Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος στα Μελισσια


Recommended Posts

Καλησπέρα ξανά , μετα από τρία χρόνια !

Και τα δυο μου παιδιά τα πήγα στα "χρώματα κ μουσική" κ δεν εχω λόγια πραγματικά να περιγράψω πόσο όμορφα περάσαμε !

Κ μένα μαμάδες από εδώ μου τον σύστησαν (οπως φαίνεται στις παλαιότερες δημοσιεύσεις μας , στο θέμα) κ μετα απο πολλές αναζητήσεις , κατέληξα εκεί !

Πραγματική αγάπη κ ενδιαφέρον για όλα τα παιδάκια ! Τόσο χαρούμενα , τόση δουλειά , τόσο ωραία γεύματα , τόσο καλλιτεχνικό "σχολείο", τόςο καθαροί χώροι κ ειδικα διαμορφωμένοι για τις ανάγκες όλων των παιδιών .. τόσο ..όλα !, που πουθενά αλλου δεν τα συνάντησα !

 

Αξίζει να πατε να μιλήσετε κ να το γνωρίσετε !

 

καλημερα και σ'ευχαριστω πολυ που μου απαντησες.εχω κλεισει ραντεβου για την πεμπτη,το κακο ειναι οτι δεν συμμετεχουν φετος στο εσπα.μπορεις να μου πεις τιμη;οσο για τον παιδικο γαλαξια δεν εχει θεσεις δυστυχως.αν καποια αλλη μανουλα εχει να μου προτεινει μελισσια,βριλησσια,κηφισια,την ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ενδιαφερόμαστε για τους παιδικούς

 

- Καψάλη Ντίνα, Παιδότοπος (Μελίσσια-Βριλήσσια)

 

και

 

- Καλλιόπης Παππά (Μελίσσια)

 

από την προσωπική σας εμπειρία (νηπιαγωγοί, φαγητό, μεταφορά, δραστηριότητες, κόστος, πόσο ικανοποιημένοι μείνατε και γενικώς από τη φιλοσοφία του κάθε σταθμού). Γενικώς οτιδήποτε θα βοηθούσε για να σχηματίσουμε μια γνώμη.

 

Διαφορετικά, κάποιον παιδικό Μελίσσια ή το πολύ σε διπλανή περιοχή που να είστε πολύ ευχαριστημένες.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμαστε για τους παιδικούς

 

- Καψάλη Ντίνα, Παιδότοπος (Μελίσσια-Βριλήσσια)

 

και

 

- Καλλιόπης Παππά (Μελίσσια)

 

από την προσωπική σας εμπειρία (νηπιαγωγοί, φαγητό, μεταφορά, δραστηριότητες, κόστος, πόσο ικανοποιημένοι μείνατε και γενικώς από τη φιλοσοφία του κάθε σταθμού). Γενικώς οτιδήποτε θα βοηθούσε για να σχηματίσουμε μια γνώμη.

 

Διαφορετικά, κάποιον παιδικό Μελίσσια ή το πολύ σε διπλανή περιοχή που να είστε πολύ ευχαριστημένες.

 

Αν και δεν εχω παει κανενα από τα παιδιά μου εκεί, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια από γείτονες για τον σταθμό της κυρίας Παππά.

Αν θες να ανέβεις λιγάκι πιο πάνω, στην Πεντέλη χαμηλά, έχω ακούσει από πολύ κόσμο εξαιρετικά λόγια για το Παιχνίδι της Σοφίας. Ειχα δει και το χωρο προσωπικά και μου άρεσε πάρα πολύ , και έτυχε να γνωρίσω και κάποιες κοπέλες που εργάζοταν εκεί που ήταν όντως πολύ αγαπητές στα παιδιά. Το μεονέκτημα είναι ότι είναι ακριβός. Είναι χρόνια που είχα ρωτήσει, οπότε δεν έχει νόημα να πω τιμή, αλλά ήταν ακριβότερος από τους υπόλοιπους της ευρύτερης περιοχής

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερόμαστε για τους παιδικούς

 

- Καψάλη Ντίνα, Παιδότοπος (Μελίσσια-Βριλήσσια)

 

και

 

- Καλλιόπης Παππά (Μελίσσια)

 

από την προσωπική σας εμπειρία (νηπιαγωγοί, φαγητό, μεταφορά, δραστηριότητες, κόστος, πόσο ικανοποιημένοι μείνατε και γενικώς από τη φιλοσοφία του κάθε σταθμού). Γενικώς οτιδήποτε θα βοηθούσε για να σχηματίσουμε μια γνώμη.

 

Διαφορετικά, κάποιον παιδικό Μελίσσια ή το πολύ σε διπλανή περιοχή που να είστε πολύ ευχαριστημένες.

