολύ να πέσουν!!!!!!!!! Θα δείς κούκλα μου πώς όλα θα πάνε καλά και στο τέλος θα είναι τρισευτυχισμένος.

 

Το ξερω Νατασουλα μου κι ο δικος μου αν ειναι κοριτσι θα ναι τρελος χαζομπαμπας εδω με τα ξενα κοριτσακια οταν τον βλεπουν ολοι του λενε "κοριτσακι θελεις ε?"Αυτος βεβαια διπλωματης απανταει οτι ναι!Εγω σου λεω ειναι καθαρα απο τους γονεις του που θελουν απεγνωσμενα αγορι.Μονο γι αυτο...Οταν μαθανε οτι ειναι αγορακι μαλλον λεγανε τι ευλογια!!!Δηλ ευλογια επειδη ειναι αγορι οχι επειδη μας χαρισε ο θεος ενα παιδακι!!!:mad::mad::mad:Εκει πειραχτηκα αλλα τι να πεις κολλημενα μυαλα.Απο τη μια τους χρειαζεται να ναι κοριτσακι για να συνελθουν και να μην ξεχωριζουν ετσι τα παιδακια...:lol::lol::lol:

Παντως καλα κανεις και δεν σε νοιαζει και ειμαι σιγουρη οτι ο αντρας σου θα χαζεψει με την κορη...Ξερεις αν δεν εχει μια οικογενεια κοριτσακι δεν μπορει να το καταλαβει ποσο ομορφο ειναι και αυτο...:-P

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φύλο μωρού... χα! Ένα κεφάλαιο με... αγκάθια!

Αντί να συγχαίρονται για τα παιδιά... μην πω τα δικά μου και ξαναφουντώσουμε ομαδικά.

 

Λοιπόν επί του πρακτικού....

Όσο πιο μικρή είναι η εβδομάδα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει κάποιο λάθος.

 

Επίσης στην αρχή το "μοντέλο" ξεκινάει κοινό (θηλυκό) ... για βιολογική "οικονομία". Στην πορεία κι όταν γίνεται ο φυλοκαθορισμός επιδρούν οι ορμόνες και σχηματίζονται τα αντίστοιχα φυλετικά χαρακτηριστικά.

 

Στη 12 εβδομάδα που είναι η αυχενική διαφάνεια είναι ήδη σχηματισμένο το παιδί, αλλά είναι πολύ μικρό και δύσκολα ξεχωρίζει κανείς το φύλο. Τα γεννητικά όργανα των εμβρύων μοιάζουν αρκετά τότε και πολλές φορές δε μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά το φύλο. Καμιά φορά είναι κάπως "διογκωμένα" τα θυλικά όργανα και φαίνονται σαν αρσενικά (κάτι απόλυτα φυσιολογικό απ' ότι μου έχουν πει). Ή εμπλέκεται ο ομφάλιος λόρος κάπου εκεί και εκλαμβάνεται για αρσενικό όργανο. Γι' αυτό οι γιατροί αποφεύγουν να δώσουν με σιγουριά το φύλο τότε και το αφήνουν για αργότερα.

 

Προσωπική εμπειρία:

1η εγκυμοσύνη (δίδυμα):

Αυχενική διαφάνεια λέει ο γιατρός (άλλος από τον τακτικό μου) αγόρι και κορίτσι ή δύο αγόρια!

Ο τακτικός γιατρός μου απέφευγε να δώσει φύλο παρά μετά τον 6ο μήνα!

Ο γιατρός (που τελικά με ξεγέννησε), με είχε δει κατά την 18η εβδομάδα και είχε πει δύο κορίτσια.

Η διαίσθησή μου έλεγε δύο αγόρια.

 

Αποτέλεσμα; Δύο κορίτσια... και το βραβείο πάει στο γιατρό που με ξεγέννησε! :)

 

2η εγκυμοσύνη:

Τακτικός γιατρός λέει.... κορίτσι (14η εβδομάδα). Στη 19η λέει... αγόρι!

Delivery... αγόρι.

 

3η εγκυμοσύνη:

Κορίτσι... ήταν, είναι και θα είναι! :lol: (Το μόνο που πέτυχαν!)

 

 

Άρα.... υπομονή.... και θα μάθετε στην πορεία.

 

 

Επίσης....

