Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος εκτίμηση φύλου μωρού!


Recommended Posts

ΕΧΟΝΤΑς ηδη ενα αγορακι στην 2 εγκυμοσυνη πηγαμε για αυχενικη και μας διαβεβαιωσαν για ενα κοριτσακι....90% μας εδωσαν τοτε....

 

στο Α ΤΕΣΤ μας ανακοινωσαν οτι το παιδι εβγαλε τσουτσουνι...και ειναι αγορακι......

δεν θα ξεχασω την οψη του συζυγου οσο ζω και οσο υπαρχω....

και εγω παγωσα αλλα ημουν ευτυχισμενη για τα καλα αποτελεσματα της εξετασεις...

οσο περναει η ωρα και ενημερωσαμε τους οικειους μας ειδα διαφορες αντιδρασεις και τωρα εχω παγωσει εγω....

δηλ..μα καλα και αλλο αγορι?? ειστε σιγουροι? και διαφορα αλλα ωραια....

δεν υπαρχει πιθανοτητα να κανουν λαθος? η τελευταια ατακα....

 

δεν ξερω αλλα τωρα εχω παθει κατι....σαφως και εγω δεν εχω προβλημα παρακαλαω για ενα υγιες παιδι ...

αλλα δεν σας κρυβω οτι στεναχωρεθηκα που στεναχωρεθηκαν ολοι οι υπολοιποι..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με το καλό ο παίδαρος!!!!

 

Εντάξει μωρέ λογικές είναι αυτές οι αντιδράσεις θα το ξεπεράσουν...:D

Γερό να είναι και στο τρίτο βλέπετε....

 

Και εγώ στην αυχενική έμαθα ότι περίμενα αγοράκι. Συνήθως στα αγοράκια δεν κάνουν λάθος γιατι το....τους φαίνεται! με τα κοριτσάκια γίνονται μπερδέματα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Demi, να χαίρεσαι το αγοράκι σου και με το καλό το νέο μέλος. Καλά, φοβερός ο τιτλος!!!

Κακώς στενοχωριέσαι και δεν καταλαβαίνω γιατί στενοχωρήθηκαν οι υπόλοιποι. Τους ανακοινώσατε οτι περιμένετε ένα υγιές μωράκι. Τι να πω...!! Οπως έχω ξαναγράψει και για άλλη περίπτωση, δωστε όλη την θετική σας ενέργεια σε αυτό που έχετε, σε αυτό που περιμένετε και ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΤΕ ΤΗΝ ΧΑΡΗ. Μην ασχολείστε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

λογικη μου ακουγετε η αντιδραση του αντρα σου θα ειχε κανει και εκεινος τα ονειρα του για μια τσαπερδονα κουνιστη στο σπιτι...:P

 

τα νεα ομως ειναι σουπερ θα εχεις 3 σωματοφυλακες...

να σε προσεχουν...;););)

 

(ο τιτλος σουπερ...:!:)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ, ΚΙ ΕΣΥ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΘΑ ΕΙΧΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ.... ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΑ ΕΛΠΙΔΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΛΑΘΟΣ......ΗΘΕΛΑ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ ΑΓΟΡΑΚΙ........ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΛΛΑΖΩ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!

fmpG.jpgaurPp2.png?UGOrssO8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ βρε κοριτσια μου ...ντρεπομαι που αισθανομαι ετσι μια που δεν ηταν η αρχικη μου αντιδραση...απλα ειναι τοσο εντονο ολο το σκηνικο που ειμαι στην δουλεια και κοντευω να βαλω τα κλαματα..

σαφως ενω μου ειπαν για κοριτσι ΔΕΝ ΨΩΝΙΣΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!ΜΑ ΤΙΠΟΤΑ...

παλι το ενστικτο της μανας ελεγε για αγορι και ας ειναι 2 τελειως διαφορετικες εγκυμοσυνες απο αποψη συμπτωματων....

οχι οτι δεν λαχταρουσα ροζ φορεματακια και κοτσιδακια ..απλα δεν το πιστευα και πολυ..