 

 

καλημερα.ειδα το καλοκαιρι τον ΄παιδοτοπο΄ της Καψαλη κι εκανα ραντεβου μαζι της.μου αρεσαν πολυ αυτα που μου ειπε η ιδια,ομως,δεν ηταν αυτο που εψαχνα για το κοριτσακι μου που δεν ηταν ουτε τριων και με αποχωριζοταν πρωτη φορα.ηταν πολυ ''σχολειο'' για τα δικα μου γουστα.ειχε αρκετα παιδακια,εχει μεχρι και νηπιαγωγειο,το κτιριο ειναι απλα οκ,οχι κατι ιδιαιτερο κι εχει αρκετες σκαλες εσωτερικα.επισης,οι δασκαλες μου φανηκαν γενικα καπως ''μουτρωμενες'' για τα δικα μου γουστα αν και οι περισσοτερες ηταν νεες.ειναι αρκετα ακριβος κι εχει διαφορετικες τιμες αν το αφηνεις το παιδι μεχρι τη μια-μιαμιση η' πιο αργα,δεν τα θυμαμαι ακριβως τα ωραρια.η τιμη νομιζω ηταν περιπου 5000-5500 το χρονο με σιτιση και 1000 το σχολικο,ΑΝ τα θυμαμαι σωστα.κανε ενα ραντεβου να δεις κι εσυ γιατι τελικα το τι κανει κλικ σε καθε μανουλα δεν ειναι κατι στανταρ,εσυ ξερεις τι θα αρεσει στο παιδι σου,εγω ηθελα κατι πιο ζεστο,κατι πιο οικογενειακο για το δικο μου το παιδι.παντως η Καψαλη γενικα μου αρεσε,κι αυτα που ελεγε με εβρισκαν συμφωνη κι ο τροπος της.

Link to comment
Share on other sites

επισης να πω και για τους αλλους που ειδα,και θα ελεγα γενικα οτι ειναι καλη εποχη να αρχισετε χαλαρα και σιγα σιγα τις επισκεψεις γιατι εγω ξεκινησα Ιουνιο και ζοριστηκα λιγο,ειδα 7 σταθμους σε μια εβδομαδα,ενω στον ΄΄παιδικο γαλαξια΄΄ δεν πηγα καν παρ'ολο που ειχα ακουσει πολυ καλα λογια γιατι δεν ειχαν θεση για το τμημα της κορης μου.

 

πηγα σ'εναν καινουριο που ανοιξε τον Σεπτεμβρη πρωτη φορα στα Μελισσια, baby smile λεγεται και ειναι κοντα στην Πηγης και 17Ης Νοεμβρη.το κτιριο φοβερο και μεσα και ο κηπος,αλλα η ιδιοκτητρια-η οποια εχει παιδικους και στο Γαλατσι και στην Κυψελη νομιζω- δεν μου αρεσε,ηταν πολυ επιχειρηματιας για τα γουστα μου,τις κοπελες δεν τις γνωρισα για να εχω αποψη.ηταν αρκετα καλη η τιμη που μου ειχε πει επειδη ηταν και καινουριος σταθμος.φετος θα ξεκινησει και το νηπιαγωγειο τους.

 

ειδα τον ''χρωματα και μουσικη'' στην Κηφισια.μου αρεσε παρα πολυ η ιδιοκτητρια κι ηταν ο σταθμος τον οποιο θα επελεγα αν δεν εβρισκα τον σταθμο που τελικα πηγαινει η κορη μου.ωραιες οι δραστηριοτητες,το κτιριο απλα συμπαθητικο,πολυ ωραια η φιλοσοφια κι η οργανωση τους,μικρουλης σταθμος,εχει μονο μεχρι προνηπιο και απο περυσι εβαλαν και σχολικο.εχει πολλες διαφορετικες τιμες για διαφορετικα ωραρια και νομιζω οτι οι τιμες τους πλεον ειναι οπως και των υπολοιπων σταθμων της περιοχης,δεν ειναι πια ενας φθηνος για τα δεδομενα της περιοχης σταθμος.

 

πηγα και στο ''γελαστο πορτοκαλι'' στην Κηφισια.δεν μου αρεσε καθολου.ουτε η ιδιοκτητρια ουτε η ολη αυρα του σταθμου ουτε οι υπερβολικοτατες τιμες τους.δεν θα επεκταθω.

 

ειδα και τη ''σμιλη'' στην Κηφισια.πολυ μικρος σταθμος,πολυ λιγα παιδακια,η ιδιοκτητρια ειναι μεγαλη σε ηλικια,καλοσυνατη αλλα και το κτιριο κι ολα τα υπολοιπα ηταν καπως παλια και ξεπερασμενα,σαν απο αλλη εποχη,δεν ηταν πολυ χαρωπα και φωτεινα.στα συν οτι ηταν προθυμη να με εξυπηρετει με το σχολικο παρ'ολο που δεν ειχε αλλο παιδακι στην περιοχη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Strada, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν πολύ κατατοπιστική, θα τους κοιτάξω όλους με ηρεμία και θα επανέλθω αν έχω κάποια ερώτηση. Επειδή μου γράφεις κυρίως αυτούς που δεν σου άρεσαν, τελικά από ποιον έμεινες ευχαριστημένη αν επιτρέπεται; Και σε πμ εννοείται αν θες να μου γράψεις. Κι επίσης, ο σταθμός "Χρώματα και Μουσική" που διαβάζω πολύ καλά λόγια εξυπηρετούσε με σχολικό Μελίσσια και πέριξ, αν θυμάσαι;

 

ΑγγεΚ, κι εσένα επίσης μιας και είναι πολύ πιο κοντά μας ο παιδικός που λες από πολλούς των Μελισσίων, οπότε θα κάνουμε μια διερευνητική προς τα εκεί.

 

Έχουμε πολύ χρόνο ακόμα, μήνες σίγουρα, οπότε θα τα ψάξουμε αναλυτικά. Τις τιμές τις βρίσκω από την ιστοσελίδα της ΓΓΕ, περισσότερο με ενδιαφέρουν συστάσεις και γνώμες.