σε γυναίκα που της είχαν πει για αγόρι και τα είχε όλα έτοιμα μπλε, δεν έτυχε να ξαναρωτήσει το γιατρό για το φύλο αργότερα (το θεώρησαν σίγουρο και δεν ήξεραν περί... πιθανοτήτων). Το αποτέλεσμα.... κορίτσι! Σοκ η κοπέλα... μεγάλο σοκ! Την είδα προσωπικά και τη γνώρισα.... στο μαιευτήριο. Της είπαν πως μάλλον "μπερδεύτηκε" ο γιατρός με τον ομφάλιο λόρο ανάμεσα στα ποδαράκια του παιδιού.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

πολυ κοντινη μου φιλη... μανα 2 αγοριων, που μαλιστα δηλωνε πως 'το εχει κλεισει το μαγαζακι'...

 

μενει εγκυος, στο ξεκαρφωτο (39 χρονων, με πολυ σπανιες επαφες με τον αντρα της λογω συχνων ταξιδιων εκεινου, και παντα λεει 'προσεχαν')

 

τες πα, καθεται η εγκυμοσυνη, και χαιρονται και οι δυο αν και δεν ηταν στο προγραμμα..

απο την αρχη, πιστευουν πως θα ειναι αγορακι λογω 'βαριας κληρονομικοτητας'... 4 αδερφια αγορια αυτος, ολο αγορια ανηψια, γενικως ενα σοι ολο σωβρακα!!!

 

αυχενικη διαφανεια, αποφαινεται ο γιατρος κοριτσι!! μονο σαμπανιες που δεν ανοιξαν... σα τρελοι κανανε, ειδικα ο πατερας!!!! σε καθε επισκεψη τους διαβεβαιωναν που ειναι κοριτσι..... ναι, καλα...

καλα κρασια...

στο ντοπλερ βγηκε ενας πουλαρος 2 μετρα....

χαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχχαχαχαχ τι καζουρα φαγανε!!!!!

 

 

 

 

εντιτ

εμενα βεβαια, απο την αυχενικη μου ειπαν κοριτσι.... η δικια σου ειχε ανοιξει τα ποδια τεντα, και μας εδειχνε τους θησαυρους της!!!!!!

πριν την αυχενικη ο αντρας μου ελεγε οτι να ναι (αλλα ισως σκεφτοταν μπαλλες και ποδοσφαιρα και μπιλιαρδα)....

την ωρα της αυχενικης... με το που λεει η γιατρος που μου εκανε την εξεταση στο λητω, "κοριτσακι.. να σας το τυλιξω ή θα το φατε εδω" πρεπει να του φυγανε τα τσισα στο πατωμα.... μπηκα με αντρα 1.80, και βγηκα με αντρα 90 εκατοστα... ο μισος ειχε λιωσει και ειχε μεινει στην αιθουσα υπερηχων του λητω

Link to comment
Share on other sites

οκ.... δεν μπορω να απαντησω στην ερωτηση σου

 

εχω κολλησει στο "Κοκκαλο ο αντρας μου!!!!

Βγαινουμε λοιπον εξω και ειχε σχεδον θυμωσει!!"

 

δεν ξερω αν κρατηθηκες να του πεις κατι ή οχι...

 

εγω απλα, αν δεν τον χτυπαγα στα μουτρα εκεινη τη στιγμη, ειναι πολυ πιθανο να πηγαινα σπιτι να μαζεψω τα πραγματα μου...

 

 

τι ειναι αυτα τα πραγματα????

 

 

τι να σου πω σορρυ που απανταω μ αυτο το τροπο, αλλα τοσοι πολλοι ανθρωποι βιωνουν καθημερινα τοσο μεγαλο πονο που οι εξετασεις τους δεν βγαινουν καλες, και αναγκαζονται να τερματισουν πολυποθητες εγκυμοσυνες... που μου φαινεται λιγο 'του χαριζαν γαιδαρο και τον κοιταζε στα δοντια'

 

 

ειναι δυνατον να ειπαν οι γιατροι οτι το μωρακι σας ειναι καλα, και το σοι να στεναχωρεθηκε, επειδη δεν εχει τσουτσουνι???

 

τες πα.... μην επιρρεαζεσαι εσυ.... συνεχισε τα ονειρα σου για το παιδακι σου... οχι γαλαζια ή ροζ ονειρα... πολυχρωμα ονειρα!!!

 

Φύλο μωρού... χα! Ένα κεφάλαιο με... αγκάθια!

Αντί να συγχαίρονται για τα παιδιά... μην πω τα δικά μου και ξαναφουντώσουμε ομαδικά.

 

Λοιπόν επί του πρακτικού....

Όσο πιο μικρή είναι η εβδομάδα τόσο πιο πιθανό είναι να γίνει κάποιο λάθος.

 

Επίσης στην αρχή το "μοντέλο" ξεκινάει κοινό (θηλυκό) ... για βιολογική "οικονομία". Στην πορεία κι όταν γίνεται ο φυλοκαθορισμός επιδρούν οι ορμόνες και σχηματίζονται τα αντίστοιχα φυλετικά χαρακτηριστικά.