Link to comment
Share on other sites

αχ τι να σου πω!! έχω ένα αγοράκι 18 μηνών και είμαι έγκυος στο δεύτερο στον 4ο μήνα. το δεύτερο το ήθελα κοριτσάκι και το τρίτο αγοράκι ή έτσι τουλάχιστον έλεγα. στην αυχενική μου είπε ο γιατρός μου ότι είναι αγόρι, αν και το ήξερα γιατί είχα τα ίδια ακριβώς συμπτώματα με το πρώτο π.χ. θέλω να τρώω μόνο ξινά και αλμυρά, δεν λιγουρεύομαι τα γλυκά, έχω την ίδια κοιλιά και νομίζω ότι βαθειά μέσα μου ξέρω ότι είμαι αγορομάνα.

οι αντιδράσεις των γύρω ήταν ποικίλες, ο άνδρας μου λέει ότι καλύτερα θα είναι του ίδιου φύλου, οι γονείς μου γερό να είναι και να μη σκέφτομαι τίποτα άλλο, οι θείες μου αχ τι καλά να ήταν κοριτσάκι αλλά τι να κάνουμε γερό να είναι και ότι να' ναι, τα πεθερικά μου αχ γιατί να μην είναι κορίτσι (η κουνιάδα μου κυοφορεί και αυτή αγόρι - οπότε έχουμε ήδη 3 αγόρια) αν και κατα βάθος ήθελανμ αγόρι για να μη βγει το όνομα της μαμάς μου - τους ξέρω καλά τι είναι γι' αυτό το λέω. φαινομένικα ήθελαν κορίτσι αλλά με το που άκουσαν ότι είναι αγόρι πήραν τηλ, τη μάνα μου να της ευχηθούν για τα καλά νέα ενώ στο πρώτο παιδί δεν της είχαν ευχηθεί παρα μόνο όταν συναντήθηκαν 1 εβδομάδα μετά αφού τους ανακοινωσα ότι ήμουν έγκυος!!!! και φυσικά μετά την αυχενική αφού μου είπαν γερό να'ναι και ότι να'ναι πέταξαν και το εξής: τι λέει η μαμα σου που δεν θα βγει το όνομά της:;;;;;;; στον γιο μου δεν ανέφερα ποτέ τι όνομα θα βγάλω και μετά τη γέννα τους το είπα αλλά από τη στιγμή που έμαθαν ότι το δεύτερο είναι αγόρι νομίζω ότι χάρηκαν!!!!! άσε που νομίζω ότι πιστέυουν ότι δεν θα βγάλω το όνομα του πατέρα μου γιατί είναι πολύ παράξενο και ασυνήθιστο.

τέλως πάντων, πολύ θα ήθελα στο α τεστ που έχω σε μία εβδομάδα να μου έλεγαν ότι είναι κορίτσι και να τους το τρίψω στη μούρη αλλά ακούω πολλά για βρέφη και μώρά τα οποία είναι δυσάρεστα και λέω ότι είμαι αχάριστη που τα σκέφτομαι όλα αυτά. στην τελική γερό να'ναι και ό, τι νά'ναι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

DENI μην στεναχωριεσαι τα παιδια ειναι ευλογια οποιο και να ειναι . μια φιλη μου εχει πεντε αγορια το μεγαλο της ειναι 14 χρονων και το μικρο της 1 μηνον .ηθελε ενα κοριτσακι αλλα δεν την ετυχε ξερεις τι μου ειπε οταν της ειπα καλα και το πεμτο αγορι . δεν με νιαζει γιατι αυτο το μωρο εχει την αυρα του σωματος μου ειναι το σωμα μου και με τιποτα στο κοσμο δεν θα το αλλαζα οτι και να ηταν .

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει συχνά να γίνονται τέτοια λάθη, ιδίως όταν επιχειρείται πρόβλεψη σχετικά νωρίς. Γι' αυτό πολλοί γυναικολόγοι/υπερηχογραφιστές δεν λένε φύλο σην αυχενική.

 

Εμέις πχ μάθαμε το φύλο στον υπέρηχο β' επιπέδου. Ούτε ο γιατρός μου, ούτε ο εμβρυολόγος μας είπαν φύλο στην αυχενική διαφάνεια.

 

Με ο καλό ο παίδαρος!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε συμπεθέρα, sorry που έχω σκάσει στο γέλιο.