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: όταν λέτε ότι δεν έχουν ορισμένοι νηπιαγωγείο, δηλ. θα πρέπει για την τελευταία χρονιά πριν το σχολείο να ψάχνει κανείς καινούριο σταθμό με νηπιαγωγείο; Δεν είναι στρες για το παιδάκι; Συγνώμη, αλλά τώρα το πρωτοψάχνω και είμαι εντελώς ανίδεη.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Strada, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ, ήσουν πολύ κατατοπιστική, θα τους κοιτάξω όλους με ηρεμία και θα επανέλθω αν έχω κάποια ερώτηση. Επειδή μου γράφεις κυρίως αυτούς που δεν σου άρεσαν, τελικά από ποιον έμεινες ευχαριστημένη αν επιτρέπεται; Και σε πμ εννοείται αν θες να μου γράψεις. Κι επίσης, ο σταθμός "Χρώματα και Μουσική" που διαβάζω πολύ καλά λόγια εξυπηρετούσε με σχολικό Μελίσσια και πέριξ, αν θυμάσαι;

 

ΑγγεΚ, κι εσένα επίσης μιας και είναι πολύ πιο κοντά μας ο παιδικός που λες από πολλούς των Μελισσίων, οπότε θα κάνουμε μια διερευνητική προς τα εκεί.

 

Έχουμε πολύ χρόνο ακόμα, μήνες σίγουρα, οπότε θα τα ψάξουμε αναλυτικά. Τις τιμές τις βρίσκω από την ιστοσελίδα της ΓΓΕ, περισσότερο με ενδιαφέρουν συστάσεις και γνώμες.

 

Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο: όταν λέτε ότι δεν έχουν ορισμένοι νηπιαγωγείο, δηλ. θα πρέπει για την τελευταία χρονιά πριν το σχολείο να ψάχνει κανείς καινούριο σταθμό με νηπιαγωγείο; Δεν είναι στρες για το παιδάκι; Συγνώμη, αλλά τώρα το πρωτοψάχνω και είμαι εντελώς ανίδεη.

 

ο σταθμος που επελεξα τελικα και ειμαι υπερ ευχαριστημενη κι ειναι ο,τι ακριβως ηθελα για το παιδι μου ειναι η Παραμυθουπολη στη Νεα Ερυθραια.δεν σου το εγραψα γιατι δεν ξερω που ακριβως μενεις στα Μελισσια,δηλαδη εγω μενω στα ορια με Κηφισια οποτε δεν μου ερχεται μακρια ενω για καποιον που μενει ορια με Βριλησσια ειναι ενα δεκαλεπτο επιπλεον.και το μονο αρνητικο με τον συγκεκριμενο σταθμο ειναι οτι το σχολικο τους δεν κατεβαινει προς τα κατω,πηγαινει μονο Νεα Ερυθραια,Κηφισια και πανω.αυτο,βεβαια,ειναι κατι για το οποιο με ενημερωσαν απο το τηλεφωνο πριν καν κλεισουμε ραντεβου,οποτε κι εκει αψογοι ηταν.αν εχεις τροπο να πηγαινοφερνεις το παιδι και θες να πας θα σου γραψω ολοκληρο κατεβατο με τα θετικα αυτου του σταθμου,χαχα.

ο Χρωματα και μουσικη εκει που μενω εγω που ειμαι οριο με Κηφισια με εξυπηρετουσε,ναι,το ειχα ρωτησει.

 

μετα θα πρεπει να το στειλεις το παιδι νηπιαγωγειο εκει που θα παει και δημοτικο,φανταζομαι.το κανουν αρκετοι γονεις για να γνωριζει το παιδι απο πιο νωρις τα παιδακια με τα οποια θα παει δημοτικο. επισης,κατι αλλο που ειχα διαβασει οταν εψαχνα κι εγω ειναι οτι οι σταθμοι που εχουν και νηπιαγωγειο ελεγχονται και απο το υπουργειο παιδειας κι οι αλλοι μονο απο το υπουργειο υγειας η' αντιστροφα τα λεω;δεν το θυμαμαι ακριβως και δεν εψαξα κι αν ισχυει,απλα το αναφερω επειδη καπου το ειχα διαβασει περυσι

Link to comment
Share on other sites

ο σταθμος που επελεξα τελικα και ειμαι υπερ ευχαριστημενη κι ειναι ο,τι ακριβως ηθελα για το παιδι μου ειναι η Παραμυθουπολη στη Νεα Ερυθραια.δεν σου το εγραψα γιατι δεν ξερω που ακριβως μενεις στα Μελισσια,δηλαδη εγω μενω στα ορια με Κηφισια οποτε δεν μου ερχεται μακρια ενω για καποιον που μενει ορια με Βριλησσια ειναι ενα δεκαλεπτο επιπλεον.και το μονο αρνητικο με τον συγκεκριμενο σταθμο ειναι οτι το σχολικο τους δεν κατεβαινει προς τα κατω,πηγαινει μονο Νεα Ερυθραια,Κηφισια και πανω.αυτο,βεβαια,ειναι κατι για το οποιο με ενημερωσαν απο το τηλεφωνο πριν καν κλεισουμε ραντεβου,οποτε κι εκει αψογοι ηταν.αν εχεις τροπο να πηγαινοφερνεις το παιδι και θες να πας θα σου γραψω ολοκληρο κατεβατο με τα θετικα αυτου του σταθμου,χαχα.

ο Χρωματα και μουσικη εκει που μενω εγω που ειμαι οριο με Κηφισια με εξυπηρετουσε,ναι,το ειχα ρωτησει.

