Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικος σταθμος στα Μελισσια


Recommended Posts

Καλησπερα,

θα ηθελα πληροφοριες για παιδικους σταθμους

στα Μελισσια!

Ψαχνω για τον μικρουλη μου 2,5 ετων.

εχω δει τον μοντεσσοριανο "το σχολειο των παιδιων"

και το Froggy και θα ηθελα αποψεις!!!

ευχαριστω κ καλο βραδυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 101
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγω στελνω τον μικρο στο froogy και ειμαι ευχαριστημενη πολυ,,,,,ξεκινησαμε φετος ειναι 2,5,,,,,τα γυρισα ολα στα μελισσια η κυρια αυτη ειναι η μονη που με ενεπνευσε τοσο θετικα επι της ουσιας,,,,ξεκινησε 3 σεπτεμβρη κι εχει προσαρμοστει κανονικα, τρωει κοιμαται εκει,,,τους εμπιστευομαι το παιδι ειναι χαλαρο και ολα καλα,,,μεχρι στιγμης το ενστικτο μου εχει επιβεβαιωθει,,,φυσικα την ιδια θετικη εντυπωση εκανε και στον αντρα μου γιατι πηγαμε μαζι σε ολους αλλα τελικα μας κερδισε η δασκαλα-ιδιοκτητρια αυτη,,,στιβαρη αλλα οχι σοβαροφανης ουσιαστικη ευαισθητη ως προς τις βαθυτερες αναγκες των παιδιων και κυριως παιδαγωγος

Link to comment
Share on other sites

α για το μοντεσοριανο η εντυπωση μου δεν ηταν θετικη,,,,,η κυρια και ο κυριουλης εκει περα και οι μπουρδες τους δεν μου εκαναν κουκου,,,οχι η μοντεσσορι και το εργο της,,αλλα η συγκεκριμενη γραμμη του σχολειου οπου περισσοτερο κακοποιει την μοντεσορι παρα τη χρησιμοποιει σωστα,,,για να μην πω για το μαρκετινγκ τους και την χοντροκομμενη αυτοδαιφημιση τους

 

θα μπορουσα να πω και πολλα αλλα που δεν μου σταθηκαν καλα απο τη συναντηση στον μοντεσοριανο με αυτην την τυπισσα αλλα φτανει,,,δεν βλεπω ετσι ουτε τον κοσμο ουτε τα παιδια

 

θα τριζουν τα κοκκαλα της μοντεσσορι αυτο ξερω και λεω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

συνφωνω μαζι σου για τη γλυκητατη κυρια

στο froggy αλλα εμενα αυτο μου δε αρεσε

ειναι η μια δασκαλα για 17 παιδακια!

οσο για το μοντεσσορι γιατι πιστευεις

πως η γραμμη του σχολειου δε ειναι καλη;;

δεν τα προσεχουν τα παιδακια;;;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!!

συνφωνω μαζι σου για τη γλυκητατη κυρια

στο froggy αλλα εμενα αυτο μου δε αρεσε

ειναι η μια δασκαλα για 17 παιδακια!

οσο για το μοντεσσορι γιατι πιστευεις

πως η γραμμη του σχολειου δε ειναι καλη;;

δεν τα προσεχουν τα παιδακια;;;

ευχαριστω

 

καλε δεν ειναι μια για 17 παιδια αλλα 2,, το γκρουπ του παιδιου μου ειναι με 2 κοπελες,,,εγω εχω δει τουλαχιστον 6 κοπελες εκει μεσα

 

εμενα δεν μου αρεσε η κυρια και πως το πουλαγε το πραγμα, το θεμα μου δεν ειναι η μοντεσσορι

 

επισης με ξενερωσε η εμμονη της με την ταξη και τα καθαρα τετραδιακια και ωραια γραμματακια και τους πεντακαθαρους φακελους με τις εργασιες των παιδιων,,,ζητω ο ψυχαναγκασμος

 

δεν μπορω να σου πω κατι αλλο ειναι περισσοτερο μια αισθηση δηθεν-περιπου ενω δεν μου ενεπνευσε εμπιστοσυνη η κυρα,,,εχω 2 γειτονισσες οι οποιες πανω κατω μου ειπαν τα ιδια

 

ο δευτερος παιδικος που για μενα αξιζε ειναι βριλησσια και ειναι οι αγριοκυκνοι, λιγο ακριβουτσικος αλλα τους βγαζω το καπελο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω βασικα ειδα τον κυριουλη στο μοντεσσορι,δεν ξερω

εχω μπερδευτει...γιατι κατιπεριεργο ενιωσα κ εγω!