 

Στη 12 εβδομάδα που είναι η αυχενική διαφάνεια είναι ήδη σχηματισμένο το παιδί, αλλά είναι πολύ μικρό και δύσκολα ξεχωρίζει κανείς το φύλο. Τα γεννητικά όργανα των εμβρύων μοιάζουν αρκετά τότε και πολλές φορές δε μπορεί να πει κάποιος με σιγουριά το φύλο. Καμιά φορά είναι κάπως "διογκωμένα" τα θυλικά όργανα και φαίνονται σαν αρσενικά (κάτι απόλυτα φυσιολογικό απ' ότι μου έχουν πει). Ή εμπλέκεται ο ομφάλιος λόρος κάπου εκεί και εκλαμβάνεται για αρσενικό όργανο. Γι' αυτό οι γιατροί αποφεύγουν να δώσουν με σιγουριά το φύλο τότε και το αφήνουν για αργότερα.

 

 

θα συμφωνησω και με τις δυο σας :rolleyes:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

23η με 24η εβδομαδα "κατεβαινουν" οι ορχεις των αγοριων.. (δηλαδη σε πολλες περιπτωσεις μετα την Β επιπεδου) Αυτο σημαινει οτι ακομα κι εκει υπαρχει πιθανοτητα λαθους. Στην αυχενικη δεν εχει σχηματιστει ακομα τσουτσουνα. Οποτε απορω πως το ειδε ο αητοματης γιατρος.

Εμενα μου ειχαν πει πιθανον κοριτσι και στην Β επιπεδου εγινε αγορακι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

πολλοί γιατροί κάνουν εκτίμηση φύλλου από την αυχενική βασιζόμενοι σε άλλες παραμέτρους όπως ουροδόχος κύστη κα. αυτό καμιά φορά οδηγεί σε λάθη. κ εγώ έχω αρκετες περιπτώσεις "αλλαγής" του φύλλου από αυχενική σε β επιπέδου!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

23η με 24η εβδομαδα "κατεβαινουν" οι ορχεις των αγοριων.. (δηλαδη σε πολλες περιπτωσεις μετα την Β επιπεδου) Αυτο σημαινει οτι ακομα κι εκει υπαρχει πιθανοτητα λαθους. Στην αυχενικη δεν εχει σχηματιστει ακομα τσουτσουνα. Οποτε απορω πως το ειδε ο αητοματης γιατρος.

Εμενα μου ειχαν πει πιθανον κοριτσι και στην Β επιπεδου εγινε αγορακι..

Eλα ντε αυτο αναρωτιεμαι κι εγω.Τετοια σιγουρια δεν μας αφηνε περιθωρια!Αλλα που πηγε στις 18 βδομαδες αυτο που ειδε και ο γιατρος μου δεν το ειδε ???οεο????:wink:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως καπου ειχα δει οτι και στα κοριτσακια η κλειτοριδα ειναι κατω στην αρχη και γιαυτο ειναι δυσκολο να δουν το φυλο πλυ νωρις. Εμας στο πρωτο περιμενε τον Β' Επιπεδου για να μας πει το φυλο (αγορι). Στο δευτερο εκανε μια προβλεψη στην 17 εβδομαδα (90% αγορι - ο λορος ηταν αναμεσα στα ποδια του). Παντως σε καθε ραντευου μου επιβαβαιωνε οτι ειναι αγορι και μαλιστα μου εδωσε και φωτο το "τσουτσουνι". Χτες αστειευοταν ο αντρας μου οτι αν του δωσουν κοριτσι δεν θα το παρει. Βεβαια εχουμε επιβεβαιωσει το φυλο και μεσα απο την αμνιο οποτε αν ειναι κοριτσι μακαρι να ειναι το μονο λαθος της αμνιοπαρακεντησης..

Link to comment
Share on other sites

εχω γελασει πολυ με τις ιστοριες!!! εμας μας ειπαν αγορι στην αυχενικη,εμενα κ τον αντρα μου δεν μας νιαζει καθολου γιατι δεν ηρθε ευκολα(2 εξωσωματικες στην μια απεβαλα! κ εμεινα μομη μου τελος παντον) τα πεθερικα ομως θελουν κοριτσι !λενε - γερο να ναι αλα θελαμε κοριτσακι!!!! κ εγω τους λεω δεν πηραζει να μην το αγαπατε!!!! θα το αγαπαμε εμεις κ φτανει!!!!

an1cETi0g410030MDA4NDczZHwwMDAwMTExZGF8eW91ciB0ZXh0.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...