Εννοείται ότι δεν είσαι απογοητευμένη με το παιδάκι.

Φυσικό είναι να θέλεις κοριτσάκι αφού έχεις αγοράκι, σου είπαν στην αρχή για κορίτσι και το περίμενες πως και πως αφού έχεις αγόρι.

Οπότε μπορείς να είσαι όσο σοκαρισμένη θέλεις, μην ξεχνάς ότι οι ορμόνες βαράνε μπιελά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DENI μην στεναχωριεσαι τα παιδια ειναι ευλογια οποιο και να ειναι . μια φιλη μου εχει πεντε αγορια το μεγαλο της ειναι 14 χρονων και το μικρο της 1 μηνον .ηθελε ενα κοριτσακι αλλα δεν την ετυχε ξερεις τι μου ειπε οταν της ειπα καλα και το πεμτο αγορι . δεν με νιαζει γιατι αυτο το μωρο εχει την αυρα του σωματος μου ειναι το σωμα μου και με τιποτα στο κοσμο δεν θα το αλλαζα οτι και να ηταν .

Συμφωνώ απόλυτα. Να πεις στην φίλη σου ότι είναι super και να της ζήσουν και τα 5

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα βεβαιωθειτε μονο στη β επιπεδου γιατι μεχρι τοτε η κλειτοριδα και το πεος μοιαζουν και συγχεονται.

 

Στη δευτερη μου εγκυμοσυνη θελαμε παλι κοριτσι. Μολις ο γιατρος μας ειπε οτι ειναι αγορι, αθελα μας κατσουφιασαμε και οι δυο και λιγο απογοητευτηκαμε. Ειδικα ο αντρας μου (που εχει και εναν γιο μεγαλο) ονειρευοταν να εχουμε δυο κοριτσακια και να τους φτιαξουμε ενα παραμυθενιο δωματιο κλπ κλπ.

Ντραπηκα για την αντιδραση μας.

 

Στον πεμπτο μηνα στο β επιπεδου, το φυλο του παιδιου ηταν το λιγοτερο μας προβλημα. Το παιδι ειχε ανιατο, σπανιο και σοβαροτατο γενετικο-κατασκευαστικο προβλημα και μου το πηρανε με αναγκαστικη γεννα το ιδιο κιολας βραδυ.

Οταν το ειδα, παρα το προβλημα, μου φανηκε το πιο χαριτωμενο αγορακι.

 

Στην τριτη μου εγκυμοσυνη που παλι ειχα αγορι, μου ηταν πλεον τελειως αδιαφορο και ετρεμα μεχρι να γεννηθει και να ειναι ολα καλα.

 

Κοινως, το κλισε γερο να ναι κι οτι ναναι, δεν ειναι κλισε. Ειναι η μεγαλυτερη αληθεια. Απλα μερικοι χρειαστηκε να πονεσουμε πολυ για να το χωνεψουμε.

 

Και για να ευθυμησουμε :P

 

Το τι βλακειες εχω ακουσει τοσα χρονια σε σχεση με το φυλο των παιδιων δεν περιγραφεται.

Στην κορη μου μολις ελεγα οτι περιμενω κοριτσι, μου μιλουσαν λες και ηθελαν να με παρηγορησουν.

Τωρα στο γιο, ανακουφισμενοι :rolleyes: μου εδιναν συγχαρητηρια :confused:

 

Ασε ρε παιδακι μου τι λενε οι αλλοι γυρω και κοιτα να τα χαρεις ολα.

Κι αν μπορεις, χτυπα κι ενα τριτο! :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

σοφακι το σκηνικο με το ονομα παιχτηκε σε εμας εντονα στο πρωτο παιδι οποτε τωρα οτι και να εβγαινε θα επαιρνε αντιστοιχα η της μητερας μου η του πατερα μου και για αυτο ειμαι πολυ χαρουμενη ...Παναγιωτη λενε τον πατερα μου...

αλλα και σε σενα πιστευω τελικα οτι θα βαλεις το ονομα του πατερα σου που τοσο του αξιζει οποιο και ναναι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

kassiani με ταρακουνησες μα το θεο για τα καλα τωρα....