 

μετα θα πρεπει να το στειλεις το παιδι νηπιαγωγειο εκει που θα παει και δημοτικο,φανταζομαι.το κανουν αρκετοι γονεις για να γνωριζει το παιδι απο πιο νωρις τα παιδακια με τα οποια θα παει δημοτικο. επισης,κατι αλλο που ειχα διαβασει οταν εψαχνα κι εγω ειναι οτι οι σταθμοι που εχουν και νηπιαγωγειο ελεγχονται και απο το υπουργειο παιδειας κι οι αλλοι μονο απο το υπουργειο υγειας η' αντιστροφα τα λεω;δεν το θυμαμαι ακριβως και δεν εψαξα κι αν ισχυει,απλα το αναφερω επειδη καπου το ειχα διαβασει περυσι

 

Σ' ευχαριστώ πολύ, όντως Νέα Ερυθραία είναι αρκετά μακριά, αν κ δε μένουμε κοντά στα Βριλήσσια, είμαστε σύνορα με Πεντέλη, ψηλά. Ο χρώματα και μουσική είναι πιο κοντά και πολύ κοντά το παιχνίδι της σοφίας που έγραψε η ΑγγεΚ. Οπότε για αρχή θα δω κι αυτούς τους δύο.

 

Αυτό με τα νηπιαγωγεία και τον έλεγχο από ΥπΠαι γίνεται μάλλον γιατί έχουν πια ύλη να καλύψουν ως προς την ανάγνωση όσοι έχουν και νηπιαγωγείο απ' όσα έχω καταλάβει, οπότε λογικό.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Σ' ευχαριστώ πολύ, όντως Νέα Ερυθραία είναι αρκετά μακριά, αν κ δε μένουμε κοντά στα Βριλήσσια, είμαστε σύνορα με Πεντέλη, ψηλά. Ο χρώματα και μουσική είναι πιο κοντά και πολύ κοντά το παιχνίδι της σοφίας που έγραψε η ΑγγεΚ. Οπότε για αρχή θα δω κι αυτούς τους δύο.

 

Αυτό με τα νηπιαγωγεία και τον έλεγχο από ΥπΠαι γίνεται μάλλον γιατί έχουν πια ύλη να καλύψουν ως προς την ανάγνωση όσοι έχουν και νηπιαγωγείο απ' όσα έχω καταλάβει, οπότε λογικό.

 

Καλησπέρα,

Ψάχνω κ εγώ παιδικό σταθμό στις ίδιες περιοχές για να στείλω την κόρη μου από Σεπτεπμβρη. Θα ήθελες να μοιραστείς τις εμπειρίες από τις επισκέψεις που έχεις κάνει μέχρι τώρα;

Μέχρι στιγμής έχω επισκεφτεί τους αγριόκυκνους που τους απέρριψα... τον Παιδότοπο της Καψάλη για τον οποίο το μόνο αρνητικό είναι το κόστος και το ότι θα πρέπει να τρώει εκεί (θέλω να επιστρέφει σπίτι κατά τη 1-1:30 για πρώτη χρονιά). Πήγα επίσης στο love and care (αγγλόφωνος) που δεν μου έκανε καμία εντύπωση...και τέλος, στης Κ. Παππά στα Μελίσσια, με τον οποίο προβληματίζομαι πολύ! Από τη μία, λάτρεψα τις εγκαταστάσεις, αν κ η πολυκατοικία που βρίσκεται μέσα στο οικόπεδο και το δεντρόσπιτο μου φάνηκαν κάπως, και το πνεύμα του παιδικού, αλλά από την άλλη δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος προσαρμογής... έχω δλδ ανάμεικτες εντυπώσεις...

Έχω κ ένα ακόμα ραντεβού για να δω το Παιχνίδι της Σοφίας...

iyr2p3.png

 

tIESp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ, όντως Νέα Ερυθραία είναι αρκετά μακριά, αν κ δε μένουμε κοντά στα Βριλήσσια, είμαστε σύνορα με Πεντέλη, ψηλά. Ο χρώματα και μουσική είναι πιο κοντά και πολύ κοντά το παιχνίδι της σοφίας που έγραψε η ΑγγεΚ. Οπότε για αρχή θα δω κι αυτούς τους δύο.

 

Αυτό με τα νηπιαγωγεία και τον έλεγχο από ΥπΠαι γίνεται μάλλον γιατί έχουν πια ύλη να καλύψουν ως προς την ανάγνωση όσοι έχουν και νηπιαγωγείο απ' όσα έχω καταλάβει, οπότε λογικό.

 

Αν ανήκετε στο δημο Πεντέλης-Μελισσίων, θα σας έλεγα να κοιτάξετε και τον Παιδικό του Δήμου τόσο στην Νέα όσο και στην Παλιά Πεντέλη. Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, ξέρω πολύ κόσμο που έχει να πει πολύ καλά λόγια, και μάλιστα ξέρω και οικογένεια που οταν άνοιξαν θέσεις στην Παλιά Πεντέλη στη μεση της χρονιάς, πήρε το παιδί από το ιδιωτικό και το πήγε εκεί, και το θέμα δεν ήταν οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Ψάχνω κ εγώ παιδικό σταθμό στις ίδιες περιοχές για να στείλω την κόρη μου από Σεπτεπμβρη. Θα ήθελες να μοιραστείς τις εμπειρίες από τις επισκέψεις που έχεις κάνει μέχρι τώρα;

Μέχρι στιγμής έχω επισκεφτεί τους αγριόκυκνους που τους απέρριψα... τον Παιδότοπο της Καψάλη για τον οποίο το μόνο αρνητικό είναι το κόστος και το ότι θα πρέπει να τρώει εκεί (θέλω να επιστρέφει σπίτι κατά τη 1-1:30 για πρώτη χρονιά). Πήγα επίσης στο love and care (αγγλόφωνος) που δεν μου έκανε καμία εντύπωση...και τέλος, στης Κ. Παππά στα Μελίσσια, με τον οποίο προβληματίζομαι πολύ! Από τη μία, λάτρεψα τις εγκαταστάσεις, αν κ η πολυκατοικία που βρίσκεται μέσα στο οικόπεδο και το δεντρόσπιτο μου φάνηκαν κάπως, και το πνεύμα του παιδικού, αλλά από την άλλη δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος προσαρμογής... έχω δλδ ανάμεικτες εντυπώσεις...