Συμφωνω για τους αγριοκυκνους τελειοι

αλλα πολυ ακριβοι!παρα πολυ!!

λεω να παω κ σε αυτον της Παππας Καλιοπης;;

τι λες;;

απο τιμες;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω βασικα ειδα τον κυριουλη στο μοντεσσορι,δεν ξερω

εχω μπερδευτει...γιατι κατιπεριεργο ενιωσα κ εγω!

Συμφωνω για τους αγριοκυκνους τελειοι

αλλα πολυ ακριβοι!παρα πολυ!!

λεω να παω κ σε αυτον της Παππας Καλιοπης;;

τι λες;;

απο τιμες;;;

 

καλα ουτε η παπα με επεισε, εκτος απο τις εγκαταστασεις που ειναι συγκλονιστηκες υπαρχαν σημεια παιδαγωγικης γραμμης που με ξενερωσαν,,,θα στα πω αναλυτικα αλλη στιγμη

 

επισης ειναι στα 400 χωρις φαγητο ουτε το μπντεσοριανο εχει φαγητο βαζεις εσυ

 

ενω ο frooggy παει 350 με φαγητο,,,

Link to comment
Share on other sites

για αγγλικά πάντως love and care ;) είναι κοντά στο natasha's,μικρός οικογενειακός και τα αγγλικά φανταστικά!

έστειλα τα δικά μου και τώρα που μεγάλωσαν ακόμα το θυμούνται!

Link to comment
Share on other sites

για αγγλικά πάντως love and care ;) είναι κοντά στο natasha's,μικρός οικογενειακός και τα αγγλικά φανταστικά!

έστειλα τα δικά μου και τώρα που μεγάλωσαν ακόμα το θυμούνται!

 

Α!!ευχαριστω θα παω να τον δω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον 'Παιδότοπο' στα σύνορα Μελισσίων-Βριλησσίων τον έχεις δει; Είναι τσιμπημένος' date=' βέβαια, δεν ξέρω σε τί επίπεδα θες να κινηθείς..[/quote']

 

Δεν εχει θεσεις δυστυχως!!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δυστυχως? δεν τα αξιζει τα λεφτα του

 

ο γαλαξιας ειναι πολυ καλυτερος

 

Δε θα συμφωνήσω, αλλά βέβαια εξαρτάται τί ψάχνει κανείς και ποιές είναι οι προτεραιότητές του στην αναζήτηση παιδικού σταθμού. Τεσπα, κουβέντα να γίνεται...:wink:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

μπορειτε να μου πειτε λεπτομερειες για το παιδικο γαλαξια...

να παω να τον δω??ειναι ακριβος??

 

σορρυ αλλα ο παιδοτπος δεν εχει καμια σχεση με τυους αγριοκυκνους και εχουν παρομοιες τιμες

η ενσταση μου ειναι οτι δεν αξιζει τα λεφτα του ο παιδιοτοπος ουτε την μουρη που πουλανε

 

αναφερομαι σε σχεση τιμης ποιοτητας

ο γαλαξιας ειναι πολυ οικογενειακη υποθεση και δεν πουλανε, τουλαχιστον φυκια για μεταξωτες κορδελες

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο χρήσιμο για μια μαμά που ψάχνει να αναφέρονται συγκεκριμένα υπέρ και κατά του κάθε σταθμού; Γιατί όντως, κάποιοι σταθμοί είναι καλοί στο μάρκετινγκ. Χρειάζεται όμως να μείνει ένα παιδί για καιρό για να φανεί καλύτερα τι γίνεται ή τι δεν γίνεται.