χριστε μου τι καθομαι και τους ακουω...κανε μονο ναναι γερο το παλλικαρακι μου..

kassiani αυτο επρεπε να ακουσω αυτη τη στιγμη.....

μουδιασα μιλαμε.......

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά το Παναγιώτης είναι μία χαρά όνομα. Περίμενα κι εγώ να ακούσω κανένα Θεμιστοκλής, Κλεισθένης κ.λ.π. Εγώ το κοριτσάκι μου Παναγιώτα το έβγαλα παρόλο που δε μου άρεσε καθόλου. Το έκανα για να τιμήσω τη μάνα του άντρα μου. Τη φωνάζω Νοτούλα ή Νότα που κατά τη γνώμη μου είναι μία χαρά σαν όνομα. Το Παναγιώτης γίνεται Πάνος που είναι πολύ ωραίο και εύηχο.

Όσο για το ότι έχεις δεύτερο αγόρι, πιστεύω ότι είναι καλύτερο για τα παιδάκια σου γιατί θα παίζουν συνέχεια μαζί. Εγώ με τον αδελφό μου παίζαμε μαζί μέχρι το νηπιαγωγείο. Μετά, λόγω διαφορετικού φύλου, αποκτήσαμε άλλα ενδιαφέροντα. Άσε που εγώ ήθελα να παίξω με τις κούκλες μου και αυτός διαρκώς μου τις ξεμάλλιαζε. Μία χαρά είναι να έχεις δύο αγοράκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περασα κι εγω την ασχημη εμπειρια που ειχε η Κασσιανη και εκανα διακοπη κυησεως στην 23η εβδομαδα και πιστεψε με οποτε ακουω για περιπτωσεις για προτιμησεις σχετικα με το φυλο του παιδιου απλα μου φαινονται τοσο ανοητες...

 

Κι εμας ηταν ενα αγορακι, κι ειχαμε ηδη κοριτσακι...

 

Να ευχεσαι να εχεις ενα γερο παιδακι, τιποτε αλλο!!

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

ακριβώς, έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζεις. Εχεις ένα θειο δώρο μην το κρίνεις. Σου εύχομαι να πανε όλα καλά να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις ένα υγιέστατο μωράκι στην αγκαλιά σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στην αυχενικη διαφανεια μου ειπαν οτι θα εχω αγορι....οντως ετσι ηταν..τα αγορια φαινονται πιο ευκολα γενικως απο την αρχη...

τωρα το προαισθημα της μανας λεει αγορι παλι αλλα θα δειξει ..ειναι πολυ νωρις ακομα..

 

 

 

 

 

 

AX ΣΑς το ελεγα απο τοτε εγω..εχει 3 μηνες που το εγραψα το μηνυμα....

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακι μου μην ακους τιποτα...Καλα να είναι το παιδακι σου και για το φύλλο...Μπορειτε να κάνετε και άλλο παιδακι και να δοκιμάσετε ξανα.:P Εχοντας και εγω μία αποβολή στο ιστορικό μου το τελευταιο που με ενοιαζε ήταν το φύλλο...

Και οντως η πλειοψηφία έχει πρόβλημα όταν ακουει για κοριτσια..Παλια μυαλα βλέπεις...Εχουν μεινει στην εποχη που οι γιοι βοηθουσαν στα χωράφια!:P

Οχι ότι είναι κακό να έχουμε προτιμησεις...Και μεταξύ μας προτιμω που έχω κορούλα. Αλλα δεν μπορώ να βλέπω να λένε "Α, κρίμα είναι κορίτσι/αγορι". Καλα να είναι το παιδάκι, να έχεις μία εύκολη εγκυμοσυνη και ας είναι ο,τι φύλλο έιναι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμάς μετά από ότι είχαμε περάσει μέχρι να μείνω εγκυος το τελευταιο που μας ένοιαζε ηταν το φυλλο. Αφού στην αυχενική διαφάνεια δεν ρωτήσαμε καν αν φαίνεται. Ούτε στο Β επιπέδου σκεφτήκαμε να ρωτήσουμε πάνω που είχαμε τελειώσει και ημουν έτοιμη να σηκωθώ μας ρώτησε ο γιατρός αν θέλουμε να μας πει το φύλλο. Πάντως βρε κορίτσια και εγώ αυτό με το αγόρι δεν το καταλαβαίνω και ας έχω αγόρι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