Έχω κ ένα ακόμα ραντεβού για να δω το Παιχνίδι της Σοφίας...

 

Σ' ευχαριστώ που γράφεις κι εσύ τις εντυπώσεις σου. Θα γράψω όταν τους επισκεφθούμε, αλλά για την ώρα δεν έχουμε δει κάποιον γιατί θα τον στείλουμε την επόμενη χρονιά, οπότε έχουμε χρόνο και λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνουμε αυτή την περίοδο.

 

Η πρώτη μας επιλογή είναι της Κ. Παππά λόγω απόστασης γιατί γλυτώνουμε το σχολικό. Δεν έχει ομαλή προσαρμογή; Μοντέλο Βερολίνου; Μετά σκεφτόμαστε και τη λύση του δημοτικού που λέει κι η ΑγγεΚ παρακάτω. Έπειτα Παιχνίδι της Σοφίας (κι αυτό νομίζω στο κόστος είναι σαν της Καψάλη) και τελευταίο της Καψάλη, καθώς μας πέφτει λίγο μακριά και θα χρειαστούμε σχολικό. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις με πμ κόστος για της Κ. Παππά; Αν σου είναι εύκολο φυσικά. Αν σου αρέσει το παιχνίδι της Σοφίας και μπορείς γράψε μου τη γνώμη σου. Αν ακούσω κάτι θα το αναφέρω κι εγώ εδώ.

 

Τέλος, αν τελικά επιλέξουμε πιο μακρινό παιδικό με σχολικό, σκεφτόμαστε και το Elmina' s Baby college, που πληροί πολλά από αυτά που ψάχνουμε. Αλλά το παιδί θα κουράζεται στις διαδρομές.

 

Αν ανήκετε στο δημο Πεντέλης-Μελισσίων, θα σας έλεγα να κοιτάξετε και τον Παιδικό του Δήμου τόσο στην Νέα όσο και στην Παλιά Πεντέλη. Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία, ξέρω πολύ κόσμο που έχει να πει πολύ καλά λόγια, και μάλιστα ξέρω και οικογένεια που οταν άνοιξαν θέσεις στην Παλιά Πεντέλη στη μεση της χρονιάς, πήρε το παιδί από το ιδιωτικό και το πήγε εκεί, και το θέμα δεν ήταν οικονομικό.

 

Έχω διαβάσει κι εγώ πολύ καλά λόγια στη σχετική ομάδα στο φβ, για της Πεντέλης τους παιδικούς (όπως και για έναν των Μελισσίων), δεν έχω ιδέα όμως ποια είναι τα κριτήρια -οικονομικά κυρίως- για να μας πάρουν. Ξέρουμε πού κυμαίνονται στο περίπου;

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

 

Εμείς πηγαίνουμε στους Μπόμπιρες στα Μελίσσια και είμαστε πάρα πολύ ευχαριστημένοι και εμείς και η μικρούλα μας.

 

Πηγαίνει από 7 μηνών και τώρα είναι 19.

Πεντακάθαρο, τέλειες δασκάλες, φανταστικός ιδιοκτήτης, ωραίες εγκαταστάσεις με ωραίο κήπο.

ωράριο 7.00 - 18.00, πολύ νορμάλ τιμή για την περιοχή, φαγητό πολύ ωραιο (μαγείρισσα), κάθε εβδομάδα παιδίατρος (και έχουμε γλιτώσει πολλές φορες να πάμε στην δικιά μας).

 

Εάν θέλει κάποια μανούλα οποιαδήποτε πληροφορία θα χαρώ πολύ να σας πω και πιο συγκεκριμένα πράγματα.

U80ep3?r=1271337460
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ που γράφεις κι εσύ τις εντυπώσεις σου. Θα γράψω όταν τους επισκεφθούμε, αλλά για την ώρα δεν έχουμε δει κάποιον γιατί θα τον στείλουμε την επόμενη χρονιά, οπότε έχουμε χρόνο και λόγω δουλειάς δεν προλαβαίνουμε αυτή την περίοδο.

 

Η πρώτη μας επιλογή είναι της Κ. Παππά λόγω απόστασης γιατί γλυτώνουμε το σχολικό. Δεν έχει ομαλή προσαρμογή; Μοντέλο Βερολίνου; Μετά σκεφτόμαστε και τη λύση του δημοτικού που λέει κι η ΑγγεΚ παρακάτω. Έπειτα Παιχνίδι της Σοφίας (κι αυτό νομίζω στο κόστος είναι σαν της Καψάλη) και τελευταίο της Καψάλη, καθώς μας πέφτει λίγο μακριά και θα χρειαστούμε σχολικό. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις με πμ κόστος για της Κ. Παππά; Αν σου είναι εύκολο φυσικά. Αν σου αρέσει το παιχνίδι της Σοφίας και μπορείς γράψε μου τη γνώμη σου. Αν ακούσω κάτι θα το αναφέρω κι εγώ εδώ.