 

Οπότε, αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο καλό είναι να λέγεται. Εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για σταθμούς που σε συγκεκριμένη ηλικία μου φάνηκαν απαράδεκτοι και παρκάρισμα σκέτο, που το θεωρώ στα όρια της κακοποίησης για τέτοιες ηλικίες, που το παιδί πλάθεται. Σε μεγαλύτερες ηλικίες κάτι γινόταν. Πάντως μεγάλο ρόλο παίζει η δασκάλα. Και εκεί βέβαια η πρώτη εντύπωση στη συνομιλία με τη μαμά μπορεί να είναι άριστη, αλλά το θέμα είναι τι συμβαίνει όταν μένει μόνη της με το τμήμα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχει κανείς προσωπική άποψη από φίλη που ξέρει και να έχει δει και το παιδί που στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνει αν είναι δουλεμένο ή όχι και τόσο. Τόσες ώρες περνάνε τα παιδάκια των εργαζόμενων μαμάδων εκτός σπιτιού πια, δυστυχώς. Και τα χρήματα δεν εξασφαλίζουν πάντα κάτι καλύτερο. Δεν το λέω για το συγκεκριμένο σταθμό, αλλά εμείς χάσαμε κάποιους μήνες σε κάποιον άλλον, που πουλούσε φύκια, που όσο το θυμάμαι φουντώνω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήταν πιο χρήσιμο για μια μαμά που ψάχνει να αναφέρονται συγκεκριμένα υπέρ και κατά του κάθε σταθμού; Γιατί όντως, κάποιοι σταθμοί είναι καλοί στο μάρκετινγκ. Χρειάζεται όμως να μείνει ένα παιδί για καιρό για να φανεί καλύτερα τι γίνεται ή τι δεν γίνεται.

 

Οπότε, αν υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο καλό είναι να λέγεται. Εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για σταθμούς που σε συγκεκριμένη ηλικία μου φάνηκαν απαράδεκτοι και παρκάρισμα σκέτο, που το θεωρώ στα όρια της κακοποίησης για τέτοιες ηλικίες, που το παιδί πλάθεται. Σε μεγαλύτερες ηλικίες κάτι γινόταν. Πάντως μεγάλο ρόλο παίζει η δασκάλα. Και εκεί βέβαια η πρώτη εντύπωση στη συνομιλία με τη μαμά μπορεί να είναι άριστη, αλλά το θέμα είναι τι συμβαίνει όταν μένει μόνη της με το τμήμα. Ο καλύτερος τρόπος είναι να έχει κανείς προσωπική άποψη από φίλη που ξέρει και να έχει δει και το παιδί που στις περισσότερες περιπτώσεις δείχνει αν είναι δουλεμένο ή όχι και τόσο. Τόσες ώρες περνάνε τα παιδάκια των εργαζόμενων μαμάδων εκτός σπιτιού πια, δυστυχώς. Και τα χρήματα δεν εξασφαλίζουν πάντα κάτι καλύτερο. Δεν το λέω για το συγκεκριμένο σταθμό, αλλά εμείς χάσαμε κάποιους μήνες σε κάποιον άλλον, που όσο το θυμάμαι φουντώνω.

Συμφωνω απολυτως!!!

μηπως μπορεις να μου προτεινεις καποιο καλο σταθμο για παιδακι 2,5 χρονων??

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να γράφουν έστω τα καλά, όσες είναι υπερ-ευχαριστημένες, με παραδείγματα.

 

Πχ εμένα δεν με νοιάζει να τρέξουν να βάλουν ζακέτα, να αλλάζουν συνέχεια πάνες, γιατί αυτό μπορεί να στερεί χρόνο από άλλα πράγματα.

 

Ούτε και να κάνει χειροτεχνίες που κάνει στην ουσία η δασκάλα, ενώ βλέπω ότι το παιδί δεν ξέρει πώς να πιάσει το ψαλίδι=με κοροϊδεύουν κιόλας!

 

Θα εκτιμήσω όμως να καταλάβω ότι το παιδί κερδίζει έννοιες, σκέψη, δημιουργικότητα, παρέες, έκφραση. Με παραδείγματα.

 

Έγραψα κάποια άλλα πράγματα επειδή ρώτησες, αλλά δεν γράφονται εδώ...