και γω εχω ενα θεματακι με το θεμα αγορι....εχω μια κορουλα και περιμενω να βγουν τα αποτελεματα του τροφοβλαστη αν θα μπορω να κρατησω το μωρο και δεν με ενοιαζε καθολου τι θα ναι,στην αυχενικη μου παν αγορι και τωρα που ειδαν τις πρωτες εξετασεις μου παν κοριτσι δεν αλλαξε κατι για μενα,γερο και καλοτυχο να ναι λενε στο χωριο μου..χαχαχα.ομως με νευριασε ο πατερας μου που το θελε αγορι!!!δεν λεει να ναι καλα που χουμε στιγμα και γω και ο συζηγος να μπορεσουμε να κανουμε και δευτερο γερο παιδακι τον νοιαζει το φυλο!!!ημαρτον.δεν καταλαβαινω αυτη την εμμονη καποιων ανθρωπων να κανουν αγορι πραγματικα.ευχομαι σε ολες τις μελουσες μανουλες να εχουν γερα παιδια μονο η υγεια μετραει πιο πολυ απο ολα τα ζητηματα

να συμπληρωσω οτι στην αυχενικη το μωρο ειχε πολυ βολικη θεση και ο γιατρος μας εδειξε κατι σαν μικρους ορχεις οποτε λεγαμε δεν μπορει να κανει λαθος,και τωρα στην αναλυση τουdna που ειναι 100% σιγουρο εδειξε κοριτσι.αν δεν το δειτε στην β επιπεδου που ειναι μεγαλουτσικο το μωρο και καλοσχηματισμενο μην ακουτε πολλα.ααα συν οτι ολοι λεγαν οτι εχω αγορι γιατι ειμαι αγρια...η πιθανοτητα να εχω νευρα με τις μ...ς που ακουω δεν παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Μετά την αυχενική μου είπαν και στις δύο εγκυμοσυνες ότι έχω αγοράκια αλλά στη β επιπέδου ήταν και τα δύο κοριτσάκια! Τώρα στο τρίτο νομίζω πως θα περιμένω να μάθω μια και καλή στη β επιπέδου. Την πρώτη φορα που έμαθα οτι ήταν κορίτσι ενώ είχα συνηθίσει στην ιδέα του αγοριού απογοητεύτηκα. Στην πορεία κατάλαβα πόσο σημαντικό είναι να είναι υγειή τα παιδάκια μας και πραγματικά δε θα άλλαζα με τίποτα καμία από τις δύο κόρες μου !!!:D:D:D:D

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες.ειμαι καινουργια στο φορουμ και σε θεματα εγκυμοσυνης.ειμαι 4,5 μηνων και μεχρι χθες ξεραμε οτι περιμενουμε ενα κοριτσακι και σκεφτομονα ροζουλια και φορεματακια.μεχρι που πηγαμε στο γιατρο και το κοριτσακι μας ανοιξε τα ποδαρακια του και εγινε αγορακι.θα ηταν πολυ χαζο να πω οτι στεναχωρεθηκα γιατι φυσικα θα ειναι το μωρακι μου και θα το λατρευω απλα μου ηρθε αποτομο και δεν ξερω πως να νιωσω.πως ειναι να εχεις αγορακι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα ήθελα να κάνω κοριτσάκι όμως από τη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος ήμουνα σίγουρη ότι ΄θα γεννήσω αγόρι, όταν το είδε ο γιατρός στον υπέρηχο και μου το ανακοίνωσε δεν ένιωσα ότι μου λέει κάποιο νέο ήταν σαν να μου το είχαν πει΄ήδη. Η ΄ζωή για την μαμά με ένα αγόρι είμαι ονειρεμένη όχι μόνο γιατί είναι εμφανές ότι σου έχει αδυναμία αλλά απλά ο τρόπος που σε κοιτάει είναι σαν να σε κοιτάει ένας άντρας που είναι ερωτευμένος μαζί σου!

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...