 

Τέλος, αν τελικά επιλέξουμε πιο μακρινό παιδικό με σχολικό, σκεφτόμαστε και το Elmina' s Baby college, που πληροί πολλά από αυτά που ψάχνουμε. Αλλά το παιδί θα κουράζεται στις διαδρομές.

 

 

 

Έχω διαβάσει κι εγώ πολύ καλά λόγια στη σχετική ομάδα στο φβ, για της Πεντέλης τους παιδικούς (όπως και για έναν των Μελισσίων), δεν έχω ιδέα όμως ποια είναι τα κριτήρια -οικονομικά κυρίως- για να μας πάρουν. Ξέρουμε πού κυμαίνονται στο περίπου;

 

Ξέρω ότι περσυ στην Παλιά Πεντέλη δεν απέρριψαν καμία αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ότι περσυ στην Παλιά Πεντέλη δεν απέρριψαν καμία αίτηση.

 

κοριτσια,πού μπορω να διαβασω κι εγω σχολια για τα δημοσια νηπιαγωγεια και δημοτικα μελισσια και πεντελη;γιατι βλεπω στο φορουμ στις σελιδες μιλανε ολο για τα ιδιωτικα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,πού μπορω να διαβασω κι εγω σχολια για τα δημοσια νηπιαγωγεια και δημοτικα μελισσια και πεντελη;γιατι βλεπω στο φορουμ στις σελιδες μιλανε ολο για τα ιδιωτικα

 

Αν θες για Πεντέλη, πες μου να σου πω, εχω παιδιά σε όλες τις βαθμίδες, και πολλούς φίλους σε όλα τα σχολεία του Δημου.

Για ποιο ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν θες για Πεντέλη, πες μου να σου πω, εχω παιδιά σε όλες τις βαθμίδες, και πολλούς φίλους σε όλα τα σχολεία του Δημου.

Για ποιο ενδιαφέρεσαι;

 

α,ωραια,ευχαριστω.τωρα η κορη μου πηγαινει σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο,απο σεπτεμβριο θα ειναι προνηπιο και σκεφτομαι να κοιταξω και τα δημοσια σχολεια σε μελισσια και πεντελη,φανταζομαι μπορω να το γραψω στην πεντελη αν μενω στα μελισσια,σωστα;χθες ακουσα κι απο μια γνωστη μου πολυ καλα λογια για τα λυκεια της νεας και παλαιας πεντελης ειδικα για τα θετικα μαθηματα γιατι εχουν,λεει,και πολυ λιγα παιδια και σκεφτομαι γενικα οτι ισως κακως επιμενω σε ιδιωτικα αν υπαρχουν και καλα δημοσια στην περιοχη

Link to comment
Share on other sites

α,ωραια,ευχαριστω.τωρα η κορη μου πηγαινει σε ιδιωτικο παιδικο σταθμο,απο σεπτεμβριο θα ειναι προνηπιο και σκεφτομαι να κοιταξω και τα δημοσια σχολεια σε μελισσια και πεντελη,φανταζομαι μπορω να το γραψω στην πεντελη αν μενω στα μελισσια,σωστα;χθες ακουσα κι απο μια γνωστη μου πολυ καλα λογια για τα λυκεια της νεας και παλαιας πεντελης ειδικα για τα θετικα μαθηματα γιατι εχουν,λεει,και πολυ λιγα παιδια και σκεφτομαι γενικα οτι ισως κακως επιμενω σε ιδιωτικα αν υπαρχουν και καλα δημοσια στην περιοχη

 

Για νήπιο και δημοτικό, Νέα Πεντέλη δυστυχώς είναι τόσο γεμάτα τα σχολεία, που δε χωρανε να κάνουν διάλειμμα. Οπότε και για λόγους συνωστισμού και μόνο, θα σου έλεγα όχι.

Παλιά Πεντέλη, το 1ο νηπιαγωγείο είναι ωραίο, και σαν χώροι ίσως και καλύτερο από αρκετά ιδιωτικά της περιοχής: άνετες αίθουσες, ωραία αυλή. Το 2ο ήταν χάλια, τώρα ξέρω είναι να μεταφερθεί ή ήδη μεταφέρθηκε, σε καινουριο κτίριο που δεν το έχω δει.

 

Τα δημοτικά στην Παλιά Πεντέλη και το Γυμνάσιο-Λύκειο είναι "οικογενειακά". Να φανταστείς στο 1ο οι τάξεις έχουν 12-16 παιδιά. Βέβαια παλιό κτίριο, αλλά γενικά σε καλή κατασταση.

Το 2ο είναι το καινούριο στην Καλλιθέα, και είναι πιο πολλά παιδιά, αλλά ολοκαίνουριο κτίριο, γυμναστήριο δίπλα κλπ κλπ, από υποδομή πραγματικά εντυπωσιακά καλό.

Το Γυμνάσιο και Λύκειο, έχω ακούσει παρα πολύ καλά λόγια για Νέα Πεντέλη, αφού σκεφτόμουν να πάω την κόρη μου εκεί, αλλά φαγώθηκε να μείνει στην Παλιά. Θα το ξανασκεφτώ στο Λύκειο, γιατί παίζει ρόλο και ποιοι καθηγητές είναι σε κάθε φάση. Παλαιότερα η Παλιά Πεντέλη είχε θέματα, κυρίως σε φιλολογικά, τώρα έχουν γίνει αλλαγές και φέτος είδαμε και παιδιά από Νέα και Μελίσσια. Είναι γενικά λίγα παιδιά, και έχει μία οικογενειακή ατμόαφαιρα, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι "'υποπτο". Ειναι συνολικά Γυμνάσιο-Λύκειο καμιά 300αρια παιδιά, ίσως και λιγότερα, οπότε όλοι ξέρουν όλους και δεν είναι σημείο με περίεργη κίνηση κλπ. Για Μελίσσια φέτος είχα ακούσει και για διακίνηση και άλλα τέτοια ωραία, Παλιά Πεντέλη δεν υπάρχει περίπτωση, είναι τελείως άλλο κλήμα.