Link to comment
Share on other sites

Να γράφουν έστω τα καλά, όσες είναι υπερ-ευχαριστημένες, με παραδείγματα.

 

Πχ εμένα δεν με νοιάζει να τρέξουν να βάλουν ζακέτα, να αλλάζουν συνέχεια πάνες, γιατί αυτό μπορεί να στερεί χρόνο από άλλα πράγματα.

 

Ούτε και να κάνει χειροτεχνίες που κάνει στην ουσία η δασκάλα, ενώ βλέπω ότι το παιδί δεν ξέρει πώς να πιάσει το ψαλίδι=με κοροϊδεύουν κιόλας!

 

Θα εκτιμήσω όμως να καταλάβω ότι το παιδί κερδίζει έννοιες, σκέψη, δημιουργικότητα, παρέες, έκφραση. Με παραδείγματα.

 

Έγραψα κάποια άλλα πράγματα επειδή ρώτησες, αλλά δεν γράφονται εδώ...

 

μια απο τα ιδια γι αυτο και κατεληξα εκει που κατεληξα εκτος απο το θεμα μπατζετ,,,αν ειχα πιο πολλα ισως να ειχα περισσοτερες επιλογες αλλα τα κριτηρια μου ηταν και ειναι παρομοια με τα δικα σου

 

επισης προσθετω την εννοια, να γινονται ολα χωρις πιεση, οπως φαι τουαλετα κλπ και βεβαια να μην φορτωνονται τα παιδια με υπερβολικες ανουσιες δραστηριοτητες

 

εχω ναγκη απο εναν χωρο οπου το παιδι μου να μπορει να ειναι παιδι

Link to comment
Share on other sites

Για τον παιδότοπο έχω γράψει παλαιότερα πιο αναλυτικά:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=114785

 

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι κάνει καλή δουλειά. Υπερτιμημένοι είναι λίγο-πολύ όλοι οι σταθμοί της περιοχής για αυτά που προσφέρουν, δυστυχώς. Δε μπορώ να μιλήσω για τον Παιδικό Γαλαξία γιατί δεν τον είδα. Ο εξωτερικός του χώρος δε με ενέπνευσε για να το ψάξω περαιτέρω. Πιθανόν να είναι ικανοποιητικός για κάποια άλλη μαμά. Η 'διαφωνία' μου δηλαδή δεν έχει να κάνει στο αν είναι καλύτερος από τον Παιδότοπο (αυτό είναι, κατά τη γνώμη μου, υποκειμενικό), αλλά στο ότι ο Παιδότοπος δεν αξίζει τα λεφτά του.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μηπως καποιος εχει παει το παιδακι του στο παιδικο σταθμο της Καλιοπης Παππα??

στο site της φαινεται πολυ καλος.

 

ξερεις κανεις??

 

Tον έχω επισκεφθεί μια-δυό φορές και πηγαίνουν εκεί τα παιδιά δύο συναδέλφων μου οι οποίοι μου τον συνέστησαν και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Αν δεν είχα μετακομίσει, εκεί θα πηγαίναμε μαλλον (ή στον owly).

Δεν έχει φαγητό, το πας εσύ σε τάπερ. Οι δασκάλες μου φάνηκαν πολύ καλές. Η ιδιοκτήτρια έχει φήμη ότι είναι πολύ αυστηρή και προσεκτική και ξέρει τη δουλειά της. Εχει μεγάλο κήπο. Kαινούργιο κτήριο.

Αυτα που δεν μου άρεσαν είναι ότι τα παιδιά ανεβοκατεβαίνουν σκάλες όλη μέρα, αν και είναι με αντιολισθητική επένδυση, ο παιδότοπος για όταν βρέχει είναι στο υπόγειο και τέλος στην αυλή υπάρχει ένα δενδρόσπιτο στο οποίο ανεβαίνουν με ανεμόσκαλα τα παιδιά και είναι επικίνδυνο-η ιδιοκτήτρια όταν τη ρώτησα σχετικά μου είχε απαντήσει αρκετά απότομα ότι είναι μόνο για τα μεγάλα παιδιά αλλά δεν με έπεισε ότι ήταν καλή η ιδέα της να το βάλει.

Πήγαινε να τον δεις.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...