Link to comment
Share on other sites

Για νήπιο και δημοτικό, Νέα Πεντέλη δυστυχώς είναι τόσο γεμάτα τα σχολεία, που δε χωρανε να κάνουν διάλειμμα. Οπότε και για λόγους συνωστισμού και μόνο, θα σου έλεγα όχι.

Παλιά Πεντέλη, το 1ο νηπιαγωγείο είναι ωραίο, και σαν χώροι ίσως και καλύτερο από αρκετά ιδιωτικά της περιοχής: άνετες αίθουσες, ωραία αυλή. Το 2ο ήταν χάλια, τώρα ξέρω είναι να μεταφερθεί ή ήδη μεταφέρθηκε, σε καινουριο κτίριο που δεν το έχω δει.

 

Τα δημοτικά στην Παλιά Πεντέλη και το Γυμνάσιο-Λύκειο είναι "οικογενειακά". Να φανταστείς στο 1ο οι τάξεις έχουν 12-16 παιδιά. Βέβαια παλιό κτίριο, αλλά γενικά σε καλή κατασταση.

Το 2ο είναι το καινούριο στην Καλλιθέα, και είναι πιο πολλά παιδιά, αλλά ολοκαίνουριο κτίριο, γυμναστήριο δίπλα κλπ κλπ, από υποδομή πραγματικά εντυπωσιακά καλό.

Το Γυμνάσιο και Λύκειο, έχω ακούσει παρα πολύ καλά λόγια για Νέα Πεντέλη, αφού σκεφτόμουν να πάω την κόρη μου εκεί, αλλά φαγώθηκε να μείνει στην Παλιά. Θα το ξανασκεφτώ στο Λύκειο, γιατί παίζει ρόλο και ποιοι καθηγητές είναι σε κάθε φάση. Παλαιότερα η Παλιά Πεντέλη είχε θέματα, κυρίως σε φιλολογικά, τώρα έχουν γίνει αλλαγές και φέτος είδαμε και παιδιά από Νέα και Μελίσσια. Είναι γενικά λίγα παιδιά, και έχει μία οικογενειακή ατμόαφαιρα, δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι "'υποπτο". Ειναι συνολικά Γυμνάσιο-Λύκειο καμιά 300αρια παιδιά, ίσως και λιγότερα, οπότε όλοι ξέρουν όλους και δεν είναι σημείο με περίεργη κίνηση κλπ. Για Μελίσσια φέτος είχα ακούσει και για διακίνηση και άλλα τέτοια ωραία, Παλιά Πεντέλη δεν υπάρχει περίπτωση, είναι τελείως άλλο κλήμα.

 

σ'ευχαριστω παρα παρα πολυ για τις πληροφοριες.ακουσα κι εγω οτι το λυκειο μελισσιων εχει παααρα πολλα παιδια κι ειναι μονο για τα φιλολογικα καλο.αν μου επιτρεπεις θα ξαναεπικοινωνησω μαζι σου με προσωπικο μηνυμα για να μην χαλαω και το εδω θεμα,πολυ χαιρομαι που υπαρχει καποιος που εχει τοσες πληροφοριες για την περιοχη μου για δημοσια σχολεια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια,πού μπορω να διαβασω κι εγω σχολια για τα δημοσια νηπιαγωγεια και δημοτικα μελισσια και πεντελη;γιατι βλεπω στο φορουμ στις σελιδες μιλανε ολο για τα ιδιωτικα

 

Για δημόσια νηπιαγωγεία μπορείς να ρωτήσεις στην ομάδα του φβ "Παιδικοί σταθμοί και attachment theory", θα βρεις πολλές πληροφορίες. Επειδή το έψαξα μιας και μας ενδιαφέρει, κάνουν αρκετά καλή δουλειά οι δημόσιοι πεντέλης-μελισσίων, ρώτησε και στην ομάδα μήπως βρεις πιο συγκεκριμένες απαντήσεις. Οι κοπέλες που τα έστειλαν εκεί, στης Νέας Πεντέλης νομίζω, είναι ακόμα ευχαριστημένες, 2 χρόνια μετά, απ' όσο ρώτησα. Και δεν απορρίφθηκε τελικά καμία αίτηση από όλο τον δήμο Πεντέλης-Μελισσίων.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 9 months later...

Καλημέρα κι από μένα!

Έχω κι εγώ ένα γιο δύο χρονών και τον ξεκίνησα στον παιδικό γαλαξία. Ήδη είμαι πολύ ευχαριστημένη, ο μικρός γυρίζει από το σχολείο και μιλάει συνέχεια για τις δασκάλες του και τι έκαναν εκεί το πρωί. Γενικά από την αρχή μου άρεσε το κλίμα, γιατί είναι ένα μικρό οικογενειακό σχολείο, δεν είναι ένας αχανής χώρος με άπειρα παιδάκια. Ασχολούνται μαζί τους πολύ και ξέρουν ακριβείς λεπτομέρειες για το τι κάνει το κάθε παιδάκι ξεχωριστά κάθε μέρα.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως με την αναζήτηση παιδικού γιατί ξέρω ότι είναι αρκετά χρονοβόρα και πολύπλοκη συχνά διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα, ψάχνουμε εκ νέου βρεφονηπιακό σταθμό στην περιοχή των Μελισσίων κατά κύριο λόγο. Έχετε άποψη για froggy, baby smile, παιδικό γαλαξία και Κ. Παππά, μπόμπιρες (Μαρούσι) και Μελωδίες της Πλώρης; 

 

Επεξεργάστηκαν by Josephine

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Όπως έχω αναφέρει εδώ και αρκετό καιρό έχω πάει το μικρό μου (2 χρονών)  στον Παιδικό Γαλαξία. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο σταθμό, είναι μικρός και οικογενειακός. Αυτό έχει και το πλεονέκτημα ότι ο μικρός αρρώστησε ελάχιστες φορές, αφού δεν βρίσκεται σε ένα χώρο με πάρα πολλά παιδάκια. Ως προς τη γνωστική και κοινωνική του βελτίωση είναι εμφανής από πολύ νωρίς. Στα συν να προσθέσω την εκπαίδευση για τουαλέτα που έχουν ξεκινήσει μετά τα Χριστούγεννα και τον καλό χειρισμό του κουταλιού και του πιρουνιού στο φαγητό (τρώει σχεδόν σαν μεγάλος).

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2019 at 6:04 ΜΜ, eripard είπε:

Γεια σας!

Όπως έχω αναφέρει εδώ και αρκετό καιρό έχω πάει το μικρό μου (2 χρονών)  στον Παιδικό Γαλαξία. Είμαι πολύ ευχαριστημένη από το συγκεκριμένο σταθμό, είναι μικρός και οικογενειακός. Αυτό έχει και το πλεονέκτημα ότι ο μικρός αρρώστησε ελάχιστες φορές, αφού δεν βρίσκεται σε ένα χώρο με πάρα πολλά παιδάκια. Ως προς τη γνωστική και κοινωνική του βελτίωση είναι εμφανής από πολύ νωρίς. Στα συν να προσθέσω την εκπαίδευση για τουαλέτα που έχουν ξεκινήσει μετά τα Χριστούγεννα και τον καλό χειρισμό του κουταλιού και του πιρουνιού στο φαγητό (τρώει σχεδόν σαν μεγάλος).

Σ ευχαριστω, @eripard, εχω κλεισει ραντεβού την επόμενη εβδομάδα. Μεχρι τώρα εχω δει της Παππά. 

 

Απο απασχόληση να σε ρωτήσω, καθημερινα περαν των κλασικών χειροτεχνιων τί αλλο κανουν; Θεατρα τους φερνουν; Τους βγάζουν σε εξωτερικες επισκεψεις με το σχολικο, παρκα, μουσεία κλπ; Για εσας τους γονείς εχουν τακτικα συναντησεις, ατομικες κ ομαδικες για να ενημερώνουν για τη δουλειά που γίνεται; Τελος, απο διατροφικο πλανο εισαι ευχαριστημένη; Σ ευχαριστω πολύ που απαντησες, θα γραψω κ εγω εντυπωσεις για οσες ψαχνουν. 

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/4/2019 at 8:58 ΜΜ, Josephine είπε:

Σ ευχαριστω, @eripard, εχω κλεισει ραντεβού την επόμενη εβδομάδα. Μεχρι τώρα εχω δει της Παππά. 

 

Απο απασχόληση να σε ρωτήσω, καθημερινα περαν των κλασικών χειροτεχνιων τί αλλο κανουν; Θεατρα τους φερνουν; Τους βγάζουν σε εξωτερικες επισκεψεις με το σχολικο, παρκα, μουσεία κλπ; Για εσας τους γονείς εχουν τακτικα συναντησεις, ατομικες κ ομαδικες για να ενημερώνουν για τη δουλειά που γίνεται; Τελος, απο διατροφικο πλανο εισαι ευχαριστημένη; Σ ευχαριστω πολύ που απαντησες, θα γραψω κ εγω εντυπωσεις για οσες ψαχνουν. 

@Josephine : Εβδομαδιαία κάνουν την κλασική χειροτεχνία, που για αυτή την ηλικία την κάνουν κυρίως οι δασκάλες. Παράλληλα, ασχολούνται με μουσικοκινητική αγωγή, μαθαίνουν τραγούδια, λένε παραμύθια και κάθε εβδομάδα συζητούν για το θέμα που κάνουν στη χειροτεχνία (π.χ. για την άνοιξη, για τα ζώα σε χειμερία νάρκη κλπ.). Θέατρο έχει έρθει μια φορά και δεν έχουν πάει αυτά κάπου. Νομίζω ότι το τμήμα από 3 χρονών βγαίνει για εξωσχολικές δραστηριότητες. Συναντήσεις με τους γονείς έχουμε κάνει δύο από την αρχή της χρονιάς, αλλά εγώ που τον παίρνω κάθε μεσημέρι με ενημερώνουν αναλυτικά για τα πάντα. Τώρα από το θέμα της διατροφής το πρωινό περιλαμβάνει αυγό, τοστ, βούτυρο με μέλι, γιαούρτι, φρούτο, δημητριακά και κέικ και τα παιδιά διαλέγουν ό,τι θέλουν να φάνε καθημερινά. Το μεσημεριανό τους είναι από όλες τις διατροφικές ομάδες (εβδομαδιαία έχουν ψάρι, όσπριο, κοτόπουλο, μοσχάρι και ζυμαρικά συνοδευόμενα από σαλάτα)

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...